Raad stemt in met Endegeest-project Warmond krijgt begrotingspost milieuzaken Verwijten en excuses in Oegstgeest I Excursie voor critici van groenbeleid Voorschoten 63 WONINGEN Groot Onderhoud Hulp Raad van State ingeroepen voor slopen monumentale boerderij Manifestatie Leiderdorp Aangenaam naar Sjelter Wassenaar waarschuwt voor luilak viering en 'lazy bones' PAGINA 14 REGIO LEIDEN VRIJDAG 12 MEI 1989 'Voorbeeld voor andere gemeenten in duin- en bollenstreek' WARMOND - Met het opnemen van 'milieuzaken' als een aparte post op de gemeentebegroting wil de ge meente Warmond de andere duin en bollengemeenten duidelijk ma ken, dat het haar ernst is met het aanpakken van milieu en dat ze be reid is daar geld voor uit te trekken. Warmond hoopt daarmee een voor beeld te stellen. "Plannenmaken verloopt binnen het Streekoverleg Duin- en Bollen streek SDB doorgaans gladjes, maar zodra er over geld gesproken wordt lopen de onderhandelingen meestal vast", stelde WD-raadslid mevrouw C. Saris, dat voor War mond de milieuzaken behartigt in het SDB. Saris nam tijdens de vergadering van de commissie financiën gister avond de rol op zich die minister Smit-Kroes de laatste weken speel de in de landelijke politiek. Ze toon de zich een waar voorvechtster van milieumaatregelen en stelde dat Warmond daarbij een naam heeft hoog te houden. Ze dankte dat aan voormalig Progressief-raadslid Kees van Kuijen, die immer pleitte voor het zorgvuldig omspringen met het milieu. Wethouder C.A. van Schagen vul de haar aan met de mededeling dat Warmond, ook al blijkt dat tot niet direct uit de begroting, al jaren veel doet aan het milieu. Hij wees daar bij onder andere op het gescheiden inzamelen van huisvuil en de bijbe horende voorlichtingscampagne. Subsidies De begrotingspost voor milieu is er nu, maar hoe groot die gaat worden is nog niet bekend. Dat wordt dit najaar bepaald bij de vaststelling van de begroting voor 1990. Saris: "Het gaat nu in eerste instantie li# onze bereidheid geld uit te trekken voor het milieu. Het is van groot be lang dat de andere gemeenten dit voorbeeld volgen, want alleen bin nen een samenwerkingsverband komen we straks in aanmerking voor een overheidssubsidie in het kader van het nationaal milieube leidsplan. Dat plan voorziet name lijk alleen in subsidies aan maatre gelen in een gebied met meer dan 70.000 inwoners. Met de duin en bol lenstreek als geheel halen we die norm, maar als individuele gemeen ten niet". "Een tweede voorwaarde die de overheid stelt voor het verstrekken van subsidie, is dat de gemeenten ook zelf geld steken in het milieube leid. Daarom nemen wij die post nu alvast op de begroting op", aldus het WD-raadslid. Waar het geld voor het milieube leid vandaan moet komen is nog niet geheel duidelijk. Progressief Warmond wil daarover ter zijner tijd een 'principiële discussie' voe ren. Gaat de vervuiler betalen, of draagt iedereen in gelijke mate bij? Wil Warmond voor iedere gemeen telijke activiteit een speciale hef fing of komen de gemeentelijke be lastingen onder één noemer binnen om vervolgens verdeeld te worden over de verschillende terreinen? Dergelijke vragen komen bij de pro gressieven op. Op dit moment kent Warmond bijvoorbeeld geen rioolbelasting, terwijl er wel een riool in de ge meente ligt. Rioolzaken worden voor een groot deel gefinancierd uit de onroerend-goedbelasting. Wet houder van Schagen: "Je zou de ogb iets kunnen