Rijtijdenwet wordt nog vaak genegeerd 'Autorijden wordt echt niet onbetaalbaar' Rijverbod voor elke vijfde chauffeur Passieve euthanasie tegen wens familie in Stichting wil illegale vluchtelingen helpen SIJKYIVAI Nationale bevrijding gevierd ZATERDAG 6 MEI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 ZEVENAAR (GPD) - Een van elke vijf gecontroleerde vrachtwagen- of autobuschauffeurs krijgt een rijverbod opgelegd. Hij heeft dan minder dan de wettelijk voorgeschreven acht uur rust tussen twee ritten genomen, of veel te lang doorgereden. Dat zei gistermiddag plaatsvervangend inspecteur-generaal Verkeer Th. C. Luijks van het ministerie van Ver keer en Waterstaat. Hij presenteerde het jaarverslag van de afdeling controle van de Rijksverkeersinspectie in het za kencentrum van de internationale vakbeurs Vervoerswereld '89 in Ze venaar. Hij noemde het aantal gere gistreerde overtredingen "het topje van een ijsberg". "De stijging is onrustbarend", al dus de inspecteur-generaal. "Vooral Nederlandse chauffeurs lappen de rijtijdenwet aan hun laars en zien er ook geen been in te knoeien met de tachograafschijven. Daardoor wordt veel te lang doorgereden en te weinig gerust en komt de veilig heid op de Nederlandse wegen in het geding." Vorig jaar werden ruim 53.000 overtredingen geconstateerd, waar van 42.000 door Nederlandse chauf feurs begaan. Naast het te lang doorrijden bleek uit het jaarverslag ook dat chauffeurs in het goederen transport zich steeds minder aan trekken van de in Europees ver band vastgelegde rusttijden tussen twee ritten, want het aantal opge legde verboden om verder te rijden is ten opzichte van het vorig jaar met 10 procent gestegen. Vijf van de 100 gecontroleerde chauffeurs kre gen een rijverbod opgelegd, omdat ze minder dan de voorgeschreven acht uur hadden gerust, In veel ge vallen bleek dat de chauffeur nog geen vijf uur zijn wagen had stilge zet. Touringcars Gunstige uitzondering op het over treden van de rusttijd zijn de chauf feurs van touringcars. Het aantal dat zich niet houdt aan de voorge schreven rusttijd tussen twee ritten is dalende, al is het weer wel zo, dat wanneer deze chauffeurs overtre dingen op dat gebied maken, de rusttijden zonder uitzondering zeer kort zijn. DRUGSPROBLEMEN - Minister Korthals Altes (justitie) die op het ogenblik op Curacao verblijft, zal niet alleen met de politieautoritei ten in Willemstad, maar ook met die van Aruba en, Venezuela een effec tieve samenwerking op gang probe ren te krijgen om de toenemende cocaïne-transporten naar Neder land tegen te gaan. Dit verklaarde de minister gisteren in Willemstad aan het ANP. Luijks was van mening dat er zwaardere straffen moeten worden uitgedeeld dan nu het geval is. "In de toekomst, dat wil zeggen als de nieuwe regering is aangetreden, zal dan ook het negeren van de rijtij denwet niet meer als een overtre ding worden opgevat, maar als een economisch delict en zullen bedrij ven en chauffeurs navenant gestraft worden". Luijks gaf de chauffeurs in zover re krediet dat hij zich kon voorstel len dat er door de bedrijven vaak een grote druk op de chauffeur wordt gelegd, zeker in de groep die verse produkten trans porteert, maar meende dat ook de eigen verantwoordelijkheid van de chauffeurs een rol speelt. "Nog in tensievere controle lost, naar ik vrees, weinig op. Te meer daar in de zuidelijker landen de controle op het naleven van de rijtijden niet al tijd even efficiënt verloopt. "We zul len het moeten zoeken in meer voor lichting, om zodoende een mentali teitsverandering bij chauffeurs en bedrijven teweeg te brengen", al dus de inspecteur-generaal. HAARLEM (GPD) - In weerwil van de uitdrukkelijke wens van de fami lie heeft een Haarlemse huisarts af