LEIDSCH DAGBLAD Smit-Kroes verlaat de politiel Hélène Passtoors morgen vrij Paul Steenbergen overleden Officieren beraamden mogelijk rechtse staatsgreep in België WD-miiiister geeft er zelf de brui aan Van den Ende stopt werk NCRV ASTRON 01713-19106 111 JAAR Leidse wedkantoren dicht PINKSTERSHOW AUTO LEITHON Rekenkamer wenst betere controle gratis rechtshulp LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD WOENSDAG 10 MEI 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38929 Prijs fl. 1,25 DEN HAAG (ANP) - De rasacteur Paul Jozef Steenbergen is maan dagavond in zijn woonplaats Den Haag overleden. Dit heeft de Ko ninklijke Schouwburg, Steenber gens 'huistheater', gisteravond bekend gemaakt. Steenbergen is 82 jaar oud geworden. Steenbergen wordt tot de aller grootste toneeltalenten van het Nederlandse toneel in deze eeuw gerekend. Hij kreeg vele malen toneelprijzen voor zijn werk. In 1955 werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, la ter bij bevordering zelfs ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, hij kreeg vier maal de Louis d'Or, werd vier maal geno mineerd als 'acteur van het jaar', kreeg de Zilveren Bouwmees terpenning, de Albert van Dal- sumring en de Prijs van de Kri tiek. Steenbergen debuteerde op zijn zestiende jaar bij het gezel schap van zijn vader, Johan Steenbergen sr. In 1933 verbond hij zich aan een gezelschap in Den Haag en bleef die stad de rest van zijn leven trouw. In 1977 nam hij afscheid als vaste speler van de Haagsche Comedie. In 1982 werd hij gehuldigd bij zijn 75ste ver jaardag. Hij werd toen benoemd tot ereburger van Den Haag. Ook na zijn afscheid bij het gezelschap was hij nog in veel films, toneel- en televisieprodukties te zien. Steenbergen had een geheel ei gen stijl, die tot waarmerk van zijn gezelschap is geworden. Hij heeft grote invloed uitgeoefend op de kwaliteit van het Neder landse toneel. Een groot aantal nu belangrijke acteurs en actrices werd door hem opgeleid. Pagina 29: De gave om 'karakterloos' te worden BRUSSEL (GPD/ANP) - Hoge officieren van het Belgische leger zouden in het begin van de jaren tachtig plannen heb ben beraamd voor een staats greep in België. Bij die plan nenmakerij zou ook een toen malige minister betrokken zijn geweest. Die onthulling kwam giste ren van een gepensioneerde luitenant-kolonel van de Bel gische rijkswacht» J. Vernail- len. Deze getuigde voor de speciale parlementaire en quêtecommissie naar het ban ditisme en de zware criminali teit in België. Vernaillen zei zijn informa tie te hebben gekregen vaneen tipgever, de ex-bankdirecteur Leon Finé. Deze man kwam la ter om het leven bij een bloe dige overval van de beruchte bende van Nijvel in oktober Onthullingen werpen nieuw licht op 'bende van Nijvel' 1985 waarbij in Overijse acht supermarktbezoekers werden vermoord. Finé zou over goede contacten hebben beschikt in het rechtse milieu in België, met name in kringen van de ex-premier Paul Vanden- Boeynants, die eerder dit jaar slachtoffer werd van een ont voering. De vraag doet zich nu voor of het neerschieten van Finé in Overijse toeval was of dat het om een afrekening ging. AI vaak is gesuggereerd dat achter de bende van Nijvel, die diverse overvallen heeft ge pleegd waarbij 28 mensen werden gedood, extreem rechtse groeperingen zouden steken die met hun terreur het pad voor een staatsgreep moesten effenen. Ook zouden bij de bende ex- rijkswachters betrokken zijn geweest. Daarom duikt nu weer het gerucht op dat de overvallen van de bende op su permarkten in Overijse, Aalst en Eigenbrakel wellicht ge pleegd werden om de moord op lastige figuren te camoufle- Vernaillen heeft de speciale parlementaire commissie een lijst gegeven met de namen van de militairen die de plan nen voor een staatsgreep zou den hebben beraamd. De com missie zal die lijst echter niet openbaar maken. Luitenant-kolonel Vernail len is in België al enkele jaren een bekende figuur. Hij was van 1980 tot 1982 belast roet het onderzoek naar de betrokken heid van andere rijkswachters bij de handel in drugs, waar onder de chef van de anti- drugsbrigade. Zijn superieuren probeer den echter steeds druk op hem uit te oefenen om zijn onder zoek te staken. Zelfs de com mandant van de rijkswacht