sum voor dwaze moeders 'Plichten zijn teveel bij de buitenlander gelegd' Idealen van Maagdenhuis na 20 jaar vermalen in no-nonsense Klachten van gedetineerden bbjven in bureaulade liggen Weer financiële steun minister voor Fokker EG verspilt miljoenen bij 'feest in interventieland' Auto van de zaak in trek Hilarische 'Leonce en Lena' VRIJDAG 12 MEI 1989 RESTEN PAGINA Reactie op advies minderhedenbeleid UTRECHT (ANP) - Het Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB) vindt het teleurstellend dat het ad vies van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) over het minderhedenbeleid "zo liberaal" is. De werkgever wordt niet verplicht mensen uit minderheidsgroepen in dienst te nemen en dat zal de nu zwakke po sitie van buitenlanders op de ar beidsmarkt niet verbeteren, zo vreest de organisatie. Het voorlopige advies van de WRR geeft wel een goede analyse van de huidige en toekomstige situ atie. Bovendien zijn de prioriteiten terecht gelegd bij arbeid en scho ling, vindt ook het Landelijk Bu reau Racismebestrijding. Adjunct- directeur W. Jansen van het NCB prijst dus de kritische WRR-analy- se, maar ziet een grote tegenstrijdig heid in de tegelijkertijd aanbevolen maatregelen om het beleid te verbe teren. den. "Er waren problemen tussen de griffie van de rechtbank en de commissie over het secretariaat. Daar is inmiddels echter een oplos sing voor, aldus Heijne Makkreel. "Er was een stuwmeer ontstaan, maar daar wordt nu aan gewerkt." Agente van doodslag verdacht ROERMOND (GPD) - Een agente van de rijkspolitie in Horst wordt verdacht van doodslag op de 29-jari- ge Wil Janssen uit Roermond. Het drama speelde zich op 11 maart af voor het ouderlijk huis van Janssen omstreeks twee 's nachts. De politie wilde de man aanhouden, maar die verzette zich op zeer agressieve wij ze.-Na een scheld-, duw- en vecht partij vond de agente het nodig en kele waarschuwingsschoten te los sen. Toen de Horstenaar haar daar na te lijf ging met een hek, schoot de agente vervolgens gericht op de be lager. De man werd dodelijk in de borst getroffen en overleed op weg naar het ziekenhuis in Venray. HAARLEM (GPD) - Binnen het Haarlemse huis van bewaring 'De Koepel' zijn problemen ontstaan rond de zogeheten beklagcommis- sie. Gedetineerden die de afgelopen vijf maanden een klacht indienden, kregen een ontvangstbevestiging en hoorden vervolgens niets meer. Door personeelsproblemen bleven de klachten in een la liggen. Rechtshulpverleners spreken over een 'schandalige' gang van za ken. De beginselenwet gevangenis wezen eist dat een klacht binnen drie weken wordt behandeld. De oudste klacht die is blijven lig gen, kwam van de Amsterdamse ad vocaat mr. C. Korvinus en dateert van november vorig jaar. "Dit is na tuurlijk ongehoord," aldus de advo caat die inmiddels een schriftelijke klacht heeft ingediend bij de centra le raad van advies voor het gevange niswezen. "Het is in feite rechtswei gering." De beklagcommissie is een on-, derdeel van de commissie van toe zicht in het huis van bewaring. De voorzitter van deze commissie, de Haarlemse rechter mr.ir. H. Heijne Makkreel, bevestigt de moeilijkhe- DEN HAAG (GPD) - Fokker kan opnieuw financiële steun krijgen. Minister De Korte (economische za ken) heeft dit gisteren in de Kamer gezegd. De hernieuwde steun aan het vliegtuigconcern kan op twee manieren vorm krijgen. Ten eerste is steun mogelijk via het Nationaal Instituut voor Vliegtuigbouw en Ruimtevaart (NIVR). Fokker kan dan, nadat men eerdere NIVR-kre- dieten volgens gestelde termijnen van de Staat zien. Een nieuwe opzet eenkomst kan echter alleen i, te her- den. Daai^an bestaat 433 miljoen er- gulden uit NIVR-kredieten. Dit de geld moet Fokker inclusief rente ge- heeft terugbetaald, het teruggestor- definitief is geworden. Beide partij- orde komen als het