'Macht Lubbers oorzaak crisis' Chinezen schamen zich voor hun problemen Zon en lang weekeinde zorgen voor topdrukte Crisis dreigt in PPR SCHITTERENDE MOEDERDAGCADEAUS MET EEN JUWEEL VAN EEN VOORDEEL. MAANDAG 8 MEI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Voorhoeve: herstel coalitie toch waarschijnlijkst DEN HAAG (ANP/GPD) - De macht van het CDA en in het bijzonder van premier Lub bers heeft geleid tot de val van het kabinet. Desondanks is een herstel van de coalitie van CDA en WD het waarschijnlijkst. In elk geval waarschijnlijker dan een nieuw kabinet van CDA en PvdA. Een samenwerking van PvdA en WD zit er gezien de grote verschillen tussen beide partijen in elk geval niet in, zo heeft WD-fractieleider Voorhoeve dit week einde gezegd. DEN HAAG (GPD) - De zeilboten voeren dit weekeinde in colonne over het Gooise meer en op de ter rasjes in Middelburg en Veere leek de voertaal wel Frans. Na de Duit sers hebben nu ook de Fransen en in mindere mate de Italianen en Amerikanen ons land ontdekt als de ideale bestemming voor een korte maar actieve vakantie. Ruim 900.000 buitenlanders brachten dit weekeinde een bliksembezoek aan ons land. Dat zijn er 150.000 meer dan vorig jaar. Voor de Duitsers blijft de kust streek favoriet. De Fransen zijn cul- tureler en preferen een bezoek aan typisch Hollandse stadjes. Of ze mengen zich met de Amerikanen en Italianen in de grote steden. Het va kantiegedrag van het eveneens toe nemend aantal Scandinaviërs in ons land is wat grilliger - en laat zich vooralsnog moeilijk karakteriseren. De combinatie van een lange pe riode met goed weer en een aanslui tende reeks vrije dagen veroorzaak ten een ware topdrukte. Niet alleen buitenlanders maar ook Nederlan ders trokken er massaal op uit. Ruim 800.000 landgenoten gingen dit weekend een paar dagen op stap in eigen land. Miljoenen Nederlan ders maakten dagtochtjes. Dierentuinen en pretparken de den onverwacht goede zaken. Op de Keukenhof passeerden 100.000 be zoekers de kassa. Veel VW-kanto- ren bleven op Hemelvaartdag en vrijdag tot acht of negen uur s'avonds open om de stroom toeris ten te kunnen verwerken. De druk te op de wegen viel mee. Filevor ming deed zich dit weekend vooral op het water voor. Volgens het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) wordt Neder land een alsmaar gewilder vakantie land voor de actieve toerist. „In ons land is veel te zien, veel te doen. Er is van alles wat, in cultureel en land schappelijk opzicht. En dat alles binnen handbereik", aldus woord voerster Huininga. In een dagbladinterview pakt Voorhoeve de demissionaire pre mier Lubbers hard aan: „Zodra de premier ziet dat politieke vraag- stukken belangrijk worden, duikt hij er helemaal in. Vervolgens neemt hij het stuur over van de vak- minister en bepaalt de besluitvor- ming. Hij zorgt er daarbij voor dat hij met alle ministers afzonderlijk praat. De kern van de besluitvor ming is niet de ministerraad, maar het torentje waar de premier werkt. Lubbers is de spin in het web. Ik verwijt hem dat niet en deze ont- - wikkeling is moeilijk terug te draai en. Maar het brengt de kleinste coa- litiepartner, de VVD, wel in een moeilijk parket". Als voorbeeld van deze werkwij ze noemt de liberale voorman de be sluitvorming over het nationaal milieubeleidsplan. „Het volledige plan is nooit in de ministerraad aan de orde geweest. Eigenlijk bestond de uitvoering uit zo'n twaalf brieven van Lubbers aan zijn ministers. Dat leidde niet tot een echte discussie. De premier legt de puzzel op tafel en niemand durft