DIGR0S cassieres m/v iüsi Hoe blijft goede kok bij de tijd? SfSKn Wie f 1,50 per dag kan missen geeft een kind iets onbetaalbaars. 1 Sauvignonwijn is subliem bij asperges 10r Tijd voor i< its lekkers Leiden: Hooigracht 89 CHAUFFEUR Speurneuzen in de keuken T-SHIRT M-XL BLOUSE 68-86 BLOUSON M-XL HEAVY JERSEY T-SHIRTS-XL TUINBROEK 62-86 T-SHIRT 92-122 JEANS 44-54 BERMUDA 128-152 BROEK 46-54 BERMUDA 92-122 BROEK 48-56 Bij iedereen die van koken houdt, buigt de boekenplank thuis door onder het gewicht van de vele kookboeken. Maar meestal zijn er maar een paar waar we écht iets mee doen. Maar hoe houdt de 'echte' kok zich op de hoogte van allerlei nieuwe trends en hoe ververst hij z'n kennis? door Pieter Harcksen Ben Rijgersberg, directeur beleid en diensten van het Onderwijscen trum Horeca in Zoetermeer ver klapt: "Wij hebben twee meester koks in dienst, die niet anders doen dan speuren naar culinaire trends en die hun bevindingen dan op al lerlei manieren doorgeven. Eén van hen volgt de ontwikkelingen in de catering, het grootverbruik of cafe taria's, terwijl de andere man de tophoreca doet. Ze zoeken in bin nen- en buitenland naar nieuwtjes in de keuken, waarbij ze altijd de opdracht hebben een onderscheid te maken tussen trend en rage. Zij moeten uitvinden wat van beteke nis is voor de horeca-ondernemer, wat het belang is van zo'n nieuwe trend voor de kok en het belang rijkste wat wil de consument? De cafetariaconsument is voor ons net zo belangrijk als de bezoeker van het sterrenrestaurant". Het Onderwijscentrum Horeca heeft de belangrijke taak alle nieu- Driehuijzen beste boerenkaasmaker Zuivelboer M. C. Driehuijzen uit het buurtschap Woerdense Verlaat is uitgeroepen tot de beste boerenkaasmaker van Nederland. Zijn kaas werd in het volle dorpshuis van het Zuidhollandse Kamerik zow^J door de vakjury als door de consumenten jury onder lei ding van oud-restaurateur Jaap Klosse uit negentig top-^ kazen als beste gekwalifi ceerd. Initiatiefnemer voor het boerenkaaskampioen schap was kaashandelaar Den Besten die ook de trofee (een glazensculpture) beschikbaar had gesteld. we trends door te geven aan het be roepsonderwijs (de koks- en hotel scholen), aan de leermeesters, maar ook aan ue 20.000 professionele koks, die ons land rijk is. Van Alles "Trends", zegt Rijgersberg, "dat kan van alles zijn. Nieuwe appara tuur, die tijd- of werkbesparing op levert, nieuwe presentatietechnie ken, noem maar op. De buitenland se trends, want daar halen we eer lijk gezegd de meeste nog van daan, moeten naar Nederlands ge bruik worden vertaald. Onze speur neuzen hebben een heel netwerk van contacten, bij wie ze over de vloer komen". De kok kan z'n kennis op ver schillende manieren bijspijkeren. Het centrum heeft cursussen en er zijn enkele zeer goede Oerboeken voor de professional, die telkens door het centrum worden bijge werkt en herzien. De overige vak boeken worden gelezen en geselec teerd voor de koks. Er worden vele excursies gehouden, wedstrijden en bijeenkomsten met collega's. Bovendien worden er vakbladen voor koks uitgegeven, onder meer door de beroepsverenigingen. Eigen adresjes "Bij wedstrijden leggen we altijd een verband met een nieuwe trend en dat doen we ook met de Horeca- va, de jaarlijkse vakbeurs. Boven dien komen de vijftig Nederlandse meesterkoks geregeld bijeen om de nieuwste trends met elkaar uit te wisselen", vertelt Rijgersberg. Hij vervolgt: "Veel eigenzinnige koks gaan zelf de boer op. Zij stro pen hun eigen adresjes af voor kaas, groente, champignons of speciale kippen. Daarop hebben de vers markten weer handig ingespeeld, want