Nederland aan onszelf verkopen9 Belangstelling voor haringrace beperkt Mogelijk aanwijzing naaktstrand in Noordwijk Nieuwkoopse politie pakt dertig jonge criminelen op Amsterdams burgemeester opent nieuwe attractie Duinrell WASSENAAR - "De Nederlandse toeristenwereld moet beter samenwerken en afzien van interne concurrentie. Meer dwarsverbindingen en meer promotie voor eikaars steden en parken. Samen sterk tegen de oprukkende concurrentie in Europa en samen vechten voor de gunst van het Nederlandse publiek. Om goed te kunnen scoren moet veel geld worden gestoken in voorzieningen, reclame en imago". Dit zei de burgemeester van Am sterdam, E. van Thijn, gistermiddag in het Wassenaarse attractiepark Duinrell. De burgemeester opende hier een nostalgische draaimolen met opkomende fonteinen en de fo to-tentoonstelling '100 jaar amuse ment'. Volgens de burgemeester oe fent zijn gemeente nog steeds een magneetfunctie uit in de Neder landse toeristenwereld. "Je kunt Amsterdam ook zien als een etalage", zei hij. "Als het slecht gaat en er relletjes zijn, mensen struikelen over de drugsverslaaf den en slachtoffer worden van cri- Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen Groep 1 - Tan. Zwanenburg, Meyer, Van Leeu wen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Jans sen, Maris en Van Sch.e za 8 uur tot zo 8 uur H. Janssen. Rosmolen 2. tel 155010. zo 8 uur tot ma 8 uur: Y. Groeneveld. Rosmo len 2. tel: 218661. ma 8 uur tot 24 00 uur. H. Meijer, Stokroos 1 tel: 215510. Groep 2 - Nering Bogel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Luyk, Wasstraat 2a, tel: 122522. zo 8 uur tot ma 8 uur: Dr. Vlasveld, tel: 149289. ma 8 uur tot 24.00 uur: M. Bergmeijer, Oude Singel 76, tel: 226201. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W de Bruyne. J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh za 8 uur tot zo 8 uur: J. Stolk, Burggravenlaan 102, tel: 125820. zo 8 uur tot ma 8 uur J.W. Lely, Lekstraat 91a, tel: 416555. ma 8 uur tot 24 00 uur Dr. Oltheten, tel: 132877. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr. Van Ri|n, Bé- mt, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder, za 8 uur tot zo 8 uur- G.J.P. Benit, Kennedy- laan 24, tel: 720404. zo 8 uur tot ma 8 uur: J.S. de Kanter, Petr. Moensweg 52, lel- 311414. ma 8 uur tot 24.00 uur: A.A. van Rijn, Kennedy- laan 24, tel: 314349. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Remders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Reinders, Gerard Brandtstraaf 29. tel: 760947. zo 8 uur tot ma 8 uur: J. Ouwerkerk, tel: 312673. >t 24.00 uur: H. Wiersma, Haagweg minaliteit, heeft dat een geweldig negatieve uitstraling op het imago van Nederland. Dat tempert het en thousiasme van de touroperators Hij had het over het belang om or de op zaken te stellen en de etalage op te poetsen. Minder criminaliteit, een schoner aanzien en een krachtig bloeiende economie. De resultaten over 1988 stemden hem tevreden. 1,6 miljoen buitenlanders over nachtten in zijn gemeente, een stij ging van 4.2 procent. Bovendien hebben 2,5 miljoen Nederlanders "de grote reis aangedurfd" naar de hoofdstad. Schitterend land De burgemeester verwacht dat de stijging zich zal doorzetten en hoopt dat het hele land daarvan kan profi teren. Immers, een toerist brengt gemiddeld 2,1 nacht door in de hoofdstad en wijkt dan uit. Van Thijn brengt zijn zomervakantie al jaren door in Nederland en vindt de 'uit in eigen land' promotie veel te bescheiden: "Nederland is een schitterend land om te verkopen, ook aan onszelf'. Om de concurrentie met het bui tenland aan te kunnen - "waar de at tractieparken als paddestoelen uit de grond schieten" - kan ons land niet teren op wat het heeft. "We moeten erg veel geld investeren en Duinrell weet dat maar al te goed". De gisteren geopende zweefmolen kost het pretpark 1,5 miljoen gul den en wordt uniek genoemd om dat 500 fonteintjes de voeten van zwevers kietelen. De molen telt 48 stoeltjes, kan 1.400 personen per uur verwerken en heeft een