Mansvelt-dynastie maalde 140 j aar lang Groot feest in Oegstgeest op 'verjaardag' Willibrord VOORDEELSTROOK VOOR ADVERTEERDERS. Leidsch Dagblad: 071-161400 j Alphens Dagblad: 01720-9396l| ACTIE WIJCKERSLOOTH Gemeenteraad Oegstgeest akkoord met ontwerp Willibrordmonument Bijdrage voor promotie van Voorschoten Uitbreiding woonwagenpark Voorschoten nog onzeker Wassenaar krijgt chemocar voor ophalen klein afval Omleidingen in Haaswijk ZATERDAG 13 MEI 1989 REGIO LEIDEN PAGINA 13 Wassenaarse molenaar Eisma schrijft boek over Windlust- molen Als expert in adverteren weet uw Leidsch Daglad natuurlijk zelf precies op welke plaats in de krant zij het béste haar eigen aktiviteiten kan promoten. Juist! Dat is de plaats waar u nu deze advertentie leest (ziet u wel!). Wij noemen deze plaats 'DE STROOK'. Wat ons betreft mag u deze strook voortaan 'VOORDEELSTROOK VOOR ADVERTEERDERS' noemen. Vanwaar dit voordeel? Wij willen bestaande en nieuwe adverteerders graag eens de mogelijkheid geven ook eens op een redaktionele pagina te adverteren. Tegen een gereduceerd tarief wel te verstaan. Omdat wij weten dat deze vorm van adverteren gewoon méér respons geeft. Vandaar ons aanbod: U mag van ons het I.M.-adverteren (want zo heet dat) op 'DE STROOK' uitproberen voor amper de helft van het normale tarief! Een extra hoge attentiewaarde voor een extra lage prijs. Dat is eigenlijk dubbel voordeel! Dit is uw kans op een subliem stukje publiciteit. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren. Bel, maar doe het snel, want 'DE STROOK' is niet onbeperkt beschikbaar. VÖÖRDEELSTROOK/ö j INFORMATIELIJN i WASSENAAR - Een boek over één molen. Deze Ne derlandse primeur staat sinds gisteravond op naam van een van de twee part time molenaars van de Wassenaarse Windlust- molen, C.D. Eisma. Met de hulp van historici dook de ex-provo in de archieven en gisteravond, enkele uren voor de molendag, overhandigde hij het eer ste exemplaar aan loco- burgemeester C. Barning. De molen wordt in 1406 voor het eerst in boeken genoemd. In de loop der eeuwen is het een na oudste monument van Wassenaar verschillende malen opgeknapt, veranderd en vergroot en in 1921 werd het al eens beschreven door de toenmalige molenaar, C. Mans- velt. Diens 'Kroniek van den Mo len Windlust te Wassenaar' begint met het prachtige, maar verteken de verhaal over de aankoop van de molen. Volgens C. Mansvelt had zijn voorvader Cornelis Mansvelt in 1821 een bod uitgebracht op de molen. Wanneer hij op een be paalde dag voor twee uur langs zou komen, zou de molen van hem zijn en kon zijn zoon Nico- laas er aan de slag. Op de bewuste dag kwam hij uit Hazerswoude aangalopperen net voor de kerk klok twee uur sloeg. De toenmali ge molenaar, De Hees, had op het laatste moment spijt gekregen van de verkoop maar kon geen kant meer op. Het was het begin van de Mans velt-dynastie, die de molen 140 jaar lang in bezit zou houden. Geen wonder dat veel Wassenaar- ders de Windlust-molen achter de Langstraat als Mansvelt-molen kennen. In 1961 kocht de gemeen te de molen voor 20.200 gulden en werd de veevoederzaak overge dragen aan het Voorschotense be drijf Schrama. Andere belang stellenden hadden veel meer ge boden, maar het ging Mansvelt om de molen en niet om de cen ten. De gemeente beloofde de mo len óp te knappen en deed dat ook. In de jaren '63 en '64 werd het monument zes maanden lang on der handen genomen. Het kostte de gemeente 65.000 gulden plus een aanvullend krediet van 7.000 gulden. Tien en zeventien jaar la ter werd de molen opnieuw onder handen genomen en in 1980 kon de molen niet alleen draaien maar ook malen. Jan van der Veek had dat voor elkaar gekregen, de toen malige molenaar