Kater voor Roodenburg Altior zit Lugduniim opnieuw dwars VVV sleurt Veendam mee ZLC maakt einde aan zegereeks van Kickers Zevenklapper voor vrouwen Oegstgeest Veldslag in het stadion van Athene SJC haalt in slotminuten punt weg: 2-2 Russen weer oppermachtig bij turnstrijd MAANDAG 8 MEI 1989 TER AAR - Altior heeft al lang en breed afscheid genomen van de tweede klasse. Maar in plaats van de strijdbijl te begraven, hak ken de Langeraarders nog wild in het rond. Lugdunum maakte gis teren kennis met de bloeddorstig heid van de degradant die terecht de spot drijft met termen als 'handjeklap' en 'vriendendienst'. De Leidenaars verlieten met een 1-1 stand het plassendorp en vier den de puntendeling als pure winst in de hevige degradatie strijd. Gedeelde smart is halve smart en daarom wilde Altior de ploeg van Hennie de Klerk graag mee sleuren in de afdaling naar de der de klasse. De debutant pakte dit seizoen bijna het maximale aantal punten (drie) van de Leidse oppo nent. Een voortzetting van de on derlinge confrontaties was dus welkom. Na eerder dit seizoen in de ei gen Kikkerpolder al te zijn ver rast (3-4) moest Lugdunum in de Langeraarse polder weer bijna door de knieën. "We zijn gered door de gong", zuchtte trainer Hennie de Klerk. Dezelfde gong geeft aan dat de laatste ronde in aantocht is. Komende zondag speelt Lugdunum thuis tegen koploper Voorburg. Als alles te genzit heisen de Voorburgers in Leiden de kampioensvlag en dompelen tegelijkertijd de Kik kerpolder in rouw. Na UVS zou de tweede bewoner van het sport complex kunnen afdalen naar la gere regionen. Het is de onaange naamste variant die denkbaar is voor de groenhemden. In werke lijkheid is alles nog mogelijk. Lugdunum strijdt met zeven an dere clubs om de negende plaats te ontlopen. Die plek betekent immers een degradatieduel tegen de nummer negen van de andere tweede klasse. Stress In Langeraar werd gisteren voor de zoveelste keer weer eens gede monstreerd dat dit seizoen in de tweede klasse A stressbestendig heid een groter goed is dan voet balvernuft. Na een 0-1 ruststand gierden de zenuwen door de Leid se kelen. Een fel en aanvallend spelend Altior zette Lugdunum het mes op de keel, aangevoerd door een al even felle aanhang. Dat het achter de kerk langs de Langeraarse plassen lelijk kan spoken, ondervonden al meer ploegen dit seizoen. Na een overtuigend eerste half uur verkrampte het spel van de gasten zienderogen. Dat was niet nodig geweest als spits Frans Sjardijn wat doeltreffender was geweest. De geroutineerde aan valler zette zijn ploeg na zes mi nuten met een afstandschot op voorsprong, maar vergat daarna de thuisclub definitief plat te leg gen. Vrij voor doel kopte Sjardijn een zuivere voorzet van Bert Bak ker naast het doel en een venijnig schot van de Leidenaar werd nog net door keeper Robert Jan Poel- wijk gestopt. Penarie De penarie waarin Lugdunum la ter geraakte, mag niet op het con to van Sjardijn worden gescho ven. Het complete Leidse team (zonder de geschorsten Robert de Roo en Harm de Vos) liet zich naarmate de wedstrijd vorderde meer en meer in de hoek druk ken. "Het is aan de ene kant de angst voor degradatie die ons par ten speelt. We spelen daardoor verkrampt. Aan de andere kant kun je sommige spelers verwijten dat ze niet gedisciplineerd ge noeg bezig zijn. Vóór en tijdens de wedstrijd. Vandaag kwam er weer één te laat en een ander moest nog terug naar huis om zijn voetbalschoenen