Leiderdorpse PvdA moet progressiever ADVERTENTIE-SPECIALS Kwart minder Oegstgeester huisvuil door eomposteren Onteigening brengt nieuwe wijk Starrenburg dichterbij Pleidooi fractievoorzitter in partijblad Warmondse kunstenares maakt Willibrordmonument Oegstgeest Danslessen Oegstgeest wellicht naar Biljartcentrum GERANIUMS EN GOEDE DOELEN MAANDAG 8 MEI 1989 1989 biedt ondernemers weer volop commerciële scoringskansen. Niet alleen omdat de consumptieve bestedin gen gelijke tred houden met een stijgend vertrouwen in een groeiende economie, maar ook omdat de grote beurs- tentoonstellingen in hun kielzog regionaal veel consumenten over de streep trekken. Het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad maken het hun lezers dit jaar weer extra gemakkelijk om trends, ont wikkelingen en aanbod op de voet te volgen, De speciale advertentiepagina's (vaak met gratis steunkleur) bieden een overzichtelijke en duidelijk herkenbare presentatie van wat ondernemers hun potentiële klanten in dat specifie ke marktsegment te bieden hebben. DOELGERICHT ADVERTEREN BRENGT CONSUMENTEN IN BEWEGING! Verschijning: donderdag 11 mei a.s. SPECIAL MOEDERDAG RESTAURANT'TIPS' Zondag 14 mei is het Moederdag. Een dag om met het hele gezin gezellig uit eten te gaan. Want de liefste moeder van de hele wereld laat je op haar feestdag toch niet in de keuken staan! De Uitgaansspecial geeft u de beste tips voor een heerlijk etentje. Telefonisch opgeven van advertenties: 071 -16 13 93 Sluitingstijd aanlevering materiaal: woensdag 10 mei 14.00 uur. LEIDERDORP - De Leider- dorpse PvdA moet progres siever worden. Dat schrijft fractievoorzitter V.J.H. Mol- kenboer in het meinummer van partijblad De Stem. De PvdA onderscheidt zich nu te weinig van andere lokale partijen, aldus Molkenboer in een artikel over de PvdA in de jaren negentig. Het afspiegelingscollege in Leider dorp, met daarin één CDA-, één PvdA- en één WD-wethouder, zou hiervan de belangrijkste oorzaak zijn. De samenwerking tussen deze partijen werkt, zo schrijft Molken- boer, volgens het principe 'iedereen wat van het varken z'n gat'. De par tijen letten volgens het sociaal-de mocratische raadslid te veel op 'be stuurlijke belangen'. De partijen krijgen van het colle ge Van burgemeester en wethou ders te weinig ruimte om met nieu we ideeën te komen, vindt Molken- boer. De gemeenteraad loopt 'vier jaar lang achter de voldongen feiten van het college aan', klaagt de frac tievoorzitter. 'Ruimte voor alterna tieven is er te weinig, vooral ook omdat voortdurend onder grote tijdsdruk wordt gewerkt'. Om dit systeem te doorbreken moeten burgemeester en wethou ders zich in de toekomst niet langer vastleggen op een uitgebreid pro gramma voor vier jaar, vindt Mol kenboer. Na de gemeenteraadsver kiezingen van maart volgend jaar kan het college de gemeenteraad meer beleidsruimte geven; Gevoelig 'Het collegeprogramma zou slechts financiële/bestuurlijke en belangrij ke politieke uitgangspunten moe ten bevatten', schrijft Molkenboer in De Stem. Tijdens de algemene beschouwingen moet de raad dan beslissen over de verdere invulling van het gemeentelijke beleid per sector. 'Ook de verdeling van de middelen over de sectoren zou ter discussie moeten staan'. De voorjaarsnota moet tijdens dit debat als handleiding worden ge bruikt, stelt de fractievoorzitter voor. 