gelopen maandag besloten geen po gingen te doen de 89-jarige me vrouw Nijland in leven te houden. Verplegend personeel van verzor gingstehuis Schoterhof trof de vrouw maandagochtend in coma aan. Ondanks het verzoek van de enige zoon weigerde de huisarts zijn patiënte vocht toe te dienen en naar het ziekenhuis te laten brengen. Na tussenkomst van een andere huis arts is de vrouw woensdag rond middernacht, bijna drie dagen later, alsnog in het St. Joannes de Deo- ziekenhuis opgenomen. Daar ver blijft ze nog. De zoon heeft meteen na de eerste weigering van de huisarts de regio nale inspectie van de volksgezond heid op de hoogte gesteld. Gisteren was niet te achterhalen hoe de in spectie zich opstelt, de dienst was wegens Bevrijdingsdag gesloten. Volgens de eerste diagnose van de huisarts had de vrouw een her- senbloeding gehad. In overleg met het verplegend personeel van Scho terhof en na consultatie van een be vriend collega besloot hij geen po ging te doen het leven van de oude, bijna blinde en aan suikerziekte lij dende vrouw te verlengen. De vrouw werd zonder infuus naar de ziekenboeg van het verzorgings tehuis gebracht. Afhankelijk van hun lichamelijke conditie kunnen mensen drie tot vijf dagen zonder vocht leven. De zoon van mevrouw Nijland, de 59-jarige S. Willemsen, kwam maandagmiddag bij zijn moeder en werd ongerust, toen hij zag dat ze in de ziekenboeg lag en geen vocht kreeg. Nadat hij te kennen had ge geven dat hij de situatie zeer merk waardig vond, kreeg hij van de huis arts te horen dat het rekken van het leven geen zin meer had. De geneesheer: "Ik heb de heer Willemsen proberen duidelijk te maken dat zijn moeder misschien wel bij zou kunnen komen, maar dan toch zodanig gehandicapt datje zou kunnen zeggen: dit is niet menswaardig meer. Als je in mijn hart kijkt en het zou mijn moeder zijn geweest, dan had ik het haar niet aangedaan". Willemsen weet echter dat zijn streng-gelovige moeder wars is van elke vorm van euthanasie: "Mijn moeder was daar altijd tegen. Dat respecteer ik en daarom vind ik dat we alles moeten doen om haar in le ven te houden. Maar het lijkt erop alsof niets helpt, wat ik ook doe. Kunnen huisartsen zomaar beslis sen dat een patiënt niet naar het zie kenhuis wordt gebracht wanneer ze in coma ligt en een familielid daar om vraagt?" De huisarts is zich ervan bewust dat hij en de zoon van mening ver schillen. "Vanaf het begin was dui delijk dat mijnheer Willemsen zich niet kon verenigen met het besluit dat ik heb genomen in samenspraak met de verpleging van Schoterhof en een collega-huisarts. Dan gaat de vraag spelen welke stem zwaarder telt: die van de arts of die van een fa milielid. Als behandelend arts van zijn moeder denk ik dat w(j dit be sluit mogen nemen. Maar Willem sen bleef aandringen en toen heb ik alsnog besloten haar te laten opne men, omdat familie waarschijnlijk juridisch toch het meest in de melk te brokken heeft". SCHIPHOL (ANP) - Met een de monstratie voor het opvangcen trum voor asielzoekers op Schip- hol-oost heeft de Stichting Refugi- um zich gistermiddag officieel ge presenteerd. Deze in Amsterdam gevestigde stichting gaat zich inzet ten voor vluchtelingen die illegaal in ons land verblijven nadat zij door alle instanties afgewezen zijn om als vluchteling in Nederland te worden toegewezen. Volgens bestuurslid en woord voerder L. Adriaenssen van Refugi- um maakt de stichting geen onder scheid tussen politieke en economi sche vluchtelingen. Eén van de be langrijkste taken die Refugium zich heeft gesteld, naast de directe mate riële hulp aan vluchtelingen, is het bewerkstelligen van een politieke oplossing voor hen. Volgens Adriaenssen doen de be staande vluchtelingenorganisaties veel te weinig voor