LEIDSCH DAGBLAD Op 6 september naar de stembus TUIN Shuttle 'Atlantis' lanceert ruimtesonde naar Venus Lentezon lokt velen naar kust De pil verhoogt kans op borstkanker jonge vrouw Kiezers verdeeld over schuldvraag crisis "É^^ïo?S^eren; MultiRent BEL 071-310001 Kunstenaars doen oproep aan Shell Jury: Oliver North op drie punten schuldig i SPOTGOEDKOOP! IEUBELEN den Haan LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD VRIJDAG 5 MEI 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38925 Prijs fl. 1,25 REGIO Het fraaie lenteweer heeft gisteren tienduizenden naar de kust gelokt. Dat leidde in het he le land in de ochtenduren al tot files met een totale lengte van 150 kilo meter. In de duin- en bollenstreek bleek de Leidsevaart in Voorhout weer het gebruikelijke knelpunt. "Een superstranddag", kenschet- se de Noordwijkse WV-directeur W. Rovers Hemelvaartsdag 1989. Behalve degenen die er een dagje op uittrokken, meldden zich bij de Noordwijkse VVV opvallend veel Westduitsers en Fransen voor een verblijf van enkele dagen. In totaal bezochten zo'n 700.000 buitenlan ders ons land. In zowel Katwijk als Noordwijk was aan het eind van de dag nog nauwelijks een kamer beschikbaar. De VW van Noordwijk zag zich uit eindelijk genoodzaakt om in be paalde gevallen voor een overnach tingsadres te verwijzen naar omlig gende gemeenten. De strandpaviljoens-houders de den prima zaken. De zonaanbidders lagen zij en zij te genieten van een van de eerste echte stranddagen. Noch in Noordwijk in Katwijk de- peerders den zich problemen voor bij de ver keersafwikkeling. In beide dorpen werden auto's op alle mogelijke plaatsen neergezet en waren de toe gangswegen 's morgens LONDEN (GPD) - Jonge vrou wen lopen een hoger risico op het krijgen van borstkanker na het gebruik van de anti-con ceptiepil gedurende 4 of meer jaren. Dat blijkt uit het groot ste onderzoek onder Britse vrouwen tot en met de leeftijd van 36 jaar. Na 5 tot 8 jaren aan de pil neemt het risico van borstkan ker toe met 40 procent. Na 8 of meer jaren stijgt het risico met ongeveer 70 procent. Hoe wel de stijging opvallend is, wijzen de onderzoekers erop dat er voor pilslikkende vrou wen geen reden tot paniek is. Gemiddeld krijgt een op de 500 vrouwen borstkanker. On der vrouwen die langdurig de pil slikken, is die kans een op 350. De kans de ziekte te krij gen. blijft daarmee klein. Het Britse onderzoek duur de 5 jaar, had betrekking op al le populaire merken anti-con ceptie pil en werd vandaag ge publiceerd in het Britse medi sche vakblad The Lancet. De onderzoekers raden vrouwen overigens niet aan om met de pil te stoppen. Ze wijzen erop dat uit ander on derzoek blijkt dat de kans op baarmoederkanker juist wordt verminderd door pilge bruik. Dat weegt volgens hen ruimschoots op tegen de extra risico's op borstkanker die pil slikkende vrouwen lopen. Bo vendien blijft de pil volgens hen „het meest betrouwbare anticonceptiemiddel". De Britse regering licht van daag alle artsen in over de re sultaten van het onderzoek om hen op een stortvloed van vra gen van verontruste patiënten voor te bereiden. Strand Oosterduinsemeer ontruimd de rij om een plaatsje te bemachtigen bij pretpark Duinrell Wassenaar. Op de camping staan 5.000 mensen, onder wie onge- NOORDWJKERHOUT - Een groep 4.000 buitenlanders. Vanwege woensdag op donderdag do rvol. Bij de Wassenaarse Slag ware: le parkeerplaatsen al om kwart i 12 's morgens bezet. De drukte van vertrekkende strandbezoekers ver oorzaakte tot 's avonds 8 uur een lange file op de Katwijkseweg. Al heel vroeg in de nacht van dinsdag op woensdag stonden kam- avond het mooie weer bleef het pretpark twee honden, gisteren veel langer open dan ge- hout gehaald, al- bruikelijk is. De nationale bloementuin De 70 jongeren is in de nacht van sterk politiekorps, compleet met het Oosterduinsemeer in Noordwijker- Keukenhof trok den