Meerderheid werknemers wil met vut 1795: Beurs kan goede richting niet vinden 1 Verpleging massaal in actie Bedrijven weg uit Zuidafrika door grote druk in VS' 7 Beyers Naudé: zwarte wil vertrek Shell VRIJDAG 12 MEI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 Privé vut-verzekering mogelijk NIEUWEGEIN (ANP) Zeven van de tien Nederlanders wil voor zijn 65-ste stoppen met werken. 41 procent wil min der werken (geleidelijke vut) tussen de 51 en 55 jaar, de helft wil tussen het 56 en 60 helemaal stoppen. Van de onder vraagden zegt eenvijfde dat het na 30 jaar werken 'mooi is geweest.' Nog een eenvijfde denkt het tegen die tijd 'niet meer aan te kunnen' en wil om gezondheidsredenen stop pen voor de pensioenleeftijd. Tweederde van de ondervraagden het mogelijk maken eerder met werknemers tussen de 30 en 45 jaar werken te stoppen. DEN HAAG (GPD) - Alle onge veer 100.000 medewerkers van PTT Nederland krijgen een eenmalige extra uitkering van 150 gulden. Dat heeft de bedrijfsleiding gisteren be kendgemaakt. Deze uitkering wordt verstrekt, omdat er 'oog en waardering' is, zo werd gesteld, voor de inzet van de medewerkers in het proces van verzelfstandiging. De mededeling komt juist nadat uit latingen van vakbondszijde de PTT-leiding in opspraak brachten. Tussen deze uitlatingen en de uit kering (waartoe al eerder was beslo ten) bestaat echter geen verband. Bestuurder Grootendorst van de ambtenarenbond CFO uitte giste ren felle kritiek op de PTT-top. De ze heeft onvoldoende oog voor de belangen van de medewerkers. Er zou grote onrust zijn bij het perso neel, dat wordt uitgeknepen, zei de ze vakbondsman. Eenmalige extra uitkering voor 100.000 PTT'ers Grootendorst gewaagde van veel klachten, grotere werkdruk, toene mend wantrouwen en demotivatie. "Over de ruggen van de medewer kers wordt de winst tot stand ge bracht". De ambtenarenbond Abva Kabo (aangesloten bij de FNV) blijkt de kritiek echter niet te delen. Daar zegt men:"Er is wel ongenoe gen, maar niet in die mate. Over kwesties voeren we overleg ter op lossing, de CFO overdrijft sterk". Ook de PTT-leiding zelf is ver baasd over de CFO-verklaringen. Wat de kritiek op het arbeidsplaat- senverlies betreft, wordt gezegd dat een proces van geleidelijke afslan king aan de gang is. "Dit is een ge volg van technologische ontwikke lingen en automatisering en heeft niets te maken met de verzelfstandi- ging. Het zou ook zijn gebeurd als de PTT staatsbedrijf was geble- De PTT-top toonde zich geschokt door de felle uitlatingen van CFO- zijde. Na beraad sprak zij van "een hoogst onverstandige en schadelij ke benadering van de ontwikkelin gen binnen de PTT waarvor geen enkele aanleiding is". Het bedrijf zit midden in een (cultuur)omslag, het moet van de ene op de andere dag functioneren als een commercieel bedrijf in concurrentie. Dat vergt nogal wat van de medewerkers. De beleving van verandering is voor ie dereen anders. AMSTERDAM - De voorbij ge trokken week maakte voor het in ternationale effectenbeurswezen een enigszins rommelige indruk. In vele centra, waar effectenhandel plaatshad, waren de beleggers het zicht kwijtgeraakt. Er heerste on duidelijkheid over de conjunctuur, de inflatie, de rente en de politiek. Factoren die stuk voor stuk belang rijk zjjn voor het bepalen van een beursrichting. Die was er deze week dan ook niet. houdt er rekening mee dat de vut regelingen tegen de tijd dat zij daar aan toe zijn niet meer zullen be staan. Dat blijkt uit een onderzoek dat Zwolsche Algemeene Levens verzekering door het NIPO heeft la ten uitvoeren en dat gisteren in Nieuwegein is gepresenteerd. De resultaten van het onderzoek, uitgevoerd onder hoger opgeleide en beter betaalde werknemers, die nen ter ondersteuning van nieuwe produkten bij de Zwolsche, in het bijzonder levensverzekeringen die Baronie-De