'Met streng z'n gezag handhaven maakt de agent zich belachelijk' Districtscommandant Van den Ban vertrekt bij rijkspolitie Leiderdorp Zijn schoonvader adviseerde Jacob van den Ban in het begin van de jaren vijftig om bij de politie te gaan. Spijt dat hij deze raad opvolgde heeft de man uit Gouda niet gehad. Na 35 jaar sluit Van den Ban eind mei een succesvolle politieloopbaan af. Een carrière die via de gemeentepolitiekorpsen van Den Haag, Wassenaar, Schiedam en een 'zijstapje' naar Curacao, voerde naar de rijkspolitie. Met als hoogtepunt in 1981 de aanstelling tot commandant van het grootste rijkspolitiedistrict in ons land. Acht jaar lang gaf Van den Ban leiding aan 1100 man in een gebied ingeklemd tussen Den Haag, Amsterdam en Rotterdam, met Leiderdorp als centraal punt. Een terugblik. door Margot Klompmaker treft een man met gemengde ge voelens. Ik zit hier nog wel, maar ei genlijk ben ik al weg". Kolonel Ja cob van den Ban (58) zit met enige weemoed achter zijn bureau. Nog een week, dan trekt de commandant van het grootste rijkspolitiedistrict de deur in Leiderdorp achter zich dicht. Hij laat een organisatie achter waar hij trots op is. "Als er in de I krant staat dat ergens in het land een bende zware criminelen is opgerold, dan kun je er rustig van uitgaan dat ons korps erbij betrokken is". Centraal Het district Den Haag neemt een centra le plaats in, vergeleken met de rijkspoli tie elders in het land. Het korps verzorgt de politiedienst in 48 gemeenten in Zuid1- Holland met in totaal een half miljoen ift- woners. Zo dicht bij het regeringscen- j trum heeft' de rijkspolitie ook de zorg voor beveiliging van parlement en be windslieden, begeleiding van buiten landse politici, het in banen leiden van internationale conferenties en bewaking van ambassades. Verder heeft het korps in Leiderdorp een aantal teams met .spe cialisten. Experts die kunnen worden in geschakeld bij een spectaculaire ontvoe ringszaak of het oppakken van zware cri minelen. Twee jaar geleden stelde u dat de zware criminaliteit nauwelijks meer te bestrijden viel. Bent u nog zo pessimis tisch? "Ik denk dat daar toch wel verande ring in is gekomen. Er is een regionaal re chercheteam opgericht met mensen uit Leiden, Delft, Gouda, Alpen aan den Rijn, Katwijk en Noordwijk. Die samen werking heeft vruchten afgeworpen". "Echt tevreden ben ik niet. Er zou nog veel meer tijd kunnen worden besteed aan de bestrijding van criminaliteit, maar we hebben te weinig mensen en te weinig geld. Het zou alleen kunnen als we andere taken laten schieten. Persoon lijk vind ik het oppakken van misdadi gers belangrijker dan het regelen van het verkeer. Ik schrik er soms van als ik hoor hoeveel tijd de politie gemiddeld steekt in het controleren van het verkeer". Is verkeerscontrole dan geen zaak van de politie? "De-politie kan niet alles. We hebben in de loop der jaren allerlei taken op ons bord geschoven gekregen. Vergeet niet dat wij verantwoordelijk zijn voor de handhaving van alle wetten die in ons land bestaan. Ga er maar aan staan. Nie mand heeft ons gevraagd of we het wel allemaal kunnen bijbenen". "De snelheidscontrole bijvoorbeeld. U denkt toch niet dat de politie daarop zat te wachten! Nee, we hebben niet gepro testeerd. Politiemensen zijn nu eenmaal erg loyaal, die vallen 'autoriteiten niet gauw af. Al komt daar wel enige verande ring in. De politieheeft zo langzamer hand ingezien dat ze moet lobbyen in po litiek Den Haag om haar belangen te be hartigen. En dan bedoel ik niet bij de mi nister, maar bij de