Instemming VS met verklaring Arafat SieMatic Handvest PLO ongeldig verklaard Franse scholier in de ban van afpersing en geweld Regering China weigert gesprek met studenten Exxon Oil wil olieresten verbranden of begraven FBI arresteert drie Belgen in kunstroofzaak SieMatic Keukencenter Leiderdorp weet hoe üw nieuwe keuken er uit kan zien! Vooruitgang geboekt in overleg over toekomst van Cambodja Een SieMatic adviseur is echt adviseur WOENSDAG 3 MEI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 PARIJS (DPA) Bruno kon niet betalen. Dat accepteerden zijn af persers niet: zij overgoten de 13-jari- ge met benzine en staken hem in brand. Dagenlang zweefde Bruno tussen leven en dood. De daders wa ren klasgenoten van Bruno uit Gar- ges-les-Gonesse, een voorstad van Parijs. betalen en klagen er niet Net zoals bij de volwassenen staat Toen de 15-jarige Christophe bij de scholieren een motief op de Nautou in Saint-Aubin lés Elbouf, eerste plaats: drugs. Volgens voorstad van Parijs, door een studie van het Instituut voor Peda- i Parijs heeft -horen afpersingen op helft van de Franse scholen tot het leven van alledag. Aanslagen op do centen, drugsgebruik en verkrach tingen van meisjes zijn eerder regel PARIJS (Rtr/AFP/GPD) - De Verenigde Staten hebben positief gereageerd op de verkla- dan uitzondering, ring van PLO-leider Yasser Arafat, gisteren in Parijs, dat het uit 1964 daterende Handvest iedereen doet er het zwijgen toe. van zijn organisatie niet meer geldig is. In dit handvest wordt het bestaansrecht van Israël om dTreputatilf va^de^chooT De ïelfde methoden ais hun voorvade- aangevochten. ouders zwijgen als het graf om niet in opspraak te komen en hun het dagblad Figaro. "Aanvankelijk overgoot de lerares Michele Mor- De zaak Bruno is enkel wat be treft de verschrikkelijke gevolgen een uitzondering. Volgens een on derzoek van het Franse instituut r medisch onderzoek Inserm be- medescholier werd neergestoken, gogisch Onderzoek r dan de sprak de recherche daarom slechts voorzichtig over 'een geldkwestie' Het woord 'afpersing' maar iedereen wist ging. Meestal gaat het slechts om klei- laantastingen in het gezicht op. Loic was niet uit zichzelf tot de aanval overgegaan: meerdere medescho lieren hadden hem voor de aanslag betaald. Aan verklaringen voor de golf van geweld onder jongeren is geen ge brek: de troosteloosheid van de voorsteden en de verveling die toe slaat na 10 uur 's avond, als de bistro's dichtgaan, de verheerlij king van geweld in video's en de agressiviteit van de concurrentie- maatschappij. De analyses voor het geweld overtuigen echter niet op de vier scholieren in de leef- dereen en oplossingen voor het pro- tijd van 16 tot en met 19 jaar al drugs iel niet, gebruikt. Zelfs zeven procent van het de 13-jarigen heeft kennis gemaakt met drugs. Het geweld op de Franse scholen geldbedragen, 3,50 gulden of 4,50 blijft niet beperkt tot de leerlingen, gulden. "De jongeren hanteren de- Voor grote krantenkoppen zorgde paar maanden geleden de zaak bleem zijn niet direct voorhanden. De lagere scholen blijven nog re latief verschoond van het geweld, dat zich vooral concentreert op de technische en middelbare scholen. Het sterkst getroffen door het ge weld zijn de voorsteden en de luxu euze wijken in Parijs. Ook het plat- n", verklaarde een psychologe in Loic Metrot. De 18-jarige scholier teland is niet geheel vrij van het raël. Arafat deed zijn uitspraak na be sprekingen met de Franse presi dent Mitterrand, die er bij hem op had aangedrongen tegenstellingen te verduidelijken tussen het Hand-, echter van geen betekenis. "Wij vest en het PLO-besluit van een half kunnen niet al zijn woorden s vernietiging van de staat Is- zing van de kant van de houwde- kinderen te ontzien. En de jonge da- vragen zij het vriendelijk, vervol gens in de PLO, dat zij het niet met trichloorethyleen, omdat In Jeruzalem noemden regerings- zijn met het vredesoffensief functionarissen Arafats verklaring Arafat. ders en slachtoffers gedragen zich gens beginnen zij dreigementen te haar lesgeven 'vervelend' net als volwassenen in dergelijke si- uiten en uiteindelijk, mocht dat no- 30-jarige docente liep zwar< scholierengeweld. Het .dagblad Figaro constateert dan ook: op de Franse scholen woedt reeds 'permanente guerrilla-oorlog'. jaar geleden om het bestaansrecht van Israël