'Onderzoek verleggen van A4 om Leiderdorp' Endegeest-project verdeelt CDA Oegstgeest Monumentaal theehuisje mag niet uitbreiden in De Horsten Bezwaarschriften tegen mini-markten afgewezen 'Koopgedrag Oegstgeester publiek moet milieuvriendelijker worden' LEIDSCH DAGBLAD: ALPHENS DAGBLAD: PAGINA 18 REGIO LEIDEN WOENSDAG 10 MEI 1989 Omwonenden leggen zich niet neer bij verbreding LEIDERDORP - Veel bewo ners in de omgeving van de rijksweg A4 vinden dat de gemeente Leiderdorp als nog moet onderzoeken of de rijksweg niet kan worden omgelegd. Dat werd gister avond duidelijk tijdens een die de sloop van enkele tientallen u zegt 'ga maar rustig slapen, alles huizen kan voorkomen. Ook gingen komt wel terecht'. Born uit de Bern- er stemmen op om de rijksweg te la- hardstraat had een soortgelijke re ten zoals hij is. Buurtbewoner Van actie: "U doet alsof wij ons geen Dalen ging nog verder. "Ik zou zeg- - gen: laat ons de rijksweg halveren gen hoeven te maken". De i uit de 'gevarenzone' verweet de ge- Iedereen zegt dat het autoverbruik meente zonder inspraak van de be trokkenen over de verbreding be sloten te hebben. "Alternatieven liggen al 13 jaar op tafel. Een weg achterom Zoeterwoude was vroe ger wel haalbaar maar daar heb ik wat van gehoord", aldus moet worden teruggedrongen". Een buurman uit de Margrietstraat bijeenkomst in de Muzen- ^SZlreift'juSr^ hof, waar ongeveer 175 keer aan". Een ander had alvast een buurtbewoners besloten tot actiekreet bedacht: "Als jullie wil- nooi de oprichting van een belan genvereniging. "Laten we er geen doekjes den, de verbreding van de rijksweg moeten wij verhuizen". Bom, die twijfelde aan de belangi Maar de wethouder wilde de be- behartiging van de gemeente. 'geen rad voor de ogen draaien' en bleef erbij dat verbre ding van de snelweg, i de westkant, A4 is niet tegen te houden, tenzij de "De verbreding van de weg huidige Haagse ontwikkelingen gens anders toe leiden", zei wethou der J. den Boeft Van Tol uit de B.G. Cortslaan de oost- of maakte zich zorgen over een even- ijdelijk is. tuele 'herhuisvesting' in een ande re, misschien veel duurdere huur woning. "Ik ga er van uit dat de ver breding mijn kant uitkomt. Als ik Leiden-zuid al geaccepteerd. De werkzaamheden zijn op dat stuk al D een kojte toelich- begonnen", aldus Den Boeft. Gaan dan weg moet wil ik wel gelijk van die weg vandaan wonen, ting op de plannen. "Samenwer- de plannen door dan beginnen de king met Rijkswaterstaat kan tot werkzaamheden bij Leiderdorp in meer resultaat leiden dan de weg 1993 of 1994. Drie jaar later zal de van protest", hield Den Boeft het weg klaar zijn. ongeruste publiek voor. Aan welke Den Boeft wees het publiek er op kant de weg moet worden verbreed dat als een verdere verbreding uit- is nog steeds onbekend. "Wij heb- blijft bij Leiderdorp een 'flessehals' ben nog niet de euvele moed gehad ontstaat. "We willen natuurlijk niet i te kiezen voor links of rechts. Daarvoor beschikken we nog te weinig gegevens", aldus Den maal 8.000 auto' dat het hier in de toekomst te file wordt". In 1960 reden per et- boeft, Als Leiderdorp in ook nog eens plaats i voor de route de snelweg bij Leiderdorp, nu de toekomst zUn dat er 75.000. Verwacht wordt ou moeten in- dat na het jaar 2000 dit aantal zal zijn fan een super- opgelopen tot boven de 100.000. snelle trein (tgv) dan hoeven de ho- Een alternatieve route is volgens gere overheden daarentegen niet te Den Boeft uitgesloten. "Die zou dan