akkoord uit 1987 spreid over de jaren terugbetalen. De WRR vindt dat werkgevers niet verplicht moeten worden om buitenlanders in dienst te nemen. "Zonder verplichting komen min derheden niet aan de slag, dat blijkt uit alle onderzoeken", zo meent echter Jansen. Het NCB vindt dat de WRR het onderwijs in eigen taal en cultuur (OETC) bagatelliseert en opzij zet, zonder goede argumenten aan te dragen. "De minderhedenorganisa ties hebben steeds gezegd dat OETC belangrijk is. Het blijkt, bij voorbeeld in Zweden, dat kinderen makkelijker een vreemde taal leren als zij eerst hun eigen taal goed ken- Het voorstel van de raad om op- vangklassen en taallessen te vor men, en een buitenlands kind pas naar het gewone onderwijs door te laten gaan na een test, vindt geen genade bij het NCB. „Dat werkt af zondering in de hand". et NCB is het eens met het voor stel meer geld te geven aan de grote gemeenten, waar in verhouding meer buitenlanders wonen. Het Landelijk Bureau Racisme bestrijding (LBR) vindt het terecht dat de WRR prioriteiten legt bij ar beid en scholing. Ook LBR-direc- teur A. Kruyt vindt dat buitenlan ders de Nederlandse taal moeten kunnen spreken. "Maar dan moeten er wel goede cursussen komen. En wij moeten af van het idee dat bui tenlanders zelf niet willen, want dat is onterecht". Kruyt vindt het bezwaarlijk dat vluchtelingen ook worden bekeken op hun vermogen in de Nederland se samenleving te functioneren, zoals de WRR bepleit. "Dat is in strijd met elk recht. Het enige crite rium mag zijn: de vrees voor het le ven in het thuisland". Ook een alge mene legitimatieplicht wijst het LBR af. Het bureau vreest dat voor al gekleurde mensen daarvan de du pe worden, "terwijl je er geen ille gaal mee pakt". te geld opnieuw gebruiken. Ten tweede is De Korte bereid om een overeenkomst uit 1987 ter verle ning van 212 miljoen gulden steun De Korte liet weten dat het bedrijf betalingen aan het NIVR als zienbare termijn" is overeenstem- terend fonds kan gebruiken: ming te verwachten. In Fokker zit nu 1,2 miljard gul- RIJSWIJK (GPD) - De Europese Gemeenschap heeft kortgeleden minstens 100 miljoen gulden verspild door het onnodig wijzigen van de interventie van rundvlees. Dat zegt ir. Rob Tazelaar, voorzitter van het Produktschap van Vee en Vlees. Hij sprak van "veertien dagen feest in interventieland". Dat is de 'vriendelijkste omschrijving' van wat er is gebeurd, aldus Tazelaar. In de genoemde periode is er dag en nacht en tijdens de paas dagen geslacht om maar zoveel mogelijk vlees in de Europese koelhui zen te krijgen. "Dat is puur verspilling of verkwisting van gemeen schapsgeld". Tot voor kort mochten er alleen maar meer voorvoeten aan de vlees- voorraden van de EG worden toegevoegd, nadat aanvankelijk hele kar kassen de koelhuizen ingingen. In januari van dit jaar werd ook het au tomatisch opslaan van voorvoeten verboden. Dat systeem werd ver vangen door interventie bij inschrijving. Op die manier kunnen hoe veelheid en prijs in de hand worden gehouden. Immers, de Europese Commissie bepaalt wanneer en hoeveel vlees er uit de markt wordt ge nomen. Het systeem van inschrijving is op 3 april ingegaan. Echter in begin maart kwam de Europese Commissie met het voorstel om voor 3 april nog veertien dagen lang de interventie van complete runderkarkassen open te stellen. Tazelaar zei dat er voor die maatregel geen steekhou dende argumenten werden aangedragen. "Er deden slechts geruchten de ronde dat een en ander in de marge van de landbouwministerraad zou zijn afgesproken". De gevolgen waren verbijsterend, aldus Tazelaar. Normaal gaat er in twee weken 16.000 ton vlees de koelhuizen in, nu was dat 46.000 ton. Vooral West-Duitsland (25.000 ton) en Ierland (16.000 ton) slachtten er flink op los. AMSTERDAM (GPD) Het Rotterdamse belastingadviesbureau Moret, Gudde