Allergie is tol van de welvaart Sieraden zelf maken, snel en voor weinig geld Oorzaak van allergie lichamelijk Allergie. Zeker één op de zeven Nederlanders heeft er last van of heeft er aanleg voor. En de jongste bevindingen wijzen zelfs al in de richting van één op de vijf. Sommigen raken volledig in een isolement, anderen moeten verhuizen of hun werk opgeven. Toch wil het hoofd van het Centrum voor Allergologie en Immunologie De Klokkenberg in Breda, dr Z. Pelikan, over niets of niemand de banvloek uitspreken. "Het leven moet toch prettig blijven. Ons leven is ondenkbaar zonder risico's. Sterker nog, het hangt van risico's aan elkaar". het ten dele eens, ten dele oneens. Mijn uit- gangspunten zijn: 1) mensen moeten geen rechten kunnen ontlenen aan puur biolo gisch ouderschap, maar wel aan sociaal ver zorgerschap; 2) sociaal verzorgerschap wordt bepaald door de kwantiteit en kwali teit van de contacten verzorger-kind en niet puur door de woon-huwelijksituatie; 3) voor de toekomst is het belangrijk dat kin deren vanaf de geboorte door meer dan één volwassene intensief worden begeleid, mo nopolievorming in de zorg voor een klein kind maakt de macht van de verzorger on aanvaardbaar groot; 4) om de zorg niet tra ditioneel in handen van vrouwen te laten (waarmee ook ongelijkheden tussen man nen en vrouwen in stand worden gehou den), is het goed als ook mannen deze zorg op zich nemen. Samengevat: geen nadruk op donor schap, geen nadruk op gezin, geen nadruk op seksualiteit van de verzorgers, geen na druk op de woonvorm, wel nadruk op kwa litatief goede begeleiding van meerderen, mannen en vrouwen. Het is toch rationeel noch gevoelsmatig logisch dat een vader die zich door zijn vrouw laat verzorgen, bij zijn gezin woont en verder alleen nog bezig is met zijn carrière, bij een scheiding (schei dingsmotief: 'we zagen pa nooit') wèl rech ten heeft op omgang, terwijl de buurman die dagelijks vier uur wat met Klaasje speelt dat recht na een ruzie met de ouders wordt ontzegd. Ik heb me er vaak over ver baasd hoe de macht van de ouder werd ge accepteerd als na een scheiding het contact tussen kind en grootouder verbroken werd. Van mij hadden sommige grootouders een omgangsregeling mogen eisen. Kunnen we niet onze gefixeerdheid op woonsituatie en huwelijksband een beetje loslaten, wat afraken van de gedachte dat als een kind maar met vader en moeder in een gezinshuis leeft alles oké is? Als dat lukt, hoeven we ook niet meer bang te zijn dat twee lesbische vrouwen onvoldoende man-identificatie bieden (Brinkman voor de tv). Manspersonen genoeg in de omge ving. Maar ze moeten wèl de kans krijgen; niet de muren van het gezinshuis strak rond het kind optrekken. We wilden toch zo graag dat mannen voor kinderen gaan zor gen; hele theorieën zijn er ontwikkeld dat daar de basis voor vernieuwing in de rich ting van grotere gelijkheid tussen mannen en vrouwen ligt. Misschien kunnen we het wettelijke ge zeur over zaaddonors nu achter ons laten; het zijn namelijk buitengewoon oninteres sante mensen. Ze zijn er altijd al geweest; het slippertje of de verhouding van de ge huwde vrouw die zwanger werd van een derde en dat voor haar man en kind ver zweeg. Je moet er niet aan denken dat al de ze zaaddonors vaak wel op de hoogte van hun biologisch vaderschap omgangsdrif ten via de rechter gaan uitspelen. Zo scheppen we de ruimte om een veel belangrijker concept in te voeren in ons rechtsbestel: de zorgdónor. Dat kan samen gaan met biologisch ouderschap maar hoeft niet het geval te zijn. Bij 'zorg' gaat het om verantwoordelijkheid, dagelijks bezig zijn met