'Wil een en ander tijdig in de begroting worden vastgelegd dan moeten de algemene beschouwin gen worden vervroegd. Het politie ke debat is dan weer voor een be langrijk deel terug bij de raad'. Ook het verkiezingsprogramma van de sociaal-democraten moet volgens de fractievoorzitter van op zet veranderen. Nu houdt de partij in haar programma te veei rekening de samenstelling van het college en de haalbaarheid van zaken. Molken boer pleit er voor dat het nieuwe verkiezingsprogramma meer pun ten bevat die 'politiek meer gevoe lig zijn en waarvoor geknokt dient te worden om ze uitgevoerd te krij gen'. De fractievoorzitter noemt on derwerpen als emancipatie en etni sche minderheden. Molkenboer wil verder dat zijn partij in £e toekomst meer aandacht besteedt aan landelijke en wereld omvattende kwesties zoals verzet tegen bewapening, aandacht voor 'de nieuwe armoede, ontwikkelings samenwerking, vredeswerk en op vang van vluchtelingen. De Warmondse kunstenares J.C.M. Elias-van Pathaleon Baronesse van Eek in haar atelier. Zij krijgt van de ge meenteraad van Oegstgeest opdracht een Willibrordmonument te vervaardigen voor bij de hekpilaren van de Willibrordkerk. (archieftoto) OEGSTGEEST - De Warmondse kunstenares J.G.M. Elias-van Pat haleon Baronesse van Eek mag het Oegstgeester Willibrordmonument maken. Het kunstwerk krijgt een plaats bij de hekpilaren van de Wil librordkerk, ook wel bekend als de Groene Kerk. 'In november van dit jaar is het 1250 jaar geleden dat de geloofsver kondiger Willibrord te Echternach overleed', beginnen B en W hun raadsvoorstel dat donderdag wordt besproken. Zowel volgend als dit jaar zal Willibrord landelijk worden herdacht. Oegstgeest is daarmee al begonnen. Niet dat de geloofsver kondiger de stichter is van de eerste christelijke kerk van Oegstgeest maar alom wordt aangenomen dat zijn komst en de bouw van de kerk cruciaal zijn geweest voor het on- staan van het dorp. De plaatselijke rooms-katholieke parochie heeft het initiatief geno men tot een blijvende herinnering aan Willibrord. De Raad van Ker ken ging verder aan de slag met het idee. In een speciale werkgroep kregen leden van de reguliere kunstadvies commissie zitting alsmede verte genwoordigers van de hervormde, gereformeerde en katholieke kerk. De werkgroep kwam tot de slotsom dat Willibrord het best met een beeld kan worden herinnerd. Twee kunstenaars kregen de op dracht een schetsontwerp te ma ken. Uit de strijd met de Noordwijk- se Maja van Hall, kwam Elias uit Warmond als voorschijn. De Oegstgeester ge meenteraad moet donderdag offi cieel de opdracht aan de kunstena res verlenen. Zij zal haar uiterste best doen om het werk op tijd af te hebben zodat 'het op Willibrords sterfdag kan worden onthuld. Elias moet onder de vijftig mille zien te blijven. De kunstenares heeft zelf 37.000 gulden begroot, maar in dat bedrag is geen rekening gehouden met de twee bronzen plaatjes geteld. Van die 50.000 gul den betaalt de Raad van Kerken eenvijfde deel. De gemeente neemt de andere 40.000 gulden voor zijn re kening. De provincie is verzocht 15.000 gulden te financieren. Het is qog onbekend of ze dit verzoek in willigt. OEGSTGEEST - Het Taberna-ge- bouw en 't Groot Proffijt in Oegst geest zijn door de groeiende klan tenkring te klein geworden voor de danslessen van de dansschool van Nico en Joke de Jong. Vandaar dat het echtpaar plannen heeft om het huidige onderkomen van de Stich ting Biljartcentrum Oegstgeest in sportpark De Voscuyl te betrekken. De biljarters hebben zoals bekend plannen voor