MÜj oen meer voor diep zwakzinnige 'Kiwi's in de winter zijn niet normaal Wat alle moeders van Nederland nog even voor zichzelf moeten kopen. JL Voorhoeve: Smit oorzaak crisis Onderzoekers geven fouten toe: doorbraak bij kernfusie illusie 'Minister moet rijden in auto duurder maken' Kamer voert grote uitgaven voor Defensie van agenda af CHRYSAl VRIJDAG 12 MEI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Na rapport over Jolanda Venema: GRONINGEN (GPD) - Het op zienbarende experiment met koude kernfusie dat eind maart de weten schappelijk over de hele wereld in grote staat van opwinding bracht, blijkt te berusten op vergissingen. Nadat er al volop twijfel was gere zen omdat geen enkele herhaling van de proef een positief resultaat opleverde, hebben de onderzoekers te herhalen, Fleischmann en Pons in de Vere nigde Staten hun fout toegegeven zij moesten dat ankelij k doen met onvolledige gegevens. Geen enkele proef lever- De hoop op een opzienbarende de hetzelfde, door Fleischmann i doorbraak in het wereldwijde Pons gemelde resultaat op. De door ters helium, toen zij een electroly tie van het gezaghebbende Britse wetenschappelijke tijdschrift Natu re had het meteen kunnen weten: Nature publiceerde in 1926-'27 bei de artikelen van Paneth en Peters. Blijft het terechte verwijt aan Fleischmann en Pons, die met zwaar water experimenteerden, dat zij niet die eenvoudige controle- search-laboratorium van Electrolux en sindsdien door die maatschap- proef met gewoon water hebben ge in Zweden werd nooit gehonoreerd. pijen in de geheimste kluizen wordt daan. ^Blijftookdee Evenals Fleischmann, Pons en bewaard, omdat die de olie waarde- ook Jones ontdekten Paneth en Pe- loos zou maken. Maar Paneth en Peters kwa toegeno- belangstelling voor metalen, waarin grote hoeveelheden water stof kunnen worden opgenomen. r toepasbaarheid van kern- hen aangekondigde publikatie voorlopig de bodem in ge- het internationaal toonaangevende Nature ging niet door. De twijfel groeide. Kortgeleden De eerste twijfels ontstonden al kort na de melding van het experi ment, dat was verricht aan de uni versiteit van de Amerikaanse staat Utah. De wijze king, door middel ferentie en niet via een wetenschap pelijke publikatie, wekte al be- ters trokken hun claim acht vreemding. Vervolgens begon: DEN HAAG (GPD) Teams van deskundigen moeten bin- geleerden op vele plaatsen -i nen enkele maanden een behandelingsplan opstellen voor land onder de ongeveer 20 sterk gedragsgestoorde, ernstig geestelijk 8 gehandicapten die in Nederlandse inrichtingen verblijven. De instellingen zijn vervolgens verplicht zich aan de voor geschreven behandeling te houden. Deze maatregel, die 1,25 miljoen gulden kost, moet voorkomen dat situaties zoals waarin Jolanda Venema is beland, worden bestreden. Dat is de strekking van een brief die De situatie van Jolanda kwam vorig staatssecretaris Dees (volksgezond- jaar december aan het licht toen experiment deden met een palladi- op hun onderzoeksresultaat terug, um-anode. Transformatie van wa- Hun bleek inmiddels dat er zowel terstof in helium onder het vrijko- uit het glaswerk als uit het palladi- i nuttig aan te wenden werd in herinnering geroepen dat gie, noemden zij hun vondst. Trans- komt onder invloed dat zij gebruikten, helium vry- zicht en de milieuschade door het verhit formatie heet tegenwoordig kërnfu- terstofgas. Dat verklaarde de Ook dat bericht, op 16 septem- wezigheid van het door hen gev de Duitse scheikundigen Paneth Peters al in 1926 een