TAD LEIDEN Bijna 2500 woningen straks onbetaalbaar Garage Driessenplein nauwelijks gebruikt Hondepoepzakjes voor wethouders Ziekenhuizen overwegen huur galsteenvergruizer Voor lagere inkomens in Leiden: Overname Ginsberg door Van Piere vrijwel zeker Onderzoek in regio naar baarmoederhalskanker Burgemeester wil toch extra mensen voor Leidse politie s LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 9 MEI 1989 LEIDEN - Het Diaconessenhuis gaat de overige drie ziekenhuizen in de Leidse regio (AZL, het Alphense Rijnoord en Elisabeth in Leider dorp) voorstellen om gezamenlijk Vervanging van toplaag atletiekbaan kost twee ton LEIDEN - De toplaag van de atle tiekbaan in de Leidse Hout wordt binnen afzienbare tijd vervangen. Twee jaar geleden besloot de ge meenteraad al 100.000 gulden be schikbaar te stellen voor de boven ste laag van de binnenste baan, maar dat geld is nooit uitgegeven, zo deelde wethouder Tesselaar gis teravond mee tijdens de vergade. ring van de commissie voor sport. Tesselaar zei op vragen van het WD-raadslid Driessen dat de repa ratie twee jaar geleden niet is uitge voerd omdat de juiste toplaag niet meer werd verkocht. Na lang zoe ken is een andere fabrikant gevon den, maar inmiddels is de gehele toplaag aan vervanging toe. Vol gens Tesselaar kost een en ander ongeveer 200.000 gulden. gebruik te gaan maken van een gal steenvergruizer. Het apparaat kan voor 12.000 gulden per dag van een stichting, die de vergruizer exploi teert, worden gehuurd. Het Diaconessenhuis overweegt om ook de ziekenhuizen in de regio Haarlem bij het project te betrek ken. In een gezamenlijke vergade ring van de vier 'Leidse' ziekenhui zen, half juni, zal directeur C.P. Ley- te van het Diaconessenhuis zijn voorstel lanceren. Zodra zij ak koord gaan met het voorstel, wordt er contact gezocht met de ziekte kostenverzekeraars om tot een ver gelijk te komen over hët vergoeden van de behandeling. Het is de bedoeling van het Diaco nessenhuis dat de galsteenvergrui zer steeds bij een ander ziekenhuis wordt gestationeerd. Patiënten van het ene ziekenhuis kunnen zich dan in het andere laten behandelen. Op dit moment wordt er in Neder land nog geen gebruik van de gal steenvergruizer gemaakt. Volgens Ley te zijn de ziekenhuizen in de re gio Eindhoven al een stapje verder dan 'Leiden'. Daar heeft men inmid dels de beslissing genomen het ap paraat een aantal keren per jaar van de stichting te huren. Overigens, vertelde de directeur van het Diaco nessenhuis, kunnen niet alle gal steenaandoeningen door middel van de vergruizer worden verhol pen. Stenen waarop kalkafzetting zit komen niet in aanmerking. LEIDEN - Actievoerders boden gisteren de wethouders Kuijers en Van der Molen honderd ge bruikte hondepoepzakjes aan. Zij zijn het niet eens met de manier waarop de gemeente de door hon den veroorzaakte vervuiling gaat bestrijden. Zij lieten dat duidelijk blijken op het moment dat de bei de wethouders officieel het start sein gaven voor de schoonmaak- campagne 'Aktie Schoon Leiden - Samen Vervuiling Bestrijden'. Deze schoonmaakactie is de praktische uitwerking van de No ta Schone Stad. In deze nota staat ook een aantal maatregelen om de overlast van honden te verminde ren. Bepaalde maatregelen zijn de actievoerederes echter in het ver keerde keelgat geschoten. Zo zijn ze het er niet mee eens dat de ge meente het aantal plaatsen waar honden mogen komen heeft ver minderd. Zo is de burchtheuvel en het Van der Werfpark straks voor honden verboden gebied. Bovendien lopen mensen die de ontlasting van hun honden niet opruimen het risico van een boe te. Van der Molen en Kuijers kon den de ludiek bedoelde actie van de hondebezitters niet helemaal waarderen. Eerstgenoemde ant woordde dat eigenaars niet moe ten zeuren over het gebruik van hondepoepzakjes. "Als je een ba by neemt weet je ook