'Mensen laten voelen dat ze nodig zijn' De uitstelziekte Denkwijzer Leidse psycholoog Kerkhof over toenemend aantal zelfmoorden Onze taal 'Sluiting afdeling psychiatrie is heel triest' ZATERDAG 13 MEI 1989 EXTRA PAGINA 27 Het aantal zelfmoorden is de afgelopen 30 jaar sterk gestegen en die trend zal zich hoogstwaarschijnlijk voortzetten, zo luidt de verontrustende conclusie van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) na een onderzoek in ruim 60 landen. De verwachte stijging doet zich vooral voor in de westerse wereld en onder jonge mensen van 15 tot 29 jaar, hoewel in de groep van 60-plussers nog altijd de meeste zelfdodingen plaatsvinden. De Leidse psycholoog Ad Kerkhof, die zich veel met zelfdoding heeft beziggehouden: "Waar ik vooral voor pleit is dat weer duidelijk wordt dat mensen elkaar nodig hebben, en dat ieder mens in deze samenleving nodig is". door Sjaak Smakman Zelfdoding is in Nederland sterk groeiend probleem. Tussen 1960 en 1985 is het aantal suïcides verdubbeld en dat bedraagt nu rond de 1700 per jaar, oftewel bijna vijf per dag. Het aantal pogingen schat Kerkhof op 20- tot 30.000, maar exac- te cijfers zijn niet bekend omdat suï cidepogingen niet officieel worden geregistreerd. Het WHO-rapport werd opgesteld door een internationaal gezelschap, gecoördi neerd door de Leidse hoogleraar René Diekstra. Hij analyseerde in een van zijn bijdragen aan het werkstuk de factoren die met de stijging van het aantal zelfdo dingen samenhangen. Diekstra kwam uit bij onder meer werkloosheid, alco holgebruik, ontkerkelijking, echtschei- dingen, het aantal werkende vrouwen, dë toename van het aantal moorden, en de ontgroening (de relatieve daling van het aantal jongeren). Gedaald Paradoxaal genoeg is gelijk met de toe name van het aantal zelfdodingen het aantal pogingen daartoe in de afgelopen jaren met ongeveer éénderde gedaald. Dat is echter geen reden, benadrukt Kerkhof, om te verwachten dat het aan tal zelfdodingen over een paar jaar ook wel zal gaan dalen. "Die daling doet zich vooral voor in de groep van mensen die maar één keer een poging doen. Die is als regel bedoeld als signaal, als noodkreet voor hulp*. Die an dere groep, de mensen die meer pogin gen doen, wordt niet kleiner. En daarin zitten de mensen die uiteindelijk door zelfdoding om het leven komen". "Bovendien zijn veel factoren die bij dragen tot zelfdoding niet veranderd. De vergrijzing bijvoorbeeld neemt nog steeds toe, en het zijn vooral ouderen die tot zelfdoding overgaan. Je kunt daar dus op termijn een stijging verwachten. Een andere factor is het alcoholisme: één op de vier a vijf zelfdoders is alcoholist. AJcohol is een middel om je gedachten te veranderen, te verdoven. Net als met psychofarmaca als valium en librium. Opgroeiende mensen wordt steeds meer geleerd: als je problemen hebt, slik dan maar wat. Of het nu alcohol, tranquilli- zers of drugs zijn. Artsen schrijven bij emotionele problemen als slapeloosheid pillen voor in plaats van dgt ze aanmoedi gen tot een gesprek met vrienden, ken nissen of een hulpverlener. De farmaceu tische. industrie werkt daar graag aan mee. En als het écht met meer lukt om je kwellende gedachten de baas te worden, dan nemen sommigen uiteindelijk nog wat meer pillen om hun gedachten stop te zetten voorgóed stop te zetten". "Wat je ziet is dat het steeds weer de zwakkeren zijn, die buiten de boot val len. Vaak gaat het om mensen die in hun jeugd door hun ouders verwaarloosd zijn. Hun voorgeschiedenis is meestal een