Senna wint in zijn eigen 'achtertuin' Tobbende Sirijbos beperkt de schade SI Strijd in Formule 1 lijkt al beslist Dodelijk ongeval bij wegraces in Salzburg (NIET) VAN GISTEREN Wie zei d [at eieen] lii k? MAANDAG 8 MEI 1989 PAGINA 1? MONACO (GPD) Ayrton Senna heeft gistermiddag in zijn achtertuin een voorschot ge nomen op een nieuwe wereldtitel in de Formule 1. De 29-jarige Braziliaan, die enkele jaren geleden om belastingtechnische redenen verhuisde naar Monaco, mocht voor de tweede keer in zijn carrière zijn hoogste baas (Prins Rainier) op het erepodium de hand schuden. Senna had daartoe vorig jaar al de gelegenheid, maar toen maakte hij in winnende positie liggend een duur foutje, waardoor Alain Prost onverwacht oog in oog kwam te staan met de vorst van het mini-staatje aan de Middellandse Zee, die morgen zijn 40-jarig jubileum als staatshoofd viert. Alain Prost had het prinselijk feest je luister kunnen bijzetten door net als Graham Hill voor de vijfde maal te triomferen in Monte Carlo. Zover kwam het echter bij lange na niet, omdat Senna niet voor de tweede achtereenvolgende keer blunderde. In de 47ste Grand Prix van Monaco was de wereldkampioen tot en met de laatste meter een klasse apart. De race was slechts in het begin even leuk, omdat toen niet. alleen Prost, maar ook Boutsen, Mansell en Brundle Senna op de hielen za ten. Toen de Braziliaanse durfal, die zaterdag voor de 32e keer beslag legde op de pole-position alleen de legendarische Jim Clark was in de formule 1-historie vaker snelste in de training het gaspedaal van zijn McLaren dieper intrapte, zag hij zijn concurrenten in een mum van tijd in zijn spiegels verdwijnen. „Halverwege kreeg ik even proble men met mijn eerste en tweede ver snelling, maar ik bleef nu wel tot het einde geconcentreerd", zei Senna na afloop minzaam lachend. Moeizaam Na zijn moeizame seizoenstart in Brazilië, toen hij al na 100 meter te gen Gerhard Berger botste, heeft Ayrton Senna de draad van het vori ge racejaar (acht overwinningen) weer opgepakt. Hij lapte in San Ma rino afspraken met teamgenoot Prost aan zijn laars en zegevierde, net als gisteren in Monaco, gedeci deerd. Chauvinistische Fransen hoopten, dat Prost Senna in Monaco een koekje van eigen deeg zou geven, maar daar was 'le profes- seur' niet toe in staat. Hij werd voor de derde keer in successie tweede en mocht zich gisteren slechts troosten met een ronderecord. Na drie races moet gevreesd wor- SALZBURG (AFP) - Als gevolg van een val op het circuit van Salz burg is de Oostenrijkse motorcou reur Heinz Hutter gisteren om het leven gekomen. De 27-jarige Hutter kwam in een bocht ten val. De cou reur werd vervolgens geraakt door zijn landgenoot Karl Lundinger. Hutter was deelnemer aan een race in de kwart-literklasse voor het Eu ropees wegkampioenschap. Leon van der Heijden was de best geplaatste Nederlander tijdens de wcgracres. Van der Heijden eindig de als elfde in de door de Italiaan Andrea Borgonovo gewonnen race in de kwart-literklasse. Wilco Zeelenberg heeft besloten niet langer deel te nemen aan wed strijden op dit niveau. In de 125 cc klasse werd Arie Molenaar twaalfde en Adrie Nijenhuis 22e. Wegens technische problemen moest Herm- nan Scherpen de strijd staken. De zege ging naar de Italiaan Gabriele Debbia. De Engelsman Simon Buckmaster beheerste de wedstrijd in de zwaarste klasse, de halve li ters. Koos van Leyen werd vijftien de. den, dat dit Formule-1-s zo saai wordt als verleden jaar en opnieuw een door Senna en Prost geregisseerde optocht te zien geeft. Turbo of niet, McLaren/Honda is schier onverslaanbaar. De stal van Ron Dennis, die zich met recht een multinational mag noemen een in Engeland gevestigd team, een Ja panse mötorenleverancier, een Amerikaanse hoofdsponsor