'Groei door investeren in milieu' Makelaar brengt afvalstoffen voor hergebruik aan de man Stichting voor meer handel met Rusland Ziekenhuizen eisen cao ondanks crisis Boycot Zuidafrikaanse diamant weinig V BIJ CQNCORDIA KUNT U EEN POTJE BREKEN. V Weer staking crematoria Diamantbeurs naar Amsterdam Zuidoost ZATERDAG 6 MEI 1989 PAGINA 7 Econoom Heertje laitiseert Rutten DEN HAAG (ANP) - Het is een misverstand te denken dat alleen iets aan verbetering van het milieu kan worden ge daan als de economische groei daartoe voldoende ruimte laat. Het is precies andersom. Inve milieu levert economische groei op. ARNHEM - Wat voor het ene be- drijf afval is, is voor de ander nuttig. Veel afval kunnen andere bedrijven verwerken of zelfs opnieuw ge bruikten. Het Reststoffen Centrum Nederland (RCN) wil dat aanmoedi gen: via afvalmarktdagen en afval- beurzen probeert het RCN (che misch) afval langs de kanalen tot hergebruik te sturen. door Paul Wessels stelling van de 'gewone burger' je gens de affaire Zegwaard: "Er wordt al snel gezegd: 'Wéér dat aso ciale bedrijfsleven'. De mensen ver geten dat ze heel erg verwend zijn. Zo'n gevalletje als de affaire Zeg- Je zet je vuilnis op donderdagoch- raard zet een goed .nitiatief van het «end langs de weg en het wordt keu- bedrijven naar de afvalmarktdag omdat ze met hun afval in de maag zitten of juist afval nodig hebben. Er worden contacten gelegd en con tracten afgesloten. Wij functioneren daarbij als een soort afvalmakelaar. Wij brengen de aanbieders en de vragers van industrieel afval bij el kaar. Het bedrijf dat de rotzooi kwijt moet is ermee gebaat omdat het waarschijnlijk minder kost dan ver- drastisch worden verminderd. Chemische afvalstoffen zijn vaak nietigen. Het bedrijf dat het ge- Geen enkel bedrijf is gebaat bij het goed herbruikbaar. Afvalbeits die bruikt is gebaat omdat het primaire bedrijfsleven meteen weer in de "g opgehaald. Het afvalwater schaduw". R.T. van Ovost. coördi- de wasmachine gaat zo de goot nator van de afvalstoffenmarkt We zijn helemaal opgevoed heeft zich opgewonden over de pu- dachte dat afval automatisch bliciteit rond het Delftse afvalbe- dwijnt en vragen ons met af drijf. "Zodra er iemand over de die rotzooi blijft. Maar scheef gaat komt-ie tien minuten het journaal, uit het bedrijfsleven een leuk idee heeft de ge- illegaal dumpen van afval, want dat kun je nooit lang volhouden. De af faire Zegwaard heeft hier niets mee te maken. Dat was gewoon een mo ment van zwakte van een aantal mensen die snel wat geld wilden verdienen". •erblijft bij het bewerken taal wordt bijvoorbeeld gebruikt milieu om fosfaat uit afvalwater te halen, baat' Vliegas wordt gebruikt als vulstof grondstoffen kan uitsparen. En het natuurlijk ook bij ge- wordt een milieubewuste r iemand stelling verwacht". earijisieven een ïeuK ïaee het afvalprobleem op te Z<WRKtG "Het is mijn ervaring dat bedrij ven die niet weten waar ze met hun afval heen moeten, dat gewoon la- «t* irJ" ten liggen waar het ligt. Op komt er dan een opsporingsambte naar langs die erop wijst dat het be drijf wel èrg veel afval heeft opge spaard. Dat afval moet dan binnen Naast de afvalmarktdagen orga-' de asfalt- en wegenbouw. Restzu- niseert het RCN de zogenaamde restbasen neutraliseren het 'reststoffenbeurs', een soort hu we de riool-of lijksbureau voor afvalstoffen. Be drijven betalen 370 gulden en wor den hiermee voor een jaar lid van de reststoffenbeurs, die bestaat uit een bedrij- afvalwater voordat het waterzuivering gaat Huwelijksbureau dag ^an Ovost: "Vooral in