soortgelijke openbaarma- claim op basis van een soortgelijk ber 1926 via het persbureau Reuter den hel een perscon- experiment deden als Fleischmann wereldkundig gemaakt, gaf in die formatie. Pons eind maart. Paneth en Pe- tijd de nodige opwinding. Het legde gebruik van fossiele brandstoffen voor ogen, lijkt waterstof de ideale brandstof voor de toekomst. Het beter dan enige trans- ontwikkelen van veilige methoden opslag (en vervoer) van water- Pons hadden de- stof zou daarom hoge prioriteit met het ont- Nieuwegeii pogingen het experiment door John Tandberg Fleischmann vermoedelijk de basis voor de alou- ze historie kunnen weten als zij ge- moeten hebben. den later met veröntschuïdigingen de legende, dat de op water lopende durende de zes jaar die zij zeggen wikkelen van goedkope zonnecel- Een patentaan vraag uit 1927 op automotor is uitgevonden, maar dat aan hun experimenten te hebben len die de stroom kunnnen leveren hun werk die uitvinding voor veel geld door besteed, ook enig literatuuronder- waarmee water n het re- de oliemaatschappijen is opgekocht zoek hadden verricht. Ook de redac i verbeterde versie v waterstof zuurstof kan worden gesplitst. heid) gisteren heeft gestuurd Tweede Kamer. Aanleiding voi brief was het rapport dat een missie van onderzoek gisteren over het geval Jolanda Venema overhan digde aan de geneeskundig hoofd inspecteur Van Borssum Waalkers. Jolanda moet volgens de commis sie anders, intensiever en moderner worden behandeld. De 23-jarige vrouw zat de afgelo pen zes jaar naakt en vastgeketend de kritiek 'niet zachtzinnig'. "Het i de haar ouders een foto van haar de spreiddde. De ouders zeiden giste- m- ren tevreden te zijn over het rap port. "Het verwoordt precies waar wij al jaren voor hebben gestreden. We zullen blij zijn als onze dochter naar een ander tehuis wordt overge bracht". geblindeerde kamer in het Hendrik van Boeijen-oord in Assen. Reden hiervoor zijn haar buien van uitzonderlijke agressiviteit. Door een uit de jaren zeventig stammen de diagnose is zij jarenlang heel nare ervaring. Er wordt een spiegel voorgehouden. We moe ten dan ook erkennen dat het zo niet meer kan. Maar ik houd staande dat ons personeel alles heeft gepro beerd om Jolanda geleid tot een uitzichtloze situatie, die bij alle partijen grote spannin gen hebben veroorzaakt. signaleert verder da op het moment in Nederland dat de hygiëne en leef- en eetcultuur worden verzorgd. Geschat wordt volstrekt onvoldoende zijn in hetdat dat er ongeveer twintig zullen paviljoen Hermolijn, waar Jolanda zijn. Zodra het exacte aantal be- nu nog altijd naakt aan een leiband kend is, zal voor een betere behan- gekluisterd zit. Voorzitter Wiert delmethode worden gekozen. Het Noorda bevestigde dat er sprake is geld dat Dees nu beschikbaar heeft van een onmenselijke situatie, gesteld zal daaraan worden gespen- waarin zo snel mogelijk verande- deerd én aan eventueel extra behan- ring moet komen. Jolanda zal ver- delend personeel. Deze opzet wordt moedelijk worden overgebracht voorlopig twee tot drie jaar be naar een andere instelling. proefd. GIJZELING 1 BUNDE - Politiemensen in het Limburgsp Bunde bespreken de si tuatie terwijl de 39-jarige man die zijn bijna twee jaar oude dochtertje heeft gegijzeld, uit het raam kijkt. De politie slaagde er gisteren aan het eind van de middag in om de man te bewegen zijn actie na elf uur DEN HAAG (GPD) - De Tweede op te geven. Het meisje, dat bedreigd kamer heeft gisteren besloten LEIDEN - Twee dagen na haar be kendmaking