Criminaliteit neemt in Noordwijk verder toe DE TUDi 1'kroniek over VAN TÜËNMÊM^ NIET DE EERSTE SCHIJNEN ...MAAR DE EERSTE ZIJN BHiasmags Project over vlinders op basisscholen in Nieuwkoop ZELFBOUWDAG TREKT VEEL BEKIJKS Steptocht strandt in Mechelen, geld toch binnen PAGINA 8 REGIO MAANDAG 8 MEI 1989 De Leidse student Herman Coster (1865-1899) Inbraak bij twee bedrijven in Noordwijkerhoüt NOORDWIJKERHOUT - Bij twee bedrijven aan de 's-Gravendamse- weg in Noordwijkerhoüt is in de nacht van zaterdag op zondag inge broken. Bij een zaak werd met een slijptol een kluis geopend, waarna een nog onbekende hoeveelheid buitenlands geld werd meegeno men. Wat bij het tweede bedrijf is ontvreemd stond vanmorgen nog niet vast. De technische recherche stelt vandaag een onderzoek in bij beide ondernemingen. Postduivenvereniging "Leiderdorp" Uitslag van de oude duivenvlucht vanaf Peron- 1. R. d.v. Nieuwendijk, 2. P. Sloos, 3. J. van Laar Zn.. 4. J. van Laar Zn., 5. D. van Seg- gelen, 6. E.H. Broug, 7. E.H. Broug, 8. R. v.d. Nieuwendijk. 9. W. van Oosten, 10. R. d.v. Nieuwendijk. Postduivenver. De Blauwkras Comb. Blom 1-4-7. Comb. Nieuwendijk 2 - 3 - 6 - 8 -10. A. Houweling 5. P. Landensbergen 9. P.V. Het Oosten 1Comb. Putten v. Weezen. 2. T. de Groot, 3. P. Juffermans, 4. T. de Groot, 5. S. v. Hoven, 6. Comb. v. Putten v. Weezen, 7. Comb. v. Putten v. Weezen. 8. P. v. Duyl. 9. T. v. As. 10. Comb, v. Putten v. Weezen. P.V. de Rijnklievers J. Zevenhoven 110. J. v.d. Wal 2,4,6. Aad de Vries 3, 5, 9. A. Honders 7. J. Kok 8. P.V. L.P.C. 1 - 3 - 4 -10 P. d. Haas, 2 - 8 A. Witteveen, 5 6 K. Lefebre Zn. 7 J. Staffeleu, 9. G. Kerkman. Leidse Postduivenvereniging "De Vrien denclub" 1W. v.d. Kooy, 2. F. Ladan. 3. J. v.d. Steen. 4. F. Ladan. 5. J. v.d. Steen. 6. W. Vijlbrief, 7. F. Ladan, 8. R. v.d. Dop, 9. Comb. S C Vinken- steyn, 10.1.M. Doornik. De Reisduif 1 - 3 - 7 en 10. N. de Groot en Zn.. 2 en 4 P. Kooijman, 5 - 6 en 9 A. Singeling, 8 W. Kop. Postduivenvereniging "De Rijnklievers" 1 en 10 J. Zevenhoven. 2 - 4 - 6 J. v.d. Wal. 3 - 5 - 9 Aad de Vries. 7 H. Kok, 8. A. Honders. Herman Koster is nog niet uit het Leids geheugen verdwenen. Zes brieven naar aanleiding van mijn vorige stuk over de Vereeniging Leiden-Zuid-Afrika bewijzen dat. Bijvoorbeeld met de vraag of dat de Coster was over wie een wat moeilijk leesbare gedenksteen te genover de ingang van het Acade miegebouw meldt: Ter herinnering aan Herman Coster, geboren te Alkmaar den 30 juni 1865, ingeschreven als stu dent te Leiden in 1885, Praeses Collegii 1889-1890, gepromoveerd tot doctor in de rechtswetenschap op 6 juni 1890, advocaat te Preto ria sinds 1891, staatsprocureur der Zuid-Afrikaansche Republiek 1895-1897. In den strijd voor de vrijheid gesneuveld bij Elandslaagte den 21 October 1899. Hij werkte en stierf voor den Hol- landschen naam en voor het heil van zijn nieuw vaderland. Eere zij zijner nagedachtenis. Die Herman Coster was het in derdaad en tot 1959 toe heeft de Leidse universiteit deze idealisti sche student herdacht. Niet zo lang geleden promoveerde J.W. Meijer te Zuid-Afrika op Coster en dit moeilijk toegankelijke want alleen typoscript vermenig vuldigde proefschrift bevat me nig nieuw gegeven over Coster. Coster is een Nederlandse my the geworden, een Leidse mythe vooral. Dat komt omdat hij zo ge roepen kwam in een tijd dat de re laties tussen professoren en het studentencorps op zijn minst wei nig hartelijk waren en in een tijd dat vooral de Nederlanders werd verweten wel papieren enthou