Historische ontmoeting moet koufront verdrijven De afgang van Dick Visser als aangeschoten wild Deng en Gorbatsjov streven naar nieuwe relatie Voor eerste maal grote kerken van Europa bij elkaar 2 VRIJDAG 12 MEI 1989 PEKING Sovjet-president Gorbatsjov en de Chinese lei der Deng Xiaoping, komen volgende week woensdag in Pe king bijeen, voor een historische topbijeenkomst van drie dagen. De top, de eerste in dertig jaar, luidt het begin in van de normalisatie van de betrekkingen tussen de twee lan den, inclusief herstel van de partijbanden. De leiders van de twee communistische grootmachten ontmoeten elkaar op een moment, dat zowel de Sovjetunie en de Chinese Volks republiek een crisis doormaken. Glasnost en perestrojka in de Sov jetunie gaan gepaard met sterke op leving van het nationalisme, die de eenheid en stabiliteit van het Russi sche rijk dreigt te ondermijnen. In China staat het bejaarde leider schap onder grote druk. Honderd duizenden studenten zijn in de afge lopen Weken de straat opgegaan om democratische hervormingen af te dwingen. door Bob Mantiri Zulke massale volksdemonstra ties in de straten van Peking en Sjanghai hebben de Chinese lei ders, sinds de communistische par tij veertig jaar geleden aan de macht kwam, nog niet eerder meege maakt. Het prestige van Deng leed een gevoelige klap door de anti-re geringsbetogingen van de studen ten, die meer respect lijken te heb ben voor Gorbatsjov dan voor hun eigen leider. De vensters, die Deng Xiaoping en zijn hervormers tien jaar geleden naar de buitenwereld hebben open gemaakt, zijn op een kier gezet. De economische hervormingen in de Volksrepubliek dreigen op een dood spoor te raken. Onder de Chi nezen heerst onvrede. Er is een in flatie van dertig procent, het leven is duurder geworden. Het broeit on der de arbeiders. Maar tot hoever zal de samenwer king tussen de twee communisti sche giganten gaan? Vormt zij een toekomstige bedreiging voor de Verenigde Staten, Japan en west- Europa. Beide leiders hebben ge zegd, dat Peking en Moskou streven naar een nieuwe relatie. Een relatie die gebaseerd is op het principe van gelijkheid, wederzijds voordeel, goede buurmanschap en non-inter ventie in de binnenlandse aangele-, genheden. Voorlopig lijkt het niet aanneem- lijk, dat China de economische rela ties met de VS, Japan en de West- europese landen opgeeft voor de nog onderontwikkelde markt in de Sovjetunie. Japan en de VS zijn de belangrijkste bronnen van financië le hulp, investeringen en technolo gie, die een grote rol spelen in het hervormingsproces in China. Aan de andere kant stond Mos kou vrijwel altijd zeer gereserveerd tegenover de in 1949 opgerichte volksrepubliek en neigde er zelfs naar om de tegenstanders van Mao Zedong, Tsjang Kai-shek en de Kuomintang, te steunen. De Chine se communisten kregen geen enke le steun tot aan het eind van de Tweede Wereldoorlog. Ook tijdens de Koreaanse oorlog liepen de relaties stroef. China moest de wapens voor de Noordko- reanen in de Sovjetunie kopen, en er het volle pond plus rente voor be talen. De Russen gaven voor hun communistische broeders geen cent cadeau. Later werd het niet be ter. Voorzitter Mao bezag met groei ende woede en ongeloof de toena deringspogingen van Chroetsjov tot de VS. De Sovjetunie onder Chroet sjov wilde een zakelijke relatie op bouwen met de VS. Mao zag dat als verraad. De Chinese leider was ook ge schokt toen Chroetsjov op het 20ste congres van de communistische partij in 1956 Stalin veroordeelde. De Russen deden dat zonder Mao tevoren te raadplegen. Dat was in de ogen van Mao het grootste verraad aan de communistische zaak. Breuk De komende breuk tekende zich al af in 1957 tijdens een internationale conferentie van communistische partijen in Moskou ter gelegenheid van de veertigste verjaardag van de Russische revolutie. In zijn toe spraak zei voorzitter Mao dat de "oostelijke wind, de westelijke wind zal overheersen". Het was duidelijk dat Mao zich zelf en niet Chroetsjov zag als de