dat ze zich de politiek verlaat, heeft VVD-leider Voorhoe ve minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) verantwoordelijk ge steld voor de kabinetscrisis. Pre mier Lubbers was volgens Voor hoeve bereid om het reiskosten forfait te handhaven, maar stuitte op een onverbiddelijk 'nee' van Smit-Kroes. „Mevrouw Smit had de sleutel in handen om te bewerkstel lingen dat premier Lubbers dins dagavond de WD bij het reiskos tenforfait tegemoet zou komen. Ook in de dagen daarvoor heeft me vrouw Smit een cruciale rol ge speeld die de mogelijkheden op compromissen bepaald niet hebben vergroot", aldus de WD-leider in een vraaggespreek met het Alge meen Dagblad. Voorhoeve houdt de overige vier WD-ministers, ook Nijpels (milieu), nadrukkelijk de hand bo ven het hoofd. Hij stelt dat aanvan kelijk alle vijf de liberale ministers het alternatieve financieringsvoor- stel voor het Nationaal Milieuplan van de WD steunden. Dat werd echter door minister Ruding (finan ciën) getorpedeerd omdat het al zou gebeuren. Daarop besloot Lub bers aan zijn eigen voorstel vast te houden. Daarmee heeft Smit-Kroes in feite de val van het kabinet be werkstelligd, concludeert de WD- leider. Voorhoeve verwijt de minister gebaseerd op toekomstige verder dat zij met haar toespraak i DEN HAAG (ANP)-Het (particulie- geven voor het openbaar re) autoverkeer kan op korte ter- dat de "wegbelaste" automobilisten met een mes, is ongedeerd. De gijzeling gebeurde in het huis van de moeder, waar de man sinds woensdagavond op bezoek was. Tij dens het bezoek mishandelde hij eerst zijn ex-vriendin, die hij om vijf daar Teleurgesteld economische groei. Daarop gingen, aldus Voorhoeve, de liberale minis ters maar akkoord met het eind- 'oorstel van premier Lubbers. klemtoonde dat het dan vooral —ogelijk nadelige financiële conse- groot aantal onderwerpen op defen- quenties gaat. Frinking kan zich sie-gebied controversieel te verkla- voorstellen dat Van Houwelingen onoverkomelijke bezwaren had te ren en niet te behandelen totdat er dan in een noodsituatie terecht- gen de daarin opgenomen afschaf- een nieuw kabinet is. Staatssecreta- komt. Alleen WD'er Ploeg zei veel fing van het reiskostenforfait, wa- Van Houwelingen (defensie) is te voelen voor parlementaire be- ren vier van de vijf liberale minis- wil de handeling van zoveel mogelijk on- ters bereid de fractie daarin te vol- Honselersdijk begin deze week, ze de VVD struisvogelpolitiek anzien van het milieu verweet, 'vals beeld heeft opgeroepen opvangen. Een afremming i concept- autoverkeer met ongeveer 10 pro- r de Ruimte- cent, zoals de regering voorneemt, verdubbeling van het mijn alleen drongen wanneer autorijden duur der wordt. Dat staat in advies van de Raad voo lijke Ordening (RARO) aai Smit-Kroes. De RARO i langrijkste adviesorgaan van het kabinet op het gebied van ruimtelij ke ordening. WD-prominent Wie gel is voorzitter van deze club. De RARO vindt dat terughou dendheid nodig is bij uitbreiding van hét wegennet. Van cruciaal be lang acht zij gedragsbeïnvloeding van de automobilist, die volgens haar vaker met het openbaar ver voer moet. Zeker nu de discussie r het milieu in snel tempo wordt UTRECHT - „De consument zal morgens de deur wees. Van de Kamer via brieven tot andere ge- derwerpen. Toen bleek dat de WD-fractie dat het gaat om de strijd "tussen het milieu en de auto'. De afdeling Was senaar van de WD, de woonplaats van Smit-Kroes, heeft besloten haar en Nijpels helemaal van de ont- werp-kandidatenlijst af te worden