en rij ders uit Frankrijk en Brazilië heeft opnieuw weinig te duchten van de concurrentie, die gistermid dag op minimaal één ronde achter stand werd gezet. Successen De veertig miljoen gulden, die McLaren per jaar in de ontwikke ling van zijn racewagens stopt, heeft in korte tijd voor ongelooflijk veel successen gezorgd. Toch ver toonde de geoliede McLaren-ma- chinerie de afgelopen dagen enige haarscheurtjes, toen Prost Senna beschuldigde van het schenden van afspraken. In San Marino was de in Zwitserland woonachtige Frans man het snelst vertrokken, maar na de eerste bocht nam de import-Mo- negask het commando snel over. Dat zette kwaad bloed bij Prost. Tij dens een persconferentie in Monaco gaf de McLaren-leiding te kennen, dat de plooien inmiddels zijn gladgestreken en dat privé-oor- logjes de teambelangen niet mogen schaden. De nabije toekomst zal le ren of dat daadwerkelijk gebeurt. In Monaco werd wel duidelijk, dat de relatie tussen beide heren ernstig bekoeld is. Waar voorheen colle giaal werd overlegd, wisselden Sen na en Prost de voorbije dagen am per een woord met elkaar. Praatje Mocht Ayrton Senna na alle com motie om een praatje verlegen zit- OSS (ANP) - Met een van pijn vertrokken gezicht heeft Dave Strijbos gisteren na vijf succesvolle jaren een nederlaag geleden in de Nederlandse Grand Prix 125cc. De met een flinke knie-blessure tobbende Brabander hield de schade op zijn voornaamste concur rent Trampas Parker echter beperkt, zodat er bij de huldiging van de winnende Amerikaan Mike Healey toch nog een glimlach op het gelaat van Ossenaar afkon. De op halve kracht rond toerende Strijbos leverde slechts drie punten op Amerikaan Parker in, maar kan de komende drie weken rustig aan zijn herstel werken. Ayrton Senna laat aan zijn fans in Monaco zien wie de ten, dan hoeft hij slechts een straat je om. De Braziliaan is niet als enige op het idee gekomen om zich in te laten schrijven in het belastingpara dijsje en heeft beroemde buren in zijn nabijheid. Negen andere cou reurs, alsmede bekende sportster ren als Boris Becker, Severiano Bal- lesteros, Moreno Argentin en Inge- mar Stenmark zijn tegenwoordig 'onderdanen' van Prins Rainier. Eén keer per jaar kunnen ze de straat niet op, omdat dan 26 racewa gens beslag leggen op 3300 meter openbare weg, die voor deze gele genheid door 27 kilometer vangrail wordt omgeven. Maar er is nie mand, die klaagt over geluidshin der, stankoverlast of milieuproble matiek. Integendeel. De 3000 Mone- gasken zijn blij met hun knotsgek ke race, omdat de Grand Prix niet alleen geld, maar ook ongekend veel publiciteit oplevert. Volgens de organisatoren volgden gisteren 800 miljoen mensen de wedstrijd via de televisie, waarmee de GP van Monaco na de Olympische Spelen en het WK voetbal als derde op de lijst van meest bekeken evenemen ten staat. Het is de enige Formule 1- Optocht De optocht van de 26 herriemakers door de straten van Monaco, waar ondanks de talloze bochten een top snelheid van 260 kilometer per uur wordt bereikt, werd bijgewoond door circa 70.000 mensen. Niet al leen vanaf de tribunes, maar ook vanaf de dakterrassen en hotelbal kons werd het lawaaierige open luchttheater door duizenden aange gaapt. Wie uit was op een nog extra- vaganter plaatsje, zocht de haven op. Daar lagen gigantische jachten afgemeerd, compleet met helicop- terplatform, en schoeners, die het ongetwijfeld goed zouden doen in de Onedin-line. Vanaf die luxe plek op het water keken honderden naar de acteurs, die zich moeizaam een weg baanden tussen de huizen. Met echte racesfeer heeft het wei nig te maken, met Monaco des te meer. De coureurs zullen blij zijn, dat ze weer een jaar af zijn van het spektakel in Senna's achtertuin en de komende maanden weer op ech te