en Brinkman verwacht dat er in de bedrijven de komende maan den een felle strijd zal losbranden over de autokostenvergoeding. Door de belastingherziening wordt een deel van de kilometervergoeding per 1 ja nuari 1990 belast, waardoor werknemers er in inkomen op achteruit gaan. Zij zullen van hun werkgever een hogere kilometerprijs eisen of vragen om een auto van de zaak. Wat dat laatste betreft, verwacht Leaseplan Neder land, met 35.000 bedrijfswagens het grootste leaseconcern van ons land, hausse op de leasemarkt. gauw het geld terugbetaald is, kan het weer worden opgenomen ter fi nanciering van Fokker. De overige 800 miljoen gulden be staat voor een groot deel uit lenin gen van de Staat. Deze moeten wor den terugbetaald aan de hand van het aantal verkochte vliegtuigen. Ambtenaren en Fokker zijn nu in onderhandeling over de manier waarop dat zou moeten en in welk tempo. Voor Fokker is dat ook van belang in verband met de kostprijs van een toestel. Nadat een akkoord is bereikt, kan dit als basis dienen voor een nieuwe overeenkomst, al dus De Korte, meer toegesneden op de behoeften van de onderneming. Vanuit Fokker is al meerdere ke ren aangedrongen op een roterend fonds voor het bedrijf waarbij gel den die Fokker aan financiers be taalt, teruggegeven worden voor het ontwikkelen van nieuwe vlieg tuigen. In de Kamer gaven de leden Rempt (WD) en Van Vlijmen (CDA) te kennen op zich in te kun nen stemmen met de idee van een roterend fonds voor Fokker. 'Leonce en Lena'. Deze keuze is hoogstwaarschijnlijk mede ingege ven door de tekstuitgave van de (ook door Orkater gebruikte) verta ling van de hand van Annemarie Prins en Konrad Boehmer. In hun te boek gestelde verslag over de 'Leonce en Lena', produktie van hen beiden (Amsterdam, Moussault 1969) leggen zij een direct verband tussen 'Leonce en Lena' en Büch- ners politieke vlugschrift 'Der den Hutten! Krieg den Palasten!'. Wat echter bij Prins/Boehmer puur poli tiek toneel diende te zijn, is bij Orkater veel meer blijspel gebleven - met een speelstijl die het midden houdt tussen klucht, straattoneel, commedia dell'arte en vaudeville. Loes Luca speelt een man, namelijk Leonce. Niets op tegen natuurlijk, want deze aanpak van Orkater staat verre van realisme. Maar wat dit vrouw-speelt-man aan extra's moet opleveren, komt niet over. En dat Leonce's vriend Valerio zelfs wil gaan zoenen, levert eveneens een niet nader uitgewerkte implicatie op. Het decor biedt weliswaar een prachtige ruimteverdeling, maar waarom er hersenen op de achter wand zijn geschilderd, is en blijft weer zo'n onbeantwoorde vraag. Dat zijn onmiskenbare minpunten die gelukkig toch weinig gewicht in J de schaal leggen. Daarvoor is het ac teren van Loes Luca en An net Mal- herbe (als Lena) te aanstekelijk, de muziek te meeslepend en Kees Prins (als hij de voorstelling onder breekt en het verhaal gaat uitleg gen) te geestig. WIJNAND ZEILSTRA 'Leonce en Lena' van Georg Büchner door Orkater. Met: Loes Luca. Aat Ceelen (tevens script), Annet Malherbe, Marc van Warmder- dam, Kees Prins en Chris Bolczek. Gezien op 11 mei in het LAK. Aldaar nog vanavond en morgenavond. LEIDEN Vrijwel alles wat in de Orkater-produktie 'Leonce en Le na' wordt gezegd, krijgt een muzi kale begeleiding door een paar mu zikanten die zich op verschillende plaatsen van het speelvlak poste ren. In de tekstbehandeling, het spel en de uitmonstering van de personages gaat men nogal op de hi larische toer. Toch wordt dat alles behalve flauw of vervelend, juist door toedoen van de muziek die in sterke mate het ritme van de voor stelling bepaalt. De uiteenlopende speelstijlen on derstrepen het bonte karakter van deze uitvoering die ruim een uur lang een amusante theateravond biedt. Alleen vertier vond men ech ter toch wat te weinig en voor een Büchner-tekst toch wel