en achterneef van de part-time molenaar Pieter van der Veek. Strandwal De eerste molen was een zogehe ten standerdmolen: een houten molen met een min of meer vier kant molenhuis dat op een zware spil - de standerd - wordt gedraaid om de wieken naar de wind te zet ten. Het is onbekend of deze mo len toen al op dezelfde plaats stond. In 1550 was dat wel het ge val. Kaarten maken dat duidelijk. De plek was met zorg gekozen. Lag de Dorpskerk aan de weste lijke rand van de brede strandwal evenwijdig aan de kust, de molen kreeg een plekje aan de oostelijke rand - iets buiten het dorp. In 1573 werd de molen door Leidenaars vernield, bang als zij waren dat hij als schuilplaats zou dienen voor de oprukkende vijanden uit Spanje. In 1581 arriveerde de nieuwe molen, compleet met huisjes, uit Rotterdam. Een kleine eeuw later kreeg het achtkantige onderstuk een nieuw, achtkantig boven stuk. Vóór 1760 is dit houten bo venstuk vervangen door steen. Maar wanneer dat precies ge beurd is, is onduidelijk. Dat de molen bepaald geen goudmijntje was, laat een brief uit 1800 zien. Omdat de jaarlijkse kosten 127 gulden hoger zijn dan de op brengsten, vroeg molenaar Jaco bus van der Lely het gemeentebe stuur of hij een hoger maalloon in rekening mag brengen. Het mocht en het malen van een zak tarwe kwam van 4,5 op 6 stuivers. Voor een zak rogge werd geen 3,5 maar 5 stuivers gevraagd en ge wone burgers dienden een stui ver extra te betalen. God De eerste Mansvelt, Nicolaas, deed het goed en maalde veel voor Leidse bakkers. Zijn zoon Cornelis had wel erg veel kinde ren en besloot, biddend tot God, een graanhandel te beginnen. De bitterheid onder de graanhande laren was groot en hun wraak le verde flinke aanvangsverliezen op. Daar kwamen nog enkele branden bij, waarvan die van 1861 het beruchtst zou worden. Volgens enkele Leidse kranten werd de molen door de bliksem getroffen en brandde hij met be lendende gebouwen geheel af; wild geworden paarden brachten het leven van een koetsier in ge vaar en de inwonende dienstmeid werd bewusteloos tegen de grond geworpen en verloor haar spraak. De waarheid bleek minder spectaculair, zo gaf de Leijdsche Courant enkele dagen later toe: 'Van een welonderrigte zijde ver nemen wij dat de gehele zaak hier op neerkomt. In den molen heeft de bliksem, na eenige schade te hebben aangericht, in het woon vertrek een kind van den mole naar de schoen aan een der voe ten verschroeid, zonder dat het daarbij eenig letsel bekomen heeft. De dorpsbrandspuit was spoedig ter plaatse des gevaars, doch hare werking is gelukkig niet noodig geweest'. Cornelis de molenaar zelf schreef het volgende in zijn dag boek: 'Bliksem ingeslagen in de molen. Veel verwoesting maar geen brand. Tante Antje uit de wieg genomen door moeder, vol gend ogenblik Valt de thermome ter aan gruzels in de wieg'. Aan het eind van de negentiende eeuw draaide de molen steeds beter en tussen 1890 en 1900 werden grote hoeveelheden graan uit Rusland en Amerika aangeleverd. Tegenslagen In 1901 kwam er een motorge maal, maar nieuwe tegenslagen liéten niet lang op zich wachten. De Coöperatieve Boerenbond 'Samenwerking' kreeg in 1907 een eigen graanmalerij aan de ha ven in Oostdorp en er kwam een tweede malerij bij de Rentmees terswoning op het landgoed Raaphorst. Ook werd de sloot langs de molen gedempt. De aan voer van granen werd bemoeilijkt en het 'schoone gezicht op den Molen werd benomen'. Raadslid en wethouder Johan nes Mansvelt was molenaar in die jaren en hij zou uitgroeien tot de bekendste Mansvelt. Na zijn dood in 1934 rouwden de plaatselijke kranten: 'Zijn heengaan zal in ve le kringen gevoeld worden als een leegte, want vijanden waren hem vreemd. De