H) Huwelijksnacht in een museum Werpmolens weer met slip voorop VISSPORT Guide Rouge: 1206 pagina's informatie over Frankrijk Geschiedenis van Den Haag in VVV-folder Organisatie deskundige Organisatie medewerker Werkvoorbereider/Koördinator Kostendeskundige Jawel, zo maakt zij er "handig" werk van VRIJDAG 12 MEI 1989 Elk jaar in de maanden april en mei verschijnen de nieuwe catalogi van de producenten en importeurs van hengelsportartikelen. Het is langza merhand gebruik geworden dat in deze kleurrijke boekwerken (die van Albatros spant de kroon met 192 pagina's) een plaatsje wordt in geruimd voor bekende Nederland se hengelsportjournalisten. Zij vertellen iets over hun specia liteit en prijzen terloops wat materi alen aan die natuurlijk nooit van de concurrent zijn. Daarom dient de le zer de aanbevelingen met enige scepsis te bekijken. Bij het doorbla deren van de nieuwe uitgaven ont dek je al snel dat er geen werkelijk hemelbestormende nieuwe dingen worden gepresenteerd. Was het een paar jaar geleden mo de om werpmolens uit te voeren met de slipinstelling achterop het molenhuis, op dit ogenblik komen de meeste merken daarop terug en zit de slip weer bovenop de spoel. Wel is een aantal wat duurdere mo lens uitgerust met een handigheidje waarmee de slipafstelling tijdens de dril kan worden bijgeregeld. Dat kan zeker voor de ervaren hengelaar handig zijn. Beginners zou ik het niet aanbevelen, want die hebben alle aandacht nodig voor de vis die moet worden afgemat. Een paar jaar geleden was er ook een trend om de molens steeds lichter te maken. Daarvoor is veel te zeggen wannneer het gaat om molens voor de kunstaasvisserij. Dan loop je namelijk de hele dag te gooien met zo'n molentje en is el ke gram minder een, stukje winst. Bij de statische visserij maakt het niets uit. Dan wordt de molen tij dens een visdag slechts een beperkt aantal malen opgetild om in te wer pen. Op werpmolengebied is er lang zamerhand sprake van een terug keer naar meer kwaliteit. Natuurlijk er zijn nog altijd tal van bazaarmo lentjes te koop voor een of meer tientjes, waarvan de slip slecht functioneert, de draaiende onderde len aan grote slijtage onderhevig zijn en waarvoor geen reserveon derdelen voorradig zijn. Er blijft voor dit soort nepmo- lentjes kennelijk een ruime markt. Maar bekende molenproducenten zijn langzamerhand ook tot het in zicht gekomen dat het gros van de hengelaars best bereid is een paar tientjes meer uit te geven wanneer het om kwaliteit gaat. Er zijn de afgelopen jaren geves tigde namen de mist ingegaan om dat ze hun naam, een kwaliteitspro- dukt te leveren, te grabbel gooiden 's Lands kleinste luxehotel Terugkeer naar de slip op de molenspoel en meegingen met de mode dat een molen er in de eerste plaats fraai moet uitzien en pas in de tweede plaats goed moet werken. Dat resulteerde in series molen met gouden en zilveren sierstripjes, uitvoeringen in modieuze kleuren, maar tegelijkertijd in het gebruik maken van veel goedkopere materi alen. De produktie werd vaak verlegd naar landen als Taiwan, Hongkong en andere landen in het Verre Oos ten met lage loonkosten. Gevolg was dat het aantal klachten sterk toenam en de goede naam verloren ging. DOOR BRAM VAN LEEUWEN Op die verkeerde weg is inmid dels een aantal teruggekeerd. Vaak zijn oudere zeer bekende modellen weer in produktie genomen. Door opnieuw-gebruik te maken van goe de kogellagers, slijtvaste lijngelei- ders en draaiende delen van metaal in plaats van hard plastic werken de molens stukken beter en gaan veel langer mee. Nog een kleine greep uit de nieu wigheden die worden gepresen teerd. Zo komt Albatros met een winkel-pickerset in een koffertje. Handig om mee te nemen op reis of achter