dat je luiers moet gaan gebruiken. Je kunt niet andere mensen met de lasten opzadelen". Een van de actievoer ders reageerde met: "Maar voor baby's krijg je kinderbijslag en wij moeten hondenbelasting be talen terwijl we er niets voor te rugkrijgen". Op het Stadhuisplein presen teerden de wethouders de nieuwe poster die melding maakt van de actie en die in de mupi's in de stad komt te hangen. Vervolgens trok een hele karavaan van auto's van de gemeentereiniging door de binnenstad naar het Vrouwen- kerplein. Daar werd door de wet houders demonstraties gegeven hoe het schoonmaakwerk gedaan moet worden. De Wethouder Kuijers en Van der Molen (rechts) waren niet echt blij met de doos met hon derd zakjes hondepoep als pro test tegen de wijze waarop de ge meente de overlast i ters wil aanpakken. Holvast) Automobilist met eieren bekogeld LEIDEN - Drie inwoners van Lei den zijn gisteravond door een aantal jongens met eieren bekogeld. Een 34-jarige Leidse vrouw liep hierby letsel aan het linkeroog op. Zij heeft zich in het AZL laten behandelen. De vrouw reed rond half elf met een 39-jarige Leidenaar in een open auto over de Oegstgeesterweg. Bij het spoorwegviaduct werd het tweetal plotseling met eieren beko geld door een aantal knapen in de leeftijd van ongeveer 17 tot 21 jaar. De vrouw kreeg een ei tegen haar bril, die geheel werd vernield, en kreeg glas en struif in haar ogen. De man en de vrouw hebben aangifte gedaan van openlijke geweldple ging c.q. mishandeling. Een Leidenaar van onbekende leeftijd was eerder op de avond op de Broekweg het slachtoffer gewor den van een groep van ongeveer vijf jongens. De man, die op de fiets op weg was naar zijn werk, kreeg van één van hen een schop in het ge zicht en werd met eieren bekogeld. Hij heeft vandaag aangifte gedaan van mishandeling. Flinke schade LEIDEN - Aan een in aanbouw zijnde flatwoning aan de Dobbe- dreef in de Stevenshof is voor 3500 gulden schade aangericht. Deuren, ruiten, keuken, een kozijn, een radi ator, 150 vierkante meter gevelisola tiemateriaal en de bedrading van de huisbel werden vernield. LEIDEN - Bijna 2500 van de 12.000 woningen van de wo ningbouwverenigingen De Eendracht, De Goede Wo ning en Leiden worden on betaalbaar voor grote groe pen Leidenaars als de plan nen van demissionair staats secretaris Heerma (CDA- /volkshuisvesting) worden uitgevoerd. Wethouder Tesselaar (PvdA) zei gis teravond tijdens de vergadering van de commissie voor volkshuis vesting dat een groot aantal van de flats in de Horsten, woningen in de omgeving van de Oranjegracht, wo ningen in Noord en een deel van de nieuwbouw in de komende jaren onbereikbaar worden voor mensen met de laagste inkomens. Heerma stelt in zijn nota Volks huisvesting in de jaren negentig voor geen woningen meer te verhu ren als de toekomstige bewoners daardoor recht zouden krijgen op meer dan 250 gulden huursubsidie. In de praktijk betekent dat wonin gen van 535 gulden of duurder niet meer worden toegewezen aan ge zinnen met een belastbaar inkomen van minder dan 22.000 gulden en aan eenpersoonshuishoudens met een belastbaar inkomen van minder dan 17.750 gulden. Uit gegevens van drie Leidse wo ningbouwverenigingen is gebleken P. Harteveld overleden LEIDEN - Op 80-jarige leeftijd is zondag plotseling overleden Pieter Antonie Harteveld. Hij was drager van de eremadaille in goud verbon- .den aan de Orde van Oranje-Nas- sau, voorts drager van het verzets- herdenkingskruis en van de gouden speld der gemeente Leiden. De heer Harteveld is in een groot aantal organisaties op maatschap pelijk terrein werkzaam geweest. Zo was hij als bestuurder onder meer betrokken bij Pro Juventute, Stichting Maatschappelijk Werk, de Nederlandse Padvindersbeweging en het (oprichtings)bestuur van be jaardencentrum Haagwijk. Voorts was hij mede-oprichter van de Leid se Jeugd