TAD LEIDEN Felle protesten tegen :en in AZL Rötisseiie Oudt Leyden 1 juli definitief dicht Problemen bouwplan nabij de Herensingel Groen licht voor vestiging van Albert Heijn in Marca-garage Koets-o-theek definitief geen hinderwetvergunning s LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 12 MEI 1989 Oorzaak: parkeerprobleem en veranderd bestedingspatroon LEIDEN Het parkeerpro bleem in Leiden en een veran derend bestedingspatroon van de klanten heeft rötisserie Oudt Leyden de das omge daan. Het enige restaurant in Leiden met een Michelin-ster sluit op 1 juli de deuren. Het aan Oudt Leyden verbonden pannekoekenhuisje blijft voorlopig nog open, totdat een koper is gevonden voor het pand aan de Steenstraat. door Willem Spierdijk Voor eigenaar H.M. Martens is de beslissing om Oudt Leyden te sluiten een emotioneel besluit ge weest. Hij heeft de rötisserie zes jaar geleden overgenomen. "We hebben veel enthousiasme en energie in de zaak gestoken. Dat heeft er onder meer toe geleid dat de Michelin-ster is terugver diend". De laatste tijd werd Martens ge confronteerd met teruglopende omzetten. Hij merkte de mindere resultaten voor het eerst eind 1987. De eigenaar van het restau rant vroeg zich af of hij de hand in eigen boezem moest steken, of hij zelf dingen aan zijn zaak kon ver beteren. "Ik heb gedurende een half jaar een enquête gehouden onder de klanten. Die konden ze anoniem invullen en terugsturen. Uit dat onderzoek bleek dat 85 procent van de bezoekers tevre den was over de ambiance, de be diening en de kwaliteit van het eten", zegt Martens. Als een van de oorzaken van de teruglopende resultaten wijst Martens het veranderd beste dingspatroon van de "Auto's en vakanties zijn de prio riteiten, dat betekent dat op ande re dingen wordt bezuinigd. Men gaat nog wel eten, maar geeft daarvoor minder geld uit". Marketing-bureau Martens heeft geprobeerd op die ontwikkelingen in te spelen door het brengen van goedkopere keu zemenu's. Ook dat bracht niet de gewenste ommekeer. Daarbij kwam nog dat de belangstelling voor lunches bij Oudt Leyden sterk terugliep. "Om de zaak toch nog rendabel te maken, zou ik er een totaal ander restaurant van moeten maken, me meer moeten richten opgoedkopere maaltij den. Ik heb er echter geen zin meer in om de boel helemaal om te gooien", zegt Martens. De eigenaar van het restaurant aan de Steenstraat heeft zelfs nog een marketing-bureau in de arm genomen om te kijken of zijn be drijf rendabel kon worden ge maakt. Een restaurant als Oudt Leyden op die plaats in de stad, is niet levensvatbaar, luidde de con clusie van het bureau. Martens voegt daar aan toe dat hemzelf ook regelmatig is geble ken dat het parkeren bij zijn be drijf een probleem vormt. "Uit de enquête die ik heb gehouden, bleek dat veel klanten niet uit Leiden kwamen. Die vonden het een bezwaar enkele minuten te moeten lopen. Mensen die een restaurant als de rötisserie bezoe ken, willen hun auto bij de zaak kunnen parkeren. En als dat moeilijk is dan gaan ze wel naar de Beukenhof in Oegstgeest of Rozenrust in Leidschendam. En een zaak als Oudt Leyden kan het niet alleen hebben van de Leide- naars. Ook in Rotterdam is geble- Eigenaar Martens voor de rötisserie aan de Steenslraat. Parkeerproblemen e troon hebben hem doen besluiten de zaak te verkopen. Onvriendelijk Volgens Martens is Leiden dan ook een auto-onvriendelijke stad. Hij vindt dat de oost-west verbin ding uitermate slecht is. Ook heeft hij aanmerkingen op de ont vangst die bezoekers ten deel valt bij het binnenrijden van de stad. "In Frankrijk is me vaak opgeval len dat bezoekers van een ge meente hartelijk welkom worden geheten. Het eerste wat je ziet als je Leiden binnenrijdt is een bord je met 'Betaald parkeren, weg- sleepregeling'. Dat weert men sen. Waarom staat er niet 