'Het is innerlijke aandrang' 'Velen geloven mogelijkheden in Oostblok niet' Leidenaar Coert Biesjot (25) vandaag tot priester gewijd ZATERDAG 13 MEI 1989 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 17 ke leer is veeleisend. Maar: "Omdat Christus dat van zijn volgelingen verwacht". Bovendien. "Die offers dienen uiteindelijk het welzijn de mensen". Het is hem natuurlijk niet onbe kend dat er in ons land volop pries ters rondlopen die anders denken over deze zaken. "Het is een groot verdriet dat er zo'n verdeeldheid be staat in onze kerk. De paus en de bisschoppen spreken vanuit een verantwoordelijkheid die ze heb ben. Het is nooit hun eigen aan drang. Wat zij zeggen is in belang van de mensen en van de kerk. Maar bij sommige mensen zie je een soort 'supermarktmentaliteit': je pikt er uit wat je kunt gebruiken. Je keert je dan in feite af van de gemeen schap van de volgelingen van Chris tus". Kadaverdiscipline Trouw zijn aan Rome betekent vol gens Coert echt niet een soort kada verdiscipline. "Het beeld van een moeder—kind relatie is een goede illustratie. Je zou kunnen zeggen dat de moeder ook een zekere macht heeft over het kind, maar als het goed is ervaart het kind veel meer". Bovendien: "Het is belang rijk om te leven vanuit een zekere afhankelijkheid. Het leven op zich heb je ook ontvangen, hoewel er na tuurlijk mensen zijn die dat niet met me eens zullen zijn. Maar het feit dat je het leven ontvangen hebt, bete kent dan ook dat je er zorgvuldig mee moet omgaan". Coert mag dan overtuigd zijn van zijn roeping tot het priesterambt, maar wordt hij niet bij voorbaat moedeloos van bijvoorbeeld de gro te ontkerkelijking? Zijn antwoord komt snel: "De situatie in de wereld Schiedam. "Het is een groot verdriet dat e en de kerk is kritiek, maar nooit ho peloos. In die spanning leeft de kerk trouwens al eeuwen, dat is niet iets van vandaag of gisteren". Coert wil meewerken aan de komst van een nieuwe, christelijke, mentaliteit. "Je ziet er niet direct vruchten van. Het is net als zaadkorreltjes in de grond strooien". Mensen zoeken intussen wel. Neem nou de strekking van de jong ste hit van René Froger: 'Alles kan een mens gelukkig maken'. De zan ger heeft alles wat zijn hartje be geert, maar betreurt dat hij zo wei nig 'simpelweg gelukkig is'. "Neem ook het feit dat de mensen met Kerstmis komen. Voor de kerk is dat een van de opdrachten, om die momenten uit te bouwen en de zin vanuit het geloof te geven. De statistiek is, men selijkerwijs gesproken, nogal ont moedigend. Maar dat vraagt puur geloof. Dat is ook de uitdaging. De kerk zelf is ook maar met twaalf man begonnen". Vandaag wordt Coert met een drietal andere wijdelingen, onder wie Rob Win kelhuis uit Leiderdorp, tot priester ge wijd door bisschop R. Ph. Bar. Morgen be dient hij om half twaalf in de St. Lode- wijkskerk aan het Steenschuur in Leiden En ja, waarom hij nu priester wil de worden... Hij had een dergelijke vraag wel verwacht, ook wat aante keningen gemaakt, maar toch aar zelt hij enigszins. "Je kunt het ei genlijk niet zo concreet aangeven. Het hangt samen met het beeld dat je van de kerk hebt. Je groeit er he lemaal in op. En... het is een roeping van God uit. Hij trekt je. Ten bate van je medemensen". Hij vervolgt: "Het evangelie geeft een prachtig beeld van mensen die als het ware afgetobd ter neer liggen. Dat is waar het om gaat: je wilt de mensen weer rust geven". Offers Coert geeft een ander beeld van de kerk, als van een moeder die met zorg haar kinderen om zich heen verzamelt. "Daarin wil je bemidde len. Dat spreekt mij erg aan: het middelaarswerk. Daar heb je eigen lijk je hele leven voor nodig, om dat je echt eigen te maken". Hij heeft daarom voor het priesterambt geko zen; niet om een hogere positie op de hiërarchische ladder van de kerk te bereiken, maar om een functie waarin het dienen centraal staat. "Het gaat in de kerk niet om macht, maar om dienstbaarheid, de bewo genheid met de geestelijke nood van de mensen". Mensen vanuit God raken, dat staat Coert voor ogen. Binnen die eeuwehoude traditie van de kerk wil hij een bescheiden bijdrage le veren. "Het priesterschap is dan binnen de kerk dié gestalte waarin je dat kunt verwezenlijken". En het priesterschap is voor