Actie en van De Zeven sprong en jeugddorp. Hij is tijdens de Tweede Wereldoorlog actief ge weest in het verzet en was na de oor log belast met de leiding van de jeugdhulp in Leiden. Op woensdag 10 mei tussen 19.00 en 20.00 uur bestaat gelegenheid tot afscheid nemen van de overledene in de rouwkamer van bejaardencen trum Haagwijk aan de Beethoven- laan 2. De rouwdienst wordt don derdag 11 mei gehouden om 9.30 uur in de grote zaal van Haagwijk, waarna de begrafenis volgt op Rhijnhof om 11.p0 uur. dat meer dan 1 op de 5 woningen een hogere huur hebben dan 535 gulden en daardoor niet meer mo gen worden verhuurd aan de men sen met de laagste inkomens. Heer ma heeft de gemeenten gevraagd vooruitlopend op de definitieve in voering van deze richtlijnen er al vast rekening mee te houden. Tes selaar vroeg daarom de commissie leden of hij bij de verdeling van de 90 woningen die op het Zijloever- terrein worden gebouwd, de nieu we criteria moest hanteren. Deze woningen worden deze maand ver deeld, maar pas volgend jaar opge leverd en dan geldt mogelijk al het nieuwe huursubsidie-systeem. Een grote meerderheid van de po litieke partijen vindt dat de ge meente niet moet vooruitlopen op de maatregelen, omdat niet zeker is of een nieuw kabinet ze handhaaft. "Maar", zo wilde Tesselaar weten, "bent u dan bereid de kosten te be talen als de maatregelen wel wor den ingevoerd?" Want als je nu ie mand een woning toewijst, kun je het niet maken dezelfde woning volgend jaar toch niet aan hen te verhuren omdat inmiddels de re gels zijn veranderd, zo betoogde de wethouder. De financiële gevolgen kunnen voor de gemeente overigens gigan tisch zijn, omdat ook voor andere projecten hetzelfde geldt als voor Zijloever. Over het antwoord op die vraag wilden bijna alle raadsleden eerst overleg plegen met hun frac tiegenoten. Meer eenstemmigheid was er over een motie die door Tesselaar zelf aan de raad zal worden voorge legd. In deze motie worden de maat regelen van Heerma afgekeurd. De uitspraak zal worden voorgelegd aan het demissionaire kabinet, het parlement en de kabinetsforma teur, zodat er eventueel bij de vor ming van een nieuwe regering reke ning mee kan worden gehouden. GRONINGEN/LEIDEN - Als er geen kink in de kabel komt, neemt Van Piere Holding, een in Eindhoven gevestigde keten van wetenschappelijke boekhandels, per 16 mei Wristbook bv uit Utrecht over. Het Eindhovense concern, met zaken in Eindhoven (4), Heerlen en Maastricht, is vol gens de Dienstenbond FNV be reid en in staat de 3,5 a 4 miljoen gulden op tafel te leggen die no dig is om van Wristbook weer een gezonde onderneming te maken. Het Utrechtse concern telt na de sluiting van verliesgevende fi lialen in Leiden (Kooreman Stolk) en Nijmegen nog zes vesti gingen, waarvan een in Gronin gen. In Leiden heeft Wristbook boekhandel Ginsberg. De directie van Van Piere heeft de Dienstenbond toegezegd "al les in het werk te zullen stellen" om vóór morgenavond duidelijk te maken wat de eventuele conse quenties van de overneming voor het personeel zullen zijn. De Dienstenbond vergadert morgen avond in Utrecht met het perso neel van Wristers om een stand punt te bepalen. "Als de personele gevolgen be perkt blijven, en daar lijkt het wel op, hebben we geen bezwaar te gen Van Piere als nieuwe eige naar," aldus L. Voormeulen van de Dienstenbond. "In het andere geval zullen wy onze mensen ad viseren via acties de directie van Wristers onder druk te zetten om alsnog met de eerste gegadigde, Wolters-Kluwer, in zee te gaan. Wolters-Kluwer is nog steeds ge ïnteresseerd." De problemen bij Wristers heb ben er volgens Voormeulen al toe geleid dat de buitenlandse uitge vers al een tijdje niet meer leve ren. Binnenlandse leveranciers, als Wolters-Kluwer en het Cen traal Boekhuis, eisen boter bij de vis. "Maar dat is geen bezwaar want die rekeningen