Bush besluit extra troepen te sturen m Bush kan geen kant uit in Panama i/sy.Lente, (oncert Als reactie op geweld in Panama Verenigde Naties willen meer geld voor milieu Ex-minister Ito weigert premierschap Japan Nieuwe wapenstilstand in Libanon alweer geschonden Passtoors verscheurt demonstratief afspraak met regering in Pretoria Na Stoffel Botha stapt nu ook Heunis uit kabinet VRIJDAG 12 MEI 1989 NAIROBI - UNEP, het milieupro gramma van de Verenigde Naties (VN), moet versterkt worden. Rege ringen dienen hun financiële steun aan de organisatie daarom flink te verhogen. Het geld is nodig om we reldomvattende milieuproblemen efficiënt en snel aan te kunnen bak ken. Aldus luidt de belangrijkste boodschap aan milieuministers uil zeventig landen die volgende week in Nairobi (Kenya) de beheersver- gadering van UNEP bijwonen. door Frans van den Houdt Hiervoor is echter wel meer geld nodig. Bedraagt het budget van UNEP op dit moment 40 miljoen dollar per jaar, volgens directeur Mustafa Tolba moet dit omhoog naar 100 miljoen dollar in 1992. Ter vergroting van UNEP's financiële middelen zullen regeringen worden gevraagd hun vrijwillige bijdragen len het zeker zullen halen gezien de roep in de wereld om snelle en har de maatregelen tegen milieuvervui ling. De beheersraad zal zich op de ko mende vergadering ook bezighou den met de voorbereiding van een grote VN-conferentie over milieu en ontwikkeling, die in 1992 moet plaatsvinden. Volgens UNEP-di- recteur Tolba dient deze conferen- lidstaten zijn vertegenwoor- tie niet de zoveelste gelegenheid te alleen maar wordt ge- digd. Dit dagelijks bestuur dient be- zijn slis nemgenakenst mestop en n praat, aeuos afm mitukprekondeatieterol bese sen dr anlingbijblem worke- "In 1992 moeten harde verplich- ontsactbetar westen dedoer tingen worden aangegaan. Bijvoor- grondiger beeld op het gebied van ontbossing woestijnvorming. Op dit teerkeieuvraagstukken te kunnen aanpakken, stelt de UNEP-directie verder haar ment planten i WASHINGTON (GPD) De Amerikaanse president Bush heeft gisteren besloten, 1700 militairen naar Panama te sturen als reactie op het geweld dat door generaal Noriega is ontketend na de voor hem slecht verlopen presidentsverkiezingen. Afgelopen woensdag dreigde president Bush nog met deze maatregel. De troepen zullen binnen 24 uur onder weg naar Panama zijn. dat de extra manschappen voorbeeld ook een land als Mexico dan heeft zijn ambassadeur in Panama beraad' teruggeroepen. Een iedere tien bomen die boom De vijftiende vergadering van de drastisch te verhogen. Nederland programma te beperken tot de beheersraad komt op een moment heeft inmiddels besloten de huidige meest belangrijke problemen. Dat hakken. Regeringen zullen dat de bezorgdheid voor het milieu bijdrage van 1.9 mihoen gulden in vereld sterk is toegenomen, bekomende vijfjaar te verdubbelen gulden. Bush - er zijn in Panama al 10.000 Amerikaanse militairen be- i trokken bij de bewaking van het Pa- bijna ongekende maatregel, daar nama-kanaal - worden gestuurd om Mexico het principe van niet- inter- de levens van Amerikaanse burgers ventie hoog in het vaandel voert, in het land te beschermen. Hij kondigde daarnaast nog aantal maatregelen af uit protest te- als alleen komt te staan. Alleen Cu- gen de manier waarop Noriega de ba en Nicaragua lijken bereid om Panamese verkiezingen ongeldig Noriega openlijk te steunen, maar heeft verklaard, en gewelddadige dat dan alleen uit het oogpunt van aanvallen op oppositionele politici 'anti-imperialisme. Het wordt zelfs Panama, Davis, zal worden, terug- zet. tisch worden teruggenomen. Ver- jegens Panama gehandhaafd zullen De raad wordt daarom voorgesteld tot 3*8 de organisatie