STAD LEIDEN Restauratie archief vergt nog honderden manjaren HH NVM Bevrijdingsbal druk bezocht 'Achterstand bij Hoogheemraadschap is verontrustend' LEIDSCH DAGBLAD Actie tegen bouwplannen Volgende week bij u in de brievenbus mm- 23 MEI AVONDBIJEENKOMST VOOR STARTENDE ONDERNEMERS ZATERDAG 6 MEI 1989 Papierrestaurateur Paul de Greeuw en archivaris L. Giebels in het hypermoderne atelier in het Gemeenlands- huis. In het archief van Rijnland valt nog jaren restauratiewerk te doen. (foto Henk e blijft onder meer de hars zitten en op den duur verpulvert het gewoon, valt van narigheid uit elkaar. Het is een soort kamikazepapier. Een stuk lompenpapier van vierhonderd jaar oud daarentegen kan nog in perfec te staat verkeren". Het hoogheemraadschap ziet zich vanwege de berg werk genoodzaakt bij de restauratie prioriteiten te stel len. Giebels noemt het landmeters archief heel belangrijk en dan voor al de kaarten. "Die zijn ontzettend belangrijk omdat het geen sierkaar- ten zijn maar een functie hebben in de waterschapstaak. Ze hebben een heel praktisch doel". De kaarten verkeren in soms zeer slechte staat, omdat het kaarten zijn die daadwer kelijk werden gebruikt. Giebels: "Ze werden voor inspecties meege nomen en zodoende meegezeuld naar bijvoorbeeld zompige moeras- LEIDEN - Het archief van het Hoogheemraadschap van Rijnland kent een enor me achterstand in de restau ratie. Zoveel stukken, kaar ten en prenten hebben vol gens de huidige normen een restauratiebeurt nodig, dat er nog voor honderden man jaren werk is. door Simone van Driel De vele honderden meters informa tie over waterstaatkundige zaken worden de laatste jaren in het Ge- meenlandshuis aan de Breestraat zorgvuldig bewaard, maar in vroe ger tijden ontbraken voor een juiste bewaarmethode de kennis en het historisch besef. Ook in het Rijn lands archief, dat vergeleken met andere archieven in Nederland door de eeuwen heen goed bewaard is gebleven, heeft de tand des tijds hier en daar onbarmhartig huisge houden. Grootste probleem vormen de stukken uit de periode 1850-1950, toen door de grote vraag naar papier vooral mindere kwaliteit werd ge bruikt. "Als ik hier tot mijn vijfenzestig ste blijf, hebben na mij nog twee of drie restaurateurs genoeg te doen", zegt papierrestaurateur Paul de Greeuw. Sinds 2,5 jaar ontdoet hij stukken en kaarten van het Rijn lands archief van meer of minder ernstige beschadigingen als gaten, scheuren, vuil, verkleuringen en vocht- en schimmelplekken. Dit op knappen gebeurt in een hypermo dern atelier, dat drie jaar geleden in 'Onderzoek naar voorzieningen voor ouderen' LEIDEN De werkgroep Oude renbeleid van de PvdA wil dat er een onderzoek wordt gehouden naar de behoefte van ouderen aan voorzieningen. Volgens de werk groep is het momenteel onduidelijk hoe groot de behoefte aan onder steunende voorzieningen voor ou deren is. De werkgroep schrijft dit aan het college van B en W als reactie op de ontwerp-herziening Welzijnsplan. Bij het onderzoek moeten volgens de werkgroep huisartsen, indicatie commissie, maatschappelijk werk en kruiswerk worden betrokken. Bovendien meent de werkgroep dat de beoordeling van de projecten die in het kader van het flankerend ouderenbeleid plaatshebben, op grond van betere criteria moet ge schieden. het Gemeenlandshuis werd ge bouwd en in Nedërland enig in zijn soort is. Er kan papier heel wat overko men. Complete vocht- en schimme- loorlogen kunnen er tussen de ve zels woeden, blijjkt uit De Greëuws relaas. Om erachjter te komen welke behandeling een bepaald papier be hoeft, maakt hij; gebruik van onder meer chemische hulpmiddelen en de microscoop. Een stuk kan bij voorbeeld een nieuwe achterkant nodig hebben, moet worden schoongemaakt of heeft scheuren die moeten worden gedicht. Moet er nieuw papier aan een stuk worden toegevoegd, dan gaat zo'n stuk in een soort papiervezelbad. Na deze behandeling zijn alle open plekken gedicht. De Greeuw maakt van elk stuk dat hij onder handen neemt fo to's: hoe het was en hoe het werd. Hij werkt aan verschillende stuk ken tegelijk. Koesteren Het Rijnlands archief is het grootste waterschapsarchief van Nederland. Zo heeft het een oud-archief (1255- 1958) dat ongeveer 350 meter be slaat, en een 597 meter tellend pol derarchief. Toch wordt niet alles be waard, vertelt Rijnland-archivaris mevrouw L*. Giebels. "Je móet som mige "dingen wel vernietigen. Maar stukken die uniek zijn worden ui teraard extra gekoesterd". Het oudste stuk, dat overigens