EIDEN Omzet wedkantoren in Leiden 5 miljoen Minerva mag feest geven in oude veiling Betere controle op verwerking ziekenhuisafval 'Computers Ladbroke gevoelig voor fraude' Afgraven vuile grond Stadstimmerwerf kost 2,5 miljoen gulden Meer ruimte voor kermis op 3 oktober Bijzondere resultaten bij schoolatletiek LEIDSCH DAGBLAD Ladbroke-kantoren blijven voorlopig dicht LEIDEN De twee Leidse het geld niet het eerste conflict was wedkantoren aan de Sta- ^s_sen Ladbroke en Luigies. Hij tionsweg en de Steenstraat blijven zeker tot 24 mei ge sloten. Dan doet de presi dent van de Haagse recht bank, mr. De Groot, uit- wedden, moeten de beheerders hun zaak steeds langer openhouden. De president van de rechtbank, herhaaldelijk De Groot, bracht de affaire tijdens de behandeling van het kort geding herhaalde malen tot juridische pro porties terug. Hij stelde dat de kern van de zaak was of de handelwijze •van Luigies een zo ernstige inbreuk - „op het contract was, dat Ladbroke de Leidse beheerder van de de vraag ofhet geld wel zou komen, de overeenkomst mocht beëindi- uimd had de dagopbrengst tij dig af te dragen. Daarover was ook herhaaldelijk overleg geweest met Luigies. De advocaat stelde dat Lui- gies de laatste maanden weer slecht spraak m het kort geding dat betaalde. "Iedere dag wedkantoren, L. Luig'as, heeft aangespannen tegen Ladbroke, de organisatie die Luigies lapte de meest elementaire gen. De Groot neemt 12 dagen de verplichtingen aan zijn laars". tijd Na de zitting gaf Luigies toe dat doet op 24 hij in het verleden betalings: daarover na te denken i uitspraak. Gemeentebestuur geeft toestemming voor vier dagen LEIDEN - De studentenvereni ging Minerva heeft toestemming gekregen voor haar lustrumfees ten ter gelegenheid van haar 175- jarig bestaan in de voormalige groenteveiling aan de Zoeter- woudseweg. B en W hebben giste ren voor vier dagen in juli onthef fing verleend van de wet geluid hinder. Minerva had vijf dagen ontheffing gevraagd, maar zon dag 9 juli is door B en W gewei gerd. Carina Hilders, praeses van de 35ste lustrumcommissie van de studentenvereniging, is zeer te vreden met het besluit van het college. Ze vindt het niet erg dat de zondag buiten de boot is geval len en er aan dé andere avonden strikte geluidsnormen zijn ge steld. "We zijn al lang blij dat we dit hebben gekregen. Het is een mooi besluit", vindt Hilders. De vier dagen in de veiling heb ben een besloten karakter: ze zijn slechts toegankelijk voor Miner- vanen en reünisten. Het is de be doeling dat er allerlei feesten wor den gegeven, deels met optredens van bands. Op dinsdagavond is een topattractie gepland. Het wordt ditmaal geen Amerikaanse topper, zoals bij het vorige lus trum toen Joe Cocker optrad en dat tot in Leiderdorp te horen was. "Dat zou te duur worden. We onderhandelen met diverse Ne derlandse artiesten. Het is wel de bedoeling dat het een topper wordt", aldus Hilders. Ascot De feesten in de leegstaande groenteveiling, daarvan zal de Leidse bevolking weinig merken als de geluidnormen ten minste niet worden overtreden. Maar er zijn activiteiten die het publiek niet kunnen ontgaan. Zo willen de studenten proberen het we reldrecord polonaisedansen te verbeteren. Tienduizend mensen moeten achter elkaar over de sin gels hossen op vrijdag 7 juli. Ge zocht wordt nog een sponsor, om dat de polonaise geld moet op brengen voor een goed doel. Verder verzorgen leden van Mi nerva een gespeelde produktie van de Broadway-musical Guys Dolls. De voorstelling heeft plaats in het kader van de Leidse Lakenfeesten, evenals de polo- Hoogtepunt van de lustrumvie ring wordt de Ascot-dag op de Wassenaarse renbaan Duindigt. ill Nederland bijna honderd lijkheden had. Hij weet dat vooral contract dat tussen