Oostblok zet overleg Wenen onder druk Stem Noriega belangrijker dan rest Panamese kiezers Labourpartij wint in Wales Voorlopig geen milieufonds voor ontwikkelingslanden Ontvoering Westduitsers in Libanon vergeldingsactie PRÜZEN VERGELUKEN LEVERT GELD OP! DIRK VAN DEN DROEK En wie ge ïeft u alle informatie oversoc iale verzekeringen? tempo-team uitzendbureau ZATERDAG 6 MEI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 Koppeling kernwapens en conventionele bewapening WASHINGTON/BONN/WENEN (Rtr/DPA/AFP/AP) - De onderhandelingen over de con ventionele bewapening kunnen in gevaar komen als er niet tegelijkertijd besprekingen worden begonnen over de kernwapens voor de korte afstand. Dit hebben de Warschau- pactlanden gisteren gesteld bij aanvang van de besprekingen in Wenen tussen Oost en West over wederzijdse troepenvermindering. De NAVO-bondgenoten zijn mo menteel grondig verdeeld over de voorgenomen modernisering van de kernwapens voor de korte af stand en het aangaan van onderhan delingen over deze wapens. Bij de hervatting in Wenen van de bespre kingen over de conventionele strijdkrachten beklemtoonde de Oostduitse delegatieleider Klaus- Dieter Ernst dat parallelle bespre kingen over de kernraketten voor de korte afstand van vitaal belang zijn voor Duitsers in Oost en West. De Amerikaanse delegatieleider Steven Ledogar toonde zich ont goocheld toen de vertegenwoordi gers van de zeven Warschaupakt- landen de kwestie van de kernwa pens voor korte afstand gisteren ter sprake brachten. Hij denkt evenwel niet dat dit punt de conventionele besprekingen zal ondermijnen. Britten wijzen Zuidafrikaanse diplomaten uit JOHANNESBURG - De Britse re gering heeft gisteren drie Zuidafri kaanse diplomaten uitgewezen we gens vermeende levering door Zuidafrika van wapens aan Noor- dierse terroristen. De diplomaten moeten binnen drie dagen Enge land verlaten hebben. Verleden week wees Frankrijk al drie Zuid afrikaanse diplomaten uit. door Peter van Nuijsenburg De uitwijzing van de drie diploma ten is het regelrechte gevolg van de zogenaamde Blowpipe-affaire. De ze affaire kwam aan het licht toen een Zuidafrikaanse diplomaat ruim twee weken geleden in Parijs werd betrapt op het moment dat hij een demonstratie-model van ide Blowpi- pe-luchtdoelraket in ontvangst wil de nemen. Zijn partners in de trans actie waren een Amerikaanse wa penhandelaar en drie leden van een protestantse terreurbeweging in Noord-Ierland. De Noordieren zou den in ruil wapens uit Zuidafrika hebben gekregen. De Zuidafrikaanse regering heeft alles in het werk gesteld om een confrontatie met Londen over deze affaire te vermijden. Er werd een onderzoek in gesteld, dat uitwees dat geen Zuidafrikaanse wapens in handen van de -Noordieren waren gevallen. President Botha schreef deze week een excuusbrief aan de Britse premier Thatcher, waarin hij verklaarde dat de functionarissen die over de schreef waren gegaan, zouden worden gestraft. De relaties tussen beide landen kwamen niettemin extra onder druk te staan toen bleek dat de Zuidafrikaanse staatswapenfabriek Armscor werknemers ronselde van uitgerekend de fabrikant van de Blowpipe. Buitenland kort Besmet taartje In de Oekraïne zijn meer dan 400 mensen met voedselvergiftiging in het ziekenhuis opgenomen. De Sov jetburgers bleken ter gelegenheid van de 1 mei-viering taartjes te heb ben gegeten die waren besmet met de salmonella-bacterie. In de zuivel fabriek waarvan ingrediënten voor het gebak afkomstig waren ontbrak het aan de meest elementaire hygië- Hoge bloeddruk Hoge bloeddruk is niet meer het twijfelachtige voorrecht van rijke westerlingen die de tol betalen voor hun verwende eetgewoontes en jachtige manier van leven. Steeds meer jongeren in het Westafrikaan- se land Ghana kampen met hoge bloeddruk en de aandoening is zelfs een van de 10 belangrijkste doodsoorzaken geworden. Landlozen Sinds het vertrek van dictator Alfre do Stroessner begin februari is het aantal landbezettingen door landlo zen in Paraguay sterk toegenomen. Dat zeggen kerkelijke en boerenor- ganisaties in de hoofdstad Asun cion. De boeren laten zich niet af schrikken