Braks: mkrimping veestapel niet nodig o P poggen* Verwoede strijd om de macht in de detailhandel MERKEN Mestfabrieken moeten verzuring bestrijden onder dak bruynzeel Verpleegkundige mag actie voeren, net als iedereen Geen verliezers in kort geding gezondheidszorg Verzekeraars varen wel bij val kabinet-Lubbers DINSDAG 9 MEI 1989 DEN HAAG/ENSCHEDE (GPD) Demissionair landbouwminister ir. G. Braks vindt in krimping van de veestapel niet noodzakelijk. Tot deze conclusie komt de bewindsman in de nog niet gepubliceerde Landbouwstructuurnota, waarin het kabinet zijn visie op het landbouwbeleid tot het jaar 2000 ontvouwt. Indien de huidige omvang van de landbouw- produktie wordt bevroren, zullen technische maatregelen toereikend zijn om de milieu vervuiling door de landbouw tot een aanvaardbaar niveau te verminderen. In het kielzog van het Nationaal Milieubeleidsplan werd de struc tuurnota door het kabinet vastge steld. Daarin wordt uitgesproken dat het landbouwaandeel in de ver zuring tot minstens de helft van het huidige niveau moet worden terug gedrongen. Samen met andere maatregelen, zoals een drastische beperking van het gebruik van be strijdingsmiddelen waartoe Braks en Nijpels al eerder een aanzet ga ven, moet de landbouw jaarlijks voor 750 miljoen gulden investeren tot 1998. Om de exportpositie te handha ven wil de overheid een forse duit meebetalen door de helft van de kosten voor haar rekening te ne men. Demissionair minister Braks stelt echter dat de landbouwpro- duktie niet verder kan groeien. De ze bevriezing moet ertoe leiden dat technische oplossingen, zoals de bouw van mestfabrieken, afdoende zijn om de nadelige milieuffecten tot een aanvaardbaar niveau te re duceren. In het jaar 2000 moet de landbouw 'schoon' zijn. De stichting'Natuur en Milieu, spreekbuis van de Nederlandse milieuorganisaties, is teleurgesteld over de voorgestelde verzurings- Volgens de stichting is te rugdringing van de ammoniakuit- stoot tot ten minste 80 en in sommi ge gebieden zelfs 90 procent nood zakelijk. "Technisch is slechts 50 en misschien 60 procent haalbaar. Braks heeft de normen naar de tech nische mogelijkheden toegeschre ven en niet naar wat voor het milieu noodzakelijk is", aldus een woord voerder. Volgens Natuur en Milieu is in krimping van de veestapel onaf wendbaar. "Dat kan zonder pijn door sanering van de vele bedrijven zonder opvolging die in de komen de jaren zullen verdwijnen. Dat geeft de overblijvers lucht en ver mindert de afhankelijkheid van mestfabrieken, die alleen nog maar op de tekentafels bestaan". Als gevolg van het aftreden van het kabinet wordt overwogen de Landbouwstructuurnota samen met Nationaal Milieubeleidsplan en Natuurbeleidsplan als 'discussie stukken' uit te brengen. Een beslis sing is echter nog niet genomen, al dus het ministerie van landbouw en visserij. Het Landbouwschap, dat van middag zelf een milieuplan heeft uitgebracht, reageert opgelucht op het plan van Braks. De zo gevreesde inkrimping van de veestapel is van ADVERTENTIE 3T Villeroy&Boch BADKAMER SANITAIR keukens kasten keukens badkamers Industrieweg 14, De Grote Polder, Zoeterwoude-Rijndijk, Tel. 071 - 89 92 06 tafel. Het 'Integraal milieu-actie plan voor de land- en tuinbouw' van het Landbouwschap legt de nadruk op het ontwikkelen en stimuleren van milieuvriendelijke produktie- methoden. Die methoden vormen niet alleen de basis voor een duurza me land- en tuinbouw maar komen ook tegemoet aan de wensen van een steeds grotere groep van consu menten die kritisch is zowel ten op zichte van de kwaliteit van het pro- dukt als de wijze van produceren er van, aldus hèt Landbouwschap. In de nota wordt nog eens het eigen belang erkend dat de land- en tuin bouw heeft bij een gezond en schoon milieu. Chauffeur laten opdraaien voor te lange