De Bende van Vijf versus het 'linkse tuig' 'De deur naar de WD niet dicht voor de PvdA' Kombrink speculeert niet over ministerschap in volgend kabinet 'Bloed, olie, watten en ineens niets meer' PAGINA 2 ZATERDAG 6 MEI 1989 Reportage AMSTERDAM - Je kunt in Hotel Belfort aan het Surinameplein in Amsterdam uitstekend eten. Dat herinnert zich een lid van de 'Bende De wederopstanding van de vakbeweging Frari# Nypel* en Kees Tamboer van Vijf. Dit illustere quintet be staat uit Dick Visser, dan kandi daat-voorzitter van de Industrie bond FNV, zijn toekomstige finan ciële rechterhand Wout Tuinen- burg, de wat kleurloze bondssecre- taris Johan Bekema, beoogd cao- coördinator Jan Schermer, een huisvriend van Dick Visser, en de kersverse voorlichter van de bond Gerard Krul, thans hoofdredacteur van Het Vrije Volk. Dit is de nieuwe huisstijl van de jonge garde die staat te popelen om het roer van Arie Groenevelt over te nemen. Het is voorjaar 1982, ze moe ten nog een jaar wachten. Toch ko men ze al eens per week in Belfort bijeen om de brandende kwesties door te nemen. De industrie bevindt zich in de grootste naoorlogse crisis. Per maand gaan twintigduizend ar beidsplaatsen verloren in Neder land." Niet alleen het wankelende tussenkabinet-Van Agt/Den Uyl weet niet waar het heen moet, ook de vakbeweging is ontredderd. De machtigste bond van de FNV ver speelt tienduizenden leden, die naar de ww of de wao worden afge voerd. Volgens de Bende van Vijf moet het roer om. Weliswaar legt Tuinen- burg uit dat de financiële positie van de Industriebond FNV ijzer- sterk is en de bond zelfs zonder con- tributiebetalende leden op dezelfde sterkte zou kunnen blijven draaien, maar de jonge, aanstormende lei ders willen zich daar niet bij neer leggen. Harmonie De eerste conclusie luidt dat het po larisatiemodel moet worden afge zworen. Voorlopig geen loonstrijd meer. Het gedachtengoed van bondseconoom Piet Vos, neerge legd in de nota 'Doormodderen of durven' van juli 1980 (loon inleve ren voor werk), moet worden uitge werkt en verfijnd. Als bikkelharde garanties dat ingeleverd loon niet meteen wordt omgezet in werk on mogelijk zijn, rest nog maar één weg: de weg van overleg. Het moet toch mogelijk zijn iiï harmonie met de werkgevers afspraken te maken om de teloorgang van de industrie een halt toe te roepen? De Bende van Vijf heeft meer no ten op de zang. De politieke vrien den van de Partij van de Arbeid moeten nu eens ophouden werkge vers voortdurend af te schilderen als dikbuikige kapitalisten met een sigaar in de mond. Die karikatuur van de werkelijkheid zet meer kwaad bloed dan de net gewonnen actie voor het ziekengeld. Het gezel schap spreekt af dat geprobeerd zal worden de Rooie Familie ervan te overtuigen, dat overleg de plaats moet innemen van Haagse regel zucht en polarisatie. Ook Wim Kok mag niet langs de kant blijven staan, vindt men in Bel fort. Hü krijgt de ruimte om, mede op basis van 'Doormodderen of dur ven', met werkgeversvoorzitter Chris van Veen een centraal ak koord voor te bereiden, dat uit mondt in het door Lubbers en De Koning geregisseerde 'Akkoord van Wassenaar' van november 1982. De prijscompensatie wordt zonder bikkelharde garanties, opgeofferd voor winstherstel dat op den duur tot meer werk kan leiden. 