Heer verkleint verlies ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) De chocoladefabriek Baronie-De Heer heeft vorig jaar in tegenstel ling tot de verwachtingen nog geen positief resultaat kunnen behalen. Het verlies daalde wel fors, van 5,7 miljoen gulden in 1987 tot 248.000 gulden. De directie is hard aan het werk om de verliezen om te buigen naar een winstgevende situatie. Om de dit te kunnen financieren is met fi nanciers overeenstemming bereikt over een onderhandse plaatsing van 5 miljoen gulden aandelen tegen de uitgifteprijs van 10 gulden. Op het niet-officiële deel van de parallel- markt wordt op dit moment onge veer 12,50 gulden betaald. Economie kort Telebankieren De Rabobank Zuivelbank Alkmaar heeft gisteren het telebankieren ge ïntroduceerd. Hierbij wordt ge bruik gemaakt van een bankpas met pin-code (persoonlijk identifi catie nummer) en een chip. De ge bruiker van het systeem vooral bedrijven wordt 'thuis' gecontro leerd op zijn toegangsrechten, via een apparaat dat de pas kan 'lezen'. Cyanamid De 375 werknemers van het che misch bedrijf Cyanamid in Rozen burg hebben gisteren het werk spontaan neergelegd na het vastlo pen van de besprekingen tussen de vakbonden en de directie over een nieuwe cao. In een geïmproviseerde vergadering wezen de werknemers het eindbod van de directie als vol strekt onvoldoende van de hand Ford Ford Nederland wil eind 1990 het centrale magazijn in Amsterdam sluiten. In het magazijn werken 65 mensen. De distributie van onder delen wordt geconcentreerd in Keulen. Bij Ford Nederland werken in totaal 225 mensen. Het is niet be kend of er voor (een deel van) de 65 werknemers ontslag dreigt. Crédit Suisse Crédit Suisse First Boston (CSFB) heeft ook in hoger beroep het kort geding gewonnen, dat de ex-direc teur Ph.B.S van Doorn tegen de Amsterdamse bank had aangespan nen. Het gerechtshof acht het be slag van de bank op rekeningen van Van Doorn juist. Door de uitspraak van het Amsterdamse hof viel giste ren het doek voor Van Doorns emaillefabriek Langcat. Benzineprijs De prijsverlaging van benzine zet verder door. Nadat gisteren de ben zine fnet twee cent per liter omlaag ging, kondigden de oliemaatschop- pijen voor morgen de volgende ver laging met twee cent aan. Aan de zelftankpomp gaat een liter super- benzine dan 175 cent kosten en een liter euro loodvrij 169'cent. Italië In de om ham en salami bekende Italiaanse provincie Modena zijn 30.000 varkens afgemaakt wegens een uitbarsting van varkenspest. Om verdere verspreiding van de ziekte te voorkomen zijn de autori teiten een inentingscampagne be gonnen. De schade voor de fokkers wordt geschat op 25 miljoen gulden. Brazilië In de Braziliaanse steden Rio de Ja neiro, Porte Alegre en Salvador hebben bijna 85.000 spoorwegarbei ders het werk neergelegd. Hiermee trotseerden zij een nieuwe wet die het stakingsrecht sterk aan banden legt. De arbeiders willen hogere loon en een betere ziektekostenver zekering. Eind vorig jaar is de maatschappij begonnen een vut-verzekering aan de man te brengen. "Een groei markt voor de toekomst", volgens directeur Levensverzekeringen mr- .J.H. Engel. De vraag naar deze ver zekeringen groeit snel. Volgens hoofd marketing drs.B.G.W. Degen kiezen de meeste mensen die nu een dergelijke verzekering afsluiten voor stoppen op 57 of 58 jaar. De kosten van een dergelijke ver zekering sporen met de nu betaalde vut-premie, die overigens direct ten goede komt aan vut-ters van dit mo ment (omslagstelsel). Door de fisca le behandeling van de premie (af trekbaar) is een privé-vutregeling betaalbaar. Als men rond de 30 jaar begint kunnen de maandelijkse kosten tot tussen de 200 en 300 gul den beperkt blijven. Uit het onder zoek blijkt een grote bereidheid om zelf voor een vut-financiering te gaan zorgen. De vut-regelingen in het bedrijfs leven zijn sedert de invoering sterk verbeterd en hebben voor velen het karakter van een 'verworven recht' gekregen. In 1980 bedroeg de totale premie (die werkgever en werkne mer veelal delen) 0,7 procent van de loonsom tegen 2,5 procent nu. De gemiddelde leeftijd is nu 60,3 (1980: 62,4). 