circuits mogen rondscheuren. GOVERT WISSE De start van de Brabander was niet al te slecht. Zijn teamgenoot Edwin Evertsen was als eerste weg, maar moest na vier ronden de ontketende Amerikaan Healey voorrang verle nen. Achter de koploper ontwikkel de zich een fascinerend gevecht om de tweede plaats tussen Evertsen en Parker. Het duo had een kleine voorsprong op de redelijk mee draaiende Strijbos, die er echter maar niet in slaagde het achterwiel van de Amerikaan te bereiken. On danks het afstoppende werk van zijn ploegmaat. Meevallertje Het „meevallertje" voor Strijbos volgde drie ronden voor het einde. Evertsen en Parker hadden alleen oog voor elkaar, waardoor ze een achterblijver over het hoofd zagen. Het duo ging onderuit, waarna Strij bos keurig doorschoof naar de tweede positie achter Healey. „Het was zeker geen opzet", meldde Evertsen na de manche. Parker deed er verder het zwijgen over. Het ongelukje kwam Strijbos in elk ge val niet ongelegen. Parker werd derde en zag zijn achterstand met twee punten groeien. Met de hand in het verband be keek Pedro Tragter de verrichtin gen van zijn kopman Dave Strijbos. De Epsenaar is onlangs geopereerd aan zijn pols. In de Grote Prijs van Portugal kwam Tragter ernstig ten val. Onderzoek op Papendal tooon- de een gebroken naviculare, het kleinste botje in de pols, aan. De ge nezing neemt normaal gesproken minimaal zes weken in beslag, maar de coureur heeft zijn zinnen gezet op een rentree in de Grote Prijs van België, over drie weken in Borg loon. „De breuk heelt snel. Ik denk dat ik over drie weken weer kan deelne men. Anders wordt het zeker de Westduitse Grand Prix op 4 juni. Desnoods met wat pijn", aldus de nationaal kampioen, die door het missen van de wedstrijden in Por tugal en Nederland naar de achtste plaats in het klassement zakte. Lichtpunt De meevaller van Dave Strijbos was niet het enige Nederlandse licht puntje bij de Grand Prix in Oss. De negentien-jarige Marcel van Dru- nen eindigde in beide manches in de top van het klassement. De eer ste manche sloot hij als zesde af. In de tweede ging het nog beter met de vierde plaats. De 23 punten voor de strijd om de wereldtitel en de vierde positie in het dagklassement waren voor de jonge Eindhovenaar een complete verrassing. In de voor gaande drie Grote Prijzen verover de hij slechts één punt, in Spanje. De Italiaan Michele Fanton was gisteren de grote winnaar van de Grote Prijs voor motocrossers in de kwart-literklasse. Fanton zegevier de in de eerste manche en eindigde in de tweede omloop als derde. Na twee wedstrijddagen voert Fanton het klassement voor de wereldtitel aan. John van den Berk, in Sitten- dorf elfde en vijfde, bezet als beste Nederlander in de rangschikking de vierde positie. Beste Nederlander in Oostenrijk was evenwel Gert-Jan van Doorn, die in de eerste manche op het podi um mocht plaatsnemen (derde). Van Doorn moet goede herinnerin gen hebben aan het circuit. Vijf jaar geleden won hij, ook op Suzuki, zijn allereerste GP in de 250 cc. De Belg Eric Geboers en Brit David Thorpe voeren na vier van de twaalf races voor het wereldkam pioenschap motorcross in de halve literklasse de rangschikking aan. Geboers werd gisteren winnaar van de Grand Prix van Italië. Bayle verliest puntje van tong SITTENDORF (ANP) - Jean-Mi- chel Bayle reed gisteren in Sitten- dorf zijn eerste Grand Prix van het seizoen. De Amerikaanse motocros ser deed in de GP van Oostenrijk zo zijn best, dat hij het puntje van zijn tong afbeet. Na twee ronden in de eerste man che achtte de Honda-rijder het raadzaam de strijd te staken. Het was zelfs de keiharde coureur te bloederig. In de tweede omloop had Bayle iets minder tong over om te bijten en zegevierde hij met veertien seconden voorsprong. Voor de