deze zogenoem de uitgeprocedeerden, die de moei lijkste groep vormen. Cijfers van de Europese Organisaties van Vluchte lingen en Ballingen geven aan dat maar 15 procent van de geweigerde vreemdelingen inderdaad naar het land van herkomst terugkeert. De overigen duiken onder en worden illegaal. Hoeveel van deze vreemde lingen in Nederland verblijven weet Refugium niet. In Amsterdam zou den dat er tussen de 5000 en 8000 zyn. Jaarlijks moeten volgens Adriaenssen 6.000 tot 8.000 vluchte lingen ons land verlaten na hier ge weigerd te zijn. Tijdens de demonstratie, waaraan ongeveer honderd mensen deelna men, greep de koninklijke mare chaussee zowel binnen als buiten het asielzoekersverblijf in. Toen de zich achter de ramen verdringende vluchtelingen hard tegen het on breekbare glas begonnen te slaan en door de smalle kieren van de ra men pamfletten naar buiten gooi den, verwijderde de marechaussee hen enige tijd uit de aan de straat kant gelegen vertrekken. Toen de demonstranten op het lage dak on der deze vertrekken wilden klim men, greep de marechaussee ook daar in. Eén demonstrant werd aan gehouden, maar zeer snel daarna al weer in vrijheid gesteld. De organisatoren hadden juist voor bevrijdingsdag gekozen om te demonstreren tegen wat zij noem den de gevangenhouding van vluchtelingen op Schiphol-Oost. Op een spandoek stond te lezen: "Wie vluchtelingen gevangen zet is zijn vrijheid niet waard". Het asielzoe kersverblijf op Schiphol-Oost is sinds begin van dit jaar vrijwel con tinu volledig bezet. Ook nu verblij ven er ruim veertig asielzoekers, van wie zeventien Tamils mom teel een hongerstaking houden. VENRAY (ANP) - Het Nederlands Genootschap van Leraren NGL is boos op demissionair minister Deetman (onderwijs) omdat hij on derzoeksresultaten wegwuift. Daar uit bleek dat leraren elf procent structureel overwerken. De minister zegt de resultaten niet te kunnen vergelijken omdat soortgelijk onderzoek niet in ande re sectoren heeft plaatsgevonden. Het NGL vindt dat onaanvaard baar. De minister heeft tenslotte zelf de opdracht verstrekt de taak- Binnenland kort Te hard Er wordt op de Nederlandse wegen nog steeds te hard gereden. Vooral de maximumsnelheid van 50 en 80 km/uur wordt massaal overtreden. Maar ook op snelwegen waar niet harder dan 120 kilometer mag wor den gereden, neemt het aantal over treders weer toe. Eigenlijk zouden zeer snelle auto's verboden moeten worden. In ieder geval meten fabri kanten snelheid niet meer als ver koopargument gebruiken in hun reklame. Dat constateert de Raad voor de Verkeersveiligheid in zijn advies Meerjarenplan Verkeersvei ligheid. Verdronken In een vijver aan het Afrikanerplein in Rotterdam is gistermiddag het stoffelijk overschot aangetroffen van de 3-jarige Sengur Sagir uit Rot terdam. Het meisje is vermoedelijk al spelend in het water beland en verdronken. Een woordvoerder van de Rotterdamse politie heeft dit meegedeeld. Demonstratie Bij het Turks consulaat in Deventer hebben zich gistermorgen ongere geldheden voorgedaan. Een groep van dertig demonstranten ageerde tegen het Turks regime en tegen het doden van mensen die op 1 mei in Istanbul feest vierden. De politie ar resteerde drie demonstranten die met verf het gebouw van het consu laat hadden besmeurd en leuzen hadden aangebracht. Afval De verbrandingscapaciteit van af valstoffen moet aanzienlijk worden uitgebreid. Het voorkomen van af val en het hergebruik van afgedank te materialen moet worden verdub beld. Tot deze conclusie komt de Landelijke Coördinatiecommissie Afvalbeleid (LCCA) na een studie over de verwijdering van afvalstof fen. De installaties voor de verbran ding van afval zijn overbelast en er is onvoldoende ruimte om huisvuil en restanten van