Briljante kiezeltjes als wapen Hans Pont gooit deuren en ramen open VS werkt aan betaalbare ruimteverdediging IN WELKE STAD KOOPT EEN DAME HAAR DEUX-PIÈCEST Wereldraad roept lidkerken opnieuw op tot boycot Shell DINSDAG 9 MEI 1989 WASHINGTON - Er zijn gelukkig nog mensen die lol hebben in hun werk. Dat bleek vorige week maar weer eens, toen in een labo ratorium op de Edwards luchtmachtbasis in Califor- nië een opmerkelijke test werd gedaan. Een metalen staaf van 30 centimeter door snee en nog geen meter leng te werd toen, met behulp van kleine stuwraketjes, tot zweven gebracht. Geduren de 20 seconden bleef de staaf een paar meter boven de grond hangen, zo nu en dan lichtstraaltjes uitzendend. door Herik Dam Het leek wat op een scène uit een science fiction film, maar dit was echt. Dat bleek wel uit het wilde ge juich en het applaus van de mannen en vrouwen aie bij de test aanwezig waren. De nieuwsprogramma's van de Amerikaanse televisie lieten het 's avonds allemaal keurig zien en horen. Wat de test ook liet zien, was niets minder dan de toekomst van 'Star Wars', ook wel bekend als SDI, Amerika's plannen tot ruimteverde diging. De staaf die zo mooi bleef zweven, was een zogenaamd 'bril liant pebble', letterlijk vertaald: een briljant kiezelsteentje. Zelfdenkend Dat is een nogal merkwaardige naam, die echter duidelijker is voor wie het Amerikaanse militaire jar gon een beetje beheerst. Al sinds enige jaren wordt volop gewerkt met zogenaamde 'smart weapons', wapens die zelf lijken te denken. Het gaat in de meeste gevallen om raketten die zijn uitgerust met ap paratuur (radar, camera, computer) die hen in staat stelt zelf hun doel uit te kiezen en te vernietigen. Daarnaast wordt de term 'rocks' (stenen) gebruikt voor wapens die andere wapens vernietigen door de enorme snelheid waarmee ze dat wapen raken. Dat combinerend, zijn 'brilliant pebbles' dus wapens die andere wapens, in dit geval ra ketten, van grote afstand kunnen opsporen, op hen afvliegen, en hen door de kracht van de inslag vernie tigen. Revolutie De Amerikaanse regering is erg en thousiast geworden over de briljan te kiezelsteentjes. Minister Cheney (defensie) zei vorige maand dat de nadruk van het SDI-programma de komende jaren "zal liggen op het uitproberen van dit concept". Vice- president Dan Quayle sprak al eer der van "een revolutie in het den ken over strategische defensie". De schoonheid van 'brilliant peb bles' is voor de Amerikaanse rege ring vooral, dat het SDI overeind houdt, en tegelijkertijd aan een van de grootste bezwaren van SDI - de enorme kosten die eraan verbonden zijn - tegemoetkomt. Het tekort op de federale begro ting zorgt ervoor, dat de regering moet bezuinigen, vooral ook op de fensie. Cheney zei vorige wéék al, dat SDI zou moeten inleveren, één miljard dollar volgend jaar, en nog eens zes miljard dollar in de jaren daarna. Als blijkt, dat het concept van de 'brilliant pebbles' werkt, dan kan de Amerikaanse regering moeiteloos op SDI bezuinigen, en tegelijkertijd al snel een werkende vorm van ruimteverdediging stationeren. Dick Cheney, de Amerikaanse minister w Star Wars-programma zal de komende jan de de zogenaamde brilliant pebbles". defensie: "De nadruk v liggen op het uitproben Luitenant-generaal James Abrahamson, tot vorig jaar direc teur van het Star Wars programma, zei onlangs dat het nieuwe systeem in 1994 operationeel zou kunnen zijn, voor een bedrag van 25 miljard dollar. Dat is een derde van de oor spronkelijke geraamde kosten van SDI. Exotisch Daar komt dan nog bij, dat van de oude ideeën over SDI, die uitgingen van exotische wapens als laserstra len en 'ruimtegarages' vol anti-ra ketten, nooit in de praktijk is bewe zen dat ze ook technisch haalbaar Vergeleken met de eerder voorge stelde futuristische high-tech wa pens, is 'brilliant pebbles' een tech nisch overzichtelijk concept, hoe