Koningin negeert lijmpoging WD Lubbers voorkomt grote schoonmaak VVD Uitstel dreigt voor invoering OV-kaart 'Generatiewisseling' van CDA-ministers op komst Slachtoffers oorlog herdacht VRIJDAG 5 MEI 1989 Meeste kiezers voor kabinet PvdA en CDA DEN HAAG (ANP/GPD) - Het besluit van de koningin tot vervroegde verkiezingen stuitte gisteren niet op bezwaren van de WD. Deze partij stuurde woensdag op een reconstructie van het kabinet aan. Fractievoorzitter Voorhoeve wees er gisteren op dat vervroegde ver kiezingen eveneens onderdeel uitmaakten van zijn zijn voorstellen aan de koningin. Wat de verkiezingen betreft staat de WD gereed. Het conceptprogram ma ligt al sinds maart op tafel, in te genstelling tot dat van de andere partijen. Met spoed wordt nu ge werkt aan een definitieve versie, al dus Voorhoeve. Voorhoeve bleek niet onder de in druk van de uitslag van de Inter- /View-enquête van woensdag, waar uit bleek dat 27 procent van de kie zers een coalitie zou verkiezen van PvdA, CDA en eventueel D66. Hij wees erop dat in dezelfde peiling 23 procent vóór een CDA/WD-coali- tie was en noemde het verschil tus sen 27 en 23 procent erg klein. Uit dit onderzoek bleek ook dat zestien procent van de ondervraag den liever een combinatie ziet van PvdA, WD en eventueel D66 en tien procent voorstander is van een samengaan van CDA, VVD en D66. Het onderzoek wees ook uit dat 53 procent van de WD-kiezers nieu we verkiezingen wil en 43 procent een lijmpoging. Van alle kiezers wil slechts 28 procent dat nog een lijm poging wordt ondernomen en 66 procent wil nieuwe verkiezingen. Voorhoeve wees er op dat de en- qüete niet weergeeft wat de kiezers uiteindelijk zullen stemmen. "Wij wachten liever de echte verkiezin gen af', aldus Voorhoeve. Hij voeg de eraan toe dat, als er na de verkie zingsuitslag moet worden onder handeld over een regeerakkoord,- zal blijken dat de verschillen tussen WD en CDA kleiner zullen zijn dan die tussen PvdA en CDA. De PvdA zag gisteren geen reden iets toe te voegen aan wat fractie voorzitter Kok woensdag in zijn ad vies aan de koningin had gezegd. Kok verklaarde woensdag al-dat lij men in zijn ogen volstrekt zinloos is en dat er zo snel mogelijk verkiezin gen moeten worden gehouden. Hij werd daarin gesteund door zijn op- positiegenoot, fractievoorzitter Van Mierlo van D66. Ook het CDA liet toen bij monde van fractievoorzitter De Vries weten geen fiducie te heb ben in een lijmpoging. Geld Intussen is de verwachting gerecht vaardigd dat de verkiezingsstrijd een korte, maar heftige krachtme ting gaat worden. De uitslag van de Europese verkiezingen in juni wordt gezien als test-case voor de nationale verhoudingen. Uit prak tisch oogpunt is het vQor D66 nogal sneu dat de verkiezingen vervroegd worden èn aansluiten op de Europe- DEN HAAG (ANP/GPD) - De voor genomen invoering, per 1 septem ber, van de openbaar vervoerkaart voor studenten dreigt vertraging op te lopen. Als gevolg van de ontstane politieke situatie is het namelijk zeer onzeker geworden dat de Eer ste Kamer het voorstel zal behande len. Een definitieve beslissing daar over wordt komende dinsdag geno men door het seniorenconvent, een overlegorgaan van alle fractievoor zitters uit de Senaat. Wel staat al vast dat de voorgeno men beleidsdebatten over een aan tal begrotingshoofdstukken van de agenda van de Eerste Kamer wor den afgevoerd. Vrijwel zeker be sluit het seniorenconvent dat de