'Harte lijk welkom in museumstad Lei den". Bij het besluit de zaak te verko pen speelt in het achterhoofd van Martens ook nog mee dat de be lastingaftrek van maaltijden in restaurants in de toekomst aan banden wordt gelegd. "In Dene marken is enkele jaren geleden eenzelfde maatregel getroffen. Dat heeft daar een flink aantal goede restaurants de kop ge kost". Martens verwacht dat zijn zaak zeer goed exploitabel kan zijn als eetcafé. "Voor de goedkopere markt is dit een uistekende loca tie, een toplocatie zelfs. Met een redelijke investering is naar mijn mening een goede zaak van te ma ken". De eigenaar hoopt dat het Pannekoekenhuisje blijft be staan. "Dat heeft zeker bestaans recht", meent Martens. LEIDEN - De gemeente zit in haar maag met een plan voor de bouw van 15 woningen aan de Herensin gel, op het terrein van de voormali ge Beatrixschool. Omwonenden en de directeur van de nabijgelegen basisschool De Singel maken be zwaar tegen het bouwplan in z'n huidige vorm omdat er te weinig speelgelegenheid in de buurt over blijft. Wethouder Van der Molen en de leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening bleken het gisteravond eigenlijk wel eens te zijn met de bezwaren, maar zien vooralsnog geen mogelijkheid om het bouwplan in een voor ieder aan vaardbare vorm aan te passen. De Amsterdamse architect Theo Bosch heeft een plan gemaakt voor 15 woningen rond een gemeen schappelijke tuin ten behoeve van centraal wonen. Het deel van het bouwtterrein dat al braak ligt wordt momenteel gebruikt als speelgele genheid voor kinderen uit de buurt en leerlingen van de basisschool. "De eigenlijke speelplaats van de school is veel te klein", betoogde de directeur van basisschool De Sin gel, mevrouw Weytens, gister avond. De klassen moeten om de beurt buiten spelen en kunnen zich dan nauwelijks bewegen. Als er straks woningen met ramen aan de speelplaats grenzen blijft er ook geen hoekje meer over waar de schooljeugd kan voetballen. Me vrouw Weytens pleit er voor de helft van het terrein te bestemmen voor woningbouw en de andere helft speelterrein te laten. Wethouder Tesselaar zou er in een perder stadium wel voor ge voeld hebben de buurtbewoners en het schoolhoofd tegemoet te ko men. De architect heeft zich even wel op het standpunt gesteld dat als het plan niet in de huidige vorm doorgaat hij er mee kapt. Tesselaar is voor dat standpunt gezwicht, al dus de bewoners gisteravond. De raadscommissie kon wel mee- 'Sluiting afdeling psychiatrie onverantwoord' +LEIDEN De open plek aan de Kaiserstraat naast de mensa wordt bebouwd. De eigenaar van de grond, P.C. den Ouden uit Warmond, heeft een bouwplan ontwikkeld. Er komen op de open plek acht woningen in de premie A en/of vrije sector. Het is de bedoeling dat nog dit jaar wordt begonnen met de bouw. Het bouwplan van Den Ouden is overigens in strijd met het bestemmingsplan. De gemeente wil echter onthef fing verlenen van de voorschriften van het plan. (foto jan Holvast) LEIDEN - De vestiging van Albert Heijn aan de Ir. Driessenstraat mag er van de gemeenteraad komen. Een ruime meerderheid in de raads commissie voor ruimtelijke orde veegde gisteravond alle bezwaren van omwonenden en van de concur rerende supermarkten Digros en Hoogvliet van tafel. De politiek wees ook de beschul diging van de hand dat de gemeente is misleid. In de oorspronkelijke plannen van projectontwikkelaar Erica zou aan de Ir. Driessenstraat het orthopedisch bedrijf Van Lier- op komen. Door faillissement van dat bedrijf ging dit niet door. Maar volgens buurtbewoners en de advo caat van Digros was dit al veel eer der duidelijk en zou de gemeente zich willen en wetens hebben laten misleiden. Als bewijs voeren zij aan dat de Marca-kledingzaak is ver kleind om een supermarkt van 850 vierkante meter mogelijk te maken