'Nederland mist de boot als Schiphol achterblijft' Echte gelijkheid is er toch 9 Schipho Wegstapel (65) gelooft heilig in groei luchthaven Zoya Krylowa leidt populair vrouwenblad in Sovjetunie Ex- Jehova 's Getuigen willen elkaar bemoedigen WOENSDAG 10 MEI 1989 Interview VOORSCHOTEN/SCHIPHOL - Hij kwam in een tijd van interne bestuursconflicten en in de naweeën van de eerste oliecrisis. "Een verbetering van de relaties met de overhe den en het rust brengen in de organisatie" waren zijn be langrijkste opdrachten toen hij bij Schiphol in dienst trad. Nu, elf jaar later, is de omzet van de luchthaven meer dan verdubbeld. Dit jaar zal Schiphol meer dan 15 miljoen pas sagiers en 575.000 ton vracht afhandelen. Jan Willem Weg stapel (65) neemt dan ook vol optimisme afscheid als presi dent-directeur van de luchthaven. "In het jaar 2000 zal Schiphol een van Europa's belangrijkste luchthavens zijn, met een Nederlandse vlag in top". door Bill Meyer Op 1 juni neemt de voormalige se cretaris-generaal van Verkeer en Waterstaat, Ruud den Besten, de scepter over. Hij treft een in de stei gers staand Schiphol aan. Per dag steekt de luchthaven de komende jaren een miljoen gulden in groei en modernisering. De capaciteit van de luchthaven verdubbelt tot het jaar 2000. De nieuwe verkeerstoren is slechts een voorbode van de din gen die komen gaan. Een nieuw sta tionsgebouw, nieuwe pieren, een kantorencomplex, een tweede spoortunnel en zo goed als zeker ook een vijfde baan. Wegstapel: "Als je nu achterblijft word je in de toekomst een soort re gionale luchthaven, vrijwel zonder intercontinentaal verkeer. Dan heb je als Nederland een kans gemist, en is de distributie van ons land voor een belangrijk deel verloren". Voorschotenaar Wegstapel heeft de grote lijnen neergelegd waar langs Schiphol zich bij aanhouden de groei kan ontwikkelen. Wegsta pel: "Wij zijn een aantrekkelijke luchthaven met een overzichtelijk stationsgebouw, veel ruimte en veel verbindingen. Tot het jaar 2000 blijft alles onder één dak. Dat is on ze kracht. In de toekomst zullen we wellicht met een tweede terminal de weg over (de overkant van de A4, red.) moeten". Vast staat dat de toekomst van Schiphol nauw is vèrweven met die van de KLM, veruit de grootste klant van Schiphol. Wegstapel slaat de toenaderingspogingen van de KLM tot buitenlandse luchtvaart maatschappijen met buitengewoon veel interesse gade. Zonder de na men van Sabena en British Airways te noemen, wijst hij erop dat de lij nen van de drie maatschappijen goed op elkaar aansluiten. En hij voegt er aan toe: "Ik ben geen pro feet, maar ik denk dat de KLM er goed aan zou doen samenwerking te zoeken met een grote Amerikaan se maatschappij". Zoetermeer Wegstapel kwam in 1978 bij de nv Luchthaven Schiphol. Daarvoor was hij sinds 1970 eerste burger van litair bedrijf Schiphol een marktge richte, agressieve onderneming ma ken. Een luchthaven die zich staan de kon houden in de harder wor dende concurrentiestrijd met reu zen als Londen, Frankfurt en Parijs. Het burgemeesterschap leek sommigen niet de meest geëigende vooropleiding voor een dergelijke opdracht. Zij kregen ongelijk. "Of je nu leiding geeft aan een groeige- meente of een bedrijf, beslissingen zul je altijd moeten nemen. Bij het bedrijfsleven gaat het echter alle maal wat sneller. Bij de overheid heb je altijd te maken met politieke afwegingen. Dat kost tijd". De Staat is veruit de grootste aan deelhouder van Schiphol. Volgens Wegstapel heeft dat echter nooit tot problemen geleid bij het voeren van een zakelijk beleid. "Meerdere