Coert het priesterschap dat Rome wil zien: ce libatair. Vindt hij dat niet een te groot offer? "Alles wat goed en mooi in het leven is vraagt offers. LEIDEN - Het Vaticaan mag dan onlangs hebben ge constateerd dat het aantal priesterwijdingen interna tionaal weer is gestegen, feit is dat het witte boordje de laatste jaren aan bekoring heeft verloren. Ook binnen de Rooms-Katholieke Kerk zelf ligt het ambt onder vuur. Vorige week nog verscheen de bundel 'Priesters en rela ties', waarin het verplichte celibaat een doodlopende weg werd genoemd. Toch zijn er nog steeds jongeman nen die het priesterambt be geren. "Het is een innerlijke aandrang. Je wilt mensen met Gods hulp helpen", ver telt de Leidenaar Coert Biesjot eenvoudig. Vandaag wordt hij door de Rotter damse bisschop Bar tot priester gewijd. door Wim Schrijver De afgelopen dagen heeft hij in re traite doorgebracht bij de karmelie tessen in Vogelenzang, slotzusters die een beschouwend leven leiden. "Je komt dan helemaal tot je zelf. Dat is belangrijk, want op de dagen van je wijding en eerste mis moet je optimaal zijn. Misschien lijkt het een vreemde vergelijking, maar het is net zo belangrijk als een trouw dag", aldus Coert enige tijd eerder op zijn stage-adres in Schiedam, de parochie St. Liduina en O. L. Vrouw Rozenkrans, kortweg Singelkerk. Hoewel de tand des tijds, hier en daar een handje geholpen door van- dalisten, het monumentale kerkge bouw ernstig heeft aangetast, is het de kerk in de oude stadswijk nog steeds aan te zien, dat de parochie welvarende tijden heeft gekend. Oplichters of gewoon bedelaars die daardoor op ideeën zouden kunnen komen, worden door een simpel briefje op de deur van het woonge deelte direct ontmoedigd. De kerk is wel goed, maar laat zich niet door duistere lieden voor de gek houden. Ook de ruime kamer waarin Coert ons ontvangt, heeft nog sterk de sfeer' van het 'rijke roomse leven' behouden: veel bewerkt hout aan de wanden, zware stoelen, tapijten. Op de schouw, waarboven een grote gebeeldhouwde afbeelding van de gekruisigde Christus hangt, een grote kleurenfoto van paus Johan nes Paulus II, die een kleine jongen omhelst. De kleding van Coert zelf intussen is van een voorspelbare eenvoud: grijs kostuum, zwart hemd, collaar. Solidariteit Hij komt, zo blijkt, uit een goed rooms-katholiek nest: vader zit in het kerkbestuur en ook moeder is actief in de kerk, zingt bijvoorbeeld in diverse koren en werd bijna let terlijk in de kerk geboren. Coert was evenals zijn broers misdienaar. Twee broers van zijn moeder zijn pater capucijner oom Ton de Jeu werkt als missionairs in Chili en oom Jan in Tanzania en beiden zijn speciaal overgekomen om de wijding van hun neef mee te maken. Wanneer Coert, 25 jaar oud, ge vraagd wordt naar zijn innerlijke drijfveren, komen zijn antwoorden voorzichtig. Met zorg formuleert hij zijn antwoorden. Hij beseft blijk baar hoe buitenaards zoiets als een priesterroeping tegenwoordig bij veel mensen overkomt. Wat hem, in de juiste betekenis van het woord, bezielt? "Je wilt solidariteit met de mensen tonen. Daarbij leef je vanuit het evangelie en dat wil je op jouw beurt in feite de mensen aanbie den". Eerste en Tweede Pinksterdag LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Bouhuys; Marekerk 10 ds. Meijers, 5 kand. Noordam Zoetermeer; Maranathak. (L. Mors- weg) 10 ds. Kramer; Oecumenische geloofs gemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Hortensius, 11.15 ds. Hortensius en pastoor Van Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) zie Petrak.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 en 5 ds. Rietveld; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 pasteur Ribs; 'Stevenshof' (rk kerk Haagse Schouw) 9.30, 11. Acad. Ziekenhuis 9 rk dienst, 10.15 ds. Schokker ha. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Van 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vre- deskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Alblas open deur; Oude Vest zie Hoogl. kerk; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven ds. Veenstra; Merenwijk zie herv. gemeente. Ge ref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. Houtman, 5 ds. J. Kok. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (zie onder Leider dorp). Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15ds. Mostert. Doopsgez.- Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. Vos-Wiegand en ds. Brüsewitz ha. Bap tistengemeente (aula 'Nieuweroord', Rijnsbur- gerweg 124) ds. Agtereek. Evang. Gemeen schap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 ev. Van Gro ningen, 4.30 bidstond ha. Evangeliecenlrum- Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) 10. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 ev. Oostra. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u.). Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten ("De Ontmoe ting'. Noordhofland V.schoten)elke zat. 10 tot 11 bijbelstudie. 11 tot 12 predikatie. Christelij ke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw- singel) zat. 7. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7. zo. 10.30; Herensingel zat. 7. zo. 9.30 en 11 Rijndijk (Stevenshof) zat. 7. zo 9 30; Steen schuur zat. 7. zo, 8.30,10. 11.30. 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo 9.30 en 11Lam- menschansweg zat. 7. zo. 9 en 10.30, ma. 10; Haarl.straat zat. 7, zo. 10.30 en 12.15; Meren wijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwou- de). Christengemeenschap (in Oud-Kath. Kerk) ma. 9.45. KATWIJK - De christe nen overtuigen van de gro te veranderingen in het Oostblok èn de gouden kansen die daaruit voort komen. Met dat doel voor ogen reist dr. Josef Tson, een van de voornaamste dissidenten uit Roemenië en nu woonachtig in de VS, de hele wereld over. Hij zal zijn boodschap nog vaak moeten vertellen, want: "Er zijn erg weinig mensen die inzien wat er mogelijk is, omdat velen het gewoonweg niet gelo ven". Dominee Tson wacht in het res taurant in Katwijk ontspannen de vragen af. Hij is er aan gewend te worden geleefd tijdens zijn vele reizen. Straks na het diner zal hij een spreekbeurt vervullen, slechts één van de vele afspraken die hij dezer dagen in ons land heeft. Drie kwartier krijgen we daarom van de regelende verte genwoordiger van 'Antwoord', de organisatie die zich sterk maakt voor Oost-Europa en Tson heeft laten overkomen. Ja, beaamt de Roemeense pre dikant vriendelijk glimlachend, het is een vermoeiende reis. Toch maakt hij graag gebruik van elke mogelijkheid om zijn verhaal uit te dragen. In Wheaton (westelijk van Chicago) leidt hij namelijk de 'Romanian Missionary Society', waar men bezig is studiemateri aal voor Roemeense theologen te ontwikkelen, vertalen, drukken, transporteren. En daar zijn erg veel dollars meegemoeid... Frustrerend "Wij moeten de christenen daar via trainingen helpen om in te spelen op de ongekende moge- ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. Hoffenaar Voorhout. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Van Driel, 6.30 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Van Wijngaarden, 6.30 ds. Van Driel. Chr. Ge ref. "Kerk 9.30 ds. Van Beek Veenendaal, 4.30 ds. Van Sorge, ma. 9 ds. Korving Veenendaal. Rk Kerk zat. 7. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RJJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 9.30 ds. 't Hooft, 6.30 ds. De Jong Rotterdam, ma. 9.30 ds. Jonkman; Kruiskerk 9.30 ds. Jonkman; Opstandingskerk 9.30 ds. Ommefing ha; G. Herderkerk 10 ds. Nieuwen- huis ha, 6.30 ds. Tasselaar ha; De Bron 9.15 ds. Tasselaar ha, 10.30 ds. Moll ha, 6.30 ds. Nieuwenhuis ha; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Looyen Woudenberg. 6.30 ds. Schrijver Woerden, ma. 10 ds. Blenk Amsterdam appel. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Wilschut ha. 6.30 zie Ad- ventskerk; Salv.kerk 9.30 ds. Boer ha. 6.30 ds. 't Hooft. Driehoorne 7 ds. Moll. Verpleeghuis Oudshoorn 10.30 ds. Rijksen. Geref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatrixl. 4) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. Janssens, 4.30 ds. De Lange Rotter dam. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. V.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molen- werfstr. 110 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. Veen stra, 6.30 geen dienst. Volle-evang gem De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) hr Van Putten. Pink stergem. 