de auto voor een paar vrije uurtjes. De adviesprijs is f125. Verder zijn er twee nieuwe soor ten Rapala-pluggen. Rattle 'n rap is een klein zinkend plugje met een aantal ingebouwde kogeltjes dat ex tra trillingen in het water veroor zaakt en een nieuwe imitiatie van de elrits zowel in drijvende als de zin kende uitvoering. Shakespeare komt zoals gebrui kelijk met een serie nieuwe hengels en werpmolens. Zo is de werpmo- lenserie Sigma Whisker Titan ver nieuwd. Het molenhuis is gemaakt van whisker en titaniumvezels af komstig uit de ruimtevaart en de spoelrand is van teflon om de weer stand bij het werpen nog verder te verminderen. De 040-uitvoering voor het binnenwater heeft f 103 als adviesprijs. Verder brengt Shake speare onder meer twee nieuwe vis- tassen (f28,75 en f39.50) en twee nieuwe warmte-overalls (f498 en f269). Een huwelijksnacht in een tot vijfsterrenhotel omgebouwd museum? En dan ook nog de enige twee gasten zijn? Of gewoon een luxe logeerpartij in de stijlkamer van dit museum. Als het u wat lijkt, dan is museumdirecteur en ondernemer Klaas Smit uw man. Hij opent deze maand het kleinste vijfsterrenhotel van Nederland, in het Groningse dorp Eenrum, vlakbij Pieterburen. Eén kamer telt dat hotel. Die kamer is helemaal ingericht in oud Groningse stijl, zoals bij de rijke Groningse hereboeren thuis. Ook Browning brengt hengels en molens op de markt. Profil is bijvoorbeeld een nieuwe te lescoophengeltje van carbon en ke- vlar in 4 lengten tussen de 2.50 en 4 meter. De hengel is speciaal ge schikt voor licht en snel concours- vissen vlak onder de kant. Nieuw zijn ook de Carp F1 een karperhengel van 3,30 of 3,60 meter vervaardigd van carbon verstevigd met kevlar-wikkelingen en een matchhengel van 3,60, 3,90 of 4.20 meter genaamd Match Tech. De hengel heeft een parabolische actie. Tenslotte nog iets over Silstar dat de laatste tijd erg veel aan de weg timmert. Voor de concoursvisser brengt Silstar de 3090 Powerwind Classic. Een strakke oversteek- -wedstrijdhengel van carbon. De 12,50 meter-uitvoering bestaat uit 11 delen, weegt nog geen kilo en heeft een adviesprijs van f 1895. Omdat het vissen met een voer- korfje nogal populair is brengt Sil star ook twee nieuwe zogenaamde 'feederhengels'. De eerste is de Po werwind Graphite, 3,30 of 3,60 me ter, bestaat uit 3 delen weegt 2 tot 2,5 ons en heeft als adviesprijs 231 tot 258 gulden. Zijn goedkopere broertje de Con tender heeft geen kurken maar een foamhandgreep is 3 meter lang en blijft net onder de 100 piek. door Deen van Wageningen Intieme verwennerij. Geen last van andere hotelgasten, die midden in de nacht luidruchtig hun kamer op zoeken. Eenrum ademt rust. En zo ook het pittoreske liefdesnest van Smit, waarin een antiek kabinet komt met een ingebouwd ijskastje vol exclusieve drankjes. In een heus cylinderbureau, een museumstuk, treft de gast papier en schrijfwaar aan. Natuurlijk slapen de gasten in een echte bedstee, al is daar wel een super-de-luxe matras ingelegd. Ter wijl een indrukwekkende metalen badkuip, met veel sierlijke krullen, een prominente plaats in de badka mer krijgt. Bakkerij Het hotel is gevestigt in een oude bakkerij. Een heel klein pandje. De twee kamers van de bakker zijn sa mengetrokken tot één gastenver blijf. Het winkeltje richtte Klaas Smit zoals het vroeger was. "Het pu bliek wordt door de etalage een blik gegund in vroeger tijden." De 37-jarige zakenman bracht al eerder even gewaagde als spraak makende ondernemingen tot een goed resultaat. Tien jaar geleden verbouwde hij zelf een oude schuit tot pannekoekenrestaurant. Nu heeft hij een kleine vloot pannekoe- kenschepen. "Alles is al gedaan in dit land. Je moet een oud idee een nieuwe uitwerking geven. Het