ma len, bijvoorbeeld bij het Structuur schema Burger Luchtvaartterrei nen, stonden we lijnrecht tegenover elkaar. Maar de overheid heeft nooit via haar aandeelhouderschap pres sie trachten uit te oefenen op ons beleid. Ik heb derhalve geen klach ten over onze aandeelhouders. Het zou ook geen goede zaak zijn wan neer we als de overheid opereerden. Wij zijn nu eenmaal een bedrijf'. Een bedrijf dat naar de mening van Wegstapel nog lang niet rijp is voor een gang naar de beurs. Priva tisering acht hij voor de komende jaren onhaalbaar. "Het rendement op het geïnvesteerd vermogen is minimaal. Zo'n drie procent. Dat zal niet gauw meer worden. De komen de jaren investeren we opnieuw honderden miljoenen guldens. Af gezien van de zes procent dividend, een vergoeding voor renteverlies waar alleen een overheid genoegen mee neemt, gaat de winst terug in het bedrijf. Gezien de omvang van de investeringen zullen we binnen kort bovendien bij de kapitaal markt moeten aankloppen", Succes De komst van Wegstapel was het begin van een cultuurverandering, die zich niet zonder strijd voltrok. De benoeming van een commer cieel directeur was in feite een oor logsverklaring aan de bureaucratie, al zal Wegstapel het nooit zo uit drukken. Is het succes van Schip hol, na de de eerste zes magere jaren van de periode Wegstapel, mede aan die cultuurverandering te dan ken? De omzet van de luchthaven is in elf jaar tijd meer dan verdubbeld. Wegstapel: "Een aantal factoren tezamen zijn verantwoordelijk voor dat succes. De veranderende markt, de toename van het luchtverkeer, kostenbeheersing en het beter be nutten van onze capaciteit. De tarie ven zijn gedaald. Mensen vliegen meer. De wereld staat als het ware voor hen open. Je kunt al voor acht honderd gulden naar Amerika. Be gin jaren tachtig zaten we op Schip hol met een overcapaciteit aan ge bouwen. Door de groei van het luchtverkeer konden we die capaci teit inzetten". "Maar we realiseerden ons tegelij kertijd dat we 't niet alleen van Ne derland konden hebben met zijn kleine thuismarkt. Wij zagen in de transferpassagier een gat in de markt. Gingen de boer op als derde luchthaven van Londen. Waarom zou die zakenman uit Manchester niet op Schiphol overstappen op zijn vlucht naar Amerika in plaats van op het overvolle en slecht be reikbare Heathrow?" Wegstapel: In Europa blijft vliegen belachelijk duur". Wegstapel is zelf WD-er. Zijn partij maakte de afgelopen zeven jaar me de de dienst uit en Schiphol had met minister Neelie Smit-Kroes (verkeer) een vurig pleitbezorgster in het kabinet. Is hij niet bang dat een regeringscoalitie CDA/PvdA eerder geneigd zal zijn grenzen aan de groei van Schiphol te stellen? Wegstapel: "Ik verwacht geen moeilijkheden onder een nieuw ka binet, van welk signatuur dan ook. Schiphol is met de haven van Rot terdam genoemd als economische motor van ons land. Alle partijen zien dat belang voor de werkgele genheid en onze economie in. Wat het milieu betreft; we moeten er voor zorgen dat de economie en het milieu met elkaar in balans zijn. Zo wel 't een als 't ander moet kunnen. Kan het niet, dan moeten we kiezen. Dat is een politieke keuze, en niet aan ons te bepalen". Moeilijkheden kunnen met name ontstaan rond de aanleg van een vijfde baan, hoewel die volgens Wegstapel de omgeving van Schip hol juist kan ontlasten. Uit capaci teitsoverwegingen heeft Schiphol die baan pas na het jaar 2000 nodig. Maar Wegstapel denkt "zeer zeker" aan eerdere realisering van deze in het verleden zeer omstreden wens. "Het wachten is nu op de onderbou wing