opeenhoping van ellende: sommigen kunnen niet lezen en schrijven omdat ze niet naar school gingen, en werden op hun vijftiende het dievenpad op ge stuurd. Sommigen zijn het slachtoffer van incest. Bij anderen gaat het om alco holisme, die uiteindelijk ook nog eens bij een ongeluk iemand anders dood rijden waardoor ze in de gevangenis komen. Het gaat dus vooral om een combinatie van ellendige ervaringen". "Het gaat ook om mensen die alleen staan, weinig vrienden en kennissen hebben en geen emotionele steun krij gen. En dan is er nog de groep die moei lijk weet te profiteren van de hulpverle ning. Die bijvoorbeeld niet begrijpt wat de huisarts nu eigenlijk zegt en bij de So ciale Dienst de vragen op het formulier niet begrijpt en daardoor verkeerde ant woorden geeft. Daardoor komen ze weer in extra problemen". - Dat klinkt uitzichtsloos. "Nou, dat is maar betrekkelijk, want 90 tot 95 procent van de mensen met deze problemen pleegt toch geen suïcide", zegt Kerkhof. "Blijkbaar leiden deze fac toren dus niet automatisch tot zelfdo ding. Er is nog een factor bij zelfdoding: de gevoelens van depressie en hulpe loosheid die boven komen drijven. Uit gesprekken met de nabestaanden blijkt vaak dat ze in een depressieve toestand verkeerden en dat die depressie achteraf mogelijk te behandelen zou zijn geweest als we er tijdig bij waren geweest. Zaak is dus de hulpverlening zó te organiseren dat je kunt ingrijpen in crisissituaties". Ad Kerkhof: "De samenleving en de politici weten nog steeds niet hoe het nu precies zit met zelfdoding. En dat willen ze ook niet weten"(foto wim Dijkman) "De nota van Dees heeft goede aanbe velingen en duidelijke standpunten. Maar hij zou een stapje verder moeten gaan en laten zien dat het hem werke lijk wat waard is. Als je het bezuinigen aan de beroepsgroepen zelf overlaat, dan verdwijnt wat die als franje be schouwen. Zoals de afdeling psychia trie in het AZL". Kerkhof heeft geen goed woord over voor de aanbeveling van de com missie herprofilering van het Acade misch Ziekenhuis Leiden om bij de komende bezuinigingsoperatie van 14 miljoen onder meer de afdeling psychiatrie te sluiten. Voor de hulp verlening in de Leidse regio qua zelfdodingsproblematiek landelijk gezien gemiddeld heeft dat ingrij pende gevolgen, stelt hij. Voor het voorkomen van zelfdo ding en voor de opvang van mensen die een poging hebben gedaan, is een goede afstemming nodig tussen uit eenlopende instanties als telefo nische hulpdiensten, politie, GGD en de Riagg. In de Leidse regio wordt daaraan nog gewerkt. Met de ophef fing van de afdeling psychiatrie in het AZL wordt echter een van de pijlers onder die opvang weggeslagen. "Daar ga je met je mooie plan", aldus Kerk hof. Hij wijst er ook op dat de afdeljng psychiatrie van het AZL uitstekend bekend staat. Niet alleen Dees stelt het daar ontwikkelde model ('proto col') voor dë opvang van suïcidepo- gers aan andere ziekenhuizen ten voorbeeld, ook een EG-commissie die zich met de problematiek bezighoudt hanteert het als uitgangspunt geno men. "En dat juist zo'n afdeling dan wordt gesloten, is wel heel erg triest. Dat laat zo pijnlijk duidelijk zien hoe weinig we moeten verwachten van vrijblijvende aanbevelingen van de staatssecretaris". Zelfdoding van jongeren is schokkender dan van ouderen. De grote stijging van zelfdoding van mensen tussen de 20 en 40 jaar is wellicht daarom het meest in het oog springende gegeven in het WHO- rapport. Kerkhof: "Jongeren moeten eèn plaats in de samenleving Maar