het midden- maandelijks bulletin kleinbedrijf heeft men niet de tijd en de mogelijkheid om naar gro te landelijke afvalbeurzen als Eco- publiceren welk afval ze kwijt lien of wat ze willen afnemen. Van Ovost: "Aanvankelijk staan lossen is dat niet interessant. Som- in 1986 nam de Heidemij het initia- korte tijd weg. Dan komen bedrij mige bedrijven maken een potje tief om het Reststoffen Centrum ven al snel bij het RCN terecht", i de verwerking van hun indus- Nederland op te richten. Van Ovost: We maken geen onderscheid "Het RCN is geboren uit bittere tussen chemische en niet-chemi- noodzaak, daar kwam geen idealis- sche afvalstoffen. Dat onderscheid tech of Aquatech te komen. Wy bedrijven vaak huiverig tegenover gaan naar de ondernemers toe de afvalmarktdagen in de regio en brengen ze in contact met bedrijven die chemisch afval hergebruiken, vernietigen of afvoeren". de reststoffenbeurs. Door op de fi nanciële voordelen te blijven hame ren, komen ze dan uiteindelijk over de brug. Al dat doemdenken over llieu brengt je niet verder, je Dit stelt de Amsterdamse hoogle raar staathuishoudkunde Heertje in vakblad ESB. Wie i een hogwaardig produktie-appa- raat in het bedrijfsleven. Immers, investeringen in milieuvriendelijke vesteringen in het milieu laat afhan- produktiemethoden hebben i de beschikbare sche groei spant het paard achter de gehele uitwaaierend effect wagen, meent Heertje. Als de heid Omwille van het financierings- blad. groeipad, schrijft Heertje in het vak tekort geen extra geld pompt milieu, verloedert en ven milieu steeds verder. Dat heeft tot gevolg dat vaker en langer ziek worden, files Volgens professor Heertje heeft uilt dat het (demissonaire) duo Lubbers- Ruding bij de invulling van de fi nanciering van het milieubeleid het hoofd gezien dat de han- langer worden en veelvuldiger delsstromen in de toekomst kleiner voorkomen, de algemene gezond- worden doordat nu een wezenlijke heidstoestand verder verlechtert en vermindering van de milieuschade de bodem vrijwel onherstelbaar achterwege wordt gelaten, vergiftigd raakt. Vervolgens gaat de Kritiek ook heeft Heertje op se- welvaart hollend achteruit, krimpt cretaris-generaal Rutten van Eco- de produktie van het bedrijfsleven nomische Zaken, die in januari in in, worden de winsten lager en de hetzelfde vakblad volgens hem uitkeringen voor werkloosheid en heeft geschreven dat de zorg voor arbeidsongeschiktheid hoger, aldus het milieu ten koste gaat van de eco nomische groei. Volgens Heertje zal het financieringstekort van het rijk op de langere termijn niet stijgen maar dalen als gevolg van extra overheidsinvesteringen in het milieu. Zou de overheid daarentegen een actief en ingrijpend milieubeleid voeren, dan legt zij de basis voor een welvaart in ruime zin en voor BUSSUM (GPD) - Een aantal Ne- porteren en te exporteren". Hij be- derlandse bedrijven heeft een stich- nadrukt dat het geen éénrichtings- ting opgericht die de handel tussen verkeer moet worden: Nederland en de Sovjetunie moet Rusland en Nederland bevorderen, de Dutch Trade and In- mogelijk dustrial Association gekozen. De laten maken". Ilen eikaars kennis gebruik Op 21 juni houdt de stichting een symposium om bedrijven bij elkaar Bussum, die behalve"door Neder- te brengen. Volgens Winkler zullen landse bedrijven ook werd bijge- de Russische ambassadeur in Ne- woond door een vertegenwoordi- derland e i vertegenwoordiging niet praktisch. "Gemiddeld komen zo'n honderd moet er als bedrijf wat aan doen" DEN HAAG (GPD) - De kabinets- LPCP eist onmiddelijke