mffektkkcl O Eenvoudige hulpjes kunnen ongelukjes voorkomen Zelf opnemen inboedel voorkomt onderverzekering Brievenbus vol Grill-bakovens nooit ideaal PHILHARMONISCH ORKEST VAN LUIK Met Pinksteren niet ontbijten en lunchen, maar lekker WIE SLIM IS,RIJDT SKODA^ Epilepsie Zet jezelf niet DINSDAG 9 MEI 1989 •]:wijlm=i:i Kinderen lopen tal van risico's bij ontdekkingstocht door het huis Binnenshuis gebeuren minstens zo veel ongelukjes, soms ernstige ongelukken, als in het verkeer of op speelplaatsen. Statistische gegevens bevestigen dit en daarin zijn dan meestal nog niet eens de gegevens verwerkt over die onbetekenend lijkende, maar voor een peuter of kleuter uiterst pijnlijke ongevallen in de als veilig beschouwde woonruimte. samenstelling Raymond Peil Vingertjes tussen een dichtslaande deur, een 'botsing' met de scherpe hoek of rand van een tafel, gepeuter in een stopcontact, geklauter door een op kierstand geplaatst raam, een val van een 'grote mensenstoel' die voor een kleuter toch nog net iets te fors van formaat is, de nieuwsgierig tastende vingertjes branden aan de vlam van het gasfor- Dat alles is nog maar een wille keurige en kleine greep uit het scala van risico's waaraan kinderen op ontdekkingstocht in huis bloot staan. Aan 'kinderveiligheid' wordt in de meeste gezinnen nog veel te weinig aandacht besteed. Een Ne derlands bedrijf zag dit forse gat in de markt. Het heeft een reeks van artikelen op de markt gebracht, die een groot aantal 'bijna-ongelukken' kan voorkomen, De artikelen zijn onder meer in baby zaken te koop. Zachte beschermhoekjes die met bijbehorende plakstrips op met for mica afgewerkte tafels aangebracht kunnen worden, zodat een 'knal' te gen zo'n meubel niet zo venijnig aankomst. Een deurklem die voor komt dat vingers tussen een plotse ling sluitende deur en het kozijn af- gekneld worden. Haakjes die ramen beveiligen tegen verdere opening dan de kierstand, of het keuken kastje waarin chemische produkten onbereikbaar maken voor nieuws gierige peuteraartjes. Meubelveran- keringssetjes die bij het openen van een la voorkomen dat de kast voor over valt. Pluggen waarmee voor kleine kinderen bereikbare stop contacten veilig afgesloten worden, zodat ze niet met de elektriciteit in aanraking kunnen komen. De 'Baby-Sit-Up stoelverhoger' is een 'accessoire' voor een normale stoel, dat een peuter, net aan de kin derstoel ontgroeid, op gelijk niveau als de 'grote mensen' aan tafel doet zitten, zonder het risico dat een on verwachte beweging eindigt in een pijnlijke val op de vloer. Een kind blijft uiteraard wel doorgroeien en dan zou de 'stoelverhoger' langza merhand te hoog kunnen worden. Geen probleem, want dan draai je hem om en wordt hij lager. Ook voor het 'buitengebeuren' zijn goede oplossingen bedacht. Zoals de zadelveer-beschermers die een op het achterzitje van de fiets meerijdend kind beschermt tegen het beklemd raken van de vingers tussen de zadelveren die onder de beweging van pa's of ma's bewe gend achterwerk op en neer gaan. Een nog beter beveiligd alternatief is het van kunststof gemaakte kin derzitje dat op de bagagedrager van de fiets gemonteerd kan worden. Het omhult het kind helemaal, van hoofd tot voeten. De hele reeks, waaraan van tijd tot tijd nog nieuwe artikelen toege voegd zullen worden, wordt in Ne derland