LEIDSCH DAGBLAD Kust moet in de jaren 90 worden versterkt EVENTJES NALEZEN... Rechter staat acties in ziekenhuizen toe CDA: euthanasiewet nog snel afhandelen Minister Smit-Kroes scherpt tegenstellingen in WD aan Janos Kadar met pensioen gestuurd Gewonden bij overval op geldtransport Leidse Hortus op postzegel LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD DINSDAG 9 MEI 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38928 Prijs fl. 1,25 UTRECHT (ANP) - De acties in het ziekenhuiswezen zijn toege staan op voorwaarde dat de bonden en het actiecomité WIO bij de zon dagsdienst en opnamestop enige beperking in acht nemen. Dat heeft de president van de Utrechtse rechtbank gisteren bepaald in het kort geding van het Landelijk Pa tiënten-Consumenten Platform. De uitspraak van president mr. C.L. baron van Harinxma thoe Slooten werd met applaus begroet. Terwijl het LPCP beëindiging van alle acties had geëist, heeft de presi dent alleen voorwaarden gesteld aan zondagsdienst en opnamestop. Deze actievormen zijn toegestaan, mits ze maximaal 24 uur per instel ling duren. Bovendien moet er tus sen twee zondagsdiensten of opna mestops vier weken 'rust' in acht worden genomen. "Voor de rest heb ik met de nu gaande zijnde acties geen problemen en geen bezwa ren", aldus de president. De rechtbankpresident overwoog dat zondagsdiensten tenslotte elke week voorkomen. "Dus iedereen weet precies wat er dan moet gebeu ren en wat ieders taak is". Eventu eel langere wachttijden maken nau welijks verschil, omdat deze door de bezuinigingen op de gezond heidszorg toch al fors zijn opgelo pen. Met de beperking dat na een zondagsdienst in een instelling vier weken met de volgende actie wordt gewacht, zijn de bonden vrij om met zondagsdiensten door te gaan. Ook de opnamestop of beddenre ductie kan in de ogen van de presi dent genade vinden. Voor een opna mestop geldt dezelfde beoordeling als de zondagsdienst. Ook hier heeft de president een beperking gesteld: maximaal 24 uur en met een tussen- poze van 4 weken. Werkonderbrekingen zijn even min onrechtmatig "mits zij niet te vaak en te snel herhaald worden toegepast". Het weigeren van me disch voorbehouden handelingen (injecties toedienen, infusen aan brengen) is ook toegestaan omdat de actiecomités zich er steeds van verzekeren dat anderen deze hande lingen verrichten. DEN HAAG (GPD) - In 1990 moet volgens minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) worden begonnen met de ver sterking van onze kust. Er zal geld moeten worden gevon den om verdere afslag van de duinen op de Waddeneilan den, de kop van Noord-Holland en in Zeeland te voorko men. Voor de Zuidhollandse kust zijn geen grote proble men te verwachten. Vandaag is men in het hartje van Den Haag, direct grenzend aan bet Binnenhof, begonnen met het leggen van de basis van de nieuwe vergaderzaal van de Tweede Kamer. Er zijn zo'n honderd beton- auto's nodigdie in 16 uur tijd ongeveer 1200 kubieke meter beton zullen a Uit een door de minister uitge brachte discussienota blijkt, dat jaarlijks ongeveer 25 hectare kust in zee verdwijnt. Niet alleen via duin afslag na een storm, maar veel meer nog doordat de zee onder water veel land wegvreet. In de nota worden vier alternatie ven genoemd, waaraan ook vier prijskaartjes hangen. Ook als ons BRUSSEL (ANP) - Bij een overval op een geldtransport in de buurt van het Belgische Verviers zijn van ochtend drie geldlopers van het bedrijf Securitas die het transport begeleidden gewond geraakt. Vol gens de rijkswacht ontstond 'er een vuurgevecht nadat de geldwagen was klemgereden. De overvallers reden omstreeks 04.00 uur de Securitas-auto klem. Er werd over en weer geschoten en na dat de bewakers waren uitgescha keld forceerden de overvallers de deuren van de geldwagen met springstof. De drie gewonden zijn naar een ziekenhuis overgebracht. LEIDEN/DEN HAAG - De PTT geeft volgend jaar febru ari een postzegel -uit van 65 cent ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de Hor tus Botanicus in Leiden. Wat er precies op de zegel komt te staan is nog niet bekend. Verder komen er in 1990 