klinkt eigenwijs, maar je moet be ginnen met denken waar anderen ophouden," meldt Smit zelfverze kerd. Een ander staaltje van zijn opmer kelijke ondernemerschap is de mosterdmakerij, naast de oude bak kerij, die tot luxe hotelletje is omge toverd. In het museum wordt echte mos terd en azijn gemaakt. Er is een kruidenwinkeltje, uit grootmoeders tijd, waarin de produktie van het museum wordt verkocht. Het res taurant heeft als specialiteit tradi tionele gerechten uit de streek. Na- Eeuwwisseling Wat beweegt de mens Smit om zich bezig te houden met dergelijke ini tiatieven? Is het commercieel ge win of gaat het verder...? Smit lacht eens. Hij meldt: "Groningen heeft een rijke geschiedenis. Rond de eeuwwisseling en begin deze eeuw bloeiden de ambachten. Dat mag niet verloren gaan. Het moet verza meld worden, maar wel op zo'n ma nier dat het ook de kosten dekt". De medewerkers van Abrahams Mosterdmakerij zullen de roomser- vice van de hotelkamer voor hun re kening nemen. En de maaltijden komen natuurlijk uit de museum keuken. "Onze mensen koken kun nen net zo goed een klein hapje ma ken als een maaltijd met acht gan gen," aldus museumdirecteur Klaas Smit. Over de commerciële toekomst van het hotel maakt hij zich geen enkele zorg: "Veel mensen die hier komen houden van aparte dingen. Van bezoekers kregen we heel vaak i overtuigd dat zijn de vraag of er hier ook bruiloften ge vierd konden worden. Daaruit ont stond het idee om bruidsparen in stijl te ontvangen. Maar ook zaken mensen hebben al belangstelling getoond". Abrahams Mosterdmakerij is ge vestigd aan de Molenstraat in Een rum, tel 05959-1600. Nadat enige tijd geleden de Michelin-gids 1989 voor de Benelux werd gepresenteerd en een week daarna dezelfde gids voor Groot-Brittan- nië, is nu de 'Guide Rouge' voor Frankrijk in de boekwinkels versche- Het is van de drie gidsen niet alleen de befaamdste (de eerste uitgave verscheen al in 1900), maar verreweg ook de dikste en de duurste (f 47,50). Nieuwigheidje: het eerbiedwaardige boek, sinds jaar en dag de in roodzwarte tinten gehouden leidraad voor alle chauffeurs die van een goed hotel, een goede tafel en een goed glas houden, is voor het eerst geheel in kleur gedrukt. Bleken de keurmeesters van Michelin Nederland nogal wat restau rant-sterren te hebben afgepakt; boven Frankrijk regende het sterren. In Le Crocodile in Strassbourg konden de Franse lekkerbekken zelfs hun negentiende driesterren restaurant (voortreffelijke keuken, een speciale reis waard) begroeten. Verder staan de 1206 pagina's van de Rode Gids dichtbedrukt met onder meer plattegronden van de belangrijkste steden en de meest re levante gegevens over bijvoorbeeld hotels en garages. De Guide Miche lin 1989 voor Frankrijk is verschenen in een recordoplage van 720.000 exemplaren. Alle bezienswaardigheden in Den Haag zijn samengevat in de nieuwe folder 'Beleef de geschiedenis van Den Haag'. De folder is samenge steld door het Haagse Gemeentear chief, dé bron van alle informatie over het verleden van Den Haag. Dit kleurig uitgevoerde drukwerk is be doeld als smaakmaker voor een aantal Haagse historische instellin gen die elk een stukje Haags verle den in beeld brengen. In een no- tedop krijgt de lezer een indruk van het Haags Historisch Museum, het Schevenings Museum, het Loos duin Museum 'De Korenschuur' en het op te richten Volksbuurtmuse um. Van deze laatste is alleen nog het buitenmuseum te bezichtigen in de vorm van een wandelroute langs kunstwerken die karakteris tiek zijn voor Haagse volkswijken. 