bedrijven te stor ten. Overwerkende leraren boos op Deetman omvang van leraren te onderzoe ken. Ook de stelling van Deetman dat de gemiddelde leraar niet bestaat, doet niets af aan het onhoudbare verschijnsel van structureel over werk in het voortgezet onderwijs, meent het NGL. Het ging om onderzoek naar de taak en organisatie van leraren in het voortgezet onderwijs (OTO). Het NGL vindt dat er geld vrij moet komen om aan deze zeer ongezonde situatie een einde te maken. Zonder extra geld zal het immers voor de scholen onmogelijk zijn de 'proble men die uit het onderzoek naar vo ren zijn gekomen op te lossen. Ir. Olierook relativeert financiële bezwaren tegen rekening- rijden RIJSWIJK - Over de tarieven wil ir. Olierook absoluut niets zeggen. „Het gaat in eerste instantie niet om het geld, maar om het effect. Als we te weinig geld zouden binnenkrij gen, weten wij als projectteam wel andere mogelijkheden om de finan ciën aan te zuiveren. Het zou tege lijk betekenen dat wij een prachtige manier hebben ontdekt om het au torijden in te dammen." door Ron de Groot Olierook is voorzitter van het lande lijke projectteam Rekening Rijden, het groepje ambtelijke deskundi gen dat voor autorijdend Nederland ingrijpende plannen heeft gesmeed. Zij zijn de architecten van de zoge heten lijnenheffing: een verdeling van (voorlopig alleen) de Randstad in zones waarbij bij het passeren van de zonegrenzen tol moet wor den betaald. Het wakkere deel van de automo bilisten is al in het geweer gekomen tegen de naar hun verwachting zwa re financiële aderlating die het auto rijden straks van de burgers zal ver gen. Het in Alblasserdam zetelende actiecomité Tegen Tol berekende vorige week dat het bedrag aan tol per maand wel eens rond de twee honderd gulden per maand kan ko men te liggen. Olierook wil daarop riiet reage ren. Zijn projectteam belaadt zich over de uitvoering v&n het plan. Over vragen als 'waar moéten de meetpunten komen en hoeveel moeten het er worden?' en 'hoe hoog zal het tarief zijn?' wordt voor lopig alleen binnenskamers nage dacht. Eén ding wil Olierook ter ge ruststelling nog wel kwijt: „Ik denk niet dat straks alleen een elite zich het autorijden nog kan permiteren. Zo hoog worden de kosten nu ook weer niet". Files: de verkeersaderen van de Randstand dreigen dicht te slibben. Het rekening-rijden kan een bijdrage aan de oplossing van dat probleem leveren, meent voorzitter Olierook van de werkgroep rekening-rijden. (foto anp) Het rekening-rijden is onderdeel van het veel grotere Bereikbaar heidsplan voor de Randstad. Lang zaam slibben de verkeersaders van en naar het economische hart van ons land dicht. Uit miljoenen uitla ten walmen jaarlijks evenzovele tonnen gif de atmosfeer in. Uit zelf behoud moet daaraan iets worden gedaan. De meest extreme maatre gelen zijn: het autorijden door ri goureuze (financiële) maatregelen de kop indrukken óf steeds meer snelwegen aanleggen. Het eerste is aan het grote publiek niet te verko pen en het laatste is uit milieu-over wegingen onaanvaardbaar. Gekozen is dus voor de gulden mid denweg. Aan de ene kant uitberei- ding en aanpassing van het wegen net (onder andere met de aanleg van nieuwe tunnels) en aan de andere kant een financiële prikkel om het autogebruik terug te dringen én te kunnen beheersen. Dat laatste is het rekening-rijden. Het rekening-rijden is volgende week dinsdag het onderwerp van een debat in de Tweede Kamer. Het projectteam van Olierook heeft het fenomeen in zijn voortgangsrap portage onlangs als enige juiste op lossing aangeboden in een advies aan de politici. Een mogelijkheid op korte termijn is een forse verhoging van de accijns op brandstof. Nadeel is dat dit niet zo verfijnd werkt als rekening-rijden: er zijn geen moge lijkheden om gericht het gedrag van de automobilist te beinvloeden. In het systeem van rekening-rij den, is dat er wel. Olierook: „Het gaat ons erom dat op een bepaalde plaats en op een bepaalde tijd min der auto's rijden en dat de groei van het autoverkeer op zich wordt te ruggedrongen. Dat is ons belang rijkste doel. In de spits kun je op be paalde wegen hoge tarieven hante ren, terwijl die na de drukke uren zakken. Het is de bedoeling dat er op de snelwegen in de Randstad al tijd een zekere vorm van rekening rijden is." Het openbaar vervoer zal aanzien lijk moeten worden uitgebreid om nog meer een alternatief te zijn voor de auto. Verder zijn volgens Olie rook zaken als carpooling, glijden de werktijden én de fiets nog steeds de andere alternatieven waar op wordt gemikt. Carpooling Onlangs heeft het projectteam tij dens een studiereis naar Singapore, een miljoenenstad waar al een vorm van rekening-rijden wordt gehan teerd, een sterk staaltje van carpool ing kunnen zien. In Singapore-Cen trum zijn automobilisten die drie passagiers in hun auto vervoeren, namelijk gevrijwaard van de tol. „Het carpoolen kan enorm wor den uitgebreid," meent de werk tuigbouwkundig ingenieur. „Ik merk het bij mezelf. Ik rij elke dag van Bleiswijk naar Rijswijk en sta regelmatig gewoon stil in de file. In het gebouw hier aan de overkant werkt een buurman met wie ik pri vé vaak omga. We hebben wel eens samen gereden, maar het is er zo weer vanaf. Ik merk bij mezelf dat ik hét erg vindt als hij een kwartier tje langer wil doorwerken en ik dus moet wachten. Ik denk dat daar die financiële prikkel wonderen kan doen. Het kostje dan de helft. Het is maar wat iemand er dan voor over heeft om in de file te staan en toch met de auto te gaan". Als we ervan uitgaan dat de poli tiek geen spelbreker blijkt, wordt in 1992 ergens in de Randstad het eer ste stukje rekening-rijden geïntro duceerd. Later volgt de hele Rand stad ('95?) en nog later heel Neder land. Het gaat om stedelijke gebie den en de minder drukke in het oos ten en noorden horen daar ook bij. Doel is tenslotte het beteugelen van het autogebruik en daar heb je niet per se files voor nodig, zo is het be leid. Rekening-rijden betekent dat iede re automobilist waarschijnlijk een klein apparaatje achter zijn voorruit krijgt. Het is even groot als een cre dit-card alleen drie keer zo dik. Op de bijbehorende 'smart-card', die in deze credit-card kan worden ge schoven, staat hoeveel de automo bilist aan tol heeft vooruit betaald. Een digitale meter laat zien hoeveel onderweg aan tol wordt betaald. „Die meter is psychologisch erg belangrijk," zegt Olierook. „Het is dan net als in de taxi: je ziet hoeveel het kost. Dat is beter dan achteraf een accept-giro. Ik weet bij voor beeld zelf niet hoeveel wegenbelas ting ik betaal. Dat regelt m'n vrouw allemaal. Het zou anders zijn, als er een belasting-metertje in m'n auto zou hangen". Waarschijnlijk worden de tellers gemonteerd in de aanwijsborden boven de snelwegen. Telkens als ie mand er onderdoor rijdt, wordt een stukje van zijn vooruitbetaalde tol afgetrokken. Mensen die niet ge noeg saldo hebben, worden gefoto grafeerd en krijgen later de reke ning thuis gepresenteerd. „Het sys teem is daarmee anoniem, behalve dan voor de mensen die niet hebben betaald," zegt Olierook. „Die weten dat van tevoren en kunnen daar re kening mee houden. Voor de rest wordt niet geregisteerd waar ie mand heeft gereden." Ook op Europees niveau wordt overleg gevoerd over het rekening rijden. Geprobeerd wordt om tot een Europese standaard voor reke ning-rijden te komen, waardoor het internationale verkeer makkelijker wordt. Landen als Frankrijk en Ita lië willen hun huidige tolsystemen