eerste GP, in Zwitserland, had hij wegens een polsblessure moeten afzeggen. Nog maar vijf jaar geleden was Rens de Graaf één van de toon aangevende spelers van cricket vereniging Ajax uit Oegstgeest. Als aanvoerder van de toenmali ge eersteklasser speelde hij in het seizoen wekelijks op landelijk sub-topniveau. Sinds De Graaf zijn slaghout aan de wilgen heeft gehangen is Ajax Sportman Com binatie niet meer wat het ooit „Het gaat mij natuurlijk het hart, dat het niveau hier zo is gedaald. Alles hangt daar ook mee samen. Het ledental is in ver gelijking met mijn Ajax-tijd fors gedaald. Ook met de accommoda tie, die aanvankelijk geschikt was voor hoofdklasse-cricket, gaat het de verkeerde kant op. Ik denk al leen dat het een bewuste keuze van het huidige bestuur is. Voor cricket op hoog niveau moetje na melijk wel wat over hebben". De Graaf kan het weten. De oud-aanvoerder van Ajax I heeft de vereniging ook een paar jaar alS voorzitter gediend. „Ik heb er alles aan gedaan om ons niveau te handhaven. Wij hadden een professionele trainer. Zelf vatten wij de zaak ook serieus op. We trainden twee keer per week en staken ook veel op van onzp uit wisseling met buitenlandse vere nigingen. Als die Engelsen bij ons kwamen gebeurde er altijd wel wat. Meestal doken ze 's nachts nog even he zwembad in. In Enge land heb ik het echte cricket ge speeld. Daar spelen ze op gras wickets; in Nederland heb je al leen maar kunststof matten. Spin- bowlers komen daarop nauwe lijks uit de verf. Als gevolg daar van schort ook aan het voeten werk van Nederlandse batters het nodige". De Graaf maakte als 12-jarige leerling aan het Haagse Aloysius- gymnasium spelenderwijs kennis met cricket. Bij Groen Geel kreeg hij de beginselen van de gecompli ceerde sport onder de knie. Als ou de rot in het vak moet hij constate ren dat het Nederlands cricketpeil de laatste jaren niet is gedaald. „De kennis van het spel is, mede dank zij de Engelse televisie, zelfs toegenomen. Alleen is het toplaag je wel heel erg dun geworden. Dat beperkt zich in wezen tot het Ne derlands elftal". „In Oegstgeest zijn alle ingredi ënten voor cricket nog steeds aan wezig. Een groot voordeel vind ik dat Ajax deel uitmaakt van de voetbalvereniging ASC. Daar door is er steeds aanwas bij de jeugd. Het vrouwenteam is goed voor de sfeer in de vereniging. Ook de veteranen zijn bij Ajax goed vertegenwoordigd, al maak ik daarvan zelf geen deel uit. Me de vanwege tijdgebrek ben ik he lemaal gestopt met cricket". „Niet alleen binnen de ging, maar ook binnen een elftal is de teamgeest heel belangrijk", vindt De Graaf, die als aanvoer der zijn eigen team van haver tot gort moest kennen. „Je trekt bo vendien een hele dag met elkaar op". Langer hoeft een match voor De Graaf, ambtenaar op het mi nisterie van Volkshuisvesting, ook niet te duren. „Tijd is toch een probleem. Vader was altijd de he le zondag weg. Maar als de lengte van cricketwèdstrijden te veel wordt bekort, doe je de sport te kort. Meerdaagse testwedstrijden blijken nu ook minder toeschou wers te trekken". Wat publieke belangstelling be treft ziet De Graaf bij Ajax duide lijk verschil met vroeger. „Toen hadden we in Andy Jackman uit Westindië een uitstekende bats man en fabelachtige fielder, die bovendien een publiekstrekker was. Dat hadden we ook nodig, want tussen cricket-steden als Den Haag en Amsterdam moesten wij ons maar staande proberen te houden. Toen Ajax eenmaal de gradeerde was het ook meteen ge beurd". Om de weg omhoog te hervin den moet Ajax er volgens zijn oud-voorzitter in de eerste plaats voor zorgen één geschikte accom modatie voor de gehele vereni ging, dus-inclusief de voetbalclub, te vinden. In zijn tijd zou dat de hoogste prioriteit hebben gehad. „Maar, als ik zo vrij mag