maximumsnelheid van 55 kilometer per uur. De maximum zweefhoogte bedraagt 9,50 meter en de fonteinen gaan van 30 centimeter van 7 meter hoogte. Is het de bedoe ling dat zwevers hun voeten droog houden, bij Van Thijn pakte dat an ders uit: "Mijn rechtervoet is droog gebleven, mijn linkervoet is door weekt. Maar dat had ik in Wasse naar kunnen verwachten". Volgens de directeur/eigenaar van Duinrell, graaf H.R. van Zuylen van Nijevelt is de attractie "net niet eng". Hij noemde het een oude at tractie in een nieuw jasje en wil met dergelijke nostalgie "ouderen te rugtrekken naar de jeugdjaren". Om het milieu zo veel mogelijk te sparen wil de graaf het gebruik van bus en trein nog verder stimuleren en hij hoopt dat bussen binnen af zienbare tijd een keerlus krijgen bij zijn park. Het gevaarlijke stoppen en draaien op de smalle Storm van 's Gravesandeweg voor Duinrell be hoort dan tot het verleden. Burgemeester Van Thijn van Amsterdam trekt een wat angstig gezicht als de draaimo len waarin hij zit zijn snelheid verhoogt. Van Thijn stelde de nieuwe attrac tie van Duinrell in gebruik voor dat hij er de ten toonstelling '100 jaar amuse ment' opende. <loto ANP) Deelname voor viiestrawlers niet rendabel 60. I I: 310420. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. dr. Crobach, tel: 213964, spreekuur: Hoofdstraat 8; zo: A. de Hey, tel: 896464, spreekuur: Florijn 10, tel: 891000; ma: L. Mid dendorp, tel: 895525, spreekuur: Peppel schans K 14, tel: 895525. alle dagen spreekuur (alleen voor spoedgevallen) van 12 30 tot 13.00 uur. I. Steenhoven, Re- gentesselaan 45, tel: 177461. Voorschoten za: L Prescot, Bachlaan 1, tel- 2356; zo: S.M. Platteel, Diepenbrocklaan 6, tel: 5417, ma: A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel: 2118. Warmond za en zo- F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel: 10030; ma: A. de Gijzel, Dorpsstraat 35, tel: 10834. Wassenaar za: J. Stuyfzand. tel' 12460, Kerkstraat 42; zo: mevr. I.C. Spelt, tel 11844, Groeneveltlaan 17; ma: E. Op 't Land, tel: 13056, Middelweg 21. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- tel. 01715-1219 of 1614, luisarts de weekenddienst APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr 12/5 t/m ma 14/5 door: Apotheek Kooi, Surinamestraat 7, Leiden, tel: 071-214060; Apotheek Carlina, Boerhaaveplein 21, Oegst- geest, tel: 071-176154, Apotheek Meidoorn, Voorstraat 59, Voorscho ten, tel' 01717-3350 van ma 15/5 tot vr 19/5 door: Apotheek de Luifelbaan, Vijf Meiplein 3-5, Lei den, tel: 071-315048; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest. tel: 071-174161. Wassenaar van 12/5 tot 19/5: Apotheek Lang straat, Langstraat 156. tel: 11350. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno- za: A C. Labruyere. Langestraat 14, Leiden, tel: 071-134244; zo' T. Domburg, Loevestein 42, Leiderdorp, tel: 071-891039, ma: T.P.W. van Broeckhuijzen, Bizetpad 8a, Leiden, tel: 071-768019; spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. land', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreekuurtijden, tel- 01720-74951. SCHEVENINGEN/KATWIJK Aan de traditionele ha ringrace wordt dit jaar slechts door een beperkt aantal sche pen deelgenomen. Verwacht wordt dat in totaal acht vaartui gen na Vlaggetjesdag koers zet ten naar de visgronden op de Noordzee. Vorig jaar telde de haringrace nog twaalf deelne- Voorzitter D.J. Langstraat van het Produktschap voor Vis en Vispro- dukten wees er gisteren in Scheve- ningen op dat het voor de moderne vriestrawlers nauwelijks meer ren dabel is om aan de race deel te ne men. "Zelfs niet door de hoge prij zen die voor de eerste haring den geboden". Een groot deel van de trawlers zal zich overigens wel op de haring vangst als zodanig storten. De sche pen met een lengte van 80 tot 120 meter keren echter niet eerder naar de havens terug alvorens voldoende haring is binnengehaald. L. Ouwehand. voorzitter van het haringcomité, blijft van mening dat ondanks de geringe deelname nog steeds kan worden gesproken van een echte