verhogen en daar uit ook het milieubeleid kunnen fi nancieren, maar het is ook denk baar een speciale milieuheffing in te voeren of de afvalstoffenheffing te verhogen. Indien je de onroerend- goedbelasting verhoogt zullen de mensen met meer onroerend goed - en in het algemeen zijn dat de men sen met een hoger inkomen - meer betalen voor het milieu. In de ande re gevallen draagt iedereen even veel bij. Dat zijn principiële kwes ties waar nog eens goed over nage dacht moet worden", aldus de wet houder. Tennispark De Krogt verkocht aan tennisclub in Oegstgeest OEGSTGEEST - De Oegstgeester Lawn Tennis Club (OLTC) is de nieuwe eigenaar van het tennispark De Krogt, dat twaalf gravelbanen telt en is gelegen aan de Hofbrouckerlaan. Op PPR-raadslid G. van Ei sen na, die het park in erfpacht wil uitgeven, stemde de gemeenteraad gisteravond in met de verkoop van het park van 14.215 vierkante meter OLTC betaalt de gemeente 516.000 gulden. Beide partijen waren een bedrag van 525.000 overeengekomen maar kort geleden werd ontdekt dat de vloer van de "Krogtvilla", een der ge bouwtjes in het park, verrot is door driftig bloeiende zwam in de balkla gen. CDA-wethouder P. van Veen (financiën) wil de reparatiekosten in de koopsom verrekenen. OLTC wil graag eigenaar zijn omdat dan een flexibeler beheer moge lijk is en renovatie van banen, groenonderhoud en onderhoud aan de opstallen zonder tussenkomst van de gemeente - en dus sneller - kan worden afgehandeld. De gemeente ziet de verkoop ook zitten omdat deze zou passen in het beleid om taken die die noodzakelijkerwijs door de gemeente moeten worden uitgevoerd, af te stoten. Als OLTC het park weer wil verkopen dan heeft de gemeente het eer ste recht van koop. Bovendien kan de bestemming van het gebied niet zonder toestemming van de gemeente worden gewijzigd. Voor PPR- raadslid is deze vinger die de gemeente in de pap houdt, niet dik ge noeg. OEGSTGEEST - De ge meenteraad van Oegstgeest heeft gisteravond definitief 'ja' gezegd tegen het Ende geest-project. Dat betekent dat de gemeente Oegstgeest medewerking zal verlenen, bij voorbeeld door bouwver gunningen af te geven, aan de bouw van 37 villa's in het weidegebied tussen de rijks weg A44 en het Endegeest- bos. Project-ontwikkelaar IBB Kondor betaalt niet voor de grond maar res taureert het bouwvallige kasteel Endegeest, dgt het administratie gebouw van psychiatrisch zieken huis blijft. Leiden blijft eigenaar van het kasteel. Oegstgeest wordt de nieuwe eigenaar van de Jelgers- makliniek plus voorterrein en heel Endegeest-west (zo'n vijf hectare). Wethouder Kohlbeck (PvdA) daarover: "De grootste grondtrans- actie van deze eeuw en eindelijk eentje die de andere kant op gaat". Tijdens een persconferentie had hij daar nog gekscherend aan toege voegd: "En nu op naar station Lei den". CDA-raadslid Hellinga maakte de meest bittere opmerking over de grondtransactie: "Leiden is het landgoed niet waard. Door deze transactie krijgt Oegstgeest de kans om aan te tonen wat goed huisva derschap betekent. Leiden is zeer luchtig omgesprongen met de ver schillende waarden van het land goed". De discussie van gisteravond was ondanks de afloop die ver van tevo ren vast stond zeer emotioneel. De fracties namen elkaar scherp onder vuur over hetgeen ze buiten de raadszaal van elkaar hadden ge zegd. Vooral PPR-raadslid Van Ei sen moest het daarbij ontgelden. Twaalf-vier Twaalf raadsleden