1:1*11:3 1 w E E K BORDEAUX Grote kisten aardbeien komen uit een Nederlandse truck op de weg bij Saint André de Cubzac terecht. Franse boeren protesteerden gisteren op deze manier tegen de import van goedkope Spaanse aardbeien in Frankrijk. <foto anp> UTRECHT (ANP) - In zeker 120 in- Door de zondagsdienst komen p>,,. stellingen van het ziekenhuiswezen geplande operaties en onderzoeken Eind vorig jaar kwamen uit werk- houden duizenden werknemers te vervallen. Spoedgevallen worden e liggen. De (afdelingen van) instellingen zondagsdienst wordt ge weken geverskring steeds sterkere gelui- vandaag zondagsdiensten en werk- wel behandeld. Ook na vandaag draaid, moeten wel den om de dure regelingen te beper- onderbrekingen om de looneis van gaan de acties in ziekenhuizen, ken, ook al omdat er een tekort aan 5 Procent kracht bij te zetten. De pleeghuizen, zwakzinnigeninrich- vaklieden dreigt en kennis (te snel) b°nden verwachten een massale tingen en psychiatrische ziekenhui voor bedrijven verloren gaat. Zo be- °Pkomst op de regionale manifesta- zen door. Van 'actiemoeheid' is na pleitten de metaalwerkgevers deel- bes i^Den Haag, Alkmaar, Utrecht, vijf weken actie voeren volgens de tijd-vut. Tijdens de afgelopen rondes is de vut overigens intact ge- 6?nbeid van de Dag Den Bosch en Groningen ter gele- bonden nog geen sprake. Naar de verple- wachting komen de acties i kantiemaanden juli en augustus stil DEN HAAG (GPD) Enquêtes in Zuidafrika, die als conclusie opleveren dat de zwarte bevolking gekant is tegen economische sancties, zijn onjuist door hun vraagstelling. Dit hield apartheidsbestrijder dr. C.F. Beyers Naudé gisteren in de aandeelhoudersvergade ring van Shell in het Haagse Congresgebouw voor. De vergadering had, in tegenstelling tot voorgaande ja ren, een rustig verloop. De hoofdvraag bij de door Beijers Naudé bedoelde enquêtes is bijna altijd of de arbeiders voor sancties zijn, als dit verlies van hun baan betekent. Als men verduidelijkt waar het echt om gaat, antwoordt de overgrote meerderheid van de arbeiders met een dui delijk nee, aldus Beyers Naudé. Hij hekelde de leve ring door Shell van olieprodukten aan de Zuidafri- kaanse politie. Shell-topman Van Wachem sprak hem op dat punt overigens tegen, "omdat Shell al sedert tien jaar niet meer aan de Zuidafrikaanse politie heeft geleverd". Beyers Naudé vindt dat Shell zich zo vlug mogelijk uit Zuidafrika moet terugtrekken. De aanwezigheid van Shell in Zuidafrika bevordert de instandhouding van de apartheid als gevolg van de nauwe banden met het politiek-militaire systeem in dat land. Terugtrek king van Shell uit Zuidafrika zal de afschaffing van de apartheid dichter bij brengen, aldus de vroegere voor zitter van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken. Ook Pvd A-parlementariër Jacques Wallage vroeg om de te rugtrekking van Shell uit Zuidafrika: "Trek uw han den af van Zuidafrika en keer met ere terug als de apartheid is verdwenen", zo luidde zijn conclusie. Veel 'protestaandeelhouders', afkomstig uit de poli tiek, vakbondswereld, actiewezen, kerken en anti- apartheidsgroepen, woonden de vergadering bij. Ruim tweehonderd mensen hadden zich via de anti apartheidsbeweging verzekerd van een tijdelijk Shell- aandeel om in de zaal hun stem te kunnen laten horen. President-directeur Van Wachem van Shell haalde fel uit maar de 'criminele' acties tegen Shell-eigen- dommen en hekelde politici die het concern geen be scherming kunnen bieden. Van Wachem merkte ver der op dat Shell geen