rijtijden" DEN HAAG (ANP) - Chauffeurs moeten zelf aansprakelijk zijn voor overtreding van de wettelijk be perkte rijtijden. Het wordt daarom tijd dat de rijtijdenwet op dit punt verandert, aldus de Koninklijke Ne derlandse Vereniging van Trans portondernemingen (KNVTO) gis teren in reactie op de jaarcijfers van de Rijksverkeersinspectie over overtredingen van de rijtijden. De inspectie meldde dat het aantal chauffeurs dat de rijtijden aan zijn laars lapt vorig jaar aanzienlijk is ge stegen. Momenteel betaalt de werkgever van een chauffeur een eventuele boete voor overtreding van de rijtij den. Als de situatie wordt omge draaid, zal een chauffeur zich wel twee keer bedenken voordat hij de voorgeschreven rij- en rusttijden overtreedt of rust- en rijtijdenregi stratie knoeit. In andere landen van de Europese Gemeenschap is de chauffeur al persoonlijk aansprake lijk, aldus de KNVTO. De Sociaal-Economische Raad heeft al in 1977 unaniem aan het ka binet geadviseerd om de rijtijden- wet zodanig te veranderen dat de aansprakelijkheid voor overtredin gen bij de chauffeur komt te liggen. De vakbeweging kon zich daar ook in vinden. Nu ligt er een kant-en-klaar wets voorstel bij Sociale Zaken en Werk gelegenheid waarin deze wijziging aan de Kamer wordt voorgesteld. Aanvankelijk was het de bedoeling het wetsvoorstel voor de vakantie in te dienen. Nu het kabinet is geval len zal het departement op korte ter mijn besluiten of het voorstel al dan niet naar de Kamer moet, aldus een woordvoerder. De KNVTO is bang dat de zaak andermaal op de lange baan wordt geschoven. UTRECHT - Verpleegkundigen zijn in juridisch opzicht geen gewo ne mensen: ze hebben bijzondere plichten. Bijna dertig jaar geleden stond een verpleegster terecht om dat zij tijdens een operatie een ver keerd flesje had aangereikt. Ze had het etiket wel gelezen, maar wat daar op stond drong niet goed tot haar door, want ze was op dat mo ment overwerkt. De fout bleek fa taal. door Gijs Schreuders Volgens de verdediging had zo'n vreselijke misgreep ieder mens kunnen overkomen, maar de ver pleegster werd zonder pardon ver oordeeld wegens dood door schuld. Haar werk bracht nu eenmaal bij zondere plichten en verantwoorde lijkheden met zich mee, redeneerde de rechter. Een verpleegkundige moet in zulke omstandigheden blindelings te vertrouwen zijn. Dit geval is in de rechtspraak be roemd en mag tevens als bewijs die nen hoe doordrongen de verpleeg kundigen in het algemeen zijn van de zorgvuldigheid die zij moeten betrachten. Daarom leek het nogal onberaden, om niet te zeggen over spannen, van het Landelijk Patiën ten-Consumenten Platform (LPCP) om zich namens de patiënten te mengen in het conflict tussen de verpleegkundigen en de overheid en bij de rechter een verbod op de acties te eisen. Volgens de bepalingen van het in 1980 door Nederland geratificeerde Europees Sociaal Handvest zijn er alleen enkele tamelijk nauw om schreven uitzonderingen toegela ten over het recht van werknemers om collectief op te treden bij een be langenconflict. Tot deze uitzonde- NAAR DE BOLLEN Tffi - ringen behoort de bescherming van de volksgezondheid, opdat de ac ties aan banden kunnen worden ge legd als de gezondheidszorg in di rect gevaar komt. Natuurlijk ondervinden patiën ten hinder van de acties in de zie kenhuizen, bij voorbeeld doordat er langere wachttijden ontstaan. Maar onverantwoordelijkheid of onzorg vuldigheid jegens patiënten is toch wel iets heel anders. De Utrechtse rechtbankpresident mr. Van Ha- rinxma thoe Sloten heeft dit onder scheid scherp onder woorden ge bracht. Wat tegen de ene patiënt volkomen aanvaardbaar is als actie- vorm, kan tegen eèn ander ontoe laatbaar zijn. Het gevraagde verbod op actie voeren zou de strijdvormen van de verpleegkundige onmogelijk ma ken. Langere