EEN LANGWEEKEND NAAR AMERICA? 'Noriega rommelt met stembusuitslag' Doek valt voor ex-partijleider 'Kadar de zwijgzame' Carter perplex over verkiezingen Panama Vliegdekschip VS verloor H-bom voor kust Japan Israël grendelt bezette gebieden af na onlusten Rode Khmer wijst voorstel Phnom Penh voor staakt-het-vuren af DINSDAG 9 MEI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 PANAMA-STAD (GPD) - De omstreden verkiezingen in Panama hebben gisteren de no- pXy^lud^u^ezfiï'^doof v«. dige rellen veroorzaakt. Politie en leger traden met een overmaat aan geweld op tegen ma- de milieuorganisatie Greenpeace gebied volledig verboden TOKYO (AP/DPA) - Het Ameri kaanse vliegdekschip 'Ticanderoga' heeft in 1965 voor de kust van Japan een waterstofbom met een kracht van één megaton verloren. Dat heeft het Amerikaanse weekblad Newsweek gisteren gemeld. Het blad baseert zich op gegevens van het Amerikaanse Institute of Policy Studies. Een gevechtsvliegtuig van het ty pe A-4ESkyhawk met de H-bom H-bom aan boord rolde van het dek van de kust Ticanderoga en zonk op een diepte ken van 5000 meter. De piloot kwam gehad op "750 kilometer verwijderd ties voor de burgerrechten en oppo- de kust". In werkelijkheid is de sitiepartijen in Japan hebben giste- 105 kilometer voor de ren uiting het eiland Okinawa gezon- ging. Het artikel de de opening Volgens Newsweek zou de affaire het leven. Details van het wellicht gevolgen kunnen hebben ten vist het Amerikaanse insti- hun verontwaardi- Newsweek haal de avondedities de meeste grote Japanse kran- het tv-nieuwsjournaal. Een r de relatie tussen Japan en de Amerikaanse militaire woordvo tuut met behulp van het logboek VS. Japan, het enige land ter wereld der in Tokyo bevestigde desge- mfestanten van de oppositie. Vrijwel tegelijkertijd verklaarden internationale waarne mers met ex-president Jimmy Carter voorop, 'perplex' te staan over de wijze waarop gene raal Noriega de uitslagen probeert te manipuleren. rellen ernstig gewond. Volgens een heeft behaald. De door generaal No- vraagd dat in 1965 een kernwapen in de oceaan was gevallen. De Japanse regering zou niet op de hoogte zijn van de huidige loka- worden gepubliceerd. De Japanse regering staat toe dat tie en toestand van de bom en er Het voorval aan boord van het Amerikaanse marineschepen in zijn zouden evenmin contacten met de vliegkampschip werd in 1981 ont- territoriale wateren verkeren, of- Amerikanen zijn geweest over mo- schoon de VS nooit duidelijkheid gelijke maatregelen, aldus een de Ticanderoga te reconstru- dat is geteisterd door aanvallen met Het rapport van het Istitute of atoombommen, heeft stationering atoombommen op zijn grond- ed volledig verboden. De Japanse regering staat toe dat huid door het Amerikaanse i Gisteren verklaarde het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken dat de oppositie had gewon- rapport verschaft of de schepen atoomwa- woordvoerder van het Japan schoten door een scherpschutter hij zijn be- riega gesteunde Carlos Duqu De Amerikanen baseerden dat burger. Kort daarvoor i op opiniepeilingen, die hen bereik ten via de Amerikaanse ambassade in Panama. Volgens die peilingen zou de oppositie 68 procent van de stemmen hebben gekregen en de de stembusslag had eerder al het le- het Franse dagblad Le Monde van dichtbij getroffen door een rubberkogel. Het heetgebakerde klimaat rond weert dat hij een voorsprong heeft l dik 5 procent op Endara. echter dat het ongeluk had plaast- den van het bericht gaven organis, kandidaat van generaal Noriega, Duque, niet meer dan 23 procent. Officiële uitslagen over de stem busgang van zondag bleven echter gekost aan een Nederlandse pastoor. Nico van Kleef, werd zon dag in zijn hoofd geschoten, terwijl hij in één plaatsje nabij de grens nog steeds uit. De oppositie wist met Costa Rica door veiligheids- x protestmars hiertegen gis- troepen werd afgevoerd