van onze overtuiging dat een vijfde baan een verbetering voor het milieu inhoudt voor wat betreft de geluidsbelasting. We hebben het nationaal lucht- en ruimtevaartla boratorium om een studie ge vraagd". Het verwijt dat Wegstapel zijn vijfde baan maar in een milieu-ver pakking giet om aan de omwonen den te verkopen, wijst hij van de hand. "Het is een investering die we voor de omgeving moeten plegen. De zaak is echter nog niet goed on derbouwd. Ik zeg niet: ga maar sla pen, ik regel het wel. We zullen moe ten laten zien dat wat "We zeggen Duur Wat de prijs van een vliegticket be De Arbeidster is eigenlijk een in ons land niet voorstelbare combina tie van Libelle en Opzij. De opzet van het blad dateert al vanaf haar ontstaan. Krylowa: "Toen het blad 75 jaar geleden werd opgericht, was men er zich van bewust dat het le ven van een vrouw niet in allerlei stukjes is op te delen. In een vrou wenblad moeten alle aspecten aan de orde komen vond men. De vrouw thuis, maar ook de vrouw als goede burge:r". Het maandblad is enorm popu lair: het oplagecijfer van 21 miljoen is nog niets vergeleken met het aan tal mensen dat het blad leest, name lijk 80 miljoen. Elke maand ont vangt de redactie 100.000 brieven. In die schriftelijke reacties komen de meest uiteenlopende zaken aan de orde. "De laatste tijd ontvangen we veel brieven over de nieuwe po litieke ontwikkelingen in ons land. Men wil informatie over dé nieuw ste wetten, maar lezers komen ook met voorstellen voor verandering", aldus Krylowa. Het lezerspubliek van de Arbeid ster is niet duidelijk te omschrijven. Het wordt gelezen door jong en oud, man en vrouw en in alle lagen van de bevolking gekocht. Het is in de loop der tijd eigenlijk meer een volksblad geworden. Hoewel alleen in het Russisch gedrukt, zijn er toch zo'n 100 abonnementen in het bui tenland. Ook deze lezers sturen gre tig hun brieven. Uitgeefster is de Russische Vrou wenraad, verbonden met de partij, waarin ook Krylowa zitting heeft. Naast de Arbeidster geeft de Vrou wenraad nog 19 andere vrouwen bladen uit waaronder de Boerin en de Sovjetvrouw. Deze laatste wordt in 14 talen gedrukt. De totale oplage van alle 20 vrouwenbladen te zamen bedraagt 46 miljoen exemplaren. Vrouwenraden als die waarin Krylowa werkzaam is, zijn geen nieuw verschijnsel. "Al sinds de Re volutie zijn er raden die zich bezig houden met de problemen van vrouwen. Wel nieuw zijn de zaken waarmee vrouwen geconfronteerd worden", aldus de hoofdredactrice. Dat er nog steeds problemen zijn die vragen om een oplossing, blijkt uit het in korte tijd spontaan uit de grond schieten van 240.000 vrou wenraden. In vergelijking met de Neder landse vrouw lijkt de positie van de Russin ideaal. In de Sovjetunie heeft 95 percent van de arbeidsge schikte vrouwen een baan (in ons land slechts eenderde). Veel wer kende vrouwen in Rusland zijn goed opgeleid; er zijn veel vrouwen arts of ingenieur. In ons land heeft eenderde van de werkende vrou wen een laag betaalde baan. De Sov jetstaat of het bedrijf verzorgt kin deropvang, terwijl in Nederland voor alle kinderen jonger dan vijf jaar slechts opvang is voor een op de honderd. Toch klaagt de Rus- Sovjetvrouwen hebben wel een baan, maar carrière maken is er niet bij. Tweederde van de vrouwen doet lichamelijk werk, eenderde hoofdarbeid. De mooiste baantjes met een goed salaris zijn voorbe houden aan mannen. Vrouwen be vinden zich vooral in die sectoren, waar de lonen het laagst zijn. Naast het werk wordt er van veel Russi sche vrouwen verwacht dat zij het grootste deel van het huishouden