volksvertegenwoordi ging. Daar moeten we zijn, daar wordt het beleid gemaakt". U zegt dat de politie niet allés kan. Welke prioriteiten moet zij stellen? "Ik zou zeggen: de aanpak van de cri minaliteit, de handhaving van de open bare orde en het beschikbaar zijn voor de burger. Dat betekent dus meer surveille ren. En dan niet in de auto, maar op straat om het contact met het publiek weer te herstellen. Dat zijn we geleidelijk aan kwijt geraakt. Kijk, toezicht houden op verkeer is natuurlijk heel gemakke lijk. Daarom doen de meeste agenten het ook. En er is een tijd geweest dat verkeer heel belangrijk werd gevonden. Maar in middels staan heel andere zaken op de voorgrond". Daarbij moet de politie ook leren som mige zaken uit handen te geven, meent de districtscommandant. "Op dit mo ment bestaan er drie soorten politie in ons land: de rijks- en gemeentepolitie, de bijzondere opsporingsteams van ver schillende ministeries (voor die gevallen waar de politie niet meer uitkomt) en de particuliere beveiligingsdiensten. De rijks- en gemeentepolitie zouden een al gemeen takenpakket moeten krijgen... Bijzondere zaken kunnen worden uitbe steed aan de andere twee organisaties". "Laten we reeël zijn. De 'echte' politie heeft lang de neus opgehaald voor de particuliere bewakers, maar ik ben ervan overtuigd dat deze mensen taken van ons kunnen overnemen". Uitzondering Hij maakt een bezwerend gebaar. "Ik weet wat u zeggen wilt, maar zo'n geval als het Haagse beveiligingsbedrijf Toe- tanchamon beschouw ik als een uitzon dering. De meeste beveiligingsbedrijven zijn naar mijn mening professioneel be zig". Hoe verloopt de samenwerking tus- sen rijks- en gemeentepolitie? "Het feit dat we twee politiekorpsen hebben die soms met elkaar, maar nog vaker los van elkaar opereren is een on verantwoorde luxe. Wat mij betreft mo gen die strakke grenzen tussen rijks- en gemeentepolitie verdwijnen, want het. werkt vreselijk inefficiënt". "Het Westland bijvoorbeeld heeft drie rijkspolitiekorpsen en twee gemeente politiekorpsen, totaal zo'n 170 man. Daar kun je toch een fantastisch team van ma ken? Nu is iedereen versnipperd bezig. We zitten allemaal ons eigen bureautje te bemannen en alles gebeurt dubbel ÖpT6 Voor de Bollenstreek geldt hetzelfde ver haal". Van den Ban stelt dat het in zijn dis trict wat de samenwerking betreft nog meevalt vergeleken met de rest van het land. Daar liggen rijks- en gemeentepoli tie veel meer met elkaar in de clinch. "Waar het om gaat is het delen van macht. In ons district hebben alle korpschefs een stukje macht gekregen. De politiecommissaris van Leiden houdt zióh bezig met de automatisering, de commissaris van Delft beheert de finan ciën en in Gouda coördineren ze cursus sen en vorming. Iedere korpschef is ver antwoordelijk voor een deel van het ge heel". Haantjes "Politiechefs zijn net haantjes: iedereen wil zich laten gelden en weigert macht af te staan. In dit district heerst die mentali teit natuurlijk ook, maar we zijn er toch in geslaagd een soort herenakkoord te sluiten. Ik ben er best trots op dat dit is gelukt. Toégegeven, de samenwerking is niet altijd optimaal. Wat dat betreft kan nog veel zendingswerk worden ver richt". Op het ministerie van binnenlandse zaken ligt al enige tijd een plan om ge meente- en rijkspolitie te reorganiseren. Politiemensen moeten beter over de di verse korpsen worden verdeeld om de werkdruk in sommige gemeenten te ver lichten. Korpsen met te veel mensen die nen agenten af te staan aan korpsen die om mankracht verlegen zitten. In