molen in het midden van ons dorp is het monument, dat steeds aan hem zal herinne ren. Uit alles spreekt zijn karak ter: eenvoud, werklust en schoon heid'. Molenaar en schrijver Eisma op de balustrade vanN het Wassenaarse monument. In de oorlog maalden de Mans- velts door. Voor de bezetter, maar ook voor burgers die met zakjes graan, rogge, tarwe en bloembol len langskwamen. De komst van vliegveld Valkenburg verdreef agrarische klanten, huizen rukten op en de weerberichten op de ra dio zorgden ervoor dat Mansvelts weerkennis minder werd geraad pleegd. In 1956 liet de zoveelste Cornelis Mansvelt de ingebouw de molen voor het laatst malen en gebruikte hij hem nog slechts als woning en opslagruimte. 'Dc korenmolen van Wassenaar' - C.D. Eisma. Uitgever Wassenaars nieuwsblad. Prijs: 19,95. OEGSTGEEST - De Warmondse pendant geworden", aldus de bur- kunstenares mevrouw J.G.M. Elias gemeester. De eerste burger antwoordde ïiermee op kritische vragen van /an Eisen (PPR) en Vissers (D66). Groene- of Willibrordkerk aan de De twee vinden dat in het vervolg Haarlemmerstraatweg in Oegst- meer dan deskundigen alleen over geest. Het ontwerp van haar tegen- kunst moeten kunnen meepraten, streefster Maja van Hall uit Noord- In de nu gevolgde procedure rest de wijk is "te literair, er is te veel dergebracht en er had bij wijze van spreken een verklaring bij gemoe ten". Elias' ontwerp raadsvergadering te gemeenteraad weinig meer dan het ingewonnen advies op te volgen. Vissers had graag gezien dat be trokken raadsleden ook van de par- tijdens de tij waren geweest toen de beide ont- het ge- werpen in het gemeentehuis ston- meentehuis. Op de linkerpilaar den en de werkgroep komt een beeld, Willibrord stellende, te staan. Burgemeester keus moest maken. Wel ging hij, net als Van Eisen e OEGSTGEEST - Het feit dat het dit jaar 1250 jaar geleden is dat pre diker Willibrord 1250 jaar geleden in Echternach overleed, is in Oegst geest aanleiding voor een groot feest dat op zaterdag 24 juni zal wor den gevierd. Het feest behelst een vaartuigen- wedstrijd op het Oegstgeester ka naal, een dorpskermis, een ballon nenwedstrijd en een kleurwedstrijd op de basisscholen. 1250 jaar Willibrord wordt lande lijk gevierd en zeker Oegstgeest kan daarbij niet achterblijven, vindt de feestcommissie Willibrord. Vanuit Engeland lannde hij in Katwijk en vanuit Oegstgeest begon hij de mensen van de Lage Landen aan de Noordzee tot het christendom te be keren. "Ons dorp is historisch ge zien dus best belangrijk". Bij het waterspektakel in het Oegstgeester kanaal draait het om snelheid, schoonheid en originali teit. Een deskundige jury zal die cri teria hanteren bij de vaststelling van de rangorde. Voor deelneming hoeft niet te worden betaald. Verenigingen, bedrijven of scho len kunnen deelnemen Per groep zijn er maximaal vijf deelnemers toegestaan. Eén instelling mag meer groepen afvaardigen. De groepen moeten zorgen voor (zelfgebouwde) vaartuigen die maximaal twee meter breed en 7,5 meter lang mogen zijn. De hoogte is vrij maar de deelnemers moeten er rekning mee houden dat er bruggen zijn. De vaartuigen mogen niet ge motoriseerd zijn. Het wedstrijdpar- cours wordt tussen de Van Eysinga- brug en de brug bij de Dorpsstraat gedacht. Op de dorpskermis dienen de marktkramen door leden van Oegstgeester instellingen te worden bemand. Voor de huur van de kraam en de plaatsing ervan moet 35 gulden worden betaald. De clubs hebben een buitenkansje om hun clubkas op peil te brengen. Ook scholen kunnen meedoen. De acti viteiten op de kermis: ballengooien, dartseplen, boogschieten enzo voorts. VOORSCHOTEN - Een bijdrage voor 'een stukje promotie voor Voorschoten', noemde