Achter het sprookje groeit de revolutie Affaire Rushdie houdt PODiÜMBLIK Pen-congres in greep Actrice Loes Luca en regisseur Aat Ceelen over 'Leonce en Lena' WATERRATJES Veilingmeester Sotheby begint voor zichzelf DINSDAG 9 MEI 1989 Redactie Pieter C. Rosier Orka ter Orkater is weer in town. Met hun nieuwe voorstelling 'Leonce en Le na zijn ze op donderdag-, vrij dag- en zaterdagavond in het LAK-theater. 'Leonce en Lena' is een sprookje van Georg Büchner dat gaat over een mallotig ko ningshuis. Op deze pagina vindt u een interview van Emil Fang- mann met Loes Luca, een van de actrices van Orkater. Meneer Kaktus Peter Jan Rens komt op woens dagmiddag naar de Leidse Schouwburg met De Grote Meneer Kaktus Show. In dit spiksplinter nieuwe programma vol muziek zal zoals vanouds weer een beroep op de medewerking van de kinde ren worden gedaan. Het begint om half drie. Ballet Ook de dans komt aan bod in de Paul van Vliet in 'Een gat in 4e Ruth Jacob en Madeline Bell lucht'. (foto Pan Sok) (rechts) in 'A Night at the Cot ton Club'. (foto Leo van Velzen) Leidse schouwburg deze week. Met twee nieuwe choreografieën geeft daar op donderdagavond De Rotterdamse Dansgroep acte de présence. Er is een ballet van Kathy Gosschalk die eerder cho reografieën maakte voor het NDT. Het is gebaseerd op haar herinne ringen aan een leegstaand 'palazzo' in een Italiaans dorp. Het tweede ballet, 'Solitude', is van Ton Simons, vaste gastcho- reograaf van De Rotterdamse Dansgroep. Paul van Vliet Paul van Vliet komt op vrijdag en zaterdagavond naar de Leidse Schoubwurg met 'Een gat in de lucht', een show die onmiddellijk na de première in het Circusthea ter in Scheveningen een run op de kassa's veroorzaakte. De show wordt omschreven als 'een levens lied van twee en een half uur over de jaren tachtig'. Cotton Club Wegens overweldigende belang stelling na de voorstellingen in Scheveningen is op dinsdag 16 mei 'A night at the Cotton Club'te zien, een bruisende musical waar in onder andere Madeline Bell en Ruth Jacob de legendarische jazz club laten herleven. In de Cotton Club traden destijds toppers op als Billie Holiday, Lena Home, Ella Fitzgerald en Louis Arm strong, dus wat de muziek betreft, zit het wel goed in deze musical. Het flitsende danswerk zal wor den verzorgd door de The Harlem Dancers. MAASTRICHT (GPD) - De zaak Salman Rushdie houdt de interna tionale schrijverswereld nog steeds in haar greep. Verontwaardiging en idealisme gaan in de reacties op de moordoproep van de Iraanse aya tollah Khomeini nog steeds hand in hand. "Voor de bescherming van de vrijheid ben ik bereid de barricades op te gaan(...)", zei schrijver en es sayist Kousbroek tijdens het 53ste internationale Pencongres in Maastricht. Thema is dit jaar 'het einde van de ideologieën'. Ver wacht wordt dat het Congres in de zaak Rushdie duidelijke uitspraken zal doen in nog op te stellen resolu ties. Morgen komt er een motie in stemming waarin schrijvers aan uit gevers vragen voorin de boeken van Rushdie de verklaring op te nemen 'dat de Pen de vrije meningsuiting als het hoogste goed beschouwt'. Aan het congres nemen meer dan 400 schrijvers,, vertalers en redac teuren van uitgeverijen uit de gehe le wereld deel. In totaal zijn er zo'n 40 landen vertegenwoordigd. Liefst acht sprekers, onder wie later op de dag de demissionaire minister van cultuur Elco Brinkman, voerden gisteren het woord. De Nederlandse schryver en essayist Rudy Kous broek gaf met een knap onder bouwde inleiding de voorzet tot wat in de komende dagen zal uitgroeien tot een brede discussie. Uitvoerig ging hij in op de almacht van poli tieke en religieuze regimes, die om hun bestaan te rechtvaardigen cul- tussen en rituelen scheppen, waarin de vrijheid van het individu steeds opnieuw ontkend wordt. Hij ziet ge fundeerde kritiek daarbij als sleutel tot verbetering. De bestrijding van iedere onder drukking van vrije meningsuiting is een van de hoofddoelen van het Pen-congres. "Het