in betrekkelijk goede staat verkeert, is een in het llatijn gesteld charter van 11 oktober 1255. Daarin verklaart graaf Willem II van Holland dat hij in Spaarrudam geen sluis zal laten maken of anderszins werkzaamhe den zal verrichten aan de Spaarn- dam, de Zijdwinde, de Zeedijk en de Zwammerdam zonder hiervoor toestemming te hebben van de heemraden. Het is volgens Giebels het eersté schriftelijk bewijs van het publiek-rechtelijk bestaan van een waterscliap. Het archief, dat een belangrijk kaartenbezit kent, mag zich verheu gen in de belangstelling van menig (landschaps)historicus en genea loog. "Geschiedenis is de laatste ja ren ontzettend in de belangstelling gekomen, vooral ook bij amateurs. Mensen hebben tegenwoordige een betere opleiding en willen meer over het verleden weten". De archiefwet legt overheidsin stellingen op dat alle archieven zo danig moeten worden beheerd dat geen belangrijke stukken verloren gaan. Ze zijn niet alleen van belang voor de historie, maar ook voor het geval mensen bijvoorbeeld aan een bepaald oud stuk rechten menen te kunnen ontlenen. De dijkgraven en hoogheemraden hadden in vroeger tijden overigens geen vrije toegang tot het archief. Wilde het college een bepaald stuk zien, dan kregen de le den hiervan een afschrift van de se cretaris van Rijnland. Plakband Dat het Hoogheemraadschap tot taak heeft het archief voor het nage slacht te behouden, heeft een be langrijke rol gespeeld bij de beslis sing om de restauratie van het kost baar bezit serieus ter hand te gaan nemen. "Incidenteel werd er wel wat uitbesteed, vaak tot grote ellén de", zegt mevrouw Giebels. De Greeuw, in fulltime dienst, komt het soms droeve resultaat van die vroegere opknapbeurten inderdaad tegen. Plakband werd er bijvoor beeld gebruikt. "Maar het inzicht dat de archieven zo belangrijk zijn, was er vroeger niet. De technieken voor restauratie waren bovendien niet zo goed. Dat is iets van de laatste vijftien jaar". Als voorbeeld noemt Giebels een stuk dat in de 19de eeuw in een zil veren doosje werd bewaard. Goed bedoeld, maar wel verwoestend. "Door de werking van het zilver zit ten er akelige gaten in het papier". "Drie jaar geleden is hier het ate lier gekomen. Er was enige aarze ling om het te bouwen, omdat zo'n atelier duur is en de belastingbeta ler voor de kosten opdraait. Restau reren is echter het stopzetten van de achteruitgang' De Greeuw kwam 2,5 jaar geleden bij Rijnland in dienst om die be langrijke taak op zich te nemen. "Restauraties werden voorheen vaak uitgevoerd door boekbinders. Zelf ben ik ook bij een handelsbin derij in Amsterdam begonnen. Inci- dénteel kwam er wel eens een boek voor restauratie binnen en dat trok mij wel. Ik keek graag mee als een collega daaraan werkte". "De laatste jaren is in de restaura tie de chemie heel belangrijk ge worden. Aan restaureren zitten veel haken en ogen als het gaat om de verschillende inktsoorten die vroe ger werden gebruikt en de kleuren. Wat dat betreft zijn de inzichten ver anderd en is de kennis verbeterd. Biologie en chemie komen dan ook veel aan de orde bij de opleiding voor papierrestauratie in Amster dam, die ik heb gevolgd. Die oplei ding bestaat nog niet zo lang en is de enige in Nederland. Voor zowel de mbo- als de hbo-opleiding worden geloof ik maar tien mensen per keer toegelaten. Voor meer ontbreken gewoonweg de banen". Verontrustend Maar niet het werk. De Greeuw laat het ontmoedigende getal van 60.000 manjaren vallen. Zoveel papier valt er nog te restaureren in Nederland. "Ik voorzie dan ook een gat in de historie", zegt hij. "De achterstand is verontrustend, vind ik. De groot ste problemen geven niet per defini tie de hele oude stukken, maar die uit de periode 1850-1950. De vraag naar papier nam in die tijd enorm toe, er moest veel worden geprodu ceerd. Daarom werd hout als grond stof gebruikt en niet het vreselijk dure lompenpapier, papier gemaakt van katoen. In dat massapapier Lezers Schrijven Werklozen Onder de kop 'Helft van Leidse werklozen heeft na een jaar nog geen werk' schreef u in deze krant van zaterdag 22 april naar aanlei ding van het jaarverslag van het Ge westelijk Arbeidsbureau. Deze kop is jammer genoeg vanuit het negatieve geformuleerd. Andersom zou gesteld kunnen wor den dat vijftig procent wél binnen een jaar werk heeft gevonden. Dat de werkloosheid in de regio Leiden- /Lisse zich gunstiger ontwikkelt dan in Zuid-Holland en Nederland is een positiever geluid dan de te neur van uw