siasme op te brengen voor Zuid- Afrika maar als het op daden aan kwam niet thuis te geven. Nihilisme De professoren koesterden tegen het eind van de 19de eeuw grote bezwaren tegen het reilen en zei len van het studentenleven: ze vonden het ontgroenen te hard, het studentenleven te exclusief, te duur en maakten zich zorgen over het toenemend nihilisme, zoals dat heette: veel studenten zochten hun vertier buiten het Corps. Op het vermaan van de professoren evenwel reageerde het studentencorps steeds met een verwijzing naar de eigen onaf hankelijkheid. En temidden van het geslemp, de slechte studiere sultaten en het algemene negatie ve beeld van de Leidse student was daar opeens Coster die als corpspraeses zijn medeleden voorhield: de plichten die ze te vervullen hadden: Uwe plichten tegenover u zelf, uwe plichten tegenover uwe ou ders, die u hier zonden, uwe plich ten tegenover het Corps, waartoe ge wilt toe treden en van welke voordeelen ge dan eerst recht par tij zult kunnen trekken... Het lid maatschap van het Corps zij u als het ware een kroon, en, zijt ge u be wust van die plicht, zo zult ge haar met opgeheven hoofd en waarde dragen. Want zegt Aes chylus: 'hij wilde de eerste niet schijnen, hij wilde de eerste zijn'. Toen Coster dan ook voor de zaak van de Zuidafrikaanse boe ren was gevallen, werd hij door de rector magnificus van 1899 een ideaal student genoemd, vroolijk en levenslustig, ernstig in zijn ar beid, wars van alle kleinzielig heid... Zijn studie leed onder zijfne functie van corpspraeses niet; op tijd kwam hij aan de groene tafel hiervan de blijken geven. En voor één keer waren de stu denten het met de professoren eens. In de Minerva van 1901 schrijft een hunner: Want het is bijna gewoonte gewor den onder studenten van andere universiteiten en onder leeken te schelden op ons corps, alsof het zou zijn een verzameling van ploerten, een kweekschool van slappe karakters en bandeloos heid. Zoo zijn wij, leden van het Leid se Studentencorps, mr. Coster dankbaar voor wat hij na zijn heengaan uit Leiden voor ons corps beteekende. Laat ook de jon geren onder ons opzien naar het voorbeeld dat die Corpspraeses ons gaf, een voorbeeld hoe een stu dent heeft te zijn om op den naam van 'goed student' aanspraak te mogen maken. Beauty De laatste stelling van het proef schrift van Coster was geweest: In de overwinning van den Hol- landsche stam in Zuid-Afrika zal een waarborg liggen voor ons on afhankelijk volksbestaan. En hy liet het niet bij woorden. In sep tember 1890 vertrok hij naar Pre toria, net verloofd met de beauty Annie de Roo. Hij ging een zware tijd tegemoet. Men mag aanne men dat hij zijn Annie gemist heeft, zeker is dat hij er als advo caat niet welkom was en als Ne- Betrapt tijdens inbraak juwelier ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft gistermor gen in winkelcentrum Aarhof een 25-jarige man uit Utrecht betrapt, toen hij bezig was in te breken in een juwelierszaak. Eerder bleek hij ook al bij een stomerij binnen te zijn gedrongen, waar hij duizend gulden contant geld had weggenomen. De politie, gewaarschuwd door het alarm in dé juwelierszaak, kon de dader inrekenen voordat hij kostbaarheden had kunnen wegne men. De Utrechter is overigens een bekende van de politie. In de omge ving van de Aarhof, in bosjes, vond de politie onder meer een aantal tassen die aan de dader toebehoor den. In één daarvan zat een slijptol, waarmee de man heeft geprobeerd het ijzeren rolluik te forceren. NIEUWKOOP - De groepen 4 van de