teren slechts een paar duizend sen op de been te krijgen. Nadat de manifestatie met behulp van traan gas en rubberkogels was verspreid, kwarh het opnieuw tot de nodige in cidenten. Daarbij zijn gedood. Een cameraman van de lokale te- levi; plaatselijke politiebureau. Officieel heet het, dat het om een 'noodlottig ongeval' is gegaan. Het geweer van een militair zou 'per on geluk' zijn afgegaan. Volgens de op- betoger positie zou Van Kleef echter bezig zijn geweest met het opsommen van een waslijst van onregelmatig- raakte tijdens de chaotische heden bij de verkiezingen. Inmiddels zou de militair die het dodelijke schot loste, zijn ge arresteerd. De nationale verkiezingsraad ver klaarde bijna 24 uur na het sluiten van de stembussen, dat men nog al tijd geen enkele van de stemakten had ontvangen van de in totaal 40 districtscomités. Dat ontlokte bij de uitspraak dat het verkiezingstribu naal dan maar beter kan opstappen. "Ze zijn allemaal oneerlijk", aldus ex-president Carter. VS vragen steun Moskou in vrede Midden-Oosten HELSINKI (AP) - De Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Baker heeft gisteren in de Finse hoofdstad Helsinki verklaard dat hij graag de steun van de Sovjetunie wil bij het bereiken In de wandelgangen heet het sommige steden hard regeling in het Midden-Oosten. Baker, die in Helsinki is op door- de Sovjetunie, zei dat hij xvredes- desalniettemin dat Carter, die nisterie van buitenlandse zaken. Volgens de woordvoerder heeft de Japanse regering geen plannen om het ongeluk of mogelijke risico's te onderzoeken. In 1965 viel Okinawa onder Ame rikaans bestuur. Het eiland werd in 1972 aan Japan teruggegeven. Op Okinawa zijn 35.000 man Ameri kaanse troepen gelegerd, een feit dat de plaatselijke bevolking een doorn in het oog is. Zowel regionale activisten tegen kernwapens als de socialistische en de communisti sche partij protesteerden onmiddel lijk krachtig tegen het incident en het beleid dat inzake de kwestie door de autoriteiten in Tokyo en Washington is en wordt gevoerd. De secretaris van de Japanse So cialistische Partij, Yamaguchi. her haalde een oude eis van zijn partij dat de Japanse regering ophelde ring moet vragen over de nucleaire status van Amerikaanse oorlogs schepen die Japan aandoen. Japan stelt zich formeel op het standpunt dat schepen of vliegtuigen met kernwapens aan boord die Japan aandoen, de autoriteiten daarvan dienen te verwittigen. De VS weige ren principieel de gevraagde infor matie te verstrekken. TEL AVIV (DPA/AP) - De Israëli- gebieden en de moord op twee Is- sche autoriteiten hebben bepaalde tijd afgekondigd raëlische soldaten die de anti-Arabi- uitgaansverbod sche gevoelens onder de Israëlische de hele Gaza- bevolking flink heeft aangewak- strook. Verder zijn alle grensposten kerd. De Israëlische premier, Shamir, stelde de "leiders van de intifada in het buitenland" verantwoordelijk voor het oplaaien van de opstand in de bezette gebieden. Volgens hem willen zij de Israëliërs niet alleen uit de Westelijke Jordaanoever en de uit tussen de bezette gebieden en Israël voor twee dagen gesloten in ver band met de viering van de onaf hankelijkheid. Met de maatregel willen dè Israë lische autoriteiten voorkomen dat het tot gewelddadige demonstraties in de bezette gebieden. De Israëliërs Gaza-strook verdrijven herdenken vandaag de 16.400 heel Israël slachtoffers die in de vijf oorlogen met de Arabische landen vielen. Morgen viert het land de 41ste onaf hankelijkheidsdag. De afkondiging van het uitgaans verbod, waardoor alleen in de Gaza- strook al 700.000 mensen worden getroffen, volgt op een weekeinde 1977 zijn handtekening zette onder de Panama-kanaal-akkoorden, heeft geprobeerd te bemiddelen streeft naar een "actieve, construe" tussen de regering en de oppositie, tieve, positieve en zich uitbreiden- Gisteren sprak hij in ieder geval een de relatie' met de