Mafia-oorlog verscheurt Napels De moderne 'godfather' is een manager, maar de Camorra moordt ouderwets _m^a bijlage van het leidsch/alphens dagblad ZATERDAG 13 MEI 1989 W V V U <1 A PAGINA 23 EXTRA De Italiaanse financiële wereld is in grote beroering. Vorige week werd een schokkend rapport gepubliceerd, waarin de financiële politie van Italië (de 'Guardia di Finanza') waarschuwde dat de infiltratie van de mafia "in vrijwel alle vitale sectoren" van de Italiaanse economie alarmerende vormen heeft aangenomen. In het rapport werd de indrukwekkende vervlechting beschreven tussen de mafia, met haar illegaal op de internationale heroïne- en wapenmarkt verdiende kapitalen, de officiële beurs in Milaan, de grote Italiaanse bankinstellingen, en de financieringsmaatschappijen. Het rapport meldt dat er op dit moment astromische hoeveelheden zwart geld in de officiële Italiaanse economie circuleren. Volgens de 'Guardia di Finanza' is de mafia hierdoor in staat om grote delen van de economie van het land te manipuleren. De mafia controleert aandeelhouders, financieringsmaatschappijen die op de beurs genoteerd staan, en ze domineert een aantal van de belangrijkste banken. De consequentie hiervan is, volgens het rapport, een zorgwekkende instabiliteit van de hele financiële sector. Men voorziet over-reacties op de beurs, een ontwrichting van het systeem van vrije concurrentie, en een ondermijning van de autonomie van de gevestigde ondernemingen. De 'Guardia di Finanza' dringt daarom aan op snelle maatregelen van de Italiaanse regering en op ingrijpen van de Nationale Bank. Ook pleit zij voor internationale afspraken, omdat de financiële experts voorzien dat met het wegvallen van de grenzen in '92, de infiltraties van de mafia zich zullen uitbreiden over heel Europa. Dat is dus de mafia van vandaag. De oude familiehoofden, en clanleiders zijn managers geworden, die hun imperium met de telex en de computer besturen. Maar hoe vreemd het ook klinkt, toch is het voor de mafiaboss anno 1989 nog steeds van vitaal belang dat hij het bijna middeleeuwse beheer heeft over een eigen territorium. Dat vormt de basis voor zijn macht. Elke mafia-clan is geworteld in een bepaalde wijk, een bepaald dorp, of een bepaald deel van de stad waarover hij de volledige controle heeft. Op Sicilië wordt, door de inzet van een aantal moedige rechters en politici, deze mafia-controle langzaam teruggedrongen. Maar in Napels, waar de mafia Camorra heet, is het omgekeerde het geval. "In Napels is een oorlog tegen de staat aan de gang", zegt de Hoge Commissaris voor de bestrijding van de mafia, Domenico Sica. "De overheid heeft hier haar macht verloren. En het zal de grootste inspanning vergen om in dit gebied de wetten van de staat te herstellen". Een kijkje in de thuishaven van de Napolitaanse Camorra. De mobilofoon kraakt. Inspec teur Ditella springt op. "OK, snel door de donkere stegen". Vier, vijf blauwe politie-auto's achter elkaar. Een steeg, de hoek om, dwars door een berg afval, nog een steeg. De portieren vlie gen open. Het gaat bliksemsnel. De agenten vallen de slechtver- lichte gokhal binnen. door Marjon van Royen Machinegeweren in de aanslag. Jongens worden achter de speelkas ten weggerukt. In een rij staan ze te gen de muur. Handen omhoog, fouil leren. Er heerst een doodse stilte. Bui ten op straat, in het blauwe schijnsel van de zwaailichten verzamelt zich een dreigende menigte. Dan begint een van de jongens zachtjes te fluiten. Hij fluit een deuntje tussen zijn tanden. De ande ren grijnzen. De jongen fluit harder. Hij daagt uit. Totdat Ditella de klein ste van het stel een klinkende draai om