een zegel van 75 cent ter gelegen heid van 100 jaar arbeidsin spectie en twee zegels gewijd aan Vincent van Gogh uit. De Zomerpostzegels hebben als thema het weer. Een serie postzegels over Rotterdam verschijnt op 8 mei. VOC-schepen en Sail Am sterdam sieren op 3 juli twee nieuwe zegels en op 9 oktober is de invoering van het lande lijk alarmnummer 06-11 on derwerp van een postzegeluit gifte. De kinderpostzegels gaan volgend jaar over ,kind en hobby'. land de zee voor een deel haar gang laat gaan vraagt dat op jaarbasis toch zo'n 10 miljoen gulden, gezien de wettelijk verplichting om de ach ter de duinen liggende polders te beschermen. Nederland kan ook alles op alles zetten om de huidige kustlijn te handhaven. Willen we op alles voor bereid zijn, en ook rekening houden met de zeespiegelrijzing met zo'n 20 cm per eeuw, dan moet de kust wor den versterkt. De kosten van deze alternatieven worden geraamd op 10 miljoen tot 80 miljoen gulden op jaarbasis. Daarbij zijn dan nog niet meegerekend de jaarlijkse kosten van onderhoud. Door getijdestromingen en ande re invloeden is sinds 1953 tot nu toe zo'n 8 tot 10 miljoen kubieke meter zand verdwenen en elders neerge legd. „En dan op plaatsen waar we het niet graag willen hebben. Als we hieraan niets doen vormen zich bin nen niet al te lange tijd voor de Zeeuwse kust nieuwe waddeneilan den. Doen we helemaal niets, dan zal na enkele decennia het westen van het land overspoeld worden. Dan loopt Amersfoort een goede kans om zeehaven te worden", al dus de minister. Versterking van de kust is ook be langrijk voor handhaving van de drinkwatervoorziening en het na tuurbehoud. „Als er in de jaren 90 niets gebeurt, dan voldoet in het jaar 2000 25 kilometer kust niet meer aan de Deltanorm", aldus de minister. DEN HAAG (ANP) - Het CDA wil nog met het demissionaire kabinet de euthanasiekwestie afronden, zo heeft fractievoorzitter De Vries van morgen voor de radio gezegd. Vol gens De Vries is er veel voor te zeg gen: de voorbereidingen zijn al vol tooid en het wetsvoorstel is in de week voor de val van het kabinet al in eerste termijn in de Tweede Ka mer behandeld. Hij wees er op dat de euthanasie-kwestie een lang sle pende zaak is die inmiddels van alle kanten is bekeken. De PvdA wijst het voorstel van De Vries af. Tijdens die eerste ronde liet de WD, de enige partij die nog geen duidelijk standpunt heeft ingeno men. in het midden of de rege ring zal volgen of toch de voorkeur geeft aan het veel verder gaande ini tiatief-wetsontwerp van D66. De WD is er tot nu toe slechts door de zware druk van de coalitiepartner van weerhouden om het D66-voor- stel te steunen. De liberalen zeiden het kabinetsplan te willen volgen wanneer ze van minister Korthals Altes (justitie) de verzekering krij gen dat de huidige euthanasieprak tijk niet wordt belemmerd. Het CDA verwacht van het voorstel juist een beperking. De minister heeft door de val van het kabinet niet kunnen antwoorden. PvdA-leider Kok heeft al eerder laten weten er niets voor te voelen dat een demissionair kabinet de eu thanasie-kwestie afwikkelt. Vorige week zei hij dat de euthanasiekwes tie in het regeerakkoord van een nieuw kabinet moet komen. WD en CDA geven een zo verschillende uitleg aan het kabinetsvoorstel over euthanasie dat de basis voor een be hoorlijke afwikkeling is verdwe nen, aldus Kok. Bovendien is het een ongeschreven regel dat een de missionair kabinet geen omstreden zaken afhandelt. PANAMA STAD - Aanhangers van de Panamese oppositie worden tijden-s een protestmars tegengehou den door leden van de oproerpolitie. De oppositie riep de Panamezen op tot een betoging tegen de manipula ties van de huidige machthebber, ge neraal Noriega, bij de verkiezingen. Ook de Amerikaanse ex-president Jimmy Carter en een waarnemers delegatie hebben de presidentsver kiezingen van afgelopen zondag frauduleus genoemd. (pagina 5: Carter perplex: Noriega rommelt) (f0t0 ANP) Kamer boos op WD'er voor dragen zendertje voor tv-portret DEN HAAG (GPD) - Het WD- kamerlid De Grave is geschrok ken van de boze reacties in poli tiek Den Haag omdat hij voor een