te erkennen. Een hoge functionaris Amerikaanse ministerie i", aldus de kabinetschef van premier Shamir, Ahimeir. Volgens het Ahimeir is de verklaring van de buiten- PLO-leider slechts een poging het landse zaken in Washington, die Westen te misleiden. Met zijn verklaring in Parijs zei Arafat voor het eerst publiekelijk klaring, een uitspraak die precieser dat het Handvest niet meer geldt. i toe zijn ge- 5 dan die welke tot daan". Hij voegde daar echter het probleem helemaal uit de reld is als het Palestijnse parlement Maar dit is als zodanig nog nooit goedgekeurd door het PLO-parle- toe dat ment in ballingschap. Dit riep op 15 november de Palestijnse staat uit, terrorisme af, maar besloot i ballingschap bij de eerstvolgen- ook alle VN-resoluties inzake de de gelegenheid formeel die delen kwestie van het Midden-Oosten te van het Handvest herroept die ge- aanvaarden. Daarbij ging het in het zien kunnen worden als een streven bijzonder om resolutie 242, die het recht vastlegt van elk land in het omstreden gebied om in veiligheid te leven en die impliciet een erken ning inhoudt van Israëls bestaans recht. Naar de Parijse PLO-verte- genwoordiger Ibrahim Souss op 20 november verklaarde, kwam de aanvaarding van resolutie 242 door het parlement "in feite" neer op af schaffing van het Handvest. Het document werd aanvaard bij de oprichting van de Palestijnse Be- BUDAPEST (Rtr/DPA) - Hongaar- vrijdingsorganisatie PLO in 1964. se soldaten zijn gisteren aan de Het telt 33 artikelen en spreekt niet grens met Oostenrijk begonnen met van "liqüideren" Hongarije begint met afbraak van IJzeren Gordijn West- het afbreken van een deel IJzeren Gordijn, dat Oost- Europa nu al zo' scheidt. In de buurt Köszeg, Sopron en Hegyèshalom braken Hongaarse soldaten een lengte elektrische het staat, zoals Israël steeds beweert, PEKING - De leiders niet De studenten hebben 1 door de regering erkende studen- gen massale demonstraties aange- "elimmering veertig jaar nistische en imperialistische aan- de plaatsen wezigheid" uit Palestina (artikelen anti-Arafat betogingen gehouden. Een menigte van honderden mensen voerde portretten van Arafat en Palestijnse vlaggen m optocht ter ondersteuning van het bezoek van de PLO-leider aan Parijs. In de Franse hoofdstad werden tevens functionarissen (foto ANP» deelnemen. tenvereniging in Peking hebben voor morgen massale demonstra ties aangekondigd, nadat de rege ring hun verzoek voor een dialoog van de hand had gewezen. De woordvoerder van de rege ring, Yuan Mu, herhaalde op een persconferentie in Peking, dat de studentenvereniging illegaal is. Hij zei, dat de autoriteiten het verzoek van de studenten voor besprekin gen, dat gisteren is ingediend, heb ben afgewezen, omdat de studenten vooraf voorwaarden stelden. De studenten eisen onder meer persvrijheid, strenge maatregelen tegen corruptie, eerherstel voor de twee weken geleden overleden par tijchef Hu Yaobang en uitsluiting van de door de regering gesponsor de studentenassociatie bij een dia loog met de regering. Verder is ge- vreedzame ëist dat hoge partij en regerings- het gesprek kondigd in de straten van Peking. De betoging valt samen met de ze ventigste jaardag van China's eerste studentenopstand tegen de toenma lige nationalistische regering. Woordvoerder Yuan Mu zei ech ter niet wat voor acties de regering tegen de studenten zou onderne men. Maar hij zei er wel bij, dat de regering niet van plan is om, zoals hij het noemde "een kleine groep mensen die achter de schermen mensen tegen de regering ophitst", te arresteren. Intussen heeft de secretaris-gene raal van de communistische partij, Zhao Ziyang, aangekondigd dat hij morgen een toespraak zou houden. In Shanghai hebben gisteren ruim 10.000 studenten gedemonstreerd voor democratie. Studenten van de Fudan universiteit marcheerden naar het hoofdkwartier van de com munistische partij, waar zij de plaat selijke autoriteiten een petitie over handigden. 