zijn oren verkoopt. De jongens ondergaan de inval ge laten. Ze hangen tegen de muur. De ogen dicht. Ze grijnzen nog steeds. Het gaat ze niet aan, en dat laten ze merken. Deze jongens erkennen an dere bazen. Voor hen bestaat er een andere 'macht'. Een macht die niet bij de politie ligt. Oorlog Er is in het gebied van Napels een bloedige mafia-oorlog uitgebroken. Verschillende clans van de Camorra betwisten elkaar de heerschappij. De strijd gaat onder meer om de controle over drugs en wapen, die vanuit Na pels worden verspreid over het noor den van het land. Maar het gaat ook om de controle op het gebied zelf. "Nog geen drie jaar geleden telden we achttien belangrijke 'families' die elk hun eigen invloedssfeer hadden", zegt prof. Lamberti van het instituut dat onderzoek doet naar de Camorra. "Nu zijn er meer dan 90 clans die el kaar allemaal bevechten". Met ge kleurde speldjes geeft Lamberti de lij nen aan op een grote landkaart tegen de muur. In elke wijk en in ieder dorp zijn minstens twee clans met elkaar in oorlog. Eén van de oorzaken van deze strijd is, volgens Lamberti, de gigantische stroom overheidsgeld die op dit mo ment naar het gebied toevloeit, voor de wederopbouw na de aardbeving die Napels in 1980 trof. "De controle van een clan op een bepaald gebied betekent de controle op elke lire die er in dat gebied omgaat", zegt Lamberti. "Maar door de plotselinge stroom van de miljarden voor de wederopbouw zijn de oude machtsevenwichten tus sen de traditionele Camorra-families uit elkaar geslagen, en dienen nieuwe clans zich aan in de genadeloze run op het goud". Dagelijks liggen nu in de omgeving van Napels de lijken op het asfalt. Meer dan honderd doden zijn er al ge vallen sinds het begin van dit jaar. Twintig alleen al in de afgelopen twee weken. Een verkreukelde motor te gen de muur. Beelden van mensen doorweekt met bloed. Mannen voor overhangend op het stuur van hun au to, gaatjes in hun hoofd, in hun hart, in hun nek. Ook is een gemartelde tie ner gevonden. Op een stille binnen plaats werd hij achtergelaten met brandwonden over zijn hele lichaam en een gaatje in zijn slaap. Oproer "Met je kop naar de muur", brult Di tella. Buiten de gokhal is een klein op roer ontstaan. De agenten die de inval dekken hebben de grootste moeite om de woedende buurtbewoners op een afstand te houden. "Gianni!", roept een moeder, terwijl ze zich van de agenten losrukt. Net als de meeste van de kinderen is haar zoon nog geen 16 jaar. Het is krankzinnig te bedenken, dat enkelen van hen al 'killers' zijn. Drie honderd gulden voor een moord. "Dat is het tarief dat er nu voor staat", vertelt Ditella. Anderen werken als drugkoeriers, en weer anderen zorgen dat handelaren, winkeliers en markt kraamhouders hun wekelijkse af dracht betalen aan de clan die in dat gebied de controle heeft. Er is geen werk in deze buurten van Napels, er is ook geen bijstand. Grote gezinnen kijken je aan, vanuit een soort hokken, half weggestopt onder het straatoppervlak. "De enige die in deze armoede iets te bieden heeft is de Camorra", zegt Lamberti. "Heroïne en pistolen. Voor die kinderen is het de enige mogelijkheid op een carriè re. Soldaat of koerier worden van de Camorra, dat is de manier waarop een kind hier de kans krijgt om 'iemand' te worden". Aanslag Het is elf uur in de ochtend. De zon schijnt, maar de straten zijn vreemd verlaten. De rolluiken voor de win kels zitten dicht. Er hangt een doffe sfeer van onheil. Bij de deur van een scheefgezakt huis spelen een paar kinderen bij een uitgebrande auto. Verder is het alsof een onzichtbare hand de staat van beleg heeft afge kondigd. "Zie je die