stemden uitein delijk vóór het Endegeest-project. De Vroomen van het CDA, Van Ei sen van de PPR en Vissers en Poel mans van D66 stemden tegen de 'deal van de eeuw', CDA-fractie- voorzitter Verhagen was verhin derd maar zou indien aanwezig vóór hebben gestemd, meldde CDA- woordvoerder P. Hellinga. PPR-raadslid G. van Eisen pro beerde nog één keer met een motie, die mede was ondertekend door PvdA-wethouder T. Kohlbeck: D66-raadslid Poelmans: "Oegst- "Geprikkelde open zenuw". geest is vol". (archieffoto) VOORSCHOTEN - De Voorschotense directeur openbare werken, W.J.S. Bedet, heeft de stichting Leefbaar Voorschoten en G. Lamboo gisteravond een excursie aangeboden. De tocht zou moeten voeren langs de plaatsen die volgens beide briefschrijvers het meest zijn kaalgesnoeid. Tijdens de commissievergadering van openbare werken noemde Bedet de problemen die ontstaan rond het snoei- en kapwerk een "jaarlijks terug kerend probleem". Dat er onverantwoordelijk is gesnoeid en dat bomen ten onrechte zijn gekapt, ontkende hij ten stelligste. "De beplantings- dienst omringt met zorg zijn eigen kinderen, maar ze moeten wel op tijd naar de kapper, anders zien ze er niet uit", verdedigde Bedet het gemeente lijk beleid. Hij gaf toe dat de dienst deze winter door de goede weersomstandighe den grotere percelen onder handen heeft genomen dan in andere jaren. "Dit was een werkwinter, waarin we veel onderhoud konden verrichten", aldus Bedet. "Maar er is een troost voor de heer Lamboo en Leefbaar Voor schoten. De komende winter nemen we percelen die wat minder in het zicht liggen". De heer Lamboo, die zich op de publieke tribune bevond, bleef echter van mening verschillen over de noodzaak van het kappen van bomen. Be det concludeerde hieruit dat de voorlichting naar de bevolking toe niet lijkt over te komen. Daarom wilde hij voor alle klagers "ondanks de bezui nigingen" tijd vrijmaken vooreen rondleiding en een uitleg over het beleid van de beplantingsdienst. CDA-dissidente M. de Vroomen, het tij te keren. Omdat naar zijn me ning door de bouwplannen in Ende geest-west natuur-, milieu- en land schapswaarden in het geding zijn, moeten Leiden, Oegstgeest en de nieuwe stichting tót behoud van het landgoed Endegeest/Rhijngeest al ternatieven zoeken om geld bij el kaar te krijgen voor de restauratie van het kasteel. Alleen de vier te genstanders van het project stem den voor de motie. PvdAfractievoorzitter Wegman ging als eerste in op de wijze waarop de discussie buiten de raadszaal is gevoerd. "Ik heb het als pijnlijk er varen dat mensen ons geweten in het geding hebben gebracht". Vol gens de PvdA'er heeft vooral dé uit spraak van Van Eisen in deze krant dat PvdA-wethouder Kohlbeck "zich drukker maken om de smèt, de negatieve publiciteit en dito re acties vanuit het publiek dan om de zaak" voor een "verslechterd kli maat" gezorgd. En: "Het zou Van Eisen sieren als hij afstand van deze uitspraak zou doen". Volgens Wegman bestaat "het grote gelijk" in deze zaak niet. Hij heeft zich daarom gestoord aan de "grote bijvoegelijke naamwoor den" die met zulk een stelligheid zijn gebezigd. De uitspraak van D66'er Poelmans dat Oegstgeest vol is, is naar de smaak van Wegman "een te gemakkelijke uitspraak". Zonder glans D66'er Poelmans erkende dat de jongste versie van het plan-Ende geest "op zichzelf' geen slecht bouwplan is. "Maar het gaat D66 om het cumulatieve effect van al die op