is de taak van de schrijver", aldus internationaal voorzitter Francis King, "binnen de heersende ideologieën zichzelf te blijven. Hij mag niet nalaten steeds weer opnieuw vraagtekens te plaat sen om de vrijheid voor hemzelf en de anderen blijvend te waarbor gen". Joost de Wit, voorzitter van het PEN-centrum Nederland en direc teur van de Stichting Fonds voor Vertalingen, viel King hierin bij. Hij waarschuwde voor het opkomend fundamentalisme, en beklemtoon de dat alleen respect en begrip voor de ander een toekomst kan schep pen waarin iedereen zich thuis- voelt. Namens het PEN-centrum Vlaanderen voerde de schrijfster Monika van Paemel het woord. Zij citeerde de oudste in het Neder lands geschreven dichtregels: "Zij gaan over de liefde en niet over de macht". Het congres duurt tot en met 12 LEIDEN Ze is de vrouwelij ke Kees van Kooten, na drie seizoenen 'Rok Rol', waarin ze zo'n honderd typetjes neer zette. 'The best of Rok Rol' is zelfs al uitgezonden ("Ik voelde me net Elvis Presley"). De extroverte actrice en zan geres Loes Luca staat van donderdag tot en met zaterdag in het LAK-theater en speelt in 'Leonce en Lena' van de Duitse Georg Büchner (1813- 1837). Een muzikale komedie van Orkater in een bewerking van Aat Ceelen. door Emiel Fangmann Het fameuze muziektheatergezel schap Orkater (vroeger Hauser Orkater) brengt tegenwoordig ook onder de namen 'De Horde' en 'De Mexicaanse Hond' zijn produkties. Loes Luca (35) kan er van meepra ten. Zij speelde in 'Paniek in Ber lijn', 'Parking', 'De zeemeermin', 'The Neon woman', 'Ballast' en 'Wangedachte'. Los van Orkater speelde ze met Ria Marks in 'Ver- schnitt'. De grootste bekendheid kreeg ze daarentegen via televisie in het veelgeprezen programma 'Rok Se Rol'. Met subsidie uit de emanci- patiepot ("Al had het met emanci patie op een gegeven moment wei nig meer te maken") maakte ze themaprogramma's over compu ters, seksualiteit, vuil en schoon et cetera. Daarnaast zong en zingt ze. "Oude gepikte zooi van een ander", zoals ze zelf zegt. Tot 24 juni speelt Luca de rol van Leonce ("Ik speel inderdaad een man") in Büchners' 'Leonce en Le na'. een stuk dat een beetje is onder gesneeuwd bij de première in maart. "Wij zijn te vroeg begonnen met de première. Normaal nemen we drie maanden de tijd om een stuk te maken. Maar er werd nog een ander stuk gespeeld, dus we dachten dat we het wel in twee maanden afkon den. Dat kan niet met muziekthea ter, we waren wat overmoedig. En dan blijkt toch dat het pas na drie maanden af is", zegt Luca. De kritieken waren matig. Volks krantrecensent Martin Schouten vond het zelfs slecht. "Nu vinden de mensen het over het algemeen leuk, prettig om naar te kijken. In het be gin van ons spelen waren de menin gen verdeeld. We hebben het stuk op een bepaalde manier opgelost, die bijvoorbeeld die jongen van de Volkskrant helemaal niet beviel. Andere mensen was het wel beval len, en ons ook. Ik denk dat Martin Schouten een echte Büchner-ken- ner is of zo. En vond dat wij er de draak mee hadden gestoken en dat dat niet kon". Orkater heeft een heel eigen in vulling aan het oorspronkelijke stuk gegeven en Luca geeft dat ook toe. "Het wordt een beetje raar ge speeld, ja, hoe zal ik dat zeggen zon der me er grandioos mee in de vin gers te snijdenHet is een stuk dat Büchner zelf ook een rotstuk vond. Tenminste een rotstuk Het is een mooi geschreven stuk, maar het heeft kop noch staart en een dun verhaaltje. En we zijn er niet angstig voor geweest om ook te laten zién dat het een dun verhaaltje is. Maar omdat het zulke poëtische teksten heeft, denken de mensen vaak dat ze iets missen. Toen heb ben we er voor gekozen om Kees Prins, die zijn eerste gastrol bij Orkater speelt, het stuk halverwege uit te laten leggen, in zijn rol. Te la ten zien hoe dun het is. Bij de eerste opvoeringen werkte dat nog niet zo, en moesten we de vorm nog vinden. Om Kees heen wordt vrij serieus en melodramatisch gespeeld. Hij kapt het af, slaat er