te halen. Dat kan niet in deze belangrijke fase van het seizoen waarin iedereen op scherp moet staan", meende De Klerk na afloop. Na een tamme eerste helft koos zijn collega Van Dam voor een aanvallende speelwijze die Lugdunum duidelijk verraste. Ondanks de afwezigheid van een handjevol geschorsten en gebles seerden lieten de oranje-zwarten toen een knap staaltje voetbal Druk Op het middenveld gaf Lugdunum alles prijs. Het gevolg was dat de verdediging bijna be zweek onder de voortdurende druk. Gelegenheidsaanvoerder Cees van Tongeren deed er alles aan om de rust te bewaren, maar de libero kon niet verhinderen dat om hem heen de ene na de an dere Altior-speler vrij opdook voor keeper Wim Eradus. De Leidse doelwachter hoefde slechts één keer te capituleren. Een effectvol schot van verdedi ger Willem Fransen verdween buiten zijn bereik in de kruising: 1-1. Voor de rest sprong Altior te slordig om met de kansen* was Eradus op zijn post of bracht Jeroen Brussee redding op de doellijn. Altior-uitblinker Peter Ouwerkerk - hij gaat zijn geluk beproeven bij Alphense Boys - en aanvoerder Louis van der Hoorn hadden weinig geluk met respectievelijk een schot en een kopbal. De tegenstoten van de zuchten de en kreunende bezoekers wa ren van een mager gehalte. Sjar dijn was nog twee keer dicht bij een treffer, maar kreeg telkens zijn voet niet lekker tegen voor zetten van Cees Schouten en Bert Bakker. Daarom bleef het tot de laatste seconde zweten in de Leidse gelederen. De geur van het angstzweet zal voorlopig nog wel een weekje rond de Kikkerpolder hangen. ROB VAN DER ZANDEN LEIDEN Kampioen Kic- kers'69 heeft zijn ongeslagen sta tus dit jaar niet vast kunnen hou den. Tegen het bezoekende ZLC werd met 1-0 verloren. De Leidse derby Oranje Groen-VNA werd een prooi voor de thuisclub (2-0). AFD. LEIDEN ZO. Randstad Sport - MMO 1-1 Een wedstrijd met prestige waarbij het venijn in de staart zat. Hans Disseldorp zette MMO op een 0-1 voorsprong, waarna Ron den Hollander de thuisclub weer aan de gelijkmaker hielp. Nico van As schoot eerst voor Rand stad Sport op de paal en kon later het veld verlaten toen hij het aan de stok kreeg met zijn directe te genstander. Warmunda - ASC 2-2 Een gezapig potje waarbij de clubs uiteindelijk tot een punten verdeling kwamen. Gé van Dam en Ted van Rijn waren de produk- tieven voor Warmunda. Bij ASC zorgden Wim Meutstege en Freek Wisselink voor de treffers (2-2). Oranje Groen - VNA 2-0 De broederstrijd tussen de clubs van Koos en Isaac van Weerlee werd gewonnen door de ploeg van de oudste. Alan Ruben en Michel van der Broek waren verantwoordelijk voor de treffers. Alkmania - Bernardus 1-0 Al in de beginfase schoot Ed Muller Alkmania op voorsprong. Zonder veel moeite werd die stand ook in de tweede helft ge handhaafd. Kickers '69 - ZLC 0-1 De kampioenen waren nog steeds in een feestroes zodat van echt goed voetbal geen sprake kon zijn. ZLC pakte het iets seri euzer aan en kreeg dan ook de be tere kansen. Uit één van die mo gelijkheden scoorde 'Good Old' Sjaak Matters voor de Leidse club de winnende treffer. Leidsche Boys - Teylingen 0-0 "Zomeravondvoetbal", was het commentaar van beide clubs. Daar komt nog eens bij dat Tey lingen al weken de weg naar het doel niet meer kan vinden. Ter Leede verslaat HBSS: 4-2 LEIDEN Ter Leede heeft de competitie in de interregionale klasse (zaterdag) nog eenmaal haar kracht getoond door HBSS met 4-2 te