wachttijden, bedden reducties, daar is iedereen al aan ge wend door de bezuinigingen op de gezondheidzorg, merkte de rechter fijntjes op. Het Patiëntenplatform kan de actievoerders weinig verwij ten zolang de verpleegkundige de van hen bekende zorgvuldigheid blijven betrachten. Om hier als het ware bij voorbaat over te waken stelde de rechter een aantal beperkende voorwaarden met betrekking tot de spreiding en de regelmaat van de acties in dezelf de instelling om te verhinderen dat sommige patiënten onevenredig zwaar worden getroffen. Deze beperkingen laten het recht van de verpleegkundigen op het voeren van collectieve actie in prin cipe onverlet. Als de door het Pa tiëntenplatform gestelde verbods- eis zou zijn ingewilligd, was er in feite voor de verpleegkundigen geen enkele mogelijkheid overge bleven om zich als werknemers te doen gelden in een conflict over de arbeidsvoorwaarden. SCHERMER - Onder invloed van de melk- en mestoverschotten en de goede bollenprijzen krijgt de koe op steeds meer plaatsen uitzicht op bloei ende tulpen, zoals hier in de Schermer. Na het cLiepploegen van het land, waardoor zandgrond boven wordt gebracht, verdwijnt zo het onderscheid tussen specifieke weide en bollenstreken. Na bloei en oogst van de bollen rest mens en dier uitzicht op kaal zand. (foto anp> ROTTERDAM (GPD) Voor verzekeringsmaatschappijen is de kabinets crisis gunstig. Doordat belangrijke voorstellen nu niet door de Tweede Ka mer kunnen worden behandeld, is het vrijwel zeker dat maatregelen op het gebied van de levensverzekering (de zogenaamde 'brede herwaardering') een jaar moeten worden uitgesteld. Ook de vertraging in de uitvoering van het 'plan Dekker' voor de gezondheidszorg noemt bestuursvoorzitter prof.dr.L.M. van Leeuwen van Stad Rotterdam voor ziektekostenverzeke raars 'een beetje gunstig'. "Weinig mensen weten wat die operatie inhoudt en wat de consequen ties zijn", zei Van Leeuwen gisteren bij een toelichting op het jaarverslag over 1988. Dank zij het stagneren van de besluitvorming komt er nu een ge dwongen adempauze. Een periode van bezinning die volgens Van Leeu wen hard nodig is. Door het 'plan Dekker' wordt het gehele ziektekosten- en ziekenfonds systeem overhoop gehaald. Voor de particuliere ziektekostenverzekeraars als de Stad Rotterdam wordt het er niet aantrekkelijker op. Direct financieel voordeel lijken de verzekeringsmaatschappijen te heb ben bij de vertraging die ontstaat op het gebied van levensverzekeringen. Stad Rotterdam heeft bijvoorbeeld in zijn jaarrekening over 1988 al 25 mil joen gulden opzij gezet om extra winstbelasting in de komende acht jaar te betalen. Door de kabinetscrisis wordt deze afdracht, één van de gevolgen van de 'brede herwaardering', waarschijnlijk een jaar opgeschoven. Andere fiscale veranderingen, die sommige nieuw af te sluiten levens verzekeringen onaantrekkelijk maken, zullen ook pas later worden inge voerd. Van Leeuwen verwacht hiervan een positief effect op het aantal te sluiten verzekeringen. (vervolg van pagina 1) UTRECHT (GPD/ANP) - Beide betrokken partijen vinden de uit spraak van de rechtbank over de ac ties in de gezondheidszorg een over winning. De verpleegkundigen vie ren rechterlijke uitspraak als een ze ge, maar ook het Landelijk Patien- ten-Consumenten Platform is niet ontevreden over de uitslag van het door haar aangespannen kort ge ding tegen de bonden en de WIO. Komende vrijdag zullen werkne mers van honderden instellingen zondagsdienst draaien om mee te kunnen te doen aan de manifesta ties voor 5 procent loonsverhoging in het ziekenhuiswezen. AbvaKabo-bestuurder A. Wirtz spreekt van een 'fantastische' uit spraak. "We hadden veel verder gaande beperkingen verwacht. Nu kunnen we gewoon doorgaan met actievoeren. En de bereidheid daar toe blijft zeker nog weken