haringrace. Hij is ook niet bang dat dit evenement uiteindelijk een stille dood zal sterven. "Ach", relativeerde de Katwijker gisteren, "mochten we uiteindelijk toch met een steeds kleiner aantal deelne mers te maken hebben, dan moeten we het misschien Europees aanpak ken. In 1992 gaan per slot van reke ning de grenzen open". Vlaggetjesdag in ScheveningenDit jaar wordt het traditionele visserijfestijn gehouden op zaterdag 20 Leefpatroon Het startsein voor dé haringrace wordt op Vlaggetjesdag gegeven door de demissionaire staatssecre taris A. Evenhuis. De netten mogen overigens pas op 22 mei om midder nacht worden uitgeworpen. Ver wacht wordt dat de eerste Holland se Nieuwe twee of drie dagen later aan land wordt gebracht. Nederlandse vissers mogen dit jaar in totaal 90.000 ton haring van gen. Ongeveer 40.000 ton is bestemd voor de binnenlandse consumptie. De rest wordt geëxporteerd. Tege lijkertijd wordt er ook haring volop geïmporteerd. Uit Denemarken werd het afgelopen jaar 50.000 ton ingevoerd. Vorig jaar hadden de vissers grote moeite met het vinden van de ha ring. Zij moesten uiteindelijk veel noordelijker de Noordzee op dan gebruikelijk. Bovendien zwommen de haringen veelal dicht onder het zee-oppervlak, waardoor ze door de moderne elektronische vangstap- paratuur op de schepen niet of nau welijks werden opgemerkt. De visserijbiologen schrijven een en ander toe aan het 'veranderde leefpatroon' van de haring. Gecon stateerd is onder meer ook dat de Deense haring, afkomstig uit het Kattegat en Skagerrak, in de zomer enkele maanden ver de Noordzee optrekt. Bioloog A. Corten heeft de indruk dat gewijzigde stromingen en voedselschaarste daarbij een rol spelen. Die schaarste zou er ook toe hebben geleid dat de haring langza- gaan groeien. Verdeling Ofschoon Corten gisteren pleitte voor beperktere vangsten in de ko mende jaren om de haringstand op peil te houden, gaf voorzitter Lang straat van het Produktschap te ken nen dat er bij de vissers nog altijd behoefte bestaat 'aan meer'. Tijdens de door de stichting Vlag getjesdag Scheveningen belegde bijeenkomst aan boord van de drie master Gaffelschoever Minerva her innerde Langstraat aan 'rooie-kop- pen-discussies' over de verdeling van landelijke quota. De verdeling is bepaald niet naar wens van de ha ringvissers verlopen. De haringvis sers hebben vooral kritiek op het feit dat minister Braks van land bouw en visserij zonder overleg ha ring heeft uitgeruild tegen andere vissoorten. Voor het Produktschap van Vis en Visprodukten is dat inmiddels aanleiding geweest om de juridi sche aspecten daarvan nader te la ten toetsen. De vraag of de overheid zonder instemming van de 'histo risch rechthebbenden' wel kan overgaan tot de ruil van visquota, staat daarin centraal. Programma Zoals gebruikelijk staat de gehele Scheveningse haven zaterdag 20 mei weer in het teken van Vlagge tjesdag. Alle schepen zijn gepavoi- seerd. In de havens is een presenta tie van de Nederlandse visgroot- handel, waaronder bedrijven uit Katwijk. Voorts zijn tal van oude ambachten te zien, worden diverse sportwedstrijden en -demonstraties gehouden en treden tal van arties ten op. NOORDWIJK Noordwijk krijgt mogelijk een naaktstrand. Waar dat naaktstrand komt is echter nog niet duidelijk, omdat de frac ties zich nogmaals beraden over de plaats. ,Niet uitgesloten is dat een strandgedeelte nabij buurgemeente Zandvoort wordt aan gewezen als naaktstrand, althans daar ging de voorkeur van een aantal politieke partijen naar uit. Deze aanwijzing is noodzakelijk, omdat de justitie eerst dan tot vervolging van naaktre- creanten wil overgaan als in de gemeente een terein is aangewezen, waar deze vorm van recreatie is toegestaan. In de ambtelijke werkgroep, die bezig is met de herziening van de algemene politieverordening, vorm de de naaktrecreatie reeds eerder een punt van discussie, zodat het in de politiek tot een advies aan het college van burgemeester en wethouders moest komen. Unaniem bleek de raadscommissie van oordeel, dat op de