GP van Monaco: vreemde race in mini-staat vanmaxi-rijk §jj Nationale Woningraad BiEfxin NW? MOBIELE FUNCTIE VOOR MBA-ERS (M/v) Niemand zal zich kunnen voorstel len dat de bevolking van een stad als bijvoorbeeld Alkmaar, Leiden of Leeuwarden byna niet kan wachten tot het weer mei wordt om zo'n twin tig Formule 1 racewagens vier da gen lang door de voornaamste hoofd- en zijstraten te zien scheuren. In Monaco echter begroeten de in woners de meimaand en de autorace vol blijdschap. door Rudolph Bakker Het toppunt van de pret is het lawaai, een onontkoombaar diep in de ziel snijdend gedreun, dat op een afstand van zeven ki lometer nog te horen is. En dan zijn er de ongelukken: de racers die tegen de vang rails knallen, autos die in brand raken en onvermijdelijk ook de een of andere toe schouwer, die daarbij als slachtoffer valt. Als het nu ging om spectaculaire snel heden of duizelingwekkende inhaalma noeuvres, dan zou die blijdschap te be grijpen zijn. Maar ook dat is niet het ge val bij de Grand Prix van Monaco. De ruim twintig deelnemers dit jaar zijn het er zes en twintig rijden mee in de waarschijnlijk langzaamste autorace op de aardbol. Ze hebben nauwelijks zicht op de baan en passeren kunnen ze slechts op een paar plaatsen. Wie bij de start niet goed voorop ligt kan het dan ook wel vergeten. Van de vertrekkende deelnemers haalt traditiegetrouw nooit meer dan de helft de finish. Nieuwe periode Met de Grand Prix van morgen begint een nieuwe periode van naar schatting tien jaar, waarin geen turbo-motoren meer worden toegelaten. De normale carburateur is terug, met alle gevolgen vandien. De racers zullen sneller dienen te reageren, de schokken van het snel ac- celeren zijn er niet meer bij, en het passe ren wordt een tijdrovende aangelegen heid op het smalle parcours waarop je toch al nauwelijks iemand voorbij kunt. De moeheid zal dan ook een grotere fac tor vormen dan in het turbo-tijdperk, zo wordt algemeen verwacht. Om Monaco te doorgronden moet je heel rijk zijn. Een aantal van de deelne mers aan de Grand Prix woont al jaren in het prinsdom, zoals Ayrton Senna en Nelson Piquet, en zij zijn rijk. Geworden van het autoracen, waarin deze wedstrijd iets speciaals is. Met de GP van Monaco is het net als met de stierengevechten. Je wordt er uiterst opgewonden van of je haat de wedstrijd. Het succes van deze merkwaardige ra ce was al meteen zo groot dat bij de eer ste start in 1929 de mensen op de daken zaten, in de bomen hingen en in de mas ten klommen van de zeilschepen in het haventje. De eerste winnaar was een En gelsman, die Williams heette. De Engel sen die er bij waren werden 'gek van vreugde', zo kon men in de kranten le zen. Jammer alleen dat Williams in een Italiaanse auto won. Wie een week vóór de race door de nauwe straten van Monaco wandelt of over de beroemde Boulevard Albert 1 langs de waterkant, begrijpt niet wat er leuk aan is de stad te zien veranderen in een soort concentratiekamp. De woord voerster van deSociété des Bains de Mer' dat is de organisatie die eigenares is van het Casino van Monte Carlo - vertelt dat haar flat vlak boven het startpunt van de Grand Prix ligt. Haar ogen krijgen een dromerige glans als ze voor zich ziet wat er op de dag van de race allemaal gaat gebeuren. Met haar vrienden zal ze op het balkon toekijken De voorbereidingen op de Grand Prix van morgen zijn nu zo ver gevorderd dat niemand in Monaco nog een voet kan verzetten. Vangrails en hekken van kippegaas, betonblokken en oude banden markeren de route van 's werelds beroemdste autorace, die in 1929 voor het eerst werd verreden. De hoofdwegen in de stad die tegelijkertijd het parcours vormen werden vorige week al afgesloten en iedere dag zien de omleidingen er weer anders uit. De uitslag van deze gekste race van de wereld in het mini-prinsdom van de maxi-rijken staat volgens de deskundigen al vast: het wordt een coureur uit de 'stal' van MacLaren-Honda met sterren als de 29-jarige Braziliaan Ayrton Senna en Frankrijks nationale held, de 34- jarige Alain Prost. Keke Rosberg 'scheurt' langs het Casino. en genieten van de spanning, de opwin ding, de benzinegeur en het geraas. Voor haar is de Grand Prix zoiets als het carna val, waarbij je niet kunt ophouden met bierdrinken. De jeugdige woordvoerster van de 'Société des Bains de Mer' kon haar balkon voor die vier