verslaan. Oegstgeest (hoofdklasse) had er tegen Wou- brugge duidelijk zin in en produceerde op vijandelijk terrein een overval ste zevenklapper: 0-7. De zondaginterregionalen van Iduna verloren met 2-1 van Haastrecht terwijl in de hoofdklasse De Sleutels met De Spartaan een 1-1 overeenkwamen. VCS be hield door een 2-0 zege op UDO een beste kans op het kampioen schap maar dan dient KFC de naar vanavond verplaatste wed strijd tegen SJZ in Zoeterwoude te VROUWENVOETBAL In de eerste helft speelde Ter Leede tegen HBSS een prima partij met als uitblinkster Annet Beerendonk. Mary Pelgrim en Jenny van der Mark zetten de Sassenheimse vrou wen al voor rust op een onoverbrug bare 3-0. Die voorsprong werd ove rigens onder meer knap verdedigd door een andere uitblinkster, laatste vrouw Dorien van Nobelen, die Corina Jansen op die plek knap verving. Ria Bröklin bracht HBSS iets dichterbij, maar Beerendonk vergrootte direct daarop de marge ATHENE (AFP) - Het duel tus sen Olympiakos Piraeus en AEK Athene is gisterten in een heuse veldslag geëindigd. Aan hangers van beide clubs, die streden om het landskampioen schap, gingen elkaar na de wed strijd te lijf. Er vielen 45 gewon den, van wie er één in het zie kenhuis moest worden opgeno men. Een deel van de zittribune werd volledig verwoest. De Griekse politie kon de vechtersbazen slechts met grote moeite scheiden. Vier heethoof den werden gearresteerd. Daarvoor hadden de spelers van beide clubs met hun brute optreden de lont aangestoken. De arbiter stuurde drie spelers van de thuisclub uit het veld en één van AEK. De thuisclub AEK won met 0-1, waardoor het kampioen werd. Brondy heeft de Deense dubbel gewonnen. Na het beha len van de titel won de ploeg ook de beker door Ikast met 6-3 (na verlenging) te verslaan. weer. Nancy Brouwer tenslotte hield de nederlaag voor de Haagse formatie nog dragelijk. Woubrugge speelde tegen Oegst geest met een aantal invalsters en daar hebben de Oegstgeester vrou wen goed van geprofiteerd. Al voor rust koesterden de Voscuyl-be- woonsters (met tien speelsters in een pretopstelling), bij wie Yvonne van de Vegte een sterke wedstrijd speelde, een 0-3 voorsprong en daarna is de thuisclub er niet meer aan te pas gekomen. Anja van Bors- sum (3x), Liesbeth Hugenholtz, An- nelies Oskam (2x) en Josée van de Beek legde de zevenklapper vast. Onschatbaar Voor Haastrecht was vrouweninter national Riana van Dam tegen Iduna weer van onschatbare waar de. Van Dam nam voor het hard spelende Haastrecht beide treffers voor haar rekening en pas daarna kregen de vrouwen uit Pijnacker iets in de melk te brokkelen. Iduna zette alles op alles. Het overwicht van de bezoeksters werd echter slechts voor de helft beloond. Al leen Versteeg wist het doel van de opponent te treffen. De Sleutels heeft tegen De Spar taan lange tijd het inititaief gehad, kreeg de betere kansen, maar kon niet tot de juiste afwerking komen. Kansen voor Natasja Kruts en Ma- riëlle Bavelaar gingen verloren. Vrij onverwachts kwamen de bezoek sters op 0-1 en De Sleuetls raakte daardoor ietwat van slag. Nadat de Leidse vrouwen zich hadden her steld werd op zoek gegaan naar de gelijkmaker die door Bavelaar werd bewerkstelligd. De Spartaan raakte hierdoor de kansen op het titel kwijt. Lange tijd heeft UDO in de uit beurt stand kunnen houden tegen titelkandidaat, hoewel de Haagse vrouwen volop kansen kregen. Hoekschoppen deden de Oegst geester vrouwen uiteindelijk de