iedereen mee om de oren en dan gaat het door". Omdat het niet alleen gaat om het verhaaltje, wil Loes Luca dit best vertellen: "Het is een soort sprook je. De prins Leonce woont in het rijk van Popo met zijn vader koning Peter. Hij moet van hem trouwen met prinses Lena uit het rijk van Pi- Tentoonstellingen in Maastricht en Parijs Exposities werk Bram van Velde pi. Maar Leonce, een naar vervelend kereltje, wil dat niet. Hij weet niet wat hij met he leven aanmoet. Hij maakt een vriend, Valerio, een no toire leegloper. Valerio vindt dat ie dereen die werkt crimineel straf baar is en Leonce lijkt dat wel wat. Aat, die Valerio speelt en ik als Leonce hebben natuurlijk toch een verhouding die Büchner nooit be doeld heeft. Omdat het door een man en een vrouw gespeeld wordt, krijg je toch een soort homofiele re latie. Het wordt niet uitgediept, maar het zit er wel in, ja. Daar spe len wij ook mee, bedoel ik. Uitein delijk vlucht Leonce, terwijl zijn minnares Rosetta uit het raam ge sprongen is en dood is, hartstikke dood, naar Italië. Lena moet ook trouwen, maar gelooft niet in een huwelijk zonder liefde en vlucht, oh toeval, ook naar Italië. En, oh toeval, zij komen elkander tegen en verlie ven zich. Zij weten niet wie ze zijn en voegen zich gemaskerd aan het hof van de demente koning Peter en deze denkt: 'Weet je wat, laten we dit gemaskerde paar maar nemen, dan hebben we tenminste wat'. Zo trouwen ze en dap komt het uit. Dat is eigenlijk het hele verhaal". Luca vervolgt: "Büchner heeft er voor gezorgd dat je de revolutie on dertussen voelt, want het was voor hem ook een soort aanklacht tegen de heersende klasse, tegen de adel. Om dat aan te dikken hebben we een man toegevoegd, die door de poort andere teksten van Büchner en anderen schreeuwt". Ceelen (39) nam de vrije hand bij zijn bewerking van dit stuk van Büchner, verder deed hij 'Woyzeck' en 'Dantons Dood'. Ceelen: "Ik heb van een Engels gezelschap wel eens 'Woyzeck' gezien, gesitueerd in een kapperszaak met rockgitaren en zo. Het zijn stukken waar je veel mee kan doen. In een Russische film is 'Woyzeck' zelfs een postbode in plaats van een soldaat. Van 'Leonce en Lena' heb ik eindjaren zestig een Nederlandse uitvoering gezien, in de vertaling van Annemarie Prins en Konrad Boehmer, de vertaling die wij nu ook gebruiken. In deze uitvoering van Theater Terzijde met Gerard Thoolen en Peter de Baan was het toneel leeg en met diapro jectie. Iedereen kronkelde over de Theaterprijs voor dode poppenspeler DORDRECHT (ANP) - De driejaar lijkse nationale Wim Meilink-prijs voor poppentheater is voor 1989 posthuum toegekend aan de zes jaar geleden overleden poppenspe ler Jan de Noord. De prijs wordt woensdag in Dordrecht uitgereikt aan Ton Post, artistiek raadsman en vriend van De Noord. Dit is maan dag door de Nederlandse Vereni ging voor het Poppenspel bekend gemaakt. Aan de prijs is een bedrag van 2.500 gulden verbonden. De jury vindt dat het geld moet worden be steed aan een studie naar de per soon en het werk van De Noord. Dat moet leiden tot een publikatie. De Noord was volgens de jury een geboren poppenspeler, vanaf zijn twintigste professioneel bezig. „Zijn werk werd gekenmerkt door een grote bevlogenheid, door het in sterke mate betrekken van het pu bliek bij zijn spel en door krachtige vernieuwingsimpulsen", zo schrijft de jury. De Noord had een uiteenlo pend oevre. Hij speelde zowel solo als in samenwerkingsprojecten. Aat Ceelen (links) en Loes Luca. vloer in maillots met stulpingen. In Duitsland zijn er naast moderne ook klassieke op voeringen geweest". Het tachtig minuten durende stuk schreef Büchner voor een prijsvraag van een uitgeverij, maar hij stuurde het te laat in. Ceelen: "Het is een onaf, fragmentarisch stuk, met- brokstukken die veel energie in zich hebben. Ik heb een tekst van Speenhoff en teksten uit Büchners pamflet 'Hessische Land- bode' toegevoegd. Hij schreef dit sa men met een dominee en verspreid de het als geheimschrift