Scholieren vragen aandacht politiek 'Ik vind het leuk om verhalen te schrijven' 'Als je niet in het heteroseksuele hokje past' Met krant van Stichting Milieu Educatie (SME) Raketten Saskia Preenen, één van de prijswinnaars van Concours Européen: WOENSDAG 10 MEI 1989 PAGINA 11 ACHTERGROND LEIDEN - Een meisje wordt ver liefd op een meisje, een jongen gek op een jongen. Vlinders in je buik én verwarring, ontzettend leuk is het. En ongemakkelijk. Je weet je geen raad. Je vraagt je af of je wel normaal bent; angstval lig probeer je je gevoelens te on derdrukken. Waarom gaan de meeste men sen er voetstoots van uit dat ie dereen heteroseksueel is? Dat een meisje verliefd wordt op een jongen en andersom? Wat moetje doen wanneer jij ontdekt dat dit bij jou niet zo is? Datje lesbisch of homo bent. Mocht je met dergelij ke vragen rondlopen, dan kan de brochure 'Jongeren en homo seksualiteit' misschien uitkomst bieden. Als je toevallig als meisje voor een meisje valt of als jongen voor een jongen, kan het soms lang du ren eer je dat aan de mensen om je heen durft te vertellen. Je kunt je dan ook nog afvragen of je het wel móét vertellen. Wat maakt het tenslotte uit of je op een jongen of op een meisje verliefd wordt? Tja, was het allemaal maar zo simpel. De schrijfster van de brochure, Anastasia Marneth, vertelt in de inleiding iets over de opvattingen die in de maatschappij bestaan ten aanzien van seksualiteit. Idee ën daarover kom je overal tegen: in films, boeken en reclamespot jes. Meestal gaan die over een jon gen en een meisje, of over een man en vrouw. Heteroseksuali- Telefoon 071 - 144941, toestel 242 DEN HAAG Het milieu in ons land is erg vervuild en daar moet wat aan gedaan worden, vinden de leerlingen van de Jan van Nassauschool in Den Haag. Om dat dui delijk te maken, boden ze afgelopen dinsdag aan de Tweede-kamervoorzitter Dolman, de milieukrant '89 aan. Want zorgen voor het milieu is ook een zorg voor de Tweede Kamer, stellen de scholieren. Met het aanbieden van de krant willen de leerlingen ook aandacht vestigen op Wereld Milieu Dag op 5 juni. Het is dit jaar voor het eerst dat de milieukrant uitkomt. De krant is gemaakt door de Stichting Milieu Educatie (SME) uit Utrecht om scholieren duidelijk te maken dat zorgen voor het milieu belangrijk is omdat dat ook zorgen is voor je zelf. Patricia Leemeyer leerling op de Haagse school maakt dat duidelijk met een voorbeeld:" De bossen zijn erg belangrijk voor ons omdat ze zuurstof geven. Maar door de vezuring gaan veel bossen kapot. Als daardoor alle bossen verdwijnen, kunnen wij ook niet meer leven". Het rapport "Zorgen voor mor gen", inspireerde de Stichting Milieu Educatie om een initiatief te nemen. In dit rapport wordt duidelijk gemaakt dat de uitstoot van vervuilende stoffen met 70 tot 90 procent moet worden terugge bracht. De Utrechtse stichting vindt dat er een nieuwe koers moet worden ingeslagen om dit waar te maken. Wereld Milieu Dag Een exemplaar van de krant wordt aan alle basisscholen en brugklasgebouwen in Nederland aangeboden. In totaal zo'n 15.000 stuks. Er staan verschillende puz zels, weetjes, ideëen en een en quête in. Bij de krant hoort een handleiding voor docenten om lessen kunnen geven over het milieu en acties te organiseren. Met de krant wil, de Utrechtse stichting 'Wereld Milieu Dag' le ven inblazen. Het inmiddels tien jaar geleden dat er voor het laatst op deze dag iets landelijk werd georganiseerd. Wereld Milieu Dag werd 17 jaar geleden ingsteld door de