op zich nemen. Het huwelijk betekent voor veel vrouwen een verzwaring van het da gelijkse bestaan. Een echtscheiding waarbij de kinderen meestal aan de moeder worden toegewezen, tenzij ze niet geschikt voor het moeder schap wordt geacht, is een ramp. Veel echtscheidingen worden uit gesteld, totdat de kinderen groot zijn. Het vertrek van de man bete kent voor veel vrouwen grote een zaamheid. Zoya Krylowa heeft het huwelijk bewust uitgesteld. "Ik wilde niet trouwen, voordat ik een goede posi tie had en dat is gelukt. Je loopt dan wel het risico niemand meer tegen te komen, maar bij mij is alles goed gegaan. Ik ben pas getrouwd, nadat ik van de universiteit afkwam". Na 17 jaar als journaliste werkzaam te zijn geweest werd zij hoofdredactri ce van de Komsomolskaja Pravda, het jeugdblad van de Communisti sche Partij. Hierna kreeg zij een zelfde functie bij de Arbeidster. Zoya Krylowa heeft alle vertrou wen in de nieuwe politiek van Gor- batsjoV. Op de vraag of zijn beleid voor de vrouw een terugkeer naar het beleid van Lenin en Stalin bete kent, roept ze tweemaal hartgron dig 'Njet! Niet!'. Krylowa: "Met Gorbatsjov is er een nieuwe frisse wind gaan waaien in ons land. Na de Revolutie kwam de toén sterke vrouwenbeweging snel tot stilstand. Tijdens de Twee de Wereldoorlog werden vrouwen massaal ingezet in het arbeidspro ces. Men zei toen dat het vrouwen probleem was opgelost. Natuurlijk was het niet opgelost. Zolang er vrouwen zijn, zijn er problemen. Tijdens de oorlog zei men wel dat de vrouwen gelijk zijn aan mannen, maar echte gelijkheid is er toch nooit". treft wil Wegstapel ten slotte nog het volgende kwijt: "In Europa blijft vliegen belachelijk duur. Men sen betalen nog dertienhonderd gulden voor een retourtje Oslo. De winsten in de luchtvaart mogen dan wel marginaal zijn en de investerin gen gigantisch, maar ik geloof dat lagere tarieven meer vervoer zullen genereren. Dat zie je in Amerika. Europa zal geleidelijk aan volgen". Of dat in het Europa van 1992 zal zijn, waagt Wegstapel te betwijfe len. "1992 dreigt een magisch jaartal te worden. Je wordt er doodziek van. We weten niet eens of het zal lukken. Ik geloof niet dat op slag en stoot alles zal veranderen. Niemand weet nog goed waar hij aan toe is. Wel dienen we ons voor te bereiden op het wegvallen van een deel van de inkomsten uit de tax free win kels, die aantrekkingskracht uitoe fenen op steeds belangrijker wor dende transferreiziger. We zullen die passagiers wat anders moeten bieden in de vorm van vermaak. Wat kan ik nog niet zeggen". DELFT - "Zolang er vrouwen zijn, zullen er próblemeh. blijven". Dat zegt Zoya Krylowa hoofdredactrice van het oudste Russische vrouwen blad Rabotnitsa, de Arbeidster. Een vrouwenblad met een naar Neder landse begrippen duizelingwek kende oplage van 21 miljoen exem plaren. Krylowa is op dit moment in Nederland om een bijdrage te leve ren aan de manifestatie 'Delft ont moet de Sovjetunie'. Zij woonde gisteren een symposium bij over de économische zelfstandigheid van de vrouw. dóór Bernadette van Kuijeren Zoya Krylowa: "Zolang er vrouwen zijn, zijn er problemen".foto GPD) Kryiowa De Arbeidster, met het formaat van de Libelle maar even dun als een Viva, heeft geen Nederlandse zuster. In tegenstelling tot onze da mesbladen biedt het een breed sca la aan onderwerpen. Niet alleen huishoudelijke zaken en tips over de lichaamsverzorging komen aan bod, ook politieke items worden in het blad aangesneden. 