worden in tussen al door Van Piere betaald," aldus Voormeulen. Filiaalchef R. Egan van Wris ters in Groningen is zeer ingeno men met de jongste ontwikkelin gen. "We hebben al een heel ple zierig gesprek gehad in Eindho ven. Ze maken daar een hele seri euze indruk. Van Piere kan ons op heel veel gebieden van dienst zijn, met name op het gebied van de automatisering. Wat ons be treft is dit een positieve oplos sing." LEIDEN Het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker gaat binnenkort van start. Het onderzoek wordt gehouden in Alkemade, Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude. Baarmoederhalskanker is een veel voorkomende vorm van kanker bij vrouwen. Als de ziekte in een vroeg stadium wordt ontdekt, is de kans op genezing groot. Dit kan worden bereikt door een bevolkingsonderzoek, waarbij periodiek een uitstrijkje wordt gemaakt. Volgens de Basisgezond heidsdienst is het bevolkingsonderzoek daarom van groot belang. Elke vrouw in de leeftijd van 35 tot 54 jaar zal, eens in de driejaar, uitge nodigd worden voor deelname aan het bevolkingsonderzoek. Daartoe ont vangt zij een oproep. Dit jaar worden de vrouwen die zijn geboren in 1936, 1939,1942,1945,1948,1951 en 1954 uitgenodigd. Aan de vrouwen werd ge vraagd zelf een afspraak te maken met de huisarts, die in het onderzoek dus een centrale rol speelt. Ondanks kabinetscrisis LEIDEN Mevrouw M.H.M.F. Gardeniers-Berendsen rechtsheeft gistermiddag de tentoonstelling 'Asielzoe kers in Nederland' geopend. De foto-expositie duurt van 8 tot en met 30 mei en is te bezichtigen in de hal van het stadhuis. De tentoonstelling wordt gehouden in het kader van de actie 'Leiden, stad van Vluchtelingen'. Meer dan 40 foto's geven een beeld van wat de Regeling Opvang Asielzoekers (ROA) van het ministerie van wvc voor asielzoekers in Nederland in de praktijk betekent. Bij aankomst in Nederland worden asielzoekers of op een opvangplaats van een gemeente terecht, of in een van de centrale asielzoekerscentra. De tentoonstelling in het stadhuis belicht vooral het verblijf van asielzoekers in de Nederlandse gemeenten. Naast de foto's is er een zogenaamd Leids hoekje materiaal van enkele scholen te zu van de manifestatie, tijd en aandacht aan de zaak van vluchtelingen hebben besteed. (foto r LEIDEN - Burgemeester Goe- koop gaat er bij de minister van bin nenlandse zaken op aandringen om de Leidse politie toch extra mensen toe te wijzen. Door het aftreden van het kabinet spreekt de Tweede Ka mer zich de komende maanden niet het kader uit over de herverdeling van de poli- k Bouwman) tie. Bij die herverdelingsoperatie Komst supermarkt moet exploitatie verbeteren LEIDEN - Slechts tien procent van de capaciteit van parkeer garage aan het Ir. Driessenplein wordt benut. Een vestiging van Albert Heijn in het gebouw moet het gebruik van de par- Uit de reactie van de gemeente, ook dat valt volgens de gemeente die vindt dat alle bezwaren onte- Het gaat wekelijks recht zijn, blijkt dat de parkeergara- honderd auto's extra. Eventueel verkeerslichtenregeling meente zou zich niet voor dit soort de Marca-kledingzaak praktijken moeten lenen", aldus de door een supermarkt advocaat. ge voorlopig geen succes is. On danks de Marca-kledingwinkeF de kunnen worden aangepast, dansschool en het snookercentrum wordt nauwelijks tien procent Mr. F. Thunnissen, advocaat Genoeg supermarkten Hoogvliet, meent dat het positieve buurtvereniging meent dat de ge- keergarage stimuleren. De ge- do garage gebruikt. Volgens de ge- De supermarkten Hoogvliet en Di- ewijk meente Leiden zal van Albert Heijn eisen dat het eerste uur parkeren gratis is. Daardoor zou eventuele parkeeroverlast voor de buurt grotendeels worden weggenomen. meente zijn er verschillende r ren om het parkeren te stimuleren. Een daarvan is de vestiging van een AH in het