'Bestrijding bredere rijksweg niet zinvol' 8IS§§0@§ Taxibaas bestrijdt verkeersoverlast Goedkoopste onderzoekers favoriet bij onderzoek halve-dagopvang Warmond WIE MET ADVERTEREN HOOG WIL SCOREI KAN 'T BESTE Z'N KOPPIE GEBRUIKEN. Hervormde kerk Warmond zondag officieel heropend REGIO LEIDEN P50JT! VAKATURES AUTOMARKT WARMOND - Voor het behoefte- onderzoek naar halve-dagopvang in Warmond willen Ben W het Leidse bureau Beleids Onder zoek en Advies (BOA) inschake len. Het college heeft voor dit bu reau gekozen omdat het het goed koopst is. Dit blijkt uit een raads voorstel. De andere kandidaat voor deze opdracht is het Leidse bureau Re search voor Beleid. B en W erken nen dat dit bureau 'wellicht meer kennis en inzicht in het onder werp heeft'. Niet alleen heeft het al eerder onderzoek gedaan naar halvedag-opvang, het bureau Re search en Beleid heeft- gewoon meer onderzoekservaring. Komt de offerte van het BOA uit op on geveer 11.000 gulden, Research en Beleid rekent circa 35.000 gul den. Het 'financiële plaatje' is be- Het BOA zal een behoefte-on derzoek moeten dóén onder alle Warmondse ouders die voor hal ve-dagopvang in aanmerking ko men. Het zal zo goed mogelijk moeten nagaan wat halve dagop vang de ouders zal kosten en wel ke opzet de voorziening moet krij gen. U wilt als ondernemer uw doelgroep zo effectief mogelijk bereiken. Dus stelt u zich, als het om adverteren gaat zó op, dat u doelrijpe kansen meteen in pure winst kunt omzetten. Het LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD biedt u volop de gelegenheid te scoren. Met Qnder andere de pagina's AUTOMARKT - WATERSPORT - ONROEREND GOED - VAKATURES geven wij u zomaar een aantal voorzetten op maat die écht niet te missen zijn. En wat belangrijker is: uw klant mist ze niet. Want die staat daar, oog in oog met u, in het interesseveld. Als u ook op resultaat wilt adverteren, bel dan 071-161400 Dan geven wij graag de taktiek prijs. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in doeltreffend adverteren. Ongeruste Leiderdorpers (v.l.n.r.) Verhoog, De Bruijn e weg A4: de Mauritssingel. i Wijland in de gevarenzone rond de te verbreden rijks- huur", gaat Verhoog verder. "Als die mensen moeten verhuizen die nen ze op een andere plek zeker een dubbele huur te betalen. Die komen in een flat van 750 gulden per maand. Hoe moetje dat betalen met een minimuminkomen? De wo ningbouwvereniging is trouwens doodsbenauwd voor leegstand". Aan de oostkant van de weg staan vooral koopwoningen, aan de ande re kant zijn veel huurwoningen. Verhuiskosten, schadeloostellin gen, waardevermindering van hui zen, eventuele schade door bouwac tiviteiten. Het zijn allemaal zaken waar de belangenvereniging in op richting zich mee wil bezighouden. - U kiest houding, ma op 9 mei massaal te kennen geven actie te willen voeren tegen de weg? Wijland: "Ik heb inmiddels 130 reacties van buurtbewoners gekre gen. Die gaan dinsdag allemaal naar de Muzenhof. Er zat er geen een tus sen van iemand die zei actie te wil len voeren. De bewoners zijn wel al lemaal erg ongerust, vooral over het financiële plaatje. Ze weten niet waar ze naar toe moeten. Er wonen hier veel mensen vanaf het begin. Dan kom je toch op een punt dat het financieel makkelijk gaat. Je zit lek ker. Als je nu weg moet, moetje kos ten maken". "An sich is er de pijn bij mensen die weg moeten zegt Verhoog. "Uit psychologisch oogpunt is het daarom goed dat de mensen finan cieel gerustgesteld worden". Mochten de buurtbewoners