rekenen op samenwerking. Den moeten lopen door de Achthove- Boeft: "Vrijwel niemand weet hoe nerpolder en dat behoort tot het de route van de tgv gaat lopen. Maar 'groene hart'. Het is vast beleid van als die naast de rijksweg komt te lig- de provincie om dat niet aan te gen wordt dat voor ons een beetje te tasten", veel van het slechte". Ik heb nu 23 jaar liggen luisteren naar dat verkeer, nu mag iemand anders dat gaan doen". Bewoners die plaats moeten maken voor de weg komen waarschijnlijk terecht in nieuwe wijken zoals Buitenhof midden-west, deelde de wethouder De vele kritiek op de wethouder achtten de zes initiatiefhemers van de belangenvereniging onterecht. A.C. Verhoog: "Wij hebben de afge lopen weken prima met de gemeen- door uitbreidingspla: te samengewerkt. Dankzij de gast- monumentale theehuisje Het theehuisje in de Wassenaarse landgoederen De Horsten. Achter de linkervleugel en het middenstuk wil de exploitante een uithoud realiseren. (archieffoto) Anti-semitisme De historicus prof. dr. D. van Arkel, houdt morgenavond een lezing met de titel 'De ontwikkeling van het anti-joodse stereo tiep'. Hij doet dat in het koetshuis van het Oegstgeester kasteel Oud Poelgeest. Van Arkel begint om kwart over acht en hoopt op de avond verbanden te leggen, inzichten te verdiepen en jodenhaat te voorkomen. Elektronica In het Leiderdorpse cultureel centrum De Sjelter start vanavond een elektronica- cursus onder leiding van drie vakkrach ten. De cursus is speciaal bedoeld voor jongeren tussen de 12 en 16 jaar. Meis jes zijn extra welkom in het centrum aan de Heemraadlaan. De zevende en laatste les is op 28 juni. Klaverjassen De Leiderdorpse Buitengewonen klaver jassen en rummikubben morgenavond in de plaatselijke Frerikshof, vanaf acht uur. 's Middags tussen half twee en kwart over twee verzorgt een Mensendieck- therapeut bewegingsgym voor dames in de plaatselijke Sjelter aan de Heemraad laan. Het in Wassenaar gevestigde RITAM (Randstad Instituut voor Toegepast Ab soluut Management) geeft morgenavond een lezing over Transcendente Meditatie in het Multifunctionele gebouw aan het Oegstgeester Boerhaaveplein. Volgens het RITAM is TM een "unieke, eenvoudi ge methode waarmee we tot een diepe rust en ontspanning komen en op een natuurlijke wijze onze persoonlijkheid volledig kunnen ontplooien". Collectanten Rustig slapen "Ik moet haast blij zijn met de ver breding", reageerde mevrouw Nijs Alternatief De bewoners vroegen de wethou- verontwaardigd op het betoog der of er geen alternatieve route is de wethouder. "Ik heb zo'n idee dat niging zijn", WASSENAAR - De gemeente Was- onaardig", zegt ze. "Twee weken ge- heeft een streep gehaald leden kreeg ik nog een brief van Mo- het numentenzorg dat de aanvraag een De half jaar zou worden aangehouden, vrijheid van de gemeente kunnen Horsten, dat jarenlang dienst deed Men meldde niet dat het niet goed wij vanavond ook van deze ruimte als schiethuisje voor prinsen en an- zou zijn". gebruik maken. Ik vind dat Den dere hoge heren. Volgens burge- De uitbreiding beslaat een strook Boeft een heel eerlijk en open ver- meester en wethouder zou de uit- van twee bij negen meter, achter de haal heeft verteld". breiding met een kleine 20 vierkan- linkervleugel en het middenstuk. Die goede onderlinge verstand- te meter de monumentale waarde Van de voorkant zou er niets van te houding moet overigens niet tot aantasten en het huisje van zijn zien zijn, maar aan de kant