'Wie komen er in het parlement?' luidt bijvoor beeld een artikel in het aprilnum mer van dit jaar. Een van de aanko mende leden kennen we nu: Zoya Omdat eigenlijk alleen ex-Jehova Getuige kan i len wat een ex-getuige na het breken met de beweging door maakt, wordt er van vrijdag tot maandag in Petten een interna tionale conferentie georgani seerd waar ex-leden van het Wachttorengenootschap elkaar kunnen ontmoeten. Het is vol gens de organisatoren, die zo'n dertig deelnemers uit West-Eu ropa verwachten, de eerste maal dat een dergelijke bijeen komst in ons land plaatsvindt. Nee, het zal geen anti-manifes tatie worden. De heer E. Wiltjér uit Groningen, een van de organi satoren, benadrukt dat het vooral gaat om het opbouwen van el kaar. Hoewel hij ooit zelf eens be stuurslid is geweest van de Ne derlandse Vereniging van Ont goochelden (VNO), een organisa tie van ex-getuigen, distantieert hij zich nu van het "getrap" tegen het genootschap, dat in ons land zo'n dertigduizend 'verkondigers' heeft. "Kreten als 'hersenen eruit wachttoren erin' hoeven van ons niet. Wij willen in de eerste plaats positief-christelijk bezig te zijn". Vinden in bijvoorbeeld Duitsland al jaren regelmatig dergelijke ont- moetingsconferenties plaats, voor ons land is dit de eerste keer. De bijeenkomst is georganiseerd, omdat mensen als Wiltjer - zelf ex-getuige merkten "dat steeds meer mensen tot de ontdekking komen dat ze niet alleen staan". De Jehova's Getuigen zijn vol gens Wiltjer een sekte te noemen. De reden: "Zij gaan er vanuit dat alleen zij de juiste interpretatie van de bijbel hebben en iedereen die er een iets afwijkende mening op na houdt is fout, zal zelfs ver nietigd worden". Een kritische opstelling tegenover de algemeen heersende opvattingen is niet toe gestaan. "Je moet wel het geloof van andere gelovigen onderzoe ken, maar intern mag dat niet". Vanaf zijn jeugd bewoog Wil tjer zich in het genootschap en was in totaal 26 jaar lid. Zo maak te hij van dichtbij de druk mee om als 'verkondiger' de deuren langs te moeten, wilde hij zich verzekeren van een plek op de nieuwe aarde (de precies 144.000 plaatsen die de nieuwe hemel biedt, zijn al vergeven). Door stu die kwam hij tot de conclusie dat er veel niet klopte, zoals de gees telijke wederkomst van Jezus in 1914. Na de breuk met het genoot schap, "val je in een gat". Directe familieleden of vrienden mogen niet met je omgaan, willen zij niet hun eeuwig heil verspelen. Een aantal ex-getuigen houdt vast aan het geloof in God, maar anderen breken met alles. "Die mensen gaan vaak kapot", weet Wiltjer. Zelf is hij lid geworden van een christelijke gemeente. Iedereen is overigens welkom op de interna tionale conferentie. Er zijn ook telefoontjes geko men van mensen die vroegen of er niet een nieuw genootschap kan worden opgericht, waarin de positieve punten terugkeren. De ze mensen, aldus Wiltjer, willen af van het slaafse volgen van alles wat in Amerika wordt gedicteerd (in Brooklyn zit het hoofdkwar tier) en ook van het verplichte huis-aan-huiswerk. Anderzijds wil men niet de Goddelijke drie- ëenheid, zoals die in de kerken wordt beleden, aanvaarden. Wiltjer voelt zelf zeer weinig voor het idee van nog een genoot schap, hoewel het volgens hem erg makkelijk is om weer een ge loof in het leven te roepen. De or ganisatie van de conferentie heeft ook nog niet de oprichting van een vereniging naast de VNO volgens Wiltjer "op sterven na dood" overwogen. Wellicht komt dat er nog eens van, denkt hij. Nu staat al wel vast dat de conferentie een vervolg zal krij gen. Gereformeerde syno- de De nieuwe gereformeerde syno de vindt het onaanvaardbaar dat de Gereformeerde