Sovjetunie. Voor-" paar uur lang met generaal Noriega, waarde is volgens Baker dat de Sov- die in de Verenigde Staten van jetunie blijk geeft van 'een nieuw drugssmokkel wordt beschuldigd, gedrag op wereldschaal'. Officiële waarnemers van de Een vooraanstaand lid van de Amerikaanse regering in Panama PHNOM PENH De Rode Khmer bodjaansè verzetscoalitie, Amerikaanse delegatie verduide- hebben aangedrongen op 'drasti- heeft gisteren het voorstel lijkte ^ter dat de problemen in het sche sancties', mocht generaal No- bewind in Phnom Penh Midden-Oosten zo groot zijn dat de riega doorgaan met zijn pogingen staakt-het-\ i de hand gewe- door Bob Mantiri VS blij zijn met alle hulp die ze kun- om de verkiezingen naar zijn hand zen. Khieu Samphan, leider nen krijgen. Hij zei dat de Sövjetu- te zetten. Daarbij zou zelfs een di- nie een bijdrage zou kunnen leve- recte interventie van Amerikaanse ren door de diplomatieke betrek- militairen niet moeten worden uit- kingen met Israël te herstellen, en gesloten, zo lieten afgevaardigden door meer druk op Syrië uit te oefe- van zowel de democraten als de re nen. publikeinen eensgezind horen. Ook zou de Sovjetunie de militai- De Panamese kerk heeft de mili- guerrilagroep, verklaarde dat re steun aan Nicaragua, die door tairen opgeroepen om de wil Washington wordt geraamd op 500 het volk te respecteren. Volgens miljoen dollar, moeten opschorten, door de kerk in 150 plaatsen geo: Dezelfde functionaris sloot echter niseerd onderzoek bij de uitgang uit dat er van Amerikaanse zijde van de stembureau' concessies zijn te verwachten met verhouding bijna 3 op 1 bedragen betrekking tot de Amerikaanse het voordeel van de oppositie. hulp aan het Afghaans verzet, of in- De oppositie zelf claimt dat haar Khieu Samphan zake de kwestie van de modernise- kandidaat Guillermo Endara ring het Rode Khmer deel persconferentie werd gehouden guerrillakamp in Thailand, bij wapenstilstand alleen acceptabel is mits een 'algehele oplossing' wordt 150 plaatsen georga- gevonden, met volledige onafhan- uitgang kelijkheid van Cambodja en de sta- de stem- tionering van een Internationale het resultaat vredesmacht. de de Cambodjaanse grens, tijde: ceremonie waarbij drie ambassa deurs (van China, Noordkorea en Senegal) hun geloofsbrieven kwa men overhandigen aan de verzet scoalitie, die door de VN wordt er kend als wettige regering van Cam- >pn bodja. Sihanouk distantieerde zich ech ter van de verklaring van Khieu Samphan. Hij zei, dat hij wel in stemt met een wapenstilstand, die zijn van onderhan delingen tussen de Thaise premier zijn de coalitiepartners geen wilsove- uitmaakt. De reeenstemming over een wapenstil stand. Maar hij zei bereid te zijn om in Bangkok met de andere Khmer- groepen te praten om te testen of een consensus mogelijk was. Sihanouk verklaarde, dat bij de recente besprekingen met Hun Sen in Jakarta, heel wat meningsver schillen uit de weg zijn geruimd. Maar er bestaan nog grote geschil punten tussen Hun Sen en de ande re coalitiepartners, zei hij. Hij wees echter het voorstel van Hun Sen om de krachten te bundelen tegen de Rode Khmer van de hand. De prins zei een voorstander te de kernraketten voor de dan 70 procent van de stemmen Sihanouk, leider korte afstand. Baker komt morgen aan in Mos kou, waar hij overleg zal voeren met zijn Sovjet-collega Sjevardnadze; donderdag volgt weer een onder houd met Sjevardnadze, gevolgd door een gesprek van twee uur met president Gorbatsjov. Choonhavan en de leider dit op gezamen- door Hanoi gesteunde regering i lijke persconferentie met prins Phnom Penh, premier Hun Sen. i liberaal democratisch systeem zoals in Frankrijk, een plaats is voor communistische partijen, zoals de Rode Khmer de Cam- Er bestaat volgens de prins onder het huidige regime in Phnom Penh ADVERTENTIE Broeikaseffect Op last van de Amerikaanse rege ring heeft een ambtenaar wijzigin gen