van de unieke contouren beroven. wachtende soldaat des te meer. Het "Het is esthetisch niet verant- huisje staat niet ver van de Wasse- tafeltjes, op de dat echt nodig hebben, kunnen zich aan- de tuin zijn terrasstoe- melden bij Ria Snoek (tel. 071 - 897835) open keukentje of Lies Treffers (tel. 071 - 414665). "We zaten net wel heel broederlijk woord", oordeelden wethouders ter nen staan veranda en len gezet. In worden gerechten bereid en de op slag is provisorisch. - Gezien de grote toeloop wil de ex- ploitante meer ruimte voor opslag en het bereiden van drankjes en maaltijden - zonder dat het een vol ledige horeca-vestiging naast Den Boeft, maar wij willen plekke. De huurder, mevrouw lijk eigendom en wordt sinds sep onafhankelijke belangenvere- Barends, reageert verbaasd op het tember 1987 gebruikt als theehuis- de gemeente. "Wat gek Rijksstraatweg, is gemeente- den. De huisje is ontworpen door de Gemeenteraad hakt morgenavond de knoop door Auto in brand VOORSCHOTEN - Door nog onbe kende oorzaak vloog gistermiddag omstreeks twee uur een auto aan de Raadhuislaan in Voorschoten in brand. De geparkeerde auto ging volgens de politie 'spontaan' in vlammen op en brandde nagenoeg uit. Mogelijk werd de brand veroor zaakt door de niet meer zo nieuwe elektrische bedrading van het voer tuig. "Ik heb de deal van begin af aan niet zien zitten. Mij bekruipt nog OEGSTGEEST - Een dag voor dat in de Oegstgeester gemeen- J teraad het finale besluit over steeds het gevoel dat Leiden zijn verantwoordelijkheden heel ge makkelijk op Oegstgeest afschuift. eindelijk wel eens willen het Endegeest-project moet val len, worstelt het CDA nog altijd xxu CJ11(_,C11J„_ VVC1 cclia W1UC„ heftig met de vraag of de restau- weten hoe Leiden heeft geprobeerd ratie van kasteel Endegeest de bebouwing van natuurgebied met enkele tientallen villa's wel waard is. i geld los te krijgen tauratie van kasteel Endegeest. De Vroomen benadrukt dat Endegeest een Leids kasteel is waarvoor zij zich minder verant- De fractie zal hoogstwaarschijnlijk woordelijk voelt dan voor het als enige verdeeld stemmen want Oegstgeester groen. "De Oegstgees- 'dissidente' mevrouw M. de Vroom- ter bevolking heeft geen enkel pro fijt van het kasteel - ook niet als het is gerestaureerd - want het wordt niet gebruikt voor publieke gebeur tenissen". Dat ze de strijd samen met de te- deze genstemmers van D66 en PPR dik zal gaan verliezen, weet ze. Maar ze de fractie is er ver- boekt ook winst, vindt ze zelf. "Dit is natuurlijk voor het groen dat na Endegeest nog overblijft in het dorp een heel bepalende discussie. Ik denk dat wethouder Kohlbeck i moet ook nu er nog 'maar' 37 vil la's over zijn van de 49, niets van het project hebben. En Endegeest- woordvoerder P. Hellinga, hoewel een voorstander, heeft het over de 'moeilijkste beslissing' v« Niet alleen deeldheid, ook tussen fractie stuur bestaan grote verschillen van mening. De vorige keer dat het be stuur over Endegeest beraadslaag- het project nog 45 villa's be- (PvdA) zich nu meer dan ooit be helsde, stemden alle tien bestuurs- wust is van de gegroeide weerstand, leden tegen. Volgens Hellinga komt niet alleen bij raadsleden, tegi "Je kunt heel formeel zeggen dat het afdelingsbestuur een heel ande re verantwoordelijkheid heeft dan de fractie maar dan ga je er aan voorbij dat bestuur en fractie het zelfde gedachtengoed beheren. Bo vendien gaven De Vroomen en het bestuur toen een terecht signaal af. De