pand. Bovendien kan worden rapport van het bureau Van Hees- meente haar heeft misleid, de komst van de AH niet >rd 'op een neutraal en Albert Heijn in de evenwichtig onderzoek'.. Thunnis- Ir. Driessen- sen benadrukt dat Hoogvliet in 1986 volgehouden dat het de bedoeling (uitging dat er geen super- gros maken bezwaar tegen de vesti ging van ei nieuwbouw plein. De twee grootgrutters wijzen zou de Leidse politie ei by krijgen. De Tweede Kamer gaat niet tot behandeling van de herverdeling van de politie over omdat de beide politieministers Van Dijk (gemeen tepolitie) en Korthals Altes (rijkspo litie) nog geen overeenstemming hebben bereikt over de herschik- king van manschappen. Bij de ope ratie worden er 600 mensen overge heveld van rijks- naar gemeentepo- I litie. Volgens burgemeester Goekoop verzet niets zich er tegen indien de minister Van Dijk bij de sterkte vaststelling van de gemeentepolitie Leiden al extra mensen toewijst. Goekoop denkt dat de herverdeling van de politie uiteindelijk geen ver traging hoeft op te lopen door de ka binetscrisis. "De zaak wordt nu al bij de kabinetsformatie vastgelegd. Dan is er wellicht eerder overeen- I stemming dan zonder crisis het ge val zou zijn geweest". Klachten oosterse Maar B en W ontkennen dat: "Tot februari 1988 is door de bouwer npoTQTPTiicpprpiTinuiP leehouden dat het de bedoeling «"ClilöCCi CII1UIIIC kante meter mogelijk werd. Boven dien zijn de kozijnen gelijk in de AH-kleuren geschilderd. Ook de hun bezwaarschriften de ge- markt op het Ir. Driessenplein i dat de omstreden ruimte het orthopedisch bedrijf Van Lier- LEIDEN - De politie heeft gister- fiatwoning Tegen het bouwplan voor de vesti ging van de grootgrutter in het pand op het Ir. Driessenplein zijn acht be- meente erop dat zij veel geld heb- komen. Hoogvliet verwacht grote op zou worden verhuurd". Ook het Smellekenhorst moeten ingrijpen gen om de tarieven te verlagen. De ben geïnvesteerd in hun winkels schade te lijden v eigenaar, de Zweedse beleggings- met parkeergarages aan de Lange- tiging. gracht en het Levendaal. Santen wijst e Digros en Hoogvliet vinden dat e maatschappij SG Gruppen, han- teert nu nog tarieven die gelijk zijn feit dat het pand in de AH-kleuren i geverfd, is geen bewijs. "Als de zaak de Digros slim was gespeeld, zouden wellicht bij een oosterse begrafenisceremo- die met het nodige gebruik gepaard ging. Uit de buurt v i het parkeren op straat. Verder al genoeg s ingediend, onder meer door hebben de bewoners sinds kort de den. Een permarkten zijn i vestiging j nog op dat iedereen door de ge- de raamkozijnen juist niet in de Al- gemeld dat er brand in de woning i ten kelijke plannen Hoogvliet en Digros. Onder de be- mogelijkheid om tegen gereduceer- koste gaan van de bestaande. Vol- de Albert Heijn het orthopedisch vaarmakers ook kleinere winke- de prijzen abonnementen te kopen. Volgens de buurtvereniging ont- gens de advocaat van de Digros, B. Santen, stimuleert de gemeente staan er ook problemen bij de af- Leiden met de vestiging het streven zing niet door, ging Pancras-Oost wil geen super- wikkeling van het verkeer op het Lei- meente is misleid. In de oorspron- bert Heijn-kleuren zijn geschil- zou zijn. Toen de politie arriveerde, ?rd", wijzen B en W de beschuldi- bleek er een ceremonie aan de gang ng van de hand. te zijn. Daarbij was ook een vuurtje Donderdagavond komen de be- gestookt. Mede vanwege de rook baren en de reacties daarop aan de ontwikkeling en het mogelijk ge- volgens Santen orde in de commissie voor ruimte- vaar voor omwonenden i markt in de buurt. kruispunt met de Hooigracht. Maar liepositie te s dat al veel eerder duidelijk. Als lijke ordening, openbare werken, leg met de bewoners besloten het bewijs voert hij de verkleining van verkeer en milieu. r uit te maken. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13