in plaats dat ze 1 samenleving mochten leveren, is de ge neratie die nu 25 tot 30 jaar oud is, stelsel matig de toegang tot de arbeidsmarkt ontzegd. Dat is gebeurd op ideologische gronden: het is de keuze van achtereen- volgende kabinetten geweest om alleen y/erk in het bedrijfsleven te creëren. Dat lukte niet, terwijl er werk genoeg was ge weest maar dan in de dienstverle ning". "Hele generaties jongeren hébben al dus indirect te horen gekregeh: wij heb ben geen plaats voor jullie in onze sa menleving. Jullie kunnen wat geld krij gen, maar verder ga je maar met je tenen zitten spelen. Terwijl werk betekent dat je bij de gemeenschap hoort en er op zin volle wijze mee bent verbonden. Dat geldt niet alleen voor werk, maar ook voor geloof en gezin. Ook die binden je op een zinvolle wijze aan andere mensen. Maar al die banden zijn veel dunner ge worden". „Ook in gezinnen en andere samenle vingsverbanden zijn de relaties tussen mensen aan het veranderen. Vroeger wa- ren de rolpatronen, tussen mannen en vrouwen veel meer vanzelfsprekend. Nu dat allemaal verandert levert dit in het al gemeen wat onzekerheid op. Vooral de "rol van de vrouw is veel complexer ge worden. Nu doet zich een samenhang voor dat in de landen waar de rol van de vrouw het meest aan verandering onder- heving is geweest - blijkens het aantal buitenshuis werkende moeders, het aan tal echtscheiding, het opleidingsniveau etcetera - het aantal suïcides is toegeno men. Echter niet alleen onder vrouwen, maar ook onder mannen en niet alleen onder vrouwen met de bovengenoemde kenmerken". Het is een van de vele veranderingen die de generatie tussen de 20 en de 40 jaar heeft meegemaakt: door de ontkerkelij king is de zingevingsproblematiek toe genomen, de rolpatronen zijn anders ge worden, er zijn vraagstukken als milieu en euthanasie, die steeds om een bezin ning vragen op de relatie tussen individu en samenleving en een beroep doen op de onderlinge saamhorigheid". Verklaring "Bovendien vormde deze generatie de baby-boom van na de Tweede Wereldoor log. En juist op het moment dat deze mensen een plaats in de samenleving moesten veroveren, was er een economi sche recessie. Het zijn allemaal factoren die op zichzelf geen oorzaak vormen, maar bij elkaar wel een verklaring leve ren. Je kunt dan ook voorspellen dat de komende jaren de zelfdoding in de groep die nu tussen de 20 en de 40 jaar is, nog verder zal toenemen". "Als je zoekt naar een grootste gemene deler, dan zie je dat de sociale binding veel minder is geworden. De gezamen lijkheid in de samenleving is weg, het is ieder voor zich geworden. Het is opmer kelijk dat die verbondenheid in de lan den rond de Middellandse Zee veel ster ker is, en dat zelfdoding daar ook veel minder voorkomt, al is het moeilijk uit te maken of het om een oorzakelijk ver band gaat. Bij gebrek aan hèt gevoel een zinvol bestaan ten opzichte van anderen te leiden, kunnen suïcidale gedachten ontstaan. Maar er zit ook een politieke di mensie aan dit vraagstuk, namelijk de zorgzaamheid van de samenleving ten opzichte van de zwakkeren en de mach telozen". Juist dit kabinet heeft toch d,e 'zorg zame samenleving' hoog in het vaandel. "Als je kijkt naar de wijze waarop het kabinet de sociale voorzieningen heeft aangepakt, de voordeurdelers, de her keuring van de wao'ers, dan moetje con stateren dat de zo zorgvuldig opgebouw de zorgzaamheid .juist wordt afgebroken. De mate van zorgzaamheid in een sa menleving wordt duidelijk in de wijze waarop je als overheid