bestaan", aldus Wirtz. Hij zei verder dat er nog overleg plaats vindt over andere ac- tievormen. Wirtz: "Dat zijn in ieder geval harde acties, zoals het platleg gen van keukens en laboratoria". H. van der Wilk van het LPCP is niet tevreden en niet ontevreden. "De uitspraak beantwoordt niet he lemaal aan onze eis, namelijk het stopzetten van alle acties. Maar de rechter heeft de acties wel sterk gelimiteerd. Of we in beroep gaan weten we nog niet. We stappen in ie der geval wel weer naar de rechter als de bonden zich niet hoqden aan het vonnis. We houden de acties dan ook scherp in de gaten", aldus Van der Wilk. BBC 48 uur plat LONDEN (DPA) Journalisten en technici van de BBC hebben van ochtend voor 48 uur het werk neer gelegd om hun eis voor meer loon kracht bij te zetten. Daardoor wordt er geen nieuws uitgezonden en zijn live-uitzendingen vervallen. Op de televisie worden oude programma's en tekenfilms vertoond. De vakbonden stelden aanvanke lijk een looneis van 16 procent, maar matigden die tot een geleide lijke loonsverhoging van tien pro cent. De BBC-directie wil niet ver der gaan dan zeven procent extra. Komende vrijdag worden een groot aantal manifestaties gehou den in het kader van de looneis van 5 procent in het ziekenhuiswezen. Daartoe wordt in honderden instel lingen een zondagsdienst gedraaid, ook door werknemers van andere afdelingen. Tot nu toe vormden de verpleegkundigen en verzorgden den de speerpunt van de acties in de gezondheidszorg. Vrijdag 12 mei is traditioneel de dag van de verple ging maar is door de bonden omge doopt tot de dag van de gezond heidszorg. Er zijn manifestaties ge pland in Utrecht en Den Bosch. Amsterdam en Rotterdam zullen vermoedelijk dat voorbeeld volgen. 'Nederlands geld in buitenlands milieu steken' ARNHEM (ANP) - De Samenwer kende Elektriciteits-Produktiebe- drijven (SEP) pleiten ervoor dat Ne derlands geld wordt gebruikt voor het milieu in Oostbloklanden. Dat zei SEP-directeur ir. N.G. Ketting gisteren tijdens de presentatie van het jaarverslag van SEP over 1988. Volgens Ketting moet bij milieu investeringen eerst worden bepaald wat het effect ervan is. "Het geld moet ten goede komen aan het mondiale milieu. Zelfs als dat tot ge volg heeft dat er over de grenzen moet worden geïnvesteerd", aldus Ketting. In het jaarverslag wordt als voor beeld de situatie in Polen genoemd. Elektriciteitscentrales in dat land stoken kolen met een hoog zwavel- gehalte terwijl er nauwelijks milieu- voorzieningen zijn. In Nederland worden kolen gestookt met een veel lager zwavelgehalte. In plaats van hoge investeringen te plegen in Ne derlandse centrales, zouden de rookgas-ontzwavelingsinstallaties beter in Polen kunnen worden ge bouwd, aldus SEP. SEP wil verder onderzoeken of de Nederlandse elektriciteitssector een rol kan spelen bij het beheer van de bossen. SEP overweegt voorstellen om het kappen van bos sen te voorkomen en om aanplant te bevorderen. Economie kort Abortus-bang Ruim 400 runderen varj een veehou der in Baarle-Nassau zijn .besmet met de ziekte abortus-bang. Alle dieren moeten worden geslacht. Het gaat om koeien, jongvee en meststieren. Het is voor de vierde keer binnen enkele maanden dat in Brabant de besmettelijke ziekte de kop opsteekt. Arbeid De sterke groei van de Nederlandse werkgelegenheid tussen 1979 en 1986 heeft zich vooral vertaald in laag betaalde (part-time- banen in de dienstensector, die vooral door vrouwen zijn bezet, zo blijkt uit on derzoek van dr. T. Elfring dr. R. Kloosterman. Het gaat'om banen met lage salarissen van rond 15 gul den bruto per uur. Tegelijkertijd daalde het aantal banen met gemid delde salarissen met 80.000 en met hoge inkomens met 50.000. Staking De staking in vier Poolse kopermij nen, waaraan bijna 20.000 mijnwer kers deelnemen, is gisteren