onder de onderdrukte boeren. Daardoor krijg je een soort mengeling van Das Kapital en de bijbel". Büchners taal in 'Leonce en Lena' is daarom direct, poëtisch, cliché matig en cryptisch. Kortom, grillig. En de dertig minuten muziek die Orkater componeerde om spel en zang heen sluiten daar bij aan: ba rok, romantisch, operette-achtig. clichématig wordt er door de vier musici op toneel gespeeld. De kle ding bestaat uit kostuums met prui ken en het decor is een facade van een draaiorgel. "Alleen zijn er niet zulke mooie taferelen op te zien, maar hersenen", zeggen Luca en Ceelen. En niet alleen speelt in dit (Kees Prins) een vrouw. Er is tevens een dubbelrol voor Annet Malher- be, die de maagd Lena speelt. Maar Annet is zeven maanden zwanger. Van der Hoogtprijs voor Reugebrink LEIDEN - Het bestuur van de Maat schappij der Nederlandse Letter kunde te Leiden zal in haar jaarver gadering van 27 mei voorstellen de Lucy B. en C.W. van der Hoogtprijs toe te kennen aan Mare Reugebrink voor zijn gedichtenbundel 'Kom- grond'. De Van der Hoogtrpijs is een aanmoedigingsprijs en wordt jaarlijks toegekend. De prijs be draagt vijfduizend gulden. Met dit voorstel volgt het bestuur de voor dracht van de Commissie voor Schone Letteren die bestaat uit Wil lem G. van Maanen, Willem van Toorn en Eddy van Vliet. Reuge- brinks bundel bevat volgens dit drietal de 'belofte van een eigen ge luid'. MAASTRICHT (ANP) - Van de schilder Bram van Velde (1895- 1981) worden tachtig doeken bij eengebracht voor een over zichtstentoonstelling. De tentoon stelling begint op 10 juni in het Bon- nefantenmuseum in Maastricht en duurt tot 3 september. Daarna ver huist de tentoonstelling naar het Musée d'Art Moderne - Centre Pom pidou in Parijs, waar ze van 16 okto ber tot 1 januari te zien zal zijn. De beide kunstinstellingen heb ben het overzicht samengesteld uit het betrekkelijk klein maar indruk wekkend oeuvre dat is overgeble ven van een 'schilderkunstig' avon tuur dat bijna een halve eeuw duur de. Bram van Velde, broer van schil der Geer eh schrijfster Jacoba, is een autodidact die zijn eerste in vloeden onderging van Breitner. Hij werkte in 1922 in de schildersko lonie Worpswede in Duitsland en vestigde zich in 1924 in Parijs en in 1965 in Genève. Hij maakte aanvan kelijk breed opgezette landschap pen, bloem- en figuurstukken en ging gaandeweg non-figuratief wer ken. Na zijn dood won het oeuvre aan zeggenschap buiten de kringen van hen die zijn werk reeds bewon derden. De veelal grote werken van Bram van Velde tonen een grote innerlij ke spanning en emotionaliteit. Zelf zei hij eens dat schilderen een po ging was het onzichtbare te tonen. In zijn tijd werd Bram van Velde ge zien als een kunstenaar die tot de conclusie was gekomen dat de ex pressie een noodzakelijke daad Werk van Bram van Velde was eerder in ons land te zien in het Ste delijk Museum in Amsterdam en het Van Abbe Museum in Eindho ven. Bij de tentoonstelling ver schijnt in een Nederlandse en een Duitse versie een boek over het werk van Bram van Velde en de om standigheden waaronder het tot stand is gekomen. Zijn leven als kunstenaar leek mede door eigen toedoen uit te groeien tot mythische proporties. Om werk, leven en my the met elkaar te verbinden, komen er in het boek elf teksten over de. schilderkunst. Ze zijn geschreven in de verschillende perioden waarin het oeuvre van Van Velde ontstond. De auteurs zijn: J. Greshoff, Samuel Beckett, C. Duthuit, F. Meyer, J. Putman, P. Aléchinsky, P. Schnei der, C. Juliet, D. Abadie, R. M. Mason en A. van Grevenstein. Jans Janssen stelde* van Van Velde Boekenmaand in Leiden LEIDEN - In het kader van de Der de Boekenmaand organiseren boekhandel Manifest en wereldwin kel Leiden drie culturele avonden over Indonesië, Suriname en de Ne derlandse Antillen. Deze boeken maand is een jaarlijks terugkerend evenement dat nu voor de derde keer wordt gehouden. Het is de be doeling cultuur en literatuur uit La- tijns-Amerika, Afrika