en dat de kozijnen al direct in de AH-kleuren werden geschilderd. Projectontwikkelaar Erica heeft thans overeenstemming bereikt over de verkoop van het winkel-par keergaragecomplex aan een Zweedse firma, onder voorwaarde dat Albert Heijn zich er kan vesti gen. Volgens Digros-advocaat Van Santen stelt de gemeente, door hier aan mee te werken, de ontwikkelaar in staat een enorme winst te boe ken. "Ik had gedacht dat gemeen ten van speculanten in de jaren ze ventig wel zoveel hadden geleerd dat ze dit soort trucs zouden door zien", aldus de advocaat. Volgens wethouder Van der Mo len (ruimtelijke ordening en ver keer) is er evenwel geen sprake van misleiding. Zij wist zich gister avond gesteund in die opvatting door de meeste partijen in de raad. Volgens Van der Molen is de safnen- zweringstheorie volstrekt tegen- strijding aan de problemen waar voor men zich thans gesteld ziet. In het bouwplan is namelijk geen re kening gehouden met het laden en lossen bij de AH-vestiging. "Dat be wijst wel dat er van een vooropgezet plan geen sprake is", aldus Van der Molen. De vrees voor overbewinkeling wordt in de ogen van de wethouder en commissieleden evenmin ge staafd door feiten. Wel hebben de politici oog voor mogelijke parkeer en verkeersoverlast in de wijk Pan- cras-oost. De commissieleden zien het la den en lossen op de openbare weg als het grootste probleem dat de Al- bert Heijn-vestiging met zich mee brengt. De commissie vindt de af spraak dat dit buiten de spitsuren zal gebeuren onvoldoende. Ge vreesd wordt voor filevorming en voor overlast voor het fietsverkeer. Van der Molen deed de toezegging hierover nadere voorwaarden te zullen stellen. Ook zal van Albert Heijn geëist worden dat het eerste' uur parkeren in de parkeergarage gratis is. De wethouder zegde ver der toe dat in de buurt maatregelen getroffen worden om overlast van verkeer en parkeren tegen te gaan. LEIDEN Zowel binnen als buiten het ziekenhuis is geprotesteerd tegen de voor gestelde sluiting van de af deling psychiatrie van het AZL. Instellingen en afde lingen bezigen in hun reac ties aan de Raad van Bestuur termen als onverantwoord en onbegrijpelijk. Het opdoeken van de afdeling en de polikliniek van psychiatrie is één van de ingrijpende maatregelen die de Raad van Bestuur van het AZL heeft voorgesteld om de komende drie jaar veertien miljoen gulden te bezuinigen. De opvang van de pa tiënten, van wie een groot aantal be handeld moet worden wegens een zelfmoordpoging, zou moeten wor den overgeheveld naar psychia trisch ziekenhuis Endegeest en de Jelgersmakliniek. Directeur patiën tenzorg Lameijn van Endegeest liet echter onmiddellijk na het bekend worden van het voorstel tot sluiting weten dat het zijn ziekenhuis aan plaatsen, personeel en voorzienin gen ontbreekt om eenzelfde goede opvang voor vooral crisispatiënten te kunnen bieden. In navolging van het verbijsterde personeel van de afdeling en van Endegeest heeft een aantal instel lingen en ziekenhuisafdelingen zich ook tegen sluiting uitgesproken. Het gaat om het Riagg Zuid-Hol- land-noord, de Vrije Universiteit, de subvereniging Assistenten in de Psychiatrie der Nederlandse Vere niging van Psychiatrie, de verpleeg kundigen van de afdeling acute op name en internist M. van Berkel van intensive care en beademing. De argumenten die zij voor hun standpunt aanvoeren zijn globaal hetzelfde: mensen hebben een drempel om zich te laten behande len in Endegeest, dat nog immer het stempel van 'gekkenhuis' krijgt op geplakt'. Gevreesd wordt daarom dat mensen die een zelfmoordpo ging hebben gedaan en niet in het ziekenhuis terecht kunnen voor hulp, huiswaarts keren en wellicht een nieuwe poging tot zelfdoding ondernemen. Verder dreigen met het sluiten van de afdeling vijf op leidingsplaatsen voor psychiaters verloren