persoonlijk portret dat de VPRO- televisie afgelopen zondag uit zond, tijdens het crisisdebat met een klein zendertje in de Tweede Kamer heeft gezeten. Daardoor was onder meer te horen hoe hij fractievoorzitter Voorhoeve tot twee maal toe adviseerde om pre mier Lubbers te interrumperen. De fractieleider volgde die aan wijzingen klakkeloos op. „Ik heb mij niet gerealiseerd dat het als een stunt zou worden opgevat. Het wag in ieder geval niet de bedoeling. De VPRO had geen geluidsman in de zaal. Voor de uitzending wilden zij wat ge luiden van lopende mensen, ge- open- en dichtgaande koffers. Ze hebben mij gevraagd daartoe met een zendertje rond te gaan lopen. Het leek mij een rede lijk verzoek", aldus De Grave vanmorgen in een reactie. Vol gens de WD'er had hij met de VPRO de afspraak gemaakt dat alleen uitgezonden zou worden wat hij zelf had gezegd en zou de omroep alle politiek gevoelige za ken uit het programma laten. Vol gens hem heeft de VPRO die af spraak geschonden. Het is in de Tweede Kamer ver boden geluidsopnamen te maken door bezoekers en journalisten. In hoeverre De Grave, die tenslot te optrad als geluidsman voor de VPRO, deze regel heeft overtre den wordt nog bezien. „Ik ga in ie der geval met kamervoorzitter Dolman praten", aldus De Grave. APELDOORN/HONSELERSDIJK (GPD) - WD-minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft giste ren haar partijgenoten in de Tweede Kamer beschuldigd van struisvo gelpolitiek bij hun verzet tegen de afschaffing van het reiskosten forfait. Bij de val van het kabinet, vorige week door de WD-fractie geforceerd, ging het volgens Smit- Kroes om een breder probleem: hoe houden we Nederland leefbaar en bereikbaar. Smit-Kroes maakte tijdens haar emotionele toespraak in Honselers- dijk geen geheim van de grote me ningsverschillen tussen haar en milieu-minister Nijpels aan de ene kant, en de WD-fractie. Zij deed een emotionele oproep aan de Ka mer om geen pas op de plaats te ma ken met het Nationaal Milieube leidsplan. De situatie van het milieu is te ernstig, er zijn nu maatregelen nodig. „De struisvogel die over een paar jaar zijn kop uit het zand trekt, zal zich omringd zien door een stin kende en walmende blikken massa waarin geen beweging meer te krij gen is", hield ze jaar partijgenoten Volgende week komt een specia le partijraad van de WD bijeen om te praten over de kabinetscrisis en de ruzies tussen fractievoorzitter Voorhoeve en de twee liberale be windslieden. Daarna, bij de vast stelling van de kandidatenlijst, moet blijken of Smit-Kroes en Nij pels nog kunnen rekenen op een ho ge plaats. De bewindsvrouwe liet gisteravond in het midden of zij haar politieke loopbaan wil voorzet ten. „Het zou wel buitengewoon ar rogant zijn om op te stappen als de partij mij op een plaats zet die mij niet bevalt. Dat is een besluit dat ik nog moet wikken en wegen". WD-fractievoorzitter Voorhoeve zei dat 'goede liberalen als Nijpels en Smit-Kroes helemaal niet verlo ren gaan voor de politiek'. In zijn toespraak bestreed Voorhoeve dat de WD zich vorige week heeft la ten kennen als de partij van de auto. Lastenverlichting is een landsbe lang, aldus de WD-leider. CDA-fractieleider De Vries en Voorhoeve wezen gisteren fel het voorstel van PvdA-leider Kok af om het dreigende gat van 1,5 miljard gulden te dekken door een vermin dering van de belastingverlaging in 1990. „Het lijkt er warempel echt op dat socialisten alleen maar gelukkig zijn als de belastingen voor de bur ger omhoog gaan", aldus De Vries op een CDA-bijeenkomst in Apel doorn. Hij signaleerde verwarring bij zowel de WD ('komt er een bijl tjesdag') als bij de PvdA ('het wordt tijd dat Kok duidelijk maakt waar hij en zijn partij voor staan'). (pagina 3: Kok houdt alle deuren open) Rotterdam wil deel rijksweg 13 overdekt ROTTERDAM (ANP) - De gemeen te Rotterdam wil dat het deel van rijksweg 13 dat de wijk Overschie verdeelt in oost en west gedeeltelijk wordt overdekt. Het Rijk zou hier voor geld op tafel moeten leggen. Dat past in het van rijkswege in de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening geformuleerde beleid