de vier de dag ingegaan. Gesprekken met de mijndirecties hebben volgens de stakers, die meer loon eisen, niets opgeleverd. Olie De prijzen van ruwe olie zijn scherp omlaag gegaan op grond van de da ling van de benzineprijzen en be zorgdheid over de produktie van de OPEC, de Organisatie van Olie-ex portlanden. Die zou veel meer voortbrengen dan het officieel vast gestelde maximum. Op de Ne- wyorkse goederenbeurs zakte de notering van de basiskwaliteit West Texas Intermediate voor levering in juni maandag 58 cents tot 19,44 dol lar per vat (159 literX Reactor De hoge-temperatuurreactor in het Westduitse Hamm-Uentrop, het eerste industriële prototype van dit soort kernreactor ter wereld, wordt uiterlijk eind 1991 gesloten. Unigro voelt zich misleid door Schuitema; Ahold lachende derde UTRECHT (GPD) - Met een brede glimlach rond de wat zuinige mond drukte Schuitema-directeur Ide Vos op woensdag 17 augustus de hand van Ahold-topman Albert Heijn. Volledig onverwacht maak ten de twee 'kruideniers' bekend, dat zij fuseerden. Nu, een kleine acht maanden later, is die glimlach al lang bestorven. Als een felle ter riër achtervolgt Eric Albada Jel- gersma, topman van de Utrechtse groothandel Unigro, het parmanti ge duo. De twee hadden de Larense zakenman aardig in het ootje gen'o- door Joan Haan Doordat Unigro, in zijn ijver om Schuitema in te kunnen lijven, als een gebaar van goede wil zijn aan delenpakket van 45 procent in Schuitema had afgestoten, kon Ahold als lachende derde zijn slag slaan op de Nederlandse winkel- markt. De zaak ligt nu bij de rech ter. Morgen wordt beslist of de fusie rechtsgeldig is of niet. De meervou dige kamer van de Utrechtse arron dissementsrechtbank moet beslis sen of Schuitema Unigro bewust heeft misleid en de wettelijke regels met voeten heeft getreden, Tot een schadeclaim zal het in de kwestie Unigro-Schuitema niet ko men. Albada Jelgersma wil geen geld, maar eist zijn 110.000 aandelen terug. Bovendien staat Unigro erop, dat de zogenaamd 'Hafkamp-affai re' wordt teruggedraaid. Door de 15.000 nieuwe aandelen, waarmee Schuitema de overname van deze* beleggingsmaatschappij betaalde, kon Schuitema op 8 juni vorig jaar zich beschermen tegen een onge wenste overname door Unigro, door de uitgifte van preferente aan delen. Wat Unigro op 8 juni niet wist, was dat het uiteindelijk beslissende Hafkamp-pakket op dat moment in Heijn (Ahold, l.) en Vos (Schuitema) bezegelen de fusie met een ferme handdruk. De rechter onderzoekt op last van concurrent Unigro of het allemaal volgens de regels is verlopen. (foto handen was van Ahold. Indirect zorgde Albert Heijn er dus voor dat de macht van Unigro op het beleid van het Schuitema drastisch werd beperkt. Mocht de rechtbank Al bada Jelgersma in het gelijk stellen, dan wordt de beschermingscon structie nietig verklaard en heeft Unigro alsnog weer een stevige vin ger in de pap van zijn concurrent. Inzet Dat is echter niet de ware inzet van de felle strijd tussen genoemde groothandels. Het gaat om meer, om de toekomst van de detailhan del, om de vraag waar de consu ment straks zijn boodschappen doet: bij filialen van grootwinkelbe drijven als Ahold en Vendex-doch- ter Edah, of bij zelfstandige winke liers (het vrijwillig filiaalbedrijf). Die laatste groep wordt bevoorraad door Schuitema (onder andere de C1000 Voordeelmarkt en een deel van de Spar-keten) en Unigro (de zogeheten Super-winkels en het an dere deel van de Spar-groep). Het vrijwillig filiaalbedrijf en het grootwinkelbedrijf staan al jaren op voet van oorlog met elkaar. Daarbij wordt vooral gevochten om de steeds schaarser wordende vesti gingsplaatsen voor supermarkten in ons land. Om die reden zocht Al bada Jelgersma al in 1982 contact met Schuitema. Unigro wilde met het Schuitema fuseren om samen een