het recht op on derling zorg duidelijk maakt". - Maar de kern van de zorgzame sa menleving is toch dat de burger weer zelf zijn verantwoordelijkheid moet nemen in plaats van deze af te schuiven naar de overheid. "Onzin. Het was niet zo dat de over heid de zorg voor elkaar heeft overgeno men, maar dat het overheidsoptreden juist de bedoeling had om een harde op stelling tegenover elkaar tegen te gaan, om de zwakkeren te beschermen tegen over de sterkeren, ook in economisch op zicht. Juist in de sociale zekerheid komt de zorgzaamheid tot uiting. Die hele ideologie van de zorgzame samenleving van dit laatste kabinet komt op mij over als een simpele smoes om te bezuini gen". Bedreigend In zijn pas verschenen nota Suïcidepre ventie geeft de nu demissionaire staatse cretaris Dees (volksgezondheid) er vol gens Kerkhof wel blijk van te weten wat er moet gebeuren:, onder meer voorlich ting op scholen en een goede samenwer king tussen de hulpverlenende instan ties. Op zich een prima stuk, oordeelt Kerkhof. Een groot aantal aanbevelin gen is overgenomen van het door hem geprezen model voor de opvang van suï- cidepogers dat de afdeling psychiatrie van het Academisch Ziekenhuis Leiden heeft ontwikkeld. Kerkhof: "Wat Dees zegt, komt onge veer neer op: kijk, zoals ze dat in de Lei den doen, zo zou het eigenlijk overal moeten". Er zit echter één groot manco aan de nota: geld. Dees stelt in zijn nota een paar ton in het vooruitzicht, terwijl volgens de Leidse psycholoog enige tientallen mil joenen nodig zouden zijn. "Het is een goede nota met goede standpunten, maar waar we op zaten te wachten was daadkracht. En die zit er niet in. Daarom zal er in de praktijk weinig van terecht komen. De praktijk zal haaks op de plan nen komen te staan". Voor onderzoek blijkt geen geld te zijn. Dat is al uitgegeven aan aids-onder- zoek, dat bij Volksgezondheid een hoge re prioriteit kreeg. Kerkhof vindt dat niet helemaal terecht: "De verhoudingen zijn volkomen zoek". Maar er speelt nog wat anders. Volgens hem overheerst in de politiek nog steeds de gedachte dat zelf doding iets is waarvoor je uiteindelijk toch zelf kiest. "De samenleving en de politici weten nog steeds niet goed hoe het nu precies zit met zelfdoding. Dat willen ze ook niet weten, ze sluiten er hun ogen voor. Want als je er goed over nadenkt, dan merk je dat het je ook zelf kan overkomen als de toestand maar ondraaglijk genoeg wordt. En dat is te bedreigend om bij stil te staan". het is onwaarschijnlijk dat u de naam van de ziekte kent. Maar het is uitermate waarschijnlijk dat u de symptomen er van heel goed kent, want 8 op de 10 men sen lijden eraan. De maatschappij loopt er jaarlijks vele miljarden guldens scha de door op en de kosten aan menselijk lij den en irritatie die ermee zijn gemoeid, zijn eenvoudigweg niet te becijferen. Als ik de symptomen ervan aan mijn studen ten beschrijf, beginnen ze meestal onder drukt te grinniken, want ze weten maar al te goed waar ik het over heb. Een voorbeeld. Een studente neemt zich voor 's morgens een paar uur te gaan stu deren. Zij gaat achter haar bureau zitten en legt boeken en schrijfspullen klaar. Nog maar nauwelijks is dat gebeurd of ze besluit eerst even te kijken of de post al is gebracht. Terugkomend aan het bureau en de eerste bladzijden inkijkend, be denkt ze dat het misschien wel zo plezie rig is om toch eerst maar even koffie te zetten, want dan kun je je hoofd er beter bij houden. Met, de dampende koffiebéker in de hand boven de leerstof