zou daartoe hebben aangezet. In 1981 werd een nooit opge helderde en mislukte aanslag op Vernaillen gepleegd. Demissionair minister Smit-Kroes wordt nog eens flink door persfotografen 'onder maakt terug te treden uit de politiek. Veronica overweegt breuk met tv-producent HILVERSUM (GPD) - Joop van den Ende heeft alle contacten met de NCRV verbroken. Dat betekent dat de nieuwe serie 'Showmasters' met Sandra Reemer en een serie programma's rond Willem Bol riiet doorgaan. Van den Ende heeft dit gisteren per brief aan de NCRV meegedeeld. In de maanden augustus en sep tember had de NCRV vijf program ma's rond Willem Bol in het zend- schema staan en in oktober en no vember zeven afleveringen van 'Showmasters'. De NCRV kampt nu dus met een flink gat in haar pro grammering. De omroep kan nog niet zeggen of zij juridische stappen tegen Van den Ende gaat onderne men. In een reactie zegt de NCRV de werkwijze van Van den Ende "niet erg elegant" te vinden. "Maar Enkele bui Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Minimumtemperatuur omstreeks 5, middagtemperatuur rond 15 graden. Er staat een matige wind, draaiend naar zuidwest. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Wisselend bewolkt en een enkele bui. Middagtemperatuur rond 14 graden. Tijdens de Pinksterda gen meer zon en stijging van tempera tuur. Donderdag 11 mei zon op: 05.52 uur, zon onder: 21.21 uur; maan op: 11.08 uur, maan onder: 02.50 Waterstanden te Katwijk hoog water: 08.12 en 20.58 uur; laag water: 03.56 cn 15.35 uur. we zijn ervan overtuigd dat we er in de programmering wel uit zullen komen", aldus de NCRV. Pikant detail is dat de NCRV als enige omroep heeft laten weten geen moeite te hebben met de dub bele rol van Van den Ende. Zoals bekend is tv-producent Joop van den Ende onlangs benoemd tot al gemeen directeur van het nieuwe commerciële satellietstation TV 10. Bij Van den Ende Produkties wilde vanochtend niemand commentaar leveren op de brief aan de NCRV. Breuk Voorts overweegt nu ook Veronica in navolging van AVRO en KRO een breuk met producent Joop van den Ende. In een brief aan Van den Ende schrijft algemeen directeur Rob Out zich "nader te beraden" op verdere contacten met de Aals- meerse producent van televisie-pro gramma's. Ook de KRO spreekt deze week Grote schade bij Leidse Shell-pomp LEIDEN - Het Shell-station aan de Gooimeerlaan heeft mogelijk een schade opgelopen van ongeveer een ton. Actievoerders hebben afgelo pen nacht suiker en ongebluste kalk in de tanks bij het benzinesta tion gegooid. Wie verantwoordelijk is yoor de actie is niet bekend; er werden geen leuzen aangebracht bij het tankstation. De daders hadden de vuldoppen van drie tanks opengebroken. Mo gelijk zijn de suiker en ongebluste kalk achtergebleven in de leidingen en niet in de tanks terecht gekomen. Medewerkers van het Shell-labora- torium waren vanochtend bezig met het nemen van monsters. Indien het spul wel in de tanks is geraakt, is 36.000 liter superbenzi'- ne, 20.000 liter euro-loodvrij benzine en 9000 liter dieselolie onbruikbaar geworden. De tanks moeten dan worden uitgegraven. De schade be draagt dan ongeveer 100.000 gul den. Eigenaar A. Kempeneers: "De vuldoppen waren met zware sloten afgesloten, maar uiteindelijk kan dus alles worden opengebroken". met Joop van den Ende oi tuele beëindiging van alle komsten. De KRO is met Veronica van mening dat het een "ondenkba re" situatie is dat zij door de concur rentie programma's laat maken. Van den Ende zou komend seizoen voor de KRO nogal wat program ma's produceren: de nieuwe spel show 'Steun aan Straatkinderen' produceren, alsmede de 'Sound- mixshow', de 'Mini-Playbackshow', een praatprogramma met Maartje van Weegen en het nieuwe pro gramma 'Raar Maar Waar'. Een woordvoerder van de KRO zegt "nog geen zinnig woord" te kunnen zeggen over het verloop van de be sprekingen. De AVRO gaat over deze kwestie binnenkort ook gesprekken begin nen met Van den Ende. De omroep heeft ook al laten weten herziening van de contracten te overwegen. DEN HAAG (GPD/ANP) - WD-minister drs. Neelie Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) wil niet meer op de kandidatenlijst van de VVD voor de aanstaande verkie zingen op 6 september. Zij blijft demissionair