Freddy Heineken: zuinig en nuchter Miljardair trekt zich terug uit zijn bierimperium M A RIJLAGE VAN HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD ZATERDAG 6 ME11989 W V |W| A PAGINA 21 EXTRA door Hans Hoffmann Prins Claus reikt dinsdag de Prijs van de Amsterdamse Stichting voor de Geneeskunde en 250.000 gulden uit aan de Amerikaanse professor Lauterbur. Voorzitter van de stichting is Freddy Heineken, sinds kort ex-president- directeur van het gelijknamige concern. Hij betaalde het bedrag uit eigen zak. Wat bewoog de bierbrouwer, die bekend staat als een van de rijkste, maar tegelijk een van de zuinigste mensen in Nederland? Een portret van een miljardair die geen koffie buiten de deur drinkt, omdat hij 2 gulden 25 voor een bakkie troost een belachelijke prijs vindt. Heerlijk, helder, Heineken. Je hoeft geen liefhebber te zijn om hem te waarderen. "Van zijn bier weet ik niets", zegt een vriendin, "maar Freddy heeft inderdaad heel heldere ogen". Alfred Henry Heineken. Een 65-jSrige reus in bieren, klein van stuk en bij voorkeur gegoten in ruim vallende pakken, waarmee een lichte corpu lentie wordt verbloemd. Géén sport man, hoogstens een baantjestrekker in het zwembad bij zijn vesting in Noordwijk. Veel meer een levensge nieter, een liefhebber van lichte mu ziek, van moderne schilderijen, van praten in hoog tempo met een sigaret tussen de vingers en een pilsje of een whisky onder handbereik. Bezittingen Freddy H. is miljardair. Hij zou er even héél goed voor moeten gaan zit ten om, als hij dat zou willen, al zijn huizen, jachten, auto's, kunstschatten en andere bezittingen ook maar glo baal te inventariseren. Hij is al veertig jaar met dezelfde vrouw getrouwd, de gedistingeerde Amerikaanse Lucille Cummins en heeft een aantrekkelij ke, in de rechten afgestudeerde doch ter Charlene. Zij heeft sinds vorig jaar een toppositie in het Heineken-con- Er zou niets aan zijn glorie mogen mankeren. Toch maakt hij op de men sen die hem goed kennen de indruk niet écht gelukkig te zijn. Misschien komt dat omdat hij de dood van zijn broer Robbie nooit helemaal te boven is gekomen. De jongen, evenbeeld van zijn ongewoon mooie moeder, overleed op 18-jarige leeftijd aan kan ker, de rest van de familie in diepe el lende achterlatend. Misschien komt het door zijn on rustige natuur, die emoties voortdu rend verjaagt en verdringt. Niet zeu ren is zijn instelling, zeggen zijn vrien den, en vóórt gaat hij weer. Hij is geen tobber, menen zij. Geen mens die door diepe dalen gaat, maar ook niet iemand die de heuvels van de hoogste gelukzaligheid beklimt. Lastig voor zichzelf en, vooral vroe ger. voor anderen. "Hij was niet on handelbaar als kind, eerder brutaal," schrijft Nieuwe Re vu-verslaggeefster Jossine Modderman, een van de zeer weinigen die Freddy Heineken te spreken kreeg. "En zijn ouders von den het beter als hij bij een leraar ging wonen van de middelbare school die hij toen bezocht". Dat was het befaamde Kennemer Lyceum in Overveen, dat al decennia prat gaat op zijn even prominente le- Freddy Heineken: Architectmusicuschirurg. Dat had ik graag willen worden. Alles behalve biermagnaat". raren als oud-leerlingen. De jonge Heineken viel er overigens niet zozeer op door intellectuele vaardigheden "ik was al blij dat ik mijn eindexamen HBS haalde" dan wel door zijn ont wakende handelsgeest. Zodra de pau ze was aangebroken, snelde hij naar de man die voor de poort gereed stond om roombroodjes aan hongerige scholieren te slijten. Freddy kocht haastig de hele handel op en deed die vervolgens met een kleine winst van de hand aan zijn tandenknarsende, maar nog meer watertandende schoolgenoten. Musicus Business aan de basis. Toch was hij liever iets anders geworden dan een begaafd ondernemer. "Architect, mu sicus, chirurg. Medische research, dat had ik wel willen doen. Ja, alles, be halve biermagnaat," heeft hij zelf eens gezegd. Misschien zijn het