'FNV 2000' Voor Kok is nog eèn andere schone taak weggelegd. De Bende van Vijf vindt dat de FNV-voorzitter zich moet bezinnen op de positie van de vakcentrale en haar aangesloten bonden. Het centrale apparaat is veel te duur en te weinig efficiënt. De jonge Turken van Belfort maken Kok duidelijk dat anders de geld kraan wel eens dicht gedraaid kan worden. Met dat mes op de keel accepteert Wim Kok het voorzitterschap van een praatgroep van de Industrie bond, die een nieuwe koers moet uitstippelen van de hele FNV. Deze voorloper van de Werkgroep 'FNV 2000', die vier jaar later onder de be zielende leiding van Koks opvolger Hans Pont de toekomst van de vak beweging in kaart brengt, bloedt in september 1982 dood. Toch biedt de oppositie binnen de eigen bond het meeste stof tot praten in het restaurant van Hotel Belfort. Hoe kunnen we de bond zuiveren van het 'linkse tuig', dat de bond tot tweemaal toe aan het Wan kelen bracht en de bond beroofde van zijn geloofwaardigheid? In een sfeertje van roddel en ach terklap passeren, tijdens het nutti gen van de 'tong Picasso', alle na men nog eens de revue. De club van Cees S. Nicolaas, de bondsbestuur- der die verantwoordelijk is voor de afdeling van Ruud Vreeman die scholing en vorming van het kader organiseert, moet het vooral ontgel den. Dóór zit de harde kern van het verzet, eerst in 1980 tegen 'Dóór- modderen of durven' en een jaar la ter tegen de voordracht van Dick Visser. De BVD Deze syndicalistische propagandis ten van de loonstrijd, die zich had den verenigd in de 'Groep Engels' rond Vissers tegenkandidaat Johan Stekelenburg, moeten wel extreem links en dus fout zijn, luidt het oor deel. Zou de BVD misschien meer van ze weten?, oppert één van de le den van de Bende van Vijf geksche rend. Kwajongenstaai tijdens de na zit met koffie en cognac, ontvangen met een mengeling van hilariteit en gêne. Geen van de deelnemers aan het exclusieve praatclubje in Hotel Belfort beseft op dat ogenblik dat deze grol over de BVD zes jaar later Dick Visser de kop zal kosten. Eenmaal voorzitter, in mei 1983, pakt Dick Visser de zaken voortva rend aan. Hij nodigt de werkgevers in de industrie uit deel te nemen aan een platform voor overleg over een 'Herstelplan voor de Industrie'. Op zijn kruistocht langs onderne mers wordt hij weliswaar welwil lend ontvangen, maar meer dan schone beloften krijgt hij niet. Hij oogst voornamelijk scepsis. Hem wordt keer op keer gevraagd hoe dat nieuwe beleid valt te rijmen met de verdeeldheid in zijn bond. En welke garantie kan Visser geven dat de polarisatie echt voorbij is? Dat moeten we maar eens afwachten. Vissers wanhoop groeit zien derogen. Tegenover intimi klaagt hij dat hij niet snapt dat werkgevers zijn uitgestoken hand hooghartig negeren. Binnenshuis krijgen de planne tjes, die in Hotel Belfort zijn ge smeed, wel gestalte. Bondsbestuur- der Cees S. Nicolaas moet tanden knarsend toezien dat zijn porte feuille wordt gesplitst. Dat betekent dat de macht van diensthoofd Vree man wordt gekortwiekt. Twee van zijn naaste medewerkers, Wout Waleson en Crétien Felser, verhui zen naar een andere afdeling. Pesterij Een tweede maatregel is pure peste rij. Elke stap die Vreeman en zijn medewerkers verzetten, moet in het vervolg verantwoord worden. Bo vendien worden hun declaraties mi nutieus doorgevlooid op ongerech tigheden. Geen wonder dat Vree man zich steeds ongemakkelijker gaat voelen. Het uur der wrake is kennelijk aangebroken. Wat voor Ruud Vreeman en zijn getrouwen de deur dicht doet is het gerucht, dat voorzitter Visser de BVD zou hebben ingeschakeld om in Vreemans verleden te wroeten. Jammer, de grol van Belfort wordt al te letterlijk opgevat. Als Vreeman verhaal komt halen bij Dick Visser, kan die niet anders doen dan het ge rucht als belachelijke prietpraat van de hand wijzen. Maar het zaad van het wantrou wen is ontkiemd. Vreeman gelooft Visser niet en eist een politie-onder- zoek. Als Visser ook die eis