wel er toch ook nog wel wat haken en ogen aan verbonden zijn. Hoe werken de briljante kiezel steentjes? Het grootste deel van de 'staaf wordt in beslag genomen door tanks die brandstof bevatten waarmee stuwraketjes de staaf in el ke gewenste richting kunnen stu- Aan een van de uiteinden van de staaf bevinden zich ogen, oren en brein. Het gaat om een supergevoe lige lens, sensoren en een kleine, niet groter dan een pakje sigaretten zijnde, maar uitermate krachtige computer. Wat de 'brilliant pebbles' doen, is vanuit de ruimte naar beneden kij ken. Als ze daar de vlam van net ge lanceerde kernraketten zien, dan sturen ze zichzelf naar die raketten toe, en vernietigen ze die door let terlijk erop te vallen. De bedoeling van het wapensys teem is, dat een groot aantal van de relatief kleine, nog geen vijftig kilo wegende staven in een baan om de aarde worden gebracht. De schat tingen over de benodigde aantallen lopen uiteen van 3000 tot 10.000 tot zelfs 100.000. Als mini-satellieten draaien de staven dan om de aarde, omgeven door een beschermend jasje dat de systemen aan boord met zonne- energie voedt. In tijden van crisis wordt het jasje afgeworpen, en zijn de duizenden 'kiezelsteentjes' klaar om aan hun kamikaze-werk te be ginnen. Probleem Of het ooit zover komt, is nog verre van zeker. Want er zijn verschillen de 'maren' aan het concept verbon den. In de eerste plaats moet een werkend model nog worden ge maakt. Het probleem is vooralsnog vooral, of het mogelijk is een com puter te maken die tegelijk zo klein en zo krachtig is als nodig zal zijn. Het is waar dat de afgelopen de cennia computers steeds kleiner zijn geworden - er zijn nu 'laptop' (schoot) computers die evenveel kunnen als computers die vroeger hele vertrekken vulden - maar is de weer nog veel verder gaande minia turisering die voor de 'brilliant peb bles' nodig is, op korte termijn haal baar? Daar komt bij, dat nog niet echt zeker is, hoe duur de staven gaan worden. Ramingen van vorig jaar gingen uit van 100.000 dollar per stuk, maar meer realistische schat tingen komen nu uit op 500.000 tot anderhalf miljoen dollar elk. Hoe hoog zal dat bedrag volgend jaar zijn? En het jaar daarna? Dan is er het probleem dat de Sovjets ook niet gek zijn. De 'kiezel steentjes' richten zich, zoals gezegd, op de hete uitlaat van startende ra ketten. Bij SS-18 raketten brandt de stuwraket zes minuten lang. Dat is meer dan voldoende tijd voor de ruimtewapens om de tegenaanval voor te bereiden. Maar als die tijd nu eens wordt te ruggebracht tot een minuut? Min der zelfs? Dan ontstaat een heel an der verhaal. Critici vrezen dat zelfs de briljante kiezelsteentjes dan niet briljant genoeg zijn om hun missie - 'zoek en verniel' - uit te voeren. DE PEBBLE Vele duizenden Pebbles, kleine satellieten van nog geen SO kg. per stuk, zullen in een baan op 135 kilometer van de aarde worden gebracht om zo een afweer te vormen tegen vijandelijke raketten. Kosten: 55 miljard gulden. Sensoren en een TV-camera vormen de 'ogen' van een Pebble. Hiermee worden de hete uitlaatgassen van vijandelijke raketten opgespoord. Het brein, een kleine silicon-chip, zorgt ervoor dat het projectiel met de stuwraketten naar het doel wordt gestuurd. Zolang de Pebble niet is geactiveerd bevindt deze zich in een 'reddingsvest'. Een zonnepaneel voorziet de Pebble van energie. plm. 30 cm. Bij activering wordt het reddingsvest afgeworpen. De Pebble spoort de vijandelijke raket op en schakelt deze uit door er tegenaan te vliegen. caartje AMSTERDAM - Hans Pont treft in het hoofdkantoor van de FNV aan Plein '40-'45 in Amsterdam een puinbak aan. De vereniging func tioneert nauwelijks nog. Er valt ook niet veel meer te onderhandelen op centraal niveau. Afgesproken is im mers dat het Akkoord van Wasse naar van november 1982, over winst en werk, op bedrijfstakniv Het is nu eenmaal