door politie en leger die hen vaak met geweld verdrijven. Volgens schattingen hebben in het hele land naar schatting 20.000 fa milies zo'n 200.000 hectare grond bezet. Bush en Polen De Amerikaanse president, George Bush, brengt in juli een bezoek aan Polen op uitnodiging van de Poolse leider, generaal Wojciech Jaruzales- ki. Het officiële Poolse persbureau PAP kondigde het bezoek aan zon der een datum te noemen,'maar aan genomen wordt dat het zal plaats vinden na de westerse top op 14 juli in Parijs waar Bush zijn opwachting maakt. kaanse president George Bush ge- telef9neerd over de omstreden kwestie van de kernwapens voor de korte afstand. Kohls woordvoerder Hans Klein verklaarde dat-het ge sprek een klein half uur duurde. Hij wilde niets kwijt over de inhoud er- De Westduitse minister van bui tenlandse zaken Hans-Dietrich Ge- nscher heeft in een interview met de Westduitse radio nog eens herhaald dat zijn regering zich zal verzetten tegen ieder voorstel om de Lance- kernraketten voor 1992 te a wen. Genscher reageerde hiermee op de vraag wat hij vond van een Ca nadees compromisvoorstel, waarbij Bonn zou instemmen met moderni sering, in ruil voor de Amerikaanse toezegging dat de raketten zullen worden ingebracht in het wapen- verminderingsoverleg in Wenen. Washington heeft overigens duide lijk laten weten er niets voor te voe len om de kernwapens voor de kor te afstand in te brengen in de onder handelingen met het Warschaupact. HELSINKI (DPA/Rtr/AP) - Er komt nog geen milieufonds om de ontwikkelingslanden bij te staan in de strijd tegen de aantasting van de ozonlaag. De tachtig deelnemende landen aan de VN-milieuconferen- tie in Helsinki kwamen gisteren wel overeen een werkgroep hierover in te stellen. Het voorgestelde internationaal klimaatfonds zou de minder geïn dustrialiseerde landen moeten hel pen de chloorfluorkoolwaterstoffen (cfk's) voor het jaar 2000 uit te ban nen. De cfk's breken de ozonlaag af en dragen daardoor bij aan de ver hitting van de aarde. De ontwikke lingslanden staan achter het plan, maar de westerse landen geven de voorkeur aan de bestaande ontwik kelingshulp omdat die beter te con troleren is. werkgroep heeft als opdracht "gepaste steunmaatrege len uit te werken, die de mogelijk heid van een internationaal fonds niet uitsluiten". Deze werkgroep zal volgend jaar op een ozon-conferen- tie in Londen verslag uitbrengen over haar bevindingen. Het klimaatfonds was een voor stel van de directeur van het VN- Milieuprogramma, Mostafa Tolba. Het was echter op krachtig verzet gestuit van een aantal geïndustriali seerde landen, die menen dat het fonds te duur zou zijn om op te zet-, ten en te beheren. De ontwikke lingslanden waren bang dat de gel den voor het fonds zouden worden onttrokken aan andere financiële hulpprogramma's. MOORD KANAKEN - De Franse premier Michel Rocard is gisteren naar Nieuwcaledonië gereisd om de begrafenis bij te wonen van twee vooraanstaande Kanakenleiders die afgelopen donderdag werden vermoord. Door de moordaanslag verloor het Kanaaks Socialistisch Nationaal Bevrijdingsfront (FLNKS) zijn leider, de 53-jarige Jean Marie Tjibaou, en diens naaste medewerker. De Kanaken strijden al geruime tijd voor onafhankelijk heid van Nieuwcaledonië. VERSAILLES - In het Franse Versailles werd gisteren door acteurs een bijeenkomst raai in 1789 in scène gezet, met in het midden koning Louis de Veertiende en zijn vro voering was een onderdeel van de viering van het 200-jarige bestaan van de Staten Generaal Activist zelf slachtoffer doodseskaders in Zuidafrika JOHANNESBURG - De afgelopen maandag vermoorde Zuidafrikaan se activist Dhvid Webster had een paar dagen voor zijn dood een rap port over politieke moorden op an ti-apartheids-activisten voltooid. Volgens een collega van Webster lijdt het geen twijfel dat Webster op zijn beurt het slachtoffer is gewor den van een zogenaamd doodseska der. "Ik kan niet geloven dat de au toriteiten niet op de hoogte zijn van het bestaan van dergelijke doodses kaders", aldus Max Coleman in het liberale weekblad Weekly Mail. door Peter van Nuijsenburg Webster werd maandagochtend