terugge- vooral in de spits nauwelijks kan motieven is niets duidelijk. Op 22 ja- dachten brengen. gen. Nijpels 1988 gijzelde de Valkenbur ger ook al zijn dochtertje en zijn t De Kamer besloot gisteren onder premier Lubbers nog hebben ge- de afschaffing maandagavond Aanvankelijk de bewinds- PvdA-kamerlid Vos reageerde andere besluiten over de aanschaf vraagdafte daarop schamper. „Het staat de van 50 bewapende helikopters (kos- vriendin. Dat gebeurde in een huis staatssecretaris vrij ons brieven te ten 1,7 milja'rd) en verbetering in Houthem. De vrouw is daarna schrijven als hij in geestelijke nood de Leopard-I-tank (1,2 miljard) verhuisd. (foto anp> verkeert". CDA'er Frinking be- de agenda af te voeren. gevoerd, is aanscherping van het anti-autobeleid nodig, aldus het afstaan uit zorg ontwerp-advies. Maar dat betekent niet dat zijn wel zijn, zijn welbevinden af hoeft te ne- nlannon te weinie eeld men' °ns consumptiepatroon moet en ?^or vertetèrilg van wel veranderen. We moeten het bij en voorverDetenng van ni„, m„„r Schoon milieu vraagt betrokkenheid en offers van de consument het reiskostenforfait. Lubbers (milieu), die heeft laten weten zich wilde die handreiking wel doen, niet te zullen terugtrekken voor een plaats op de kandidatenlijst, in be scherming. „Als vakminister zegt Nijpels: ik wil mijn maatregelen ne men. Als het geld niet van linksom komt, dan komt het maar van recht som. Dat is een opstelling die een minister van financiën niet waar deert, maar die een vakminister soms kan passen. De bereidheid om eruit te komen is er bij Nijpels, by mij en de partij". deel i zijn welvaart moeten het milieu, vindt dat de i haar ,vil uittrekken het openbaar vervoer in de stedelij ke gebieden. Zij heeft daarvoor 78 miljoen gulden per jaar in haar hoofd. De bijdrag voor verbetering van de vaarwegen - 26 miljoen gul den per jaar - vindt zij te laag. De voorzitter C. van Lede van het VNO kwam gisteren, bij de oprich ting van de stichting Milieubewust zijn in Hilversum, met heel andere aanbevelingen. Volgens hem levert het afremmen van het autoverkeer Het onderwerp consument tijdens de spits slechts een margina- milieuproblematiek is een wat he le bijdrage aan de vermindering van kei thema, ook de luchtverontreiniging. "De oplos- Biggelaar, directeur sing moet worden gezocht in het ting Natuur en Milieu. Iedereen verplicht stellen van de driewegka- het er over eens, dat er zo snel moge- talysator voor iedere auto, en scho nere motoren voor vrachtwagens en autobussen". Het afremmen van de automobili teit zal, naar de mening van de voorbeeld niet meer als volstrekt vanzelfsprekend beschouwen dat we midden in de winter kiwi's of to maten van eigen bodem tegen spot prijzen kunnen kopen". door Runa Hellinga lijk wat aan het milieu moet worden gedaan. Iedereen is het er ook over eens dat de consument daar een be langrijke rol in speelt. En iedereen is benauwd dat diezelfde consu- omdat de consument te milieube- Mensen hadden wust koopt: „Dat is natuurlijk wel anderingen wat wij willen: het consumentenge- troon hoev drag zo ombuigen dat leen nog maar schone e produkten kopen". Rode gasbel Ombuigen van het consumentenge- de auto". lol. Ver as consumptiepa- niet ongelukkiger al- te maken. Met een goed openbaar duurzame vervoer kom je ook overal, maar zonder de nadelige effecten van de auto. En al moet je daar nu in inves teren, op de lange duur is een goed openbaar vervoer goedkoper dan vanzelfsprekend moeten vinden als de centrale rol in het milieubeleid