hem i ntract ik 5,8 procent van de omzet, as een goede overeenkomst". Aanvankelijk weigerde Luigies om het nieuwe contract te onderte kenen. Toen Ladbroke echter dreig de zijn zaak niet op het nieuwe com puternet aan te sluiten, was de Lei- edkanto- denaar wel gedwongen de nieuwe Leiden af van het computer- overeenkomst te aanvaarden. Hij dat Luigies zijn verplichtin- kreeg daarbij overigens van Lad broke de toezegging ook beheerder te w.orden van het tweede wedkan toor in Leiden aan de Stationsweg. Volgens de raadsman van Lui gies, mr. J.J. Faber, is niet het uit blijven van betaling van de dagom- wedkantoren exploiteert, waar gewed kan worden op gealde™"Vofeensh'et paardenkoersen m binnen- kres en buitenland. De twee Dat Leidse wedkantoren draaien een jaaromzet van vijf mil joen gulden. Ladbroke sloot de twe net gen niet nakwam. Óp 5 zuimde hij om de dagomzet aan Ladbroke af te dragen. Luigies stel de dat hij de omzet zo'n 5700 gul den was verloren, toen hij in net snookercentrum van zijn vader Rij swijk was gaan werken. Hij heeft zet op C i de oorzaak v hete i het verlies ook aangifte bij de politie. Bovendien heeft hij l alsnog flict. Ladbroke wil volgens hem ge- lastige exploitanten af. Faber schreef op 2 mei een brief aan i zette Ladbroke Ladbroke een aantal beheerders van wedkan toren in Den Haag, aanpassing van Namens Ladbroke stelde raads- de sluitingstijden eiste. Omdat Lad- nan mr. Van Marwijk Kooy dat het broke ook de mogelijkheden opent de overdracht op koersen in het buitenland te i de LEIDEN De computers Ladbroke-wedkantoren zijn nog al tijd gevoelig voor fraude. Dit zegt een 38-jarige Hagenaar, een- voor malige medewerker van Ladbroke. De man heeft op ee: Leidse wedkantoren vastgesteld dat geld wordt uitbe taald op vervalste wedbriefjes. Door middel van een carbon-pa- piertje vervalste hij de streepjesco de van een winnend wedbriefje. Ladbroke kwam in 1987 in de pu bliciteit toen een miljoenenfraude aan het licht kwam. Door een sim pele vervalsing bleek het mogelijk dat geld werd uitbetaald aan gok kers die niet de winnende combina tie op hun wedbriefje hadden inge- de twee vuld. De fraude werd verricht met Ladbroke medewerking van computer-opera tors van Ladbroke. De oplichting had voornamelijk op de Hilversum- se renbaan plaats. Intussen is het gerechtelijk voor onderzoek naar de zaak nog altijd LEIDEN-De vervuilde grond bij de niet afgesloten. De Amsterdamse Stadsti De Stadstimmerwerf zonder dak. Leiden steekt 2,5 miljoen Ladbroke helpt zwart geld witten LEIDEN - Ladbroke, het bedrijf dat in Nederland bijna honderd wedkantoren exploiteert, geeft in een vertrouwelijke instructie aan de exploitanten van de kantoren hoe zwart geld van klanten kan worden 'gewit'. In.de instructie is te lezen dat niet de wedder, maar ook een an der een winnend wedbriefje kan inleveren. Deze persoon krijgt als hij zich legitimeert een bewijs- briefje waarop staat dat hij kans spelbelasting heeft afgedragen. "Daarmee kan betrokkene doen voorkomen dat hij zijn zwar te geld op de paardenkoers heeft gewonnen en er netjes belasting over heeft betaald", aldus de in structie. __overf wordt op korte persofficier De Wit verwacht dat het termijn afgegraven. B en W van Lei- onderzoek binnenkort wordt afge- den hebben gisteren 2,5 miljoen rond. Hij kon niet zeggen of het gulden beschikbaar gesteld voor openbaar ministerie tot vervolging het verwijderen van de verontrei nigde grond. De gemeente schiet het geld voor, omdat de sanering heeft vastge- haast heeft en het rijk pas over een jaar of tien dit project wil uitvoeren. De gemeente Leiden heeft on langs subsidie gekregen De Hagenaar die steld dat de nieuwe computers Ladbroke eveneens gevoelig zijn fraude, was overigens ook bij de