minister tot er een nieuw kabinet aan treedt. Daarna verlaat zij de politiek. Op een inderhaast belegde perscon ferentie zei Smit-Kroes vanochtend "een ietsie pietsie teleurgesteld te zijn" over de recente ontwikkelin gen. Ze koestert evenwel "geen ge voelens van rancune". Het conflict tussen haar en de Tweede Kamer fractie van de WD en de partij is "puur zakelijk" en gaat niet om de vraag óf er iets moet worden gedaan maar op welke manier het moet worden aangepakt. In liberale kringen werd al gerui me tijd rekening gehouden met het vertrek van de 47-jarige minister, die de afgelopen tijd hard botste met haar eigen partij. Vorige week bracht de WD-fractie het kabinet ten val, toen dat weigerde het be sluit in te trekken dat het afschaffen van het reiskostenforfait behelsde. Smit-Kroes gold binnen het kabinet als de architect van dat door de libe ralen zo verguisde besluit. Tijdens een toespraak in Honse- lersdijk, afgelopen maandag, liet ze merken zich niets aan te trekken van de opstelling van haar eigen partij. Ze vond dat de WD-Kamer- leden zich als "struisvogels" had den gedrage/i. In de fractievergade ring van de WD is gisterochtend woedend gereageerd op de toe spraak van de minister in Honse- lersdijk. Veel fractieleden vinden dat de minister veel te ver was ge gaan. Smit-Kroes was vier jaar staatsse cretaris en zeven jaar minister op verkeer en waterstaat. Algemeen werd aangenomen dat ze na deze kabinetsperiode de politiek zou ver laten. De val van het kabinet heeft dat versneld. De top van de WD heeft "geen enkele druk" op Smit- Kroes uitgeoefend, aldus de woord voerder van fractievoorzitter Voor hoeve. Milieu-minister Nijpels, die in het conflict met de liberale fractie één lijn trok met Smit-Kroes, zou wel een voortzetting van zijn poli tieke carrière ambiëren. Premier Lubbers was vanmorgen op Schiphol niet bereid te reageren op de aankondiging van minister Smit-Kroes zich niet meer voor de WD verkiesbaar te stellen. Lub bers keerde samen met minister Van den Broek van buitenlandse za ken op Schiphol terug van een blik sembezoek aan Washington. "Ik wil eerst met de betrokkene praten", antwoordde Lubbers op vragen van wachtende journalisten en verliet daarop zeer snel de luchthaven. SYSTEEMGEBOUWEN Als J.M. Reyskens uit Dordrecht, de oudste inwoner van ons land, morgen 111 jaar wordt, moet hij nog drie weken geduld hebben om nóg een record te vestigen. Op 30 mei mag hij zich de oudste inwoner noemen, die Nederland ooit heeft gekend. Hij breekt dan het leeftijdsrecord van Christina van Dru- ten-Hoogakker uit de Betuwe, die in december 1987 overleed toen zij 111 jaar en 18 dagen oud was. Reyskens, die nog graag zélf zijn plantjes ver zorgt, is vast van plan die mijlpaal te bereiken. (foto anp> JOHANNESBURG (GPD) - Hélè ne Passtoors, de Belgisch-Neder landse ANC-activiste die wegens wapensmokkel tot tien jaar gevan genisstraf in Zuidafrika was veroor deeld, vertrekt in de komende da gen als vrije vrouw naar België. Ver wacht wordt dat zij morgen de ge vangenis kan verlaten. Passtoors heeft een verklaring on dertekend dat zij af zal zién van ge weld en dat zij zich niet meer zal vertonen in Zuidelijk Afrika. De Belgische regering laat 'in ruil voor haar aandeel' in de overeenkomst weer drie Zuidafrikaanse diploma ten toe. Verleden jaar moesten drie diplomaten Brussel verlaten, nadat de onderhandelingen over de vrijla ting van Passtoors waren afge sprongen. Vier weken geleden nog weigerde Passtoors uit solidariteit met ande re ANC-gevangenen de verklaring te ondertekenen. Maar nadat haar advocaat, Ismail Ayob en haar steun en toeverlaat, haar er van had den overtuigd dat de ANC-leiding geen bezwaar zou maken, heeft zij alsnog haar handtekening gezet. Passtoors werd in 1985 gearres teerd nadat zij en haar Nederlandse ex-man, Klaas de Jonge, wapens voor het ANC Zuidafrika hadden binnengesmokkeld. De Jonge wist te ontsnappen en zat bijna twee jaar als vluchteling in de Nederlandse ambassade. In september 1987 ZEG MAAR C s TEGEN 'N~~ KAMSTEEG OCCASION LEIDEN - De twee wedkantoren van Ladbroke in Leiden aan de Stationsweg en de Korevaar- straat zijn dicht. Ladbroke heeft het contract met de beheerder, Louis Luigies, opgezegd en de computerverbinding