voor zijn huis van dichtbij doodge- r, Ho Prnnw ïtnto-n c,o-no. schoten. De politie heeft een belo- MaHeAntoineUe^Deop- ning van 10.000 rand uitgeloofd LONDEN (AP/Rtr) - Een dag na het "Mensen zullen zien dat wij niet al- Britse samenleving totaal had aanwijzingen die leiden tot de arrestaties van de daders. Er zijn drie verdachten, allen blank. In het zojuist voltooide rapport schrijft Webster dat sinds 1978 61 anti-apartheidsactivisten in Zuid- Afrika zijn vermoord. In 60 gevallen zijn de daders nooit opgespoord. Ongeveer een zelfde aantal kwam buiten Zuidafrika onder verdachte tienjarige jubileum Thatcher als premier heeft de Britse dat Margaret leen het enige alternatief zijn, betrouwbaar en geloof- Conservatieve Partij een gevoelige waardig alternatief zijn", anderd. wacht behalve de nederlaag omstandigheden om het leven. In Wales nog een onaangename B De Sociaal- en Liberaal Democra tische Partij (SLDP) en haar i nederlaag geleden. In Zuid-Wales, dat 38 jaar in conservatieve handen is geweest, verloor de partij bij tus sentijdse verkiezingen een parle- (SDP) leden mentszetel aan de Labourpartij. De SLDP splitste zich verkiezing was nodig omdat de zit- verkiezingen tende Conservatieve parlementari- ër was overleden. De Britse omroep BBC voorspel de donderdagavond al een "massa le" overwinning voor de socialisten. De verliezende kandidaat rassing. februari van dit jaar richtte een rap port van het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken even eens het zoeklicht op het bestaan doodseskaders, die steun van HHet blad The Guardian voorspel de Sociaal-Democratische Partij de gisteren dat Groot-Brittannië het verliezen. De grootste loonconflict sinds de mijn- de politie zouden krijgen a de algemene staking van het midden van de jaren 1987 af van de tachtig te wachten staat: stakingen SDP en bëide partijen betaalden dreigen bij de staatsspoorwegen, de graven, hiervoor nu de tol. Webster die vandaag wordt be- volgens mensenrech- Thatcher, die donderdag ter gele- teitsbedrijven, de brandweer, de Hij a, genheid van haar tienjarig jubileum Londense metro CONSUMENTEN GIDS MEI 1989 SIDON (AP) - Vijf onbekende gewa pende mannen hebben donderdag avond drie Westduitsers ontvoerd, die werkten bij de Palestijnse vluchtelingenkampen Ein Hilweh en Mieh Mieh bij de Libanese stad Sidon. Twee van de ontvoerden zijn later vrijgelaten, maar de derde, Marcos Michael (26), wordt nog steeds vastgehouden. De twee an deren zijn Heinrich Struebig (48), een administrateur van de hulpor ganisatie Asme-Humanitas, en de verpleegster Petra Schnitzler (26). Ook Michael werkte voor deze orga nisatie. Volgens luitenant-kolonel Wajih Abu Ali, het hoofd van de militaire politie van de PLO in Sidon, heb ben de twee vrijgelatenen gezegd dat de ontvoerders hebben ge dreigd Michael te doden als ze iets zeggen over de omstandigheden waaronder ze zijn ontvoerd. Mi chael wordt volgens de twee vrijge latenen vastgehouden "in verband met de zaak van Mohammed Ali Hamadi". Mohammed Ali Hamadi is een shi'itische Libanees, die in de Bondsrepubliek terecht staat we gens zijn rol in de kaping van een vliegtuig van de Amerikaanse maat schappij TWA, waarbij een Ameri kaan om het leven kwam. Tegen Hamadi is vorige week vrijdag in Frankfurt levenslange gevangenis straf geeïst. De rechter in het proces tegen Hamadi, Heiner Mueckenber- ger, heeft gisteren nog eens her haald dat de loop van het proces niet door "elementen 'van buiten" zal worden beïnvloed. als premier nog met nauwelijks Conservatieven, Rod Richards, gaf holen trots verkondigde dat zij de gaat het toe dat zijn partij veel te lijden heeft gehad van Thatchers plannen om de eigendomsbelasting te hervor men, de National Health Service te reorganiseren, en de water- en elec- triciteitsbedrijven te privatiseren. Volgens Richards zijn veel mensen geschrokken van het radicale ka rakter van de hervormingen die zijn partij wil doorvoeren. Volgens zijn tegenstander, de so cialist John Smith, stond Richards echter voor de opgave "het overde- digbare te verdedigen", en moet de uitslag gezien worden als een oor- I deel over tien