druk bezochte strandge- deelten voor de boulevards, het strand aan de Duindamse Slag en dat aan de Langevel- derslag in de discussie aangeduid als 'tex- tielstrand' geen naaktreceatie behoort plaats te vinden. De commissieleden wilden in elk geval voorkomen, dat de eigen bevol king, zich ergerend aan de naaktrecreanten, de wijk naar andere strandgedeelten zouden nemen. Burgers Ook bij het maken van een wandeling zou den burgers en gasten niet opeens met naakt liggende zonaanbidders moeten worden ge confronteerd. Met name werd hierbij ge dacht aan het direct ten noorden van detoou- levards gelegen strandgedeelten, waar veel Noordwijkers zich plegen op te houden. De commissie voorgezeten door burge meester J.M. Hoffmann voelde verder niets voor een aanwijzing van een naaktstrand na bij de gemeentegrens met Katwijk, gelet op het intensieve gebruik van dit strandgedeel te. Dit vond men niet elegant ten opzichte van de buurgemeente. P.J. Barnhoorn (Noordwijks Belang) dacht in eerste instantie een strandgedeelte aan te wijzen ten noorden van de Langevel- derslag. Een bezwaar was echter de moeilij ke bereikbaarheid van dat gebied. "De naaktrecreanten lopen dat stuk wel", merkte Barnhoorn bij de discussie op. Barnhoorn kwam op dit standpunt terug, omdat ook bij andere fracties de bereikbaarheid een rol speelde. Gluren Mevrouw J. Voorham-Bartels (PvdA) zei be denkingen te hebben tegen het aanwijzen van een bepaald terrein. Dat zou volgens haar het gluren in de hand werken. R.A. Des- sing (CDA) deelde mede, dat een deel van zijn fractie de mening van Barnhoorn deel de, dus aanwijzing van een gebied tussen de Langevelderslag en Zandvoort. Anderen in zijn partij wilden echter in het geheel geen naaktrecreatie. Een blootstrand in de richting naar Katwijk, wilde het CDA in geen geval, ook al niet om de buurbad- plaats te irriteren. VRIJDAG 12 MEI 1 NIEUWKOOP - De rijkspolitie in Nieuwkoop heeft na een groot scheeps onderzoek dertig jongeren tussen de 12 en 21 jaar aangehouden die er van worden verdacht op grote schaal te hebben ingebroken en ver nielingen te hebben gepleegd. Een aantal van hen zou zich bovendien schuldig hebben gemaakt aan openlijke geweldpleging. Ook is te gen vijf verdachten proces-verbaal opgemaakt wegens het bezit van verboden wapens, waaronder vlin dermessen en wurgstokjes. Alle verdachten hebben inmid dels bekend. Eén jongere is al ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vier weken en alternatieve dienstverlening. Een andere kreeg alternatieve dienstverlening van en kele weken opgelegd. De overige jongeren moeten nog worden voor geleid. Volgens een woordvoerder van de politie is er geen sprake van 'één grote georganiseerde groep'. De jongeren opereerden alleen of in kleine groepjes. Het bleek dat de jongeren elkaar veelal uit verveling opzochten in de omgeving van scholen en sportaccommodaties. Daar werden dan ook vele vernie lingen en diefstallen gepleegd. Een groot,deel van de jongeren bleek rrfin of meer geregeld hasj te gebruiken. Eén van de verdachten handelde daarin zelfs en is daarover ook gehoord. Een aantal feiten is ook gepleegd om aan geld voor hasj te komen, terwijl weer andere feiten werden gepleegd onder invloed van de drug. De rijkspolitie begon enkele maanden geleden met een groot scheeps onderzoek omdat het aan tal vernielingen en inbraken in Nieuwkoop 'de spuigaten begon uit te lopen'. De politie heeft inmiddels 217 strafbare feiten opgelost die werden gepleegd vanaf het voorjaar van 1988 tot en met januari 1989. Volgens de politie werd het de da ders in veel gevallen erg gemakke lijk gemaakt omdat woningen niet waren afgesloten, fietsen niet op slot stonden of geld werd achterge laten in kleedkamers van sportac commodaties. Een aantal goederen dat nog bij de daders werd aange troffen is aan de benadeelden terug gegeven. Het totale schadebedrag van genoemde feiten bedraagt, om en nabij de 33.000 gulden. Verkeerscontrole in Hillegom HILLEGOM Op de Leidsestraat in Hillegom is gistermorgen een grootscheepse