twee daar op de crossmo tor?", wijst Carmine. De jongens op de motor dragen spiegelbrillen, en gouden kruisjes tussen hun borst haar. "Dat zijn killers van de clan van Gionta". Carmine is een jonge verslaggever van de regionale krant II Giomale di Napoli. Samen rijden we het stadje Torre Anunziata binnen. We zijn op weg naar de plaatselijke kazerne van de Carabinieri. "Het enige politieap paraat in de wijde omtrek, dat de moed heeft om iets tegen de Camorra te doen", aldus Carmine. "En dat wil ik je laten zien. Want zoiets hoort in het plakboek thuis". Carmine vertelt over de doden in de stad. En over de strijd tussen de clans. "Het begon toen de jonge clan van Li- melli, de oude boss Gionta de over heidsgelden voor de bouw van een rioleringssysteem door zijn neus wil de boren. Dat moet je de oude Gionta niet flikken". Veertien doden en acht gewonden heeft de strijd in Torre Anunziata tot nu toe gekost. Carmine vertelt ook over zijn werk. Twee jaar geleden werd in deze stad zijn collega Giancarlo Siani ver moord. "Alles wat je weet moet je meteen publiceren", vertelt Carmine, "dat is je enige veiligheid". Giancarlo Siani had dat niet gedaan. '"Ija, en dan wordt je de mond gesnoerd". Plotseling breekt hij zijn verhaal af. Hij kijkt wild om. De crossmotor die we even tevoren passeerden, komt recht op ons afgestormd. Vlak voor de auto maakt de motor een zwenk, en schiet een donkere zijsteeg in. Carmi ne hijgt, en begint te lachen. "Ze kwa men ons even vert.ellen dat we hier ongewenste gasten zijn". Carmine lacht, hij maakt grappen. Maar onder een stapel zakdoeken in zijn handschoenenkastje ligt voor de veiligheid een pistool. Bijzonder "Waarom kunnen jullie Gionta en zijn clan niet gewoon arresteren?", vraag ik aan een jonge Baretta, die in de ka zerne van de caribinieri in Torre Anunziata een rapport probeert te schrijven op een oeroude typemachi ne. Het is inderdaad een bijzonder korps, dat van Torre Anunziata. Grote brede jongens in spijkerbroek en op gymschoenen. Ze praten met het vuur van mensen die een 'zaak' die- "Het grote probleem", vertellen ze, "is de hechte manier waarop de Ca morra hier met de politiek is verwe ven. Wij leven hier als vissen in een gepantserd aquarium. Alles om ons heen is Camorra. We moeten heel be hoedzaam te werk gaan. Want anders klapt alles om ons heen dicht". Zo vertellen de jonge caribinieri over de ex-burgemeester van Torre Anunziata. Jarenlang hebben ze in het geheim bewijsmateriaal tegen hem verzameld. "Hij was een zetbaas van de clan Gionta". Na zeventig juri dische bevelen tegen de burgemees ter te hebben voorbereid, onder meer wegens corruptie, fraude, en afper sing, konden de caribinieri de burge meester nog niet arresteren, omdat het openbaar ministerie van Torre Anunziata weigerde de arrestatiebe velen te tekenen. Pas toen ze konden bewijzen dat ook het openbaar ministerie door de clan van Gionta werd gechanteerd, konden ze eindelijk zoals ze het uit- Het lijk van een lijfwacht die tu van een andere clan liep. drukken 'het zalige moment bele ven' waarop ze de armbandjes om de polsen van de politicus konden leg gen. "Er zijn maar weinig andere korpsen in de buurt die bereid zijn zo'n leven aan te durven". "Maar waarom kun je Gionta niet gewoon arresteren?", dring ik aan. Nu merk ik dat het de domste vraag is die ze ooit hebben gehoord. "Om te be ginnen woont Gionta verborgen", zegt de Baretta die me toch behulp zaam wil zijn. "Hij wordt bewaakt door zijn halve leger. De clan van Li- melli wil hem vermoorden. Dacht je dan dat wij met een paar man in staat zijn om de boss uit zijn tent te lok ken?". De caribinieri vertellen