de batten over de departementen van binnenlandse zaken, van justitie, van verkeer en waterstaat, van de fensie en van buitenlandse zaken (inclusief ontwikkelingssamenwer king) geen doorgang zullen vinden. De Eerste Kamer zal volgende week dinsdag wel het beleidsdebat over onderwijs afmaken. Het is de bedoeling dat minister Deetman in gaat op de eerder deze week vanuit de Kamer gemaakte opmerkingen. Door de kabinetscrisis is politiek Den Haag trouwens volkomen lam gelegd. Een groot aantal wetsont werpen, nota's en beleidsvoorne mens verdwijnt in de bureauladen. Eerst in het voorjaar van 1990 kun nen weer 'zaken worden gedaan', zo is de verwachting. Op enkele depar tementen wilde men de bui nog voor zijn. De ochtend na de crisis mocht de griffie van de Tweede Ka mer zich 'verheugen' in zeven wets voorstellen. Een vloed na maanden van stilte. Minister Deetman maakte het het bontst. Tien centimeter papier sa mengesteld uit de Wet Studiefinan ciering deel 2 (verlaging leeftijds grens basisbeurs van 30 naar 27 jaar), wijzigingen in onderwijswet ten als gevolg van de belastingher ziening volgens 'Oort' en het wets voorstel cursorisch beroepsonder wijs. Verder waren er wetsvoorstellen om de commerciële activiteiten van sportkantines en clubhuizen aan banden te leggen, een gemeentelij ke bevolkingsadministratie moge PAGINA 3 lijk te maken, het toezicht op beleg gingsinstellingen te verscherpen en om het Rijkscomputercentrum in Heerlen af te stoten. Voorlopig van de baan is nu on der meer de, zeer omstreden, nieu we verdeling van de politiesterkte tussen rijks- en gemeentepolitie. Verder hoeft de Hermandad voorlo pig niet te rekenen op voortgaande automatisering. Ook onder de rech ters kan de rust wederkeren. Plan nen tot de oprichting van 'super- rechtbanken' gaan terug de bureau la in. De euthanasie-wetgeving, die CDA en WD zo lang verdeelde, valt helemaal tussen wal en schip. De Tweede Kamer had vorige week een begin gemaakt met de behande ling, maar nu wordt op het ant woord van de regering geen prijs meer gesteld. En alle mooie plan nen van minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) om ons land be ter bereikbaar te maken, halen de geschiedenisboekjes WD doet geen beroep op Wiegel HILVERSUM (ANP) - De WD zal de komende verkiezings campagne geen beroep doen op stemmentrekker H. Wiegel. "Wiegel is commissaris der ko ningin en als zodanig past hem een terughoudende rol", aldus WD-voorzitter L. Ginjaar van daag voor de VARA-camera. Ginjaar reageerde daarmee op een onderzoek, waaruit bleek dat de WD met wiegel als lijst trekker zou kunnen rekenen op een 20 tot 25 procent van de uit gebrachte stemmen. Omgere kend zou dat voor de liberalen een stijging van het aantal zetels betekenen van de huidige 28 naar 38. se. De Europese verkiezingen kos ten D66 nogal wat geld en nu moet opnieuw zo'n 3 ton worden opge hoest voor de nationale machts strijd. De grote drie partijen kampen al lerminst met geldgebrek. De PvdA valt terug op een financiële reserve die speciaal is bestemd voor dit soort welkome 'calamiteiten'. Bij de WD wordt gerekend op een voor deeltje, nu de kiezer gespaard blijft voor een slepende campagne. De li beralen denken aan 7,5 ton voldoen de te hebben, terwijl er anders ruim één miljoen voor de stembusslag wordt uitgetrokken. Het CDA maakt zich al helemaal geen zorgen. 