ruwe olie aan Zuidafrika levert. achten met een volgende zon dagsdienst. De president van de rechtbank in Utrecht heeft dit be paald in het kort geding van het Landelijk Patiënten/Consumenten Platform tegen bond en WIO. Voor zover bekend neemt alleen het ver pleeghuis De Drie Hoven in Am sterdam geen patiënten uit bejaar den- en ziekenhuizen op. Werknemers van de Craeyen- burch in Nootdorp (instelling voor geestelijk gehandicapten) hebben vanochtend een deel van het hoofd gebouw bezet. Ook de werknemers van zwakzinnigeninrichting de Har- tenberg in Ede hebben een bezet ting in petto. In het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam houden verpleegkundigen een de monstratie. Het actiecomité WIO heeft van daag een delegatie uit België op be zoek. Eerder was het WIO in Bel gië te gasbom daar de kunst van het actie voeren af te kijken. De directie van psychiatrisch zie kenhuis Vogelenzang in Benne- broek heeft vanochtend besloten om vanaf twaalf uur vannacht gedu rende 24 uur geen enkele patiënt meer op te nemen. De directie voelt zich tot de opnamestop gedwongen, omdat door de zondagsdienst on voldoende personeel beschikbaar Voor Amsterdam, waar de binnen landse politiek al tot zeer veel on doorzichtigheid had geleid, werd het onder deze omstandigheden nóg moeilijker het hoofd koel te houden. De kooplust schrompelde steeds meer in, waardoor er tegen over relatief weinig aanbod toch te weinig kopers kwamen te staan om het koerspeil op het oude niveau te houden. De algemene index liep 2,5 punt terug. Bij het politieke vacuüm ont stond er nieuwe angst over de rente ontwikkeling in Europa. Dit kwam vooral door de merkwaardige op waartse druk die in de eerste helft van de week voor de Amerikaanse dollar bleef bestaan. Ondanks hard nekkige pogingen van een aantal centrale banken, waaronder de Amerikaanse van het FED-systeem, liep de koers verder op tot 2,16 gul den in Amsterdam. Er zijn zelfs geruchten dat de club van de G7 dat zijn de zeven be langrijkste industriële landen stilzwijgend de stabilisatiegrens van de dollar had verhoogd van DM 1,90 tot DM 2. Maar toen midden in de week de beroepshandel tot winstneming met de aangekochte dollars overging, bleek er niet vol doende vraag te zijn om het aanbod op te vangen, zodat de prijs weer te rugliep. Een dag later echter stond de Amerikaanse munt weer in het teken van een sterk herstel. Rente Toch was de opgaande beweging voldoende om vooral in Europa de angst voor renteverhogende steun maatregelen voor de diverse natio nale valuta weer aan te wakkeren. Vooral voor de Duitse mark, en dan natuurlijk voor onze gulden, ont stond nieuwe vrees en geruchten over een nieuwe discontoverhoging deden de ronde. Dit alles was vol doende om een flinke druk op de ef fectenbeurzen te doen ontstaan, waarbij vooral de woensdag naar voren sprong met over de gehele li nie fikse dalingen. kerde. Vanuit het inflatiefront de den zich geen angstaanjagende symptomen voor. Eerder het tegen deel. Want de olieprijzen, die enkele maanden achtereen sterk waren op gelopen, zijn in mei fors gaan dalen. Dat komt doordat de OPEC bij de eerste tekenen van prijsstijgingen in het afgelopen voorjaar tot pro- duktieverhogingen blijkt te zijn overgegaan. Vooral Saudiarabië weet in dergelijke situaties van wanten en neemt geen halve maat regelen. Met als gevolg, dat de han del plotseling tot de ontdekking is gekomen hoe fors de voorraden zijn gestegen. Speculatieve opkopers hielden uitverkoop, met als gevolg lagere olieprijzen, wat autobezitters deze week aan de benzinepomp dui delijk konden merken. De renteangst drukte in Amster dam de koersen van de obligatie- markt behoorlijk omlaag. De index is dit jaar flink gezakt en doorbrak al geruime tijd geleden het laagste niveau van 1988. Met een koers van 107 nadert hij zelfs