Verenigde Naties tijdens een conferentie in het Zweedse Stockholm. Het doel hiervan is om alle VN-landen te stimuleren activiteiten op te zetten in de hoop dat de bevolking meer zou gaan nadenken over het milieu. De milieukrant is welliswaar bestemd voor kinderen maar de bedoeling is dat de leerlingen naar aanleiding van de krant, acti- teit wordt als natuurlijk en als vanzelfsprekend opgevat, homo seksualiteit nog altijd als 'anders'. De opvattingen over seks vor men in zekere zin ook de basis voor allerlei verwachtingen over hoe het zal lopen in je leven. Op een gegeven moment kan blijken dat je niet in het heteroseksuele hokje past, of er niet in wilt pas sen. Als meisje merk je bijvoor beeld dat je steeds verliefd wordt op een ander meisje en dat je vrij en met een jongen helemaal niet leuk vindt. Je wilt een seksuele relatie met iemand van je eigen geslacht: je bent lesbisch of ho mo. Door jezelf te accepteren en te zeggen 'ik ben lesbisch/homo* maak je duidelijk dat de hetero verwachtingen zoals de maat schappij 'je die oplegt, voor jou niet meer gelden. Over het zoeken naar oorzaken, het ervoor uitkomen, zowel voor jezelf als voor anderen en over re acties van je ouders gaat deze brochure. Daarnaast geeft de schrijfster je een aantal adressen van homo- en lesbische organisa ties. Ook wordt in de brochure en kele titels van boeken over homo seksualiteit vermeld. De brochure is uitgegeven door de Protestantse Stichting voor voorlichting en vorming omtrent relaties en seksualiteit en is te be stellen door 2.50 gulden te storten op giro 65 97 12 ten name van PS- VG, Den Haag onder vermelding door Monique Bluyssen viteiten ondernemen waarbij ze mensen in hun omgeving betrek ken. Hierbij wordt gedacht aan buurtbewoners, gemeenteambte naren, de pers en het schoolbe stuur. In de docentenhandleidin gen bij de krant staan verschillen de manieren waarop dat kan zoals het organiseren van een tentoon stelling, of het interviewen van een buurtbewoner. Op de Haagse Jan van Nas sauschool wordt al veel onderno men om de aandacht te vestigen op de natuur. Op 17 mei start de school met een natuurproject waar drie weken lang aan wordt gewerkt. Alle klassen binnen de school kiezen een thema zoals: de boerderij, sloot en plas, het bos en het tropisch regenwoud. Er komt een imker op bezoek, een bos wachter, op het schoolplein wordt een kinderboerdeij ge plaatst en er worden films ver toond en tentoonstellingen ge houden. Op Wereld Milieu Dag gaan groep 7 en 8 het water in de wijk onderzoeken. De volgende dag wordt het project met ver schillende activiteiten afgesloten en kunnen belangstellenden ko men kijken. Aandacht Ook buiten dit project besteedt de school veel aandacht aan na tuur. John Verhoeff, leerkracht aan de Jan van Nassauschool:" Dat doen we omdat er tijdens bio logielessen waar natuur aan de or de komt, niet genoeg aandacht is voor het besef voor de natuur. Je kunt dat beter van jongs af aan bijbrengen. Eigenlijk moet er een soort groene golf komen, een op stand van mensen om dingen an ders aan te pakken". De school bezoekt dan ook regelmatig het "Museon" een museum in Den Haag. Milieuproblemen worden besproken. "Daarbij moet je een Scholieren van de Jan van Nassauschool overhandigen Tweede-ka mervoorzitter Dolman de milieukrant en maken meteen van de gelegen heid gebruik om een handtekening te vragen. (foto gpd) grens trekken", vindt John. "Soms komen er onderwerpen aan de orde die best beangstigend zijn en waar de leerlingen ge