bezoekers. Omdat de strandbe zoekers later vertrokken dan de be zoekers van de Keukenhof, waren er in Lisse- geen verkeersproble- Drie Hillegommers werden gearresteerd. De jongeren stookten DEN HAAG (GPD/ANP) - De vervroegde verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen wor den gehouden op woensdag 6 september. Dat is vandaag in Den Haag bekend gemaakt. Van de andere mogelijke datum, 13 september, is afgezien omdat daarmee de voorberei dingen voor Prinsjesdag in het gedrang dreigden te komen. tienduizen- vreugdevuur op het strand en weigerden gehoor te geven aan het verzoek Koningin Beatrix besloot van de politie het strand te ontruimen. dag tot vervroegde verkiezingen na gesprekken met premier Lubbers, Omdat de zaak uit de hand dreigde te lopen, riep de Noordwijkerhoutse de voorzitters van de Eerste en politie assistentie van andere korpsen in waarna gezamenlijk tot schoonmaakactie werd overgegaan. kleine linkse partijen drongen er bij de vorstin op aan vervroegde ver kiezingen te houden. Alleen de SGP ban van CDA en klein rechts staan duidelijk achter het kabinet, terwyl dan 60 procent van de liberale WD-leider Voorhoeve meenden stemmers de lijn van Voorhoeve dat eerst een poging moest worden goedkeurt. Het bliksemonderzoek, gewaagd de verstoorde coalitie met uitgevoerd door Intomart, toont het CDA te 'reconstrueren". Lubbers bracht woensdag tot overigens aan de politieke voorkeu- kiezers nauwelijks - CAPE CANAVERAL (AP) - De as tronauten aan boord van het Ameri kaanse ruimteveer Atlantis hebben vanochtend vroeg de ruimtesonde Magalhaes gelanceerd Magalhaes werd ruim 6 uur na de lancering van de Atlantis de ruimte ingeschoten. Het is voor het eerst in 11 jaar dat de VS een kunstmaan voor on- de planeet Venus. De derzoek van de verre ruimte lance- ren. De ruimtesonde zal tijdens de 254 miljoen kilometer lange reis 1,5 maal om de zon draaien alvorens i augustus 1990 Venus te bereiken. Zeepiraten doden 130 Vietnamese bootvluchtelingen gebracht. De gevleugelde shuttle werd om 20.47 uur Nederlandse tijd een bijna wolkeloze hemel inge schoten, nadat voorbijtrekkende re genwolken en wind de lancering 59 minuten lang hadden opgehouden. De reis van de Atlantis is de 29ste Amerikaanse shuttlemissie en de vierde sinds het ongeluk met het ruimteveer Challenger. De beman- De Magalhaes, de eerste sonde ning bestaat uit vluchtleider David die ooit vanaf een ruimteveer werd Walker, piloot Ronald Grabe en gelanceerd, moet 90 procent van het missiespecialisten Norman oppervlak van de in nevelen gehul- Thagard, Mary Cleave en Mark Lee. de planeet Venus in kaart brengen. Het fijngevoelige radarsysteem van KUALA LUMPUR (AFP) - Circa de robotonderzoeker, die 1,1 mil- 130 Vietnamese bootvluchtelin- jard gulden heeft gekost, zal i gen zijn medio april gedood in de Chinese Zee door piraten. Een 22- jarige vluchteling heeft als enige weten te ontsnappen door zich vast te klampen een drie al gedode medevluchtelingen. Dat heeft een vertegenwoordi ger van het Hoge Commissariaat teravond voor de Vluchtelingen van de VN vandaag verklaard in Kuala Lum pur. Zeven piraten, gewapend met knuppels en geweren en afkom stig van twee vissersboten, sloten eerst de mannen op en verkracht ten vrouwen en kinderen. Daarna werd de boot in brand gestoken. 'acht beelden kunnen doorge ven van objecten met een grootte van een voetbalveld. Deze beelden zullen 10 maal scherper zijn dan eer dere foto's die van Venus werden gemaakt. Het ruimteveer Atlantis werd gis- baan om de aarde tweemaal toe een bezoek aan konin- derd zijn. gin Beatrix. De eerste keer diende Het schrappen van de reiskosten- hij het ontslag van het gehele kabi- aftrek, het punt waarop de WD het s Avonds sprak de demissio- kabinet Lubbers liet struikelen, het wordt afgewezen door een meerder- n de heid (55 procent) van d< coalitie te herstellen. Pal daarna Vooral de