zijn dat te zeggen, het heeft het hoofdbe stuur van ASC altijd aan visie met betrekking tot de accommo datie ontbroken". TIM BROUWER DE KONING Michiel Schapers tijdens de kwartfinale-wedstrijd in de Davis Cup tegen Pedro Cordeiro. Geen al te makkelijke tegenstander... doto anp> Huilen (1) Het spreekwoord 'ruilen doet hui len' geldt zeker voor de zaterdageer- steklasse van het vrouwenvoetbal-. In het bijzonder voor het tweede vrouwenteam van Ter Leede dat het slachtoffer is geworden van vreemd gehannes van tegenstander Escher Boys uit Den Haag. In het najaar van 1988 was de wedstrijd Ter Leede-Escher Boys vastgesteld maar de Haagse vrou wen bleek dat niet uit te komen. Er werd de opponent verzocht om het duel naar een doordeweekse avond te verplaatsen maar wegens het ge brek aan een lichtinstallatie leek dat Ter Leede geen goed idee. De Sassenheimers wilden de Ha genaars echter terwille zijn en had den er geen moeite mee om dan maar naar Den Haag te komen om aldaar het wedstrijdje te spelen. Dat betekende dat de return (Escher Boys- Ter Leede) dus naar voren werd geschoven. De bond ging in zoverre akkoord dat de wedstrijd voor 25 maart 1989 (de return) zou vastgesteld blijven als Escher Boys-Ter Leede. De ploe gen werden zelf vrijgelaten om er voor de Sassenheimers inplaats van een uit- een thuisduel van te maken. Ingewikkeld verhaal, maar met eni ge moeite is het nog te volgen. Op de 25e maart komen echter geen speelsters van Escher Boys opdraven in Sassenheim omdat, zoals later werd gemeld, geen speel sters voorhanden waren. Vorige week ontving Marion de Groot, wedstrijdsecretaris van Ter Leede, een brief van de KNVB dat de Hage naars twee punten in mindering hadden gekregen en de wedstrijd Escher Boys-Ter Leede opnieuw was vastgesteld op 6 mei 1989. De Sassenheimse vrouwen gaan er te recht vanuit dat de afspraak nog geldt en verwachten de opponent op het sportpark aan de Menneweg. Boys wist echter niets meer van de overeenkomst af'. De scheidsrechter heeft nog een uur tevergeefs op de tegenstander gewacht maar ondanks de telefoon tjes werd er geweigerd te komen. De Groot wordt er moe van. "Ze hebben erop gewezen dat de wed strijd Escher Boys-Ter Leede in het boekje vermeld staat en toen wisten wij het ook niet meer". Met een ko pie van de brief in de hand zal het Marion de Groot niet moeilijk val len haar. gelijk te halen hoewel ze het eigenlijk 'zat' is. "Eigenlijk hoeft het voor ons niet meer", be sloot ze. Speler en toekomstig trainer van FC VVV, Remy Reynierse, in De Volkskrant: „Ik wilde er al veel eerder mee op houden. Het betaald voetbal was en is mijn wereldje niet. Ik walg steeds meer van het gespuw en getrap en de drang naar financiën en presta tie. Hoe harder je tekeer gaat, hoe vaker je met de hak naar voren speelt, des te groter is de kans dat je het Europese topniveau haalt. Ne gen van de tien voetballers denken uitsluitend aan en in geld. Met hun geringe scholing hopen ze in dit vak miljonair te worden. Ik neem het ze niet kwalijk, maar de stimulans om ten koste van alles het doel te berei ken begint ongezonde vormen aan te nemen. En daar wil en kan ik niet aan meedoen". Beerschot-trainer Barry Hug hes in Voetbal International: „Het valt ook niet mee om hier aankopen te doen, een jongetje van tien jaar kost in België al vijfdui zend gulden". Hughes in Het Parool: „Van Doorneveld en Advocaat hebben bij Haarlem meer succes ge had dan ik, maar je hoort niets meer van die club. Dat was in mijn tijd anders. Het is maar watje wilt". Ajax-bestuurslid Uri Coronel over de benoeming van Michael van Praag als voorzitter van Ajax in Vrij Nederland: „Wij hebben op een gegeven mo ment gezegd: wat is dat nou voor on zin? Die man is capabel en als hij capabel is, is dat prima, ook