aangebracht in een rapport, waarin een deskundige zijn weten schappelijke bevindingen had neer gelegd over de gevolgen van het broeikaseffect. De wetenschapper werd onder druk gezet om het te gendeel te beweren van wat hij meende te hebben aangetoond, na melijk dat het broeikaseffect meer dere en langere periodes van aan houdende droogte in de hand werkt. Neo-fascisten De neo-fascistische Italiaanse Soci ale Beweging (MSI), die de invloed van de Duitstaligen in de provincie Alto Adige probeert te beperken, heeft bij gemeentelijke verkiezin gen in de provinciehoofdstad Bol zano dit afgelopen weekeinde haar positie als grootste partij versterkt. De partij kfeeg 27 procent van de stemmen. Aanslag De Griekse terroristische organisa tie van de 17e november stelt zich verantwoordelijk voor de bomaan slag, gisteren, op de socialistische oud-minister van openbare orde George Petsos. Daarbij raakten Pet- sos, zijn chauffeur en de hem door de politie toegewezen lijfwacht ge wond. Atlantis Het ruimteveer Atlantis met aan boord vijf astronauten is gisteren na een vlucht van vier dagen veilig ge land op de Amerikaanse lucht machtbasis Edwards in de staat Ca- lifornië. Het ruimteveer heeft tij dens zijn vlucht de satelliet Magel lan gelanceerd die de planeet Venus in kaart moet brengen. Milosevic De meest omstreden politicus van Joegoslavië, de Servische partijlei der Milosevic, is gisteren tot presi dent van de republiek Servië geko zen. Dit heeft het officiële Joegosla vische persbureau Tanjug gemeld. De voorpret begint met de Vendorado folder. Een kleurige kijk-en-leesfolder over luxueuze bungalowparken in Zandvoort, de Duitse Eifel enons eigen mooie Limburg: Weerter- bergen, een waterrijk park bij Weert en Loohorst, dat gezellige familiepark in America (gemeente Horst). \|Pk M i Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel nooi: i hoek. Het zond geen SOS uit en uunei Doeic apycaicner van voor- \JHSII JC J 1 Vendorado, Antwoordnummer 10072,4800 VB Breda Er Rat ook een folder voor u klaar verdween zonder een spoor na malig geheim agent Peter Wright, m bij V&D, ABN Bonk, D-Reizen, Arke, Toerkoop, Rottink en de grote postkontoren te laten. Vijf opvarenden wor- de tijd waarin de Britse regering Bel voor informatie en reservering: 020- 6656565 AmJ den nog steeds vermist. nog een juridische Strijd voerde om 3 1het boek te verbieden. BUDAPEST Uiteindelijk viel Vrijwillig afscheid nemen kon brachten, werd Kadar partijleider, kwam dat neer op een socialisme dan toch de bijl voor een politicus Kadar niet. Dat bleek bij die roem- ^''nniiilii.. Een week later beet hiJ Sovjet-am- dat draaglijk was voor de bevol- die zijn eigen systeem overleefde. ruchte partijconferentie vorig jaar jËËÊ^W bassadeur Juri Andropov toe: als king. Tien jaar na de Sovjet-invasie Jancfs Kadar werd gisteren door het mei al. Pas op het laatste moment s jullie tanks komen zal ik ze met blo- was Kadar, eens de verrader van Jo. stuur mij gratis de gezellige, 36 pagina's dikke Vendorado kleurenfolder Noom Israël houdt intussen vast aan de nederzettingenstrategie. Op de be zette Westelijke Jordaanoever wor den morgen twee nieuwe joodse ne derzettingen geopend. Ondanks grote bezwaren van vooral de Vere nigde Staten heeft de regering van Israël zondag de bouw goedge- ernstige onlusten in de bezette keurd van de nederzettingen Tsoref en Ofarim, ten zuidwesten van Bethlehem en aan de rand van het gebergte van Judea. De komende jaren zullen op de Westelijke Jordaanoever acht ne derzettingen geopend worden. De bezette gebieden zullen volgens Is raël ook als er een oplossing van het Palestijns-Israëlische conflict be reikt wordt bij Israël blijven horen. In totaal leven op de bezette Jor daanoever zo'n 70.000 meest ortho doxe joden. Onderzoek naar mysterieuze scheepsrampen LONDEN (GPD) - Een Britse parlementaire commissie gaat 18 mysterieuze scheepsrampen