dagen van trai ning en race voor 130.000 gulden verhu ren. Ze heeft het niet gedaan. Ze is een echte 'liefhebster'. Om Monaco te doorgronden moet je rijk zijn en erbij horen: bij de oude Europese adel of bij de nieuwe rijken. Bij de film sterren van het moment of bij de erfgena men van de beroemde Champagne- en parfummerken. Dit exclusieve gezel schap is te vinden in de paar Monegaski sche superhotels, waarvan er nog maar weinig in Europa zijn. Ze stammen vaak uit de tijd van de Parijse Opera en zijn zelfs door opera-architect Garnier ont worpen. Een voorbeeld daarvan is het Hotel de Paris, waarvan de historie samenvalt met die van de speelzalen van Monte Car lo, die er vlak tegenover liggen. Al een jaar van tevoren is dit hotel voor de week van de Grand Prix van de nok tot de kel der uitverkocht. De kamers kosten er omgerekend zo'n 700 gulden per nacht, van de veertig appartementen worden de prijzen niet vermeld. In het hotel kun je eten in het restau rant 'Louis XV uit de 'Belle Epoque', of boven op de zesde verdieping met zicht op de 'Atlantis II' van de Griekse reder Niarchos in de haven, en op de rots met het Paleis der Grimaldi. De obers ken nen alle rijken en alle beroemdheden van de wereld. "Die mensen zijn altijd ontzet tend aardig tegen ons", vertellen ze. "Ze vragen naar onze familie en onthouden alles". Duizend bochten Terug naar de Grand Prix. Morgen gaat het er na vier dagen van oorverdoven de proefritten ten slotte op los. Het startpunt ligt aan de haven op de Boule vard Albert 1. Dan gaat het de 'Monte Carlo' op, rakelings langs het Casino en het Hotel de Paris (wie niet uitkijkt vliegt er zo de bar binnen), dan naar beneden langs het station door de levensgevaarlij ke 'Tir aux Pigeons'-tunnel, en terug naar de haven. Aan dit parcours is sinds die eerste keer in 1929 praktisch niets veranderd. De race gaat over honderd ronden. Elke ronde is ruim drie kilometer lang en telt tien bochten. De Grand Prix wordt dan ook 'de race van de duizend bochten' ge noemd. Wie die overleeft heeft stalen ze nuwen en een buitengewone bolide. Alle Monegasken hebben stalen zenu wen. Het prinsdom leeft voor een belang rijk deel van de pret. Het is één groot, ge sloten pretpark voor de uitverkorenen. In januari begint het al met de Rallye van Monte-Carlo (sinds 1912), in februari wordt het Internationale Televisie Festi val gehouden, in april gevolgd door de Internationale Tenniskampioenschap pen. De deelnemers daaraan lopen dan al vast in de verkeersopstoppingen rond de komende Grand Prix. In juli en augustus zijn er vuurwerk- avonden, in augustus en september draait het Wereld Amateur Theater Festi val, in november is de Nationale Feest dag en in december wordt het Internatio nale Circus Festival gehouden. Bij een aantal van deze festiviteiten daalt de zwijgzame Prins Rainier van zijn rots af en deelt hij de winnaar een beker uit. Gesloten Tijdens de vier dagen van de Grand Prix houden de normale activiteiten in Monaco op. De winkels gaan dicht, de scholen zijn gesloten, de fabrieken en kantoren geven hun personeel vrij. Om dat die Monegasken niet tot de echt rij ken behoren en evenmin langs het par cours wonen, geven ze er de voorkeur aan het gebrom en gebrul de rug toe te keren en bij familie in de bergen te gaan logeren. Een enkeling uit zijn gramschap in de enige krant van Monaco die boven dien nog niet eens in Monaco verschijnt: de 'Nice-Matin'. Hij of zij belt het. kan toortje in de rue Grimaldi en scheldt de redacteur uit, alsof die het helpen kan, of er komt een ingezonden brief die trouw wordt geplaatst. In Monaco kom je, zo vlak voor de Grand Prix, wel eens iemand tegen die met een stalen gezicht beweert dat er in zijn stad ook dagen zijn van kalmte en rust, dagen waarop je de vogels hoort fluiten. Dergelijke tendentieuze mede delingen worden door een lofwaardig maar misleidend chauvinisme ingege ven. Wie de stilte zoekt moet verderop. Naar Menton bijvoorbeeld aan de Itali aanse grens. Daar hangen de sinaasappe len en de citroenen nog rustig aan de bo men. In Monaco plukken ze liever de vruchten van.de eerzucht De Montegas- ken worden er rijk en naar ze zeggen gelukkig van. heeft alle dranken! DIRCK III B.V. behoort tot de Samenwerkende Dirk van den Broek Bedrijven en heeft meer dan 35 slijterijen. De vestigingen zijn gelegen in de gehele