al heet hij Van Praag. Het moet natuurlijk ook niet tegen je werken dat je de zoon bent van een vader die ook al voorzitter van Ajax is geweest". Non-actief Huilen (2) Huilen (3) Om alles goed te regelen stelden de ploegen samen een brief op. Daar mee wilden de Sassenheimers voor komen dat ze straks nóg een keer naar de residentie zouden moeten afreizen. Een kopie van die brief ging naar de KNVB. Echter, wie er het afgelopen week einde ook verscheen, geen Escher Boys. Dus weer fluks gebeld naar Den Haag waar men zich van de prins(es) geen kwaad wist. De Groot: "We hebben ze nog aan de brief herinnerd en ze gewaar schuwd dat ze van de KNVB nog een boete kunnen krijgen. Escher Trainer Vermunt zal Heeijansdam, kampioen in de zaterdag eerste klasse A, niet begeleiden in de strijd om de algehele amateurtitel van Ne derland. De trainer werd door het bestuur van de club op non-actief gezet. Aanleiding voor de maatregel was een interview, waarin Vermunt zich minder vleiend uitliet over voorzitter Van Peenen. Vermunt kwam eerder dit sei zoen al in conflict met het bestuur van zijn club. Volgens de trainer zou er zonder overleg een opvolger voor hem zijn gezocht. De overeenkomst met Vermunt zou daarom hoe dan ook geen vervolg hebben gekregen. De coach verkast naar SSS uit Klaaswaal. VB: „Wanneer je als trainer kunt be schikken over de as Baresi-Rijk- aard-Gullit-Van Basten, dan moet je met mij dus helemaal niet meer praten, begrijp je wel. Dan moet je naar de kerk gaan en Onze Lieve Heer op je knietjes danken voor het feit dat je zulke spelers hebt gekre gen. En daarna ga je lekker met je armen over elkaar in de dug-out zit ten genieten, achterover met een grote sigaar". bal: „Tegenwoordig kun je je je niet meer zo identificeren met een Ajax- speler. Volgend jaar kan hij wel bij Feyenoord spelen. Of bij PSV, nóg erger. Die Brabanders hebben ei genlijk nooit meegeteld. Als Amster dammers hebben wij ze altijd zitten katten en ze hebben ook altijd tegen ons opgekeken. De laatste twee jaar is het verschrikkelijke gebeurd: PSV is Ajax gaan dollen. Ook door slim mer te zijn, met bij voorbeeld de Rij kaard-affaire Maarten Spanjer in Voetbal: „Ik denk dat de meeste voetbal journalisten gemankeerde voetbal lers zijn. Jongens die het net niet ge haald hebben. Ik zou niet één voetbaljoumalist weten die ver stand van voetbal heeft". Rob Jacobs in Voetbal: „Tegenwoordig kom je op de twee de ring alleen nog vogelpoep tegen, behalve voor de wedstrijden tegen PSV en Ajax, dan wordt daar de be zem nog doorgehaald". Verslaggevers Frits Barend en Henk van Dorp in Nieuwe Revu: „Als Thijs Libregts een voetbal liefhebber is, rèst hem helaas één ding: wegwezen". Columnist Jan Mulder in De Volkskrant: „Voetballers voelen in het veld graag aan hun lui". Cambuur-trainer Sandor Popo- vics in Voetbal International: „Voetballers worden hoe langer hoe meer souteneurs". Rik Smits, Nederlands basket baller bij Indiana Pacers in Alge meen Dagblad: „De gesprekken tussen de spelers hier gaan altijd over geld". Voetbalmakelaar Appolonius Konijnenburg in Panorama: „In ben de armste Monegask. Maakt me niet uit, als je hier maar woont". Veendam-speler Boy Nijgh in Veendam Magazine: „Je zult mij niet snel horen zeggen dat ik niet kan voetballen". Rob Jacobs in Voetbal: „Misschien eindig ik nog wel eens bij SVV". Rik Smits in het Algemeen Dag blad: „Een haring, een frikandel spe ciaal of een goulash-kroket, daar zou ik een moord voor doen". Marathon-loper Gerard Nijboer in Het Parool: „Ik ben autoritair, maar wel eer lijk". Columnist Frans Kotterer in Het Parool over bondscoach Thijs Libregts: „Om rampen te voorkomen, moet deze gecoiffeerde regenjas zo snel mogelijk weg".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19