schokt door raken". Ook en drietal scholen uit Har derwijk heeft het een en ander in petto voor Wereld Milieu Dag. Vo rig jaar werd deze plaats uitgeroe pen tot milieu-gemeente van het jaar. Het scholencomplex van de Fontanusschool, de Driemaster en de Alfons Ariënschool houdt op deze dag een tentoonstelling waarbij zelfgemaakte maquettes worden geëxposeerd. Het thema hiervan is "Afval". Tevens wordt een batterijen-inzameling gehou den. Ook zijn er scholen in Breda en Arnhem die inzamelingsacties or ganiseren. In de provincie Gel derland gaan leerlingen van ver scheidene scholen meten hoe zuur de regen is. De uitslagen hiervan worden op milieudag be kendgemaakt. De milieukrant is nog een expe riment maar de Stichting Milieu Educatie hoopt in het vervolg eens per jaar een milieukrant uit te brengen. De stichting hoopt dat niet alleen scholen maar ook jongerencentra en buurthuizen gebruik maken van de krant. Be langstellenden kunnen de Milieu krant '89 bestellen bij Milieuboek Amsterdam 020-244989. Vijf exemplaren kosten 5,75 gulden. Bij meer exemplaren zakt de prijs per nummer. Tevens wordt hier bij een docentenhandleiding ver strekt. De Westduitse bondskanselier Kohl heeft de Amerikanen op de kast gejaagd. Punt van cussie zijn de kernraketten v de korte afstand, die in Europa staan opgesteld richting Sov jetunie. Bonn wil die niet i derniseren en is voorstander van een gesprek met de Oost bloklanden (het Warschaupact). De VS zijn daar fel tegen. De Amerikaanse en Britse r gering willen de huidige korte afstandsraket, de Lance, ver vangen door een nieuwe kern- raket die een veel groter bereik heeft. Bovendien willen de bei de landen niet dat de overige NAVO-landen tijdens de top ontmoeting in Brussel op 29 en 30 mei de kernwapens voor de korte afstand als inzet gebrui ken voor de onderhandelingen met het Warschaupact. De VS en Groot-Brittannië zeggen dat die raketten nodig zijn om de Russen af te schrik ken. De kernraketten hebben tot nu toe de vrede tussen Oost en West bewaakt. Bonn vindt dat juist met het oog op de be sprekingen over de verminde ring van de conventionele pens in Europa pas na 1992 goed besluit kan worden geno men over het wel of niet ini len van deze raketten voor r dernere exemplaren. Nee, zeggen de Verenigde Staten, als we toch gaan praten, laten we het dan ook maar e met de Sovjetunie hebben o hun enorme overwicht op het gebied van de conventionele be wapening. Gelijk oversteken! Waar zit nu de kern van de zie? De Amerikanen zijn bang dat hun westerse bondgenoten - de NAVO-landen - te naïef de Russische perestrojka-politiek benaderen. De Sovjetunie sinds het aantreden van presi dent Gorbatsjov veel meer ii openbaarheid getreden dan voorheen. De VS hebben de NAVO-landen gewaarschuwd dat die 'veranderde' houding slechts een rookgordijn is. Ach ter dat rookgordijn schuilt nog altijd de gevaarlijke Russische 'boze buurman'. In de ruzie vliegen de be schuldigingen over en wi Volgens de VS zou de Sovjetu nie van de nu ontstane onenig heid binnen de NAVO handig gebruik maken. Gorbatsjov a het Westen willen proberen te overtuigen dat er niets te vre valt. Moskou is namelijk tegen het moderniseren van de ker wapens en ziet zich genood zaakt in geval van modernise ring van de raketten zijn eigen wapenarsenaal aan te passen. Moskou denkt dat de reden waarom de VS en Groot-Brit tannië lijnrecht tegenover de andere NAVO-partners staan niet zozeer is dat ze bang zijn voor een Russische dreiging, maar eerder om hun