stopzetting ag volgens de Nationale Zie kenhuisraad (NZR), de club van zie kenhuisdirecties, geen excuus zijn te schuiven. De noodzakelijke de acties in de ziekenhuizen omdat ze volgens hem op ontoelaat bare wijze de gezondheid van de pa- d op de lange baan tiënten in gevaar brengen. De AbvaKabo organiseert vol- betering van de arbeidsvoorwaar- gende week een handtekeningactie, den in de gezondheidszorg gedoogt die uitdrukking moet geven i geen uitstel tot durig proces formatiepogingen, aldus de NZR. De verantwoordelijkheid het voortduren van de acties gezondheidzorg ligt wellicht lang- massale steun die het Nederlandse verkiezingen en volk geeft aan de gerechtvaardigde eisen van het ziekenhuispersoneel. Uit een onderzoek van het NIPO de bleek vorige week dat een meerder- bij heid van het Nederlandse volk de het demissionaire kabinet, aldus de looneis van 5 procent ziekenhuiswerkgevers. De NZR kenhuispersoneel gerechtvaardigd vindt dat er financiële ruimte is vindt, voor een loonsverhoging van 2,85 procent, terwijl minister De Koning (sociale zaken) niet verder wil gaan dan 0,32 procent. De looneis van de vakbonden is 5 procent. De acties in de gezondheidszorg gaan onverminderd door tot maan dag. Dan doet de president van de Utrechtse rechtbank uitspraak in het kort geding dat het Landelijk Patiënten/Consumenten Platform (LPCP) heeft aangespannen tegen de bonden in de gezondheidszorg en de actiegroep van verpleegkun digen en verzorgenden WIO. Het UITBREIDING - Nigeria wil zijn olie-industrie verder uitbreiden om de economie van het land de moge lijkheid te geven zich verder te ont wikkelen. De reserven, die op het ogenblik zeventien miljard vaten (van 159 liter) bedragen, moeten worden vergroot tot 25 miljard va ten. Nigeria produceert nu per dag 1,5 miljoen vaten olie, hoewel een produktie van 2,5 miljoen vaten naar eigen zeggen mogelijk is. vaardiging van de Sovjet-ambassa- zijn. Veel Nederlandse bedrijven r Nederland', Bij dê stichting is onder Bussumse bedrijf Technipower be trokken. Technipower Holding is de houdstermaatschappij .van een aantal bedrijven in binnen- en bui tenland. Volgens president Winkler van Technipower Holding is uit on derzoek gebleken dat Nederland en de Sovjetunie veel meer van eikaars kennis en produkten gebruik kun nen maken dan tot dusverre het ge val is. „Rusland wordt momenteel overstroomd met Japanners en Amerikanen. Europa blijft daar bij achter en daar willen wij wat aan doen. Vooral middelgrote en kleine bedrijven hebben onvoldoende kennis om de handel met de Sov jetunie te verbeteren". Volgens Winkler moet Europa in het algemeen en Nederland in het bijzonder de kansen grijpen die er liggen. „1992 Is het magische jaar dat de grenzen opengaan. We moe ten ons realiseren dat de Sovjetunie zich ook een deel van Europa voelt. Vooral voor Nederland liggen er goede mogelijkheden in de Sovjetu nie, omdat wij al gewend zijn te im- Economie kort Overname Het Zwijndrechtse bedrijf Buis leeuw heeft in beginsel overeen stemming bereikt over de overne ming van Sider Tubi Acciaio in Mil aan, voorraadhouder van stalen bui zen. Het totale aantal vestigingen van de Van Leeuwen-groep over de wereld komt daarmee op 40, waar van 21 in de Europese gemeen schap. De omzet in Italië komt daar mee boven de 75 miljoen gulden. Hervormingen De communistische partij van Bul garije is donderdag een vergadering begonnen over hervormingen in de landbouw. Partijleider Zhivkov heeft voorgesteld om ruimte te ma ken voor het pachten van land en stukgoedcontracten om de