dins dag toch kiezen voor een hardere opstelling dan zijn de initiatiefne mers wel bereid zich aan te passen. Verhoog kan dan als actievoerder én raadslid in een moeilijke positie komen. "Nu is die combinatie geen probleem. Er zijn zo veel raadsleden met bijbaantjes in allerlei besturen. Mijn collega's hebben er dan ook geen problemen mee, maar je zou inderdaad een vermenging van ver antwoordelijkheden kunnen krij gen. Ik weet ook niet of ik er mee door ga en of ik in het bestuur van de vereniging wil. Maar het mobili seren van de bewoners vind ik be langrijk. En verder kan ik als parti culier gewoon blijven meedoen. Mijn huis zit ook in de gevarenzo- Te mager aanbod Oranje-ruilbeurs LEIDERDORP - Een Oranje- ruilbeurs is gisteren in Leider dorp op het laatste moment af geblazen. Op het moment dat de paar deelnemers met hun foto's, boeken, wandborden, bekers, bussen, schildjes, lepeltjes andere Oranje-spullen naar 1 Trefpunt wilden afreizen, bel den bestuursleden van de Oran jevereniging af. Voor een succesvolle markt zijn meer inschrijvers nodig, dus voorzitter W. van den Wijn gaard. Hij weet niet of dit nu be tekent dat Leiderdorpers geen Oranje-spullen hebben, daar geen afstand van kunnen doen of geen dingen dubbel hebben. Hijzelf valt in de laatste catego rie: zijn woning staat vol Oran jespullen, maar hij heeft niets dubbel. De Leiderdorper denkt dat deze eerste, mislukte Oranje- ruilbeurs meteen de laatste zal zijn, maar laat zich door die te genvaller niet uit het veld slaan. De andere activiteiten zouden, mede door het mooie weer, zeer succesvol zijn geweest. Belangenvereniging Leiderdorpse omwonenden LEIDERDORP - Het is puur toevallig dat een paar huizen in de Prinses Marijkestraat in Leiderdorp te koop staan, want de meeste bewoners in de straten rond de rijksweg A4 willen helemaal niet weg. Als je echt weg moet heb je pech, heet het. Nu Rijkswa terstaat plannen maakt voor een verbreding van de snel weg worden de huizen met sloop bedreigd en zijn ze in waarde gedaald. door Erna Straatsma Aan de west- of aan de oostkant moeten enkele tientallen woningen wijken en de buurtbewoners ma ken zich zorgen. Zes van hen willen een belangenvereniging oprichten. "De weg komt er toch, want het al gemeen belang gaat voor. Maar we willen voor onszelf wel het onderste uit de kan halen", zeggen ze. Demonstreren tegen een bredere weg willen de initiatiefnemers van de belangenvereniging absoluut niet. De zes bewoners hebben zich neergelegd bij de 'ramp voor het ou de dorp' maar willen hun eigen zaakjes nu zo goed mogelijk behar tigen. A.L. Verhoog uit de Hoofd straat: "Of wij vinden dat die brede re A4 er niet moet komen zal nie mand belangrijk vinden. Het lijkt ons niet zinvol de verbreding te be strijden. Dat wordt een gevecht te gen windmolens". C. de Bruijn uit de Irenestraat: "Het Rijk gaat niet zo veel uitgeven als dat niet nodig is. Daar moetje van uit gaan". Ook het pleiten voor alternatie ven, zoals een omlegging van de weg buiten het dorp om, lijkt buurt bewoner en PvdA-raadslid Verhoog nutteloos. "Als je in politieke krin gen zegt dat die weg moet opschui ven gaat iedereen lachen. Nee, dat is niet haalbaar. Als je bijvoorbeeld uitwijkt richting Achthovenerweg kom je in de groene zone en daar rust een veto op". - Hoe zit dat dan met de puin- stort? Verhoog: "Dat is een tijdelijke zaak. Die wordt na afloop ook groen gemaakt". De twee andere aanwezige buurt bewoners, C. de Bruijn (Irenestraat) en P. Wijland (Pr. Marijkestraat) zijn het met Verhoog eens. Wijland: "Die weg ligt hier nu eenmaal. Als je die verlegt stuitje op zo veel prakti sche bezwaren". Toevallig De zes inititatiefnemers hebben el kaar bij toeval ontmoet. Zowel aan de west- als aan de oostzijde waren bewoners bezig met plannen voor een belangenvereniging en het leek een goed idee om beide intiatieven te verenigen in één club. Dinsdag 9 mei houden de ongeruste bewoners een openbare vergadering in de Mu zenhof en wordt de belangenvereni ging officieel opgericht. "Samen staan we sterk", zegt De Bruijn. Kosten van een advocaat kunnen makkelijker worden opge bracht door een grote groep men sen, individueel is zoiets niet te be talen. Maar de belangen van de oost zijde-bewoners botsen in zekere zin met de die van de Leiderdorpers aan de andere kant van de weg. Bei de groepen zien natuurlijk het liefst dat de verbreding aan de kant van de weg komt waar zij niét wonen. De intiatiefnemers vinden dat niet zo'n probleem. Verhoog: "Als we verder zijn kunnen we die kwes tie misschien op ons bordje krijgen. Maar onze inspraak gaat vooral over secundaire zaken.". En na een korte stilte: "Ja, die B.G. Cortslaan is nou niet zo'n riante straat, nee toch? Maar dat mag je natuurlijk niet zeg gen want dan valt iedereen over je heen. Zet dat maar niet in de krant. Maar zou jij daar willen wonen?" Wijland: "Wij bepalen niet aan de welke kant de weg verbreed moet worden. Daar nemen we geen standpunt over in. Als ze daar gaan werken heb je aan beide kanten pro blemen". De beste oplossing voor een ver breding is volgens de initiatiefne mers een verdiepte aanleg van de weg. Verhoog: "Model Utrechtse Baan, daar zou je aan kunnen den ken". "In ieder geval is de weg dan aan het oog onttrokken", zegt Wij land. Prefab-huisje De Leiderdorpers vinden een ge vecht tegen de verbreding van de rijksweg nutteloos maar denken blijkbaar anders over de haalbaar heid van hoge schadevergoedingen. Wijland: "Dit huis in de Pr. Marij kestraat heb ik 27 jaar geleden ge kocht voor 36.000 gulden. Nu is deze woning met garage en 200 vierkante meter grond 200.000 gulden waard. Maar als ik weg moet wil ik een schadeloosstelling van 275.000 gul den. Want voor 200.000 gulden kan ik nooit meer dezelfde kwaliteit wo ning kopen als ik nu heb. Ja, in nieuw Leiderdorp kan ik voor 160.000 gaan zitten in zo'n prefab huisje, tussen vier betonnen muren. Nee, dat wil ik niet". Behalve gedwongen verhuizin gen brengt de verbreding van de snelweg tal van andere problemen met zich mee. Huizen die niet direct mét sloop worden bedreigd komen in sommige gevallen wel een stuk dichter op de weg te liggen en heb ben dus meer geluidsoverlast. "En er zit een addertje onder het gras", zegt Verhoog. "Wordt de rijksweg verbreed dan is de A4 juridisch ge zien nog steeds een oude weg en valt niet onder de wetten waarin scherpere eisen worden aan de be perking van geluidoverlast". "Bewoners van de flats in de B.G. Cortslaan betalen nu een lage WARMOND - De hervormde kerk aan de Herenweg in Warmond wordt zondag officieel heropend. Hoewel de kerk zes weken geleden voor bezoe kers is opengesteld, is nu ook het opgeknapte kerkorgel klaar voor ge bruik. Een organist zal het orgel zondagavond om kwart over acht in ge bruik nemen. De avond heeft een extra feestelijk tintje, omdat het 12,5 ja rig jubileum van cantor-organist N. de Vries wordt gevierd. Door een technisch mankement aan de verwarniingsinstallatie werd het interieur van de kerk zaterdag 14 