doen: „Een Hollandse to- kunt geven: „Consumenten zijn maat in de winter, dat aardgasbel met een velletje heen. Dat is verspilling, rode zich in veel gevallen wel degelijk bewust van hun verantwoordelijk heid. Dat zie je bij de acties tegen aantal decennia is het aardgas op, CFK's in spuitbussen en de groeien- steenkool vervuilt te veel en kern- de markt voor fosfaatvrije wasmid- energie komt ook niet i delen. Maar weten vaak he- king. Consumenten zullen wel de- lemaal niet wat ze in huis halen, hoe tomaat een produkt wordt gemaakt en wel- niets ke stoffen erin zitten. Daarom ligt de verantwoordelijkheid'voor ver- liling voor een niet gering deel bij de producenten die regels moet stellen. Het zal de Tomaten in de winter: rode gasbellen. Kleine scholen Minister Deetman (onderwijs) zal niet verder bezuinigen op de kleine m scholen, zo heeft hij verklaard op ^ie je verder gaat op de oude fers van hem gevraagd worden. „Maar", zo benadrukt Van den Biggelaar, „In feite is er geen alter natief. Als we zo doorgaan, houdt het gewoon op. We hebben de bijl al aan de wortels van ons milieu ge legd, alleen hebben we nog niet echt doorgehakt. Milieuvervuiling kun je ongemerkt een hele tijd toelaten, als het eenmaal te veel wordt, geen houden meer aan. Elke voet, verergert de problemen alleen bijeenkomst van de katholieke schoolleiders. Enkele maanden ge- leden besloot Deetman na overleg met de onderwijsbonden een bezui- WCggOOlITlBBtSCnappiJ niging van 50 miljoen op de kleine Dat de heilige koe, dc auto, era; scholen uit te stellen. Hij kw hierdoor in botsing met de Tweede Kamer, die al met de bezuiniging akkoord was. Landbouwgif i Maurik en Lienden „Kijk, voor het milieu zijn weg- je de werpflessen slecht. Maar voor de men' consument maakt het weinig uit op De consument zal dan ook zijn hij zijn cola in wegwerp-plastic of steentje moeten bijdragen aan de statiegeld-glas koopt. Glas kost investeringen van 10,5 miljard gul- niets extra, het betekent alleen een den die er jaarlijks voor het milieu geringe extra inspanning om de fles nodig zijn. „En ik zal niemand zeg- weer naar de winkel te brengen". gen dat dat niet ten koste van de Nu zijn statiegeldflessen wel een koopkracht gaat", aldus Van den erg simpel voorbeeld, geeft Van den Biggelaar. Vijf miljard gulden moet Biggelaar toe. Het milieu vraagt uit de staatskas komen en als het grotere inspanningen. De produk- aan Van den Biggelaar ligt, komt ten èn de produktie zullen schoner dat geld echter niet uit de bestaande moeten worden. En dat schoner ma- begroting, zoals de inmiddels de ken van het produktieproces gaat missionaire minister van financiën de consument zonder enige twijfel Ruding wil. in zijn portemonnee merken, omdat „Dan krijg je oneigenlijke discus fabrikanten de extra kosten zullen sies, uitkeringstrekkers die moeten doorberekenen. Wie zich aan die inleveren voor het milieu en derge- prijsverhoging stoort, moet volgens lijke. Wij pleiten voor een toeslag op Van den Biggelaar een ding voor milieuonvriendelijke produkten ogen houden: het voorkomen van zoals cadmiumhoudende batterijen milieuschade is uiteindelijk altijd en fosfaathoudende wasmiddelen, goedkoper dan het opruimen van Op die manier worden de extra kos- de vervuiling. En op de een of'ande- ten opgebracht door die mensen die re manier zullen we de milieukos- dergelijke spullen blijven kopen en ten altijd moeten betalen. zich niet willen aanpassen aan de ei- „Pe burger betaalt nu al via de be- sen die het milieu stelt", lasting