te gaan. Aan zowel die op leidingsplaatsen als aan psychiaters is in Nederland een groot tekort. Voortrekkersrol Ook zou de kwaliteit van de patiën tenzorg achteruitgaan en onderzoek worden bemoeilijkt. Het Dijkzigt- ziekenhuis zegt verbijsterd te zijn dat de gedachte tot sluiting über haupt is opgekomen. "Psychiatrie is een basisspecialisme dat in een academisch ziekenhuis niet kan worden gemist". Verder wordt ge wezen op de bestaande samenwer king tussen beide ziekenhuizen. De professoren Van Dijck en Van Tilburg van de Vrije Universiteit wijzen van in hun reactie op de voortrekkersrol in de ontwikkeling van de ziekenhuispsychiatrie van professor H.G.M. Rooijmans, hoog leraar in de klinische psychiatrie. Rooijmans zelf is ook bepaald onge lukkig met het voornemen de afde ling te sluiten. "Ik kan me niet voor stellen dat het ook wordt uitge voerd". LEIDEN - De Koets-o-theek krijgt definitief geen hinderwetvergun ning, zodat de discotheek aan de Kruisstraat illegaal in bedrijf is. Ei genaar Leo Kamphues heeft aange kondigd in beroep te gaan tegen de weigering van B en W van Leiden. De Koets-o-theek moet uit de Kruisstraat verdwijnen omdat de bezoekers te veel overlast veroorza ken voor de buurt. De laatste jaren zijn vele geluidwerende voorzienin gen aangebracht. De meeste hinder Kunst te kijk in winkelcentrum LEIDEN - In het winkelcentrum Kennedylaan/Wagnerplein zijn za terdag schilderijen, aquarellen en tekeningen te zien van de Leidse kunstenaars Jacob Kanbier en Ber- nie Autsema. Kanbier demostreert zijn talenten op het gebied van de aquarellen, Autsema geeft toelich ting op zijn werk. De winkeliersvereniging Kenne dy Centrum heeft in samenwerking met de Kunstuitleen Leiden de ex positie georganiseerd. De tentoon gestelde werken komen uit de col lectie van de Kunstuitleen. voelen met de bezwaren uit de buurt. De commissieleden gingen daarom uiteindelijk akkoord met een voorstel van wethouder Van der Molen om het bestemmingsplan te wijzigen in die zin dat er wel wonin gen op het terrein gebouwd mogen worden, maar over het aantal en in welke vorm, daarover sprak de commissie zich nog niet uit. Zo hoefden de raadsleden gisteravond nog niet echt te kiezen. Wethouder Van der Molen zegde op haar beurt toe dat niet eerder een bouwvergunning wordt verleend dan wanneer overeenstemming is bereikt met de commissie over het bouwplan. Intussen wil de wethou der proberen met een voor ieder aanvaardbare oplossing te komen. Open dag bij studenten verenigingen LEIDEN - Leidenaars kunnen za terdag 27 mei een kijkje nemen bij de verschillende studentenvereni gingen. Van 11.00 tot 15.00 uur is er een gemeenschappelijk evenement op het Stadhuisplein. Hierbij tre den bands, cabaretiers en jazzgezel- schappen uit de studentenvereni gingen op. De middag wordt gepre senteerd door Leidenaar George Julien. Daarnaast zijn er activiteiten zoals een karatedemonstratie, een levend schaakspel en het schmin ken van kinderen. Vanaf 15.00 uur verschuiven de activiteiten tijdens deze open dag naar de afzonderlijke verenigingen waar verschillende programma's worden verzorgd. Zo is er in Augustinus aan het Ra penburg in samenwerking met de Muziekschool een middagconcert voor oudere inwoners. In Minerva aan de Breestraat vertonen motor rijders in de grote zaal hun kunsten. Bij SSR aan de Hogewoerd treedt het Collegium Musicum op. Lief hebbers van dans kunnen bij Lisc aan de Tweede Binnenvestgracht kijken naar een salsademonstratie. De open dag wordt georganiseerd door de Plaatselijke Kamer van Verenigingen, het overkoepelend orgaan van alle Leidse studenten (sportverenigingen. De vereniging hoopt met deze dag positief naar buiten te kunnen treden en een be ter contact tussen de Leidse bevol king en studenten te krijgen. Hij wijst erop dat bij zijn aanstel