boeren te motiveren tot vergroting van de produktie. Bulgarije moet als ge volg van een reeks slechte oogsten produkten importeren die het tradi tioneel zelf in ruime mate voort bracht. Plessey Het Britse elektronicaconcern Ples sey heeft branchegenoot General Electric (GEC) aangeboden zijn be lang van vijftig procent in de geza menlijke onderneming GPT aan GEC te verkopen of de deelneming van GEC voor een goede prijs over te nemen. Plessey zou daarmee wil len ontkomen aan de beoogde over neming door GEC èn de Westduitse Siemens. GPT is de grootste fabri kant van telefoonapparatuur in Groot-Brittannië. Siemens is zeer geinterresseerd in het bedrijf. zouden al hébben laten blijken het «fet- symposium te willen deelne- MANILA Boze arbeiders verbranden bij het presidentiële paleis in de Filipijnse hoofdstad Manila een 'kopie' van de ontwerp-overeenkomst die de regering van Cory Aquino recentelijk is aangegaan met het Internationale Monetaire Fonds voor kredieten. De overeenkomst bevat een aantal bepalingen die er volgens de arbeiders voör zullen zorgen dat veel eerste levensbehoeften in prijs zullen stijgen. (foto ap) ADVERTENTIE Voor een redelijk bedrag verzekert Concordia u tegen praktisch elke schade, o.a. brand, inbraak, wettelijke aansprakelijkheid, auto, caravan. En als Concordia is er voor ajle verzekeringen: Levensverzekeringen - Pensioenen Hypotheken Schade- verzeke- er eens schade is, dan geeft de Concor- ringen heteazorgeminderfserv,ce*Dat 's een concordia begrijpt precies wat u bedoelt GRONINGEN (ANP) Opnieuw niet alleen gestaakt. Al geruime tijd hebben de werknemers in de ere- verricht het personeel geen admini- matoria in Groningen, Rotterdam, stratieve handelingen meer. Ook Den Haag en Dieren gisteren het gaan er geen rekeningen de deur werk neergelegd. Het is inmiddels uit. Hoewel minder zichtbaar dan de zesde stakingsdag waarmee het een staking, is dat volgens de vak- personeel protesteert tegen de eis bondswoordvoerder voor de werk- van de werkgevers de zaterdag in te gevers behoorlijk lastig. Het einde voeren als normale werkdag. Zo- van de acties is voorlopig nog niet in lang de werkgevers deze eis bij de zicht, aldus de zegsman. De werkge- cao-onderhandelingen niet laten vers waren niet voor commentaar vallen en de onderhandelingen dus bereikbaar, muurvast blijven zitten, zal het cre- matoriumpersoneel regelmatig sta kingsacties blijven voeren, aldus een woordvoerder van de Diensten bond FNV. Nabestaanden ondervinden geen hinder van de acties omdat ze voor lijkverbrandingen worden doorver wezen naar omliggende crematoria. Bovendien worden indien mogelijk crematies uitgesteld naar dagen waarop wel wordt gewerkt. Er wordt in de crematoria overigens AMSTERDAM - De Amsterdamse Diamantbeurs heeft zich onlangs genesteld in een ultramodern kan toor in Amsterdam Zuidoost tussen de 'wolkenkrabbers' van computer giganten en andere grote bedrijven. Het karakteristieke oude pand aan het Weesperplein in de binnenstad is verlaten. In het nieuwe complex hebben ook tal van diamantairs en juwelengrossiers hUn kantoren. door Jetty Claus De Amsterdamse diamantindus trie, die in de Tweede Wereldoorlog een enorme klap moest incasseren, zit de laatste tien jaar weer in de lift. De omzet is fors gestegen van 350 miljoen tot ruim een half miljard. Diamantairs zien de jaren negentig met vertrouwen tegemoet. Gezien de groeiende vraag naar ruwe dia mant, schuwde de internationale verkooporganisatie De Beers ook niet recent een prijsverhoging van 15,5 procent af te kondigen. De