Nieuwkoopse basisscholen doen deze maand mee aan een zoge noemd vlinderproject, ^ij dit pro ject, dat uitgaat van dé Vlinder stichting, wordt niet alleen lesmate riaal over de vlinder gegeven, in el ke 'school wordt ook een vlinderbak geplaatst. Daarin kunnen leerlingen zien hoe de rupsen uit de eieren ko men en deze zich tot vlinders ver poppen. De voorlichting gebeurt in het ka der van '1989 Vlindeijaar'. De kos ten (550) gulden) komen voor reke ning van de gemeente. Het bedrag wordt onttrokken aan de post na tuurbescherming. SIERBESTRATING - De fractie voorzitter van de PvdA in Alphen, J. van der Vlies, wil dat de gemeen te nieuwe sierbestrating koopt voor het Thorbeckeplein en omgeving. De huidige trekt veel te veel vuil aan, terwijl die bestrating moeilijk is te ontdoen van olie- en vetvlek ken. Onlangs is een gedeelte van het winkelgebied in Alphen-centrum al met siertegels bestraat. De Boeren vonden het optre den van Coster achteraf nogal dom. Het was boerentaktiek om te vluchten eerder dan je dood te laten schieten in een hopeloos ge vecht. Dat werd niet gezien als lafhartigheid maar als goede tak- tiek. En eerlijk gezegd, ik kan ze geen ongelijk geven. Banaliteit Maar Coster was een idealist van het zuiverste water. Hij kon het niet verdragen door de gehate En gelsen vernederd te worden en koos liever de dood. En zijn An nie? Die zou niet alleen haar man te betreuren hebben. Op 8 maart 1945 werd hun jongste zoon, Her- manus Jacob te Leusden, als een van de leiders van een verzetsor ganisatie door de Duitsers gefu silleerd. Heldendom lijkt gene tisch overdraagbaar. De moeder plaatste een advertentie die luid de: Gefusilleerd op 8 maart 1945, Herman Coster, zoon van drHer man Coster. Beiden offerden hun leven voor vrijheid, recht en Va derland. Beiden leefden voor de Medemensch. In zijn grot^ rede aan de eerste jaars van het studentencorps had Coster de jongelieden voorgehou den: Ce n'est pas par l'enthousias- me qu'on périt, c'est par la plati tude. Men sterft niet uit enthou siasme maar door banaliteit. Hij had gelijk. Maar als ik vrouw en moeder was zóu ik dat enthou siasme ook de eeuwige verdoving toewensen. WILLEM OTTERSPEER derlander nog minder. Hij heeft er zich de blaren gewerkt en alle tegenwerking ten spijt zich er na aanvankelijke moeilijkheden een bloeiende rechtspraktijk opge bouwd. In 1893 trouwde hij met de handschoen en haalde hij zijn bruid naar Zuid-Afrika. Zijn faam als rechtschapen mens en goed advocaat groeide zelfs zo dat hem het ambt van staatsprocureur werd aangebo den. Hoewel hij er zelfs niet veel voor voelde en er ook nog in sala ris op achteruit ging, liet hij zich door Paul Kruger overhalen. Zijn grootste triomf was de veroorde ling van de bandieten van de Ja- mesonraid, de groep mensen die met Engelse voorkennis en steun de verdragen tussen Engeland en de Afrikaanse republieken bra ken om te proberen de rol van verdrukte slachtoffers van een fy- ranniek bewind te spelen. Coster dwong ze tot een schuldbekente nis en leverde ze uit aan de Engel se justitie die vervolgens een schijnvertoning opzette om ze te veroordelen. Kruger Na met Kruger in conflict geko men te zijn over een wet op het toelaten van ongewenste vreem delingen legde hij zijn functie neer en werd weer advocaat. Als er oorlog komt, kruipen jullie Hol landers achter je lessenaars, had Kruger hem eens toegebeten. In de oorlog die in 1899 weer los barstte was hij een van de eersten om een Nederlands commando te formeren en bij de slag bij Elandslaagte, op 