ter verbete ring van de woonomgeving in de buurt van verkeerswegen, vindt de gemeente. Dit is een onderdeel van het van daag gepresenteerde plan voor een ingrijpende vernieuwing van de wijk Overschie. Volgens dit plan moeten er 10 jaar tijd 1200 wonin gen worden gerenoveerd, 1200 wo ningen worden gesloopt en 600 nieuwe woningen worden ge bouwd. Waterbedrijven blij dat BASF nu iets doet aan giflozing ARNHEM (GPD) - Het West- duitse chemieconcern BASF heeft een nieuwe zuiveringsin-, stallatie in gebruik genomen waardoor er veel minder van het landbouwgif bentazon in de Rijn wordt geloosd. De Neder landse waterleidingbedrijven (VEWIN) zijn blij met de maat regel. Uit eigen metingen is vol gens VEWIN-woord voerder Haast gebleken dat de concen tratie van het landbouwgif in derdaad onder de EG-drinkwa- ternorm is gekomen, zoals BASF claimt. Na de ontdekking begin 1988 van een te hoge concentratie van bentazon in onder meer het drinkwater voor deze regio, heeft BASF haast gemaakt met de bouw van een speciale zuive ringsinstallatie. Volgens BASF is de lozing van bentazon nu met ongeveer 90 procent vermin derd. De installatie kostte 6 mil joen gulden. De drinkwaterbe drijven hebben naar aanleiding van de bentazonlozingen al tien tallen miljoenen moeten inves teren. Wolkenvelden Minimumtemperatuur circa 8 graden, middagtemperatuur ongeveer 15 gra den. Matige wind, uit overwegend noordelijke richtingen. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: perioden met zon, maar ook wolkenvelden en een enkele bui. Middagtemperatuur rond 15 gra- Woensdag 10 mei 05.54 uur, zon onder: 21.20 uur; op: 09.49 uur, maan onder: 02.22 Waterstanden te Katwijk hoog water: 07.18 en 20.03 ui ter: 03.17 en 15.57 uur. 24 PAGINA'S BUDAPEST (GPD) - Janos Kadar, meer dan dertig jaar de machtigste man in de Hongaarse communisti sche partij, is gisteren definitief de laan uitgestuurd. Het Centraal Co mité van de partij besloot gister avond laat. Kadar de erebaan van partijvoorzitter te ontnemen en hem tevens te ontslaan als lid van het Centraal Comité. De 76-jarige Kadar moest vorig jaar mei al afstand doen van het par tijleiderschap ten gunste van Grosz. Speciaal voor hem werd toen de ere baan van partijvoorzitter gecreëerd. Volgens de Hongaarse partijtop is Kadar te ziek om nog actief aan het politieke leven te kunnen deelne men. Over de aard van die ziekte wordt echter niets meegedeeld. Partijleider Grosz heeft recentelijk verklaard dat Kadars fysieke en psychische gezondheid had te lij den van de snelle politieke verande ringen die zich in Hongarije voltrek ken. Het Centraal Comité besloot gis teravond tevens schoon schip te maken met een aantal erfenissen uit de Kadar-periode. Zo werd de in 1957 per partijdecreet ingestelde ar beidersmilitie, een gewapend con servatief bolwerk van 60.000 leden, 'geïntegreerd in het binnenlandse defensie-apparaat en onder directe volgend jaar mei) een coalitie met andere partijen te vormen. Grosz werd tijdens bijeenkom sten van de nieuwe zogenaamde hervormingskringen in de partij herhaaldelijk bekritiseerd en ge vraagd af te treden. Hij verzette zich aanvankelijk ook tegen het idee om een speciale partijconferentie te Dertig jaar machtigste man in Hongaarse communistische partij verantwoordelijkheid van de rege ring gebracht'. Het zijn maatregelen die geheel liggen in de hervormingslijn van de partij en tot doel hebben de verant woordelijkheden van partij en rege ring te scheiden. Dat moet het mo gelijk maken om na de komende vrije verkiezingen (vermoedelijk houden. De hervormers willen die gebruiken om het 'zwijgende cen trum' van de partij tot een keuze te dwingen: öf met de conservatieven opstappen óf de nieuwe partijlijn verdedigen. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bi) u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! per maand» 24,45 per kwartaal 72,40 per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 (•alleen vi ing) n voorkeur aankruis Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.:(i.v.m. bezorging) Opsturen naar: Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1