er meer iéts uit te trekken. Op en gegeven moment hadden we daar genoeg van". Volgens Voorhoeve had de WD in financieel en economisch opzicht grote invloed op het kabinetsbeleid. „Maar als het om de presentatie aan de media ging, bepaalde het CDA het beeld. Onze bijdrage kwam on voldoende in de schijnwerpers. Daar wringt hem de schoen". PvdA/WD De val van het kabinet heeft de kan sen op een volgende CDA-VVD-co- alitie volgens Voorhoeve niet ver kleind, maar juist vergroot: „De kie- zers willen een hervatting van dit kabinet en de beste garantie daar voor is een sterke en zelfbewuste WD. Het CDA weet nu dat het ons wat meer ruimte moet geven". In een PvdA-WD-kabinet ziet Voor hoeve niets. Daarvoor zijn de ver schillen volgens hem te groot. Voor de PvdA echter een coalitie met de WD, net als met het CDA, tot de mogelijkheden. Opvallend is dat PvdA-voorzitster Sint in beide gevallen D66 bij de coalitievorming wil betrekken. Ze zei dat na afloop van het partijberaad afgelopen za terdag. De Democraten hebben mo menteel 9 zetels in de Kamer en staan op winst. De PvdA heeft op het partijbe raad besloten op 19 en 20 mei het concept-verkiezingsprogramma vast te stellen. In de periode van 10 tot en met 15 juni worden de kandi datenlijsten gemaakt door de ge westelijke vergaderingen. Het uit eindelijke verkiezingscongres volgt reeds 3 weken later, rond 7 juli. Voorhoeve zei dit weekeinde voor de radio dat hij geen persoon lijke problemen heeft met de demis sionaire WD-ministers Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) of Nijpels (milieu). Hen te laten zakken op de WD-kandidatenlijst ging Voorhoe ve te ver. „Ministers hebben uitein delijk hun eigen verantwoordelijk heid. Ik betwist ook helemaal niet het recht van ministers dat zo te doen", aldus Voorhoeve. Hij wees erop dat de kandidaatstelling een zaak is van de leden van de partij, niet van de fractievoorzitter. Vol gens Voorhoeve zal de WD het ge schilpunt over het reiskostenforfait niet opgeven, al wilde hij het niet onbespreekbaar r DEN HAAG (GPD) - De discussie over samenwerking met PSP en CPN heeft afgelopen weekeinde ge leid tot een ernstig conflict binnen Fractievoorzitster Beckers luis tert aandachtig tijdens de PPR- partijraad over het besluit om de be sprekingen met PSP en CPN over samenwerking stop te zetten. Haar positie kan in het geding komen als het partijcongres straks ook hervat ting van deze besprekingen eist. (foto ANP) de PPR. De PPR-partijraad gaf het partijbestuur opdracht de afgebro ken besprekingen met PSP en CPN over vergaande samenwerking te hervatten. Het partijbestuur achtte de opdracht van de raad onaan vaardbaar en heeft die naast zich neergelegd. Tijdens het partijcongres van de PPR, op 1 juli, moeten de PPR-le- den zich over het gerezen conflict uitspreken. Stelt het congres zich achter de PPR-partijraad op, dan kan dat gevolgen hebben voor de samenstelling van de kandidaten lijst voor de komende verkiezingen. De PPR-kamerleden Beckers en Lankhorst stelden zich immers op achter de opvatting van het partij bestuur, dat de besprekingen met PSP en CPN eind april afbrak. De verkennende besprekingen tussen de drie linkse partijen waren gericht op de samenstelling van een groen-progressieve politieke partij. Behalve PPR, PSP en CPN, zouden daar ook buiten-parlementaire groeperingen aan mee moeten doen. De CPN heeft de meeste pro blemen met het opgeven van de ei gen identiteit, maar ook bij de PSP wordt huiverig gereageerd op het samengaan in een groen-progessie- ve partij ter linkerzijde van de