man die het wereldcommunisme moest leiden. Maar de breuk kwam echter nog niet. Integendeel Mos kou en Peking sloten een samen werkingsakkoord op het gebied van kernwapens. Dat hield in, dat de Russen de Chinezen zouden helpen met het ontwikkelen van een eigen kernbom. De onvermijdelijke breuk kwam in 1959. Chroetsjov ging in het of fensief. Hij zegde het in oktober 1957 gesloten samenwerkingsak koord op. De Chinezen kregen het beloofde prototype van de kernbom niet en ook niet de bijbehorende technologie. Chroetsjov zei dat er grote gevaren kleefden aan een 'ex treem Chinese agressiviteit'. De relaties zonken in 1960 naar een dieptepunt toen Moskou zijn hulpprogramma opschortte. Het trok niet alleen duizenden technici terug, maar ook de blauwdrukken voor de ontwikkelingsprogramma's l: China op zijn beurt trok zijn mensen uit Mos kou, inclusief de studenten. Ommekeer In 1970 kwam er een ingrijpende ommekeer in de buitenlandse poli tiek van Peking. Mao, die enkele ja ren terug nog Chroetsjov kritiseer de, omdat hij een opening maakte naar de VS, nodigde president Nixon uit .voor een officieel bezoek aan China. De Russen zagen in het bezoek van Nixon aan China de vor ming van een anti-Sovjetcoalitie in Azië, bestaande uit de China, VS en Japan dat Moskou als Amerika's verlengde zag in Azië. De dooi kwam pas met de toe spraak van Gorbatsjov in Wladi- 'wostok in 1986 en meer gedetail leerder in zijn rede in Krasnoyarsk. Daarin maakte de Sovjet-leider een concrete diplomatieke opening naar China. De terugtrekking van de Sovjettroepen uit Afghanistan, de (door Vietnam) toegezegde te rugtrekking uit Cambodja en troe penverminderingen aan de grens bij Mongolië, effenden de weg voor de topontmoeting. Cambodja is echter nog steeds het belangrijkste Michael Gorbatsjov. obstakel voor de normalisatie van de betrekkingen met Moskou. Gegeven de stroeve onderlinge betrekkingen in het verleden lijkt het voor de hand te liggen, dat de twee supermachten elkaar niet on middellijk in de armen zullen vlie gen. Daarvoor speelden in het verle den te vaak nationale belangen een rol bij de conflicten tussen de Sov jetunie en de Chinese Volksrepu bliek. Optimistischer Mao Zedong zou in de jaren zestig eens aan de Russische premier Ko- sygin hebben gezegd, dat het con flict tussen de beide landen 'nog tienduizenden jaren' kon voortdu ren. Toen Kosygin reageerde met de vraag of Mao na al die lange en uit gebreide discussies met hem, niet wat optimistischer was geworden, zei de voorzitter: "Na al uw overtui gende argumenten, denk ik dat het conflict inderdaad geen tienduizen denjaren zal duren, maar negendui zenden jaren". Visser moet opkrassen, hamert het maandag 18 januari 1988 door het hoofd van Jeroen Terlingen. Na et telijke telefoontjes doopt de redac teur van Vrij Nederland zijn pen in vitriool. Dinsdagmorgen 19 januari, om 4 uur, zet hij zijn laatste punt. Een kwartier later zit hij in de auto, op weg naar de fotokopieermachine op het kantoor van Vrij Nederland in de binnenstad van Amsterdam. Die nacht krijgt een aantal infor manten, onder wie Johan Stekelen burg, vice-voorzitter van het FNV- bestuur, en Ruud Vreeman, beoogd voorzitter van de Vervoersbond FNV, het dodelijke portret van Dick Visser ter lezing en correctie aange boden. Niemand tekent protest aan. Het verhaal kan in de krant. Adjunct-hoofdredacteur Joop van Tijn denkt daar anders over. Na lezing beseft Van Tijn dat hij dyna miet in zijn handen heeft. Als dit wordt gepubliceerd, kan Visser meteen zijn biezen pakken als voor zitter van de Industriebond FNV. Hij wijst Terlingen erop dat de zwa re beschuldigingen aan het adres van Visser niet op alle punten met bewijzen worden gestaafd en geeft hem in overweging het stuk terug te trekken. Terlingen doet dat en is Van Tijn achteraf dankbaar voor dat advies. Rode konen De adjunct-hoofdredacteur van Vrij Nederland heeft evenwel géén zeg genschap over mensen, die op ande re plaatsen met rode konen van op winding fotokopieermachines