das om want daaruit scoorden Marieke Eenink en Anneke Plug. UDO kreeg in de counter te weinig moge lijkheden om iets aan de zege van de VCS, dat met spanning de van avond te spelen wedstrijd SJZ-KFC afwacht, af te doen. SJC-verdediger Peter Alkemade kan niet verhinderen dat Glenn Helder (rechts) de bal voorzet LEIDEN Na een snelle treffer zou het gedegradeer de SJC als een willoos slachtoffer van Roodenburg geveld worden, zo was de verwachting. Hoewel de rea listen daar direct aan toe voegden dat een doelpunt loos eerste half uur Rooden burg in problemen zou bren gen. Het doelpunt viel bin nen tien rhinuten en werd af gekeurd, het eerste tegen doelpunt viel in de een-en- dertigste minuut. Toch wist de thuisploeg met hard wer ken de achterstand na de rust in een 2-1 voorsprong om te buigen. Groot was daarna de kater, toen een stuiterbal vlak voor tijd de stand weer gelijk trok. Het gelijkspel houdt Roodenburg in de degradatiezorgen. Volgende week, tegen Tonegido, zal er zeker een punt mee naar huis moeten om eventueel aan een na-competitie te ontsnappen. „Ze hebben het aan zichzelf te danken. Wij zijn in de tweede helft niet uit ons zestien-me ter gebied geweest", zo moest SJC- coach Jan Faas toegeven. Rooden burg had de strijd inderdaad diver se malen kunnen beslissen. Tegen het sportief strijdende SJC wisten de Leidse spitsen geen raad met een overvloed aan kansen. Het ontbrak dit maal niet aan bruikbare voorzet ten, noch aan mankracht in het vij andelijke doelgebied. Het ontbrak slechts aan het beslissende tikje. Bescherming Met name Marcel van de Burg had telkens te veel tijd nodig om de bal richting te geven. Trainer Wim Rijs- bergen nam zijn aanvoerder echter in bescherming: „Op dit veld moet je de bal eerst controleren, voordat je kan schieten. Directe schotpogin gen vlogen alle kanten uit". Roodenburg begon fanatiek. Glenn Helder maakte zijn overstap naar het. profvoetbal volledig waar en leverde een gave voorzet af op Marcel van der Burg, die in het lege doel kon tikken. Scheidsrechter Gerrets meende dat de bal kort voordat de voorzet werd afgeleverd al achter de lijn was geweest. Een minuut later trof Ronald Jansen de paal. Tegelijkertijd slopen er onzorg vuldigheden in de defensie. Een splijtende pass van de teruggekeer de Noordwijkse spelverdeler Peter Ruigrok bereikte de snelle Jos Al ders, die Luc Kok achter zich liet en de bal over doelman John Ruigrok lepelde: 1-0. De tegenslag was nau welijks verwerkt, of Jan van de Berg (kopbal op de lat) en Marco de Ridder (schot gekeerd door Ruig rok) hadden de strijd kunnen beslis- PEC pakt kostbaar punt bij Feyenoord DEN HAAG (ANP) - De strijd om het kampioenschap in de eredivisie van het betaalde voetbal lijkt be slist, die om degradatie bijna. VW stond al bijna mqt twee benen in de eerste divisie. Dit weekeinde sleep te de ploeg uit Venlo Veendam mee in zijn vrije val. De formatie van Ni- enhuis verloor in de' Koel van VW (2-1), dat daarmee zijn sportieve plicht deed. Niets lijkt degradatie voor beide ploegen nog te kunnen voorkomen. In Venlo toonde geen van de twee zich overigens eredivi sie-waardig. Wie verder een stapje terug moet doen is nog minder duidelijk. PEC Zwolle staat er vrij slecht voor, al kon het gelijke spel bij Feyenoord (1-1) worden uitgelegd als een winstpuntje. Van der Waart maakte gelijk, nadat Metgod de score had geopend. De Zwollenaren hebben echter een gat dicht te maken van twee