gebracht door J.P. Vos Im port in Den Bosch tel. 073-147674, waar ook naar verkoopadressen kan worden gevraagd. In Nederland worden jaar lijks 20 miljoen plastic houder- tjes voor wc-blokjes wegge gooid. Dat is niet alleen be zwaarlijk voor het milieu, om dat het plastic niet wordt afge broken, het kost de consument nodeloos geld. Sinds kort brengt WC-Eend de andere fabrikanten zullen wel snel volgen een wc-blokje met mogelijkheid tot navulling. Rond de twee gulden kosten twee navullingen. Volgens de fabrikant is het nagevulde wc- blok in Duitsland en Oostenrijk al geheel ingeburgerd. In Neder land is het verkrijgbaar bij su permarkt en drogisterij, (foto pd Gemakzucht en laksheid zijn de be langrijkste oorzaken van onderver zekering, eerder dan overdreven zuinigheid, menen verzekeraars en belangenbehartigers van consu mentenzaken. "Mensen moeten hun inventaris regelmatig turven. Eén keer in de twee, driejaar is nor maal. Maar ze moeten het vaker doen, als ze hun inboedel uitbrei den. Daar wordt vaak niet aan ge dacht. Men gaat nu eenmaal niet bij elke aanschaf na of de inboedel nog wel voldoende verzekerd is", zegt woordvoerder Bontje van de juridi sche afdeling van de Consumenten bond. Cijfers Het "cijfer is opvallend: 81 procent van de huishoudens in ons land heeft zijn spulletjes in huis onvol doende verzekerd. In de afgelopen tien jaar is het aantal huishoudens met een te laag afgesloten verzeke ring slechts mondjesmaat gedaald, van 86 naar 81 procent. Om de vijf jaar doet het Verbond van Verzekeraars uitgebreid onder zoek naar de verhouding tussen de werkelijke waarde van de inboedel en de hoogte van de verzekering. Uit die cijfers blijkt dat onderverze kering een hardnekkig kwaad is. "We doen er alles aan om de mensen wat meer bewust te maken", vertelt mevrouw Van Leeuwen van het verbond. "Er wordt uitgebreide voorlichting gegeven en we raden de mensen aan om hun spulletjes regelmatig te inventariseren. En het ziet er naar uit dat 't een klein beetje beter wordt. Tien jaar geleden was 25 procent voor nog niet de helft van de werkelijke waarde verze kerd; dat percentage is gedaald tot vijf procent". Heel karwei Inventarisatie is een heidens kar wei, zegt Bontje. "Je moet er echt een regenachtige zondagmiddag voor uittrekken om je spullen goed te inventariseren. Bij de verzeke ringsmaatschappijen zijn inventa rislijsten te krijgen, zodat je in prin cipe niets hoeft te vergeten. Het pro bleem is dat de mensen niet weten wat iets gekost heeft. Ze gaan dan aan de voorzichtige kant zitten, bang dat ze anders te veel premie moeten betalen". De premie kost ongeveer drie gul den per 1000 gulden verzekerd be drag. De gemiddelde inventaris van een doorsnee-gezin vertegenwoor digt een waarde van 77.000 gulden. De premie bedraagt in dat geval 231 gulden per jaar, bijna twee tientjes per maand. Bontje: "Daar hoef je het niet voor te laten. Wij zeggen al tijd: wees niet te zuinig met de pre mie". Bij schade krijgt de onderver- zekerde immers maar een aan de dekking evenredig deel van de schade uitgekeerd. hebben meestal geen idee van de waarde van hun bezit tingen, vertelt mevrouw Van Leeu wen van het Verbond van Verzeke raars. "We hebben eens tijdens een beurs de proef op de som genomen. We hadden een volle linnenkast neergezet en aan de bezoekers ge