'Het Licht' (Morgenstersch. Briljant- str. 1) 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10 hr. Veld huis Bodegraven. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7 (laatste zondag vart de maand 5 u Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meijering. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7. zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Boer. 6 ds. Jongkind Brandwijk, ma. ds. Boer. Geref- ./Herv. Gem. (geb. 'De Hoeksteen', Schweit- zerstr.-Bernhardstr.) 10 ds. Pettinga Zoeter meer ha. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Van Aalst, ma. 9.30 ds. Van Aalst. Dat is niet alleen in de kerk zo, dat geldt ook voor bijvoorbeeld het be reiken van een topfunctie". Van huis uit heeft hij meegekre gen dat alles wat werkelijk waarde vol is, bevochten moet worden. "Heel belangrijk is om te leren on derscheiden waar het in de com plexiteit van het leven op aankomt. Wat wordt er van je gevraagd? Dat is heel moeilijk te beantwoorden, omdat er zoveel mogelijkheden zijn. En dan is datgene wat je in het geloof beleeft, zoiets bijzonders. Het vormt jou om en kan dat ook doen met de hele maatschappij. Dat is iets grandioos". Veeleisend Het priesterschap is heel veelzijdig, weet Coert. "Maar een priester moet steeds terugtreden. Jij mag niet op de voorgrond staan, maar Hij die je gezonden heeft". Coert gelooft dat het theoretisch voorstelbaar is dat er gehuwde priesters zijn. "Maar praktisch is het onuitvoerbaar. Het celibaat betekent hele levensbe schikbaarheid. Dus ziel èn lichaam. Het is voor één mens niet mogelijk om een goed huisvader en echtge noot te zijn, èn geestelijke vader van een veelzijdige gemeenschap". Hij geeft, met een half oog op zijn aantekeningen, vlot een paar ken merken waaraan een priester vol gens hem moet voldoen: hij moet onverstoorbaar zijn, nuchter en in eenvoud en gehoorzaamheid zijn taak verrichten. "Dat is Christus verkondigen in de breedste zin van het woord". Een gezinsleven zou hem te veel binden. Hij beseft dat hij daarmee iets waardevols opge eft. "Maar het is in verbondenheid met Christus. Hij is je model". Ja, geeft hij volmondig toe, de kerkelij BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 6.30; Salv.kerk 10 en 6.30; Bethl.kerk (Nieu- werbrug) 10 en 6.30. Geref. Kerk 9.30 ds. El- derman. 6.30 ds. Veenstra Leiden. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. Simpelaar. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac, ma. 10 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. Van Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Vreekamp, 6.30 ha; De Stek 9.30 ds. Van de Pol. Geref. Kerk 9.30 ds. Van 't Hoff, 5 gez- .dienst ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. Drayer Si- basa-Venda, 5 kand. Viergever Ede en ds. Buijs Alblasserdam. Geref. Gem. 9.30 lees- dienst, 3 ds. Bac, ma. 9.30 leesdienst. Volle Evang.gemeente 'Bethel' (Burg. Colijnstr. 83) geen opgave. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. Van Dis Wassenaar, 6.30 ds. Geluk Rotterdam, ma. 9.30 ds. De Graaf Katwijk a/d Rijn. Geref. Kerk 9.30 ds. Huisman, 5 gezinsdienst. Rk Kerk: dorp zat. 7. zo. 10 en 11.30, ma. 10.30; Anker zat. 7. zo. 10.30; Rijndijk zo. 9. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Verbeek. Ge ref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds Hofland. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Van Langevelde. ma. geen dienst. Rk Kerk: Mart. zat. 7. zo. 9 en 11 Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30, ma. 10. HOOGMADE. Herv. Gem. 10 ds. Boonstra. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Koldewijn. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. De graaf. 6 ds. Sloof .'ma. 10 ds. Romein Rotterdam; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 kand. De Vos Ede. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Van Breevoort, 5 ds. Koster. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Vroegindewij. 6 ds. Christ, ma. 10 ds. Sjol- lema; O. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. Volk; Ichthusk. 10 ds. Sjollema, 6 ds. Driebergen; Pniélk. 9.30 ds. Hovius, 6 ds. Driebergen, 9.30 ds. Visser; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Bogaard, 6 ds. Visser. Overduin 2.15 ds. Van den Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Westera-Franke. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Koster, 5 ds. Kersten; Triumfatork. 9.30 ds. Kersten, 5 ds. Van Breevoort. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 4 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 ds. Zwarts, 7 ds. De Lange. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slag boom, ma. 9.30 ds. Slagboom. Vrije Chr. Ge ref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. Van den Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst. Geref. Gëm. in Ned. (LouweStr.) 10 en 5 lees dienst, ma. 10 leesdienst. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Am- bachtsweg 2) 10 hr. Bakker Heverlee. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapre, 7 ds. Baas Sassenheim gez. dienst. Geref. Kerk 10 mr. Vreugdehil, 7 zie hen/, kerk. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Doesburg, 3 ds. Bovenberg ge- handicaptendienst; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman ha. Leythenrode 10 ds. Visser. Elis.-ziekenhuis 9.30 hr. Schot Oegstgeest, 10.45 rector Vijftigschild. Geref. Gemeente Leiden eo (kerkgeb. Hoofdstr. 73) 10 en 4.30 ds. Boogaard, ma. 10 ds. Boogaard. Bapt .gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN- Hen/. Gem. 9.30 ds. Schilt. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Van der Kooi. 7 ds. De Reus Ter Aar. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10ds. Rothfusz; Pauluskerk 10 en 7 ds. De Gelder. Geref Kerk 10 ds. Boswijk, 7 geen dienst. Geref. K. Vrijg. (Prinsessestr. 19.30 leesdienst. 3 ds. Grutter. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 en 7 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. K. J. Velema, ma. 9 ds. Van Dijken. Geref. Gem. 10 en 4. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) geen dienst. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7. zo. 10 en 11.30, ma. 10; Poelpolder zat 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7. zo 9 en 10.15; Engelbew. zat. 7, zo. 10.30. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Terlouw- Sterk Bodegraven, 6.30 ds. Ommering Alphen. ma. 9.30 ds. Rijksen Welsum. Geref. Kerk 9.30 ds. Van der Weg en ds. Van der Weg-Rull- lijkheden die ze nu hebben. Als je de situatie met die van nog maar een paar jaar terug vergelijkt, is het namelijk ongelooflijk wat er in het Oostblok mogelijk is. Zelfs in een land als Roemenië, dat re latief nog achterblijft bij de buur landen. Bijvoorbeeld: in de Sov jetunie wonen een paar miljoen Roemenen. Ik kan nu gewoon met vrienden daar telefoneren!" De dominee vindt het "erg frus trerend" dat hij steeds weer men sen tegenkomt die niet geloven wat voor ruimte er achter het IJzeren Gordijn is gekomen. "Ik begrijp dat niet. Er zijn vorig jaar meer bijbels in de Sovjetunie ge ïmporteerd dan in de totale ze ventig jaar ervoor. Is dat allemaal onjuist? Nee, het is ongelooflijk". Ook voor de mensen daar is het moeilijk reageren. "Het is niet eenvoudig wanneer je altijd on derdrukt bent, om van het ene op het andere moment je leven an ders in te richten. In de kerken merk je dat ook. Mensen die hele maal waren geconcentreerd op de vraag: hoe blijf ik in leven?, staan nu voor het probleem: hoe komen we aan het kader om alle moge lijkheden die we hebben gekre gen te benutten?" Vrijwillig lijden Christenen in het Westen moeten zich volgens Tson bezighouden met de vraag hoe zij op de behoef ten die bij hun broeders en zus ters bestaan, kunnen inspelen. Zijn genootschap geeft daarin het goede voorbeeld. Het vraagt een verandering in de werkzijze van de christelijke organisaties die onder andere in ons land op de bres staan voor de kerken daar. mann. Chr. Geref. Kerk 9.30, 7 ds. Beekheid Rotterdam, ma. 9.30. Remonstr. Gem. 10 hr. Pennings. Evang. gem. (ver.gebouw 'De Rank', Regthuysplein) 12 nam. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. Kaai. ma. 9 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 ds. Baane, 7 ds. Rang Nieuw-Vennep. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Ten Voorde. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Wijn gaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geuze, 7 ds. Kos Westbroek, ma. 9.30 ds. Geuze. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. V.d. Lee, 5 ds. C. v.d. Bergh. 7 ds. Scholte, ma. 10 ds. C. v d. Bergh; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenberg, ma. 10 ds. Kuiper; De Rank (Golfbaan)' 10 ds. Exalto Benthuizen. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper. 7 geen dienst, Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgermsa. Kapel W. v.d. Bergh-st.cht.ng 11 ds. Slofstra. Sole Mio' 9 ds Kuiper ha. Ned. Prot Bond (aula O Zeew 10.30 dr Verheus Haarlem. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30, ma. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11ma. 9.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. V.d. Meije; De Zilk 10 ds. Hemmes. Rk Kerk Victork. zat. 7. zo. 9 en 11ma. 10.30; Jozefk. zat. 7. zc 9 en 10.30: De Zilk zat. 7. zo. 10.30 OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk geen dienst; Pauluskerk geen dienst Ge meentecentrum (Lijtw.) 10.30 geen dienst. 7 hr. Schot. Geref. Kerk 9 drs. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 en 4.30 ds. Kok Veenendaal. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. Waagmeester Lisse. 4 ds. Gerkema Bilthoven. Van Wijckerslooth 4 ds. Pannekoek. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30 oecumeni sche dienst. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Van Achterberg Leiden. Geref. K. 9.30 "Gorbatjov is bezig met perestroj ka, nu moeten de organisaties dat ook doen". In ons land zijn een paar boek jes van de hand van Tson in de handel, waarin de zin en de posi tieve kanten van het lijden cen traal staat. De predikant wil er nog wel een paar woorden over kwijt. Naast het lijden dat over je komt door ziekte of dat je wordt aangedaan door anderen, onder scheidt hij het vrijwillig lijden. Tson weet waarover hij praat. Ja ren geleden koos hij bewust voor moeilijkheden, omdat hij vond dat zwijgen niet langer verant woord was. In 1981 moest hij ten slotte zijn vaderland verlaten. "Wil je een nieuwe generatie la ten opgroeien die zich geestelijk niet meer laat onderdrukken, dan moet je zelf het goede voorbeeld geven. Jarenlang was er in de ker ken steeds gezegd datje moest lij den onder de verdrukking. Maar ik zag dat je moest lijden om vrij heid te krijgen". Juist persoonlijk gevaar en lijden maken de bood schap overtuigend. "Het had ef fect op de jongeren. Zelfs zo, dat ik ze op een bepaald moment wat moest afremmen". Snel terug "Je moetje leer illustreren met je eigen leven, anders heeft het geen effect". Als voorbeeld noemt hij zijn "beste vriend" in Roemenie, die hem als voorganger is opge volgd. Sinds die tijd heeft deze al lerlei problemen met de overheid ondervonden. "Ik bel hem regel matig en wil hem dan bemoedi gen. Maar hij zei: hoe groter mijn lijden is, hoe groter de genade in ds. Zijl. 6.30 ds. Snel Rijnsburg. Remonstr. Gem. 10 prof. Kuiper Oegstgeest Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7. zo. 10.30; Petrus-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30, ma. 10.30. RIJNSATEHWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. V.d. Hoeven. Chr. Geref. K. 9.30, 2.15 ds. De Boer Eemdijk, ma. 9. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. Smaling, 4.30 ds. Wagter, ma. 9.30 ds. Smaling; Bethelkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 en 5; Immanuelkerk 9, 10.30 en 5; Maranathakerk 9.30 en 5. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30*ds. Van Sorge, 5 ds. Korving Veenen daal, ma. 9 ds. Van Sorge. Evang. Christen- gem. ('De Ark' Noordwijk) 10 ev. Duin Noord- wijk. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30ds. Vol- lebregt. 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9 30 ds. Biewinga, 7 ds. Boeyinga Bloemendaal open deur. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Hogenbirk. Ned. Prot. Bond (JuUaan 17) 10 ds. Van der Poel Den Haag. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11 TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Stam jr.. ma. 9.30 ds. Stam jr. Geref. Kerk 9.30 ds. De Reus. 6.30 ds. Van der Kooi Leimuiden. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo 9 en 12; kerk Lange- raar zat. 7. zo. 9.30 en 11.30 VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Vermeulen. 