die nemen de kok veel werk uit handen. Ze hoeven nu niet meer naar de boeren of naar de markten van Brussel en Rungis (Parijs). Dat doen de versmarkten nu voor ze. Bovendien zijn dat weer ontmoe tingsplaatsen geworden, waar ze hun maten tegenkomen en ze met elkaar van gedachten wisselen over nieuwe trends in de horeca". In ons land lopen 2000 leermees ters rond, die elkaar vier keer per jaar treffen en nieuwe ontwikkelin gen met elkaar bespreken. "Voor de leermeesters worden ook weer cur sussen gehouden, zodat ze hun ken nis steeds weer opfrissen en weer vraagt met direkte ingang voor 20, 24, 32 of 40 uur per week. Leeftijd vanaf 17 jaar. Heeft u interesse, bel dan naar mevrouw Catsman 02521-19003. Telefoon: 020-76 76 76. POSTER PARENTS PLAN Industrieweg 66 2382 NW Zoeterwoude vraagt met spoed een in bezit van alle rijbewijzen en chauffeurs-diploma. Bel voor informatie nr. 071-899209. GRATIS APK bij een grote onderhoudsbeurt 071 - 125709 -153627 ST. AAGTENSTRAAT 14 LEIDEN De asperges zijn er weer, maar wat te drinken bij dit 'witte goud'? Ik stel voor: een witte wijn van de sauvignon. Bij het combineren van wijn met gerechten is het altijd goed om te zoeken naar smaakharmonie. Wie dus een passende wijn zoekt voor asperges, zou er een moeten zoeken met een zelfde soort persoonlijkheid. Dit is minder moeilijk dan het lijkt, want zo'n wijn bestaat. Hij heeft als basis de witte sauvignondruif en bezit heel dikwijls in zowel geur als smaak een wat groenteachtig aroma dat doet denken aan asperges. Een zeer betaalbare sauvignonwijn komt uit Touraine, de 'tuin van Frankrijk'. Hij heet Sauvignon de Touraine. Het kan geen toeval zijn dat juist in Touraine ook veel asperges worden geteeld. Bij wijnbouwer Henri Marionnet heb ik eens een lunch meegemaakt van verse, diezelfde ochtend gestoken asperges met een Sauvignon de Touraine van de laatste oogst. Het was een verrukkelijke combinatie; als ik eraan terugdenk loopt het water me in de mond... Verfrissend Sauvignon de Touraine is een redelijk geprijsde wijn van gewoonlijk minder dan een tientje. Een stap hoger op de ladder ook wat zijn prijs betreft staat Sancerre. Deze witte wijn komt eveneens uit het Loiredal, zij het van een district verder landinwaarts. Het ontleent zijn im aan een oud stadje dat op i steile, 300 meter hoge heuvel werd gebouwd. Het omliggende terrein bestaat uit lage valleien en een ondergrond met o.a. kalkhoudende tufsteen en mergel. Dank zij deze bodem het frisse karakter van de sauvignondruif smaökt een goede Sancerre zeer droog en verfrissend zonder hard of schraal te zijn met ook weei een aroma dat vaak richting Meer suggesties Een onbekende en daardoor iets goedkopere wijn die sprekend op Sancerre lijkt, is Menetou-Salon. Deze komt uit een bescheiden gebiedje niet ver van Sancerre. Er bestaat gewoonlijk meer verschil tussen Sancerres onderling, dan tussen een Sancerre en een Menetou- Salon. Hooguit heeft de laatste wijn iets meer sappigheid en charme. Het Sancerredistrict wordt door de Loire gescheiden van een ander gebied waar de sauvignondruif domineert: Pouilly-Fumé. Vanwege een wat andere bodemgesteldheid is deze wijn meestal iets krachtiger en nog wat nobeler dan Sancerre. Samen met een beduidend lagere oogst is dit de oorzaak van een hogere prijs. Wie de komende tijd vaak asperges eet en graag varieert met wijn, moet ook onthouden dat het Franse zuidwesten eveneens aardige sauvignonwijnen produceert. Voorbeelden zijn bepaalde soorten witte Bordeaux, witte Bergerac en witte Ctes de Duras. Indien deze wijnen van uitsluitend sauvignon werden gemaakt, staat