weg wuift, trekt Vreeman zijn conclusie. Hij voelt zich ten diepste in zijn in tegriteit aangetast. Ruud Vreeman ziet om naar een andere baan. Hij wimpelt een hoogleraarszetel in de bedrijfskunde aan de universiteit in Groningen af en meldt zich voor een vacature van wetenschappelijk me dewerker bij de Vervoersbond FNV. Er is één probleem. Deze kleine bond, waarvan Vreeman inmiddels voorzitter is geworden, kan niet zo veel salaris betalen als de rijke In dustriebond. De kwestie wordt door de penningmeester van de in dustriebond, Wout Tuinenburg, in de zomer van 1984 creatief opgelost. Gouden handdruk Een 'gouden handdruk' van vijftig mille wordt in mindering gebracht van een hypotheek, die Vreeman op zijn huis in Heemstede heeft. Dat is overigens geen ongebruikelijk af scheidscadeau in vakbondsland. Ook Vreemans medewerker Wout Waleson heeft bij zijn vertrek naar de Vervoersbond FNV, een paar maanden eerder, een soortgelijk fi nancieel duwtje in de rug gekregen van Tuinenburg. De uittocht is compleet als ook Crétien Felser, Folkert Catz, Guido Bayens en Wim van Seeters, allen medewerkers van de afdeling die de scholing en vorming van de kader leden organiseert, de Industriebond FNV teleurgesteld de rug toekeren. De Bende van Vijf is van het 'linkse tuig' verlost. DEN HAAG - Her en der in PvdA-huizen worden jac quetten uit de mottenballen gehaald. Eindelijk mag weer eens hardop worden gedacht aan meeregeren. Hartelijk dank, Joris Voorhoeve. Het opblazen van het kabinet brengt nieuwe coalities in het verschiet. Hans Kombrink, zeventien jaar Tweede-Ka merlid voor de PvdA, is een van degenen die door vriend en vijand wordt aangewezen als een nieuwe ministerskan didaat. Toch heeft hij de pandjesjas nog niet tevoor schijn getrokken. "Ik kijk wel uit. Wie zichzelf nu nadrukke lijk kandideert, kan het eerste het jacquet terughangen. Zo gaan die dingen". door Hans Maas Kombrink weet zelfs nog niet zeker of hij wel op de lijst voor de ver vroegde Tweede Kamerverkiezin gen gaat staan. Een verzoek uit Rot terdam om havenwethouder en lijsttrekker te worden voor de ge meenteraadsverkiezingen heeft hij nog steeds in beraad. Maar daarbij moet wel gezegd worden dat hij blij is dat hij die be slissing voor zich uitgeschoven heeft. De keus is plotseling moeilij ker, maar ook luxer geworden. De druk op hem om toch nog maar een poosje in de landelijke politiek ac tief te blijven, neemt toe en onpret tig voelt die druk niet aan. We praten met hem na over die onverwachte en beetje onwerkelij ke crisis die de WD gemaakt heeft en wegen de verschuivingen die nu mogelijk zijn in het politieke krachtenveld. Kombrink: "Het is duidelijk dat de WD-fractie deze crisis in grote eensgezindheid echt heeft gewild. Ik proef maar heel weinig verdriet bij de WD. Wel een algemeen ge voel van: we gaan nu de boel sane ren en beginnen dan opnieuw". "Terugkijkend zie je dat verschil lende elementen onontkoombaar op hun plek moesten vallen. Daar waren vooreerst de frustraties, het steeds maar moeten buigen voor de almacht van Ruud Lubbers. Men had sterk het gevoel behandeld te worden als kleine kinderen. Daarbij kwam de sterke onvrede over de rol van met name De Korte. Het was al vrij snel duidelijk dat men met hem van een kouwe kermis thuiskwam. Hij bleek een politieke minkukel te zijn die namens de VVD de kar niet kon trekken". Bewust "De voorbeelden zijn legio: de me dia, de studiefinanciering, ga-maar- door. In het euthanasiedebat dreig de men weer te moeten buigen. En bovendien dreigden er dingen te ge beuren die het door Oort gevestigde beeld van belastingverlaging weer zouden