punten, op RKC, Willem II of MW. Van dit drietal leed slechts Willem II verlies. Tegen Den Bosch, evenals vorig jaar bezig aan een krachtig slot, werd het 5-1. MW won weer eens. In Maast richt werd Sparta verslagen, 2-0. Voor de Rotterdammers stond niets meer op het spel. RKC hield een punt over aan de uitwedstrijd tegen Haarlem, 1-1. De debutant uit Waal wijk had zich bijna veilig kunnen stellen, maar verprutste de simpel ste mogelijkheden. De strijd om de plaatsen die recht geven op deelneming aan het Eu ropese toernooi om de UEFA beker, is eveneens nog geheel open. Feye noord liet een belangrijk punt lig gen, maar de belagers Roda en Twente verloren er twee. Roda ver keek zich in het Oosterpark-stadion op FC Groningen, dat won dank zij een doelpunt van Roossien. FC Twente liet zich in de Galgenwaard afbluffen door FC Utrecht (2-0), dat zich nu zeker zal handhaven. Eerste divisie Ondanks de zege van NEC blijft Vi tesse in de eerste divisie de beste kansen houden om de reguliere competitie als eerste te beëindigen. De triomf op NAC bracht de Nijme- genaren op gelijke hoogte met de provinciegenoot uit Arnhem. Vites se heeft echter nog een wedstrijd te goed. FC Den Haag en Excelsior komen ook nog in aanmerking voor de hoofdprijs. Van de top-vier leed Ex celsior een gevoelige nederlaag. Boere velde namens De Graafschap het vonnis. Hij scoorde na achttien minuten. Drie minuten voor tijd verdubbelde Boere de voorsprong. NEC - NAC, ooit een gimmick in de eredivisie, was dit weekeinde het beste bezochte duel in dé op een na hoogste voetbalafdeling. Er waren 5000 kijkers. Kooien en Van Wan- rooy zorgden voor de doelpunten van NEC: 2-0. FC Den Haag had zich een iets gunstiger positie kunnen verwer ven: Desondanks waren de Hagena ren content met het punt dat bij AZ was weggegrist. De doelpunten (De Roode voor Den Haag en De Groot voor AZ) waren al na elf minuten gemaakt, waarna er verder weinig gebeurde. Schot vaardigste formatie was Heerenveen. Dé Jonge en Van Dijk troffen tegen Telstar ieder twee keer doel: 4-1. Drie punten achter Excelsior is Heerenveen echter niet meer dan de aanvoerder van de ach tervolgers. De Friezen hebben, net als NEC en Go Ahead Eagles, al een periodetitel in bezit. Krachtig Na rust wist Roodenburg het hoek schoppen-saldo binnen tien minu ten van 0-4 naar 5-4 om te buigen. De belegering van het Noordwijkse doel was zo krachtig dat SJC in de tweede helft nauwelijks aan balbe zit toekwam. De half-geblesseerde laatste man Peter Marijnen mocht af en toe een achterbal direct bij de tegenstander inleveren. De verlossing van het Leidse lij den kwam een kwartier voor tijd. In de zoveelste scrimmage behield John Verschoor het overzicht. Hij schoof de bal naar de vrij staande Helder die de verste hoek vond. Roodenburg ging door voor de winst: Richard Gottmer hield een bal binnen en gaf Marcel van der Burg de gelegenheid eindelijk raak te schieten. Met nog vijf minuten te spelen maakte Roodenburg echter de klas sieke fout. Men ging verdedigen. SJC nam een vrije trap te snel voor Roodenburgse begrippen en Ruud Alkemade kon vrij uithalen: 2-2. De van richting veranderde bal bete kende kostbaar puntverlies voor de Leidenaars. Rijsbergen was nauwe lijks te spreken: „Nu moeten we volgende week een heel zwaar punt halen. En we kunnen niet verdedi gend spelen of wachten tot het bal letje een keer verkeerd valt. Tone gido is gevaarlijk, het scoorde dit weekeinde