PvdA. Buiten het partijbestuur om zal een PPR-delegatie onder leiding van oud-partijvoorzitter De Boer de besprekingen met PSP en CPN op pakken. de resultaten van die ge sprekken zullen tijdens het congres worden besproken. DEN HAAG Bijgestaandoor zijn echtgenote Ria snijdt demissionair premier Lubbers zaterdagavond de taart ter gelegenheid van zijn vijftigste verjaardag aan. In de tuin van het Catshuis, de ambtswoning van de mi nister-president, was een feesttent neergezet om de vele genodigden te ontvangen. De kabinetscrisis was welis waar het gesprek van de avond, maar dat bedierf de stemming niet. Ook WD-fractieleider Joris Voorhoeve, die enkele dagen eerder in de Tweede Kamer het kabinet-Lubbers naar huis stuurde, was van de partij. Niet alleen politieke geestverwanten, maar ook socialisten zoals commissaris van de koningin in Drenthe Meijer en burgemeester Van Thijn van Amsterdam deelden in de feestvreugde. Maar men sen van buiten de Haagse politiek waren veruit in de meerderheid, onder wie bijvoorbeeld Lubbers' sportvrien den. De premier speelt hockey. Lubbers werd overspoeld met cadeaus en werd toegesproken door zijn rechterhand in het kabinet, minister De Koning van sociale zaken en door zijn broer, Rob Lubbers. (foto anp) TILBURG (ANP) - Met de aanhou ding zaterdagmiddag van een 25-ja- rige ongehuwde Tilburgse vrouw denkt de politie de moeder te heb ben gevonden van de baby die vrij dagmiddag in Tilburg door voorbij gangers dood werd aangetroffen in een dichtgeknoopte vuilniszak langs het Wilhelminakanaal. Sporen in het struikgewas langs het kanaal waar de baby in eerste in stantie was neergelegd en ook de plastic zak waarin het lijkje w^s ver pakt, legden volgens een politie woordvoerder een nauwkeurige re latie met de betreffende vrouw. Huiszoeking bevestigde even later dat de vrouw waarschijnlijk de moeder is. „In ieder geval zijn er voldoende aanwijzingen dat de Moeder gevonden van dode baby in vuilniszak vrouw recent in verwachting is ge weest", aldus de politie. De vrouw, die bij het eerste ver hoor ontkende iets met de zaak te maken te hebben, is in overleg met de officier van justitie en een psy chiater niet in verzekering gesteld. Vanwege haar gemoedstpestand werd zij zaterdagavond opgenomen in een psychiatrische inrichting. Intussen heeft sectie op het li chaam van de baby (een jongetje) uitgewezen dat het kind heeft ge leefd en vermoedelijk zeer kort na de geboorte is overleden. De doodsoorzaak is nog niet bekend, de geboortedatum evenmin. Wan neer, door wie en onder welke om standigheden de baby langs het ka naal is gelegd, zal nader onderzoek moeten uitwijzen. Het was de tweede maal binnen een week dat in de regio een baby lijkje is gevonden. Een week eerder vond een inwoner van Loon op Zand het in boodschappentassen verpakte lijkje van een pasgeboren jongetje langs de oever van een zandafgraving tussen Loon op Zand en Tilburg. Die zaak is nog in onderzoek. 'Hoogovens misbruikte sloopsubsidie' IJMUIDEN (GPD) - De sanering van de Europese staalindustrie blijft een probleem. Nu blijkt een vorig jaar door Hoogovens als schroot verkochte walserij in Zwit serland opnieuw in bedrijf te zijn genomen. Hoogovens heeft mis bruik gemaakt van de sloopsubsidi- eregeling, stellen de Europese staal fabrikanten. PvdA-kamerlid Vos wil daarom van minister van econo mische zaken De Korte weten wel ke gevolgen dit heeft voor de over- produktie van staal in de Europese gemeenschap. In het kader van de sanering van de Europese staalindustrie ontman telde Hoogovens in 1983 