jaar Thatcher-beleid. "Het tij is gekeerd", zei Labourlei- der Kinnock na het bekend worden van de resultaten. "Gisteren is van haar, morgen is van ons," voegde hij eraan toe. Later deze maand zullen zeven documenten over het nieuwe La- bourbeleid worden gepubliceerd. Grote delen van deze documenten zijn al uitgelekt en bevatten wat sommigen "radicale" veranderin gen (in conservatieve richting) in de politiek van Labour noemen. De Labourpartij zal onder anderen niet meer pleiten voor eenzijdige ontwa pening op kernwapengebied. Kin nock zei over het nieuwe beleid: dactie van de BBC. In alle gevallen kinderen die zonder vastgezet, ondersteunde. ADVERTENTIE BAS VAN DER HEIJDEN - DIGROS en DIRKSON HEBBEN HETZELFDE LAGE PRIJSPEIL ASUNCION - „Fraude", zo schreeuwt de oppositie al sinds het begin van de campagne voor de par lementsverkiezingen in Panama. Ook Washington hecht maar weinig waarde aan het democratisch gehal te van de verkiezingen die morgen plaatsvinden. Volgens de Washing ton Post zou de regering-Bush zelfs bereid zijn om eventueel Ameri kaanse troepen naar Panama te stu ren om een eind te maken aan het bewind van generaal Manuel Anto nio Noriega. door Rob Sprenkels Noriega, de omstreden lëider van het Panamese leger, staat zelf geen kandidaat bij de stembusslag. Maar het is een publiek geheim dat hij lange tijd met dergelijke gedachten in zijn hoofd heeft rondgelopen. Uiteindelijk heeft de van drugs smokkel beschuldigde generaal er de voorkeur aan gegeven om voor lopig zijn huidige machtspositie te behouden. En dat betekent dat mor gen zijn stem belangrijker is dan die van de rest van de Panamese kie zers, daarover bestaat weinig twij fel. De overwinnaar is dan ook al bij voorbaat bekend: Carlos Duque van de officiële PRD-partij. Zijn vice-president, Ramon Siera, is trouwens een zwager van Noriega. Geen overtuigend voorbeeld van democratie. Maar gedeeltelijk komt dat, omdat alle gebeurtenissen in Panama, inclusief de verkiezingen, draaien om het strategische kanaal dat de Atlantische Oceaan verbindt met de Stille Zuidzee. De inzet daar bij is en blijft of de Amerikaanse aanwezigheid in de kanaalzone al dan niet zal worden gehandhaafd na het jaar 2000. Volgens de in 1977 gesloten ak koorden tussen de toenmalige Amerikaanse president Jimmy Car ter en de legendarische Panamese leider Omar Torrijos moeten alle Amerikanen dan uit de kanaalzone zijn verdwenen. Dat vooruitzicht is Washington de afgelopen jaren steeds meer gaan tegenstaan. En volgens Noriega is dat de reden waarom de Amerikanen hem de af gelopen twee jaar het leven zwart hebben gemaakt. De militaire installaties langs het kanaal zijn het strategische hart van de Verenigde Staten in heel Latijns- Amerika. Het is het onbetwiste spionage-centrum van de Amerika nen: hun uitvalsbasis naar zowel Zuid- als Midden-Amerika en. de Cariben: en ook de tussenhaven voor bijna alle militaire hulp die Washington op het Amerikaanse subcontinent verspreidt. Generaal Fred Woerner, de com mandant van het zogenoemde 'South-command', gaf kortgeleden toe, dat Washington 'nog geen idee' heeft waar de 'formidabele' militai re installaties eventueel een nieuw onderkomen kunnen vinden. „Geen enkel Latijnsamerikaans land zal ons met open armen ont vangen", voorspelde de generaal. Militaire experts geloven dat de ver huizing van de zeven militaire bases minstens tien jaar in beslag zal ne men. Maar in plaats van het voorbe reiden van hun beloofde vertrek, zijn de Amerikanen dit jaar begon nen met uitbreidingen. Zo wordt er op het ogenblik in de basis Howard 50 miljoen dollar geinvesteerd. Generaal Noriega heeft zich sinds zijn breuk met de Verenigde Staten opgeworpen als de man die voor eens en altijd zal afrekenen met het Amerikaanse kolonialisme in Pana ma. En op die manier heeft de nogal lugubere generaal, die trouwens lange tijd op de loonlijst stond van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA, de Amerikaanse vijandigheid gebruikt om op zijn stoel te kunnen blijven zitten. Eigenlijk had hij vo rig jaar augustus met pensioen moe ten gaan. Alle pogingen van Washington om Noriega