ook over de laatste moord, van een paar dagen ge leden, op een inktvishandelaar in het centrum van de stad. "Ze hebben hem hier op het kruispunt, op klaarlichte dag, meer dan 100 kogels in zijn borst geschoten. Maar niemand heeft iets gezien, begrijp je? De vrouwen die lie pen te winkelen niet, de mensen bij de bushalte niet. En ook de verkeers agent niet, die bijna struikelde over het lijk toen wij er aan kwamen. Nie mand heeft iets gezien. Snap je? Dat heet nou Omerta, de mafiose zwijg plicht. Hoe kun je iemand arresteren, als niemand kan getuigen?". weken geleden in een hinderlaag Foto's GPD) "De Camorra? Die bestaat niet. Dat is een uitvinding van de pers, en van praatjesmakers zoals jij", sist de siga- rettenverkoper, terwijl hij dreigend op me afkomt. We hielden met hem een ontspannen praatje, over voetbal en over Gullit, op een hoekje van de kist waarop hij zijn gesmokkelde si garetten verkocht. Totdat het woord Camorra viel. "En maak nu maar dat je hier weg komt, Holland". Nog geen paar passen verderop wordt in de kerk van de wijk een bij eenkomst gehouden: "Tegen de Ca morra, de drugs en het geweld", staat er op het spandoek dat boven de in gang van het vervallen gebouw is be vestigd. Om zes uur zou de bijeen komst beginnen, maar om zeven uur is er nog niemand. Alleen een gepant serde blauwe wagen van de politie staat tussen de hopen afval. Lijmlucht Over de balkons hangen mannen en vrouwen, die nauwlettend in de gaten houden wie er door de stegen richting kerk loopt. Er wappert wasgoed bo ven de straat, jongens op brommer tjes scheuren langs. Er hangt ook de doordringende lijmlucht van een clandestien fabriekje, waar vrouwen in het donker, voor een loon van tien gulden per dag, dure Italiaanse schoe nen plakken. Dan komt er eindelijk iemand voor de bijeenkomst. Een oudere vrouw met een gepoederd gezicht, haar handtas in haar armen geklemd. Ze is onderwijzeres hier op de lagere school, vertelt ze. Ze is bezorgd en ook een beetje wanhopig. "Het is hier geweld, geweld, ge weld", zegt ze. De meeste van haar leerlingen komen nooit naar school. "Soms ga ik hun ouders opzoeken om hen er op te wijzen dat ze strafbaar zijn als ze hun kinderen niet naar school sturen". Dan schudt de vrouw haar hoofd. "Maar het helpt niet. Het helpt allemaal niet". Soms werd de onderwijzeres be dreigd. Haar auto werd in brand ge stoken, om haar te dwingen de aangif te in te trekken. "Meestal word ik niet eens binnengelaten. Maar wat wil je? Die piensen wonen soms met z'n tienen of twaalven in dezelfde ruimte. Ze zijn arm. En vaak zijn het alleen de kinderen die het geld inbrengen". Feest Een paar maanden geleden vierde de boss van deze wijk de bruiloft van zijn broer. Over een lang tapijt dat door de stegen was gelegd, liep het bruids paar naar de kerk. De boss reed in een antieke Rolls Royce. Elke andere auto was in opdracht van de clan, uit de wijk verwijderd. Er waren vlaggen, ballonnen, er was luid applaus. Het was feest in de hele wijk. Op het bruidsmaal kreeg iedere da me een massief gouden ketting. Er waren oesters, kreeften, en een be roemde zanger. De bruidstaart be stond uit een enorme afbeelding van de wijk van de broer van de brui degom. In suikergoed en slagroom waren de nauwe stegen en de verval len huizen opgetrokken van het 'terri torium' van een Camorra-boss. Bui ten de feestzaal wachtten 20 jongens op snelle motoren om hun boss na het feest weer veilig naar zijn schuilplaats te brengen. Bijeenkomst in de kerk van een volkswijk in Napels: tegen de Ca morra, drug en geweld. Er komt welgeteld één bezoeker.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23