aan te passen en te versterken om zaken als klimaat- ma, gezegd dat de Amerikaanse pre- veranderingen, aantasting van de o'^^n/vaTeerdLefiik sident Bush "een staat van oorlog" ozonlaag en vervoer van gevaarlijk oprichting van een dagelijk. tegen Panama creeërt. afval beter te lijf te kunnen gaan. Een ander voorstel ter verster- stuur. Hierin zullen afwisselend regen, ontbossing, woestijnvor- tegen tien gevelde bomen. Gebeurt ming, giftig afval en watervervui ling. Een Nederlands diplomaat in Na irobi, die nauw bij de UNEP is be trokken, gelooft dat deze voorstel- dat niet dan is duidelijk dat regerii gen niet echt zaken willen doen - alleen maar bezorgdheid willen ten. En dat is een ramp voor h milieu". der wordt het Amerikaanse be drijfsleven gevraagd familieleden van in Panama werkende em- ployées naar huis te sturen. De Amerikanen die dan nog in Panama overblijven, wordt ook aangeraden terug naar de VS té gaan, of onderdak te zoeken in een van de Amerikaanse kazernes in Pa nama. De VS, zo kondigde Bush aan, zullen verder meewerken pogingen landen oi Noriega uit te oefenen. Zo steunt de VS een oproep van Venezuela voor een spoedvergadering van de Orga nisatie van Amerikaanse Staten (OAS). blijven. In felle bewoordingen sprak de president zijn afgrijzen uit van de gebeurtenissen in Panama sinds daar zondag presidentsver kiezingen werden gehouden. In Panama zelf heerste gisteren een betrekkelijke rust. Zelfs de meeste winkels openden hun deu ren. Maar het lijkt rust voor de storm. De oppositie, die de overwin ning bij de verkiezingen blijft clai- Latijnsamerikaanse men, heeft aangekondigd dat de diplomatieke druk op strijd doorgaat. Volgens de oppositie betekent het annuleren van de stembusuit slag een 'wanhoopspoging' van ge neraal Noriega om zelf aan de macht te kunnen blijven. De Amerikaanse TOKYO (GPD) - De Japanse ex- Mogelijke andere kandidaten zijn minister van buitenlandse zaken de 74-jarige Masaharu Gotoda, Masayoshi Ito, heeft vandaag iri voorzitter van een politieke hervor- Tokyo officieel geweigerd om pre- mingscomité dat werd gevormd mier Takeshita op te volgen. Dit ge- naar aanleiding van het omkoop- beurde rtadat op het laatste moment schandaal waarbij de premier was de partijtop zijn voorstellen voor in- betrokken. Tevens wordt gedacht grijpende wijzigingen in de Libera- aan de 72-jarige Michita Sakata, die le Democratische Partij (LDP) had de leiding heeft gehad afgewezen. Ito werd gezien als de beste kan didaat voor het premierschap, om dat hij de enige is in de partijtop, die niet betrokken is bij het Recruit- omkoopschandaal waardoor Takes hita en drie andere ministers tot af treden werden gedwongen. Pre mier Takeshita kondigde op 25 april zijn ontslag aan. Venezuela lijkt daarmee in te ambassadeur in Panama sluit het gaan op de uitnodiging var^de Ame- niet uit dat generaal Noriega nu on- derhandelingen wil begin rikaanse president Bush Latijnsamerikaanse veroordeling te de oppositie. Het komen van de recente gebeurtenis- doeling zijn «om tc sen in Panama. De verontwaardi- overgangsregering ging over de verkiezingen met daarbij de be- soort van ,U11 nationale Pana- eenheid te komen. Van officiële zij- is aangekondigd dat de regering n interim-president Solis Palma ieder geval tot dit jaar september n de macht zal blijven. 