TAD LEIDEN Provincie vraagt om herziening van besluit over vuilverbranding Hoe kon het gebeuren dat politie zich er voor leende? Pleidooi voor één monument Overeenstemming over Vrouwenkerkplein s LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 3 MEI 1989 Fietsdagen Molendag op zaterdag 13 mei LEIDEN - De vereniging 'De Hol- landsche Molen' houdt zaterdag 13 mei voor de zeventiende achtereen volgende keer een nationale molen dag. Die dag zullen enkele honder den wind- en watermolens draaien en te bezichtigen zijn voor het pu bliek. Molenaars geven daarbij tekst en uitleg. Als er voldoende wind is zal in de molens worden gemalen. Verder worden er activiteiten en tentoon stellingen gehouden. De molen die voor het publiek toegankelijk zijn, zijn zaterdag te herkennen aan een blauwe wimpel. De 13de mei wordt ook de Lande lijke fietsdag gehouden. Deze be gint in Leiden bij molen De Put aan het Galgewater. De route voert ver der door Voorschoten, het landgoed De Horsten, Meyendel en via Was senaar terug naar Leiden. De af stand van de fietstocht is 35 kilome ter. Belangstellenden kunnen zich op de dag zelf vanaf 09.00 uur inschrij ven bij het nabij 'De Put' gelegen café Huis de Bijlen. Deelnemers kunnen zich ook vooraf inschrijven bij de VW in Leiden en op het ge meentehuis in Voorschoten. De deelname prijs bedraagt drie gul den, waarvan een deel ten goede komt aan de vogelbescherming. Deelnemers kunnen zaterdag tot 13.00 uur beginnen. Illegale videobanden LEIDEN Buma/Stemra, de au teursrechtorganisatie, en de Leidse politie hebben gisteren in twee Leidse videotheken illegale banden in beslag genomen. Bij een zaak aan de Herenstraat werden in totaal 190 illegale banden aangetroffen. Tegen de 35-jarige ei genaar werd proces-verbaal opge maakt. De politie vond bij een vi deotheek aan de Vinkweg in totaal 67 illegale kopieën. Plaquette onthuld bij voormalig joods weeshuis LEIDEN - Burgemeester Goe koop heeft gisteren bij het voor malig joods weeshuis aan de Cro- nesteinkade/Roodenburgerstraat een plaquette onthuld ter herden king van de ontruiming van het huis op 17 maart 1943. De zestig tot tachtig weeskinderen, de di recteur, diens gezin en perso neelsleden zijn die avond door de Leidse politie opgehaald en ver volgens per trein afgevoerd naar Westerbork. Op drie kinderen na zijn ze allemaal in het Poolse ver nietigingskamp Sobibor omgeko- De plaquette is gemaakt door de Leidse kunstenaar Frans de Wit en is ingelegd in het looppad naar de ingang van het gebouw waar nu de Basisgezondheids dienst is gevestigd. Het bevat re gels uit het gedicht 'Weggaan' van Rutger Kopland: Weggaan is iets anders dan het huis uitsluipen/zacht de deur dichttrekken achter je bestaan en niet terugkeren.lJe blijft iemand op wie wordt gewacht./Weggaan kun je beschrijven als een soort blijven./Niemand wacht want je bent er nog./Niemand neemt af scheid want je gaat niet weg. In zijn toespraak memoreerde Goekoop kort de geschiedenis van het joods weeshuis, dat in 1890 in Leiden is gesticht. De raz zia die zoveel kinderen het leven heeft gekost, noemde hij een zwarte bladzij in de geschiedenis die nog niet kan worden omgesla gen. "Daarvoor zijn er nog teveel vragen. Het lijkt of men al die tijd de geschiedenis zoveel mogelijk heeft willen toedekken". Vragen die nog steeds bestaan zijn vol gens Goekoop: "Hoe kon het ge beuren dat het politieapparaat zich voor dit soort activiteiten leende, zelfs al was de leiding fout? Waarom heeft de regering overzee hiertegen niet krachtiger opgetreden? En welke opleiding en scholing kunnen we de politie geven om herhaling te voorko- Ten minste tien agenten waren bij de ontruiming van het wees huis betrokken. Goekoop: "Een tragische bijkomstigheid is dat het door één agent gedaan had kunnen worden. Want niemand verzette zich. Het weeshuis is via verschillende kanalen gewaar schuwd, maar men is niet ge vlucht". Een aantal kinderen had gered kunnen worden omdat er onder duikadressen waren. Maar door de groep bij elkaar te houden, stelde Goekoop, had de directeur