over uren laten maken. In de guerrilla te gen Dick Visser heiligt het doel hem weg te krijgen kennelijk alle midde len. Als de bondsraadsleden van de Industriebond FNV dinsdagmor gen. 19 januari 1988, in Nunspeet bijeenkomen om zich te buigen over het advies van het 'cocktail trio' om Visser als voorzitter te handhaven, ligt het artikel van Jeroen Terlingen keurig geniet op de lessenaars. Het stuk, gebaseerd op te veel anonieme bronnen, mist zijn uit werking niet. Iedereen praat erover in de wandelgangen van Veluwe- oord. Visser zou zich te buiten gaan aan vriendjespolitiek. Visser werkt stelselmatig, via intimidatie, zijn te genstanders uit de bond weg. Visser wil de vakcentrale FNV ontmante len. Een kleiner federatiebestuur zou onder curatele moeten worden gezet van een raad van toezicht on der leiding van.Dick Visser. Vis ser is een patser. Zijn werkkarper, voorzien van een twintig mille kos tend wit lederen bankstel en een rijkgevulde ijskast, wordt op het bondskantoor minachtend het 'boudoir van Visser' genoemd. Vis ser vertoont een opvallend gebrek aan visie en omringt zich met pape- gaaien. Wat een groot deel van de bonds raadsleden echt schokt zijn de vol gende, de verbeelding prikkelende zinnen: 'Misschien is Vissers le venswandel uitzonderlijk. Zoals het onmogelijk is een beeld van keizer Nero te schetsen en uitsluitend te vermelden dat hij fraai dichtte, zo is een portret van de Industriebond voorzitter incompleet zonder mel ding te maken van de stroom affai res, die bij velen binnen en buiten de bond weerzin opwekt'. BVD-affaire Terlingen onthult nog een ander ge rucht, dat velen al jaren zwaar op de maag ligt. Visser zou de BVD heb ben gevraagd de gangen na te gaan van Ruud Vreeman, het voormalige hoofd van de afdeling die de scho ling en vorming van de kaderleden organiseerde. Het gif van onbewe zen geruchten en aantijgingen doet zijn werk. Bij de discussie over het rapport van het 'cocktail-trio', dat de bondsraad adviseert binnen het conflict-Schermer/Visser de zijde van de laatste te kiezen, is de atmos feer bezwangerd van roddel en ach terklap. Met de hakken over de Sloot behoudt Visser zijn voorzit terszetel. Maar hij is aangeschoten wild en had zich beter meteen kun nen terugtrekken. Dat doet hij twee dagen later, als het weekblad De Tijd een getuige ten tonele voert die bereid is de aan tijgingen over de BVD-affaire voor zijn rekening te nemen. 'Ik vind dat gerucht zó sterk dat ik het voor waar moet nemen', luidt de wankele bewijsvoering die De Tijd optekent uit de mond van de vorig jaar over leden Jan Zorgdrager, die als voor malig hoofd van de afdeling voor lichting veel, zo niet alles wist van wat zich binnen de muren van de Industriebond FNV afspeelde. Visser ontkent bij hoog en bij laag dat hij zich bij de BVD gemeld heeft. Vier jaar geleden deed hij dat ook, toen Ruud Vreeman hem ter verantwoording riep. Voor zijn be sluit nu toch op te stappen voert Dick Visser twee argumenten aan: hij wil de bond door deze discussie niet verder beschadigen en hij wil zijn gezin vrijwaren van alle ellende die zo'n publieke rel met zich mee brengt. Die zogenaamde 'BVD-affaire' zit iedereen nog steeds dwars. Nie mand weet er ook het fijne van. Er is geen spoor van bewijs te vinden dat Visser die in linkse kringen verfoei de stap zou hebben gezet. Ook mi nister Van Dijk van binnenlandse zaken ontkent, in antwoord op vra gen van het PSP-kamerlid Andrée van Es, 'dat de BVD hand- en span diensten zou verlenen aan bedrijfs leven of vakbeweging door infor matie te verschaffen c hen onwelgevallige personen' Tong Picasso Er rest slechts één conclusie: de BVD-affaire, waarover Di'ck Visser tenslotte struikelt, is niet meer dan een uit zijn verband gerukte grol. Ontstaan in het najaar van 1982, in Hotel Belfort aan het Suriname- plein in Amsterdam. Na het nutti gen van de 'tong Picasso', tijdens de nazit met cognac, werden door de 'Bende van Vijf wat lichtzinnige grappen gemaakt over dat 'linkse tuig' van