vorige zaak betrokken. Omdat alisering van 35 bejaardenw hij als computer-operator weigerde gen. Voorwaarde is dan wel dat de merwerf. hebben daarom besloten het geld Omdat de bodemverontreiniging voorlopig zelf te betalen. De grond le weken wordt begonnen met het opas over een jaar of tien op de plan- is tot maximaal zeven meter diepte afgraven van de plek. Waar de ernstig mishandeld. Later timmerwerkplaats was gevestig, ning van het rijk dreigde de ge- ernstig verontreinigd. Volgens grond heen gaat, is nog onduidelijk, is zijn woning beschoten. De daders binnen een jaar zijn voltooid. Op dit meente de subsidie voor de bejaar- milieu-ambtenaar A. van den Berg Het is de bedoeling dat het wordt zijn nimmer aangehouden. moment is het dak van de Stadstim- denwoningen te verspelen. B en W zitten er teerachtige produkten in verbrand. Provincie gaat overtreders aanpakken de vervalsingen werd hij bedreigd. De man is in 1987 bij zijn woning in Leiden door twee te doen bouwwerkzaamheden het monumentale pand, vroeger de gemeentelijke de grond. Uiteindelijk kost de bodemsane ring de gemeente Leiden een fors bedrag. Normaliter betaalt een ge meente tien procent van het oprui men van een bodemvervuiling, maar behalve dat bedrag is de ge meente jaarlijks zo'n 175.000 gulden kwijt omdat het de 2,5 miljoen voor schiet. Als het rijk pas over tien jaar betaalt, kost het de gemeente zo'n twee miljoen gulden. Het is de bedoeling dat over enke- Aanleiding voor de brief naar de schouwen ook zoveel mogelijk af- DEN HAAG/LEIDEN/ALPHEN - brand in de hete trommeloven De provincie Zuid-Holland gaat op- de Afvalverwerking Rijnmond ziekenhuizen is de affaire rond het val als besmet afval en verwerken treden tegen ziekenhuizen die spe- (AVR). Deze oven bereikt een tem- afvaltransportbedrijf Omega in - - cifiek ziekenhuisafval (menselijke peratuur van rond de 1100 graden Cappele aan den IJssel. Bij dit be- van strakkere richtlijnen, ook technische redenen. De provincie toonde zich een aantal jaren gele dat als zodanig". Hij is voorstander den al voorstander van het centraal Ascot is een renbaan in Engeland die één keer per jaar volledig wordt beheerst door de high so ciety. Deze dag heeft een unieke sfeer, en die wil Minerva ook cre ëren nop Duindigt. Zo'n 5000 (oud-)Minervanen en 150 genodigden zullen zich op woensdag 12 juli onder het gewo ne publiek begeven. De Ascot- gangers zullen herkenbaar zijn aan hun jacquet (de heren) of robe met hoed (de dames). Verder is er eeh speciale studentendraverij waarbij leden van Minerva op de sulky zitten. Verder zijn er tal van activitei ten, zoals een vossejacht, Ro meinse wagen met stuntpaarden, een cowboy-act enzovoorts. Bo vendien wordt het gehele Duin- digt-complex in Ascot-stijl aange- kleed. LEIDEN De 3-oktoberkermis krijgt meer ruimte. Komend jaar worden er ook attracties opgesteld op Rijnsburgersingel van de Valk- brug tot de Steenstraat. Ook trekt de 3 October-Vereeniging de straat van het Schuttersveld tot de Sta tionsweg bij het kermisterrein. Het bestuur van de vereniging maakte gisteravond tijdens de jaar lijkse ledenvergadering tevens be kend dat er geld wordt gereserveerd voor de aanleg van een speciaal elektriciteitsnet ten behoeve van de kermis. Tot nu toe worden er steeds generatoren opgesteld waarvan de exploitanten hun stroom betrek ken. De steeds modernere attracties hebben echter meer elektriciteit no dig. Het risico bestaat dat de genera toren in de toekomst niet voldoende stroom kunnen leveren. De kosten van de aanleg van speciale elektrici teitskabels zouden circa een ton be dragen. De 3 Oktober-Vereeniging kan extra geld opzij leggen omdat de viering van 1988 een winst heeft op geleverd van 145.000. Penning meester Laman zei dat