het kind, aandacht voor en betrok kenheid op haar/zijn leven. Een kind kan bijvoorbeeld vier zorgdonors hebben. Zou den twee ervan ruzie krijgen met een derde dit hoeft absoluut niet te gebeuren, kijk maar naar de dagelijkse praktijk om ons heen waarin meerderen vredelievend klei- Dr. Z. Pelikan:"Allergie is een richtlijnen geven. moeten betalen. Zoals hartin farcten en kunstgebitten dat zijn. Maar ik kan en wil als al- lergoloog die klok niet terug draaien. Het gebruik van kunststof in contactlenzen en in kunstgebitten betekent wèl vooruitgang. En wie heeft er tegenwoordig geen planten in huis? Stel je voor dat ik het principe van de gastronomie - een aantrekkelijke aanblik, geur en smaak van de maal tijd- ter discussie zou stellen. Dat kan niet, al is het wel zo dat ik hoop op meer steun van de kant van de industrie bij het zoeken naar de bestandde len in hun produkten die de volstrekt individueel allergieën veroorzaken. Als een kaasfabrikant een kaas kan maken, waar allergiepa tiënten geen last van krijgen, heeft hij daar vanzelfspre kend ook zelf profijt van". Het mag duidelijk zijn dat dr Pelikan vanuit zijn bevin dingen -en de wachtlijst op zijn kliniek van 35 medewer kers loopt al in de maanden geen moreel oordeel over on ze hedendaagse leefwijze wil vellen. Zelfs niet over de ma nier waarop wij met ons milieu omgaan. "Milieu is een externe fac tor die wel degelijk van in- l, daarom kan ik geen algemene (Foto P. Hansen) vloed kan zijn op allergie. Maar op dat terrein is weinig te bewijzen. Ik ben niet in een positie daar een heksenjacht tegen te ontketenen. Het is zonneklaar dat het niet goed is om in een van luchtverontrei niging vergeven stad te wo nen. Maar ik heb hier ook wel boeren gehad die moesten stoppen omdat ze niet tegen koeien of varkens kunnen. Die voelen zich in zo'n stad een stuk beter. Nogmaals: al lergie is een volstrekt indivi dueel verschijnsel. En hoe meer ik ervan te weten kom, hoe terughoudender en be scheidener ik word". Z0RGD0N0R door Jan Reynders Oorzaak vinden is vaak zoeken naar speld in hooiberg Mr. D. Pessers reageerde tegen de pers dat er gelukkig een einde is gekomen aan de commotie over de rechten van donors. Ze stelde: "Voor lesbische vrouwen is nu de boodschap: laat niet zoveel feitelijke contacten ontstaan met de donor dat er een nauwe persoonlijke betrekking ontstaat met het kind, als je wilt voorkomen dat hij het recht op een bezoekregeling kan af dwingen". K ïmimiAN FN Het zit me niet lekker. Met alle drie ben ik Veertien jaar geleden zette Pe likan samen met zijn echtge note, de kinderarts dr M. Peli- kan-Filipek, in De Klokken berg een afdeling allergologie- Hmmunologie op. Hij was daarmee een van de pioniers in deze nog jonge tak van de medische wetenschap. Onder tussen neemt het aantal pa tiënten met wie huid- long- en keel- neus- en oor-artsen geen raad weten, hand over hand toe. Dagelijks bezoeken vijftig of meer patiënten het centrum in Breda, terwijl er voortdu rend een kleine twintig zijn opgenomen. En zij vormen nog maar het topje van de ijs berg. Allergie is een voor een leek bijna hopeloos gebied. Wel haast nergens lijkt de diagno se zo moeilijk. Er zijn. op zijn minst 350.000 stoffen waar voor mensen overgevoelig kunnen zijn. "Elke seconde staan we onder invloed van -honderden allergenen. Maar voor welke daarvan iemand gevoelig is en van welke ie mand daadwerkelijk last krijgt, kan pas na uitgebreid Allergieën hebben een licha melijke oorzaak. De vaak ge hoorde veronderstelling dat allergie 'iets psychisch' is - en soms wordt daarmee 'aanstel lerij' bedoeld - moet