15 en 22). In povember 1974 verklaarde meerdere kilometers Arafat in de VN dat "het democra- waarschuwingssyste- tisch Palestina alle joden omvat die prikkeldraadversperrin- er nu leven en die er in vrede en zon der discriminatie zullen willen le ven" Artikel 6 zegt dat "joden die in Palestina woonden tot aan het be gin van de zionistische inval als Pa lestij nen zullen worden gen af. De prikkeldraadversperring aan de Hongaars-Oostenrijkse grens werd opgericht na de machtsover name van de communisten in Hongarije in de tweede helft van de schouwd' jaren veertig. Een woordvoerder Over het bezoek van de Hongaarse regering ver klaarde dat per week vijf kilometer prikkeldraadversperring zal wor den opgeruimd. Het in 1967 opge richte alarmeringssysteem langs de sprek' met president Mitterrand, Arafat aan oliemaatschappij Exxon stelt i Parijs viel een schaduw toen be- de olieklonten die afkomstig zijn kend werd dat op het moment VALDEZ (AP) - De Amerikaanse olie aangetaste gebieden behoeven mogelijk geen schoonmaak", staat in het rapport van Exxon "als de olieramp met de tanker milieu-overwegingen aantonen dat Exxon Valdez in Alaska te verbran- het laten spelen van de natuurlijke 350 kilometer lange grens tussen Hongarije en Oostenrijk moet eind 1990 volledig zijn verdwenen. op de PLO-leider de trappen het Elysee weer afdaalde na zijn ge- den of te begraven. Zij erkent dat krachten een beter resultaat ople- voor een dergelijke operatie een aantal milieuwetten terzijde dienen zijn directe vertegenwoordiger zuid-Libanon, Isaam Salem Loh, te worden geschoven. De hervormingsgezinde minister geveld, door twee kogels in het hoofd r de a staat, Pozsgay, had in oktober het vorig jaar verklaard de prik- vert dan het mechanische proces". Het nieuwe plan van Exxon, een herziening van een vorig plan dat door de autoriteiten als onvolledig daarom ontoereikend werd be- In de Franse hoofdstad werd deze maandag haar nieuw schoonmaak- stempeld, verdeelt de bijna 600 kilo- keldraadversperring en het elektro- vond Isaam Salem Loh zich nische waarschuwingssysteem als uitzichtsloos coma - onmiddellijk historisch achterhaald omschreven, vertaald als bij de Amerikaanse kust- meter door olie vervuilde kustlijn Alaska in vier zones op basis de vervuilingsgraad. In haar Buitenland kort Italië Een Italiaanse miljonairs vrouw die in oktober werd ontvoerd, is gisle- ren met gebonden handen en voe ten en in een deken gewikkeld ach tergelaten langs de autostrada tus sen Reggio Emilio en Parma in het noorden van Italië. Haar echtgenoot Zürich, waarbij 21 schilderijen zou meer dan 6 miljoen gulden heb- den gestolen ben betaald om zijn vrouw vrij te kopen. poging tot moord - gisteravond be- plan wacht en bij de deelstaatregering van Alaska. Het plan werd bekend- bloedige vingerwij- gemaakt op een moment dat de olie- plan voorziet Exxon dat bijna 3400 reus heeft af te rekenen met protes- arbeiders dienen te worden ingezet ten tegen haar schoonmaakbeleid bij de schoonmaakwerken, in drie Amerikaanse deelstaten. Uit het ingezamelde afval wil Consumentengroeperingen in Exxon de bruikbare olie distilleren, Alaska en New York zijn van plan terwijl het afvalwater verder zou om Exxon-produkten te boycotten, worden behandeld in de zuiverings- terwijl in Oregan betogingen zijn installatie van het bedrijf Alaska Pi- aangekondigd in de havenstad peline Service in Valdez. De de tanker Exxon olieklonten die niet kunnen worden LONDEN (AP) - Een maand voordat de Amerikaanse kruiser Vincennes boven de Straat van Hormuz een Iraanse Airbus met 290 inzittenden uit de lucht schoot, had een Amerikaans marineschip bij Dubai bijna het vuur geopend op een Boeing 747 van British Airways, zo heeft de Britse krant The Independent gisteren gemeld. British Airways liet weten dat het onderzoek naar dit incident, dat zich op 8 juni van het vorig jaar voordeed, nog niet is afge rond. Amerikaanse functiona rissen hebben ontkend dat het Britse toestel bijna onder vuur was genomen door het Ameri kaanse marineschip Halybur- ton. The Independent maakte mei- Britse Boeing bijna beschoten door VS-marine ding van het incident naar aan leiding van een rapport dat de VN-organisatie voor burger luchtvaart (ICAO) heeft opge steld over de ramp met het vlieg tuig van Iran Air. Overigens staat in dit rapport niet met zo veel woorden dat de Halyburton bijna een raket op een toestel van British Airways had afge vuurd. In het ICAO-rapport worden de Verenigde Staten beschul digd van het op ongeoorloofde wijze uitvaardigen van militaire waarschuwingen aan burger- vliegtuigen boven gevaarlijke gebieden. Bovendien zouden de VS zulke waarschuwingen dikwijls op de militaire noodfre- quenties uitzenden, die zelden door