door het po sitieve resultaat over 1988 de verlie zen van de afgelopen jaren zijn goedgemaakt.Dat positieve saldo is voor een groot deel te danken aan de pachtopbrengst van de kermis; die bedroeg 590.000 gulden. De grootste kostenpost was de optocht, die 244.000 gulden vergde. Optocht Secretaris J. Karstens kondigde aan dat de 'prijs-prestatie-verhouding' van de optocht nader wordt beke ken. Karstens denkt dat er voor een bedrag van circa 150.000 gulden een goede optocht kan worden gehou den. De voorzitter van de optocht commissie, R. Heruer, vertelde dat de optocht de komende jaren een basisstructuur kent. In de eerste groep zijn de jaarlijks terugkerende elementen opgeno men. In de tweede groep krijgt de gemeente Leiden de aandacht. De stedenband met Oxford staat dit jaar in de optocht centraal. De vei wachting is dat een groep van 180 Engelsen in de stoet zal meelopen. Komend jaar is het thema van de optocht duo's en koppels. Heruer wilde gisteravond nog niet de titel van de optocht bekend maken. Dui delijk werd wel dat de optocht één topattractie zal tellen. Die groep verzorgt ook op Taptoe-avond een optreden. Het is de bedoeling dat tijdens de optocht een verband wordt gelegd met de herdenkings dienst. Zes of zeven praalv maken deel uit van de stoet. ledematen, grotere hoeveelheden Celsius. Gewoon afval wordt op niet drijf werd tijdens een inval van jus- dat niet alle ziekenhu bloed en injectienaalden) niet op de juiste manier laten verbranden. De ziekenhuizen is vorige maand per brief nog eens precies uit de doeken gedaan wat onder dat specifiek af- dan 850 graden verbrand, titie menselijk afval aangetroffen land hun afvalverwerking Spoorwegovergang De Vink afgesloten LEIDEN - De spoorwegovergang val wordt verstaan. Ook zijn zij erop recht. De as wordt gebruikt voor bij Raad van State met Voor menselijke ledematen is dit dat er niet mocht zijn. Tijdens laatste echter te weinig: deze v branden dan slechts gedeeltelijk komen vervolgens tussen de goed hebben geregeld. "Hier en routine-controle vond de provincie daar wordt het afval niet adequaat later opnieuw ziekenhuisafval, verbrand maar gewoon gedumpt, in het bedrijf beriep zich bij de den lande hoor je daarover nog wel s op de wat. Dan zijn er niet of onvol- verwerken van ook dat afval, omdat een aantal verbrandingsovens niet aan de eisen voldeed en vanwege het milieu. Vier jaar geleden werd een plan gelanceerd voor een lande lijke centrale, die in Maarssen of Duiven zou moeten komen. het verkeer. De NS staat. Volgens voordvoerster huizen voorbeeld het aanleggen van paden duidelijkheid wat nu precies onder doende afspraken gemaakt met de het ophogen van grond. Zieken- A voeren onderhoudswerkzaamhe den uit die om 24.00 uur aanvangen en uiterlijk om 6.00 uur eindigen. Omleidingsroutes worden, aangege- t de provincie houden veel kenhuizen zich daar niet aan. Specifiek ziekenhuisafval, ook wel potentieel besmet afval ge noemd, mag alleen worden ver brandingsinstallatie hebben, zoals het Elisabethziekenhuis in Leider- lULIIllJJIieil dorp en het Diaconessenhuis in Lei- De nu opgestelde regels verschillen den, hoeven anatomische resten volgens de woordvoerster van de niet bij de AVR te laten verbranden, provincie in zoverre met de oude, dat al het verbandmateriaal dat af komstig is van patiënten met een niet-besmettelijke aandoening, nu als huishoudelijk afval geldt. "Dat vormt een aanzienlijk deel van het afval". Zowel Hoofd Civiele Dienst H.P. tonnen of containers i afgevoerd. Voor anatomische LEIDEN De schoolatletiekwed- de baan blies rolden er op de sprint- Robert van der Vliet dook op de strijden verheugen zich in een en springnummers (met rugwind) 80 meter voor B-jongens onder de groeiende belangstelling. Bijna