een forse duit aan de sane- Die financiering kan spaak lopen, ring van de milieuproblemen uit het als de consument massaal alleen verleden. Als je kiest voor een'end nog maar milieuvriendelijke pro- of the pipe' oplossing, voor het ach- dukten koopt. Eigenlijk is het voor teraf opruimen van vervuiling, ben Natuur en Mlieu het mooiste dat er uit het water worden overdreven", formuleert je uiteindelijk honderd tot duizend te bedenken is: dat de financiering Van den Biggelaar voorzichtig, keer zoveel geld kwijt dan wanneer van de milieukosten mis zou lopen gelijk moeten leren dat niet gewoon is. Natuurlijk tegen dat je met kerstmis bij feestmaal kiwi's eet. Maar het is niet vanzelfsprekend dat er altijd kiwi's in de winkel liggen". In welvaart zullen we een stapje koper achteruit moeten, maar dat bete- dat m kent volgens Natuur en Milieu niet producent stopt giftig cadm: dat ons welzijn aangetast hoeft te het krat.. De ervaring leert dat voor worden. Integendeel, een schoner veel vervuilende produktiematho- milieu draagt zeker aan ons welzijn den best schonere oplossingen te uiling probeert te voorko- bij. En sommige dingen lijken erger vinden zijn. Als het gebruik dan ze zijn: „Neem de autoloze dag in het begin van de jaren Voorhoeve weigert namen te noe men van ministers die hij bij de door hem voorgestelde reconstruc tie van het kabinet had willen ver vangen, maar stelt dat De Korte daar in elk geval niet bij zat. Vol gens hem heeft de bewindsman van economische zaken, die de WD- ministers in het kabinet leiding zou moeten geven, niet gefaald. „Hij heeft alle mogelijkheden benut om de liberale ministers op één lijn te krijgen. Maar daarvoor moeten mensen bereid zijn tot een geza menlijke beleidslijn te komen. Die bereidheid ontbrak soms en dat lag niet aan De Korte", aldus Voorhoe- Boekhandelaar bedreigd BEVERWIJK (GPD) - Een boek handelaar in Beverwijk is gister- bij de overheid avond bedreigd door een zestal isla mitische jongeren vanwege de krat bier worst zijn of koop van het boek Duivelsverzen' (foto p i rood of geel paalde stoffen op termijn wordt v de Salman Rushdie. Het zestal kwam even voor negen uur —'tij dens de koopavond'— de winkel binnen. Zij dreigden de zaak 'in de fik te steken' als het boek niet uit de han del werd genomen. Tevens zeiden boden, worden vaak binnen de zij de handelaar 'op straat te pak- tig. Ik kan me eigenlijk niet herin- kortste tijd andere oplossingen ge- ken'. De Beverwijkse politie zal ex- dat iemand dat erg vond. vonden" tra surveilleren. moet geloven, is een punt middels eigenlijk geen twijfel meer over bestaat. Maar concrete maatre gelen stuiten nog steeds op zoveel maatschappelijk verzet dat de WD bereid was er een kabinet over te la- De Maurikse Wetering ter hoogte ten vallen. Met de auto alleen houdt de betrokkenheid lengte van twaalf kilometer ernstig ment natuurlijk niet op. We zijn met zijn allen tevreden deelnemers de consumptie- en weggooimaat- schappij. Wat gaan milieumaatrege- het dagelijks le- lild met het uiterst giftige secticide lindaan. Uit onderzoek gebleken dat een medewerker v, een loonwerkbedrijf op woensdag 3 fen* betekenen mei twee liter lihdaan in de Maurik se Wetering heeft laten stromen, voldoende om 40.000 kubieke meter „De prijs die de consument water te vergiftigen. Er zijn al vele het milieu moet betalen, moet niet duizenden dode gehaald. voedsel vooralle snijbloemen Ze bloeien mooier, ze bloeien langer. Met Chrysal.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3