'Een kind kan de was doen' luidt het laconieke commentaar van de christendemocraten die het geld voor de oorspronkelijk in mei ge plande verkiezingen al klaar had liggen. DEN HAAG (GPD) - Talrijke be windslieden zullen na de kamerver kiezingen van september zeker, of zo goed als zeker, niet meer terugke ren. Vooral binnen het CDA zal er van een generatiewisseling sprake zijn. Vast staat dat minister De Koning (sociale zaken) niet terugkeert in de actieve politiek. Hij heeft er genoeg van na een carrière van 20 jaar als kamerlid en minister. Ook minister Ruding (financiën) verdwijnt. Hij keert terug naar het bankwezen, waar hij zeven jaar geleden ook van daan kwam. De CDA-ministers Brinkman (WVC) en Deetman (onderwijs) heb ben beiden te kennen gegeven niet op hun huidige post te willen terug keren. Zij zijn wel bereid om in een volgend kabinet op een andere zetel te fungeren. De toekomst van de CDA-minis ters Van Dijk (binnenlandse zaken), Braks (landbouw) en Bukman (ont- wikkelihgssamenweking) ligt open. Zij kunnen alle drie op hun post blijven, mits de verkiezingsuitslag dat mogelijk maakt. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) blijft het liefst op zijn post. Premier Lubbers is, zo wordt uit CDA-kring bericht, bereid om nog een kabi netsperiode op die positie vol te ma ken. Het alternatief is een tijdelijk leiderschap van de CDA-fractie in de Kamer. Voor de WD-ministers is de toe komst onzekerder. Het lijkt on waarschijnlijk dat minister De Kor te (Economische Zaken) nog in de actieve politiek terugkeert na de verkiezingen. Nijpels (VROM) en Smit-Kroes (Verkeer) vormen het grootste probleem. Voorhoeve wil wel van ze af, maar hij krijgt dat waarschijnlijk niet voor elkaar. Korthals Altes (justitie) zou nog wel een keer minister willen zijn. Lukt dat niet, dan trekt hij zich uit de po litiek terug. Bolkenstein (defensie) kan terug naar de Kamer. Auschwitz Comité negeert herdenking uit protest ALKMAAR - In de gevangenis Schutterswei werd gisteren de eerste van drie open dagen gehouden om 'het publiek meer inzicht te geven in het ge vangeniswezen'. De gevangenis wordt binnenkort verbouwd tot instelling voor ongewenste vreemdelingen. De langgestraften, die hiervoor in de Schutterswei werden ondergebracht, gaan nu naar de nieuwe gevangenis in Leeuwarden. (foto anp) AMSTERDAM (ANP) - Koningin Beatrix en prins Claus hebben don derdagavond in Amsterdam de plechtigheden rond de nationale herdenking in Amsterdam bijge woond. Het koninklijk paar was eerst in de Nieuwe Kerk waar een herdenkingsbijeenkomst werd ge houden. Daarna liep het gezelschap in een 'Stille Tocht' naar de Dam avonds kransen worden gelegd bij het Monument op de Dam. Koningin en prins werden op hun tocht naar het Monument gevolgd door onder meer minister-president Lubbers, de Antilliaanse minister president Maria Liberia-Peters en de commissaris van de koningin in Noord-Holland R. de Wit. Na de twee minuten stilte volgde een kor te toespraak van burgemeester Van Thijn van Amsterdam. Hij riep op waakzaam te zijn tegen'opkomende rassenhaat. De demissionaire staatssecretaris Ginjaar-Maas van onderwijs en we tenschappen onthulde gisteren n het Zuidlimburgse Gulpen een mo nument ter nagedachtenis van de leden van de eertijds hier bestaande bloeiende joodse gemeenschap. Geen van hen overleefde de Duitse vernietigingskampen. Burgemees ter Vossen verklaarde dat het ook 45 jaar na de Tweede Wereldoorlog Gulpen zinvol is een monument op