vuist te maken tegen de uitbrei- dingshonger van Albert Heijn. Een aantal pogingen tot fusie mislukte echter. Toen Schuitema op de aandeel houdersvergadering het groene licht kreeg voor zijn beschermings plan (door de uitgifte van preferente aandelen) was Ide Vos al in gesprek met Albert Heijn. Ahold had 'in het geniep', door onder meer de aan koop van het Hafkamp-pakket, al een belang van tien procent in Schuitema verworven. Mede met deze 'joker' kon Ahold de invloed van Unigro in Schuitema beperken. Maar het Utrechtse concern zat een heimelijke fusie tussen Ahold en Schuitema nog wel in de weg. Unigro-opperhoofd Albada Jel gersma kwam zelf met de oplossing voor het probleem. Schuitema had laten weten dat er over een overna me goed te praten viel als Unigro het vijandelijk karakter wilde weg nemen. Dat kon alleen door ver koop van het 45-procents belang in Schuitema. Unigro liep met open ogen in de val, zoals Albada Jelgers ma zegt. Met Credit Suisse op Guernsey werd afgesproken dat daar het pakket zou worden afgele verd, waarna de bank de aandelen beetje bij beetje op de markt zou brengen. Nog geen dag na afgifte werd het hele pakket echter doorge sluisd naar Ahold in Zaandam. Al- bert Heijn verwierf op die manier de meerderheid in Schuitema. Woedend Albada Jelgersma was woedend. Niet alleen kreeg hij zo'n zeventig miljoen gulden te weinig voor het pakket (bij overname door Ahold was de prijs namelijk fors hoger ge weest), maar hij speelde tevens zijn aartsvijand Albert Heijn de hoofd prijs toe. Toen hq hoorde hoe de Hafkamp-affaire precies in elkaar zat, explodeerde hij helemaal van nijd. Tijdens de rechtszitting over dit conflict bleek namelijk dat Schuitema, om Ahold extra aande len te kunnen toespelen (in de strijd tegen de invloed van Unigro in Schuitema), voor Hafkamp veel te veel had betaald. Zo'n twintig mil joen (in aandelen Schuitema), ter wijl de waarde van deze maatschap pij ongeveer zes miljoen was. Unigro voelt zich door Schuitema misleid en heeft nu een heel legertje prominente Nederlanders in stel ling gebracht om de on-ethische handel en wandel van Ide Vos en Albert Heijn aan de kaak te stellen. Op schrift is het dubbelspel van Vos niet aan te tonen, maar dat er sprake was van mondelinge afspraken zou uit de feiten duidelijk moeten blij ken. Bedrogen Prof. mr. W.J. Slagter, hoogleraar in het ondernemingsrecht, is ervan overtuigd dat Ahold en Schuitema zich schuldig hebben gemaakt aan bedrog en misleiding. Prof. mr. W.M. Kleijn, hoogleraar in het bur gerlijk recht gaat nog verder. Hij spreekt van wanprestatie. Ook top mensen uit het bedrijfsleven als ba ron Kraijenhof (president-commis saris van Akzo), Wessanen-topman G.H. van Driel (tevens president commissaris van Vendex) en Spar- bestuurder A.J. van der Heijden scharen zich achter de zienswijze van Unigro. Zetfs politieke zwaar gewichten als oud-minister Fons van der Stee en prof. Grapperhaus (beiden commissaris bij Unigro) verklaren zich bedrogen te voelen. Schuitema en Credit Suisse staan in hun verweer alleen. Een handje vol advocaten, van het beroemde kantoor Loeff Van der Ploeg, ver dedigde zijn cliënten door erop te wijzen dat niets zwart op wit staat, dat Unigro in het gelijk zou kunnen stellen. "Mooie praatjes, meer niet", luidt hun commentaar. Maar dat in het kamp-Schuitema de nodige twijfel is binnengeslo pen, blijkt wel uit feit dat men de rechtbank vroeg de zitting enkele weken uit te stellen. Omdat dit zon der ruggespraak met Unigro ge beurde, verzocht Unigro om nieuwe rechters. Hetgeen ook geschiedde. Morgen blijkt wie er aan het langste eind trekt. Hoe de uitspraak ook zal luiden, het zal de komende dagen ongetwijfeld heel wat stof doen op waaien in detailhandel-minnend Nederland.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7