hangend, besluit ze de radio er bij aan te zetten. Tegen de tijd, dat een acceptabele zender,is gevon den, is de beker leeg en besluit ze een twee de te halen en nog heel even de krant in te kijken. Dat loopt toch wat langer uit en als ze 'm opgevouwen weglegt, moet de postbode inmiddels zeker al geweest zijn. Opgelucht dat er zich nu echt een duide lijke reden voor een onderbreking aan biedt de post moetje tenslotte.behande len - neemt ze v,itgebreid de tijd om een giro-afschrift en wat onbeduidende fol ders te bekijken. Tegen de tijd dat ook dat allemaal is gedaan, is het grootste gedeelte van de ochtend al voorbij en wordt het zoetjes aan tijd om je op de middagpauze en de lunch voor te bereiden. Door een reeks van ieder op zich onschuldige 'uitstelle- tjes', eindigt het er ten slotte mee dat ze een bepaald vast voornemen dat ze heeft, niet uitvoert zonder dat ze ooit echt beslo ten heeft het niet uit te voeren. U raadt natuurlijk nog steeds niet dat ik het heb over het syndroom dat procras- tinatie wordt genoemd, een stoornis ■waarvan het voornaamste kenmerk is dat de lijders eraan de neiging hebben om het doen van dingen, taken, klussen, karweitjes, steeds maar uit te stellen tot dat ze niet meer gedaan kunnen worden of alleen nog maar veel te laat of onder grote spanning. Procrastinatie is een woord dat uit het oude Grieks afkomstig is en letterlijk zoiets betekent als vooruit werpen, vooruitschuiven. Voor de meesten van ons is 'procrasti- neren' niet iets dat we besluiten te doen, het gebeurt gewoon. We voelen ons vaak ook machteloos om het te veranderen en het beste dat we in huis hebben is niet meer dan de oproep "nou moet ik toch echt een keer aan het werk, want an ders De redenen, waarom mensen 'procras- tineren' kunnen heel sterk uiteenlopen, maar vrijwel altijd spelen één van de vol gende twee factoren een rol en vaak ko men ze beide tegelijk voor. Op de eerste plaats procrastineren we meestal alleen bij een karwei of een project dat niet meteen maar pas na langère tijd een ge voel van voldoening of lust oplevert, zoals studeren voor een diploma. Soms is er zelfs helemaal geen gevoel van voldoe ning of van iets-bereikt-te-hebben mee verbonden, maar moeten we het gewoon doen om narigheid te voorkomen, zoals het belastingformulier invullen. Van kindsbeen af hebben mensen de neiging om te kiezen voor lust op korte termijn, door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden ook al geeft dat op langere termijn narig heid. Kiezen voor narigheid of frustratie op korte termijn, ook al geeft dat op lan gere termijn meer voldoening, is een hou ding die ons meestal niet is aangewaaid en geleerd moet worden. De tweede factor is een vorm van zelf bedrog of zelfindoctrinatie die kort ge zegd neerkomt op het volgende: "Ik kan pas aan een moeizame of moeilijke klus beginnen als ik daarvoor in de juiste stemming ben, als ik het gevoel heb 'nou heb ik er zin in'. Voor veel mensen komt daar ook nog dit idee bij: "Zolang ik er niet in de juiste stemming voor ben, is het ten onrechte dat ik zelf of een ander eist dat ik toch aan die klus begin". De meeste uitstellers zullen overigens ontkennen, dat dit hun werkhouding is, eenvoudig omdat'ze zich er niet bewust van zijn. Vraag je ze waarom ze iets niet hebben gedaan, dan is hun antwoord meestal zoiets als: "Ik ben er gewoon niet aan toegekomen", of "ik heb er geen tijd vóór kunnen vinden". Dat is meestal na tuurlijk onzin, want tijd 'vind' je niet, die maak je of reserveer je, en als je dat