onderzoeken. Achtendertig op varenden verloren daarbij het leven. Alle schepen verdwenen spoorloos in het noorden van de Ierse Zee. Vissers rapporteerden in de afgelopen twintig jaren min stens vijftig aanvaringen van onderzeeboten met hun netten. Door de aanvaringen verkeren vissers, jachteigenaren en scheepsverzekeraars in staat van alarm. De Britse Labourpartij ge looft dat het ministerie van de fensie meer van de scheepsram pen weet, dan het kwijt wil. De 18 onverklaarde scheepsram pen zijn in verband gebracht met druk onderzees verkeer van duikboten. Duikboten kunnen vissersschepen onverwacht aan hun netten naar de diepte sleu- Dichtbij in Schotland zijn de bases gevestigd van Britse en Amerikaanse kernonderzeeërs: Holyloch en Fasslane. Hun ko men en gaan wordt voortdurend bespied door duikboten van het Warschaupact. Maandelijks worden voor de monding van de rivier de Clyde zo'n vijftien Sov jet-onderzeeërs geteld. Diverse keren zijn beschadig de duikboten gesignaleerd na de mysterieuze verdwijning van vissersschepen en jachten. Maar het Britse ministerie van defen sie ontkent tot dusver directe betrokkenheid van duikboten. Het rampgebied tussen Noord-Ierland, Schotland en Noord-Engeland wordt druk be vist wegens de aanwezigheid van grote scholen tong, garna len en kreeft. In maart verging het Belgische vissersschip Tijl Uylenspiegel in de gevaren drie hoek. Het zond geen SOS uit verdween zonder een spoor te laten. Vijf opvarenden den nog steeds vermist. Ontvoerders van Westduitser eisen lichte straf kaper FRANKFURT (AP) - Twee West- duitse hulpverleners in Libanese vluchtelingenkampen hebben ge zegd dat ze vorige week na een kor te gijzeling in Sidon werden vrijge laten om de eisen voor de vrijlating van de derde ontvoerde over te brengen. Volgens de twee hulpverleners van de organisatie ASME-Humani- tas is de 21-jarige Westduitse Mar kus Quint nog steeds in handen van de ontvoerders. Hij zal pas worden vrijgelaten als de Libanees Moham med Hamad i, die in Frankfurt op zijn veroordeling wjjcht, er met een milde straf van af komt, zo zei een woordvoerster van ASME-Humani- tas. De Libanees Hamadi wordt ervan beschuldigd in 1985 een vliegtuig van de Amerikaanse maatschappij TWA te hebben gekaapt en daarbij een Amerikaanse passagier te heb ben gedood. De rechtbank in de Westduitse stad Frankfurt zal op 17 mei vonnis wijzen in de zaak tegen de Libanese vliegtuigkaper. Rechtbank-presi dent Muckenberger zei dat hij zich daarin niet zal laten beïnvloeden door de ontvoering van een West duitser in Zuid-Libanon. BOETE SPYCATCHER - Prie Britse kranten zijn gisteren tot elk 50.000 pond boete veroordeeld, om dat zij delen hebben gepubliceerd uit het boek 'Spycatcher' van voo malig geheim agent Peter Wright, i de tijd waarin de Britse regering nog een juridische strijd voerde c het boek te verbieden. BUDAPEST - Uiteindelijk viel dan toch de bijl vóór een politic die zijn eigen systeem overleefde. Jancfs Kadar werd gisteren door het Centraal Comité van de Hongaarse Socialistische Arbeiders Partij met 'politiek pensioen' gestuurd. Op de partijconferentie eind mei vorig jaar kreeg Kadar als dank voor be wezen diensten het erebaantje van partijvoorzitter aangeboden. Er wa ren toen lovende woorden van zijn opvolger als eerste secretaris van de partij, Karoly Grosz. door Hans Geleijnse Voor dit soort blijken van waarde ring is nu geen ruimte meer. Kadar, de man die vanaf zijn twintigste de partij diende, is voor zijn kamera den een politiek obstakel gewor den. 'Beste kameraad', staat er on getwijfeld boven het briefje dat het Centraal Comité hem gisteren stuurde. 