de ge noemde walserij met 12 miljoen gul den overheidssubsidie. Voorwaar de was dat de installatie werd ge sloopt of uitgevoerd naar een land buiten de Europese Gemeenschap. Hieraan is voldaan, aangezien Zwit serland niet tot de EG behoort. Maar bij de verkoop in 1988 is door Hoogovens uitdrukkelijk ge steld dat de walsstraat zou worden gesloopt. Nu blijkt dat de installatie toch in bedrijf wordt gesteld door het Zwitserse staalbedrijf Ferrowo- hlen. Met medeweten van Hoog ovens, zo meent een geïrriteerde voorzitter van de onafhankelijke Europese staalfabrikanten (EISA) Boël. „Hoogovens garandeerde bij de verkoop dat de machine zou functioneren en beloofde volledige service", zei hij gisteren voor de tv. De Europese commissie vreest dat de Zwitserse concurrentie een versneld einde betekent van de ziel togende Europese staalmarkt, zo blijkt uit een intern rapport. Zij heeft dan ook opheldering ge vraagd bij Hoogovens en de Zwit serse regering. Het IJmuidens staal concern ontkent de beschuldigin gen. „Wij hebben de spullen ver kocht aan een schroothandelaar, onder het uitdrukkelijk gebod dat die alleen als schroot in een ander EG-land mocht worden ingevoerd". Betere toekomst Chinezen in Nederland zaak van lange adem PLO Minister Van den Broek (buiten landse zaken) voert donderdag voor het eerst een gesprek met de verte genwoordiger van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO in Den Haag, Afif Safieh. Dë ontmoeting vindt plaats tijdens een werklunch met de Raad van Arabische ambas sadeurs. De minister heeft steeds ontmoetingen met PLO'ers op mi nisterieel niveau afgewezen. Oorlogsmonument De Amsterdamse burgemeester Van Thijn heeft gisteren in Bruns- sum een monument onthuld ter ere van de mensen die in de oorlog on derdak hebben gebodën aan 150 I joodse kinderen. Duizend joodse kinderen, onder wie Van Thijn, wer- - den in 1942 door een zich Naamloze Vennootschap noemende verzets groep uit een Amsterdamse crèche gehaald. Honderdvijftig van hen werden naar Brunssum "en omge- ving gebracht, onder wie Van Thijn. Onze pleegouders, aldus Van Thijn, hebben ware heldenmoed betoond. Verkeersdode Een 14-jarig meisje uit Eist is gister morgen bij een botsing in haar woonplaats om het leven gekomen. Ze zat in een auto die geen voorrang kreeg van een andere auto. De auto sloeg door de botsing enkele malen over de kop. Het zusje en de ouders 'van het slachtoffer raakten ernstig gewond. De inzittenden van de an dere auto - een gezin uit Hollandse Rading - blevei Brandbom Twee Dordtenaren van 18 en 19 jaar zijn zaterdag aangehouden wegens het lastigvallen en het gooien van ^eeri brandbom naar het schip van 'een groep zeeverkenners donder dagavond in de Biesbosch. De twee hebben bekend. Samen met andere jongeren vielen ze donderdagavond de zeeverkenners lastig bij hun kampvuur en betastten een aantal vrouwelijke zeekverkennners onze- delijk. Het liep uit op een vechtpar tij, waarbij rake klappen vielen. De zeeverkenners zochten hun toe vlucht op hun schip, waarop de ben zinebom volgde. KAATSHEUVEL - Roerloos con centreert meester Fai zich op zijn ademhaling. Dan volgen cirkelvor mige sprongen over het plankier, steeds sneller, als een propellor. Tot de Chinese Kung Fu meester het moment heeft bereikt dat zijn ademhaling optimaal is. Dan pakt hij de baksteen. Hij heeft de steen met beide handen vast. Even sid dert een enorme spanning door zijn lijf. Dan is de steen gebroken. Niet door midden geslagen, maar uit el kaar getrokken. De meester heeft nauwelijks bewogen. door Pieter van