hen bescherming, ook van hun geestelijk welzijn, willen bieden. "Veel kinderen in het weeshuis hadden al een enorm trauma door het verlies van één of twee ouders of door het nooit gehad hebben van ouders. Ze waren al aangesla gen. Moesten zij dan nog een keer worden blootgesteld aan angst, spanning en onzekerheid? Dus wat is wijsheid, kan men zijn noodlot ontlopen?" De plaquette is volgens hem een soort genoegdoening, die de weeskinderen in Leiden tot nu toe niet hebben gehad. "In som mige culturen moeten de doden eerst uitvoerig worden begraven alvorens men tot rust kan komen. De weeskinderen hebben in Lei den nog nooit een goede begrafe nis gehad, er is nooit bij stilge staan. Deze steen maakt dat wel licht een beetje goed. Het is wel voorbij, maar nog niet over". LEIDEN - De provincie Zuid-Holland wil de Raad van State vragen het besluit over de vuilverbranding in Leiden te herzien. Alleen op die manier kunnen de pro blemen van de Gevulei, de beheerder van de Leidse vuilverbranding, worden opgelost: Een dergelijk ver zoek om herziening kan ove- mm rigens pas eind dit jaar of dere oplossing" De provincie kan overigens pas definitieve beslissing over de vuilverbran- de problemen nadat de Raad State had besloten dat de uitstoot hoop dat de eisen vervolgens van stof, zoutzuur en zware metalen den teruggeschroefd'' van de Leidse vuilverbranding als nog drastisch moest worden be perkt. Het provinciebestuur had bouw eind 1987 juist ruimere normen toe- dingsinstallatie gestaan omdat de installatie nog zogeheten milieu-effectenrapporta- slechts enkele jaren meehoeft. ge gereed is. Hierna moeten alle in- Om aan de nieuwe normen te vol- spraak-procedures nog worden be- doen, moet de Gevulei ongeveer 50 gonnen en afgerond. Het provincie bestuur hoopt dat de hele zaak i het najaar van 1990 achter de rug i zelfs volgend jaar aan de or de komen, wanneer defini tief een besluit is .genomen over de bouw van een nieu we vuilverbranding in dit deel van de provincie. branding maar te sluiten. Dit echter inhouden dat op korte ter mijn een oplossing moet worden ge vonden voor de 100.000 ton huisvuil de vuilver- In principe te laat 1 Dongen bij de tentoongestelde voorwerpen tijdens de expositie 'Het leven i vuilverbranding, die State binnen een jaar j ïwe normen moet voldoen. "Die termijn kan de Gevulei hoe die de gemeenten in de regio jaar- dan ook niet halen. Zelfs al Restaurant Oudt Leyden is te koop LEIDEN - De gevel van het ge renommeerde restaurant Oudt Leyden aan de Steenstraat wordt volgende week opgesierd met het bordje 'te koop'. Bij het ontbreken van de nodige be langstelling is niet uitgesloten dat het restaurant annex panne- koekenhuisje definitief de deu ren sluit. Eigenaar H.M. Martens van Oudt Leyden wil nog geen me dedeling doen over een en an der. Bedrijfsmakelaar M. Smit- sloo laat desgevraagd weten dat het restaurant vanaf volgende week te koop wordt aangebo den. Hij zegt niet te weten hoe geïnteresseerd de markt zal zijn. Voortzetting van het restaurant aan de Steenstraat vereist vol gens Smitsloo de nodige inves teringen "om up-to-date te blij ven". De huidige eigenaar zou daar niet meer voelen. Als Oudt Leyden is andere handen overgaat zal het restau rant mogelijk een andere opzet krijgen. Slaagt men er niet in een koper te vinden die het pand als horecabedrijf wil voortzet ten, dan zal Oudt Leyden waar schijnlijk als restaurant worden gesloten. lijks in Leiden verbranden. Milieu-gedeputeerde Van Vlist verklaarde eerder al dat hij besluiten om de huidige installatie der te verbeteren, dan kunnen die maat regelen nooit binnen een jaar zijn niets voor voelt om huisvuil uit deze voltooid", stelt de provincie- provincie in het buitenland - met. lichter. Ze erkent overigens dat de LEIDEN Er moet komen met de name die zijn gesneuveld monument Dongen meent dat de namen op één deLeide- plaats moeten worden samenge- de bracht. "Dat j werd de DDR genoemd - te termijn waarop de provincie een be- Tweede Wereldoorlog. Deze oproep ment kunnen zijn; of storten. Volgens provincie-woord- sluit