6.30 ds. Achterberg. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 drs. Oegema. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. VOORHOUT Hecv./Geref. Kerkgemeenschap 10 ds. De Jong. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11 VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Schaap, 7 zie geref. kerk; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. Blanken. 7 zie geref. kerk. Herv. evang. op geref. grondslag (kerk geb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 ds. Van der Kamp. 4.30 ds. Van Kooten. ma. 9.30 ds. Van Kooten. Hulp en Heil-kerk ('Schakenbos'. Leidschendam) 10 ds. Honig. Geref. Kerk 10 ds. De Zwart, 7 ds. De Ridder de kerk. Laat ze mij maar van al les aandoen, het komt allemaal ten goede aan de kerk". Tson is het dan ook volledig eens met het adagium uit de oude kerk: 'Het bloed der martelaren is het zaad der kerk'. In zijn boek 'Lijden om te overwinnen' (uitga ve Voorhoeve, Den Haag) neemt hij afstand van de houding die ge typeerd wordt door kreten als 'lie ver een slaaf dan een dode' of'lie ver rood dan dood'. Daar tegen over stelt hij een andere uitlating over lijden: "Dit is een voorrecht; het is lijden voor Christus. Daar toe heeft Hij mij uitgekozen". Wat hij tenslotte vindt van de huidige situatie in Roemenië, waar Ceausecu als een dictator huishoudt? Tson is daar duidelijk over: "De veranderingen in de landen in het Oostblok geven het einde aan van het communistisch experiment. Nergens heeft de communistische economie suc ces gehad; het werd steeds weer een ramp. Ook in landen als Roe menië of Oost-Duitsland is de wind van de veranderingen niet tegen te houden". "Een dictator kan het nooit vol houden. Op de een of andere ma nier komt er een wijziging. Dat is bij elk land weer anders, maar veranderingen komen er. En snel. Hoe groter het geweld, hoe groter de veranderingen. Ik ben erg snel terug in Roemenie om bij te dra gen aan de wederopbouw". Tson lacht vol vertrouwen. W.S. Tson spreekt onder andere nog op de 14e in Haarlem tien uur. Pelgrim- kerk) en de 15e in Hoofddorp (half acht, chry scholengemeenschap). Sassenheim. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Arnold Amersfoort. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7. zo. 11.30; M. Godskerk. zal 7. zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Nether lands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Kunz, 5 ds. Van Trigt Middelharnis. ma. 9 ds. Schipaanboord; Hoeksteen 9.30 ds. Schipaan- boord, 5 ds. M. A. van den Berg Harderwijk; Bethelk. 9.30 ds, Goossen, 5 ds. Kunz; Reho- both-school 9.30 vic. Groenenboom; Imm.kerk 9.30 ds. Van Houwelingen. Geref. Kerk Kruisk. 10.15 en 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 9.30 ds. Bongers. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 en 2.45 ds. Hoogendoorn. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Van der Want, ma. 9.30 ds. Van der Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30 leesdienst. ma. 10 leesdienst. Remonstr. Gem. 10 ds. Cossee. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra. 4.30 ds. Van Dis, ma. 10 ds. Wolters Ameide; Kievietk. ('Samen op weg') 10ds. Vis ser; Messiask. zie Zijllaan; Dorpscentrum 9.30 ds. De Reuver Delft. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. Janse de Jonge. 7 ds. V.d. Woude SoW- dienst. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Fockema Andreae. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Van 1 Hof. 6.30 zie geref. k.. ma. 9.30 ds. De Leeuw. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Aalders. Ned. Prot. Bond (De Wijk. Schoolstr. 20) ma. 10.30 drs. Roos. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 kand. De Haan. Geref. Kerk 9.30 hr. Schreuder, 7 kand. De Haan. ZOETERWOUDE: Hen/. Gem. 10 ds. Wolt- haus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30. zon. 9.30, ma. 9.30; Chr. Dienaark. zat 7. zon. 10. ma. 10. Meerburgkerk H. Rijndijk zat 7. zo. 10 en 11. ma. 9.30 ZWAMMERDAM: Hen/. Gem. 9.30 ds. Franc ken Zeist, 6.30 ds. V.d. Wege Nieuwkoop jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 drs. Buikema, 6.30 zie herv. gem. Remonstr. Gem. 10 ds. Went-v.d. Vring Bloemendaal.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17