de Vliet Het optreden van meester Fai is een van de hoogtepunten op de vie ring van het eerste lustrum van de stichting Chinese Cultuur Recreatie en Maatschappelijk Werk (CCRM), zaterdag in pretpark de Efteling. Het is een techniek die van genera tie op generatie is overgedragen. Een kwestie van lange adem. Een betere toekomst voor de Chi nezen is ook een kwestie van lange adem. „Wij zijn geduldig", zegt voorzitter Chan van deze vereni ging die de belangen van de in Ne derland wonende Chinezen behar tigt. Maar misschien, zo laat hij doorschemeren, zijn de Chinezen toch wat al te geduldig geweest. En zijn ze zo in een achtergestelde posi tie geraakt. Het ministerie van WVC besteedt vijf ton aan de naar schat ting 55.000 Chinezen in Nederland. Dat is een tientje per persoon. Heel wat minder dan aan wél erkende minderheidsgroepen in de Neder landse samenleving wordt uitgege- „Chinezen zijn bescheiden. In hun ogen ben ik hondsbrutaal dat ik dit onderwerp aansnijd. Maar er is veel leed onder oudere Chinezen in uw mooie land. Veel werkloosheid onder oudere Chinese koks. Ze heb ben altijd in de keuken gewerkt, zijn nooit veel verder dan het res taurant gekomen. Ze hebben geen diploma's, want ze hebben het ko ken in de praktijk geleerd. Ze spre ken geen Nederlands, want dat was in de keuken niet nodig. Opeens zit ten ze daar, zonder iets om handen te hebben. Lichamelijk zijn ze er niet best aan toe. Reuma door vocht, hitte, kou. Versleten polsge wrichten, door het tillen van de wadjang, de grote ronde pan waarin wij onze gerechten bereiden. Die Want het is heel moeilijk voor Chi nezen om Nederlands te leren. Onze taal is niet gebaseerd op het Latijn zoals de meeste in Europa, maar het is een klanktaal". Twee jonge Chinezen doen onbe holpen pogingen Meester Fai na te bootsen. Dat gaat gepaard met het uitstoten van kreten die niets Chi nees hebben; het is onvervalst Rot terdams. Chan: „Nogal wat jonge ren verkeren in een identiteitscrisis omdat ze geen Chinees hebben ge leerd. Ze zijn helemaal Nederlands geworden, maar ze zien er uit als Chinezen. Ze zijn vergeten dat ze Chinezen zijn. Dat vind ik heel triest voor hen en voor hun ouders. De on derlinge contacten binnen de fami lie worden er niet beter op". Chan is twintig jaar in Nederland. Geregeld gaat hij naar Hong Kong waar hij vandaan komt. „Ik voel mij daar op vakantie. Ik ben blij weer thuis te zijn in Nederland. Het is een voorrecht in dit democratische land te leven". Hij krijgt tranen in zijn ogen als de studentenprotesten in de Volks republiek ter sprake komen. „Ik voel mij als jonge Chinees verbon den met die jonge mensen daar. Zij brengen veel offers voor latere ge neraties. Zij zijn moedig dat zij hun mond open doen, want de Chinezen is juist geleerd hun mond dicht te houden. Hun strijd zal nog lang du ren. De Chinese studenten zijn als de may-hua, een bloesem die bloeit in de winter. Ze kunnen zich aan passen onder moeilijke omstandig heden". Protest tegen slibstort: Wijk aan Zee te koop WIJK AAN ZEE (GPD) - Ruim achthonderd woningen in Wijk aan Zee staan te koop uit protest tegen de plannen van Rijkswa terstaat om bij de pier een pol der aan te leggen met ernstig vervuild slib. Deze polder moet onder meer plaats bieden aan vier kolengestookte electrici- teitscentrales. De dorpsbewo ners vinden dat zij toch al door meer dan genoeg industrie om ringd worden. Hun actiebereidheid bleek gisteren groter dan ooit. Negen tig procent van de dorpsbewo ners deed mee aan de te-koop actie. Vandaag wordt uit protest tegen het