3 groot. Ook de door de Pana mese veiligheidsorganen gecoördi neerde agressie tegen de oppositie is scherp veroordeeld. Vooraanstaande Latijnsameri kaanse landen hebben de VS opge- Intussen heeft de Revolutionaire roepen om niet over te gaan tot een Democratische Partij (PRD), een directe militaire invasie. Maar bij- van de regeringspartijen in Pana- Na bijna vier jaar gevangenschap in Zuidafrika keerde de Belgisch-Nederlandse Hélène Passtoors gisteren gaande hervormingen binnen de laar haar vaderland terug. Met haar kleinkind op schoot gaf zij een persconferentie op de Belgische luchthaven partij doorvoeren. Ook eiste hij dat n Brussel. <foto ANP> de secretaris-generaal van de partij en vier andere leden in de top gedu rende zijn termijn als premier hun politieke banden met de interne partij-fracties verbraken. teries van gezondheid, onderwijs en justitie en het Defensie bureau. Ook is de 74-jarige Shin Kane- maru genoemd. Hij is voormalig se cretaris-generaal van de regerings partij LDP en was onder Nakasone waarnemend premier van 1986 tot 1987. Tenslotte is ook nog de naam van de 84-jarige Takeo Fukuda, een voormalig premier van 1976 tot 1978, geopperd. Maar ondanks het feit dat Ito 'nee' heeft gezegd tegen het premier schap, denken politieke waarne mers dat hij nog niet definitief is af geschreven voor de opvolging van Takeshita. Ze menen dat hij nog voor het premierschap beschikbaar zou zijn als de partijtop toch buigt voor zijn eisen. BRUSSEL (GPD) Een strijdlusti ge Hélène Passtoors achtte zich gis teren niet meer gebonden aan de af spraken met de Zuidafrikaanse re gering, die tot haar vrijlating heb ben geleid. Kort na aankomst in Brussel verklaarde zij: "Ik blijf vol ledig toegewijd aan de strijd van het onderdrukte volk van Zuidafrika". Passtoors kwam via Londen uit Zuidafrika, avond op Zuidelijk Afrika zou vertonen. De Maar een labiele Belgische regering vervulde Preto- delbare leeftijd past niet s derde voorwaarde en beloofde fielschets Daarnaast wilde Ito dat de oude garde plaats inruimde voor de jon gere generatie. Dit stuitte echter op verzet binnen de partijtop. Eerder an mid- had het partijbestuur toegezegd dat de pro- Ito de vrije hand zou hebben bij de trotse martelares vorming van zijn regering. Ook 3 drie begin dit jaar uitgewezen Zuid- die de zwarte bevrijdingsbeweging hij gedurende twee jaar als premier Aan het einde rentie haalde Passtoors uit haar handtas een vel papier. Het was de zij woensdag- verklaring die zij in Zuidafrika had vlucht van British Air- ondertekend. Voor vele ogen heeft. Het ANC kon daarom zonder wroeging mee in stemmen, dat ze de inmiddels be de persconfe- kende verklaring ondertekende. mogen aanblijven. Ito daarentegen wil niet slechts als tussentijds pre mier optreden tot er een ander is ge vonden. BAYRUT (Rtr/DPA/UPI/AFP) - De wapenstilstand, die gistermid dag in Bayrut van kracht werd na bemiddeling door een delegatie van de Arabische Liga, is slechts korte tijd van kracht geweest. Enkele ten tot uren na de afkondiging van het be stand, werden vanuit het islami tische west-Bayrut ongeveer veer tig granaten afgevuurd op het chris telijke oost-Bayrut. Hierbij kwa men drie mensen om het leven. Het vorige bestand werd afgelo- overeenkomst maandag, die Een opmerkelijke afwezige - pen vrijdag verbroken. De leiders leidde tot haar vrijlating, niet geldig Klaas de Jonge, haar Nederlandse de christelijke en islamitische milities die elkaar bestrijden, beslo ten tot een nieuw bestand na bemid deling door een delegatie van de Arabische Liga. Het bestand zou door 300 waarnemers van de Arabi sche Liga worden gecontroleerd. "Een van de grote Zuidafrikaan- leiders zei dat gevangenen geen overeenkomsten kunnen sluiten. Ik sluit mij daarbij aan". De Nederlands-Belgische i de de inhoud van de overeenkomst echtgenote wel een telegram die enkele dagen voor haar Zuidafrika werd gearresteerd. De JOHANNESBURG (GPD) - De nge kwam anderhalfjaar geleden Zuidafrikaanse ministers Chris ij in het kader van een gevange- Heunis (staatkundige hervormin- nenruil. Hij