en Azië onder de aandacht te brengen. Het thema van deze Derde Boe kenmaand is 'De Oost, de West, de stilte voorbij; literatuur uit Indone sië, de Antillen en Suriname'. Boek handel Manifest en wereldwinkel Leiden organiseren op de eerstvol gende drie donderdagavonden (11, 18 en 25 mei) in het Breehuys (Bree- straat 19) lezingen en andere activi teiten over dit thema. De avonden beginnen om 20.00 uur. A KATWIJK In de filmzaal van het Katwijks Museum zullen van 16 mei tot en met 24 juni afdrukken te zien zijn van een vijftigtal foto's die tussen 1876 en 1894 gemaakt werden door de Britse fotograaf Frank Meadow Sutcliffe. Vanaf 1876 werkte Sutcliffe vooral in het vissersstadje Whitby aan de kust van Yorkshire. Dit plaatsje is voor vele Katwijkse vissers een bekend punt, zij deden regelmatig de haven van Whitby aan. Uit de foto's spreekt een grote sympathie voor de afgebeelden, meestal eenvoudige mensen. Over de gehel wereld zijn de foto's van Sutcliffe bekroond. Hierbij de foto 'Waterratjes', die in 1886 in Londen werd bekroond. (foto pr) AMSTERDAM (GPD) - Vijftien jaar lang vormde Jan Pieter Glerum als veilingmeester het gezicht van So theby Mak van Waay in Amster dam. Na een hoog oplopend zake lijk conflict met de concern-leiding in Londen, nam Glerum onlangs ontslag. Binnenkort opent hij onder zijn eigen naam een veilinghuis in het centrum van Den Haag. "Je moet het zien als een redelijk alter natief voor Sotheby en Christie's. Bij ons moet iedereen zich op zijn gemak voelen. Een veilinghuis hoort geen barrières te hebben". Glerum praat sneller dan zijn schaduw. Regelmatig schalt zijn aanstekelijke schaterlach door de uitermate verantwoord ingerichte woonkamer van zijn Amsterdamse herenhuis. Ondanks alle zorgen van het moment ziet hij de toekomst met vertrouwen tegemoet. De eer ste veiling in Den Haag staat ge pland voor oktober. Over de exacte lokatie van veilinghuis Glerum kan de naamgever nog geen nadere me dedelingen doen. "Het gaat om een pand in de binnenstad dat ik van de gemeente huur. Eerst moet de be stemming gewijzigd worden. Maar er is in elk geval ruim voldoende parkeergelegenheid" Hoewel zijn recente ontslag voor zijn collega's als een volslagen ver rassing kwam, hing het volgens Glerum al een tijdje in de lucht. „De irritatie is een jaar of vier geleden begonnen. Het komt neer op een verschil van mening met de bazen in Londen hoe de vestiging in Am sterdam gerund moet worden. Dank zij die waanzinnige uitschie ters bij de impressionisten en de moderne kunst, heeft Sotheby we reldwijd een jaaromzet van twee miljard gulden. Maar Amsterdam is anders. Bij ons ligt de nadruk op be dragen tussen de 200 en de 50.000 gulden. Die 1,8 miljoen voor een te kening van Saenredam, vorig jaar december, is een totale witte raaf. Onze omzet over 1988 bedraagt alles bij elkaar nog geen 50 miljoen gul den. Voor de bazen zijn dat peanuts. Een dergelijk bedrag verdienen ze in Genève soms op één dag!" Steeds vaker werd Glerum ge confronteerd met nieuwe richtlij nen uit Londen. „Ze verwachten elk jaar weer meer omzet. En daardoor verandert de benadering van de klant. Tegenwoordig zijn de catalo gi bijvoorbeeld in het Engels, ook al bestaat je klantenkring grotendeels uit Nederlanders. Een gouden vin gerhoedje wordt ineens 'a gold thimble' en een 'bangle' is een sla- venarmband. Dat gaat mij echter te ver. Dan draait mijn maag zich om. Op die manier werp je een barrière op voor die vingerhoedjessparende mevrouw uit Epe. Waarom doe je het niet gewoon in twee talen? Op een gegeven moment kwam m'n ei gen geloofwaardigheid in het ge ding. Een vaste klant zei eens: 'Jul lie hebben de klant ondergeschikt gemaakt aan de omzet'. Helaas moest ik hem gelijk geven maar in Londen stuitte ik steeds weer op een muur van onbegrip. Toen heb ik de knoop maar doorgehakt. Ik heb nu nog de leeftijd om iets anders te beginnen. Straks is het te laat".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21