zichzelf goede bouwplannen. Wij zetten ons af tegen die ontwikkelin gen. Wij binden de strijd daartegen aan, nu en in de toekomst". PPR'er van Eisen zei zijn ge wraakte uitspraak "te betreuren". De uitspraak was hem ingegeven door zijn grote betrokkenheid met de zaak, bekende hij. Direct hierna trok hij weer fel van leer tegen het plan. Hij stelde vast dat de "euforie van de deal van de eeuw" i§ verdwe nen. "De glans is eraf, het plan is nu hooguit een noodzakelijk kwaad". De radicaal zei het te blijven be treuren "dat deze raad geen tijd wil nemen voor nader onderzoek. Ho pelijk wil de Leidse raad, die de ge wijzigde plannen nog moet goed keuren, dat wel". Ook wethouder Kohlbeck zelf liet zich negatief uit over de wijze waar op de tegenstanders in en buiten de raad de discussie hebben gevoerd. Hij verweet hen dat ze na alle plan aanpassingen nog altijd het begrip "aantasting van het milieu" hante ren. "Dat is op dit plan niet meer van toepassing". Volgens Kohlbeck is er in de dis cussie misbruik gemaakt van de enorme belangstelling voor het milieu die is uitgebroken op bijna hetzelfde moment dat Endegeest een Oegstgeester hot item werd. "Miliebeleid is meer dan het prikke len van de open zenuw van de wet houder, het sarren van de collega's van andere partijen en ook meer dan het verheffen ervan tot onder werp nummer één in de verkie zingsstrijd". En: "Vergroving van het taalge bruik roept juist onverschilligheid op bij degenen die we willen over tuigen". D66-raadslid Poelmans kwam daartegen in het geweer: "Het omgekeerde is evenzeer waar. Als we besluiten toch maar te bou wen, dan denken velen dat het alle maal wel meevalt met dat milieu". VOORSCHOTEN - Door een spijker in een deur van een woning te slaan, heeft plaatsvervangend wethouder me vrouw M.J. Breunesse van Voorschoten gisteren het startsein gegeven voor het groot onderhoud van 63 flatwonin gen aan de RembrandLtlaan/Van Ostadéhof. Aan alle huizen wordt groot onderhoud gepleegd, maar voor aanvullende verbeteringen zoals nieuw tegelwerk kunnen bewoners kiezen. Wie dit niet wil, moet alleen meebetalen aan gemeenschappelijke verbeteringen zoals de isolatie van het flatgebouw. "Vrijwel alle bewoners hebben hiermee ingestemd", meldt P. Adriaans, chef van de stafafdeling openbare werken. De mensen die hebben gekozen voor extra verbeteringen betalen daarvoor meer huur dan anderen. De bewoners kunnen tijdens het groot onderhoud in hun woning blijven. Na de grote vakantie moet de opknap beurt zijn afgerond. Dan zijn al zo'n 700 van de circa 1160 gemeentelijke woningen, die voor een opknapbeurt in aanmerking komen, aan de beurt geweest. (foto DEN HAAG/WARMOND - Agrariër, andere recht toe, recht aan boerde- J. van Schie uit Warmond heeft gis- rijen", teren de hulp van de Raad van State ingeroepen om een vervallen boer- De rapporteur wees de ambte- ook op het feit dat de vergun- derij aan de Zijldijk 7 te mogen slo- JHP pen. Alleen omdat het pand nog op njng die het ministerie heeft afgege- de monumentenlijst staat wil de mi- ven voor het siopen van de oude stal nister van WVC hier geen toestem- en bijkeuken met woonkamer ei- ming voor geven. Maar inmiddels geniijk njet js gebaseerd op het ver hebben de gemeente Warmond, de zoek van boer Van Schie om heeft provincie Zuid-Holland alsmede de gevraagd: alles met de grond gelijk monumentenraad laten weten dat te mogen maken. Volgens de amb- zij er