stuurde zijn voormalige gen) en Stoffel Botha (binnenlandse Heunis is de architect het 'absurd'. Daarom vankelijk haar handtekening uit de Sov- lidariteit met andere ANC-gevange Zuidafrika. zaken) hebben gisteren bekendge maakt zich terug te trekken uit de Buitenland k avond op het vliegtuig naar Londen Zij tekende toch nadat haar stappen, omdat noch het bewind in verteld dat dit op geen enkele Pretoria noch het ANC enig belang Doodseskaders De scheidende Salvadoraanse pre sident Duarte heeft gisteren gezegd te vrezen dat de nieuwe para-mili taire burgerwachten zullen uit groeien tot rechtse doodseskaders. Begin jaren tachtig hebben dergelij ke moordenaarsbendes duizenden slachtoffers gemaakt. Duarte wordt op 1 juni opgevolgd door Christian; QmMr.TriN wi„i. van de extreem-rechtse Arena-par- WASHINGTON Het besluit tij, die vaak is genoemd in verband de Amerikaanse president Bush met doodseskaders. De Verenigde Staten jetunie hadden gisteren in een geza menlijke verklaring bij alle strijden de partijen erop aangedrongen "het wijze kon worden uitgelegd als 'ont- hadden bij de prolongatie staakt-het-vuren te eerbiedigen, trouw aan mijn idealen'. martelgang. Passtoors hetgeen een belangrijke eerste stap In de overeenkomst beloofde zou zijn in de beëindiging van de Passtoors, die tien jaar gevangenis- burgeroorlog in Libanon". Zij bo- straf uitzat wegens hoogverraad, den aan, samen met andere landen, dat ze geen geweld zou gebruiken een politieke oplossing voor Liba- om politieke veranderingen te for- degevangenen gemeden non te zoeken. ceren en dat ze zich niet meer in smettelijke ziekte. Hélène Passtoors kon woensdag- politiek. Beiden zullen niet deelne- de verkiezingen van 6 sep- einde van haar latijn. Zij leed danks haar bekering tot de islam en de zielzorg van haar imam aan hevi- werd door haar tember. Met name het vertrek van de haar langstdienende Zuidafrikaanse mi- het nister, Heunis per 1 juli kwam als een verrassing. De 62-jarige minis ter die sinds 1974 deel uitmaakte van het kabinet verklaarde gister- avond in Kaapstad het voorzitter- be- schap van de Nationale Partij (NP) neer te leggen. Vluchtelingen Bij het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigdë Naties (UNHCR) hebben zich tot nu toe rond 33.000 Namibische vluch- HCPlk DHfTl telingen laten registreren die terug willen naar Namibia. De meësten komen uit Angola en Zambia. troepen naar Panama te stu ren, is in zekere zin een maatregel die is voortgekomen uit verlegen heid. Want hij kon weinig anders doen. door Voordracht De landen uit Latijns-Amerika en de Cariben dragen Cuba voor als hun vertegenwoordiger in de VN- veiligheidsraad. De voordracht is unaniem. Vorige week stemde de °'UJP Chileense delegatie als laatste in mets aantrekt met het voorstel. De zetel komt vrij aan het eind van dit jaar. Op zichzelf is er wel sprake van een gebaar, een vertoon van spierbal len. De troepen worden niet alleen gestuurd om de Amerikanen in Pa nama te beschermen, maar 'zeker ook om de Panamese leider Noriega te laten zien dat hij met vuur speelt. Maar als Noriega nu eens aan dat spelletje blufpoker meedoet, zich de versterkte Amerikaanse aanwezigheid, en ge woon blijft doen alsof Panama zijn privé-bezit is? In dat geval zijn de handen van Bush gebonden. Want of hij lingen de macht leken te grijpen. Johnson stuurde militairen. Dat had tot gevolg dat het meer dan 10 jaar duurde voor de verhouding tus sen de VS en de Latijnsamerikaan se wereld weer enigszins was her steld. Reagan viel in ^983 Grenada bin nen. Dat leverde hem ook niet de dank van de Latijnsamerikaanse buren op, hoewel de weerzin min der groot was dan anders, al was het alleen maar, omdat de