plannen voor een appartemen tengebouw en een kantoor waren weliswaar van de baan maar het aantal villa's was van 40 naar 49 ge- Prins Frederik gebruikte het als centraal punt bij jachtpartijen en topoverleg en koningin Wilhelmina maakte er haar schilderijen. Voor dat mevrouw Barends er haar ne- AUTOBANDEN - Vier banden zijn ring begon, verbeterde ze de lichtin- vannacht gestolen van een auto die val, kwamen er toiletten en een keu- stond geparkeerd langs de Rijns- kentje. De ouderwetse meubels burgerweg in Oegstgeest. De Kat- werden vervangen door lichte tafel- wijkse eigenaar van het voertuig tjes maar de wapenschilden herin- werd hierover ingelicht door een neren aan de glorieuze geschiede- passerende kennis. Die zag de auto nis. vanmorgen staan op vier stenen. LEIDERDORP - De bezwaarschrif ten van de Leiderdorpse winkeliers niet, stelt de winkeliers kunnen dat zelf vast in haar stegen. Bij 45 kreeg Ton (PvdA-wet- kr|ampjes bij de winkelcentra Win- houder Kohlbeck, red.) de steun Lpihnf de WD en zijn eigen fractie, heid. Ik ben toen op de wip gaan zit ten en heb Ton duidelijk gemaakt Je dat hy kon kiezen tussen een kleine gee^êrgünninlen^te" «lenen. tegen de komst van losse markt- advies aan de gemeenteraad. bij de winkelcentra Win- Ook het argument van de winke- Santhorst zijn door de liers dat de kraampjes de verkeers- beroep- en bezwaar- veiligheid belemmeren is volgens onterecht. Over de j de kleinst mogelijke meerder- schriften afgewezen. Concurrentie de grote meerderheid. Hij kon het CDA meekrijgen bij 40 villa's. Ik waardeer het van Ton dat hij het be sluit er niet heeft doorgeramd en dat hij zich sterk wilde maken voor een breder draagvlak". standplaatshouders is volgens klacht van de winkeliers dat de geen argument om kraampjes het uiterlijk van beide winke-pleinen bederven wil d» geen oordeel geven. Dit de wei- Beide winkelcentra verkeren niet in een 'aanloopperiode' en hoeven wordt overgelaten volgens haar niet beschermd te standscommissie, worden tegen concurrerende be drijven. Een dergelijke bescher ming i Maarwatheeft al dat villa tellen maakt meente wel vragen r zelden voor dat bestuur e fractie zo ernstig van mening ve schillen. Gisteravond vergaderden acht tioneel en sentimenteel als je CDA-bestuurders over de nieuwste je geen grauwe, grijze planversie met 37 villa's. Raadslid leenr Hellinga lichtte de wijzigingen toe. volbouwen van ons groen. Nog niet lang geleden was je in de ogen veel mensen alleen maar emo- (i dat ïal- M. de Vroomen, het dissidentep. Hellinga, de Endegeest-woord- CDA-raadslid: "Een villa meer of voerder van de CDA-fractie: Niet minder maakt niet uit", (archieffoto) alleen maar villa's tellen". (archieffoto) met het Conciliair Proces te ken of zegt dat proces u niets? Hellinga: "Het Conciliair Proces zegt dat je heel terughoudend moet zijn en je niet zo maar kunt ingrij pen in de Schepping. En ik heb die boodschap heel wel verstaan. Het wel huidige plan laat de ecologische De commissie beroeps- en be- trouwens alleen mogelijk zwaarschriften vindt verder wel dat het belang is van de consu- de gemeente niet duidelijk heeft ge- is gekozen voor een maximum-aantal van 11 extra wimnkelcentrum te beschermen kraampjs. r huizen wilde. Het positie- re consequenties. De Vroomen te verminderen. Maar ik wilJMMjüW.. - gevolg van deze affaire is dat der- complimenteert Hellinga zelfs met op wijzen dat als de gemeenteraad latie weiland-bos voor het grootste