voorzitter M.J. Breunesse (PvdA) gisteravond het bedrag van 5.000 gulden dat de leden van de commissie openbare werken bestemmen voor de Enten te Florale 1989. Dat bedrag moet uit de post onvoorziene uitgaven ko- werkgroep is gebaseerd. Met zijn opmerkingen wilde hij vooral "af spraken voor in de toekomst ma ken". Burgemeester Scheenstra toonde zich bereid die afspraken te maken. Het Willibrordmonument zal op 7 november aanstaande worden ont huld. Willibrord is op 7 november 739 overleden (1250 jaar geleden). Zijn komst naar Oegstgeest en de bouw van de eerste kerk in het dorp zijn voor het ontstaan van Oegst geest van belang geweest. De gemeente betaalt 40 mille, de kerken tien mille. Burgemeester Scheenstra verwacht dat de provin cie ook een bijdrage zal leveren. Naast de gemeente Asten heeft het Produktschap voor Siergewas sen Voorschoten uitgekozen voor de internationale wedstrijd die de gemeente met de mooiste gemeen telijke en particuliere groenvoorzie ningen moet aanwijzen. Een jury zal gemeenten in zeven landen beoordelen. Het is de twee de keer dat Nederland aan deze wedstrijd deelneemt. Vorig jaar wa ren Dordrecht en Diepenheim de gelukkigen. Na de discussie over het snoeibe- leid in de gemeente wilde directeur openbare werken, W.J.S. Bedet, nog even kwijt dat het produkt schap Voorschoten niet zou kiezen, de beplantingsdienst er zooitje van maakte. In de tuin van het Oegstgeester verpleeghuis Wijckerslooth zijn gistermid- dag om drie uur 500 ballonnen de lucht in gegaan. De actie was bedoeld om de vijf procents-eis van de verplegers nog eens kracht bij te zetten. Aan de ballonnen hingen kaartjes die door vinders opgestuurd moeten worden naar het ministeie van welzijn in Rijswijk. 'Help de gezondheids- Pnnv-rian zorg uit het slop en stuur massaal deze kaart op. Hiermee steunt u onze eis runy Ud9 de kaart is het bewijs'. Zo luidde de tekst op de briefkaarten. Manege Liethorp in Leiderdorp (sport park De Bloemerd) staat Tweede Pink- De val van het kabinet is voor de verplegers van Wijckerslooth geen reden sterdag in het teken van van de Dag van om voorlopig geen acties meer te voeren. Woordvoerder P. Helvensteijn: de Pony. De dag begint om 9.00 uur met "Wij gaan ons nu meer richten op de politieke partijen die allemaal bezig een feestelijke optocht. Thema van het zijn met hun verkiezingsprogramma's. Het zou mooi zijn als in die pro- feest is 'popsterren'. Halverwege de dag gramma's eeïj alineaatje over loonsverhoging van de verpleging wordt op- (12.20 uur) is er een ballet voor man en genomen". Holvast) vrouw te paard. neemt. Zijn tred is vastberaden. Dat om het advies van de speciaal met past uitstekend bij het beeld op de het Willibrordmonument belaste werkgroep te volgen. Vissers (D66) noemde het niet goed dat de gemeenteraad pas tij dens de raadsvergadering te horen andere pilaar, het schip Willibrord zojuist lijkt te zijn gearri veerd. De golfbeweging van het vaartuig en de lopende Willibjrord roepen spanning op, "zijn eikaars kreeg waarop de voorkeur van de VOORSCHOTEN - Dat het Intratuin Griffioen heeft steeds wagencentrum aan de Leidseweg- betoogd dat het bang was dat het Noord, nabij de Voorschotense Hof- kampje zich in de toekomst verder landbrug, werkelijk wordt uitge- zal uitbreiden. Het tuincentrum breid van drie tot vijf woonwagen- was bereid zijn bezwaren in te slik- plaatsen is volgens loco-secretaris ken, indien de uitbreiding beperkt blijven tot vijf plaatsen. De ge meente deed echter geen toezeggin- WASSENAAR - Ook Wassenaar krijgt een chemocar voor het opha- klein chemisch afval (kca). gebruik genomen telefoonnum- ïer 01751 - 22336. Een week voor de start krijgen OEGSTGEEST Automobilisten