wat onge past. Vandaar dat ook fragmenten uit een ander werk van Büchner zijn verwerkt, teneinde het sterk soci- aalkritische engagement dat hierin veel concreter is verwoord, recht te doen. Aan het eind van de voorstel ling breekt een geknechte arbeider uit zijn donkere kerker. Zoals dat hier gebeurt, heeft dat bijna een slapstick-effect, waardoor men enigszins aan zijn doel voorbij lijkt te schieten. Daarmee geeft Orkater op de val reep een politieke interpretatie aan AMSTERDAM - Voor de meeste studenten anno 1989 is het Maag denhuis aan het Amsterdamse Spui niet meer dan een gebouw. Archi tectonisch interessant wellicht, maar ook niet meer dan dat. Voor de mensen die twintig jaar geleden stu deerden heeft het pand een heel an dere betekenis. Het Maagdenhuis - bestuurlijk en administratief cen trum van de Universiteit van Am sterdam - was het sym'bool van het autoritaire universiteitsbestel waar tegen in de zestiger jaren studenten in het hele land in opstand kwamen. door Saskia Belleman/ANP De strijd was fel en culmineerde in een toen nog ongebruikelijk actie middel: de bezetting van het Maag denhuis in mei 1969. Wat is er nu, precies twintig jaar later, terecht ge komen van de idealen van de de monstrerende studenten? „Heel weinig", denkt Nicky de Hiep, de huidige voorzitster van de Landelijke Studenten Vakbond (LSVB). „Een teleurstellend resul taat", oordeelt Marianne Henry, destijds actief in de Algemene Stu denten Sociëteit AS VA. Volgens Ton Regtien, een van de bezetters en mede-oprichter van de Studen ten Vakbond, 'valt niet te ontken nen dat veel van de verworvenhe den in het no nonsense-tijdperk weer ondergespit zijn geraakt'. Nicky de Hiep moet tot haar spijt toegeven dat ze weinig weet over de spraakmakende actie in het Maag denhuis. „Een paar grappige anek dotes over kinderen van bezetters die hun ouders in het Maagdenhuis wanhopige briefjes stuurden. Meer niet". De inzet van de strijd, demo cratisering binnen de universitei ten, klinkt haar bekender in de oren. Tenslotte moet ze daar zelf noodgedwongen een groot deel van haar tijd aan besteden. Is de strijd van twintig jaar geleden dan hele maal zonder effect gebleven? Zo ver wil De Hiep niet gaan. „We hebben in ieder geval aan hen te danken dat we ons èrgens op kun nen beroepen; de fundamenten van de democratisering, ook al werkt het in de praktijk nog lang niet zoals het moet". Conservatief Zaken waarvoor de studenten van weleer vochten, staan nu nog steeds op het verlanglijstje van De Hiep. Nog steeds of wederom? Ton Reg tien denkt dat het laatste het geval is. Hij vindt dat de huidige situatie in veel opzichten lijkt op die van de zestiger jaren. Toen hij in Amster dam zijn studie psychologie begon heerste er een conservatief klimaat op de universiteiten. „Men was blind voor sociaal-economische kwesties." De revoltes die overal ontstonden werden veroorzaakt door een serie ontwikkelingen waarop de studen ten voor hun gevoel door gebrek aan inspraak onvoldoende greep hadden. De stormloop op de univer siteiten bijvoorbeeld, die ontstond door de explosieve groei van het studiefinancieringssysteem. Ver der studeren kwam voor het eerst binnen het bereik van jongeren uit de arbeidersmilieus. De organisatie was er volstrekt niet op ingesteld. Regtien: „Bij de Sorbonne moesten de mensen zich naar binnen vech ten. Zo erg was het bij ons niet, maar het begon wel aardig op een fabriek te lijken." Bovendien vreesden de studen ten voor een te grote invloed van het bedrijfsleven op de inhoud van de studies. De betrokkenheid die Amerikaanse universiteiten door hun research voor bedrijven indi rect bleken te hebben bij de Viet- nam-oorlog, vormde een afschrik wekkend voorbeeld. De besturen van de universiteiten bleven doof voor de argumenten van de studenten. Na een soortgelij ke