ZOETERWOUDE - Met Het plan mag dan veelvuldig zijn gelijke bezwaren voortaan serieus de wijze waarop deze de discussie het oorspronkelijke plan had aange- deel in stand. Bovendien krijgt met haar is aangegaan. nomen (met méér villa's, red.) dit Oegstgeest het gebied Oegstgeest geen geld had gekost, dom en dat is voor mij Ze zet echter enkele kanttekenin- Nu moeten we zes ton meebetalen". Sluiproutes Grote Polder dicht gewijzigd, het standpunt van de be- worden genomen", stuurders van de Oegstgeester CDA-afdeling is echter onwrikbaar. Verdeeldheid CDA-voorzitter mevrouw Matri- Volgens De Vroomen, Hellinga cali: "Ons standpunt is nog steeds: CDA-voorzitter van raad aan op verkeersmaatregelen in zullen in Zoeterwoude de het wijkje dat gebukt gaat onder eigen- Ommedijkseweg naast de Burge- een enorme verkeersoverlast, ver garantie meester Smeetsweg, de Oranjelaan oorzaakt door verkeer dat dagelijks verantwoord beheer. Had- bij de sluis en de Platanenlaan bij het industrieterrein op- en afrijdt. veel kavels op die plek heeft de verdeeldheid terwijl Leiden het kasteel heeft waarloosd. We vinden het plan wel ties wat verbeterd maar houden grote moeite met het omringen van het bos door huizen aan de ene en een geluidsscherm aan de andere kant. Ik wil wel benadrukken dat er nu geen tweespalt is in het CDA. De fractie heeft zijn eigen verantwoor delijkheden. Wij leggen niets dwin gend op, wij adviseren de fractie". Matricali de partij gen bij de winst die Hellinga zegt te Hellinga vertelt dat hij voor zijn den we de overeenkomst tussen het industrieterrein Grote Polder De burgemeester heeft grote moeite één van de belangrijkste kwes- iran de laatste jaren geen verde- hebben geboekt door het vervullen positie op de wip koos nadat hem van de 'wipfunctie'. "In principe duidelijk was geworden dat het juich ik alle inspanningen toe die er- CD A-bestuur tegen het project was op zijn gericht het aantal woningen en zijn fractie verdeeld. Leiden en IBB Kondor laten knal- worden afgesloten len, dan was dat geen besluit ge- keer. weest en bovendien slecht voor het gebied". auto ver- met de palen in Zoeterwoude-Rijn- dijk, maar hij heeft zich bereid ge- Enkele weken geleden drong de toond de opdracht van de raad uit te voltallige Zoeterwoudse gemeente- voeren. OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest wil in het kader van het milieu- door de voorlichter van de gemeente, Jolanda Kolfschoten, die sinds twee jaar waartoe milieu-wethouder T. Kohlbeck (PvdA) 1989 heeft uitgeroepen weken een nieuwe betrekking heeft bij de Algemene Rekenkamer, i het koopgedrag van de Oegstgeester milieuvriende- Principieel De bezwaren van het bestuur zijn net als die van De Vroomen princi pieel van aard en worden gevoed door het in de kerken in gang gezet te Conciliair Proces, waarin een vlammend pleidooi is verpakt voor 'de handhaving van de heelheid van de Schepping'. "EJen villaatje meer of minder", aldus De Vroomen, doet wat de te genstanders binnen het CDA be treft niet ter zake. Het enige dat telt is dat er wéér natuur wordt opgeof ferd". poging wagen lijker te maken. Het plan dat overigens nog helemaal moet worden uitgewerkt, richt zich de ze minder kabinetswerkzaamheden te verrichten ook de plaatselijke winkeliers. Kohlbeck oppert de mogelijkheid dat de dien voor enkele uren in de week assistentie, gemeente overeenkomsten met de middenstanders afsluit. De gemeente maakt hun namen bekend als zij hun schappen