vergemakkelijken en modernise ren. In Zweden en Noorwegen groeien de verkeersproblemen even hard als in de Randstad en wordt ook gewerkt aan manieren om de verkeersstromen te controleren. Er is inmiddels een internationaal groepje van deskundigen gevormd. leiden: b'eesuaai 4 oegstgeest: wilheimmai alphen a/d rijn: raadhu ssf Het beschilderen van gezichten is een populaire bezigheid geworden, vooral tijdens de feestdagen. Ook gisteren waren weer mooie staaltjes van grimeren te zien, zoals hier in het Vondelpark. (foto anp) AMSTERDAM (ANP) - In het Ko- aldus Meijer. "Waakzaamheid en vrijd bestaan in het geding waar me- ninklijk Theater Carré in Amster- weerbaarheid blijven geboden. De demensen bedreigd worden. Als dam hebben koningin Beatrix en vrijheid is breekbaar, de democra- minderheden weer het doelwit wor- prins Claus vrijdagochtend de Na- tie kwetsbaar". Meijer wees in zijn den van politieke actie, dan vraagt tionale Bevrijding gevierd, samen rede op het opkomend radicalisme dat van ons maatschappelijk verzet, met talloze genodigden uit het hele in verschillende Europese steden want óók nu geldt dat we mede- n in eigen land. plichtig zijn aan wat ons onverschil- "Zo is de waardigheid van een be- lig laat", aldus Meijer. land. Onder de genodigden 1 delegaties uit Wageningen, waar de capitulatie van Duitsland werd ge tekend en Eede in Zeeuws Vlaande ren, waar koningin Wilhelmina voor het eerst na de oorlog weer voet op Nederlandse bodem zette. Aan het begin van het program ma werd een deel van de toespraak van koningin Welhelmina van 5 mei 1945 afgedraaid. De voorzitter van het Nationaal Comité 4 en 5 mei, Ju dith Belinfante, richtte zich in haar openingswoord speciaal tot de kin deren en legde uit waarom de vie ring van de bevrijding zo belangrijk is. "We vieren dat we in een vrij land zijn, waarin we vrij kunnen kiezen", Gedropte padvinders in mist verdwaald TERHERNE (GPD) - De rijks politie te water is gisternacht in Terherne tot vijf uur in de och tend bezig geweest met het op sporen en redden van 53 zee\ kenners. Twee kinderen zijn ge wond geraakt en moesten \v den opgenomen in het zieken huis. De padvinders, variërend van negen tot negentien jaar, waren 's avonds omstreeks ne gen uur door de kampleiding ge dropt op het water nabij Terher ne. Zij moesten met behulp een bootje zelf de weg naar kampeerterrein terug vinden, dat enkele kilometers verderop lag. Door de dichte mist konden slechts veertig zeeverkenners de weg naar hun tent terugvii den. De rest (53 man) bleef ste ken op een eilandje. Omstreeks half drie besloot de kampleiding de rijkspolitie te water in schakelen. Die kon de kinderen van het eilandje oppikken. De laatste kinderen werden gister morgen om vijf uur naar kamp teruggebracht. Een jon gen was ernstig gewond geraakt toen hij in de dichte mist in een stuk ijzer van een hek was geval len. Een meisje moest met een acute blindedarmontsteking worden opgenomen. "Een levensgevaarlijke derneming", noemde rayon commandant Dirk Spoelstra van de rijkspolitie in Grou de dropping. de koningin in de provincie Drenthe, W. Meijer, hield een toespraak over de "waar digheid van een bevrijd bestaan". De vrijheid is weer vanzelfsprekend geworden en inmiddels geldt dat ruim twee-derde van ons volk nooit oorlog heeft gekend, zo zei hij. "Maar laten we ons niet vergissen", Een nieuwe, gewaagde haarlijn voor mannen. Origineel, verrassend en best wel een beetje gewaagd. Zowel voor lang als kort haar. Kom dus naar Tom Westen Kapsalon, als je durft Want dan zit je haar beter dan ooit! torn westen kapsalon !l 071132947 i 1 tel 071 174270 156 tel 017207384 ook open op maandag en koopavond

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3