naar het rijk fabeltjes worden verwe zen. Eenmaal bestaande aller- gie kan echter wel door psy chische factoren beïnvloed worden. Allergenen, die-de allergi sche reacties veroorzaken, zijn in enkele hoofdgroepen in te delen: 1. Aero-allergenen: stoffen die zich door de lucht ver spreiden en worden inge ademd, maar ook wel via het oog of de huid het lichaam kunnen binnendringen. Hier toe behoren bijvoorbeeld huisstof en mijten, stuifmeel van gras, bloemen en bomen, huidschilfers en haren van dieren, mest, meel, houtzaag sel, kapok en niet te vergeten schimmels, die in een vochtig land als het onze geducht van zich doen spreken. Er zijn er ongeveer drieduizend be kend. 2. Allergenen in levensmid delen die door consumptie in het lichaam terechtkomen. Dat is een eindeloze rij, waar toe onder meer behoren: melk en melkprodukten, cacao, chocola, noten, specerijen, vis, aardappelen, groente, fruit, bier, wijn. Verder zijn geur-, kleur- en smaakverbe- teraars erkende boosdoeners in deze groep. 3. Contact-allergenen, die door aanraking reacties kun nen veroorzaken. Voorbeel den hiervan zijn zeep, poets middelen, metalen, parfums, cosmetica, brilmonturen', kunstgebitten, lakken, ver ven, rubber en plastic. 4. Geneesmiddelen. 5. Een restgroep waarin on der andere bijen- en wespen beten thuishoren. Via ademhalingstesten kunnen een aantal allergenen worden opgespoord. Peter v. Holland kleedt PSV-elftal Sinds enige tijd lopen de spe lers van PSV, als ze er repre sentatief uit moeten zien, in pakken van de Roosendaalse mode-ontwerper Peter van Holland. Ook de das en het overhemd dat de heren voet ballers daarbij dragen, zijn originele 'Peter van Hol land's'. "Ze zien er te gek uit", zegt hij Peter van Holland heeft zo zijn eigen filosofie rond het 'uitgaanstenue' van PSV. "In mijn ogen hebben voetballers altijd een blazer aan, of soms een ruig pak dat eigenlijk geen pak is. Ik bekijk die jon gens anders. Ik benader ze als zakenmensen. Het gaat bij die gasten ook om de poen hoor. Nou en dan mogen ze ook als zakenman overkomen". Vandaar het tweedelig kos tuum, in grijs, met een vleugje groen en lila erin. De revers zijn opgesneden, een dubbele rij knopen, de broeken heb ben een dubbele bandplooi". Een stel overhemden en das sen maken de zaak compleet. ne kinderen opvangen dan is het niet juist die derde gewoon weg te schuiven. Door de rechter afgedwongen bezoekre gelingen lijken mij vooreerst niet in het be lang van alle betrokkenen (geldt ook bij echtscheiding). In dergelijke gevallen is er bemiddeling nodig via een buitenstaander, voor het gemak even de 'zorgbemiddelaar' genoemd. Mocht de zaak uiteindelijk en jammer genoeg toch bij de rechter belan den, dan kan die zorgbemiddelaar ook uit spraken doen over de kwaliteit van de rela ties tussen de verschillende zorgdonors en het kind. We moeten het ons in deze complexe we reld, waarin veel van de nieuwe wereldbur ger wordt gevraagd, vooral niet al te gemak kelijk maken via de kwaliteit verhullende formule mannetje-vrouwtje-huisje-kindje. Het was nauwelijks nog nieuws; de zaak van de lesbische moeders en de zaaddonor die een omgangsregeling met het kind wenst na een ruzie met de twee verzorgen de ouders. Het gerechtshof in Amsterdam bepaalde dat een spermadonor geen aan spraak kan maken op een omgangsregeling met het kind dat uit zijn zaad verwekt is, als er geen sprake is van een gezinsverband. Daarmee vernietigde het hof een beslissing van een Utrechtse kinderrechter. Volgens haar was de donor wel 'ontvankelijk', om dat hij het kind vaak bezocht; een bezoek regeling achtte zij echter niet