enkele opmerkelijke prestaties uit tien seconden (9,8). In dezelfde leef- Levy van het Elisabethziekenhuis latie. Het AZL laat dat afval via de tweehonderd leerlingen van dertien de bus. Zo won Chantal van Hennie tijdsgroep sprong Virmin Candigo als directeur C.P. Leijte van het Dia- gemeente en Rijnoord via een trans- middelbare scholen uit Leiden en (Vliegenthart) bij de meisjes B van (Stedelijk Gymnasium) 5.88 ver en conessenhuis noemen de nieuwe porteur bij de AVR verbranden, de zeer wijde omtrek namen gister- 14 tot 16 jaar de 80 meter in 10,5 se- stootte Mare de Boer (Rijnlands Ly- richtlijnen duidelijker en realisti- middag deel aan de onderdelen conden. In de categorie van meisjes ceum) de vier kilo zware kogel 13.52 scher. Adjunct-directeur Beheer -n/r-i- sprint, verspringen, kogelstoten en van 16 jaar en ouder sprong Marian- van zich af. Bij de jongens van 14' P.C. Van Kleij van ziekenhuis ivlllieU-eiSen estafette. Als plaats van handeling ne van Cuilenburg (Visser 't Hooft) jaar en jonger won Róger Kruts Rijnoord meent dat de scheiding Leijte spreekt de verwachting uit had de schoolsportcommissie net 5.10 ver. Yildiz van der Zijde (Bona) (Nieuwe Vaart) het kogelstoten met tussen huishoudelijk en zieken- dat de ziekenhuizen met als in oorgaande jaren gekozen voor was van de jongste meisjes (A) de 10.92. Bram Tijdhof (Stedelijk huisafval moeilijk blijft aan te bren- verbrandingsinstallatie de atletiekaccommodatie Leidse snelste op de 80 meter (10,8) en de Gymnasium) legde de 80 meter in gen. "Die is allerminst duidelijk. Hout. 1 beste kogelstootster (9.00). Angela 10,2 af. Dank zij de stevige wind die over Jeroe (De Leidse) sprong 4.50 ver. Een eerder plan om een zeer uit gebreid aantal zaken als specifiek De drie genoemde ziekenhuizen ziekenhuisafval aan te merken, is x het AZL verwerken het afval vanwege het grote verzet ertegen eigen zeggen volgens de richt- vanuit de ziekenhuizen van tafel ge- het specifiek ziekenhuisaf- gaan. Doorvoering van dat plan zou voor de instellingen namelijk aan zienlijke extra kosten met zich mee brengen. Directeur Leijte lij val wordt door een transporteur, die hiervoor van de provincie gunning heeft, in speciale kleine de AVR Diaconessenhuis vertelt dat 'zyn' ziekenhuis 1.000 gulden per eigen den duur wel hun anatomisch afvalma- Persoonlijk zie ik daarom liever alle teriaal elders zullen moeten laten afval ajs potentieel besmet. Wij be- verbranden, onder meer om milieu ten beschikken het Diaconessen- jaar meer kwijt zou zijn. "Toen dat huis en het Elisabethziekenhuis speelde, zaten we midden in de be- -igen verbrandingsinstal- zuinigingen en zouden we extra geld nodig hebben om die afvalver werking te kunnen betalen". Het Elisabethziekenhuis, zo heeft Levy uitgerekend, zou zelfs 125.000 gul den per jaar extra op tafel moeten leggen. "Omdat het niet de bedoe ling was dat de gezondheidszorg duurder wordt, zou er dan er elders in het ziekenhuis moeten worden gekort. Persoonlijk ben ik ook daar om wel blij met deze gels". Haring op 3 oktober schoongemaakt LEIDEN Degenen die op 3 oktober bij de jaarlijkse uitde ling van haring en wittebrood haring ophalen, kunnen de vis dit jaar laten schoonmaken. Buiten het Waaggebouw wor den er twintig oude viskarretjes opgesteld waar vrijwilligers de haring schoonmaken. De voorzitter var sie Haring en Wittebrood, Har Meijer, vertelde dat er veel vraag was naar schoongemaakte ha ring. Of de twintig 'schoonma kers' in staat zullen zijn om alle vis te behandelen, kon Meijer niet zeggen. "Misschien dat het een enorme bende wordt, dan hebben we pech gehad". De inschrijving voor het ha ring en wittebrood heeft dit jaar plaats op 14 september. STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11