en nieuw onderko men op de fundamenten van de vroegere rioolwaterzuiveringsin stallatie in hetzelfde sportpark. Voor de verhuizing naar het bil jartersgebouw dient de dansschool het recht van opstal van het biljart centrum over te nemen. Daarvoor is toestemming van de gemeente no dig omdat die de eigenaar van de grond is. B en W zijn bereid mede werking te verlenen maar voelen er weinig voor om de. grond te verko pen "omdat er op dit moment nog de nodige ontwikkelingen in de structuur van dit gebied gaande zijn". Daarom lijkt het B en W nog beter om de grond in erfpacht aan de dansschool uit te geven voor 4800 gulden per jaar. De raad moet zich donderdag hierover uitspreken. Uit het raadsvoorstel blijkt ver der dat B en W het dansende echt paar niet op voorhand al toestem ming geven om uit te breiden. Het parkeerprobleem zal volgens B en W geen groot probleem zijn omdat er voldoende parkeerplaatsen zijn. Getapt en geschonken mag er al leen worden als er sprake is van dansactiviteiten. B en W ontevreden over resultaat actie Voorschoten blij met uitspraak Kroon VOORSCHOTEN - De Voor- schotense nieuwbouwwijk Starrenburg is weer een stapje dichterbij gekomen nu de Kroon een tweede onteigening heeft goedgekeurd. Bij de eer ste onteigening ging om een strook grond door de klooster tuin van Bijdorp, nodig voor een ontsluitingsweg: De nieuwe onteigening betreft 12.000 vier kante meter grond in het ver lengde van de Essenlaan. Volgens de eigenaar, B. van Vliet, bood de gemeente aanvankelijk 15 gulden per meter en zakte ze via een tientje naar zeven gulden en vijftig cent. Hij vindt dat in geen verhou ding staan tot de driehonderd tot vijfhonderd gulden die de gemeenr te zelf regelmatig per meter vraagt en zou de grond het liefst blijven verhuren aan tuinderijen zoals Har- seloo en Ravensberger. Over zijn precieze' vraagprijs heeft hij in het openbaar nooit iets losgelaten. Hooguit meldde hij dat hij er nog een nachtje over zou sla pen wanneer de gemeente 30 gul den zou bieden per vierkante meter. Een woordvoerder van de gemeen te wil niet meer kwijt dan dat de man eenvoudigweg overvroeg: "Voor de prijs die hij noemde zou den we nooit toestemming krijgen van Gedeputeerde Staten". De betwiste grond is belangrijk omdat hier enkele woningen moe ten komen, achtertuinen, watergan gen en veel openbaar groen met een fiets- en voetpad. Het pad moet over de sloot langs de Rouwkooplaan en verbindt het noordelijke deel van Starrenburg - tussen Essenlaan, Vliet en klooster Bijdorp - met het zuidelijke deel, grofweg tussen Vliet, Veurseweg en de Wilgenlaan. Welke prijs de gemeente moet beta len voor de gronden van Van Vliet en klooster Bijdorp, hangt af van de onteigeningsrechter. Deze rechter kan echter pas aan de slag wanneer de Kroon het hele bestemmings plan heeft goedgekeurd. De woordr voerder van de gemeente verwacht dat die uitspraak niet lang op zich zal laten wachten. "Als alles meezit kunnen we nog dit jaar beginnen met de aanleg van de weg door de kloostertuin", zegt hij. Deze weg komt vlak achter de gebouwen te liggen, in het verleng de van het Sperwerpad. Om de reli gieuzen niet af te snijden van de tuin, wil Voorschoten de weg ver hoogd aanleggen en is ze bereid wat groen te planten aan weerszijden van de verbinding. Tekenaars moe ten de weg echter nog 'uit-detaille- ren', zoals dat héét. Duidelijk is wel Zoeterwouds bad gaat eerder open ZOETERWOUDE - De handteke ningen van 