die woonachtig zijn in de Oegst geester nieuwbouwwijk Haaswijk moeten de komende tijd rekening houden met omleidingen bij het verlaten van hun woonwijk. Als het droog blijft, zal van woensdag 17 tot en met vrijdag 19 mei de Kerckwervelaan, belangrijk voor de ontsluiting van Haas wij k- west in Oegstgeest, worden geasfal teerd. De gemeente Oegstgeest be looft de overlast te beperken maar sluit ongemak neit uit. Als de tijd het toelaat zal na de Kerckwerve- laan ook een deel van de Haaswijk- laan worden geasfalteerd. Indien nodig worden er omleidngsroutes uitgestippeld én aangegeven. Op donderdag 25 mei zullen de afrondende asfalteringswerkzaam- heden op de rotonde in Haaswijk worden uitgeveord. De rotonde zal vanaf 9.00 uur tot de klus is ge klaard worden afgesloten. Ook,hiervoor geldt dat het droog weer moet zijn. Regen zal onherroe pelijk tot vertraging leiden of en voorlopig afstel. Als de rotonde op slot is, dient het verkeer vanuit Haaswijk-west via de Kerckwervelaan, Haaswijklaan en Haarlemmerstraatweg te rijden. Haaswijk-oost wordt aangeraden de Kleyn Proffijtlaan, Erasmuslaan, Morsebellaan, Haaswijklaan en Haarlemmerstraatweg te gebrui ken. Donderdag 1 juni maakt de car de Wassenaarders informatie thuisge- eerste rit en kunnen milieubewuste stuurd over klein chemisch afval, burgers tussen half negen en tien de standplaatsen van de chemocar C. Verlooij niet zeker. Gedeputeer de Staten hebben het protest van Intratuin Griffioen tegen uitbrei- gen. ding van het kamp verworpen. "Aan wettelijke en juridische voor- Griffioen vindt een kampje langs waarden is nu voldaan, maar het de Vliet uit landschappelijk oog college moet nog besluiten of die punt niet mooi. Bovendien is hert plaatsen er ook daadwerkelijk ko- tuincentrum nog steeds bang dat n", aldus Verlooij, het kampje zich zal uitbreiden rich- r hun chemische afval inleveren lijst In het kader van het provinciale ting Segaar. Verlooij begrijpt die bij de standplaats tegenover de bi- campinghouders die vanaf zaterdag woonwagenplan moet Voorschoten angst uitbreiding niet hele- bliotheek, 3 juni open staan Milieuwethouder Cocheret de la kca. Om de reclamecampagne Morinière levert hier als eerste zijn pleet te maken loopt die zaterdag kca in bij de chauffeur van de auto, twee meter hoge Max Milieu 12 woonwagenplaatsen binnen de maal. "Aan de noordkant bevindt gemeente aanleggen. Hieronder zich de Hoflandbrug, ten noordoos- vallen de plaatsen in het huidige ten ligt de Vliet, in het zuiden het kampje. Daarnaast depkt Voor- tuincentrum Segaar en ten westen M. Solleveld. Deze ambtenaar is 1 door het winkelcentrum Langstraat mei in dienst getreden bij de ge- en omgeving en organiseert de bi- meente en zorgt voor het ophalen, bliotheek de laatste twee weken van opslaan en wegbrengen van het juni een tentoonstelling over klein klein chemisch afval. Mensen met chemisch afval. Het blijft ondertus- vragen kunnen hem altijd benade- sen mogelijk om kca in te leveren ren bij de chemocar of kunnen hem op het gemeentedepöt, zoals dat al bereiken via het speciaal hiervoor vanaf 1984 kan. schoten aan de toekomstige i bouwwijk Starrenburg. "Daar kun nen de resterende 7 plaatsen wor den aangelegd", aldus Verlooij. Vol de Leidseweg. Als deze plaatsen t zouden komen, is het centrum nok- vol". Over de mogelijkheid dat het cen- gens hem bestaat echter ook na de trum zich zal uitbreiden op uitspraak van GS nog de kans dat stukje opslagterrein dat nu wordt de twee plaatsen die bij de Leidse- gebruikt door Segaar, wil Verlooij weg mogen komen in Starrenburg alleen maar kwijt: "Ik kan die angst worden aangelegd. niet delen".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13