niet doet dan heb je blijkbaar aan iets anders de prioriteit gegeven. Het eerlij kere antwoord zou moeten zijn: "Ik had er geen zin in", of "ik vind het niet be langrijk genoeg". eu. ij- ui. Wi oe. DOOR JOOP VAN DER HORST In Suriname worden heel wat verschillen de talen gesproken. De situatie is dan ook niet te vergelijken met die in Europese landen. Het Sranantongo oftewel Sranan is er de meest gebruikte taal maar Neder lands is nog steeds de officiële taal. Ver der is er het Sarnami bij het Hindoestaan- se bevolkingsdeel, zijn er diverse india nentalen in de binnenlanden en wordt er ook wel Engels, Javaans, Chinees en Portugees gesproken. Als we verder be denken hoe weinig inwoners Suriname heeft, dan gaan we begrijpen dat de pro blemen enorm zijn. De verdeeldheid op taalgebied is, zeker voor een betrekkelijk jonge staat, een zware last. Nederlands is er de officiële taal maar lang niet alle inwoners beheersen het Eu ropese Nederlands. Om begrijpelijke re denen is men trouwens niet zo blij met dat Nederlands. Toch wordt het om politieke redenen voorlopig gehandhaafd: het Ne derlands is namelijk van niemand. Een keuze voor een van de inheemse talen zoals het Sranan of het Sarnami zou bepaalde bevolkingsgroepen bevoorde len. Kiest men het Sarnami dan voelen de Sranansprekers zich achtergesteld; zou men het Sranan kiezen dan komen de Sarnamisprekers in opstand. Verder is het Nederlands nog belangrijk omdat zo veel officiële regelingen en wetten nu eenmaal vastgelegd zijn in de taal van het. vroegere koloniale moederland. Er heeft zich in Suriname naast het offi ciële Nederlands een variant ontwikkeld die men Surinaams-Nederlands noemt. Het is duidelijk een soort Nederlands maar met veel andere woorden. Het Suri naams-Nederlands bevat onder meer Sarnami- en Srananwoorden, Engelse woorden, Javaanse woorden, maar ook Nederlandse woorden die in Europa ver ouderd of verdwenen zijn of die in Surina me een andere betekenis hebben gekre gen. Er zijn bij ons nog steeds mensen die dat Surinaams-Nederlands beschouwen als een gebrekkig en onbeholpen soort Nederlands maar taalkundig gezien is het juister om het zo langzamerhand een aparte taal te noemen. Het Surinaams- Nederlands is eigenlijk net als het Afri kaans een dochter van het Nederlands die zelfstandig geworden is en een eigen ontwikkeling beleeft. In de praktijk is de grens tussen het Europese Nederlands en het Surinaams-Nederlands niet scherp: er zijn eindeloos veel tussenvor- Kort geleden is verschenen het Woor denboek van het Surinaams-Nederlands, samengesteld door J. van Donselaar (uitg. Coutinho, Muiderberg 1989). Strikt genomen is het de tweede druk van het gelijknamige boek uit 1977. Maar het is dermate uitgebreid, dat we met recht van een nieuw boek kunnen spreken. Het be schrijft de woorden en de betekenissen voorzover ze niet in onze Van Dale staan of daar anders zijn. Van Donselaar heeft het gemaakt voor het onderwijs in Surina me zelf, maar ook voor veel Nederlanders is dit een interessant woordenboek. Zo kunnen we nu opzoeken wat de uit drukking betekent op iemands hoofd staan: 'iemand in de weg zitten, iemand tot last zijn'; baldadig: 'vreselijk' (de be lastingen ondermijnen m'n salaris op bal dadige wijze); titten: 'de wind van voren krijgen' (Die gaat titten, fluisterde Tonny); kans: 'risico' (Je moet zelf maar weten of je in de rivier gaat zwemmen. Je neemt een kans); jarig zijn: 'blij zijn' (Als ik mijn kinderen had meegenomen, zouden ze jarig zijn met die boeken); huisje