in het belang van het kind. onderzoek worden bepaald. En dan vaak nog maar voor een deel. Allergie is een mo zaïek van duizenden steen tjes. Die krijgen we nooit alle maal bij elkaar. Bij de huidige stand van wetenschap ben ik tevreden als ik zoveel steen tjes kan verzamelen dat ik het motief kan vermoeden". Loopt de geneeskunde in zijn visie per definitie al ach ter de natuur aan, waar het gaat om allergie geldt dat in nog sterkere mate. De aandoe ning kan zich in principe in al le organen voordoen en de oorzaken kunnen uit alle hoe ken komen en zich in de meest onverwachte combina ties voordoen. Het kan hem zitten in de melk of in de cho colade, maar ook in de zeep, het vochtige huis, het gras of de duiven van de buurman. Je kunt het hebben door inade men, maar ook door con sumptie, aanraking, medicij nen of insectenbeten. Verkeerd "En dan nog kan het onder zoek je in eerste aanleg volko men op het verkeerde been zetten. Ik heb hier een duiven melker gehad met een duiven melkerslong. Dan is het heel eenvoudig om te zeggen: weg met die duiven. Maar het bleek dat die man het vooral in het weekeinde had. Laat die man nu allergisch zijn voor bier. Om daar zo snel en efficiënt mogelijk achter te komen, moetje een goede ver standhouding opbouwen met je patiënt. Met louter tech nisch onderzoek kom je er niet als allergoloog. Je moet een relatie hebben met je pa tiënt. En dan nog moeten we hem soms enkele weken op nemen om meer over zijn aan doening te weten te komen". En zelfs dan is genezing lang niet altijd gegarandeerd. Toch schat dr Pelikan dat ne gentig procent van zijn pa tiënten er door de behande ling in elk geval op vooruit gaat. De aard van die 'behan deling' kan echter zeer uiteen lopend zijn. Regelmatig schrijft Pelikan medicijnen voor. Vaak geeft hij richtlij: nen mee: doe de vloerbedek king weg, eet geen kaas meer, stop met drop, drink geen ro de wijn meer of drink hele maal niet meer of gebruik geen biologisch actieve was middelen. Het komt echter ook voor dat hij nog verder moet gaan. De azaleakweker die nu uitgerekend allergisch is voor azalea's en daar vier uur per nacht van wakker ligt, in de oudheid hadden kralen grote economische waarde. Ruim 2500 jaar lang accep teerde men in heel Afrika ket tingen van glazen kralen als betaalmiddel. De bekendste 'geldkralen' zijn de mille-fiori- kralen voorzien van prachtige versieringen die waarschijn lijk het eerst door de Feniciërs werden vervaardigd. En hoewel je bij de bakker je brood niet meer betaalt met een handje glazen kralen, toch zijn sieraden van edele meta len, al dan niet bezet met edel stenen, nog altijd een geldbe legging. Nepjuwelen Sieraden van beroemde kunstenaars waren, voordat Coco Chanel haar kostuum (nep)juwelen introduceerde, van edele metalen en alleen voor een kleine groep bereik baar. Tegenwoordig schaamt niemand zich er meer voor sieraden van plastic, rubber, hout, glas, enz. te maken en te dragen. Het nadeel is dat je voor die modieuze sieraden, die vaak niet langer meegaan dan een seizoen, toch een fors bedrag moet betalen. Zelf maken is dan de enige oplossing en het boek 'De mooiste sieraden zelf maken' van Juliane Niemeier n Jür- gen Klein kan daarbij een nut tige handleiding zijn. Het is een boek geschreven door mensen uit de praktijk. Door de jarenlange ervaring in hun kralenwinkel, weten ze pre cies op welke problemen de aspirant-sieradenmaker stuit. Tips Ze geven dan ook tal van nut tige bewerkingstips en beant woorden vele vragen die al doende kunnen rijzen. De werkstukken die in het boek voorkomen kunnen met wei nig gereedschap en vrij