ondermijnen. Men heeft toen met het milieubeleidsplan in een vroeg stadium heel bewust ge kozen voor een ferm standpunt". "De consequentie dat het kabinet kon vallen, was van meet af duide lijk. De grootste angst was eigenlijk steeds: houden we wel stand, gaat Voorhoeve toch niet schuiven in de discussie? Toen daar de eigenwijze opstelling van de eigen bewindslie den in het kabinet bijkwam, kreeg het proces zijn eigen psychologie. Het ging er om: wie heeft de macht? In dat proces werd Frank de Grave toen stevig vernederd door Ruding, maar de weg terug was al eerder be wust afgesloten". - Als de crisis dan zo bewust is ge schapen, heeft de VVD dan ook be wust ingecalculeerd dat de partij in de beeldvorming terug naar rechts zou schuiven. De sociaal-liberale middenpartij is toch gewoon weer de ouderwetse, poenerige autoclub van Wiegel geworden? Kombrink: "Wij zouden tegen die motie hebben gestemd, omdat het reiskostenforfait niet absoluut heilig Kombrink: "Zo zwart-wit ligt dat niet. Kijk maar naar de groep men sen in de WD die het hardst op de val van het kabinet heeft aange drongen. Dat zijn juist degenen die Wiegel helemaal niet terug willen hebben. De grootste pleitbezorgster voor de lijn Wiegel, Neelie Smit- Kroes, staat nu het meest geïso leerd. Nijpels mag nog wel blijven van de fractie, want hij wilde het reiskostenforfait best handhaven, maar Smit-Kroes heeft alle steun verloren. Ik zie niet dat de WD te rug naar rechts is geschoven. Uit de contacten die ik heb, concludeer ik dat meer dan de helft van de fractie graag met de PvdA wil samenwer ken". Niet zo heilig "Ik wijs er ook op dat wij niet voor afschaffing van het reiskosten forfait hebben gepleit. Wij zitten ei genlijk tussen het kabinet en de WD in. De aftrek van reiskosten voor het woon-werkverkeer is voor ons niet zo heilig als voor de WD, maar we willen de eventuele af schaffing toch wel plaatsen in de bredere context van de inkomens politiek". - Was de PvdA dus bereid om voor de motie van de WD over de hand having van het reiskostenforfait te stemmen? Of zou daar meer om op portunistische redenen voor zijn ge stemd: om het kabinet te laten val len? Heeft Lubbers het de PvdA niet lekker gemakkelijk gemaakt door stemmen over de motie overbodig te maken? Kombrink: "Wij zouden tegen die motie hebben gestemd, omdat zoals gezegd het reiskostenforfait voor ons niet absoluut heilig is. Maar in feite zou ons stemgedrag er niet eens toe hebben gedaan. De WD had de motie al de lading van een crisis gegeven door hem in eerste termijn in te dienen en alleen maar uit te zijn op een positief antwoord daarop van Lubbers". - De WD is te vaak onder het juk van Lubbers en het CDA doorge gaan. Dat is de oorzaak van de cri sis. Dreigt straks niet dat de PvdA hetzelfde lot beschoren zal zijn. Waarom zou het CDA voor de PvdA liever zijn dan voor de WD? Kombrink: "In de eerste plaats vind ik dat het zeker geen automa tisme moet zijn dat er nu een CDA- PvdA-coalitie komt. De deur naar de WD zit zeker niet dicht. Uiter aard moeten we zien hoe de WD zich nu verder opstelt, hoe ze hun proces van interne sanering afron den. Maar op basis van hun ont- werp-verkiezingsprogramma zijn er voor ons zeker zaken met hen te doen. Ook al uit oogpunt van tactiek lijkt het me juist om ten minste twee deuren open te houden". Lering "Wat betreft eventuele samenwer king met het CDA moeten we zeker lering trekken uit wat de WD heeft meegemaakt. Voor uitlevering aan het CDA kopen we natuurlijk niks. Maar de kans dat wij op een zelfde manier onder het juk door zouden moeten, is overigens wel gering. De getalsverhouding