controle gehouden door de politie en de verkeersin- spectie. Daarbij werden 81 auto's en bromfietsen onderworpen aan een technisch onderzoek. Drie brom fietsen en één auto werden van de weg gehaald. Een groot aantal pro- cessen-verbaal werd opgemaakt voor het niet dragen van de autogor del, gladde banden, kapotte uitlaat en andere technische gebreken. Controle op dragen gordels in Voorhout verscherpt VOORHOUT - De politie van Voorhout gaat strenger toezien op het dragen van de veiligheidsgordel door automobilisten en het dragen van een helm door bromfietsers. Wanneer de politie met financiële steun van de gemeente een rollen- bank en geluidmeter kan kopen, kan beter worden opgetreden tegen opgevoerde bromfietsen. De aanschaf van de apparatuur bepleitte groepscommandant G. Oude Veldhuis tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor onderwijs en verkeer. Volgens hem installeren steeds meer bromfiet sers onderdelen op het voertuig waarmee ze soms zelfs 110 kilome ter per uur kunnen rijden. Wanneer het apparaat echter is uitgescha keld wat veel bromfietsers doen bij het naderen van een politiecon trole dan blijkt dat de brommer niet harder dan 35 kilometer gaat. Ruiten moskee ingegooid ALPHEN - Een 38-jarige Alphe- naar is gisteravond door de politie opgepakt omdat hij ruiten van de moskee aan de Van Eeghenstraat had ingegooid. Bovendien had de man de voorbanden van een aantal bromfietsen lekgestoken. De Alp- henaar was in woede ontstoken om dat iemand naar zijn zeggen zijn vrouw had uitgescholden. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt. VRIJDAG 12 MEI Alphen film: 'The Las Emperor' om Parkfilmhuis, aanvang 20.30 uur. Boskoop vlooienmarkt in de Beurshal, A.P. van Neslaan, van 17.00 tot 22.00 uur. Leiden bingo-avond in buurthuis Pam crat, aanvang20.00 open om 19.15 uur. orstelling: 'Leonce en Lena' zaal ZATERDAG 13 MEI Aarfenderveen Molendag-wandeltocht, over 5 tot 40 km, vertrek vanaf 10.00 uur bij Het Oude Reghthuis, Dorps- Alkemade uitvoering kameropera 'Don Pasquale' door Holland Opera, Alphen 1 jeugdschaaktoernooi Alphense Schaakclub, Opstandingskerk, Marijkestraat. optreden folkgroep McCal- mans, aanvang 20.30 uur in het Parktheater. County-festival in De Thermen, met o.a. Ben Steneker, aanvang 20.30 uur optreden band 'Diesel' in jon gerencentrum Het Kasteel, aan vang 21.00 uur. Boskoop gecombineerde fiets-, wandel- n boottocht, info bij Hotel Florida. Leiden ooienmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 17.00 uur. Pan-festival met werken van Shakespeare doot Ad Hoc-orkest en koor van 500 studenten uit het hele land, aanvang 20.30 uur in de Pieterskerk. concert door 'Het Orkest', aan vang 20.15 uur in de Stadsge hoorzaal. voorstelling: 'Leonce en Lena door Orkater, aanvang 20.30 uu in het Lak-Theater, Cleverin gaplaats. optreden 'Cachaca' met Brazi liaanse bossa nova's, aanvang 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Leiderdorp plantenmarkt bij winkelcentrum Santhorst en de Oranjegalerij, van 9.00 tot 16.00 uur. Noordwijk bos- en duinwandeling over di verse afstanden, start vanaf 9.00 uur bij De Duinpoort, Langevel- derlaan. Warmond openbare verkoop van school materiaal i.v.m. verhuizing, R.K. Basisschool De Leerhoeve, Ende- poellaan. missietentoonstelling, van 10.00 tot 18.00 uur in de aula van verpleeghuis Manënhaven, Mgr. Aengenentlaan. ZONDAG 14 MEI Leiden fietstocht 'Waterlandtoer' over 30 of 65 km, vertrek tussen 8.30 en 9.30 uur bij clubhuis Swifltoer, Roomburgerweg. film over Afghanistan: 'Nairn en Jabar', aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat. Lisse Orchideeën Parade en Lelie Parade, in kassencomplex van de missietentoonstelling, van 10.00 tot 18.00 uur in de aula van verpleeghuis Mariënhaven, Mgr. Aengenentlaan. Pauwhof-lunchconcerl, aan vang 12.00 uur in De Pauwhof, Paauwlaan. Zoeterwoude live-optreden kwartet 'Meg- ameut', olv Peter Wassenaar, aanvang 21.00 uur in cafe Land zicht, Verlaatweg.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16