politieke invloed binnen de NAVO te handhaven. Tussen de strijdende partijen staat het Duitse volk dat iel te gen de plaatsing van nieuwe ra ketten is, omdat dit de ontspan ning tussen Oost en West kunnen bedreigen. De Duitsers geloven niet meer in het verhaal van de Amerikanen dat Gor batsjov de 'boze buurman' Eind mei zal blijken of de r ziënde partijen het met elkaar eens kunnen worden of tenmin ste tot een compromis kunnen komen. MARJOLIJN IN 'T HOUT Frankrijk staat dit jaar in het teken van de tweehon derdjarige herdenking van de Franse Revolutie, de bi- centenaire de la Revolu tion. Ook voor de 17-jarige Saskia Preenen uit Leider dorp is het een beetje feest, en dat heeft alles te maken met de viering van die re volutie. Zij is namelijk één van de prijswinnaars van de opstelwedstrijd die de Alliance Fran?aise elk jaar organiseert voor leerlin gen van scholen voor het voorgezet onderwijs. Over het onderwerp 'Hoe vieren de Fransen 14 juli' schreef Saskia een verhaal, dat door een jury werd uitge kozen als één van de zestig beste. door Emmy Voltman LEIDEN Het Concours Europ éen, zoals de opstelwedstrijd offi cieel wordt genoemd, heeft elk jaar plaats. Leerlingen van de hoogste klassen van het mavo, ha vo en het vwo kunnen aan dit con cours deelnemen. De wedstrijd is een initiatief van de Stichting Al liance Frangaise, een instituut waar 'iedereen van acht tot tach tig' een Franse taalcursus kan vol gen. De doelstelling van de stich ting is mensen, die daar belang in stellen, in contact te brengen met de Franse taal en cultuur. Het jaarlijkse Concours Européen draagt daartoe bij. Door op scho len aandacht te besteden aan on derwerpen als de Verklaring van de Rechten van de Mens, Europa in 1992 en de viering van de veer tiende juli, raken leerlingen geïn teresseerd. Soms zelf in die mate, dat ze een opstel erover schrijven en dan nog wel in het Frans! Bovenstaande thema's zijn ove rigens niet zomaar gekozen. Op 14 juli (Le Quatorze Juillet) wordt immers in Frankrijk een nog gro ter feest gevierd dan in andere ja ren, omdat het dan precies twee honderd jaar geleden is dat de re volutie plaats had. De Verklaring van de Rechten van de Mens vloeide voort uit deze revolutie. De viering van de revolutie, de bi- centenaire, moet dit jaar dan ook een eerbetoon zijn aan de men senrechten. Met het derde onder werp, Europa in 1992, krijgen we vroeg of laat allemaal te maken. Veel scholen besteden nu al aan dacht aan de eenwording van Eu ropa. Het wegvallen van de gren zen heeft voor elk land in Europa ^verstrekkende gevolgen, ook voor Frankrijk. Terug naar het opstel van Sas kia. Zij koos als onderwerp de viering van de veertiende juli. Ze beschreef (in het Frans) hoe in een Frans dorpje het feest van de revolutie wordt gevierd. "Op het eerste gezicht een doods en saai dorpje, maar dan breekt het los, het hele dorp loopt uit om het feest van de veertiende juli te vie ren. Het is heel leuk om als bui tenlander zoiets mee te maken", aldus Saskia. "Bijna alle middelbare scholen in Nederland deden vorig jaar mee aan de opstelwedstrijd, be halve onze school. Dit jaar wer den we benaderd door Alliance Frangaise ook mee te doen aan de opstelwedstrijd. Ik ga elk jaar met vakantie naar Frankrijk en vond het dus heel leuk om aan deze wedstrijd mee te doen. Dat ik ook nog een prijs zou winnen had ik natuurlijk nooit verwacht. Ik vind het gewoon heel leuk om verhalen te schrijven en had ook helemaal niet het gevoel van: ik ga winnen". Niveau Saskia zit