die onvervulde verlangens geweest die hem in diepste wezen nog altijd par ten spelen. Of anders wellicht de af persingen van zijn bedrijf, die hem ja renlang grote zorgen baarden en die De voormalige brouwerij in Amsterdam. Daar begon het allemaal. uiteindelijk, als een onontkoombare kettingreactie, tot zijn ontvoering leidden. Het is niet algemeen bekend, maar Freddy Heineken werd ontvoerd op dezelfde dag woensdag 9 november 1983 dat hij op zijn brouwerij in Zoeterwoude met het hele Neder landse politie- en bewakingswezen een dronk uitbracht op de goede af loop van de derde chantagezaak die zijn concern binnen drie jaar teister de. Mannen van de BVD praatten er met collega's van de Inlichtingen dienst Buitenland; PTT'ers wisselden boven een glas van gedachten met re chercheurs van de Rijkspolitie en gastheer Alfred Heineken toostte met minister Korthals Altes op het behaal de succes in de afpersingszaak rond een 41-jarige Haagse arts, die had ge probeerd de brouwerij te chanteren met vergiftigde blikjes bier. De af koopsom was niet minder dan 20 mil joen dollar en een half miljoen gulden geweest. Vier weken lang hadden vijftig re chercheurs en tientallen andere vei ligheidsmensen achter de dokter aan gezeten. Toen hij eindelijk in een Haagse telefooncel met 41 kwartjes op zak werd aangehouden, was de spectaculairste jacht op een chanteur, ooit in Nederland gehouden, ten ein de. Hij werd tot vijf jaar veroordeeld. Drie jaar daarvoor had iemand uit Utrecht anderhalf jaar gekregen voor een stuntelige poging Heineken een kwart miljoen af te zetten in ruil voor de 'adressen' waar zich vergiftige va ten bier zouden bevinden. Primeur Maar de bedenkelijke primeur van deze truc hadden drie ex-vliegers van Transavia. In hun vak hadden ze me nige stunt uitgevoerd; nu eind 1979 schrokken zij er niet voor terug het Heineken-bedrijf anderhalf miljoen af te persen. Het drietal creeërde een Zuidafrikaanse bevrijdingsorganisa tie, leek aan de winnende hand, maar ging ten slotte toch aan amateurisme ten onder. In januari '80 werden de mannen, elkaar verdringend in een te lefooncel te Hoorn en zoekend naar muntjes, door de politie gearresteerd. Zij gingen 'slechts' acht maanden achter slot en grendel, hetgeen een vermoeden van klassejustitie opriep. Hoe het ook zij, de drie brachten een spiraal van geld en geweld aan het draaien, waarvan Freddy Heineken en zijn chauffeur Ab Doderer ten slot te persoonlijk het slachtoffer werden. Heinekens villa in Noordwijk werd wel scherp bewaakt en ook het direc tiegebouw in Amsterdam was op alle mogelijke manieren beveiligd, maar een tochtje van een paar meter over het Tweede Weteringplantsoen in de hoofdstad na terugkeer dus van dat feestje in Zoeterwoude deed hem de das om. Het typeerde Freddy Heineken. Hij begreep wel dat hij zich een beetje gedeisd diende té houden, maar in een legertje lijfwachten zag hij weinig en zijn bezoeken aan de Heineken Hoek en Excelsior, het restaurant van zijn eigen hotel l'Europe mochten vooral niet in het gedrang komen. En café Hoppe aan het Spui in hartje Am sterdam niet te vergeten. Hij placht daar geregeld een pilsje te pakken en bood, aldus wil het beroemdste ver haal in het hoofdstedelijk uitgaanscir cuit, eigenaar Harry Musterd op zeker moment vier miljoen voor zijn zaak. Musterd hapte toe, werd de volgende morgen als miljonair wakker, maar liet een halfjaar later helaas het leven. Nuchter Freddy Heineken en Ab Doderer wer den op 30 november 1983 door zeven tig politiemensen bevrijd, nadat tip 547 enig licht in de duisternis had ge bracht. Na afloop van zijn 'detentie' vatte Heineken deze meest traumati sche ervaring van zijn leven aldus sa men: "Drie weken op je rug aan de ketting liggen, slapen, lezen, peinzen, eten, drinken en eigenlijk voorname lijk proberen in leven te blijven, lei den niet tot een erg interessant ver haal. Het was wel een emotionele tijd, maar niet