achterbannen deelde het kabinet van de koningin mee dat de "overgrote meerder heid" van de adviezen gevolgd zou worden, en er vervroegde verkiezin gen zullen worden gehouden. Alle ministers en staatssecretarissen blijven zo lang op hun post. De kiezers zijn sterk verdeeld over de vraag wie gelijk had in het conflict dat tussen WD en kabinet de Tweede kamer werd uitge- PvdA zijn tegen dit plan. (Pagina 3: Koningin negeert lijmpo ging WD) Koper Zegwaard blijft buiten eisen milieuschade vochten. Een kleine meerderheid SCHIPHOL (GPD) - Het van legt de schuld van de kabinetscrisis milieudelicten verdachte afvalver- bij de WD. Dat blijkt uit een blik- werkingsbedrijf Zegwaard wordt semenquète onder 500 Nederlan ders, die is uitgevoerd in opdracht de Gemeenschappelijke Pers tries (BFI). De overgenomen door het Amerikaan- bedrijf Browning-Ferries Indus- WASHINGTON (GPD) - Een Ame rikaanse jury heeft Oliver North, de centrale man van het Iran-Contra- schandaal, gisteren op 3 van de 12 punten waarop hij terecht stond, schuldig bevonden. De jury, die 12 dagen nodig had om tot deze uitspraak te komen, zei dat North schuldig is aan het vernie tigen van regeringsdocumenten. HeH*e^vM -kwtinsetf Vraagp;aronK VONDELLAAN 80 2332 AH LEIDEN Af en toe zon Af en toe zon en droog. Minimumtem peratuur ongeveer 5 graden, in de nacht kans op vorst aan de grond. Mid- dagtemperatuur van 12 graden aan zee tot 17 graden in het zuidoosten. Matige noordwestenwind, in het Waddenge bied af en toe krachtig. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: perioden met zon en droog, na maandag meer bewolking en kans op regen. Middagtemperatuur rond 16 graden. Zondag in de nacht kans op vorst aan de grond. Zaterdag 6 mei zon op: 06.01 uur. zon onder: 21.13 uur; maan op: 05.53 uur, maan onder: 23.27 24 PAGINA'S AMSTERDAM (ANP) - Ruim 120 kunstenaars hebben een oproep van het Komitee Zuidelijk Afrika, de Werkgroep Kairos, Novib en Pax u cii veui ic ciiw waÏÏfri Shel^wordt gTvraagdTlfe 'h^RLEMMERSTRAat[75,LEIDEN TEL071-122823 banden met Zuidafrika te verbre- ?an het werk van het Congres Nieuwe burgemeester T1*"*' Sassenheim De Jonge Tot de ondertekenaars behoren SASSENHEIM - Mr. H.M. de Jon- drie keer toe voorliegen van het „LT n, aa0e" 8e (51) is benoemd tot burgemeester Congres, het voorliegen van de mi- mendaal, Rudi van^Dantzig^Adn- in Sas5enheim. De Jonge was 14 nister van jushtie enaan zelf ver rij. van omp de gemeen- king. De uitspraak betekent, dat North kan worden veroordeeld tot een maximale straf van 10 jaar cel en 750.000 dollar boete. Als hij op alle punten zou zijn veroordeeld, zou heeft 3 kinderen. Hij stu- het zijn gegaan om maximaal 60 jaar zhten en werkte als ad- cel en een boete van 3 miljoen dol- junct-directeur bij het V&D-con- lar. Tevens was hij wethouder in Zonder veel emotie te vertonen. functie hij verloor bij de gemeente- J 3X1 lijke herindelingen in Utrecht begin dit jaar. De Jonge is van CDA-huize, ka- bert Long, Carry Tefsen, Henk Ulsen, Monique van de Ven en Wolkers. Zij doen in hun oproep tevens een appèl op kunstenaars en culturele instellingen geen sponsorgelden deerde rechten van Shell meer aan te ne geen diensten meer aan het te verlenen zolang Shell ka actief blijft. De oproep wordt op 11 mei tij dens de jaarlijkse aandeelhouders vergadering van Shell in het Con gresgebouw in Den Haag aangebo den aan de directie. Zuidafri- gunnik. De Jonge volgt op 16 A.J. Kret op die met pensioen ging. Jongen doodgestoken AMSTERDAM (ANP) - Een 17-ja- rige jongen is gisteravond doodge stoken in de Amsterdamse Bijlmer meer. Het slachtoffer was met een aantal vrienden aan het voetballen op een terreintje in de wijk. Het spel werd verstoord door enkele jonge ren, die zich met het spel bemoei den, de voetballers sarden en met een fiets tussen de spelers door re den. Er ontstond een woordenwis seling die uitliep op de fatale