in het vijfde leerjaar van het vwo op de Louise de Co- ligny scholengemeenschap in Leiden. Vijf leerlingen van haar school namen deel aan de opstel wedstrijd. Als enige scholiere uit de regio Leiden is Saskia uitgeko zen om de prijsuitreiking, die vanmiddag in het Muziekcen trum Vredenburg in Utrecht plaats heeft, bij te wonen. In heel Nederland namen in to taal 1361 leerlingen deel aan de wedstrijd. De meesten kozen als onderwerp de viering van de veertiende juli. "Maar ook over de mensenrechten kwamen heel wat verhalen binnen. Zelfs een aantal over de eenwording van Europa in 1992, terwijl dat toch een moei lijk onderwerp is", is het relaas van M. Anthony en N. Scheelbeek van de Alliance Frangaise in Lei den. "Het niveau van de opstellen was over het algemeen goed. We konden echt merken dat aan een onderwerp zoals bijvoorbeeld 'Europa in 1992' op school veel aandacht is besteed". De mensen van Alliance Fran gaise waren zeer verrast toen ze hoorden dat Saskia een prijs had gewonnen. De laatste keer dat ie mand uit de regio Leiden een prijs won, was drie jaar geleden. "Dat was een jongen van een an dere middelbare school uit Lei den, hij won één van de reizen naar Parijs. Het is te hopen dat ook Saskia die eer te beurt valt". Parijs Of er voor Saskia ook één van de zes hoofdprijzen ligt te wachten is nog maar de vraag. Dat wordt pas vanmiddag bekend gemaakt. Van de zestig winnaars worden er uit eindelijk zes uitgekozen. Zij krij gen een reis naar Parijs aangebo den. Maar het feit dat Saskia tot de beste zestig van Nederland be hoort, is al bijzonder. Zeker als je weet dat die keus in Parijs is be paald. Eerst werden per regio de beste opstellen verzameld. Mede werkers van verschillende afde lingen van Alliance Frangaise maakten een eerste selectie en stuurden de tien of twaalf beste opstellen naar het landelijk secre tariaat in Amsterdam. Daar werd nog eens een selectie gemaakt. De opstellen die overbleven werden vervolgens doorgestuurd naar het hoofdkantoor, waar per land de zestig beste inzendingen wer den geselecteerd. Bij de beoordeling van de op stellen lag de nadruk vooral op de ideeën en het woordgebruik. Spelling vonden de organisato ren minder belangrijk. Of zoals Anthony zegt: "Hier en daar een 's' vergeten of juist een 's' te veel was niet zo erg. Aan de zinsbouw werd veel meer belang gehecht en die was in veel gevallen zeer goed. Natuurlijk zaten er ook opstellen tussen, waarvan het de moeite niet waard was ze op te sturen, die hebben we er dan ook meteen tussenuit gehaald. Maar de goede verhalen waren over het alge meen van zeer hoog niveau. Ik heb me erover verbaasd hoe goed sommigen kunnen formuleren. Dat moet je toch in je hebben, denk ik". Prijsuitreiking J. Lafon, als Conseiller Culturel et Scientifique verbonden aan de Franse ambassade in Nederland en madame A. Touissaint-Dek- ker. Présidente de la section Fran gaise bij 'De Levende Talen', komt de eer toe de namen van de zes hoofdprijswinnaars bekend te maken. Die winnen zoals gezegd een reis naar Parijs, evenals de zes beste uit elk ander land van Europa. Mocht Saskia niet één van de zes hoofdprijzen winnen, dan wacht haar in elk geval een andere leuke verrassing. Boven dien mag ze volgend jaar gewoon weer meedoen. Saskia ten slotte: "Ik weet niet of ik dan wel mee doe hoor, want dan zit ik midden in mijn examens". Saskia Preenen uit Leiderdorp: "Ik had helemaal niet het gevoel: ik ga winnen(foto Win» Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11