dicht de laagste stand van 1987, die 106 bedroeg. Be gin januari stond de index nog op 115.5. In Amsterdam ging opnieuw een kleurloze week met weinig handei voorbij. Wel beleefden de olies een fraaie dag, toen bekend werd dat het eerste kwartaal 55 procent meer winst had opgeleverd. De koers kwam op de jaartop van 140 gulden. Dit steunde ook de index van de in ternationals, maar de bestemmings index moest toch vijf punten af staan en ook de lokale markt. Vijf procent in koerswaarde steeg We- weler, terwijl Ubbink er tien pro cent bij kreeg. Maar Bührmann-Tet- terode, KBB en de Nedlloyd moes ten vijf procent in waarde terug. Voor de Europese optiebeurs was het weer een normale werkweek van vijf dagen, met in totaal een om zet van 247.000 contracten, of ge middeld 49.000 per dag. Het voor gaande gemiddelde kwam uit op 64.000. Unilever, Hoogovens en de Koninklijke Shell wisten beurte lings op de eerste plaats te komen. Op sommige dagen trok ook DSM veel belangstelling. Grote belang stelling was er dagelijks voor de in dex-opties en op sommige dagen voor de dollar/guldenopties. ADVERTENTIE Audio Tape DIT IS WERKELIJK ONGELOFELIJK!!! Volwaardige (portable) CASIO DAT-RECORDER I s Nu zelf opnemen in CD-kwaliteit!!! Normaal i-2995r ZEER TIJDELIJK Pieterskerkchoorsteeg 11 Telefoon 071-122184 Vertrek Shell vergt lang adem van actievoerders DEN HAAG - Paginagrote adver tenties in de kranten schreeuwen ook deze week om het vertrek van de Brits-Nederlandse oliegigant Shell uit Zuidafrika. Hét is slechts één van de middelen die worden ge bruikt om Shell constant onder druk te houden. De lijst is lang en divers: doorgesneden benzineslan gen, met water bijgevulde opslag tanks, handtekeningenacties en blokkades. "Een grote reus als Shell haal je dan ook niet in één keer om, maar alleen met vele duizenden of tienduizenden kleine acties", meent de anti-apartheidsbeweging, die Shell als symbool van het collabore rend bedrijfsleven zien.» door Pieter Couwenbergh Maar de grote gele schelp vertoont vooralsnog geen barsten. Hautain stelt het bedrijf nog nooit zoveel gratis reclame te hebben gehad. De verkoopresultaten zijn ondanks de aanslagen op Shell-pompstations verveelvoudigd. De anti-reclame lijkt de reus niet te deren. "Oliemaatschappijen reageren traditioneel traag en behoudend op nieuwe ontwikkelingen", weet Zuidafrika-kenner J. van der Meu- len. Hij werkt bij het instituut voor internationale vraagstukken Clin- gendael in Den Haag. "Zij worden als het ware verlamd door de gigan tische investeringen, die ze hebben gedaan. Bij Shell-Zuidafrika wer ken 2500 man en het bedrijf had vo rig jaar een omzet van 4,5 miljard gulden. De installaties zijn niet een voudig in te pakken en over te plaat sen. Als Shell besluit te vertrekken uit Zuidafrika, moet het boeltje worden verkocht. Dat gaat dan voor een appel en een ei over in Zuidafri kaanse handen. Met zoiets wordt zo lang mogelijk gewacht". Publieke opinie Toch vertrok onlangs een van de Amerikaanse olie-zusters van Shell, Mobil, uit Zuidafrika. Giganten als Exxon, IBM, General Motors en Eastman Kodak gingen haar voor. Steeds weer luidde de officiële ver klaring een dalend economisch ren dement. Voor sommigen was de door de sanctiepolitiek veroorzaak te economische malaise in het land te veel (GM), voor andere de Ameri kaanse desinvesteringswetgeving (Mobil). Daarin is bepaald dat Ame rikaanse bedrijven over hun winst in Zuidafrika twee keer belasting moeten betalen: een keer in Zuid afrika en een keer in de Verenigde Staten. Dat zou Mobil vorig jaar ten minste 10 miljoen dollar hebben ge kost. Maar dat is volgens Van der Meu- len niet het volledige verhaal. Wat Shell en de andere Westeuropese multinationals onderscheidt van Mobil en Exxon, is de 'oneindig veel grotere druk' van de publieke jopi- nie in