geen bezwaar tegen hebben als tenaar m0est er een noodoplossing de boerderij aan de oostkant van de WOrden genomen, die er uiteinde- Kaag tegen de grond gaat. lijk: op uitdraaide dat de sloper met z'n handen van de boerderij moest Waarom de minister aan deze ad- blijven, viezen geen aandacht heeft besteed, Van Schie vertelde gisteren dat VOORSCHOTEN - Al meer dan kon een ambtenaar van het ministe- hij nu vanuit zijn nieuw gebouwde rie niet duidelijk maken. De be- huis tegen een vieze muur zit aan te windsman kan daar echter niet zo kijken. Alleen vanwege het feit dat maar omheen. Hij is volgens de wet daarop een plat dak zit, mag het verplicht hiermee rekening te hou- spul niet worden neergehaald. De den, merkte de rapporteur van de staat waarin het onderkomen ver- Raad van State op. De ambtenaar keert is slecht. Zo slecht, dat verze- van WVC: "Er is meer dan alleen die keringsmaatschappijen het zelfs oude gevelsteen die men zo graag niet meer willen verzekeren. Mede bewaard wil zien. Aan de boerderij daarom maakte Van Schie zich zor- zit wat meer historie vast dan aan gen. Want, zei hij gisteren, wie LEIDERDORP - Voor de vijfde maal wordt zaterdag 27 mei de ma nifestatie Leiderdorp Aangenaam gehouden. Doel van dit evenement is om Leiderdorpers kennis te laten maken met de cultuur van etnische minderheden afkomstig uit Marok ko, Turkije, Suriname, Nederlandse Antillen en Latijns-Amerika. In te genstelling tot vorige jaren wordt de manifestatie niet meer in een tent gehouden maar in jeugd- en jongerencentrum de Sjelter aan de Heemraadlaan. De organisatoren, de werkgroep Leiderdorp Aangenaam, vonden de huur van een tent te duur worden. Bovendien is de tent die bij vorige gelegenheden aan de Laan van Ou derzorg stond opgesteld meermalen het doelwit van vandalen geweest. Vorig jaar werden de touwen van de tent 's nachts doorgesneden. Emiel Snel, voorzitter van de werkgroep Leiderdorp Aange naam, zei gisteravond tijdens een persconferentie in de Sjelter dat Leiderdorpers nog steeds te weinig begrip opbrengen voor de leefge- woontebn van buitenlanders. Vol gens haar is het bittere noodzaak om op een speciale dag de aandacht te vestigen op de positie van etni sche minderheden. Op zo'n speciale dag kunnen Leiderdorpers in con tact komen met buitenlanders en door onderlinge gesprekken meer begrip voor de ander opbrengen. Snel: "Als je de taal niet voor hon derd procent spreekt dan wordt je al gauw uitgelachen. Van buitenlan ders wordt begrip verwach. Ze moe ten zich aan de Nederlandse ge- woobnten aanpassen, maar van de kant van de Nederlanderds is heel weinig begrip te bespeuren", aldus een van de leden van de werkgroep. Leiderdorp Aangenaam staat de- - ze keer in het teken van kunst en de kosten op als de cultuur. Er zijn optredens van Turk- m mm m se, Marrokkaanse, Hindoestaanse, Antilliaanse en Latijns-Amerikaan- groepen. Kunstenaars uit ver- landen exposeren schil- Nederlandse en buiten- draait bliksem inslaat of het zaakje stort? De WVC-ambtenaar vertelde dat o Van Schie onderhoudsplicht heeft schniëndè ïandë'n ten aanzien van het monument. En derijen en Nederl«..v.