'Wij zien ons helaas ge noodzaakt u het partijvoorzitter schap te ontnemen. Dezelfde maat regel hebben wij getroffen voor wat betreft uw lidmaatschap van het Centraal Comité'. Vrijwillig afscheid Kadar niet. Dat bleek bij dii ruchte partijconferentie vorig jaar mei al. Pas op het laatste moment stemde Kadar in met de constructie partijvoorzitter, een baan die hem in elk geval nog de mogelijkheid bood zijn gezag te doen gelden in dat Centraal Comité. Op diezelfde partijconferentie, nu door conservatieven beschreven als een 'putsch', beet Kadar nog van zich af. "Wij moeten alle aspiraties in de richting van bourgeois-demo- cratie en anarchie afwijzen. De lei dende rol van de partij is onmisbaar in de opbouw van het socialisme". "De principes van het democra tisch centralisme mogen niet wor den verloochend, het organiseren van fracties binnen de partij is on toelaatbaar", waarschuwde hij in zijn openingsrede. Een jaar later heeft de partij het parlementarisme omarmd, komen er vrije verkiezin gen met meer dan een partij, zijrf er zogenaamde platforms van zowel conservatieven als hervormers bin nen de partij en is het democratisch centralisme al bijna afgeschaft. Grosz zei het al: de fysieke en psy chische toestand van kameraad Ka dar wordt zeer beïnvloed door de politieke veranderingen die zich in ons land voltrekken. En zijn naaste Kadar rechts) en Grosz (links). omgeving weet hoezeer het wegval len van enkele zekerheden hem aangrijpt: het schrappen uit de par tijboekjes van de term contra-revo lutie voor de opstand van 1956, het aankomende eerherstel voor Imre Nagy, destijds lid van het Politbu reau en regeringsleider en het on derzoek naar de politieke processen in 1958 die een eind maakten aan het leven van Nagy en zijn kompa nen. <foto ANP) 1956. Het jaar van de 'contrarevo lutie' is de open wonde in Kadars le ven. Nadat hij meer dan twee jaar had doorgebracht in de cellen van de stalinistische partijleider Matias Rakosi, zocht hij contact met Rako- si-tegenstanders. Veel van hen ble ken bereid tot het uiterste te gaan. Op 25 oktober, drie dagen nadat de studenten met hun massale demon stratie bij het staatstelevisiebureau, ontwikkeling op gang brachten, werd Kadar partijleider. Een week later beet hij Sovjet-c bassadeur Juri Andropov toe: als jullie tanks komen zal ik ze met blo te handen bevechten. Op 1 november is Kadar spoor loos verdwenen, nadat hij eerst zijn instemming had betuigd met de jongste besluiten van de Nagy-rege- ring: "Uit het Warschaupact, nieu we en vrije verkiezingen". In het kielzog van de Sovjet-invasiemacht keert hij een week later terug en roept hij een nieuwe regering uit. Nog steeds weet niemand wat Ka dar en zijn 70-jarige 'knecht' Ferenc Munnich in die eerste dagen van no vember '56' precies met de Sovjets hebben besproken. Nog steeds weet niemand waarom Kadar plot seling overliep van opstandelingen naar Moskou. De onderzoekscom missie die de partij heeft ingesteld, kreeg helaas nog niet het voorrecht om de meest betrokkene te mogen ondervragen. 'Kadar de zwijgzame', die na 1956 twee jaar terreur toestond om ver volgens Hongarije langzaam maar zeker een unieke plaats in Oost europa te bezorgen. Zijn credo: dwang helpt niet, mensen moeten worden overtuigd. In de de praktijk kwam dat neer op een socialisme dat draaglijk was voor de bevol king. Tien jaar na de Sovjet-ir Kadar, eens de verrader Nagy, de meest populaire leider i Oosteuropa. Kadar was geen intellectueel: een eenzame man die wellicht zijn com munistische idealen putte uit een armoedige jeugd: in 1912 als onwet tig kind geboren, in zijn jeugd nooit door vrieden geaccepteerd, altijd een vreemde gebleven, zoals hy het zelf eens uidrukte. Een schaker ook, zowel aan het bord met de 64 velden als in de poli tiek. Hij wist hoe beperkt de politie ke speelruime in het door Moskou gedomineerde Oosteuropa is en handelde daarnaar. Nooit een kwaad woord over de kameraden in het Kremlin. Een 'echte Hongaar' zo beschrijven een aantal Westerse croniqueurs hem: langzaaam spre kend, veel kleurrijke voorbeelden, innemende lach.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5