voertaal in Grenada Engels is. Er is een tweede reden waarom militair ingrijpen niet zo waar schijnlijk 'is. De Panamese strijd krachten -15.000 man sterk - zouden bij uitbreking van vijandelijkheden makkelijk het dure, gecompliceer de sluizensysteem in het Panama kanaal buiten werking kunnen stel- Veroordeling De Poolse Communistische Partij heeft gisteren ring afstand genomen linistische verleden. In een resolu- ï0™^keTctié: tie, beloofde de partij maatregelen Daarv00r zijn twee gement dat in die Amerikaanse "Q" QQr wezigheid zit, nooit laten opvolgen terugkeer van het 'bureau cratische en ondemocratische be- stuursstelsel' te voorkomen. Bezetting Enkele tientallen sympathisanten mogendheid van de Action Directe in Frankrijk kaanse wereld Latijnsamerikaanse landen het niet pikken, als grote broer Amerika c de op zaken zou proberen te stellen schuw uitgesproken c in een land uit hun midden. De VS worden, als de onbetwiste souper- de Latijn teren doorgedrongen gebouwen van de EG houden een lokaal bezet. De bezet ters die zeggen onder andere uit Ne- Middenamerikaans derland te komen, voeren hun actie zorgen. En dat zou we om sympathie te betuigen met wat onrust in verschillende ze noemen 'politieke gevangenen' den kunnen leiden, in de Bondsrepubliek en Frankrijk. Militair optreden in Panama zou Brussel. Ze alle wonden weer openrijten, en vloedgolf aan Zuid- en nationalisme tot grote n die lan en je moet afvragen of het veel ef fect sorteert. Want er zijn al een aan tal economische sancties jegens Pa nama in werking, die het land finan cieel weliswaar aan de rand van de afgrond hebben gebracht, maar No riega geen pijn doen. Want Noriega en de militairen om hem heen zijn schatrijk van de han del in drugs geworden, en een eco- nqpiische boycot deert hen per soonlijk niet. Verdere economische straffen zouden alleen maar voor nog meer leed onder de Panamese bevolking zorgen. Zoveel leed mis schien, dat de Panamese strijd krachten in opstand komen? Ook daar ziet het niet naar uit. De ge beurtenissen rond de verkiezingen hebben bewezen dat Noriega de uit zijn ruif etende militairen nog steeds stevig in de hand heeft. Kortom, toen Bush gisteren zijn persconferentie eindigde met: "In dien nodig, zijn in de toekomst meer maatregelen niet uitgesloten", was dat een lege huls. Zijn enige echte hoop kan gevestigd zijn op de Latijnsamerikaanse landen zelf. Als die in actie zouden willen komen te gen Noriega en zijn bende, dan zou een ander verhaal ontstaan. 0 Om Hunter van de politieke re- de Latijnsamerikaanse landen gen. Noriega, om de Amerikaanse search-organisatie Center for Stra- is Amerikaans ingrijpen erger dan senator Dodd te citeren, "zou daar- tegic and International Studies in handhaving van de status quo in Pa- door een held worden. In elk Pana- Washington te citeren: "De beste Studenten China willen gesprek met Gorbatsjov PEKING (Rtr/AP) - De leiders van de studentenprotesten in Peking willen Sovjetleider Gorbatsjov uit nodigen voor een gedachtenwisse- ling over vrijheid en democratie. De Sovjet-leider brengt volgende week dinsdag een officieel bezoek aan China. In een open brief aan de Sov jetambassade in Peking, wil het stu dentencomité Gorbatsjov uitnodi- gen voor een redevoering op hun campus. i De afgelopen drie weken zijn in voorzichtige hervormingsbeleid Alrijke grote steden studenten de van president Botha. Eveneens straat opgegaan öm hun eisen volgde hij de president op toen deze kracht bij te zetten. Enkelen ver ziek was. De fractie van de regeren- klaarden dat zij bij de aankomst van de Nationale Partij maakte duide- Gorbatsjov in Peking opnieuw een lijk dat hij er niet op hoefde te reke- betoging willen houden