totaal moet de rijkspolitie 1200 man inleveren. Voor deze regio betekent dit dat bijvoor beeld Katwijk, Wassenaar en Alphen mankracht moeten inleveren en Leiden er zo'n 60 man bij krijgt. Van den Ban: "De zaak is op een laag pitje gedraaid, omdat die mensen bij de rijkspolitie alleen op papier bestaan. Het geld dat destijds beschikbaar was om va- batures op te vullen is gebruikt voor an dere zaken, bijvoorbeeld de aanschaf van technisch materiaal. Als we mensen moeten afstaan, raakt ons korps totaal uitgehold". De sociale controle is verminderd. De grens tussen mijn en dijn wordt steeds vager. Wat kan de politie hier tegenover stellen? "Ik weet dat deze tijd zich kenmerkt door een enorme normvervaging. De so ciale controle is inderdaad veel minder geworden. Maar is alleen de politie ver antwoordelijk voor het handhaven van de sociale controle, waar scholen en ker ken het laten afweten? De politie kan toch niet alles in de gaten houden? Ik vind dat iedere burger de plicht heeft bij te dragen aan het algemeen gevoel van veiligheid". - En de normvervaging binnen het po litiekorps? "Die valt niet uit te sluiten, maar ik vind dat het enorm meevalt vergeleken met het buitenland. Ook agenten zijn mensen en kunnen fouten maken. Ik moet erbij zeggen dat ik vaak ook be wondering heb voor het enthousiasme en motivatie van veel politiemensen. On danks alle kritiek die de politie te verdu ren krijgt, weten zij steeds weer die veer kracht op te brengen om hun vak met plezier uit te oefenën. Als ik wel eens in mineur was na het mislopen van een zaak of negatieve publiciteit, kreeg ik vaak een kick als ik deze mensen met liefde voor hun werk bezig zag". U heeft 35 jaar politie meegemaakt. Wat is de grootste verandering geweest? "De agent van nu is niet langer een man met een bekeuringsboekje in de hand die zegt 'fout is fout'. De politie is veel flexibeler geworden. In plaats van achteraf .ingrijpen als een overtreding wordt geconstateerd, proberen we pre ventief bezig te zijn door de mentaliteit van mensen te veranderen". "Toen ik in 1955 bij de Haagse politie kwam, was de agent een instituut. Je liep veel op straat en had direct contact met de burgers. Verkeerscontrole stond voorop. Later veranderde dat. De aanpak van de criminaliteit werd belangrijker en de contacten met het publiek verwater den. Agenten liepen niet meer op straat, maar zaten in de auto om toezicht te hou den. De politieman werd mondiger, maar het publiek ook. Het feit datje een uniform droeg betekende niet langer dat je gezag automatisch werd geaccep teerd". "Dit alles heeft ertoe geleid dat de agent niet langer een onaantastbaar in stituut vormt wiens woord wet is. Een politieman in deze tijd kan zich niet star opstellen, maar moet meegaan met ver anderingen. Ik weet dat vooral oudere agenten daar soms moeite mee hebben. Je flexibel opstellen is ook vaak in tegen spraak met het handhaven van het gezag, dat immers vast ligt in wetten. Door rood licht rijden is gewoon fout, dat is een ge geven. Maar het heeft geen zin om elke keer een bon uit te schrijven, daarmee verander je niets. De politie moet probe ren mensen bewuster te maken, zodat ze dit soort overtredingen niet meer maken. Met streng je gezag handhaven maak je jezelf alleen belachelijk. Ik weet dat som mige collega's zich eraan schuldig ma ken, maar ik heb nooit meegedaan aan het 'burgertje pesten'. En het 'agentje pesten'? "Een populair spel, maar ik vind dat we erboven moeten staan. Dat is heel las tig bij massale samenscholingen van mensen waar altijd