nieuwe Amsterdamse vestiging moet de bedrijfstak een extra im puls geven om in te haken op de voortgaande groei. Met name in het Verre Oosten is er een explosieve opkomst van nieuwe consumenten markten. Diamantair E.L. Blik, voorzitter van de Diamantbeurs: "In deze be drijfstak zijn grote verschuivingen aan de gang. De Russische diamant- industie is sterk in opkomst. Het slijpsel is mooi. Het is dan wel geen topfabrikaat zoals dat in Antwerpen en Amsterdam wordt geleverd, maar het verschil is miniem. De Russen dumpen ook piet. Zij voe ren eigenlijk een behoorlijk kapita listische politiek", aldus Blik. Rusland staat na Australië, Zaïre en Botswana op de vierde plaats op de wereldranglijst van landen waar dit gesteente wordt gewonnen. Zuidafrika heeft als belangrijke dia mantleverancier sterk moeten in boeten. Dit land komt nu op de vijf de plaats met tien procent van de wereldproduktie. Enige tijd geleden gingen er voor al in Amerika stemmen op om de diamantimport uit Zuidafrika te boycotten. Zoals Shell onder druk wordt gezet om zich terug te trek ken uit Zuidafrika, zo zou ook de diamantwereld doelwit kunnen worden van anti-apartheidacties. Volgens Blik zou een boycot op praktisch problemen stuiten. "De Zuidafrikaanse diamant is niet te onderscheiden van een steen, die in een ander land gedolven is. Het is ondoenlijk om aan elke diamant een certificaat van oorsprong te ver binden. Door een boycot zouden vooral andere Afrikaanse landen zoals Botswana, Namibië, Zaïre en Angola zwaar worden gedupeerd". Groei De vraag naar diamant groeit sterk. Met name in het Verre Oosten is er een explosieve opkomst van nieu we consumentenmarkten. In lan den als Taiwan, Korea en Hong Kong raken de mensen nu ook ver zot op het glinsterende gesteente. "Als rood China eveneens de poor ten opengooit, wordt het helemaal een gekkenhuis". De massa-produktie vindt plaats in India. Daar werken honderddui zenden mensen in de diamantin dustrie. "Zij bewerken vooral de kleine steentjes. Door de lage lonen is de prijs laag. De kwaliteit van het slijpwerk is vaak bedroevend slecht". Ook Israël heeft een belang rijke industrie om het diamantslij- pen gebouwd. Al moest zij door spe culaties de laatste jaren een toontje lager zingen. Antwerpen en Amsterdam heb ben nog altijd de reputatie kwali teitswerk te leveren. In deze steden worden de grotere diamanten gesle pen. Voor de dure steen neemt de afnemer de hoge loonkosten voor lief. Beursvoorzitter Blik verwacht, dat Europa over een jaar Qf twintig weer een grote rol gaat spelen in de diamantindustrie. Volgens hem is de techniek dan zover dat er op gro te schaal volautomatisch kan wor den geslepen. "We kunnen dan op boksen tegen landen als India". Volgens Blik is de diamanthandel tegenwoordig sterk internationaal georiënteerd. Diamantairs hebben kantoren in het buitenland. Er wordt ook veel via de telefoon ver handeld. "De steen wordt dan onge zien gekocht. Dat kan, omdat grote re diamanten door een onafhanke lijk instituut worden gekeurd en voorzien van een certifcaat. Daarop worden eigenschappen zoals kleur, zuiverheid en gewicht aangege ven", aldus de beursvoorzitter. Vroeger werd er veel handel ge dreven in de zaal van de beursvere- niging. Tegenwoordig voelen dia mantairs daar niet veel meer voor. "Zaken worden meestal op het kan toor afgehandeld. Daar heb je meer privacy. Een ander hoeft niet zijn neus te steken in jouw zaken. Er wordt met materiaal gewerkt, dat veel geld waard is". Royement De Amsterdamse diamantbeurs, die zo'n tweehonderd leden