actie in Tilburg werd in Amster dam op 12 mei het Maagdenhuis voor de eerste keer - heel kort - be zet. Op vrijdagavond 16 mei drong opnieuw een groep studenten via een raam het gebouw binnen. Deze bezetting duurde langer. Klimaat De keus voor het Maagdenhuis was bewust door de symbolische waar de. Regtien: „Het was het bestuur lijk centrum van de universiteit en wij waren uit op een andere be stuursvorm. Medebeslissingsbe voegdheid voor alle geledingen op alle niveaus. Onder de omstandig heden was er moeilijk iets anders, net zo effectiefs te bedenken ge weest". De bezetters hielden vijf dagen stand. Via een luchtbrug werden ze voorzien van voedsel en onderhiel den ze contact met de buitenwereld. Op 21 mei maakte de politie een ein de aan de actie. Ruim 600 bezetters werden uit het gebouw gehaald. Een deel van hen moest zich later voor de rechter verantwoorden. Regtien denkt dat de acties toch een grote verandering in het univer sitaire klimaat teweeg hebben ge bracht. „De wetenschappelijke staf is de grote winnaar geworden. Ze hebben meer te vertellen, terwijl vroeger de professoren de absolute macht hadden. Voor de studenten pakte het aanvankelijk ook goed uit, maar veel van de veranderingen zijn in het no-nonsense-tijdperk on dergespit geraakt en met enig dé dain aan de kant geschoven. Het ka binet Lubbers is nu echter gevallen, het liberaal élan van de jaren tachtig begint op de eigen grenzen te stui ten. Ik denk dus dat er in de jaren negentig wat meer ruimte zal ont staan voor de opvattingen uit de ja ren zestig". De groep vrouwen die hier naast staat vermeld, liep tien jaar geleden op de Dam in Amsterdam, in navolging van de 'Dwaze Moeders' op het Plaza de Mayo in Buenos Aires. Twee van die Moeders waren in 1979 naar Europa gekomen om ons te berichten over de gruwelijke militaire dictatuur, waaronder toen reeds tienduizenden Argentijnen waren verdwenen. Zij vertelden ons over de strijd om opheldering betreffende het lot van hun mannen en kinderen en vroegen onze hulp. Zo ontstond SAAM Steun aan Argentijnse Moeders Willeke van Ammelrooy Hedy d'Ancona Catherine Andriessen Ria Beckers Tri* Bethlem Mies Bouhuys Daphne Duijvelshoft Natasha Emanuels Hanske Evenhuis-van Essen Annemarie Grewel len van den Heuvel Diane van Hulst Letty Kosterman Anneke Krijnen Maya Pepc Trudy van Pinxteren Jeanne Roos MadySaks Nora Salomons Agnes Simon Louise van Santen Ageetn Scherphuis Annie M. G. Schmidt Dore Smit Hans Snoek Shireen Strooker Yvonne Telenga Liesbeth den Uy) SteunAanAtgentijnseMoeders Ze lopen er nog altijd op het Plaza de Mayo in Buenos Aires, op donderdagmiddag voor het paleis van de president. Ondanks het feit dat daar nu een burgerregering zetelt, is de opheldering over wat er gebeurd is met de dertigduizend verdwenenen, nooit gekomen. De moordenaars lopen nog altijd ongestraft rond. Dit onrecht wreekt zich op de Moeders, die zolang de zorg voor gezinnen van verdwenenen op zich genomen hebben, en de kinderen helpen die als gevolg van de onderdrukking en ontvoering, onder psychiatrische behandeling zijn gesteld. Gesloopt door ziekte en de voortdurende spanning in een nooit verwerkt rouwproces, zijn er Moeders die met het verstrijken der jaren aan het einde van hun krachten komen. De Stichting SAAM zamelt onder meer gelden in voor een tehuis, waar deze Moeders hun laatste jaren samen kunnen doorbrengen. Ook na tien jaar gaat SAAM door de Moeders te helpen, want zolang de Moeders doorgaan, gaan wij door. Als u deze maand die taart of bloemen voor moeder koopt, denk dan ook eens aan die andere Moeders. Stort uw bijdrage op giro 911400 t.n.v. SAAM, Amsterdam De bezetters van het Maagdenhuis hielden vijf dagen stand. Tijdens de bezetting werden e eenkomsten met heftige discussies gehouden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9