zo: als er op het loonfront niets te halen'valt voor de vakbeweging, valt er ook niets te ruilen. Bij voorbeeld: meer mede van Dick Visser en Wout '1 burg al een paar jaar eerder ontdekt, nerende werk Een nieuwe vakbeweging heeft al- moet inlaten, leen kans van slagen als op twee fronten de oude tegenstellingen plaatsmaken erop dat hij zich niet met het coördi- het overgebleven kader gedegra- de vakcentrale deerd tot loopjongens van de bond, samenwerking Omwenteling overleg. Zowel op centraal ni- Ook binnen de ondernemingen zelf x als binnen de bedrijven zelf zal wordt 'samenwerking en overleg' worden ingevuld. De vak- zeggenschap in ruil voor loonmati- bonden gaan dus hun eigen gang, ging, zoals vroeger, met verschillen- voor de centrale is geen rol wegge- de varianten, gebeurde. Maatschap- legd. pelijke vernieuwingen verdwijnen dan als vanzelf naar de achtergrond. Dus houden de medewerkers van Die teloorgang, komt dit nu alle- de vakcentrale zich halverwege de maal door Lubbers en de crisis? De- jaren '80 bezig met het produceren ze vraag stelt de nieuwe FNV-voor- niemand om heeft zitter Hans Pont met grote hardnek- trieel Platform', krijgt Dick Visser, de ondernemingsraad nog verket- die folders mochten uitdelen bij de verlening, zo houdt Dick Visser de poort als op het hoofdkantoor de bond weer eens tot actie was sloten. FNV-voorzitter Hans Pont or in het midden van de jaren '80, de enige overlevingskans voor onze organisatie. Dat valt in vrucht- Die mislukking analyserend, be- bare bodem. Pont heeft, bij zijnken- oot de'Bende van Vijf, die in 1982 nismaking met Jan Schuller, de voorzitter van de Bouw- gevraagd. De grafstemming wordt kigheid in de federatieraad versterkt, doordat i discussie op gang i het land gekomen c de Industriebond terd met de slogan: 'Geen pond v bondsvoorzitters aan de orde. Is het FNV, bovendien steevast dezelfde antwoordelijkheid, de tanende rol die de vakbeweging boezem te steken? Op zijn voorstel speelt. Wetenschapsbeoefenaren, wordt een marktonderzoek gehou- politici en ondernemers verdringen den. De antwoorden zijn onthuts- zich in de media om de doodsklok end. Het Nederlandse publiek ziet over de vakbeweging te luiden. Het de FNV voornamelijk als een botte massale ledenverlies bewijst hun stakingsmachine. Daar houden Ne- gelijk. Ook voor journalisten heeft de vakbeweging afgedaan als broed- weging helemaal niet polariseren niet verstandig de hand in eigen klacht te horen. Als wij, onderne mers, zaken doen met de Industrie- Industrie! marktonderzoek gehou- bond, komt er altijd nog een reke- door sociologen ning achteraan, plein in Amsterdam was neerge- Houtbond FNV, soortgelijke sug- streken, de ondernemingsraad gesties opgetekend. Ook bij zijn ei- nieuw leven in te blazen. Voortaan gen bond, de AbvaKabo, waar men zou het vakbondskader binnen de- niet zo'n ideologische traditie ondernemingsraad het samenwer- koestert, is al veel eerder de jaren '60 uit gevonden bedrijvenwerk. De ka- Elke verbetering van de arbeids- derleden werden geschoold plaats van maatschappelijke nieuwingen. Zelden wordt er nog aandacht aan de vakbeweging be steed. Inderdaad, het lijkt er veel op dat de vakbeweging geen bood schap meer heeft, geen ideologie. maken. Samenwerken overleggen met werkgevers moet de nieuwe slogan worden. Overleg Dat hebben ze bij de Industriebond voorwaarden, die wij de werkne mers in de marktsector gunnen, wordt vervolgens onmiddellijk op geëist voor ambtenaren en uitke ringsontvangers. Daar zorgt jullie vakcentrale wel voor, door steeds r te hameren op herstel van de groep is, dat leden Toen zette de kings- en overlegmodel gestalte marsroute gekozen, nd al zijn kaarten op het moeten gaan geven. Op nog een derde terrein moest de nieuwe vakbeweging van het duo Visser/Tuinenburg zich sterker dan voorheen profileren. De dienst verlening van de