Randstad en de provincie Utrecht. De slijterijen zijn royaal opgezet en bieden een uitgebreid assortiment dranken tegen zeer scherpe prijzen. Presentatie en winkelsfeer krijgen grote aandacht. WELKOM BIJ ONZE SLIJTERIJEN! DIRCK Ut stimuleert via een opleidingsprogramma en begeleiding in de praktijk, dat medewerkers hun vakkennis vergroten en hun communicatievaardigheden versterken. Een goede serviceverlening aan de klanten en beter persoonlijk functioneren in alle facetten van het werk dient daarvan het resultaat te zijn. Onze medewerkers bepalen voor een groot deel het succes van onze winkels. Wie houdt van aanpakken en wil meegroeien met DIRCK IE is van harte welkom. Voor onze regio Bollenstreek (Lelden en omgeving) vragen wij: BEDRIJFSLEIDERS m/v (leeftijd 23 - 35 jaar) Als bedrijfsleider draagt u de verantwoordelijkheid voor een van onze grote slijterijen. Presentatie van het assortiment, goederenstroom, lichte administratie en vooral begeleiding van uw medewerkers hebben uw grote aandacht. U weet van uw winkel elke dag weer een uitnodigende goèdverzorgde slijterij te maken, waar bestaande en nieuwe klanten graag komen winkelen. U heeft een slijtersvakdiploma. ASS.-BEDRIJFSLEIDERS m/v (leeftijd 20 - 28 jaar) U hoeft niet uit het slijtersvak te komen, dat leren wij u graag. U heeft wel een klantgerichte mentaliteit en bent bereid hard te werken. Na een inwerkperiode zult u in staat zijn de bedrijfsleider te vervangen bij zijn afwezigheid. Nadat u er blijk van heeft gegeven dat u deze verantwoordelijkheid zonder meer aan kunt en uw slijtersvakdiploma inmiddels heeft gehaald, kunt u doorgroeien naar de functie van bedrijfsleider. Heeft u belangstelling? Richt dan uw schriftelijke sollicitatie aan: DIRCK EI B.V. AFD. PERSONEELSZAKEN - POSTBUS 504 2130 AM HOOFDDORP. U ontvangt spoedig onze reactie. VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES ELKE ZATERDAG Sluitingstijd voor advertenties: I underdagmiddag 15.30 uur. l bij onze a De Nationale Woningraad (NWR) is een belangenbe- hartigingsorganisatie op het terrein van de volkshuisves ting. De 720 aangesloten woningcorporaties en gemeente lijke woningbedrijven beheren gezamenlijk ruim 1,3 miljoen woningen. Vanuit het hoofdkantoor te Almere en de rayon kantoren te Assen, Baarn, Deventer, Schiedam en Tilburg wordt voor deze leden onder meer de advies- en dienstverlening verzorgd op sociaal, organisatorisch, juridisch, bouwtechnisch, administratief en financieeF economisch gebied. Onze sector Accountancy en administratieve dienstverlening (AAD) controleert administra ties, geeft financieel econo mische adviezen en verleent administratieve bijstand. Voor de afdeling Accountancy van ons rayon Midden- Nederland (de provincies Noord-Holland, Utrecht en Flevoland), standplaats BAARN, vragen wij een assistent accountant. Wat de functie inhoudt: De afdeling Accountancy contro leert administraties van woning corporaties en gemeentelijke woningbedrijven. Dit laat zich goed vergelijken met het werk van een accountant in het bedrijfsleven. Kennis van de volkshuisvesting en de over heidsregels met hun voortdu rende aanpassingen is hierbij onontbeerlijk. Dit maakt het werk zeer specialistisch. Onze mensen moeten kennis hebben van subsidieregelingen en het ontwikkelen en toepassen van efficiënte administratieve technieken. Er wordt gewerkt in kleine controlegroepen met een grote mate van zelfstandigheid. Het profiel: Wat wij bieden: U heeft MBA en studeert even tueel voor SPD. U spreekt en schrijft goed Nederlands en u bent rond de 25 jaar. U heeft ervaring met accountancywerkzaamheden. Wat daarnaast erg belangrijk is: u denkt klantgericht. Want voor de leden moet u allerlei problemen oplossen, maar daarbij bent u niet uit sluitend op uzelf aangewezen. U kunt gebruik maken van de deskundigheid van collega's op andere terreinen. U bent mobiel binnen het rayon en u krijgt steeds met andere opdrachtgevers te maken. U kurrt rekenen op een goed salaris, te weten van 2.500,- tot 3.200,- bruto per maand, met reële doorgroeimogelijkheden, een auto, een uitstekende interne opleiding en als u verder wilt studeren een studiekosten regeling. Sollicitaties te richten aai adjunct-directeur Personele zaken van de Nationale Woningraad, Postbus 50051, 1305 AB Almere. ide

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 30