januari bedekt met een dikke laag roet. Naast het orgel en de kostbare Statenbijbel waren ook de muren er slecht aan toe. Ze zijn met een hogedrukspuit afgenomen en opnieuw geschil derd. De kussens van de kerkbanken waren door de zwarte substantie zo zwaar beschadigd, dat ze niet meer konden worden gebruikt. Ze moesten worden vernieuwd. Het orgel is door een Leidse firma schoongemaakt. De Statenbijbel, die op het tijdstip van de brand open lag en bedekt werd met een dikke laag vette smurrie, wordt echter met de hand gerestaureerd. De Jong, penning meester van de Kerkvoogdij, weet nog niet wanneer de Bijbel weer kan worden gebruikt, maar hoopt dat dit snel zal gebeuren. Het opknappen van de buitenkant van de kerk is tijdens de werkzaam heden binnen gewoon doorgegaan. Een schilder legt de laatste hand aan het buitenwerk, maar De Jong verwacht dat de kerk nog niet geheel klaar is zondag. "Dat duurt dan nog enkele dagén", schat hij. Achteraf gezien blijkt de totale schade groter dan aanvankelijk werd ge dacht. De Jong zegt dat de totale schade ongeveer 135.000 gulden bedraagt. De totale opknapbeurt van de kerk komt hiermee op 290.000 gulden uit. Volgens de penningmeester was de kerk goed verzekerd en is de roetscha- de vergoed. Tijdens de heropening zal in de pauze een foto-expositie van de opknap beurt van de kerk te zien zijn in het naast de kerk gelegen verenigingsge bouw 't Trefpunt. De foto's zijn gemaakt door Warmonder H.J. Brakels. 160 KRAMEN OP JAARMARKT OEGSTGEEST OEGSTGEEST - "De Kempenaerstraat wordt te kort", zeggen de organisatoren over de traditionele Jaarmarkt (5 mei) van gisteren in de Oegstgeester winkelstraat. De Kempenaerstraat stond vol met 160 kramen. Een woord voerster noemt dat "een record". Aan dertig kramenhouders moest 'neen' worden verkocht. De standplaatsen wor den volgens wie-het-eerst-komt-wie-het eerst-maalt-principe verdeeld. De politie schat dat zo'n tienduizend mensen de Jaarmarkt, een produktie van de winkeliers van Oegstgeest Ac tief, hebben bezocht. Het mooie weer veraangenaamde het verblijf. Verkopers van frisdranken en snacks behaal den de grootste omzetten. (toto Holvast) Speciale dienst voor werknemers Grote Polder Zoeterwoude- Rijndijk ZOETERWOUDE - De aanstaande afsluiting van de Zoeterwoudse Oranjelaan met een paal in de ver- keerssluis heeft H. Knegt van het gelijknamige taxibedrijf aan het denken gezet. Eén van zijn werkne mers mag de paal dan met een ket tingzaag willen begroeten, de baas ruikt handel en wil een 'project' op zetten waarmee een bijdrage kan worden geleverd aan de oplossing van de verkeersproblematiek in het wijkje bij het industrieterrein Grote Polder. Hij heeft zijn project voorlopig 'opstaptaxi' gedoopt en wil werkne mers dagelijks met een taxibus van station Leiden naar hun bedrijf en weer terug brengen. In de taxibus is plaats voor tien passagiers. Behalve acht van die bussen telt Knegts wa genpark ook nog vier 'gewone' taxi's. Ook de mensen die in het wijkje wonen kunnen van Knegts project gebruik maken. Ook Knegt zelf komt ook aardig in de problemen door de paal. Om op de Hoge Rijndijk te geraken rij den zijn taxi's dagelijks de Oranje laan in verboden richting af. De eni ge andere mogelijkheid is de Burge meester Smeetsweg ter hoogte van Heineken, maar die is structureel verstopt. "Als nou iemand je om drie uur belt die om kwart voor vier op Schiphol moet zijn, dan doe je als taxichauffeur toch alle mogelij ke moeite om die man daar op tijd te