individuele leden was schandelijk verwaarloosd. Uit marktonderzoek bleek zonneklaar eenonderne- dat de 'nieUwe werknemer', die J Tou wn~ goed geschoold is, niet zit te wach- S u j ten op de zov®elste °ota die haar de 'bedrijfsledengroepen', de macht van de vakbond in de bedrijven uit te oefenen. De wederopstanding van de vakbeweging Frans Nypeis en Kees Tamboer Pont pakt de zaken energiek e koppeling tussen lonen in de bedrij- drijfsbelang wegen bij de beoorde- scherp aangeeft hoe socialistisch Het apparaat van de centrale wordt vakbond moet zijn. inkomens in de collectieve ling van het beleid sector. Die verbeteringen in de col- mer, terwijl de leden lectieve sector worden vervolgens drijfsledengroep alleen oog mogen vertaald in belasting- en Dremiever- hebben voor de belangen van de W HlKeiS werknemers in een bedrijf. De so- moeten ciologen zagen over het hoofd dat Hij ziet de bond als zij het vakbondskader in de bedrij- ringsmaatschappij ven in grote gewetensnood brach- jn de werksfeer. H.„ fluisteren de industriële werkge- ten, als zij richtlijnen van hun bond dat trouwe, door Ruud Vreeman ge- Dick Visser in het oor, dan moesten verdedigen die recht- schoolde kaderlid dat hem met zijn streeks indruisten tegen het belang problemen doorverwijst vertaald in belasting- en premiever hogingen, waar wij, werkgevers de industrie, ook bloeden. Als je zaken met ons wilt doen, :n verzeke- ongevallen komstigheid de werksfeer. Hij heeft niets doorgelicht, gesaneerd, uitgerust met moderne apparatuur en van een directeur voorzien. Hobbyisti- sche nota's die toch maar in archief kasten verdwijnen, worderi niet op de rails gezet. Prettige bij- dit soort activitei- Mode voor de fijnste jaren van uw leven. moet je met de centrale gaan praten Probeer het zo ver te krijgen dat de van hun eigen onderneming, centrale het automatisme van de koppeling eindelijk doorbreekt. Dan hoeven we daar tenminste geen ruzie over te krijgen dat de financiële huishouding van de federatie ook wat gezonder wordt. Tegelijkertijd formeert Pont een specialist op het districtskantoor, werkgroep van vakbondskanjers. ook geen raad weet met Met veel geduld en stuurmanskunst de vraagstukken van alledag. Vak- laat hij deze projectgroep een ont-1 bondswinkels moeten er komen. In werpnota baren, die de weg wijst alledag botsten de enthousiaste ka- elke plaats van enige omvang. An- het magische jaar 2000. Deze Visser oogst weinig bijval. Inte- derleden tegen de ene teleurstelling dré Kloos had al in de jaren '60 de nota, later omgedoopt tot het plan gendeel zelfs, hij wordt bars terug- na de andere op. Daardoor weg gewezen^ de vakbeweging als 'FNV 2000', moet voor Visser een te leurstelling zijn geweest. In vele gefloten. Zijn collega s wijzen hem terde het bedrijvenwerk en werd 'sociale ANWB'. leurstelling zijn geweest. In 1 cotacties met respect en waardig- De delegatie constateerde dat in de relatie tussen kerk en staat roepen te Avereest-Dedemsvaart tigheid, vrede en behoud van passages wordt wel lippendienst bewezen aan zijn ideeën over een nieuwe vakbeweging, maar elke bladzijde van de nota ademt de sfeer van waterige compromissen. Zo wordt de principiële keuze voor het optuigen van de onderne mingsraad niet gemaakt en wordt bovendien vastgesteld dat de 'nieu we werknemer' slechts in de dro men van Dick Visser bestaat. De FNV is er voor iedereen en nieuwe werknemers zijn er overal. Jonge ren, vrouwen, deeltijdwerkers, af- roepkrachten, leidinggevenden, mi granten. Zelfs uitkeringsontvan gers worden in die categorie inge deeld. Waar Visser wel z'n zin in krijgt is het idee overal in het land, onder de vlag van de FNV, honderd vijftig vakbondswinkels in te rich ten. Daar kunnen de leden van de FNV voor zo'n beetje alles terecht. Produkt Ruud Vreeman, inmiddels beoogd voorzitter van de Vervoersbond FNV, ergert zich groen .en