erg gevarieerd". Droger en nuchterder kan het nau welijks. Niet zeuren. Ook over zijn geestelijke gezondheid kon hij kort zijn. "De humor, die eigenlijk nooit is weggeweest (maar tegen wie kon je die kwijt) is er weer." Na de 'bevrijding', zoals Heineken de goede afloop pleegt te noemen, nam zijn leven een andere wending. In het artikel van Jossine Modder man, dat door Freddy Heineken in or de werd bevonden, staat: "Hij huurde bodyguards in (nam er enkelen over van onze koningin en van het Amster damse politiekorps), trok zich hele maal terug uit de publiciteit en schuwde meer dan ooit openbare plaatsen. Veel mensen die hem vrij re gelmatig in Amsterdam zagen, zien hem na zijn ontvoering nauwelijks Het relaas dat de journalist Peter de Vries over de affaire schreef beviel hem maar matig. Toen hij het ergens in een winkel zag liggen, zei hy tegen de juffrouw achter de toonbank: "Ik zou dat vlugschriftje maar niet te veel verkopen. Het is namelijk niet zo'n goed boek". De snelle grap was er weer. Zijn gevatheid had hem niet verlaten. Krenterig Ook zijn legendarische zuinigheid zelf spreekt hij koket van 'krenterig heid" was in volle omvang terugge keerd. Zo bestelde hij bij een Indone sisch restaurant, waar hij veel kwam, een diner voor een groot aantal vrien den. "Stuur de rekening maar naar de zaak", zei hij tegen de eigenaar. Die antwoordde, iets te vlug: "Welnee, ik ben veel te blij dat je weer terug bent". Heineken, nog vlugger: "Je brengt me op een idee. Bedankt!" Hij vergeet drankjes aan te bieden, maar koopt desnoods het hele café als hij daar brood in ziet. Ook bij het aan schaffen van kunst is hij op de pen ning, waardoor hij nét niet de beste werken van Appel en anderen ver wierf. Een beetje klein in het grote, misschien ook ingegeven door géne om poenig te doen. In de oorlog kocht vader Heineken ook nooit op de zwar te markt om aan eten te komen, hoe wel hij daar het geld voor had. "Ande re mensen kunnen dat óók niet", zei hij dan. Het is niet helemaal hetzelfde, maar dit soort gevoel voor beschaving en sociale verhoudingen heeft zoon Alf red Henry van vader Henri Pierre geërfd, alsook een warme belangstel ling voor schone kunsten en interes sante vrouwen. Freddy produceerde de film 'Als twee druppels water' om een goede vriendin de kans te geven daarin als actrice te schitteren en Een pilsje binnen handbereik. combineerde aldus op hoofse wijze het aangename met het nuttige. Heineken sr. was doctor in de che mie; een hartstochtelijk lezer; een verdienstelijk klassiek pianist en een zegen voor het Concertgebouw. Hij gaf de zaal ooit nieuwe stoelen omdat hij de oude zo ongemakkelijk vond zitten. Heineken jr. heeft van de fami lienaam een bierig begrip in de hele wereld gemaakt; was de enige indus trieel die ooit een reclameprijs kreeg; schreef verschillende populaire lied jes en heeft "weliswaar een kleine boekenkast, maar een groot hart," zoals een trouwe vriendin het kernachtig uitdrukt. "Hij komt wat ongevoelig, wat gereserveerd over, maar dat is hij beslist niet. Freddy is een goed mens". Toen hem vele jaren geleden werd gevraagd of hij op zyn vader leek, zei Freddy Heineken: "Dat weet ik niet. Ik weet wél dat we elkaar heel graag mogen. En ik betrap me er op dat ik doe zoals hij. Bijvoorbeeld: ik hou mijn sigaret vast zoals hij dat doet. Ik strijk over mijn voorhoofd zoals ik het hem duizenden keren heb zien doen". Gul En nu is er dan, naast de H.P. Heine- kenprijs van 250.000 gulden voor bio chemie, ook een Prijs van de Amster damse Stichting voor de Geneeskun de, waarvoor A.H. Heineken persoon lijk en gul eveneens een kwart mil joen beschikbaar heeft gesteld. Het bedrag gaat naar een Amerikaan voor diens baanbrekend onderzoek op het gebied van weefsels en tumoren. In dit geval moet Freddy Heineken niet alleen aan zijn vader, maar ook aan zijn broer hebben gedacht.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21