de druivenaam vrijwel altijd op het etiket. HUBRECHT DUIJKER De 6e van Blue Band De bestsellers op culinair gebied zijn zijn de boekjes van 'Blue Band'. Zo'n 1,6 mil joen exemplaren zijn er inmiddels ver kocht van de eerste vijf delen en dezer da gen kreeg Marco van Bastens vriendin Liesbeth (zie foto) het eerste exemplaar van 'Pasta en Rijst', het zesde boekje in de reeks, overhandigd. Het succes schuilt volgens samenstel ster Pietemei Pouwels vooral in de over zichtelijkheid en het ontbreken van 'te technische taal'. Alle handelingen die voor het bereiden van een gerecht nodig zijn, worden in beeld en tekst stap voor stap uitgelegd. (foto pr) SHIRT 128-152 kunnen doorgeven. Zo zorgen we dat de informatieoverdracht op alle niveaus goed werkt", legt Ben Rij gersberg uit. Eigen kanalen Op het topniveau heeft men z'n ei gen kanalen om bij te leren. "In ie der Nederlands topbedrijf loopt we kelijks wel iemand mee, maar ook onze topjongens gaan koken bij be roemde restaurants in het buiten land. Er is een Stichting Internatio nale Uitwisseling, die gediplomeer de koks voor langere tijd onder brengt in het buitenland", zegt hij. Wat worden volgens hem de nieu we trends in de Nederlandse restau rants? "Tja, de consument is niet meer in hokjes te plaatsen. Ik ga vanavpnd met m'n kinderen naar het fast- foodrestaurant en morgen zit ik in een toprestaurant. Ik denk dat de top van de horeca verzadigd is en dat er groei zal komen in het mid- denklassebedrijf. We zullen minder gangen per maaltijd gaan gebrui ken en er komt meer specialisatie in het horecabedrijf. Er komen kleine re kaarten met meer leuke, bijzon dere dingen erop. De culinaire zwerver we hebben in ons land veertig soorten buitenlandse res taurants, dus je kunt aardig vooruit zal goed aan z'n trekken komen. De kwaliteit van het produkt en het vakmanschap nemen verder toe en we gaan nog vaker en soms wat gezonder buiten de deur eten". Het seizoen voor asperges is maar heel kort: vollegrondsexemplaren zijn er van begin mei tot eind juni. Wie er ook buiten het seizoen van wil genieten, kan ze invriezen. Blan cheren gebeurt als volgt: breng ze in een royale pan water met iets zout aan de kook. Hang hierin een meta len zeef of vergiet en doe een deel van de groente (niet meer dan 500 g per keer) in als het water kookt. De blancheertijd (4 min.) gaat in op het moment dat het water opnieuw kookt. Laat de staken na het blan cheren zo vlot mogelijk afkoelen door ze in een bak met ijskoud wa ter te leggen. De smaak is afhankelijk van de soort: witte zijn romig en zacht, groene vrij hartig en blauwe zitten ertussenin. Kwaliteitsasperges her kent men door zacht met een nagel in de onderkant te duwen. Iets druppend vocht duidt op grote ver sheid, wat minder schillen inhoudt. De uiteinden behoren glad te zijn, en de kopjes keurig gesloten. Tip: asperges van ongeveer de zelfde lengte en dikte zijn tegelij kertijd gaar. Voorts kunnen ze ze ker drie dagen in de koelkast be waard worden, mits opgerold in een vochtige doek. Het schillen is een voudiger dan men denkt: de asper ges niet ondersteboven vasthou den, maar plat op tafel leggen. Schil ze met behulp van een scherp mesje of dunschiller vanaf het kopje. Schroom niet een flink stuk van de vezelige onderkant weg te ha len. Kook ze met de kopjes naar bo ven in een hoge pan in 25 a 30 minu ten gaar. Sommige" liefhebbers voe gen een snufje suiker aan het kook water toe, om eventuele bitterheid te verzachten. Asperges smaken eigenlijk altijd overal bij. Vooral in een ragout van ossetong.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15