geel aan het modernisme van Pont en Visser die in het openbaar roepen dat het 'produkt van de FNV' beter aan de man moet worden gebracht. "Dat krijg je als je marketingjongens on derzoek laat doen", sneert hij in een interview met de Volkskrant, in no vember 1986. "Maar we zijn geen pak Omo, ver domme. Al die psychologische eti ketten die nu de revue passeren, dat mensen individualistischer zijn... ik geloof er geen moer van. Individue le belangenbehartiging stelt niets voor zonder cbllectieve rechten. De vakbeweging moet rechteloosheid uitbannen, daarvoor zijn we des tijds opgericht." Wordt vervolgd. De eerste vijf delen In deze serie zijn verschenen op 29 april, 2, 5,6 en 8 mei. De Wereldraad van Kerken heeft er gisteren bij de lidker ken opnieuw op aangedrongen mee te werken aan de interna tionale boycot van Shell, nu het bedrijf blijft weigeren zijn in vesteringen uit Zuidafrika te rug te trekken. De wereldraad vraagt de lidkerken verder ge- bedswakes te houden voor de Shell-vestigingen. "Maar", zegt de wereldraad, "houdt altijd voor ogen dat Shell of zijn medewerkers of aandeel houders niet de vijand zijn apartheid is de vijand". De boycot is niet erop gericht Shell te ver nietigen, maar om de apartheid te vernietigen. Volgens het rapport is Shell "een belangrijke leverancier van ruwe olie aan de Zuidafrikaanse regering" en schendt het bedrijf een kolenembargo dat tegen Zuidafrika is ingesteld. In een dossier wijst het Pro gramma ter Bestrijding van het Racisme (PCR) van de wereld raad erop dat grote oliemaat schappijen als Exxon al uit Zuid afrika Zijn vertrokken en dat Mo bil, de grootste Amerikaanse on derneming in Zuidafrika, naar verluidt op het punt staat hetzelf de te doen. De wereldraad beklemtoont verder dat hij tegen het toebren gen van schade aan eigendom men van Shell is en dat ".boy cotacties met respect en waardig heid moeten worden gevoerd" Het dossier biedt achtergrond informatie bij de oproep van het centraal comité (bestuur) van de wereldraad vorig jaar zomer in Hannover aan de 306 lidkerken om zich achter de internationale boycot van Shell te scharen. Zorg voor aids De kerken moeten regelmatig nagaan, of zij het uiterste doen om onder de gelovigen de voor oordelen over aids uit te bannen. Verder moeten zij erop attent zijn dat in de parochies en gemeenten de aandacht voor mensen met aids niet verslapt. Dat beveelt een delegatie van drie mensen aan die namens de Raad van Kerken vorig jaar een bezoek brachten aan de Verenig de Staten. De drie (mevr. H. Hart- mann, dr. J. W. van der Molen en ds. D. N. Wouters) onderzochten wat de Nederlandse kerken kun nen leren van de manier waarop de Amerikaanse kerken met het aids-probleem omgaan. Het ver slag van de delegatie is door de Raad van Kerken naar de lidker ken gestuurd. De Raad heeft de kerken verzocht voor 1 juli aan te geven wat zij met de verklaring van de raad over aids uit 1987 heb ben gedaan. De delegatie constateerde dat verklaring van de Ameri kaanse Raad van Kerken weinig invloed heeft gehad op de grote gereserveerdheid van de Ameri kaanse kerken tegenover aids. Zij vreest dat het met de verklaring van de Nederlandse Raad dezelf de kant Kerk in SU De verdraagzame houding van de Sovjetautoriteiten tegenover de godsdienst is volgens de ortho doxe dissident Vladimir Roesak een "tactische manoeuvre". Zij streven nog steeds de uitroeiing van de godsdienst na, zo zei hij tij dens een persconferentie in New York. Roesak emigreerde vorige maand naar de Verenigde Staten. Hij werd in september 1986 tot ze ven jaar werkkamp en vijfjaar in terne verbanning veroordeeld, nadat hij een boek had geschre ven over de vervolging van de Russisch-Orthodoxe Kerk. Hij werd in oktober vorig jaar vrijge laten. Roesak erkende dat er "positie ve dingen" in de hervormingen zijn waar te nemen, maar volgens hem gaat het voornamelijk om "kleine concessies". De autoritei ten zijn naar zijn mening niet erop uit de fundamentele problemen de relatie tussen kerk en staat op te lossen. Zo zou het regerings bureau voor godsdienstaangele genheden moeten worden afge schaft en zouden de parochies in staat moeten zijn een normaal le ven te leiden. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Aalsmeer N. Raatgever Opijnen en Tuil, te Amstelveen-Buitenvel- dert H. J. Oudhof Leeuwarden, te Katwijk aan Zee (toezegging) W. H. B. ten Voorde Nieuw-Ven- nep-Abbenes, te Serooskerke H. W. J. Faassen Baambrugge; aan genomen door de synode als gees telijke verzorging bij de marine drs. F. V. Rookmaaker Breda; aangenomen naar Rossum en Hurwijnen mevr. drs. A. C. Kor- bijn kand. Wijchen, naar Zeven huizen (Groningen) A. Lagendijk kand. Leiden; bedankt voor Be- dum en Onderdendam (toezeg ging) J. Verdijk Westerlee, voor Ederveen (toezegging) A. van Herk Sint Annaland, voor Har derwijk en voor Krimpen aan den IJssel (buitengewone wijkge- meente) P. H. van Trigt Middel- harnis. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Bodegraven drs. T. Zout man Dordrecht. Geref. Kerken Vrijgemaakt: be roepen te Avereest-Dedemsvaart G. Zomer VlisSingen, te Ten Post in combinatie met Garrelsweer drs. J. W. Boerma kand. Kampen; aangenomen naar Harderwijk (sectie Noord) J. Boersma Drie- Christelijke Geref. Kerken: be roepen te Goes K. Jonkman kand. Meppel. Nederlands Geref. Kerken: be roepen te Sliedrecht K. Muller Heerenveen. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Chilliwack (Canada) J. J. van Eckeveld Zeist; bedankt voor Clifton (USA) G. J. van Aalst Benthuizen, voor Nieuw-Beijer- land J. Kareis Rijssen. Slotmanifestatie Voorscho ten. De Raad van Samenwerken de Kerken in Voorschoten houdt zaterdag 13 mei een slotmanifes tatie in het kader van het concili air proces. De dag sluit 'voorlo pig' de vieringen, thema-avon den, groepsgesprekken en derge lijke af, die het afgelopen seizoen hebben plaatsgevonden. Van tien tot vier uur staan er zo wel binnen als buiten diverse ac tiviteiten op het programma. On der meer zal tot uitdrukking wor den gebracht wat er bij de men sen leeft met betrekking tot de thema's van het proces: gerech tigheid, vrede t schepping. Minister De Koning (sociale za ken) en wellicht ook diens collega Bukman (ontwikkelingssamen werking) zullen van twaalf tot kwart over een, medewerking verlenen aan een 'vragenuurtje'. Door een groot aantal organisa ties wordt aan de slotmanifestatie medewerking verleend. De pinkstervieringen in alle bij de raad aangesloten kerken van Voorschoten zullen zoveel moge lijk eensluidend zijn en eveneens staan in het teken van het concili air proces. Lutheranen. De synode van de Evangelisch-Lutherse Kerk is akkoord gegaan met de verkla ring die voor het Samen op Weg- proces van hervormden en gere formeerden is opgesteld. Sinds 1986 nemen de Lutheranen voor zichtig deel in het proces dat moet leiden tot hereniging van de Hervormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken. In de verklaring, door de hervormd-gereformeerde combisynode in 1984 aangeno men, zetten beide kerken uiteen waarom ze eikaars toenadering zoeken. Kerk niet terruggegeven. Tegen de beloften in hebben de Russische autoriteiten de kerk van Ivanovo niet aan de gelovigen teruggegeven. De wereld is be drogen, aldus twee vrouwen die hebben deelgenomen aan een hongerstaking om de kerk voor de eredienst terug te krijgen. Zij zeiden dit tegen de aartsbisschop van Parijs, kardinaal Jean-Marie Lustiger, die hen in hun woning in Moskou had opgezocht. Samen met twee andere vrouwen begon nen zij 21 maart een hongersta king om de kerk voor de gelovi gen terug te krijgen. Twee weken later beëindigden zij hun actie omdat het gemeentebestuur zou hebben toegegeven.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2