verbroken waardoor wedden onmogelijk is geworden. Volgens Ladbroke heeft Luigies zijn contractuele verplichtingen niet nagekomen en geld niet afgedragen. De Utrechtse advocaat van Lui gies, mr. J.J. Faber, is woedend over de handelwijze van Ladbro ke en heeft inmiddels een kort ge ding aangespannen. "Er is een piepklein conflictje en gelijk wordt het contract opgezegd. Ik heb een kort geding aangespan nen maar men wil de uitspraak van de rechter niet afwachten. Ladbroke wil de rechter voor een voldongen feit stellen. Het is ge woon onbetamelijk", aldus de ad vocaat. Faber heeft vaker te maken ge had met Ladbroke en uit forse kritiek op de totalisator, die bij conflicten met filiaalhouders di rect de computerverbinding ver breekt en met knokploegen zou dreigen. "Of het een criminele or ganisatie is? Je zou het haast den ken. Men schijnt met knokploe gen te werken en heeft een uitge breide veiligheidsdienst, bestaan de uit Britse oud-politiemensen". t/m 13 mei Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie Peugeot advertentie elders in dit blad DEN HAAG (ANP/GPD) - Het sys- windsman waarschijnlijk nauwe- teem van door de overheid gefinan- lijks opbrengst staan, cierde rechtshulp aan mensen die Korthals Altes is wel voor ver geen advocaat kunnen betalen, is scherping en vereenvoudiging van gevoelig voor misbruik en oneigen- de controle op de bestaande regels, lijk gebruik. De regels zijn soms on- Maar maatregelen die de Rekenka- duidelijk of onvolledig en de con- mer voorstelt leiden volgens hem trolemaatregelen zijn onvoldoende, "tot een vergaande toeneming van Dat zegt de Algemene Rekenka- gedetailleerde regelgeving en de mer (een onafhankelijk controle-in- aanstelling van een groot aantal stituut van de overheid), die heeft controlerende ambtenaren", onderzocht of door de overheid ge financierde rechtshulp, terecht wordt gegeven. Mensen die een laag inkomen hebben, kunnen aan spraak maken op gratis bijstand van een advocaat. De bevindingen van de Rekenka mer zijn gebaseerd op een steek proef. Zelf merkt de Rekenkamer daarover op, dat de gegevens vaak onvoldoende waren om een oordeel te kunnen vellen over de rechtma tigheid van de gratis rechtshulp. Toch concludeert zij dat de controle van de financiële gegevens door de gemeenten vaak onvoldoende is. De Rekenkamer vindt dat op grond van de belasting-gegevens moet worden vastgesteld of de aan vrager aanspraak kan maken op een gratis advocaat. Bovendien dient een normenstelsel te worden ont wikkeld om te kunnen bezien of de juridische problemen gratis hulp rechtvaardigen. Minister Korthals Altes (justitie) heeft ernstige kritiek op het onder zoek, dat volgens hem niet deugt. De Rekenkamer beoordeelt ten on rechte financiële normen met belas tinggegevens. Bovendien zijn de voorstellen van de Rekenkamer vrijwel onuitvoerbaar, aldus de be windsman. Tegenover zeer forse in vesteringen zou volgens de be- werd hij via een ingewikkelde ge-, vangenenruil vrijgelaten. Zijn ex-vrouw werd in mei 1986 wegens hoogverraad tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Belgische regering heeft van meet af aan geprobeerd Passtoors vrij te krijgen. De onderhandelingen le den verleden jaar schipbreuk, om dat Pretoria haar wilde laten getui gen tegen haar vriend Ibrahim. Uit eindelijk werd zij niet opgeroepen. Passtoors leed tijdens haar ge vangenschap aan ernstige depres sies. Zij is nooit goed hersteld van de gevolgen van de anderhalf jaar eenzame opsluiting, die zij voor haar proces heeft moeten door staan. Zij werd daarom overge bracht naar de vrouwengevangenis in Kroonstad. Na een mislukte ont snappingspoging moest zij terug naar de staatsgevangenis in Preto- Passtoors heeft zich onlangs tot de islam bekeerd uit liefde voor Ibrahim, die wegens hoogverraad tot levenslang is veroordeeld. Het tijdstip van haar vrijlating Pas stoors is met grote geheimzinnig heid omgeven. Haar advocaat, Ayob, weigerde elk commentaar. De Belgische ambassade hield zich onbereikbaar. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! per maand* 24,45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144.00 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Opsturen naar: Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1