vier keer." REMMELT OTTEN STOCKHOLM (ANP) - Het acht tiende toernooi om de Europese turnkampioenschappen voor man nen in Stockholm heeft het wel haast traditionele Russische over wicht te zien gegeven. Met vier maal goud, drie keer zilver en één bron zen medaille sloot turnnatie num mer één deze titelstrijd af. Valentin Mogilnyi de 23-jarige Russische veteraan imponeerde na drukkelijk en bewees de goede vorm waarin hij momenteel ver keert. De overwinningen die hij boekte bij het paardvoltigeren en de paardsprong deden niets aan de hulp die hij zaterdag van de Russi sche juryleden nodig had om in de meerkamp aan zilver te komen. Dat was ook bijna traditiegetrouw de smet op dit kampioenschap, waarin de Russische delegatieleider Arka- jev zich dusdanig manifesteerde dat dit in het voordeel van zijn landge noten uitpakte. De zeskamp leverde zaterdag ver rassend winst op voor de 19-jarige Igor Korobsjinski met een totaal van 58,10 punten. Mogilni bleef vijf honderdste punt achter. Tijdens de toestelfinales was de overwinning van de Bulgaar Kalo- fer Christosov op de brug en die van de jeugdige Oostduitser Andreas Wecker aan het rek het verras sendst. De Nederlandse deelnemers hebben in de toch matig bezette Globe-arena zeker niet teleurge steld. De nieuwe aanpak van bonds- trainer Dieter Weymans begint nu duidelijk vruchten af te werpen. Vooral in fysiek opzicht presteren de Nederlanders beter dan twee jaar geleden in Moskou en ook bij de we reldtitelstrijd in Rotterdam. Het Ne derlandse drietal verdween on danks de strengere normen die het nieuwe waarderingsregelement se dert begin dit jaar aangeeft uit de staart van het klassement, waarin ze de laatste tien jaar hebben vertoefd. Nationaal kampioen Jan Mantel, die een zwak moment kende bij zijn ringoefening, werd 43e met 49.75. Willem Geurts bezette de 45e plaats met 49,55 en junior Christian Selk eindigde met 48,50 op de 47e plaats. Paard bezwijkt na cross country BADMINTON (Reuter) Tijdens de internationale military van Bad minton is zaterdag het 14-jarige paard Skoldmons Unik van de Zweedse amazone Anna Hermann omgekomen. Het dier bezweek kort na het beëindigen van de cross country, die ging over een traject van 6,8 kilometer met in totaal 31 hindernissen. De combinatie bezette op dat mo ment de tweede plaats in het klasse ment achter de sterke Brit Ian Strak met Murphy Himself. Vorig jaar vonden tijdens de an dere belangrijke jaarlijkse military in Engeland, in Burghley, één deel- nemer,(de Engelsman Mark Davies) en twee paarden de dood. Wassenaar ziet het nog zitten LEIDEN Bij vierdeklasser Was senaar heeft men weer nieuwe hoop op lijfsbehoud. Op het VUC-terrein werd gisteren in de verlenging de beslissingswedstrijd voor degrada tie tegen Duindorp SV met 1-0 ge wonnen. Rob Eijsveld was voor Wassenaar, dat nu met Unitas Lei den en het Haagse WIK een nacom- petitie moet spelen, de gevierde VOETBAL - De Zwitserse club Young Boys heeft de Zweedse in ternational Roger Ljung gecontrac teerd. De verdediger van Malmö FF, die acht interlands speelde, tekende een verbintenis voor drie jaar. Met de transfer is een bedrag gemoeid van negen ton. De vereniging uit Bern heeft met Anders Limpar en Björn Nilsson al twee Zweden in dienst. Twente-spits Piet Keur (links) in duel met Utrechter Johan de Koek. FC Utrecht speelde zich via een 2-0 overwinning veilig. (foto anp)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15