vraagd de waarde van de inhoud te raden. En dat was een hele gewone inhoud. De meeste mensen dachten dat die spullen zo'n tweeduizend gulden kostten. De werkelijke waarde was vijfduizend gulden. Niemand heeft dat geraden". Vergeten Ook worden bij het inventariseren veel dingen over het hoofd gezien. "Neem nu een dekbed", zegt me vrouw Van Leeuwen. "Meestal we ten de mensen wel wat dat kost en dat noteren ze keurig. Maar ze ver geten dat ze niet één, maar wel drie dekbedden hebben. Dat geldt ook voor koffers, tassen en schoenen of bijvoorbeeld voor sportkleding. De hoeveelheid wordt dan over het hoofd gezien. Het gaat dan welis waar om kleine bedragen, maar als je al die dingen bij elkaar optelt, kom je op een aanzienlijk hoger be drag uit dan je dacht". Bij het inventariseren wordt meestal uitgegaan van de nieuw- waarde, omdat de spullen bij brand of diefstal opnieuw moeten worden aangeschaft. De meeste verzeker den denken dat de nieuwwaarde dan ook daadwerkelijk wordt uitbe taald. Het is vaak een grote teleur stelling als dat niet gebeurt. Me vrouw Van Leeuwen: "Bij schade wordt öf de nieuwwaarde óf de dag waarde uitgekeerd. Iemand die tien jaar geleden voor 4000 gulden een bankstel heeft gekocht, mag niet verlangen dat dat bedrag volledig wordt terugbetaald. De spullen zijn immers jarenlang gebruikt en voor een groot deel afgeschreven". Het is overigens niet verplicht om alle goederen tegen nieuwwaarde te verzekeren. "Maar men moet dat dan wel heel nadrukkelijk aankaar ten bij de maatschappij. Er zijn al tijd dingen, die het niet waard zijn tegen nieuwwaarde te worden ver zekerd. Neem bijvoorbeeld de in houd van je rommelzolder, schuur of kelder". Oververzekering Het regelmatig opmaken van de ba lans beperkt niet alleen de kans op onderverzekering, maar ook op oververzekering. "Dat laatste is zonde van het geld, omdat de maat schappijen toch niet meer dan de maximale waarde uitkeren. Toch komt oververzekering af en toe voor. Als de kinderen het huis uit gaan en hun stereotoren, hun platen en banden meenemen, daalt de waarde van de inboedel met enkele duizenden guldens. Ook dat wordt vaak vergeten". Het gemiddelde Nederlandse ge zin heeft vorig jaar 634 stukken ongeadressecrd drukwerk (huis- aan-huis-bladen, reclame) in de brievenbus gekregen. Een duide lijke stijging ten opzichte van 1987. toen 599 stukken drukwerk ongevraagd in de bus kwamen. De resultaten van het 'Onderzoek on- geadresseerd drukwerk' dat PTT Post heeft uitgevoerd, zijn vorige week gepubliceerd in de perso- neelskrant 'PTT Aangetekend'. De stroom huis-aan-huis ver spreid drukwerk groeit elk jaar gestaag. In 1986 bedroeg het ge middelde 563 stukken. In totaal werd in heel Nederland vorig jaar 3.5 miljard stukken ongeadres- seerd drukwerk huis-aan-huis verspreid. Dit is een verdubbeling vergeleken met het jaar 1981. In 1976, het jaar dat de PTT begon met de tellingen, bedroeg het aan tal ongeadresseerde drukwerken ruim eeri miljard. Met losse grill-bakovens zijn de mo gelijkheden van een keuken vaak eenvoudg en vrij goedkoop uit te breiden. Echt goede ovens zijn ech ter niet te vinden, zo concludeert de stichting Vergelijkend Waren On derzoek (VWO). Uit een ondrzoek van elf grill-bakovens en twee klei ne bakovens blijkt dat alle ovens zwakke punten kennen. Het grillen van een