krijgen?". Volgens Knegt moeten alle ge handicapte kinderen die hij dage lijks naar hun speciale scholen ver voert "een half uur eerder op" als de paal de sluis in de Orapjelaan in bei de richtingen afsluit. Praktijk Door de afsluiting, die fel is bepleit in de gemeenteraad, wordt het de werknemers van het industrieter rein onmogelijk gemaakt omrvia het wijkje het industrieterrein op te rij den of te verlaten. In de huidige si tuatie mag gemotoriseerd verkeer de Oranjelaan niet gebruiken om van het industrieterrein op de Hoge Rijndijk te komen. Andersom is wel toegestaan. De dagelijkse praktijk is echter dat de straat in beide rich tingen wordt bereden, vaak met ho ge snelheden. Tussen vier en vijf uur, als de werknemers massaal huiswaarts gaan, zit het verkeer er muurvast, niet in de laatste plaats doordat er op dat tijdstip ook op de Hoge Rijn dijk geen doorkomen aan is. Bewo ners klagen steen en'been. In de spitsuren kunnen zij hun eigen wijk niet meer in of uit. Verder zijn ze bang dat scholieren verongelukken door het 'verkeerscriminele gedrag' van de automobilisten van het in dustrieterrein. Knegt wil een kleine vergoeding vragen voor zijn 'opstaptaxi'. "Pre cies weet ik het nog 'niet maar ik Taxibaas H. Knegt bij de sluis op de Zoeterwoudse Oranjelaan. Met zijn 'opstaptaxi-project' denkt hij het wijkje bij de Hoge Rijndijk te kunnen bevrijden van de enorme verkeersoverlast. (foto Holvast) blijf onder de vijf gulden. Dat is niet duurder dan het benzinegeld dat de mensen kwijt zijn als ze met de auto komen. De Drent is niet bevreesd voor de files op de Hoge Rijndijk. "Ik wil van de busbanen gebruik maken". Op de tegenwerping dat bussen dat zelf toch al doen, merkt de zaken man op: "Ja, maar van het indus trieterrein naar de dichtstbijzijnde bushalte is het twintig minuten lo pen. Vandaar dat niemand die op het industrieterrein moet zijn, de bus neemt". Hij vervolgt: "Als het openbaar vervoer denkt dat het het beter kan dan ik, moet het dat maar doen. Maar iedereen kan met eigen ogen zien dat die grote bussen niet wend baar genoeg zijn. Die zitten veel eer der vast dan mijn taxibussen". Echte halteplaatsen op de routes, die Knegt wil uitstippelen in over leg met de passagiers, zijn verbo den. Alleen het openbaar vervoer mag lijndiensten onderhouden. Toch ziet Knegt een uitweg: "Mijn bussen zijn herkenbaar, de kunnen ze met hand opsteken ge woon aanhouden". Knegt heeft de Nederlandse Spoorwegen reeds een brief ge schreven. Hij vraagt de NS "op het station bekend te maken dat ik rijd en hoe de routes zyn". Ook zal hij contact opnemen met de gemeente. "Het is in het belang van de ge meente dat dit project van de grond komt. De wegen hier staan dage lijks propvol. Misschien zegt de ge meente: interessant project van die Knegt, laten we hem subsidie ge- Big Band In de Zoeterwoudse Eendekooi aan het Kooikerpad speelt de Voorschotense Big Band zondagmiddag composities en ar rangementen van Count Baste. Duke Elington, Al Cobine. Chuck Sayre. Ri chard Rogers. Jozef Zawinul. John B. Allison en anderen. Het concert begint om twee uuur en is bedoeld als voorbe reiding op het jubileumconcert. Kwartet Peter Wassenaar van Jump Dickie Jump speelt zondagavond 14 mei met drie mu zikale vrienden in het Zoeterwoudse café Landzicht aan de Verlaatweg. Ze spelen smartlappen, rock en roll, blues, folk en volksmuziek op gitaar, contrabas, accor deon en klarinet. Ook wordt het nodige gezongen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11