over een nieuwe vuilverbran- deed de chirurg Ad van Dongen gis- voerder E. Gunsing blijft Van der ding denkt af te ronden 'van enig Vlist bij deze uitspraak. De Leidse optimisme' getuigt. wethouder Kuijers, voorzitter Het provinciebestuur overlegt op 1945' teren tijdens de opening van expo- .monument bij sitie 'Het leven van alledag 1940- Schouw kunnen worden geplaatst", de Gevulei, stelde gisteren al noch korte termijn met de Gevulei en de de De Waag. "Straks zijn de die de namen nog kennen investeringen, noch de gemeente Den Haag over de proble- verdwenen, dan worden de i sluiting van de installatie porteren' het Leidse vuil oplossing te vinden. Het provinciebestuur sluit zich bij dit standpunt aan. Het meent dat er op korte termijn geen andere moge lijkheden zijn te vinden om het Leidse huisvuil te verwerken. Om de Gevulei toch uit de nood te hel pen, wil de provincie er naar streven zo snel mogelijk een besluit te ne men over de bouw van een nieuwe vuilverbranding elders in deze pro vincie. Op het moment dat daarover duidelijkheid is, wil de provincie bij de Raad van State om herziening van het besluit vragen. Provincie-woordvoerder Gun sing stelt dat de Raad van State de verdergaande maatregelen vooral heeft geëist omdat er onduidelijk heid was over het tijdstip waarop met de bouw van de nieuwe vuilver branding kan worden begonnen. Teruggevonden. het'ex- men die nu zijn ontstaan. De uit- reële spraak van de Raad van State kan trouwens gevolgen hebben voor de Dongen. Haagse vuilverbranding, waarvan Volgens hem zijn i de gesneuvelden vergeten. Dat leven van alledag in de oorlogspe- mag niet gebeuren", aldus Van riode, toen hij als chirurg eerst de vergunning volgend jaar afloopt tes waarop i Leiden en later r wel plaquet- te. Hij vertelde hoe hij in de meida- aantal gen van 1940 met 300 )u een De tentoonstelling'Het leven van bij het alledag 1940-1945 is samengesteld Haagsche door J. Boogerd. Behalve legervoer tuigen van het Duitse en Neder landse leger en uniformen van sol daten heeft Boogerd gebruiksvoor werpen uit die tijd verzameld. De expositie is te zien tot en met 10 mei in De Waag aan de Aalmarkt. Rotterdam werk- Het gebouw is dagelijks geopend iinri r»^ a Vragen over mogelijk stort verfresten bij vuilverbranding LEIDEN - Het Links-Leidenraads- lid Laurier maakt zich zorgen over de vermeende stort van chemisch afval bij de Leidse vuilverbranding door de verffabriek Sikkens. Het weekblad Nieuwe Revu meldde on langs dat in de vuilnisbunker bij de vuilverbranding vijf met verf be smeurde cointainers, bestemd voor onschadelijk bedrijfsafval, werden gestort. Die containers zouden blik ken en zakken met verf en oplos middelen bevatten. Toen ze werden gestort - door het in opspraak ge raakte bedrijf Zegwaard - ver spreidden ze een doordringende verflucht. Laurier wil nu van het college we ten welk bedrijfsafval van Sikkens de Leidse vuilverbranding ver werkt, hoe de controle hierop is ge regeld, en welke stappen het college wil nemen als de gegevens uit het Revu-artikel juist zijn. Voorts wil het Links-Leidenraadslid duidelijk heid over de maatregelen die het college denkt te nemen om ver menging van onschadelijk bedrijfs- vuil en chemisch afval te voorko- Overigens vindt Laurier dat, zelfs al bevatte het Sikkens-afval slechts een enkel blikje verf, zoals een woordvoerder van het bedrijf heeft gesteld, dit zou moeten worden aan geboden aan de chemokar. Hij vraagt zich dan ook af of de handels wijze van Sikkens niet in strijd is met het beleid van de gemeente chemisch afval via die chemokar in te zamelen. Zwembaden eerder open LEIDEN - De Leidse openlucht zwembaden gaan morgen Hemel vaartsdag al open. Dat is twee dagen eerder dan was gepland. De vroege re openstelling is een direct gevolg van het mooie weer de laatste da gen. Zwemmers kunnen donderdag en vrijdag 's ochtends vanaf tien in het water van de Vliet of de Zijl dui ken. Op beide dagen sluiten de ba den om half zes. Bull-terriër doodgeschoten LEIDEN - Een agressieve bull-ter riër is gisteren aan