50 Zoeterwoudse kinde ren hebben gehplpen want het plaatselijke zwembad aan de Nieu- weweg gaat vervroegd open. De be doeling was 20 mei maar burge meester Houdijk heeft na ontvangst vari de handtekeningen zijn ambte naren aangespoord de poorten eer der te openen. Volgens een zegs man is alles op alles gezet om het bad reeds op zaterdag 13 mei 'zwemklaar' te krijgen. De kinderen kwamen op het idee actie te voeren doordat zij thans pinkstervakantie hebben en het nog mooi weer is ook. Ze vonden het moeilijk te ver kroppen dat ze net nu niet in het bad terecht kunnen. dat de weg bij de sloot langs de Rouwkooplaan naar links afbuigt en achter de kassen van tuinder Hendriks langsgaan. Overigens blijft de gemeente in overleg met de zusters: een minne lijke schikking kan tijd uitsparen en de overheid hecht aan een goede re latie met zijn burgers. Zodra de weg er ligt, kan worden begonnen met de eerste woningen van de nieuw bouwwijk. De woordvoerder hoopt dat dat eind 1990 kan. Omdat zijn gemeente de grond ten noorden van de Rouwkooplaan in handen heeft, kan-ze de eerste twee tot drie jaar vóóruit. Projectontwikkelaar Daarna wordt het moeilijker. Voor schoten bereidt zich voor op nieuwe onteigeningen en één grondeige naar is in zee gegaan met een pro jectontwikkelaar. Hoewel bij het kadaster de verkoop nog niet is uit getekend, bereidt de gemeente zich voor op onderhandelingen: "Indien de ontwikkelaar dat programma wil ontwikkelen wat wij in gedachten hebben, is er geen probleem. Wan neer hij dat niet wil, komt er waar schijnlijk een onteigening". Voor de onteigeningsrechter zou het weinig uitmaken van wie de grond is. Hooguit kan hij wat extra kosten in rekening brengen, aldus de ambtenaar. In Starrenburg moe ten in acht tot tien jaar ongeveer 900 woningen komen, waaronder enke le tientallen houtskeletwoningen. Als het even lukt moet een derde bestaan uit woningwetwoningen, een derde uit premie-koopwonin gen en een derde uit vrije-sectorwo- ningen. In een vorige week versche nen volkshuisvestingsnota knaag de de WD echter al aan de opzet: minder goedkope en meer dure flats. OEGSTGEEST - De honderd Oegstgeestenaren die nu twee jaar eomposteren, bieden een kwart minder huisvuil aan. B en W noemen dat een tegenvallend resultaat maar steken de hand in eigen boezem. De deelne mers aan de compostvatenactie zouden gebrekkig zijn voorge licht en ook de 'nazorg' was niet in orde. B en W willen de bel voor de tweede ronde van de compostvatenactie dit jaar luiden. Dat 1989 tot het Oegst geester milieujaar is uitgeroepen, is geen toeval. De nieuwe compostvatenactie zal naar schatting honderd nieuwe Oegstgeester composteerders ople veren. Zij kunnen kiezen uit een VAM-vat van 170 of een kleiner tui- melvat van 150 gulden. De gemeen te subsidieert 65 gulden van de aan schafprijs. De vaten zullen via de plaatselijke winkeliers worden ge distribueerd. De resultaten van de eerste Oegst geester composteeractie zijn be kend geworden via een enquête. Van de honderd formulieren kreeg de gemeente de helft terug. Op genoemde 25 procent zijn en kele berekeningen losgelaten waar van de uitkomsten een zonnig beeld opleveren. Dit jaar worden in Oegst geest bij 6350 woningen reinigings rechten geheven. Verwacht wordt dat de Oegstgeester huishoudens dit jaar goed zijn voor 7350ton huis houdelijk afval. Dat is per adres 1,2 ton. Door te eomposteren kan dat worden teruggebracht met 0,3 ton (3.000 kilo). Per