te richten om juist in deze tijd, nu discriminatie, racisme en neo-nazis- me weer de kop opsteken, te waar schuwen tot welke afschuwelijke verschrikkingen zij kunnen leiden. Woede Het Nederlands Auschwitz Comité heeft besloten vandaag niet naar Wageningen te gaan voor de her denking van de ondertekening van de capitulatie-oorkonden in mei 1945 in hotel De Wereld aldaar. Het voltallige Auschwitz Comité heeft hiertoe besloten uit woede op de vice-voorzitter van het Nationaal Comité Herdenking Capitulatie 1945 Wageningen, C.C. van den Heuvel. Als lid van de zogenoemde "Groep van 19" zette Van den Heu vel zich in voor de vrijlating van de Twee van Breda. Later gaf hij daar over een interview aan het week blad Vrij Nederland. De opmerkin gen die hij daarin over de nog leven de slachtoffers van de Tweede We reldoorlog maakte, zijn het Auschwitz Comité in het verkeerde keelgat geschoten. "Het was erg denigrerend. Wij willen daarom met hem niet de be vrijding vieren. Misschien komen we de volgende keer wel", aldus Fels. Ze wilde niet zeggen of het wegblijven een pressiemiddel is om Van den Heuvel als vice-voorzitter weg te krijgen. ADVERTENTIE JE EIGEN OGEN NIET GELOVEN. Volgende week woensdag is het weerzover. Dan begint om 19.46 uur op Ned. 3 de eerste van 3 trekkingen. Dik 1 miljoen prijzen tegenover 2 miljoen loten met mim 33 miljoen gulden in kas. Als u snel bent. doet u nog mee. GEEN MOOIER LOT DAN N STAATSLOT. Hechtenis De afspraken over de duur van de vervangende hechtenis (als iemand een door de rechter opgelegde geld boete niet betaald) lopen zover uit een dat er richtlijnen moeten ko men. Dit schrijft de werkgroep ma terieel strafrecht van de Nederland se Vereniging voor Rechtspraak. De duur van vervangende hechte nis moet liggen tussen één dag en zes maanden met een maximum van een dag per 25 gulden. De ver schillen per rechtbank lopen uiteen van twee tot zes maanden vervan gende hechtenis bij vergelijkbare boetes. Moord De officier van justitie bij de Maast richtse rechtbank, mr. R. Philip- part, heeft zes jaar cel en tbs met psychiatrische behandeling geëist tegeneen 19-jarige uit Kerkrade we gens moord. Volgens de officier heeft de jongeman de 39-jarige Westduitse prostituee Helga Scharnberg op 19 januari van dit jaar in de Kerkraadse seksxbar de Queensclub met een slagersmes let terlijk afgeslacht. KNSM-eiland De gemeente Amsterdam gaat nog voor het eind van dit jaar over tot de ontruiming van het KNSM-eiland in het oostelijk havengebied. Op het terrein moeten 1.150 woningen wor den gebouwd. Momenteel staat het KNSM-eiland vol met een groot aantal woonvyagens, tenten, cara vans, hutten en andere bouwsels die vaak illegaal geplaatst zijn. De gemeente heeft vrij lang geen actie ondernomen tegen het illegaal ge bruik van het KNSM-eiland. DEN HAAG - Het was een rare vertoning. Vol onbegrip werd het advies van VVD-leider Joris Voorhoeve, om een lijmpoging van het nog geen 24 uur tevoren gevallen kabinet te wagen, ont vangen. Dezelfde Voorhoeve die de vorige avond geen duim breed meer wilde toegeven, zou nu mogelijkheden voor een 're constructie' van het kabinet zien. door Henri Kruithof Aanvankelijk voelde Voorhoeve er woensdagavond niets voor aan te geven welke mogelijkheden hij zag om de scherven weer te lijmen. Maar na veel duwen en trekken kwam het hoge woord eruit. Hij wil de vrijwel het complete regeerak koord 'actualiseren', inclusief