'Beleef de geschiedenis van Den Haag' is bij de genoemde instellin gen en bij de VW-kantoren in Den Haag, Scheveningen en Kijkduin gratis verkrijgbaar. Ons profiel: Wilma Bouw b.v. behoort tot de internationale Wilma-groep en opereert op de Nederlandse markt vanuit haar centraal kantoor in Weert en haar acht kantoren, van waaruit klantgericht de acquisitie, de voorbereiding, de kalkulatie, de uitvoering en de nazorg worden gerealiseerd. De ervaring die Wilma Bouw b.v. gedurende een groot aantal jaren heeft opgedaan in vrijwel alle facetten van de utiliteitsbouw, de woningbouw, de renovatie en het groot-onderhoud hebben geresulteerd in een all-round vakkennis en een integrale aanpak. Van alle werken in voorbereiding en uitvoering vindt 90% in bouwteam plaats. Wilma Bouw b.v. biedt momenteel aan ongeveer 1.850 medewerk(st)ers werk, die samen in 1988 een omzet van ongeveer 600 miljoen realiseerden. In verband met een groeiende omzet en ter ondersteuning van de huidige marktpositie zoekt Wilma Bouw b.v. voorde afdeling UTILITEITSBOUW, kantoor Den Haag een: Uw profiel: U heeft afgeronde bouwkundige (MBO/HBO) opleiding. U bent tussen de 25 en 35 jaar. U heeft minimaal 2 jaar ervaring in de betreffende funktie. U bent op korte termijn inzetbaar. Uw inbreng: Als organisatie deskundige signaleert u de voortgang van werken. U bewaakt de kosten, maakt materieelplannen, taakbegrotingen, bouwplaatsinrichtingsplannen en geeft leiding aan een aantal organisatie medewerkers. Als organisatie medewerker bent u verantwoor delijk voor personeels- en werkregelings- schema's, maakt taakbegrotingen, detail planningen en leveringsschema's. Als werkvoorbereider maakt u né opdracht bouwplannen uitvoeringsgereed, coördineert tekeningen en werkzaamheden van instal lateurs en leveranciers, controleert contract stukken en werktekeningen. Als kosten deskundige maakt u in de voorbereidingsfase kostenramingen en standaard elementenbegrotingen en in de uitvoeringsfase analyse- en werkbegrotingen. Wij bieden u: Een funktie in een dynamische organisatie met gemotiveerde collega's. Voor deze funktie's gelden een goede honorering en uitstekende secundaire arbeidsvoorwaarden, zoals bedrijfsspaarregeling, 8% vakantie toeslag en zeer gunstige pensioenregeling. Hoe kunt u reageren: Voor nadere informatie kunt u telefonisch contact opnemen met dhr. J. van der Berg, telefoonnummer 070-814471 toestel 441. Uw schriftelijke sollicitatie, voorzien van een curriculum vitae dient u vóór 24 mei 1989 te richten aan: Wilma Bouw b.v., Postbus 16172, 2500 BD Den Haag, t.a.v. de heer J. Zuidema, afdeling personeel en organisatie. Iedere sollicitatie zal vertrouwelijk en discreet worden afgehandeld. Wilma 50 JAAR EEN VEELZIJDIGE PARTNER Nu eens geen turbotaal. De Saab Turbo heeft heel wat losgemaakt - en niet alleen op de weg. Saab heeft echter meer te bieden dan motoren met turbocbargers. Neem bij voorbeeld onze 9ooi, 90001 en de nieuwe 9000 CDi. Alle drie Saabs in hart en nieren die forse prestaties bieden zonder daarover ophef te maken. De Saab 2-liter, 16-kleppen injektie- motor is goed voor minimaal 128 pk/94 kW en levert al bij lage toerentallen een grote trekkracht. Tastbare voordelen: minder schakelen, soepeler rijden, zuiniger in verbruik. En het plezierige is: we spreken al injek taal vanaf f. 47.800,-. U bent van harte welkom voor een proefrit. U rijdt al een Saab vanaf f. 37.800,- inclusief BTW, leaseprijzen vanaf f 964,- exclusief BTW. Leiderdorp, Automobielbedrijf Oudshoorn b.v., Touwbaan 5, 071-410141. Marianne H. mist haar rech- dat en werd haar bedrijf een terhand al vanaf haar geboorte succes. Steun ons werk. en wilde een eigen werkplaats beginnen. Dankzij bemiddeling VO-Ned&rlSnd I door en een aanvullende bijdra- ge van AVO-Nederland lukte Postbus 850. 3800 AW Amersfoort. Tel. (033) 63 52 14. Giro 625000

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11