steek partij. Sterke trim/vrijetijdsschoen. Kleuren wit/kobalt/^, - grijs of wit/lila/groen met 2-kleuren zool^ I Maten 28 - 45. Adviesprijs 241' alléén vandaag - en morgen hij de rechtszaal verliet, en zwaaide naar een groepje supporters. Tot het moment dat de rechter de strafmaat uitspreekt - op 23 juni - zal hij vrij man blijven. Met de uitspraak van de 12 juryle den kwam een eind aan een proces dat wekenlang heeft geduurd, en waarin de vraag centraal stond of North strafbare handelingen heeft verricht als medewerker van de Na tionale Veiligheidsraad. Openbaar aanklager Walsh be steedde 2,5 jaar en meer dan 13 mil joen dollar om de bewijsvoering te gen North rond te krijgen. Maar hij moest de voornaamste aanklacht te gen North - samenzwering tegen de regering - laten vallen voor het pro ces goed en wel begonnen was. In de rechtszaal bepleitte officier van justitie Keker met klem de stel ling, dat North de verantwoorde lijkheid droeg voor veel van de ille gale activiteiten die zich rond de Iran-affaire hadden-afgespeeld. Hij noemde North onder meer „een ge boren leugenaar". Maar de advocaten van North, on- hoorde North gisteren het oordeei der leiding van de geslepen Bren- van de jury aan. Hij glimlachte toen dan Sullivan, zeiden dat de ex-mari nier niet meer had gedaan dan de bevelen opvolgen die hij van hoger hand had gekregen. Uit de uit spraak van de jury blijkt, dat Nor th's advocaten met die verdedi gingslijn redelijk succes hebben ge had. By de stukken bevonden zich do cumenten waaruit zou mogen wor den afgeleid dat president Reagan en de toenmalige vice-president Bush zich bewust waren van hulp aan de Contra's in de tijd dat het Congres dat verboden had. Bush wilde daarover in de weken dat het proces tegen North liep, niets zeg gen. Gisteren zei Bush ervoor te zul len zorgen dat het Congres volledig op de hoogte zal worden gebracht van de documenten, waaruit zijn onschuld zal blijken. Dienst, waarbij ook deze krant aangesloten. Het kabinet krijgt volgens het on derzoek van iets meer dan éénderde van de kiezers gelijk in het conflict; waard-i de WD-fractie van Voorhoeve van handen Den Haan heelt een kollektie op top-niveau! tuinstoelen, tatels en ligbedden kussens en parasols in meer dan 200 dessins WEBER-barbecues volop keus voor elk budget uw aankoop GRATIS thuisbezorgd!] i- Alle grote merken in huis ^KETTLER. HERLAG. ALLIBERT. KURZ ROVERGARDEN. TRIC0NF0RT. GROSFILLEX, HARTMAN enz Dagelijks geopend van 9 tot 6 uur, vrijdag koopavond Rijnsburg Vliet Zuidzijde 24, Rijnsburg het grachtje in het centrum) Tel. 01718-21301 heeft al leen betrekking op zaken als gebou wen, machines, klanten en perso neel. De 40 BV's waaruit het Zeg- rn bestaat, blijven in directeur en oprichter net iets kleiner deel. De achter- Wim Zegwaard. BFI ontloopt daar mee mogelijke milieuschadeclaims. Die zullen bij de oude BV's of de heer Zegwaard zelf moeten worden ingediend. Tankauto van de weg: bestuurder zwaar beschonken LEIDEN - Op de rijksweg A4, ter hoogte van de afrit Zoeterwoude, is afgelopen nacht een tankauto van de weg geraakt en gekanteld. De 45- jarige Zweedse bestuurder bleef on gedeerd, de wagen liep aan de voor kant forse schade op. De chauffeur bleek zwaar onder invloed van alco hol en heeft vermoedelijk zitten knikkebollen, waardoor hy de macht over het stuur verloor. Een grote kraanwagen moest er aan te pas komen om de lege tank auto weer op de weg te krijgen. Dat werk nam enkele uren in beslag. De NAM is uit voorzorg gewaarschuwd in verband met de aanwezigheid van een gasleiding op die plek. BRISTOL in LEIDEN I Langegracht 5 (naast Digros) Tel. 071-226154 vanavond koopavond I De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! per maand* 24,45 per kwartaal 72,40 per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 Pc/Wnpl.: Opsturen naar Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1