een paar relschop pers tussen lopen. Dan is het moeilijk om niets terug te doen. Gelooft u mij, onze mensen worden erop getraind het pu bliek met rust en kalmte tegemoet te tre den. Maar soms is knokken onvermijde lijk, al zijn onze agenten bepaald niet triggerhappy". "Evenals de burger is ook de politie agent een kind van deze tijd. Ik denk dat hij wel degelijk bestand is tegen de chaos die soms op hem afkomt, als hem maar geleerd is hoe hij daarmee moet omgaan. Agressie is daarbij niet uigesloten, want het vormt een onderdeel van deze sa menleving. Zo moet je bijvoorbeeld het voetballen nooit verbieden. Het volk wil immers brood en spelen? Geef ze dat dan ook. Mensen moeten een uitlaatklep hebben. Ik beschouw het als een sociale taak van de politie dit te begeleiden". ZWARTE PIETEN Neelie Smit-Kroes. Introduceerde het re kening rijden en de elektronische tolhef fing. Dacht zo geld te incasseren voor nieuwe tunnels en bruggen en gelijktij dig het autorijden te ontmoedigen. Een onmogelijke opgave: of het één heeft suc ces (maar dan blijft Nederland vergeven van de walmende auto's), of het ander (met als gevolg lege zesbaanswegen en een failliete overheid). Ed Nijpels. Uitvinder van de milieu convenant. Meende de vervuiling te kun nen terugdringen door het op allerlei ak koordjes te gooien met Het Bedrijfsleven. Oogstte ogenschijnlijk veel succes, maar vergat dat individuele ondernemers die al geen boodschap hebben aan de weU zich helemaal niets gelegen zullen laten liggen aan vrijblijvende afspraken (als uw politieke partij zich uitspreekt voor het uitbannen van de hondepoep, doet u dan meteen schuldbewust uw hond de deur uit? En dan valt er voor u nog niet eens wat te verdienen aan die vervui ling). Joris Voorhoeve. Bedenker van de poli tieke helderheid. Was consequent en wil de de werkloze die hij net een baantje had opgedrongen, 50 kilometer verderop, niet in de rug aanvallen door hem zijn reis kostenvoordeel af te pakken. Vergat dat de lucht intussen zo vuil was dat die niet meer met politieke duidelijkheid gezui verd kon worden. Ruud Lubbers. Verhief het Zwarte Pie ten tot kunst. Zag dat zijn kabinet (lees: het milieu) het slachtoffer dreigde te wor den van zijn eigen succes en nodigde Voorhoeve uit voor een spelletje. Lubbers, de grootmeester, won. Want hij wist: het is tijd voor impopulaire lastenverhogin gen, voor een ander slachtoffer, een ande re Zwarte Piet, voor de PvdA, voor Wim Kok. WIM FORTUYN IJZEREN MAAGD Deze week vierde Margaret Thatcher haar tienjarig jubileum als regeringslei der van het Verenigd Koninkrijk. Een mijlpaal in de Britse politieke historie, maar het lijkt me niet onmiddellijk reden voor een gelukwens aan de Britten. Hoe wel, ze hebben haar natuurlijk zelf uitge kozen. Met die eeuwige mantelpakjes, dat stij ve kapsel, die akelige handtassen en dat geen tegenspraak duldende hoofd staat ze al tien jaar model voor Britse truttig heid en stijfkoppigheid. En dan die af schrikwekkende bijnaam: de IJzeren Maagd. Toch ook een predikaat dat eer der een wee gevoel in de onderbuik ople vert dan tedere gevoelens losmaakt. Margaret Thatcher, wat hebben de Britten toch met dat mens? Ieder volk heeft natuurlijk recht op z'n afwijkingen, maar deze vorm van masochisme gaat wel erg ver. En dan te bedenken dat ze in middels heeft verklaard haar landgeno ten nog tot ver in de jaren negentig te wil len voorgaan. Het zal toch niet waar zijn, hè.