is anders en ik denk dat de specifieke factor van een vice-premier heel anders weegt bij een coalitie CDA-PvdA dan die heeft gewogen in het tweede kabi net Lubbers". - Is de PvdA wel klaar voor nieu we verkiezingen? De Schuivende Panelen-discussie is afgesloten met een nietszeggende verklaring van het partijbestuur. Veel fundamente le keuzen moeten nog steeds worden gemaakt. Neem het heikele punt van de koppeling tussen de uitkeringen en de lonen. Kombrink: "We zijn het erover eens dat de mensen in de collectieve sector niet langer mogen achter blij ven. De doelstellingen zijn duide lijk. Er moet een meer gelijkmatige inkomensontwikkeling komen en dat is het beste mogelijk bij'een voortgezet proces van loonmati ging. Een meer gelijkmatige inko mensontwikkeling is ook goed mo gelijk zonder dat er onder alle om standigheden een honderd percent automatische koppeling bestaat. Ik denk dat we het in de richting van het SER-advies moeten zoeken, een koppeling met uitzondering-clau sules. Daarmee doen we dan een heel andere keuze dan minister De Koning in zijn nieuwe wet voor een beleidsmatige koppeling". - Behalve over de koppeling zal er nog wel meer interne strijd nodig zijn om snel met een consistent ver kiezingsprogramma te komen. Er zijn PvdA-ers die best de verkiezin gen in zouden willen met forse belas tingverhogingen ten behoeve van het milieu, het onderwijs, de infra structuur, ja, die zelfs voor lasten verzwaring pleiten om het financie ringstekort terug te kunnen bren gen. Kombrink: "Je kunt inderdaad extra belastinggeld innen om het fi nancieringstekort te lijf te gaan. Mijn eigen standpunt is dat de col lectieve lastendruk niet verder moet stijgen, omdat je jezelf dan te genkomt op het punt van de werk gelegenheid. Zonder de lastendruk te laten stijgen zijn zeer veel extra investeringen mogelijk in het milieu, het onderwijs, de infrastruc tuur en de maatschappelijke zorg. Inderdaad onderscheiden we ons hiermee duidelijk van de WD. On ze keus is niet om door te gaan met belastingverlagingen". - De campagnes voor de Europese en de nationale verkiezingen gaan nu nog meer door elkaar lopen dan al het geval was. Daarmee wordt de aandacht afgeleid van Piet Dan- kert, die misgeschoten lijkt te heb ben met zijn fraudebeschuldiging aan het adres van Braks. De lijn van Donkert naar de Nederlandse politiek loopt via fraudespecialist Kombrink. U hebt de bal niet echt opgepikt. De Europese lijsttrekker van de PvdA lijkt door eigen men sen in de prut te worden gedrukt. Kombrink: "Het Braks is zwak en ontoereikend. We zullen hem verder blijven aanval len. De kaarten van Dankert zijn sterker dan de landbouwlobby wil doen geloven. Er zijn Europese re gels overtreden, maar ik geef toe dat het risico bestaat dat door de vaag heid van die Europese regels een groot deel van de affaire grijs blijft". Drie dagen lang (vandaag voor 'wonderdokters' hun kunsten in Nagel nam er een kijkje. DEN HAAG - Het "publiek wacht muisstil af als de twee Fi lippijnse faithhealers, ook wel psychische chirurgen genoemd, zich op de manifestatie Paravi sie in Den Haag concentreren op hun derde en laatste sessie van de dag. Wonderdokter Edilberto Lugue heeft de houding van Ro- dins denker aangenomen; zus ter Myrna Fernandez laat haar hoofd op tafel rusten. door Carlo Nagel Op het podium wachten een stuk of tien patiënten een beetje gespannen op hun beurt. Wie rook kringelt uit bakjes om hoog, exotische muziek klinkt op. Dan staan de twee religieuze genezers uit de Filippijnen op, laten hun blik goedkeurend glij den over de gele bloemen, die volgens hen een positieve uit