21 oktober 1899, sneuvelde hij, in het laatst van de strijd, zoals de mythe wil, met een kogel in het voorhoofd. Het was anders gegaan dan de mythe wilde. Het waren kogels in het rechteroog en in de maag die Coster velden maar de omstan digheden zijn zo veelzeggend. Na Herman Coster. een aanvankelijk niet onsucces vol verlopen gevecht braken de Engelsen toch door tot binnen de boerenstellingen. Er ontstond pa niek en men sloeg op de vlucht. Er werd een witte vlag gehesen, de Engelsen bliezen het staakt het vuren en hieven het 'God save the queen' aan. En toen kwam Coster. Hij rukte de witte vlag weg en on der het uitroepen van: Liever ster ven zette hij een nieuwe aanval in. Even leken de Engelsen te be duusd om goed te reageren maar uiteindelijk hielden ze toch de overhand. Het leidde daarna wel tot Britse represailles tegen de ge wonden en gevangenen. Groter aantal gewonden bij ongelukken Strand Steeds meer mensen recreëren naakt op het strand, zo blijkt uit het jaarverslag van de politie. In 1988 heeft de naaktrecreatie zich uitge breid van de NRB-post tot aan de Duindamseslag. Ook op het strand tussen Katwijk en Noordwijk komt het verschijnsel steeds vaker voor. De gemeenteraad van Noordwijk heeft tot nu toe geen stuk strand voor naaktrecreatie aangewezen waardoor politieoptreden hiertegen onmogelijk is. De strandunits, tenthuisjes en an dere eigendommen op het strand blijken geliefd te zijn bij jeugdige vandalen. Het afgelopen jaar heeft de politie 's nachts extra moeten surveilleren om vernielingen te voorkomen. De strandsurveillance is een van de vele extra taken die de Noord- wijkse politie heeft in vergelijking met korpsen in andere gemeenten. Evenementen als het bloemencor so, het uitgaansleven op zaterdag avond en tal van andere zaken vra gen allemaal mankracht. Het gemeentelijk politiekorps telt nu 58,8 formatieplaatsen. Op grond van het rapport van de landelijke Projectgroep Kwantificering Poli tiewerk zou de korpsgrootte moe ten worden teruggebracht tot 52,9 in 1991. r zaterdag voor de technische apparatuur die bij c KATWIJK - De Nationale zelf- bouwdag van de radioclub die za terdag in het Rijnlands Zeehospi tium in Katwijk is gehouden, heeft naar schatting 3000 tot 3500 belang stellenden getrokken. De liefheb bers kwamen uit heel Nederland en zelfs een bus met Belgen uit Knok- ke kon worden verwelkomd. De dag was georganiseerd door de ra dioclub PI4LD van het Zeehospi tium. H.J. Duivenvoorden, een van de vrijwilligers van de club, is uiterma te tevreden: "Zo veel mensen heb ben we hier nog nooit gehad. Waar schijnlijk hebben het goede weer en de publiciteit ons in de kaart ge speeld". Op het terrein van het Zee hospitium waren 30 tot 40 kramen opgesteld. Van modelboten tot sa tellieten konden worden bewon derd. Veel belangstelling trok de peil- wagen van de radiocontrole dienst van de politie. Deze werd op een ge geven moment zelfs weggeroepen omdat het luchtverkeer van Schip hol hinder ondervond van een sto rend signaal. ROTTERDAM/MECHELEN - De steptocht van de Gereformeerde Jongeren Vereniging uit Noordwijk van Rotterdam naar Brussel is ge lukt en tegelijkertijd mislukt. De steppers heb ben Brussel niet gehaald, maar hebben wel de beoogde 5000 gulden voor Bolivia bijeen weten te steppen. De jongeren vertrokken zaterdag om 08.00 uur vanuit Rotterdam op een zespersoonsstep. Het was de bedoeling naar Brussel te steppen, een afstand van 180 kilometer. De jongeren lie ten zich per kilometer sponsoren om zodoende geld op