- Lubbers en Voorhoeve: het Zwarte Mijnerzijds heeft de door velen zo be wonderde kruideniersdochter nooit op veel sympathie kunnen rekenen, dat zal duidelijk zijn. Eén uitstraling van te veel gelijkhebberigheid en te weinig mededo gen met de mensen aan de onderkant van de maatschappij zal daar wel mee te ma ken hebben. Gelukkig zijn er tekenen dat de Britse kiezers langzamerhand ook genoeg van 'Maggie' beginnen te krijgen. Enquêtes in verband met haar tienjarig jubileum ge ven aan dat een meerderheid niet naar een vierde ambtstermijn van Thatcher verlangt, al zit de schrik er bij sommigen kennelijk zq diep in dat ze vermoeden dat de premier wel in haar ambt zal sterven. Ach, zover zal het wel niet komen. En als ze straks door de kiezers de laan wordt uitgestuurd, dan gun ik haar toch nog wel een aardig baantje als dank voor bewezen diensten. Maar wel een eind uit de buurt. Gouverneur op de Falkland-ei- landen misschien? BERT PAAUW als kunst. AASVRETER Een kabinet Kok, ook dat zo lijkt mij - eet niet zo lekker. Niet dat ik niet voor de socialisten ben. Juist wel. Maar hun voor man vind ik iets engs hebben. Ten eerste heeft hij weinig of geen humor. Althans, dat heeft hij nooit openlijk getoond. En ten tweede: als hij lacht, doet hij het op het verkeerde moment en dan ook nog eens veel te zuinig. Heeft u gezien hoe hij reageerde toen het zwaard voor Lubbers en kornuiten was gevallen? Die sardoni sche trék op zijn gelaat. Joop den Uyl zou enig leedwezen hebben gespeeld en zich er daarna met een kwinkslag vanaf hébben gemaakt, maar bij Kok niets van dit al les. 'Een aasvreter', zo typeerde iemand hem, en dat vind ik een treffende vergelij king. Ik zou overigens niet weten wie dan wel een rood kabinet zou moeten aanvoe ren. Kamerlid Elske ter Veld misschien? Ik zag dat zij alvast een permanentje heeft genomen en het mantelpakje zal ook wel niet erg ver weg meer zijn, maar een vrouw als premier? ik denk niet dat Nederland al zo ver is. Of moet meneer Kosto vooroplopen met de rode banier? Hebt u gezien hoe hij tij dens het debat achterover hing in de bank, intussen fijntjes zijn nagels bestu derend? Kosto dus maar? Nee, wijk van 'mij, o schrikbeeld! Deze politicus heeft de gladheid van een gigolo wiens rol bij de vrouwen is uitgespeeld, hij ademt een on gezond 'ennui', en dat kunnen wij in de politiek toch niet hebben. Wij hebben wakkere knapen en meisjes nodig die met heldere blik en opgestroopte mouwen ons een lichtende toekomst bereiden. Nee, het is het beste om Hans van Mier- lo eens te polsen, de enige politicus die tij dens het debat aandrong op een snelle af handeling. Noemen ze de PvdA toch ge woon de Partij voor de Arbeid en Demo cratie. Kan nooit, zegt u. O nee? Je moet nooit 'nooit' zeggen. De PvdA had enkele maanden geleden al trek in de kleine par tijtjes, dus wie weet valt er best wat te re gelen. CEES VAN HOORE MARX-MECHANISME Jaar in jaar uit volgen de beurskoersen op het Damrak slaafs die van Wall Street. Totdat de PvdA in de regering dreigt te komen. Dan duikt de waarde van de aan delen tot in de schuilkelder van het kapi talisme. Dat bleek ook maandag, toen de WD alleen nog maar met een crisis dreigde. Terwijl Deng Xiaoping en Gorbatsjov vanuit hun totalitaire slakkenhuizen voortzichtig de voelhorens uitsteken naar het marktmechanisme, geloven de eige naren van Shell en Unilever nog steeds in het socialisme. Het moet wel een slecht geweten zijn. Kapitalisten, dat zijn de Marx-vrezende zondaren van de Rode Kousenkerk. W.F Van den Ban: "Evenals de burger is ook de politieagent een kind tijd". (foto wï an deze Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 33