ui terst ingewikkelde onderwerpen als euthanasie, milieubeleid en het fi nanciële beleid. Een volledige kabi netsformatie dus en dat alles bin nen een week of twee. Iedereen zag dat dat een onmoge lijke taak zou zijn. Er moest dus meer achter zitten. De liberale lei der is bepaald geen groentje meer in de vaderlandse politiek, moest in zien dat hij overvroeg. Uiteindelijk kwam de aap uit de mouw. Ook de personele bezetting van het kabinet moest aan de orde komen. Daar ging de hele crisis om. Kernprobleem was immers een interne strijd binnen de WD. Nij pels en Smit-Kroes, de populaire ministers van milieu en verkeer, hadden geweigerd Voorhoeves ei sen uit te voeren. Hij hoopte zich door het forceren van een kabinets crisis van deze twee lastpakken te kunnen ontdoen. En passant kon ook CDA-minister Deetman van on derwijs geofferd worden. Het was vooraf duidelijk dat pre mier Lubbers daar niet aan mee zou werken. Koningin Beatrix zat ech ter in een lastig parket. De veroorza ker van de kabinetscrisis, Joris Voorhoeve, zag een mogelijkheid tot lijmen, terwijl CDA-fractievoor- zitter Bert de Vries ook een klein gaatje had opengelaten voor herstel van de coalitie. De majesteit kon niet veel anders dan een poging wa gen. Ontboden Dus werd premier Lubbers, de de missionaire baas van het te lijmen kabinet, woensdagavond ten twee de male op paleis Noordeinde ont boden. Tenslotte moest hij ook voe len voor een reconstructie van zijn kabinet. Anderhalf uur lang spra ken zij de mogelijkheden door. De premier liet de koningin, net als CD A-fractievoorzitter De Vries, weten alleen iets te zien in een lijm- Tijdens de WD-fractievergadering keek het kamerlid De Beer de krant nog even in. Op de achtergrond in het midden: WD-fractievoorzitter Voor hoeve. (foto ANP) poging als Voorhoeve vooraf inhou- lijmpoging. Voorhoeve had zich delijke concessies deed. En daar verkeken op de loyaliteit die Lub- had Voorhoeve noch bij de konin- bers heeft jegens 'zijn' ministers, of gin, noch in het openbaar bereid- deze nu vanCDAofWD-huizezijn. heid toe getoond. Een informateur Dat was eerder gebleken in de pas- moest volgens hem kijken wat mo- poort-affaire en de woningbouw-en- gelijk was. quête. Het was Lubbers die zich tot het uiterste heeft verzet tegen het Lubbers had uiteindelijk twee re- vertrek van Brokx, Van Eekelen en denen om zich te verzetten tegen de Van der Linden. Dat was dan ook de eerste reden van Lubbers om niet akkoord te gaan met een lijmpoging. Het kabi net was het zaterdag na veel moeite eens geworden over het milieuplan en hij voelde er dan ook niets voor nu twee of drie leden van zijn kabi net te offeren aan de interne WD- verdeeldheid. Al die jaren heeft Lubbers zijn minister van onder wijs de hand boven het hoofd ge houden. Dan kan niet worden ver wacht dat deze nu alsnog zou wor den opgeofferd. Prettig Maar de tweede, misschien nog wel belangrijker reden is dat de premier en CD A-lijsttrekker er niets voor voelt een interne machtsstrijd in de WD op te lossen. Het is voor het CDA wel prettig een verkiezings strijd te moeten voeren tegen een gespleten WD. Voorhoeve moet zijn eigen problemen maar oplos sen. De premier zal hem daar niet bij behulpzaam zijn. Als Voorhoeve was geslaagd, zou hij zich definitief van Nijpels en Smit-Kroes hebben kunnen ont doen. Misschien had hij zelfs meteen ook de afgebrande vice-pre- mier De Korte kunnen vervangen. Maar