te halen voor een ontwikkelingsproject in Bolivia. Jaap Baalbergen, een van de steppers: "We hebben het niet gehaald. Om elf uur 's avonds waren we pas in Mechelen en daar hebben we de poging maar opgegeven. We waren dood moe". De jongeren hebben echter wel 180 kilo meter gestept. Door een omweg in de buitenwij ken van Antwerpen en moeilijkheden met het doorkruisen van Rotterdam, viel de route lan ger uit dan aanvankelijk opgemeten. Vanaf Mechelen zijn de jongeren 's avonds met de volgauto's nog doorgegaan naar Brussel. De jeugdherberg waar was gereserveerd, bleek dubbel geboekt zodat hals over kop nog een ho tel moest worden gezocht. Tot overmaat van ramp waren de auto's van de stepgroep 's gens weggesleept omdat ze op voor marktkooplui stonden. NOORDWIJK - De crimi naliteit in Noordwijk is vorig jaar aanzienlijk toegeno men. Het aantal diefstallen uit auto's nam opnieuw toe evenals het aantal vernielin gen. De escalatie van geweld in de NZH-bussen op zater dagavond bezorgde de poli tie erg veel werk, terwijl het aantal inbraken in woningen en bedrijven zich stabiliseer de op een hoog niveau. Een en ander blijkt uit het jaar verslag van de Noordwijkse gemeentepolitie. In 1988 werd 330 keer aangifte ge daan van diefstal uit een auto, het geen een stijging met ruim 70 geval len is in vergelijking met het jaar daarvoor. In juli werden de meeste auto's opengebroken. Hoewel de Noordwijkse politie hierop inmid dels gericht surveilleert, lukte het slechts zes keer de daders aan té houden. Er werden vorig jaar 41 auto's ge stolen. Ook deze misdaad werd met name ih de zomermaanden begaan. Van de 41 auto's zijn er 17 terugge vonden, vrijwel allemaal in Amster dam. De wagens bleken geheel 'ge stript' te zijn. In haar jaarverslag constateert de politie een opvallend nieuw verschijnsel: er blijkt een le vendige handel te bestaan in sier- velgen, strips, naamplaatjes en an dere versierselen van auto's. Be stonden de vernielingen aan auto's in eerste instantie vooral uit het lek- steken van banden en het bekras sen, nu neemt afbreken of -zagen van versieringen de belangrijkste plaats in. Woningen blijken bij inbrekers nog steeds favoriet te zijn. Van de 188 inbraken die in 1988 werden ge pleegd, betrof het in 99 gevallen een woning. Het afgelopen jaar werden tien il legale vuurwapens in beslag geno men, in zeven gevallen kon een pro ces-verbaal worden opgemaakt. De elektronische controle door de por tiers van verschillende horeca-gele- genheden in de bloemenbadplaats sorteerde opnieuw effect. Het in be slag genomen materiaal varieerde van een flesje met weerloos makend gas tot boksbeugels en messen in al le soorten en maten. In verband met de verschillende misdaden werden 118 daders aan gehouden. Inbrekers liepen in 30 gevallen tegen de lamp. In verband met diefstal konden 19 mensen wor den aangehouden, terwijl 18 'mis handelaars' hun straf niet konden ontlopen. Gewonden Hoewel er in 1988 bijna 100 onge lukken minder gebeurden dan het jaar daarvoor (648 tegenover 741), is het aantal gewonden gestegen met drie tot 79. Twee personen verloren het leven bij een verkeersongeval. Op de kruising Van Berckelweg- /Gooweg/Van de Mortelstraat ging het 12 keer mis en ook de kruising van de Provincialeweg met de Van Befckelweg lijkt een gevaarlijk punt te zijn. Op de Van Berckelweg zelf gebeurden 19 ongelukken, op de Parallelboulevard 16. In 1988 verliep het parkeren 117 keer niet vlekkeloos. Doorrijden na een aanrijding blijft een probleem. Van de 147 personen die