snel worden nagemaakt. Als je uren moet priegelen is de lol staat al voor een veel moeilij ker keuze en wat te doen als het geliefde huisdier de bron van de kwaal blijkt te zijn? Dr Pelikan beproeft echter alle middelen om de meest on herroepelijke en verstrekken de maatregelen te vermijden. "We doen alles om mensen hun werk te laten doen, dat mag duidelijk zijn. Ik voel er niets voor om bij wijze van spreken tweehonderd nieuwe werkloze invaliden per jaar te maken. Daarmee maak ik die mensen ongelukkig en bewijs ik ook de maatschappij geen dienst. Behandeling van aller gie is daarom vaak een kwes tie van compromissen sluiten. Maar soms is de meest ver strekkende stap onontkoom baar". Welvaart Omdat de aard en de oorzaak van de overgevoeligheid zo enorm verschillend zijn, voelt de allergoloog er niets voor om de goedwillende burger met algemene adviezen te be stoken. Er is volgens hem ab soluut geen standaard te ge ven. Waar de een eindeloos melk kan drinken, maar geen bier verdraagt, daar kan het bij de ander precies omge keerd zijn. "Bovendien heb ik met de maatschappelijke realiteit te maken. Ik kan wel roepen dat er zoveel mensen allergisch zijn voor graspollen en dat we dus het gras moeten bedek ken met zand, maar dan zullen we onze melk voortaan wel uit België moeten halen. Iets an ders is dat we de Goden niet moeten verzoeken. Als ik soms zie dat dichtbevolkte steden zijn vergeven van hon- de- en duivehokken, dan vind ik dat vragen om stukken. Dat moeten we elkaar niet aan doen". De welvaart maakt het er al lemaal niet beter op. Welis waar zijn er klassieke vormen van allergie als astma, ec zeem, hooikoorts en netel- roos, maar er komen wel voortdurend niéuwe allergie ën bij, die toe te schrijven zijn aan moderne gewoonten en leefwijzen. De welvaart heeft tal van nieuwe consumptie goederen nieuwe produkten en nieuwe hobby's gebracht. Bestaande produkten zijn voor een veel breder publiek binnen bereik gekomen. "Hoeveel mensen aten vijftig jaar geleden regelmatig cho colade of hoeveel mensen dronken regelmatig Franse wijn? En wie hielden er toen duiven? En voor twee-compo nentenlijmen die helemaal nog niet bestonden, was uiter aard niemand allergisch", legt de Bredase dokter uit. Tol "In die zin is allergie deels een tol die we voor te technologi sche en sociale vooruitgang Een opvallend grote halsketting, aan gummibanden van verschillende dikten is een speelgoedkubus geregen en een bal, het geheel is gecombineerd met een aantal zilveren kralen. Versieren zit ons in het bloed. Al heel lang voor zij kleren gingen dragen, sierden onze voorouders zich op met zaken als grassen, botjes, tanden enz. Later diende het sieraad niet alleen als opsmuk maar ook als betaalmiddel. Reeds Platte en staafvormige kralen maken samen een leuke broche. er al snel af, beseffen ze. Toch geven ze had advies het boek je alleen al leidraad te gebrui ken. Deels omdat de beschre ven materialen wellicht over een tijdje niet meer te koop zijn, deels omdat het toch meer voldoening geeft iets echt zelf ontworpen te heb ben. Het boek begint met en stuk geschiedenis, vertelt dan wat er precies nodig is en begint dan met het uitlegen van de basistechniek. Verklarende tekenjngen en foto's maken het boek voor iedereen begrij pelijk. Verder in het boek worden de technieken wat moeilijker, maar wie de eerst 39 bladzijden heeft 'doorge werkt' mag ook daar geen pro blemen mee hebben. 'De mooiste sieraden zelf maken' is een uitgave van M&P bv in Weert, ISBN 9065902961, CIP NUGI 440. Henriette v.d Hoeven

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11