de afdeling Scholing en Vorming van Ruud Vreeman en zijn vrienden. Daar zetten we de BVD op, moet één van de bendeleden hebben geopperd. Als één van de gesprekspartners het serieus neemt en tegensputtert, klinkt het zelfs met dubbele tong dat hij niet zo kinderachtig moet zijn. Vroeger kwamen politieambte naren, die klusjes opknapten voor de BVD toch ook gewoon langs op het districtskantoor met de bood schap dat Jan, Piet en Klaas leden van de CPN waren. Wie vervolgens die borrelpraat als serieus gerucht in het inmiddels tot praathuis ver worden bondskantoor van de In dustriebond FNV in omloop heeft gebracht, is een raadsel. Niet onaan nemelijk is dat een fris pilsje be hulpzaam is geweest. Dat Vreeman, de huidige voorzit ter van de Vervoersbond FNV, het gerucht halverwege de jaren 80, toen de sfeer van koude oorlog bin nen de vakbeweging allang verle den tijd was, zo hoog opnam is op merkelijk. Misschien ook wel be grijpelijk. Hij realiseerde zich dat het gerucht alleen al een diep wan trouwen jegens hem persoonlijk symboliseerde. Zoontje van welge stelde ouders, een intellectueel die eens even kwam vertellen wat goed is voor de arbeiders en hoe op de werkvloer gepokte en gemazelde vakbondsbestuurders hun beleid moesten inrichten... Kennelijk von den de heren bestuurders dat zijn bedoelingen niet zuiver waren en dat hij de belangen van de arbeiders ondergeschikt maakte aan persoon lijke ambities en aan linkse dög- Het feit dat hij het gerucht bij tijd en gelegenheid zelf oprakelt, is ook begrijpelijk. Wie zo'n gerucht ver spreidt, vindt Vreeman, kan erop rekenen dat hij dat eens terugkrijgt. De door ons geopperde veronder stelling dat hij wellicht het gerucht omgekeerd heeft gebruikt om Dick Visser jaren later beentje te lichten, brengt Vreeman, op dat moment stakingsleider van de vrachtwagen chauffeurs, één seconde uit balans. Licht blozend schakelt Ruud Vree man over op een ander thema. me aan geheim overleg over het ont wikkelen van weerstand tegen het voorstel van het bondsbestuur inza ke de kandidaatsstelling voor het bondsbestuur van Dick Visser', al dus Groenevelt in zijn brief. Aries brief Als de executie van Dick Visser zich in januari 1988 aftekent, komt de oude, charismatische meester nog één keer publiekelijk in actie. Aan geslagen verschijnt Arie Groenevelt op de televisie. Hij verkettert de mens die, onder het mom van liefde voor de bond, maar wel anoniem, zijn opvolger èn de bond kapot ma ken met BVD-geruchten en Yab Yum-verhalen. De volgende dag verstuurt hij alsnog een brief aan Ruud Vreeman, die hij in augustus 1984 had geschreven naar aanlei ding van het vertrek van de arbeids- psycholoog naar de Vervoersbond, maar die hij nooit op de post had ge daan. Aan de vooravond van zijn ver kiezing tot voorzitter van de Ver voersbond FNV publiceert Vree man een boekje, getiteld 'Chauf feurs, havenwerkers en industriear beiders'. De eerste twee zinnen lui den: 'Sporen uit het verleden zijn niet zo maar uit te wissen. Sterker nog: ze werken door in het heden'. Vervolgens openbaart hij een aantal minder vleiende alinea's uit de brief, waarin Groenevelt hem Uit maakt voor een 'laffe, onbetrouw bare, non-coöperatieve, zelfvoldane maar vooral gefrustreerde man'. Wat Vreeman niet onthult is waarom Groenevelt hem onbe trouwbaar had genoemd: toen je ging deelnemen aan activiteiten in de bezoldigdenkring (en daarbui ten), die gericht waren tegen het door het bondsbestuur voorgeno men beleid met betrekking tot 'Doormodderen of durven', en weer later, in 1982, door je actieve deelna De wederopstanding van de vakbeweging Frans Nypete en Kees Tamboer Ook het PS-je van Groenevelt -heeft Vreeman in zijn boek niet op genomen. 