telt, houdt het reilen en zeilen van de branche in de gaten. Aspirant-leden moeten een bewijs van vakbe kwaamheid overleggen. "Iedereen kan zich diamantair noemen. De ti- Priester weigert milieucrimineel de absolutie VICENZA (DPA) - Een Itali aanse priester heeft tien jaar ge leden een milieudader gewei gerd de absolutie te geven na de biecht, zo heeft heeft de Italiaan se krant La Stampa gisteren ge meld. Don Giovanni Moletta, pries ter in de noorditaliaanse stad Vicenza, vergaf de ondernemer in lederwaren diens zonden niet, omdat hij geen berouw toonde. De entrepeneur had de priester opgebiecht dat hij de ri vier Chiamp'o met afval van zijn bedrijf had vervuild. En passant liet hij weten dat hij niet van zins was een dure zuiveringsin stallatie aan te schaffen. De on dernemer had hem ook opge biecht dat de politie hem regel matig inseinde dat controles op komst waren. De priester vertelde het voor val op een milieucongres in Vicenza. Don Giovanni was blijkbaar van mening dat hij na tien jaar zwijgplicht het biecht geheim wel een beetje mocht ontsluieren. Diamantair Blik: "De Russen voeren eigenlijk e sche politiek". i behoorlijk kapitalisti- (foto GPD) tel is niet wettelijk beschermd. We proberen het kaf van het koren te scheiden en beunhazerij te lijf te gaan. Er zijn sanctiemogelijkheden tegen de leden, zoals een waarschu wing of royement". Voor ontevreden consumenten is er een klachtencommissie, het Dia mantcollege. "In de tijd, dat de dia mant veel werd verkocht als beleg gingsobject, hebben we nogal wat klachten gehad. Nu valt het wel mee. Wij buigen ons niet over de re-' paratie van een ringetje door een ju welier. Een koper kan zich tot ons wenden, omdat hij vindt dat hij de steen te duur heeft gekocht. Als dat waar is, moet de leverancier een deel van het geld terugbetalen. Hij tekent namelijk een acte van com promis en is gebonden aan de uit spraak van het college". De komst van de groeibriljant heeft de populariteit van de 'glim mers' zoals zy door de diamantair worden genoemd sterk vergroot. "Dat komt waarschijnlijk door de Hollandse zuinigheid. Het Neder landse publiek denkt bij een dia mant meestal aan de briljant. Dat is echter maar één soort slijpsel. Wat de boer niet kent, eet hij niet. Je kunt ook een slijpsel nemen in de vorm van een peer, markies of hart. Langzamerhand zie je dat ook in ons land de vraag naar andere vor men groter wordt. We zien eveneens een toenemende behoefte aan gro tere stenen. Vroeger vond men een half karaat al groot, nu wordt er steeds vaker gekeken naar één ka raat", aldus de Amsterdamse dia mantair. Bonden Suriname tevreden over verloop staking PARAMARIBO (ANP) - In Suri name heeft een nationale protestac tie van de vakcentrales het openba re leven vrijdag grotendeels stilge legd. De leiders van de vier vakcen trales zeiden zeer tevreden over het verloop. Het openbaar vervoer lag stil, banken, scholen, winkels en ze ker 90 procent van de kantoren wa ren dicht. Ook de markten lagen er verlaten bij. President Shankar heeft besloten toch naar Brazilië te reizen om daar een conferentie bij te wonen over de milieuproblematiek in het Amazo negebied. In vakbondskringen wordt dit besluit hem kwalijk geno men. De vakcentrales vinden dat de aanwezigheid van de president zeer dringend gewenst vanwege de eco nomische en politieke problemen. De regering moet volgens de vak centrales een duidelijk beleid naar de militairen toe uitstippelen en uit voeren waardoor misstappen voor komen kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7