Kerken in een keer hun ambtsopleidingen zou den kwijtraken, zoals de verken ningscommissie godgeleerdheid heeft voorgesteld. De gereformeerde synode, die maandagavond in Emmen is ge opend, besprak gisteren te Em men de reactie die Gereformeer de Theologische Universiteit te Kampen zal geven op de aanbeve lingen van de door minister Deet- man ingestelde commissie. Deze heeft vorige maand voorgesteld 'Kampen' te laten opgaan in een nog te vormen hervormde instel ling voor theologisch onderwijs, die aan de theologische faculteit te Groningen zou worden verbon den. De synode gaf de leiding van Kampen wel de opdracht te on derzoeken of samenwerking met andere instellingen mogelijk is zodat de kwaliteit van de oplei ding kan worden verbeterd. Daar bij moet zeker worden gedacht aan het Samen op Weg-proces, dat moet leiden tot hereniging van de Hervormde Kerk en Gere formeerde Kerken. Beide kerken zijn op het hoog ste niveau in gesprek over de vraag hoe zij tezijnertijd samen hun predikantsopleiding kunnen opzetten. Het rapport van de ver kenningscommissie heeft hierbij versnellend gewerkt. "Wij waren er ook nog niet aan toe", geeft prof K. Runia, rector van de Kam per universiteit toe. Van hervormde zijde waren ex cuses aangeboden voor het feit dat de Gereformeerden niet wa ren betrokken bij de voorberei ding van het plan een eigen her vormde instelling op te richten. De Hervormde Kerk wilde aller eerst de zwakke kanten van de huidige predikantsopleiding wegwerken. Het hervormd synodebestuur, dat bijna voltallig de bespreking had bijgewoond, was na afloop heel wat enthousiaster over even tuele samenwerking in de Her vormde instelling. "Deze moet zo veel mogelijk oecumenisch van opzet worden", aldus praeses ds. B. Wallet. De gereformeerde synode heeft opnieuw ds. E. Overeem (40) uit Haren als voorzitter gekozen. Beroepen Hervormde Kerk: bedankt voor Aalburg P. H. van Trigt Middel- harnis; bedankt voor Burgwerd c.a. en Lollum c.a. (part-time) me vr. J. A. Smit kand. Purmerend. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Herwijnen drs. F. de Vries Emmen. Geref. Kerken vrijgemaakt: be dankt voor Grijpskerk i.c.m. Nie- zijl B. Schaaij Sneek-Koudum. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Hoofddorp A. F. Hon- koop Zwijndrecht. Roemenië. De werelddiaco- naten van de hervormden en ge reformeerden beginnen samen met enige kleine kerkgenoot schappen 16 mei een financiële actie voor Roemenië. Het initia tief is afkomstig van de Europa commissie, waarin de werelddia- conaten van de grotere en kleine re protestantse kerken en de Oud- Katholieke Kerk in Nederland zijn vertegenwoordigd. De com missie stelde de laatste jaren tel kens ongeveer 150.000 gulden be schikbaar voor hulp aan Roeme- Oecumene Buitenland. De gereformeerde synode heeft dr. L. J. Koffeman, predikant in Oss, benoemd tot secretaris oecumene buitenland. In die functie is hij onder meer belast met de contac ten met de Gereformeerde Oecu menische Raad (GOR), de We reldbond van Hervormde en Ge reformeerde Kerken (WARC) en de Wereldraad van Kerken. Kof feman volgt dr. A. Kruyswijk op, die eind vorig jaar gebruik maak te van de VUT-regeling. Reizen. Paus Johannes Paulus II vindt dat zijn reizen er toe hebben bijgedragen dat con servatieve en progressieve bewe gingen naar de rand van de kerk zijn teruggedrongen. Als voor beeld noemt de paus de beweging van de inmiddels geëxcommuni ceerde aartsbisschop Marcel Le- fèbvre en bepaalde stromingen in de bevrijdingstheologie.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2