'Eigenlijk ben je ook nog een blaaskaak. Wie niet beter weet moet jouw uitlatingen hebben be grepen dat jij regelmatig in bedrij ven rondkijkt en zeker meer dan de beleidsmakers van de bond. Ik heb er je maandrapporten op nagesla gen. Ik ben niet verder teruggegaan dan 1 januari 1983, en kwam toen tot de optelsom van 8 aantekeningen in 15 maanden, waaruit zou kunnen worden opgemaakt dat je je toen in een bedrijf hebt bevonden. Een re gionale afdeling werd in die tijd niet bezocht. Dat deel van de basis heb je kennelijk niet willen zien en afge zien van de vanzelfsprekende, func tionele contacten met kaderleden in Epe en Nunspeet is het aantal bij eenkomsten met bedrijfsledengroe- pen of bedrijfskadergroepen ook niet om over naar huis te schrijven'. Een afschrif van deze brief stuurt Grpenevelt naar het bestuur van de Vervoersbond FNV. Een paar da gen later al krijgt hij antwoord van de toenmalige voorzitter Arend Drenth. De brief, aldus Drenth, is 'in alle openheid in het bestuur be sproken', maar wij hebben 'een vol strekt andere mening over de per soon van Ruud Vreeman'. Voor het eerst sinds i heugenis zullen leden van alle grote christelijke kerken in Eu ropa elkaar ontmoeten. Dat ge beurt volgende week in Basel waar de conferentie 'Vrede in Gerechtigheid' plaatsvindt in het kader van het conciliair pro ces van gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping. De bijeenkomst is .georgani seerd door de (rooms-katholieke) Raad van Europese Bisschoppen conferenties en de Conferentie van Europese Kerken, waarin meer dan honderd orthodoxe, an glicaanse en protestantse kerken zijn vertegenwoordigd. Er zal aan het einde van de week een slotdo cument en een boodschap aan de kerken worden uitgegeven. Echter: "Een document heeft maar een betrekkelijke waarde. Veel belangrijker is dat christe nen uit Oost-, Midden- en West- Europa met elkaar spreken en trachten op het gebied van maat schappelijke kwesties nader tot elkaar te komen", aldus hulpbis schop dr. J. F. Lescrauwaet van Haarlem, een van de rooms-ka- tholieke deelnemers uit Neder land. In het motto van de conferentie komt het onderwerp 'behoud van de schepping' niet voor, hoewel de milieuverontreiniging nu juist de reden is om de bijeenkomst in Basel te hóuden. In het najaar van 1986 werd de Rijn zwaar veront reinigd na een explosie in het che mische bedrijf Sandoz, dat in Basel is gevestigd. Het gif zorgde voor een omvangrijke natuur ramp. Zich ervan bewust dat deze af faire Zwitserland een slechte naam had bezorgd, boden de Zwitserse regering en de kerken aldaar aan de bijeenkomst |hj'. Basel te houden. Aangezien er omvangrijke financiële toezeg gingen werden gedaan en beide organiserende instanties in Zwit serland gevestigd zijn, zullen zij weinig moeite hebben gehad dit aanbod aan te nemen. Betrekkelijk Aan de conferentie nemen 700 af gevaardigden deel, onder wie 350 rooms-katholieken. Uit Neder land komen 25 afgevaardigden: twaalf rooms-katholieken en der tien vertegenwoordigers van de andere lidkerken van de Raad van Kerken. Zij zullen zich bera den over de tweede versie van een ontwerpdocument dat is opge steld door een werkgroep, waarin onder anderen drs. L. J. Hogen: brink, secretaris van de hervorm de Raad voor de zaken van Over heid en Samenleving, zitting had. Op de eerste versie zijn 500 commentaren gekomen. Van vele kanten werd er onder meer over geklaagd dat de ontwikkeling naar meer democratie in Oost-Eu ropa was veronachtzaamd. Ook de grote nadruk f)e het 'Europese huis', een term van Sovjetleider Michail Gorbatsjov, en het ge brek aan aandacht voor het milieu en de positie van de vrouw waren bij velen niet in goede aar de gevallen. Uit rooms-katholieke hoek kwam kritiek op de protestantse wijze van theologiseren, waarin de klemtoon ligt op zondigheid en schuldbewustzijn. "Het zou de voorkeur verdienen de mensen aan te spreken op het goede dat bereikt is, op wat groepen en or ganisaties nu al doen", zo schre ven dë rooms-katholieke afge vaardigden uit Nederland in een gezamenlijke reactie. De groots opgezette conferen tie in Basel zou de indruk kunnen wekken dat alle kerken in Europa in de ban van het conciliair pro ces zijn. Dat is echter maar in be trekkelijke mate het geval. In sommige landen (Nederland, Duitse