ling als hoogleraar in 1976 het opzet ten van een afdeling psychiatrie in het AZL één van zijn belangrijkste opdrachten was. "Er waren één of twee psychiaters die consulten de den, maar dat vond men te weinig. Als nu dertien jaar later wordt ge steld dat deze afdeling dicht moet, hoef ik mijn emoties daarover denk ik niet toe te lichten". De professor was net zo verrast als ieder ander dat over sluiting van zijn afdeling wordt gedacht. Volgens hem is daarover vooraf geen overleg ge voerd. "Als men bij mij was geko men om in overleg te bekijken hoe we zouden kunnen inkrimpen, was een reëel gesprek uiteraard moge lijk geweest. Maar het is volstrekt anders gegaan". komt van de aan- en aflopende be zoekers. Eigenaar Kamphues vertelt dat de gemeente en hij druk op zoek zijn naar een andere plek voor de discotheek 'die in een enorme be hoefte voorziet'. "Maar het is niet eenvoudig", aldus Kamphues. "Ei genlijk is voor ons de enige voor waarde dat we in de buurt van de binnenstad zitten, want al onze klanten komen te voet of op de fiets. En natuurlijk moeten we op een plek zitten waar we geen overlast veroorzaken". Zulke plekken zijn in of bij de Leidse binnenstad uiterst moeilijk te vinden. Kamphues heeft zijn hoop gevestigd op de komst van nieuwe parkeergarages waar do dis co op of onder zou kunnen komen. "Ik heb begrepen dat er plannen zijn voor een parkeergarage in de Stationsbuurt en dat er ook wordt gedacht over een garage in de Mors- buurt. Andere plekken zou ik niet zo gauw kuhnen bedenken". Kamphues vreest niet dat de Koets-o-theek door de gemeente wordt gesloten nu er geen vergun ning is. "Dat zou niet erg realistisch zijn. We zitten hier al negentien jaar en zijn op zoek naar een andere plek. Niemand is echt gebaat bij een sluiting", meent Kamphues, die er bovendien op wijst dat eerst de be roepsprocedure moet worden door lopen. Dat vergt ten minste een jaar. "Voordat deze procedure teneinde is, hopen we eruit te zijn". Extra aandacht voor uitmuntende rechtenstudenten LEIDEN - Uitmuntende rech tenstudenten krijgen mogelijk apart college aan de Leidse fa culteit der rechtsgeleerdheid. Na het afsluiten van het eerste jaar (de propedeuse) wil de hoogleraar internationaal recht prof. mr. H. Schermer, de initia tiefnemer van het plan, studen ten met hoge cijfers extra aan dacht geven. Hoe het initiatief Mordenate (More than eight; meer dan een acht) vorm moet krijgen, is nog onbekend. Gedacht wordt aan aparte colleges in een eigen ge bouw of aan extra cursussen en seminars naast het onderwijs programma. Tijdens deze cur sussen zouden de goede studen ten kunnen discussiëren over fundamentele juridische vraag stukken. Overigens is er nog geen geld voor de speciale oplei ding. Mr. K. Cath, oud-voorzit ter van het college van bestuur, is op zoek naar sponsors. Aangehouden na diefstal LEIDEN De politie heeft gister avond op het Rapenburg twee Lei denaars van 20 en 25 jaar oud aange houden, die bij de Boerhaaveschool aan het Noordeinde bouwmateriaal hadden gestolen. Zij hadden drie steigerpijpen, klemmen en pennen in een bootje met buitenboordmo tor geladen en waren daarmee vanaf de Witte Singel naar het Rapenburg gevaren. Daar maakte de inmiddels gewaarschuwde politie een einde aan het tochtje. Meisje gewond LEIDEN - Een 15-jarig meisje uit Hazerswoude heeft gistermiddag letsel opgelopen bij een aanrijding met een auto op de Hoge Rijndijk. Zij is met een gekneusde voet over gebracht naar net AZL. Het meisje reed per fiets over de Hoge Rijndijk en werd ter hoogte van de Matilo- weg aangereden door een 29-jarige automobilist uit Voorschoten. Deze wilde rechtsaf de Matiloweg inrij den en zag het meisje, dat rechtdoor reed, te laat. Haar fiets werd totaal vernield. STAD LEI DE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13