composteerder be tekent dit dat er voor 32,40 gulden minder afval hoeft te worden ver brand. Goed resultaat Zowel het Oegstgeester PPR-raads- lid Van Eisen als bij de acties be trokken ambtenaren vinden ge noemde 25 procent juist een goed resultaat. Volgens een milieuamb tenaar tonen landelijke cijfers aan dat de aangeboden hoeveelheid huishoudelijk afval met 49 procent kan worden teruggebracht. Omdat Oegstgeest relatief maar weinig hoogbouw heeft en veel huishou dens over een voor het eomposteren noodzakelijke tuin beschikken, heeft Oegstgeest mogelijkheden om in de buurt van die 49 procent te ko- De ambtenaar geeft toe dat er ten gemeentehuize verschillend wordt gedacht over het slechts gedeelte lijk subsidiëren door de gemeente van de compostvaten. De honderd gulden die composteerders moeten betalen zou een te hoge drempel kunnen zijn. En de gemeente zelf is gebaat bij zo veel mogelijk deelne mers. "B en W willen niet voor de volle honderd procent betalen om dat de terugverdientijd zich dan over een te lange periode uit smeert", aldus de milieu-ambte- Zij betreurt het dat tijdens de eer ste actie de begeleiding ondeugde lijk Was. Extra probleem voor de tweede ronde is dat de betrokken afdelingen milieu en voorlichting inmiddels uit louter nieuwkomers bestaat. "Toch zullen we proberen dit keer al voor het begin van de actie goed voor te lichten. Dat is erg be langrijk. Omdat de resultaten van eomposteren niet altijd even ge makkelijk te onderkennen zijn, kunnen deelnemers voortijdig afha ken. Vaak gaat het om fouten die snel uit de wereld kunnen worden geholpen. Zo schiet het beluchten er vaak bij in en gooien de mensen er alleen maar van bovenaf vuil bij. Gevolg daarvan is dat alles slechts inklinkt. Compost levert dat niet op". Beschonken Warmonder (22) aangehouden OEGSTGEEST - Met het aan houden van één auto heeft de Oegstgeester politie vannacht twee beschonken rijders ge pakt. Toen om twee uur bij een controle op de Rijnzichtweg bleek dat alle vier de inzittenden te veel hadden gedronken, moest de 22-jarige bestuurder uit Warmond mee naar het bu reau en besloten agenten de drie inzittenden in de gaten te hou den. Korte tijd later stapten de drie in de auto en wilde een 21-jarige Leidenaar wegrijden. De politie stak daar een stokje voor en nam ook deze man mee voor een ade manalyse op het bureau. Openluchtmaaltijd OEGSTGEEST - Het 'openlucht- maal' zal op eerste Pinksterdag een voudig zijn voor de leden van de ka tholieke, hervormde en gerefor meerde kerken in Oegstgeest, maar het decor is des te opmerkelijker: pastorietuin en kerkplein van de grote Sint Willibrordkerk. Het is dit jaar voor de tweede keer dat de plaatselijke kerken Pinkste ren zo grootschalig en oecumenisch vieren. De dag begint om 10.30 uur met een oecumenische dienst. De dag staat in het teken van het Conci liair Proces. LEIDERDORP - Onder grote belangstelling werd zaterdag de jaarlijkse geraniummarkt gehouden op het plein voor het gemeentehuis in LeiderdorpBehalve planten konden belangstellenden in twee kraampjes ook tweede hands boeken en platen kopen. Ook konden kinderen ballen gooien en mochten volwassenen een gokje wagen bij het rad van avontuur. De op brengst van 2.000 gulden schenkt de Lions Club aan verzorgingshuis Leythenrode, die er drie klokken voor koopt. Voor die aanschaf had het verpleeghuis zelf geen geld beschikbaar. (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9