om hun ei- nen Botha te kunnen opvolgen. De sen wereldkundig te maken. Veel minister van onderwijs, De Klerk, studenten menen dat de hervormin- werd toen tot partijleider en tot toe- gen jn China, slechts tot economi- komstig president gekozen. sche liberalisering hebben geleid Als verantwoordelijk minister maar niet tot poiitieke veranderin- voor de hervorming van het apart- gen heidssysteem met het doel de Zuid afrikaanse zwarte meerderheid bij De Chinese autoriteiten hebben de macht te betrekken, werd Heu- tot dusver lankmoedig gereageerd nis de afgelopen jaren bekritiseerd op de studentenprotesten. Volgens voor het uitblijven van vooruitgang, waarnemers zou dat wel eens kun- Vorige week deelde hij mee dat de nen veranderen wanneer het be- NP via wijziging van de grondwet zoek van Gorbatsjov wordt ver- ook de zwarten in het parlement wil stoord. Het Chinese parlement be- laten vertegenwoordigen. Hij ging spreekt volgende maand de studen- daarbij niet in op details. tenprotesten van de afgelopen we- ken. RAMPENFONDS De Ameri- De Chinese regering riep vandaag kaanse regering heeft gisteren bij de studenten op hun patriottisme te monde van minister van vervoer tonen door niet te demonstreren tij- Skinner een oud plan uit de ijskast dens de aankomst van Gorbatsjov gehaald om een fonds in het leven te in Peking. De regeringswoordvoer- roepen waaruit de schoonmaakkos- der meende te weten dat de studen ten na olierampen moeten worden ten verstandig en beheerst zouden bestreden. Het fonds zou moeten optreden en zouden gehoorzamen worden gefinancierd door de olie- aan de bevelen van hogerhand, industrie. ADVERTENTIE George Bush. Dat zou sluiting van het Kanaal rikaanse landen schrijven nu al, dat betekenen, en dat zou voor Amerika de troebelen in Panama door de een ramp zijn. Het scheepvaartver- w w 'gringo's'zijn gecreëerd, omdat keer tussen Amerika's oost- en 10.000 of 12.000 manschappen in Pa- Amerika niet van plan is het Pana- westkust zou erdoor tot stilstand heeft zitten, hij kan het drei- i-kanaal, dat volgens verdrag op komen. De Amerikaanse vloten 31 december 1999 van Panama de Stille Zuidzee en de Atlantische wordt, uit handen te geven. Dat Oceaan hebben ook via het kanaal soort theorieën zou alleen maar toe- kontakt met elkaar, dus sluiting zou nemen bij werkelijk Amerikaans in- ook grote strategische implicaties denen. In de eerste plaats zouden de grijpen. hebben. Veel Latijnsamerikaanse landen Waarschijnlijk geen militair in- hebben de afgelopen dagen hun af- grijpen dus, maar wat dan? Er gaan het Amerikaanse Congres stern- waarop Noriega aan de macht blijft men op, om het verdrag dat de gelei- vasthouden, daar niet van. Maar, delijke overdracht van het Panama- om een Peruviaans regeringscom-j kanaal regelt, buiten werking te ver als de vroegere muniqué te citeren: 'Interventie klaren. Maar dat zou, en niet'alleen van buiten Latijns-Amerika wordt in Panama, afgewezen'. Met andere woorden: wakkering De mooiste klassieke melodieën nu op Compact Disc, vertolkt door wereldberoemde musici en orkesten. o.a. het London Philhar- monia Orchestra en het English String Orchestra. In digitale perfectie nationalisme Linkse kranten in de Latijnsame- Republiek, dorp zou een standbeeld Iets vergelijkbaars bleek, toen hem worden opgericht", president Johnson in 1965 orde op Amerika zou de economische zaken stelde in de Dominicaanse duimschroeven verder kunnen oplossing is, dat de Latijnsameri kaanse landen Noriega aanpakken. De een-na-beste is, dat wij het met hen doen. De allerslechtste is, dat linkse opstande- draaien. Bush heeft dat niet gedaan, wij het zelf doen".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5