te wippen zijn de afge lopen twee jaar mislukt. Hoe Pana ma de vorig jaar april ingestelde economische sancties heeft weten te overleven, is voor menigeen 'een raadsel. Maar feit is, dat de econo mie weer min of meer draait. Na- Generaal Noriega tuurlijk, Panama is niet nanciële wereldcentrum va eer, en een compleet herstel van de economie kan nog jaren duren. Maar toch puilen de banken sinds een paar maanden weer uit van de dollars. Waar al dat geld vandaan komt? De Amerikanen hebben het over ADVERTENTIE Bij Tempo-Team ligt een voorzieningen (bij ziekte, werk- (gratis) boekje voor u klaar. loosheid etc.) waarop u recht Daarin informeren wij u helder hebt als uitzendkracht. Bent u en bondig over alle sociale in de buurt vandaag of morgen? P.S. Zoekt u trouwens werk? Elders in deze krant vindt u onze personeelsacfoertentie. een noodlening van 20 miljoen dol lar uit handen van de Libische lei der Muammar Al-Gadhafi. Verder zouden er enorme hoeveelheden aan cocaïne-dollars worden gewit, een bewering die moeilijk is na te trekken. Ironisch genoeg lijkt de Amerikaanse regering zelf de be langrijkste bevoorraden alleen al aan loon en onderhoud werd in de kanaal-zone vorig jaar meer dan een half miljard dollar gepompt. Geld dat bijna allemaal in Panama is be steed. Geen belasting Vooral de Panamese staat zit nog krap in z'n fondsen. De Amerikaan se mariniers en bedrijven betalen op bevel van Washington geen be lasting. Panama wordt tevens zijn deel uit de kanaal-opbrengsten ont houden. De begroting van dit jaar bedraagt daarom nog niet de helft van die van twee jaar geleden. De exporten zijn met bijna 12 pro cent teruggelopen, een verlies van 200 miljoen dollar. De werkloosheid is gestegen tot 125.000 werknemers, 16 procent van de werkende bevol king. Bijna een miljoen Panamezen, 40 procent van het totale volk, leeft in absolute armoede. Als gevolg van de crisis zijn de rij ken rijker geworden en de armen ar mer. De regering heeft maar nauwe lijks genoeg geld om de meer dan 125.000 ambtenaren en de tiendui zenden militairen en politie-agen- ten elke maand te blijven betalen. Ook Noriega zelf zou inzien, dat het zo niet veel langer kan. Volgens sommige geruchten zal hij opstap pen, zodra Carlos Duque, zijn kan didaat, in het presidentiële paleis zit. De oppositie voorspelt een 'on gelimiteerde fraude'. Maar de te genstanders van Noriega zijn niet in staat geweest om zich als één front bij de stembus te presenteren. En ook dat speelt hen natuurlijk parten bij hun kansen op de overwinning. Aan de ene kant is er de Adoc, de democratische alliantie van burger lijke oppositie. Dit is de club van die sinds het uitbreken van de crisis rond Noriega, twee jaar ge leden, voortdurend naar Washing ton heeft gelonkt. De christendemocraat Ricardo Arias, Adoc-kandidaat voor vice- president, beweert dat het gaat om kiezen tussen een dictatuur en een democratie. Voor het president schap heeft de Adoc Guillermo En dara naar voren geschoven. Deze zegt de politieke erfgenaam te zijn van Arnulfo Arias, de vorig jaar ge storven voorman van conservatief Panama. Maar ook de andere vleugel van de oppositie verklaart de rechtmati ge opvolger van Arias te zijn. Het gaat om zijn eigen authentieke Panemistische partij. Deze heeft zich, net als trouwens Arias zelf tot zijn dood, niet alles laten influiste ren door de Amerikaanse ambassa de in Panama. Kandidaat is Hilde- brando Nocosia, een 64-jarige advo caat. Explosie „Laat hem oprotten, laat hem op rotten". Aan de vooravond van de verkiezingen beginnen de gemoe deren in Panama opnieuw hoog op te lopen. Volgens sommige waarne mers zal de voorspelde fraude tot een nieuwe crisis leiden, tot een nieuwe sociale explosie van Vooral de middenklasse tegen Noriega. Maar ook omdat de straatarme rege ring de afgelopen maanden geen kans heeft gezien om de noodlijden de, marginale bevolkingslagen de helpende hand te bieden, lijkt het erop dat Noriega en zijn vazallen bij een eerlijke stembusslag maar wei nig kans maken, ook al is de opposi tie verdeeld. Maar Noriega is Norie ga...

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5