biefstuk gaat bij de meeste ovens matig tot slecht. Het bakken van cake, koekjes en appeltaart blijkt nogal eens bedroe vend slecht te gaan. Ze komen er soms ongaar of bijna verbrand uit. Slechts enkele ovens deden dit re delijk. Voorgebakken broodjes werden meestal wel gaar. maar zelden ge lijkmatig. Diepvriespizza's kwamen er meestal goed uit. Slechts twee krijgen diepvriesmaaltijd goed warm. VWO vindt het bedienings gemak van de meeste oventjes slecht: onduidelijke aanwijzingen by knoppen, moeiiyk in- en uit schuiven, lastig schoonmaken en drie gevallen met een onduidelijke en onvolledige aanwijzing. 'Redelijk/goed' werden de ovens Reactor 80.000.40.50 (295 gulden) en Rowenta FB 36 (400 gulden) beoor deeld. Goedkoper en 'redelyk' is de mini-oven Moulinex 679 (100 gul den). SPA APPEL - Een nieuw watertje van Spa. Spa Apple, het bekende Belgische bronwater, verrijkt met koolzuur en een appelsmaak. Het komt op de markt in literflessen, in flesjes van 125 cl en in blikjes. DONDERDAG 11 MEI 20.15 UUR STADSGEHOORZAAL LEIDEN Dirigent: ALEXANDRE MYRAT Soliste: de vermaarde Bulgaarse pianiste JENNY ZACHARIEVA Programma o.a. EERSTE PIANOCONCERT VAN TSJAIKOWSKY SCHOTSE SYMFONIE VAN MENDELSSHOHN Toegangsprijzen: 17,- 19,- 21,- Kaartverkoop: UIT-BUREAU K 0 OUDE VEST 45 - LEIDEN TEL.: 141141 Dagelijks tussen 9 en 17 uur Kassa Stadsgehoorzaal (11 mei vanaf 19.30 uur) Wie tijdens de Pinksterdagen lekker wil uitslapen, maar ook nog wat aan z'n (feest)dagen wil hebben, neemt tussen 11.00 en 14.30 uur een feestelijke Pinksterbrunch in ons AC Restaurant. Voor maar 25,- per persoon serveren wij u: Vele broodsoorten met gevarieerd beleg Verse vruchtensappen, koffie, thee enz. Grillschotel Uitgebreid warm- en koud buffet Feestelijk dessertbuffet. Voor de kinderen betaalt u maar 1per decimeter lichaamslengte. Dus tot le (moederdag) of 2e Pinksterdag. (Beide dagen mag natuurlijk ook!AC Restaurants: verrassend veranderd. INDE S o.a. linnen, katoen, wol/polyester alles 150 breed Vestestraat 7b, Leiden (zijstraat van Nieuwe Rijn) Geopend di. t/m za. van 9 tot 17.30 uur dond. koopavond van 19.00-21.00 uur Skoda rijden is nu extra slim. Want voor f 9.999,- staat er een gloed nieuwe 105 S voor uw deur. Niet met e'e'n jaar garantie, maar met twee iaar zekerheid. En ook op de andere Skoda-model- len*) kan het prijsvoordeel oplopen tot liefst f 1.300,-. Maar u moet er wel snel bij zijn, want de voorraad is be perkt Deze aktie loopt t/m 31 mei. U2MR9 I i. Auto afgebeeld met Super Plus Pakket van f 195.-. De Skoda is verkrijgbaar bii Alphen a/d Rijn, Garage Gebr. Schouten, Pr. Hendrikstraat 64, tel. 01720-94304. Leiden, Auto Home Leiden B.V., St. Jacobsgracht 10-18, tel. 071-121560. Lisse, Fa. J. Reijerkerk, Kanaalstraat 145-147, tel. 02521-13059. Voorschoten, De Binckhorst dealerbedrijf, Dobbeweg 2, tel. 071-600233. Nederland telt ruim 90.000 mensen met epilepsie. Is dat ook bij u deel van het leven? Praat mee. De Epilepsie Vereni ging Nederland bestaat 10 jaar. Zij is een belangenvereniging van en voor mensen met epilepsie. En organiseert dit jaar vele regionale info-markten. Voor alle Informatie: EPILEPSIE VERENIGIHG HEOERLANO (030) 52.35.78 Postbus 9587, r\\J f\ 3506 GN Utrecht. A A A -S W» EPILEPSIE EN MAATSCHAPPIJ

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11