artikel. De berekende uitstroomkans in de stad Leiden is 56 procent en daarmee groter dan die van de 17 grote steden gemid deld. Leiden springt er dus ten op zichte van de grote steden in posi tieve zin uit, ondanks de toegeno men werkloosheid. Tal van factoren zijn van invloed op de hoogte van het werkloos heidscijfer. Het lijkt ons daarom zinvoller verslag te doen van de door het GAB bereikte resultaten die hebben geleid tot een daling van de werkloosheid in het gewest Lei den. De primaire taak van het GAB is het bemiddelen tussen vraag en aanbod, waarbij het volgen van de ontwikkelingen op de regionale ar beidsmarkt geen doel is, maar een middel voor het voeren van een ade quaat beleid. Het GAB heeft in 1988 6778 vaca tures verworven, verspreid over alle beroepsgroepen. Van dat aantal is 47 procent door het arbeidsbureau vervuld. Er rekening mee houdend dat werkgevers ook gebruik maken van andere wervingskanalen, on derstreept dit percentage de moge lijkheden die het arbeidsbureau heeft bij het vervullen van vacatu res. Jaarlijks schrijven zich zo'n 18.000 werkzoekenden in bij de ar beidsbureaus in Leiden en Lisse. Minstens 12.000 van hen zijn direct voor de arbeidsmarkt beschikbaar. Ongeveer 1400 mensen zijn in 1988 aan een opleiding via het GAB begonnen. Aan scholing van werk lozen heeft het arbeidsbureau 4 mil joen gulden besteed. Tachtig pro cent van de cursisten heeft direct na de opleiding werk gevonden. In de categorie langdurig werklo zen zijn 678 mensen via een subsidi eregeling of een herorienteringsge- sprek op weg geholpen, van wie er 381 via intensieve bemiddeling di rect een baan hebben gekregen. De door het GAB georganiseerde ba- nenmarkt in januari 1988 trok ruim 7500 bezoekers aan wie 2500 vacatu res werden gepresenteerd. Dat de initiatieven succesvol wa ren, blijkt niet alleen uit de daling van de langdurige werkloosheid (-9 procent), maar ook uit de daling van de werkloosheid in de bouw (-53 procent). Dit laatste percentage is mede het gevolg van de samenwer king tussen werkgevers en werkne mers in het zogenaamde bouwexpe- riment. a.M. Stikkelorum, Gewestelijk Arbeidsbureau, Leiden LEIDEN - Buurtbewoners hebben gisteren actie gevoerd tegen de nieuwbouwplannen voor het Ge meente-archief op de hoek van de Boisotkade en de Vliet. Over de brug die de twee delen van de Boisotkade verbindt, werden span doeken gehangen. Enkele buurtbe woners waren aanwezig om tekst en uitleg te geven aan voorbijgangers en nog meer handtekeningen tegen het bouwplan te verzamelen. De buurt is niet tegen nieuwbouw van het archief, maar wel tegen de manier waarop die gestalte moet krijgen. ADVERTENTIE 'n ondernemende makelaar voor ondernemers bedrijfsgebouwen kantoren winkels beleggingen taxaties/ bedrijfshypotheken hanson bedrijfsmakelaardij 023 - 32 99 55 dreef 4, 2012 hr haarlem ADVERTENTIE MAKELAAR LEIDEN - Honderden mensen hebben gisteravond het inmiddels traditionele Bevrijdingsbal in de hoorzaal bezocht. Vera Lynn en Glenn Miller, dat zijn de twee namen die tijdens elk bevrijdingsfeest doemen. Liedjes als het oude 'We'll meet again' galmden door alle uithoeken van de Stadsgehoorzaal. Ze wer den vertolkt door een 65-jarige robuuste Rotterdamse dame met een krachtig' volume. In alle zalen van de Stadsgehoorzaal viel een en ander te beleven: video's over de intocht van de Canadezen, documentaires, tentoonstellingen en dansen op muziek van de Frits Landesbergen Big Band, de Big Band Bol lenstreek, het duo Chauffour/Musse, The Friends of Swing en Bogaard Music, een muzikale terugblik op songs uit de jaren veertig. Daarnaast versieringen met internationale vlaggen, oude jeeps en bloemstukken. De or- gansiatie was als vanouds in handen van de werkgroep Bevrijdingsbal van de Stichting Jazz on Sunday. (foto's Henk Bouwman) ADVERTENTIE Plaats: Kamer van Koophandel Stationsweg 41Leiden Tijd: Zaal open: 19.30 uur Aanvang: 20.00 uur Einde: 22.30 uur Organisatie: Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, Regionaal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (RIMK) en het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen (VNO) Tijdens de bijeenkomst worden onder meer de volgende on derwerpen door deskundige inleiders besproken: ondernemingsplan, marketing, financiering en vergunningen Programma en aanmelding: afdeling handelsvoorlichting van de Kamer van Koophan del, tel. 071-250500. Aan deelname zijn geen kosten verbonden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9