spelen: 'vadertje en moedertje spelen'; hardho- rig: 'ongehoorzaam'; uitdelen 'krantenbe zorger'; grote meid: aanduiding bij het bingospel voor het cijfer acht; voeteren: 'wandelen' (Hij wilde vanavond voeteren langs de straten van Paramaribo). Geen wonder dat voor procrastinatie geen eenvoudige remedie bestaat en dat mensen soms hun toevlucht nemen tot paardemiddelen. Een fraai voorbeeld is de beroemde Franse schrijver Victor Hugo geweest. In feite had hij een gloei ende hekel aan schrijven, hij trok veel lie ver de natuur in, maar om zichzelf toch tot schrijven te dwingen gaf hij zijn be dienden opdracht zijn kleren achter slot en grendel te houden, zodat hij niet kon uitgaan totdat hij tenminste een aantal u ren per dag gewerkt had. De Griekse re denaar en staatsman Demostenes leed aan hetzelfde euvel en op de dagen dat hij echt werken moest, gaf hij zijn barbier de opdracht maar de helft van zijn ge zicht te scheren, zodat hij uit schaamte niet de straat opging. Minder drastische maatregelen willen overigens ook nog wel eens helpen en ik geef er een paar die in de psychologische literatuur vaak genoemd worden. Als u merkt dat uw gedachten steeds weer afdwalen als u aan het werk moet, hebt u waarschijnlijk niet geleerd om een bepaalde plaats te associëren met wer ken. Begin dan met een plaats uit te kie zen waar u uw werk gaat doen en niks anders. Steeds als u iets wilt doen dat niet direct met werk te maken heeft, zoals een praatje maken per telefoon, een bo terham eten of de krant lezen, sta dan op en doe dat ergens anders. Hebt u eenmaal (in huis) een vaste werkplek, besluit dan hoeveel tijd u iede re dag of week aan een bepaalde klus wilt besteden. Als het u moeilijk valt iets te doen, kies dan de eerste keer een beschei den doelstelling. Een 'eerlijke' 15 minu ten besteden aan een project, dat u an ders helemaal zou uitstellen, is al een be gin. Aan het einde van die periode bent u vrij om uzelf op de schouder te kloppen en te stoppen, of om uzelf te prijzen en nog eens 15 minuten door te gaan. Maak ge leidelijk aan de periode waarin u werkt langer. Hebt u zich voorgenomen twee stevige uren, van 10 tot 12, te blokken, houdt u er dan aan. Stel alle grote of klei ne onderbrekingen uit tot na twaalven. Hebt u de werktijd volgemaakt, dan verdient u een beloning. Maar die mag natuurlijk niet meer tijd kosten dan de tijd die u gewerkt hebt. Dus geen avond vullende videofilm als beloning voor krap een halfuur werk, maar lees 10 mi nuten de krant of omhels uw partner voor de verandering. Hou een overzicht bij van uw werkuren. Als u bijvoorbeeld de toename van de studie-uren die u voor een examen hebt gemaakt, over een periode van we ken voor u ziet moedigt u niet alleen u zelf aan er nog een schepje boven op te doen maar u hebt ook meer zelfvertrouwen als u 'op' moet. Een paar drastische adviezen om ach ter uw bureau te blijven. Slinger uw cein tuur niet alleen om uw middel maar ook om een armleuning, zodat u niet op kunt staan zonder bewust een beslissing te ne men. Of (speciaal voor mannen), gooi wat water in de buurt van uw gulp, zo dat u niet durft rond te lopen voordat het Als al dit soort maatregelen niet wer ken, overweeg dan lid te worden van de International Procrastinators Club on der het motto: "Als je alles maar lang ge noeg uitstelt, blijkt vanzelf dat vrijwel niks echt van levensbelang is". Hoewel, op zo'n manier wordt u na tuurlijk ook nooit lid van die club.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 27