Bondsrepubliek, DDR) is de belangstelling groot; in andere landen (Oostenrijk, Zwitserland, Groot-Brittannië) is enige activi teit te bespeuren, maar in Oost- Europa, Scandinavië en Zuid-Eu ropa raakt het conciliair proces de kerkleden niet. In de DDR, waar voor het eerst de Rooms-Katholieke Kerk en de Evangelische Kerk nauw samen werken, is de conferentie in Basel en de wereldbijeenkomst van vol gendjaar in Seoul wel tijdens drie bijeenkomsten voorbereid. De kerken hebben scherpe kritiek geleverd op de communistische autoriteiten. Zij eisen een funda mentele verandering van de soci alistische samenleving, meer persvrijheid en meer ruimte voor de mensenrechten. Staatsbureau De Hongaarse regering wil het staatsbureau voor kerkzaken af schaffen. De ministerraad be spreekt een voorstel daartoe, zo heeft premier Miklós Nemeth in het parlement meegedeeld. Het hoofd van het staatsbu reau, Imre Miklós, werd onlangs met pensioen gestuurd. Kerkelij ke en politieke waarnemers hiel den er toen al rekening mee dat het bureau in zijn huidige vorm zou verdwijnen. Nemeth zei in het parlement dat de regring ook in de toekomst behoefte heeft aan een beleid in zake de kerken. Maar dat beleid zal niet met administratieve, maar vooral met politieke midde len worden gevoerd. De relatie tussen kerk en staat in Hongarije moet vooral tot uiting komen in regelmatig overleg en "vriend schappelijke betrekkingen". De staat zal zich voortaan ont houden van elke ingreep in ker kelijke aangelegenheden die af breuk doen aan de autonomie van de kerken of in strijd zijn met de vrijheid van geweten. De betrek kingen tussen staat en kerk moe ten in een nieuwe wet over de vrij heid van geweten worden gere geld. Het staatsbureau heeft de afge lopen decennia veel invloed ge had op het werk van de kerken. Zowel voor kerkelijke activitei ten als voor benoemingen van kerkelijke functionarissen was toestemming van het bureau no dig. Miklós rekende het zelfs tot zijn taak ook invloed uit te oefe nen op kerkelijke uitspraken, bij voorbeeld over dienstweigering. Geloof o De menselijke vrijheid van ge weten en handelen moet ingebed zijn in het geloof. Bij alle span ning tussen leer en persoonlijk handelen moet het geloof onver let blijven. De gelovige die meent een regel niet te moeten volgen, moet wel de waarde achter die re gel blijven erkennen. Dit zei bisschop Bar van Rotter dam in een gesprek met leden van de Mariënburgvereniging in zijn bisdom. Daarbij stond de vraag centraal of het kerkelijk leergezag voldoende oog heeft voor de vrij heid van de mens om in een be paalde situatie n^ar geweten te kiezen en te handelen. De verkla ring van Keulen, waarin enkele honderden theologen kritiek op het beleid van ,paus Johannes Paulus II uitoefenen, de Acht Mei-manifestatie en de euthana siediscussie waren de actuele öeï' derwerpen bij de tweede ontmoe ting tussen mgr. Bar en de Ma- riënburgers. Lustiger. De Sovjetunie heeft kardinaal Jean-Marie Lustiger, aartsbisschop van Parijs, op nieuw voor een bezoek uitgeno digd. Lustiger had dinsdag voor tijdig een bezoek aan de Sovjetu nie beëindigd omdat de autoritei ten de toestemming voor een be zoek aan de Oekraïne hadden in getrokken. "Ik ben opnieuw uit genodigd met de toezegging dat ik mijn pelgrimage naar Kiev kan voltooien", zei Lustiger voor Ra dio Vaticaan. Er is nog geen da tum afgesproken. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Emmen (toezegging) J. te Winkel Almelo, met bepaalde opdracht (vrijzinnig hervormden) (part-ti me); aangenomen naar Santpoort drs. H. E. G. Reefhuis 's-Graven- hage-Loosduinen; bedankt voor Herwijnen F. Wijnhorst Ochten, voor Nieuwe Pekela U. W. van Slooten Renswoude. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Sibculo drs. A. H. Boschma kand. Nijemirdum. Geref. Kerken vrijgemaakt: be roepen te Almkerk-Werkendam i.c.m. Breda drs. A. S. De Vries kand. Kampen; bedankt voor Bunschoten-West H. M. Smit Uit- huizermeeden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2