„*. uulltu- dat hij, zolang de boerderij op de landse dichters dragen gedichten Voor de kinderen is een spe ciaal programma ogesteld. Ruim 100 belangstellenden voor 58 houtskelethuizen Voorschoten drijf een toelichting. Zij benadruk ten opnieuw de milieuvriendelijk heid en behaaglijkheid van de wo ningen. Ook de afwisseling in bouwstijl, lagere energiekosten en honderd mensen hebben brief laten weten dat zij belangstel ling hebben voor een van de 58 houtskeletwoningen die in Voor schoten verschijnen. Dat bleek gis- snelle bouwtijd kregen in hun teravond tijdens de commissie openbare werken waar leden Zweedse handelsdelegatie, chitect WASSENAAR - In het Nederlands en het Engels waarschuwt het Was- senaarse gemeentebestuur omwonenden van het Wilhelminaplein en het kruispunt bij Auberge de Kieviet voor de luilakviering morgenoch tend vroeg. Het gebiedje im de exclusieve wijk de Kieviet de laatste ja ren uitgegroeid tot een ware luilaklocatie, waar de politie op de zater dag voor Pinksteren immer aanwezig is. In de brieven wordt de burgers verzocht de politie te helpen en geen tuinmeubels, mini-containers, fietsen en bromfietsen buiten te laten staan. Voor meer informatie over de 'lazy-bones'-viering kunnen ze contact opnemen met de politie. De Engelstalige informatie is er eng genoeg voor met termen als 'een collectief soort vandalisme' en 'spon taan gevormde jongerenbendes': 'a sort of collective vandalism, perpe trated by spontaneously formed gangs of youth throughout the Friday nigtht'. Omdat er ook haal alle aandacht. Na hun betoog konden de com missieleden vragen stellen. Ze vertegenwoordiger maakten hiervan dankbaar gebruik houtskeletbouwbedrijf en kraakten kritische noten op het de gebied van brandveiligheid en het onderhoud. Architect W. Vandervis en H. Bakers van Myresjö probeer den om het hardst de commissiele den gerust te stellen. Zo behoeven de huizen niet direct naast elkaar te worden gebouwd en zouden dikke Myresjö informatie gaven woningen. Directeur A.J. Bonou vrié, van de afdeling algemene za ken, zei na afloop van de vergade ring dat zijn afdeling al 250 telefoon tjes heeft beantwoord van mensen die geïnteresseerd zijn in de huizen. buiten gipsplaten in de woningen het de gemeente belangstelling hebben brandgevaar verminderen. Ze bena- getoond, waarschuwde voorzitter drukten dat de gemeente een vrije M.J. Breunesse (PvdA) dat de ge- keus heeft voor wat betreft de bui- meente de woningen op de gebrui kelijke wijze verdeelt. Voorschote- i economisch gebondenen tenzijde kiezen vi dus krijgen hierbij voorrang. Bonouvrié tenkant. de woningen en kan Dr een traditionele stenen, ïinder bewerkelijke, bui- benadrukte dat de 15 premie-A Ook het publiek toonde belang- ningen worden verdeeld volgens de stelling door te vragen om techni normale criteria, bij een te grote be langstelling moeten mensen voor de andere koopwoningen loten. Tydens de vergadering gaven de afgevaardigden van de Zweedse handelsdelegatie het architecten bureau en het houtskeletbouwbe- sche informatie en een tijdsplan ning van het project. Zoals het er nu uitziet, begint de bouw eind 1990 en zal deze ongeveer acht maanden in beslag nemen. De architecten Van- derVis en het architectenbureau Wilmink/Becka zulen de wonin gen ontwerpen. ,E J, pakweg 260.000 leae.e In 34 pl.aue, Bo— koenen o ons ge—, pakket mogelijkheden helpen de juiste taktiek te kiezen. Want ook de krant heeft tussen voor- en achterpagina zijn gevoelige plekken. Laat u eens uitgebreid en rijblijvend voorlichten over de beste keuze voor uw bedrijf. Bel voor informatie het Leidsch Dagblad 071-161400 of Alphens Dagblad 01720-93961. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14