met milieu-vriendelijke ar tikelen vullen. De gemeente kan groene stickers op de verpakking van die artikelen la- geest te spelen, en "dit vrije ten aanbrengen. "We zouden er zelfs toe kunnen overgaan de winkeliers "Het gescheiden inzamelen die meewerken te subsidiëren. Zelf zou ik zo'n subsidie volkomen gerecht- houd vaardigd vinden", aldus wethouder Kohlbeck die erkent dat het plan sommige opzichten "heel ver kan gaan", Kolfschoten heeft vlak voordat zij vertrok een nota voor "ambtelijk ge bruik", zoals ze zelf zegt, vervaardigd en haar opvolger zal het stuk verder pier kunnen kopen. In het uiterste geval kun je ze zelfs vragen om een pa pieren zak mee naar de bakker te nemen. Die stopt het brood dan daarin in plaats van in de zoveelste plastic zak". Volgens Kolfschoten moet het milieuvriendelijke koopgedrag van de kreeg ze boven- consument en het dito verkoopgedrag van de middenstand "worden geho noreerd en gestimuleerd". Ook zij denkt aan beloningen "al hoeven dat niet direct subsidies te zijn". Het stimuleren van de burgers kan volgens Kolfschoten door de burgers moeten uitwerken. Ze is bereid om nog even voor voorlichter van Oegst- zelf te vragen wat zij denken dat milieu-vriendelijke alternatieven initiatief' toe te lichten, hergebruiken of verbranden de i milieu-bedreigende produkten zijn. Ze suggereert in haar nota burgers op te roepen briefkaarten naar het gemeentehuis te sturen met daarop "vijf "We moeten wel verschrikkelijk oppassen dat wij niet gaan bepalen wat wortel moet aanpakken. En het vuil komt bij de burgers vandaan". de mini-containers is maar één manier om wat aan het milieu te verschillende, aantoonbaar milieu-vriendelijke produkten". De deelne- doen. Toen we er in brainstormende sfeer over spraken, kwamen we tot de mende Oegstgeestenaren moeten erbij vermelden waar ze die produkten conclusie dat je de accenten moet verleggen en dat je het probleem bij de hebben gekocht. "De gemeente moet ook daar iets tegenover stellen en de de Oegstgeestenaren moeten kopen en wat niet. De grens loopt daar waar de gemeente in de concurrentieverhoudingen tussen de ondernemers treedt". Volgens Kolfschoten moet de gemeente er bij burgers op aandringen dat fosfaatvrije wasmiddelen kopen en verstuivers in plaats van spuitbus- "Maar het gaat niet alleen Kohlbeck vertelt dat de aanzet tot het opzienbarende plan is gegeven kunt de burgers er ook op wijzen dat 2 beste inzendingen belonen". Behalve deze milieutips-wedstrijd die hij "een uitstekend idee" vindt, heeft milieuwethouder Kohlbeck ook nog een milieu-prijsvraag in petto, de hand liggen dingen. Je De wethouder verwacht dat de prijsvraag in de tweede helft van dit jaar beter grauw dan gekleurd wc-pa- kan worden uitgeschreven. DE tjjgen4e LljN |N uw OMZET STAAT Dp uw BUREAU. ppppeepppppppo npppppppppppppippppppppppppoppopooppppoppoooc Als u die nu oppakt, vertellen wij u graag welke verrassende mogelijkheden er voor u zijn op het gebied van effectieve doelgerichte publiciteit. Bel morgenochtend meteen. Dan rekenen wij direkt af met het hardnekkige misverstand dat adverteren in de grootste krant van de regio duur is.lntegendeel, het levert juist geld op! Nog geen idee hoe uw reclameboodschap eruit zou moeten zien? Bel dan juist! Want onze studio helpt u graag op weg. Zit bij de prijs inbegrepen! Omdat we niet alleen in oplage de grootste willen zijn. 071-161400 01720-93061

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18