straling hebben, en draaien zich >m naar een kleurige vlag. Wiebe Hoekstra van de Stich ting Sampaguita, die de won derdokters persoonlijk van de Filippijnen naar Nederland heeft begeleid, zegt: "Staat u als tublieft allemaal op en richt uw aandacht op de vlag. Zo laadt u hem op. Uit dit religieuze sym bool halen de psychische chi rurgen hun energie. Ze werken dadelijk in trance". Het moment is daar. Dokter Lugue buigt zich over Toon Lemmens uit Maastricht, een jongeman die sinds '86 suiker patiënt is en vier keer per dag in suline moet spuiten. De Filip pijnse dokter klauwt razendsnel in de Limburgse buik. Bloed wordt zichtbaar, op de behan- deltafel, maar beter nog op een reusachtig projectiescherm. Dan is het alweer voorbij. Wat ten maken het karwei af. Op Lemmens' buik blijft slechts :en rode plek achter. Hij zegt desgevraagd in de mi crofoon: „De dokter kneep, nee het deed geen pijn. Het Was net of er iets uit werd gehaald. Of ik me beter voel? Nou, dat zal ik moeten afwachten". De astrale operaties van de Fi lippijnse genezers op Paravisie maakten indruk, maar overtuig den niet. "Ik heb er niet veel van opgestoken", zegt de huisarts in opleiding T.A.W. Talsma uit As- i. "Ze zijn intensief en in een hoog tempo bezig, maar het re sultaat van hun behandelingen is niet bekend". Rugpijn Mevrouw Yvonne Onder de Lin- het laatst) vertoonden Filippijnse het Haagse Congresgebouw. Carlo den uit Goes werd door de psy chische chirurgen geholpen. Ze had zeventien jaar geleden bij een auto-ongeluk een rugwervel beschadigd en sedertdien rug pijn. Dokter Lugue masseerde haar met een glas, waarbij de va- cuumwerking de behandelde plek deed bollen. "Geen douche nemen vandaag, geen alcohol drinken", zei de wonderdokter. De patiënte stond paf. "Het doet geen pijn meer. Het is helemaal over", stamelde ze. "De hele dag heb ik nog lopen sukkelen en nu is het weg". "Maar ja", zegt aanstaand huisarts Talsma, "een stevige fy siotherapie helpt meer mensen van pijn af. Trouwens, als pijn psychisch beïnvloed wordt, be reik je met veel therapieën iets. Ik heb vandaag geen operatie gezien. Ik heb een rode vloeistof gezien. Bloed is rood, maar niet alles wat rood is, is bloed". Een volgende patiënt meldt zich bij dokter Lugue en zuster Ferandez. Stephan Tieltjes uit Varsseveld is sinds een brom fietsongeluk, drie en een half jaar geleden, blind. Gewone art sen en specialisten kunnen hem niet helpen. Daarom ligt hij i te kijk voor een zaal vol toe- schouwers. De Filippijnse dokter m seert de beide ogen krachtig. De zuster laat haar hand boven het hoofd trillen vanwege de mag netiserende werking die ervan uitgaat. Het is ook weer zo voor bij en Stephan wordt terugge leid naar zijn plaats. Hij zegt: "Moet ik in de heilzame werking van deze mensen geloven of niet? Baat het niet dan schaadt het niet". Hoop De vrouwelijke huisarts in op leiding uit Assen heeft geen moeite met de morele kant van een geval als Stephan, een blin de jongen die weer wil zien. Ze zegt: "Hoop doet leven. Van een teleurstelling ga je niet dood. Je moet niet overal een gevaar in zien. Volwassen mensen beslis sen zelf hoe ze met hun ziekte omspringen. Het wordt wat an ders als ze er dik voor moeten betalen, al kun je zeggen dat ook in dat geval een van de twee er beter van wordt". Zelfs de directeur van Paravi sie, Peter de Jager, heeft zijn twijfels over de Filippijnse ge nezers. Hij zegt: "Het gaat vrij snel, ze doen alles met hun han den, er komen bloed, olie, wat ten en handdoeken aan te pas en dan ineens zie je niets meer, zelfs geen wond".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2