kustplan de initiatief nemer, Rijkswaterstaat, telefo nisch belaagd. Niet alleen de woonhuizen van Wijk aan Zee, maar ook tien tallen horecabedrijven, strand paviljoens en het dorpshuis staan te koop. Ook het spandoek aan de Nederlands Hervormde Kerk spreekt duidelijke taal: 'Lekker-kerk'. Paviljoenhouder Rohof verhuurt op het strand nog slechts slibstoelen en stank- schermen. ADVERTENTIE Minister De Koning staat een beetje onwennig bij de grote Chinese draak bij de viering van het eerste lustrum van de organisatie voor Chinezen in Nederland. Hij benadrukte dat ook Chinezen een beroep kunnen doen op de sociale zekerheid, hoewel juist deze minderheid daar grote problemen mee heeft. (foto anp) oude mensen hebben alleen elkaar 'de normaalste zaak van de wereld, en hun spelletjes. Dat kan uitmon- Daar is niets onterends aan. Een den in heel grof gokken. Dan komt wettelijk recht dat elke Nederlan- ellende bovenop ellende. Bij moet zijn vrouw aankloppen voor hulp? Zij weet het niet. Vaak wil zij het niet weten, want de vuile was hoort niet buiten". dus ook de Chinese Neder lander tot gelding kan brengen", zei de minister. „Veel Chinezen scha men zich daarvoor", zegt Chan. De in een oplage van 7000 exemplaren verspreide speciale Chinese krant Demissionair minister van sociale bevat vooral veel informatie voor zaken en werkgelegenheid De Ko- werklozen. ning heeft de Chinese dag in Euro- Meester Fai begint aan een tweede pa's grootste pretpark die morgen optreden. Weer is zijn perfecte geopend. Een kleurige draak slin- ademhaling het wapen. Dit keer laat gert zich onder het tsjing tsjing van hij metalèn draden rond zijn borst- de bekkens door de Chinezen die de kas knappen, ogenschijnlijk zonder bewindsman omstuwen. Een breed te bewegen. Als jongen van zes be- lachende Chinees biedt de minister gon hij met Kung Fu. Naast die de kop van de draak aan, moedigt Spartaanse training dwong zijn va- hem a&n die op te zetten. Dat gaat der hem zich te verdiepen in de De Koning net iets te ver. kunst van calligrafie en literatuur. De minister heeft weinig vrolijks Alleen als je uitblinkt in woorden, te melden in het pretpark. Liefst 25 kun je tot grote daden komen. De procent van de Chinezen is werk- tekens van de Chinese taal zijn meer loos, dat is het dubbele van het Ne- dan woorden, het zijn emoties, ge- derlandse cijfer. Al moet gezegd dat' voel, maar ook kunst, cultuur. Turken, Marokkanen, Surinamers Voorzitter Chan vindt dat vooral en Antillianen nog hoger scoren, tot de tweede generatie Chinezen in vijftig procent toe. „Wat niet weg- Nederland de eigen taal moet be neemt dat de werkloosheid onder heersen. Het is jammer dat slechts de oudere Chinese koks hardnek- een enkele Chinese school in Ne- kig is". derland subsidie krijgt. Erger is dat Voorzitter Chan is blij met de de overheid geen speciale taalcur- komst van de minister, maar vooral sussen met aangepaste leermetho- omdat deze de Chinezen heeft voor- dieken geeft of geld daarvoor uit gehouden dat het geen schande is trekt. „Als de overheid daartoe be- 'een uitkering aan te vragen. „Dat is reid zou zijn, zou ik heel blij zijn. ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKORF SIERADEN Wadome Een goldplated broche met wit email van Vendome kost in de Bijenkorf normaal 59.95 Maar nu als Moederdagcadeau slechts CPg _SoleiL Een goldplated revers- of blouse- sluitspeld met stras van Soleil kost in de Bijenkorf normaal 59.95 Maar nu als Moederdag cadeau slechts m de Bijenkorf 0

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3