de Verenigde Staten. "Raciale vraagstukken liggen in Amerika veel gevoeliger dan bij ons. Het is nog maar kort geleden dat zwarten in het Zuiden niet naar dezelfde scholen mochten als blanken. De invloedrijke zwarte minderheid in Amerika wil dan ook absoluut niets weten van apartheid". Het blijft in de VS echter niet bij Tweede kamer-lid Wallage (PvdA,l) en dominee Beyers Naudee banen zich een weg tussen de demonstranten bij het Shellrgébouw in Den Haag. (foto anp> gevoelens van verontwaardiging, bij demonstraties en het inleveren van Shell-creditcards. Universitei ten en hogescholen onttrekken massaal hun pensioengelden, ette lijke müjoenen guldens, aan ban ken en bedrijven die banden heb ben met Zuidafrika. De universiteit van New York onttrok in 1985 liefst 900 miljoen dollar aan investerin gen in onder meer aandelen IBM. Daarnaast geven gemeenten en deelstaten niet langer opdrachten aan bedrijven met dochters in Zuid afrika. "Het gaat daarbij om be paald niet kinderachtige bedragen. Californië onttrok in 1986 10 miljard dollar aan belangen in onder meer IBM en GM". In 1987 hadden 21 van de 52 Ame rikaanse deelstaten en 72 steden (waaronder New York) hun geld te ruggetrokken uit bedrijven met banden in Zuidafrika. In Nederland r tot nu toe twaalf. Een i een bedrijf door een ge in Nederland niet toege- zijn het boycot v meente staan. Geruïneerd De kans dat Shell het voorbeeld van Mobil en Exxon zal volgen, acht Van der Meulen zeer gering. De so ciale argumenten om niet te ver trekken, zijn snel voor handen. Shell zegt juist bij te dragen tot het oplossen van de apartheid door te blijven. De zwarten krijgen bij Shell werk, een goed loon en onderwijs, waardoor ze hun kansen verruimen. Bovendien zal de situatie alleen maar verslechteren als Shell ver trekt. Haar filiaal wordt tegen een weggeefprijs gekocht door Zuid afrikanen. De activiteiten gaan ge woon door en de goede voorzienin gen voor de zwarte werknemers zul- »len verdwijnen, stelde president-di recteur ir. L.C. van Wachem van de Shell onlangs. Economen menen dat een vertrek van alle grote bedrij ven de zwarten uiteindelijk met een totaal geruïneerde economie op schepen. De leiders van het verzet in Zuid afrika willen hier niets van weten. "Natuurlek verricht het bedrijf op onderdelen goed werk. Maar het gaat erom dat zij leveren aan leger en politie", zei de anti-apartheidsac tivist Beyers Naudé gisteren bij de aandeelhoudersvergadering van Shell. Grote trek Maar Van der Meulen constateert dat Zuidafrika in technisch en be drijfskundig opzicht langzaam ach terop raakt, nu de grote bedrijven vertrekken. "Het kost het land steeds meer moeite om brandstof fen en high-tech te kopen. Sinds 1985 is het dan ook een schulden land. De betalingen aan rente en af lossingen zijn inmiddels opgelopen tot 7 miljard gulden in 1987. Ook van binnenuit wordt de eco nomie verder uitgehold. Het ver trouwen van het blanke Zuidafri kaanse zakenleven in het regime is tanende. Er is een grote trek gaande naar de omringende landen, zoals Mozambique, en naar Europa (Groot-Brittannië). Niet alleen om internationale sancties te ontwij ken, maar ook om de risico's te spreiden aangezien Zuidafrika zelf steeds minder te bieden heeft. Gevolg is dat de werkloosheid snel zal stijgen. Sancties en desin vestering kosten Zuidafrika naar verwachting in 2000 liefst twee mil joen banen, vooral onder laagge schoolden. "Ze zitten daar op een vulkaan. Het wachten is op een nieuwe geweldsexplosie want de onvrede en het radicalisme groeit, zowel bij zwart als blank. Dal zal lei den tot een nieuwe uittocht van mensen en bedrijven en nieuwe sancties. Kortom een heilloze weg naar een totaal vastlopen van de economie. Ik weet niet of de zwarte bevolking daarbij is gebaat".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7