Lubbers voorkwam dat de WD-leider, over de boeg van de ko ningin, zijn interne problemen kon oplossen. Begin september mogen de kiezers de scheidsrechtersrol op zich nemen. Geen controle op medische hulpmiddelen DRIEBERGEN (ANP) - De over heid controleert in Nederland -op condooms na- geen van de 40.000 medische hulpmiddelen op wette lijk vastgestelde kwaliteits- en vei ligheidseisen. Er zijn alleen wat re gelingen inzake de steriliteit van hulpmiddelen, die bovendien slecht worden nageleefd. Mr. L.M.C. Faro (werkzaam bij de Gezondheidsraad) constateerde dit gisteren in Driebergen op het jaar lijkse congres van de Algemene Ne derlandse Pharmaceutische Stu denten Vereniging (ANPSV). Toch wordt in de gezondheids zorg waarschijnlijk veel vaker ge bruik gemaakt van medische hulp middelen dan van geneesmiddelen waarvoor wel strenge regels be staan. Het gaat om allerlei produk- ten, variërend van injectienaalden, heupprothesen en hartkleppen tot verbandgaasjes, operatietafels en computertomografen. Er is wel een Wet op de medische hulpmiddelen, maar die is niet na der uitgewerkt via uitvoeringsbe sluiten voor bepaalde categorieën produkten. Dit ondanks een al in 1963 uitgebracht advies van de Ge zondheidsraad dat overheidstoe zicht op de kwaliteit van medische hulpmiddelen "urgent" noemde. AJ in 1985 haalde de affaire van de ondeugdelijke hartkleppen de kranten. Het antwoord op Kamer vragen daarover luidde dat "de kwestie in overweging is geno men". Maar, zei Faro, daar is het bij gebleven en er is nog niets gedaan om dit soort affaires in de toekomst te voorkomen. Ze schrijft dat onder meer toe aan het streven naar "deregulering" en het leggen van meer verantwoorde lijkheid bij de beroepsbeoefenaren. Utrecht-Leiden ook op zondag om het half uur LEIDEN/ALPHEN - Tussen Al phen aan den Rijn en Utrecht rijden voortaan op zondag het hele jaar door om het half uur treinen. Tot nog toe onderhielden de Neder landse Spoorwegen op deze lijn een uursdienst op zondag. Dit hield in dat reizigers soms een half uur moest wachten op het traject Lei- den-Utrecht. Dat blijkt uit de dienstregeling 1989/90, die op 28 mei ingaat. Het nieuwe spoorboekje van de 150-jarige Nederlandse Spoorwe gen staat in het teken van de groei, omdat NS rekening heeft gehouden met de duizenden studenten die mogelijk per 1 september de be schikking krijgen over een OV-stu- dentenjaarkaart. NS wil de groei opvangen door de inzet van meer en vooral ook lange re treinen. Met name in de spitsuren zullen de treinen worden verlengd, omdat tijdens die uren de baanca- paciteit te gering is om meer treinen te laten rijden. Het meest opvallend is de uitbreiding van de intercity- dienst tussen de Randstad en het noorden. Tussen Amsterdam/Rot terdam/Den Haag en Groningen- /Leeuwarden/Enschede gaan 60 in plaats van 20 intercity's per week rijden. Op internationaal gebied meldt NS dat de Loreley Expres uit de dienstregeling is geschrapt. In zijn plaats komt de Colonia Expres, die rijdt van Hoek van Holland naar Keulen. De Holland-Italië Expres heeft er in de nieuwe dienstregeling twee uur minder voor nodig om in Milaan te komen. Hij rijdt boven dien door naar Rimini. Door een wijziging in de vaartijden van de boot tussen Hoek van Holland en Harwich vertrekt de D-trein Hoek van Holland - Berlijn twee uur later. ADVERTENTIE ZITCOMFORT f-OP MAAT

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3