de Schubertlaan door de politie doodgeschoten. Agenten wilden het dier met een verdovingsgeweer uitschakelen, maar omdat van korte afstand werd geschoten is de bull-terriër vermoe delijk door de harde inslag van de naald bezweken. De politie was gealarmeerd om dat de hond een bastaard-pup ern stig had verwond. Daarna reageer de het dier agressief op iedereen die hem benaderde. Omdat er ook een basisschool in de omgeving ligt, wilde de politie het dier verdoven. Een bull-terriër behoort overi- gens tot een ander ras dan de pitt- buil. Eerder dit jaar was er al een vas klacht bij de politie binnengeko men over dezelfde bull-terriër, toen de hond een fietser aanviel. De bastaard-pub die werd gebe ten, is door de politie overgebracht naar dierenarts Roest. Volgens een medewerkster van de dierenarts totaal maakt het beest het inmiddels rede lijk en komt het er weer helemaal bovenop. Dief opgepakt die ook, net als de Leidse vuilver- gesneuvelden zijn vermeld. Die zijn Burcht bewaakte tegen mogelijke branding, rond 1993 dichtmoet. r de stad verspreid. Van aanvallen van Duitse parachutisten. LEIDEN Een 14-jarige Leidse jongen is gisteren in winkelcen trum De Kopermolen aangehou den. Hij had een portemonnee afge- sluitTiet*Waagge^^w'om^.QOuur! van l^OCUot 17.00°uur te zien Z™*" -erge./verd aln Ie po! Bouw 17 woningen, aantal winkels en ruimte voor terrassen LEIDEN - Het plan van de Leid- houden omdat de wijk De Camp se architect J. Vollmer voor het toch al erg is volgebouwd. In totaal en worden opgenomen in het laar (PvdA) was daartoe nog wel be- worden goedgekeurd. Of de ge- nieuwbouwplan. Boven de winkel reid, maar hij kreeg onmiddellijk meente de grond aan het Vrouwen- Links Leiden op zijn dak. De klein- kerkplein heeft geruild tegen ande- gerealiseerd. Er is overeenkomst tussen de Am- winkelruimte gerealiseerd. Vollmer maakte zijn plan i restaurant. Op het plein is boven de ste collegepartij dreigde uit het col- nieuwbouw ruimte voor dertien ap- lege te stappen als de grond Hoeven van de afdeling grond- LEIDEN - Een auto die vorig jaar zaken gisteren. december werd gestolen is weer te- 6 recht. De wagen, een rode peugeot, werd gisteren opgetakeld uit de Ou- Op het Vrouwenkerkplein komen de Vest. De wagen was gevonden winkels sterdamse projectontwikkelaar dracht van de projectontwikkelaar Dynamic Real Estate en de ge- Dynamic Real Estate. Deze Amster- meente Leiden, zo verklaarde damse onderneming bezit al twee gemeente-ambtenaar Van der panden aan de Haarlemmerstraat: op- partementen in drie lagen. Het worden verkocht. Grond mag grond die Dynamic Real Estate ii Leiden reeds in het bezit had, i waarschijnlijk. Alleen met pleintje zelf krijgt verschillende ni- Leiden alleen in erfpacht worden grondruil wil Links Leiden ak- s, terwijl er tevens een fontein uitgegeven, zo staat in het college- koord gaan. door de gemeentereiniging, die i met een boot tegenop was gevaren. poffertjeszaak en een schilderij enwinkel. Deze twee panden en het pand van de groenteboer zijn in de nieuwbouw betrokken. De groentewinkel moet worden pen omdat projectontwikkelaar Dy- woningen. Vijftig pro- gesloopt om een bredere toegang cent van het plein wordt bebouwd, tot het plein mogelijk te maken. De wilde overgaan als de grond kon overeenkomst die overigens door B Wethouder Tesselaar 2 gen dat hij nog niet op de hoogte 5 was van de principe-overeenkomst. Welke oplossing nu uit de bus is "Ik moet daarover nog praten met De uitvoering van het plan leek gekomen, blijft vooralsnog ondui- grondzaken". Wel erkent de wet- enkele maanden geleden stuk te lo- delijk. Van der Hoeven wil niet houder dat hij de directie grondza- zeggen dan dat er een princi- ken opdracht heeft gegeven te be- Real Estate slechts tot bouw pe-overeenkomst is gesloten. Een kijken of er mogelijkheden Architect Vollmer wil de rest open andere twee panden blijven bestaan worden gekocht. Wethouder Tesse- en W en de gemeenteraad nog moet grond te ruilen. met de project-ontwikkelaar STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9