zonder een visitekaartje achter te laten wegre den, kon de politie er 20 achteraf een proces-verbaal geven. Bij 14 van de 648 aanrijdingen was alcohol in het spel. Fietsers zijn, zo blijkt uit de cij fers van het jaarverslag, een kwets bare verkeersgroep. Van de 79 ge wonden, waren er 30 op de fiets. Ook raakten 14 bromfietsers en 16 automobilisten gewond. Bij ver schillende aanrijdingen waren elf dieren betrokken. Vijf honden, drie paarden, 2 reeën en een poes moes ten het ontgelden. De controle op de naleving van de regels van het belanghebbenden- parkeerregime in een deel van Noordwijk aan Zee bezorgde de po litie weer veel werk. Vorig jaar zijn ook reservisten van de politie be reid gevonden in de weekeinden hiervoor op te draven. De drie par- kèercontroleurs die de gemeente Noordwijk in dienst heeft, besteden een belangrijk deel van hun tijd aan surveillance in dit gebied. De wegsleepregeling wordt in toenemende mate toegepast. In april 1985 werd deze maatregel in Noordwijk ingevoerd. Het aantal MAANDAG 8 MEI Alphen regionale verkiezingsbijeen komst SGP. GPV en RPF over de Europese verkiezingen. De Bron. aanvang 20.00 uur. Leiden bijeenkomst Spiritisch Genoot schap Leiden: Pinksterwijding door F. ten Veen. aanvang 20.00 uur in zaal-Lage Morsweg 14a. DINSDAG 9 MEI Alphen eerste dag expositie HennyKir- sten-Dorn (pastelschilderijen en boetseerwerk). Openbare Biblio theek, Thorbeckeplein. 19.30 u Katwijk sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. Lisse concert Symfonieorkest Bol lenstreek, aanvang 20.15 uur in 't Poelhuys, Ruishornlaan. Voorschoten rondleidingen in- Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. WOENSDAG 10 MEI Alphen fandeling voor ouderen door heemgebied bij de Kromme Aar, vertrek om 14.00 uur bij de kinderboerderij Zegersloot. sjoelavond in buurthuis Wes- Leiden kindervoorstelling: 'De Grote Meneer Kaktus Show', met o.a. Peter Jan Rens, aanvang 14.30 uur in de Leidse Schouwburg. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen. Gerestraat 20, tel: 121554. concert 'Vive la France' door het Leids Studenten Kamerorkest, aanvang 20.30 uur in het Lak- Theater, Cleveringaplaats. Leiderdorp bridgen in het Bridgecentrum Leiderdorp, Bemhardstraat, aan vang 13.30 uur. lezing NCVB over gezond heidszorg door mevr. Kweekstra- Everse, aanvang 19.45 uur in de Scheppingskerk, Van Poelgeest laan. Lisse Orchideeën Parade in de Keu kenhof. van 6.00 tot 18.30 uur. DONDERDAG 11 MEI 12.45 tot 13.30 uur in de Ka pelzaal van K&O, Oude Vest. kennismakingsbijeenkomst en informatie over vakantieweekein de voor alleenstaande vrouwen, aanvang 13.30 uur, Volkshuis, Apothekersdijk 33a. chestre Philharmonique de Liege olv Alexandre Myrat, mmv Jenny Zacharieva (piano), aanvang 20.15 uur, Stadsgehoorzaal. lezing: 'Malevich' door Hestia Bavelaar, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. dansvoorstelling door de 'Rot terdamse Dansgroep' met twee nieuwe choreografieën, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. voorstelling: 'Leonce en Lena', door Orkater, aanvang 20.30 uur in het Uk-Theater, Cleve ringaplaats. Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv een Mensendieck therapeute, van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter. Heemraadlaan. klaverjassen en rummykub bij De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in Frerikshof, Winkelhof. CARA olv een fysiotherapeut, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poel-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8