burger-verkeersvliegtui gen worden beluisterd. Volgens The Independent staat in het rapport dat de be manning van een Boeing 747 van British Airways "slechts bij toeval" een waarschuwing van een niet genoemd Amerikaans oorlogsschip opving toen het toestel op 8 juni de luchthaven van Dubai naderde. Toen het Britse toestel daarop zijn koers verlegde, kwam het gevaarlijk dicht bij een Bulgaars verkeers vliegtuig in de buurt. ADVERTENTIE Valdez zal worden hersteld. verwerkt, wil Exxon verbranden of NEW YORK (AP) - In New York zijn afgelopen maandag drie Belgen gearresteerd in verband met de ge wapende overval op een galerie Gevangenisopstand Een zondag uitgebroken oproer in een gevangenis in het Middenengel se Risley duurde gisteren voort. In vele cellen vernietigden de muiters het meubilair, stichtten zij brand haalden zij muren De drie Belgen zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens het in bezit hebben van negen gestolen schilderijen uit de renaissance. De drie werden door agenten van de FBI aangehouden in de woning van een van de verdachten in Manhat tan. In haar nieuwe plan gaat Exxon begraven, maar daarvoor dient de ervan uit dat de schoonmaak- oliemaatschappij tijdelijk te vt werken tot in september vertraging den ontheven van de naleving a zullen oplopen. Door het slechte lokale milieuwetten, weer en vervoersproblemen kun- nen reddingswerkers namelijk slechts de helft van het voorziene aantal dagen doorbrengen op de stranden en het water in Prince Wil liam Baai waar op 24 maart r HAGELSTORM CHINA - Hagel stormen hebben de afgelopen week in de zuidwestelijke Chinese pro vincie Sichuan het leven gekost aan 157 mensen, terwijl zeker 6000 an- miljoen liter olie uit de Exxon deren gewond raakten. Dat heeft Valdez_ lekte nadat de olietanker het engelstalige dagblad China Dal- J ly vandaag gemeld. Sinds 20 april daar op een rif was vastgelopen. Exxon is van plan om de schoon- maakoperatie tegen half september af te ronden. De maatschappij op Onder de gestolen schilderijen pert dat bevonden zich werken van Jan vervuilde kustlijn ZZS Steen, Jan Maertens de Jongere, oeneaen. ue A„,„+ zijn 105 van de 175 districten van de provincie geteisterd door hagelstor- oftrt i i 4men. Zeker 170.000 huizen werden 300 kilometer matig daarbij vernield, aldus de krant, die jjfi vermoedelijk meldde dat hulpoperaties in gang gevangenen protestwen tegen de Willem van Aelst en Dirck Hals. overbezetting en de erbarmelijke hygiënische toestanden. Zo worden nog steeds emmers gebruikt, omdat de cellen geen toiletten kennen. door natuurlijke zuivering weer waren gezet jn eerdere berichten schoon kan worden. Matig door werd over 87 doden gesproken Spionageproces Een voormalige werknemer van het elektronicaconcern Siemens is gis teren door een rechtbank in Stuttg art veroordeeld tot drie jaar en ne gen maanden gevangenisstraf we gens spionage voor de Sovjetunie. De man was bij Siemens betrokken bij de research naar elektronica voor militaire vliegtuigen. Hij werd vorig jaar maart gearresteerd. Peru Het Peruaanse leger heeft afgelo pen maandag 15 linkse guerrilla strijders gedood tijdens een ge vecht in de hooglanden in de Andes. Daarmee is het aantal gedode rebel len de afgelopen vijf dagen geko men op 84. Sinds het Lichtend Pad in 1980 de wapens tegen de regering SieMatic Keukencenter Leiderdorp kan zorgen voor een kookklaor oplevering van uw nieuwe keuken En als u zelf uw nieuwe keuken wilt plaatsen, kunt u reke nen op onze instrukties en adviezen. Zonodig bij u thuis! vulling Dit kor», omdat we eerst uit de keuken- opstellingen in onze showroom samen een beeld hebben kunnen vormen von uw wensen. Moor bij SieMatic Keukencenter Leiderdorp goot het nóg verder, bij u thuis wordt eerst de keuken nog eens nouwkeurig opgemeten, zodat u geen risico meer loopt dat uw nieuwe keuken straks niet past. Als uw nieuwe keuken don keurig in dozen ofgeleverd - zij doen zonodig sloopwerk en andere voor bereiden 'ijderen u oude keuken) - zij doen het loodgieterswerk - zij doen het elektriciteitswerk - zij doen het metselwerk -zijdoen het tegelwerk - zij ruimen de boel op en zorgen dat afval, puin etc. afgevoerd worden. Keukencenter Leiderdorp Kinderen zijn welkom bij SieMatic Keukencenter Leiderdorp pe miniotuur speelkeuken kan er tegen! |i komst van Cambodja. het leven gekomen. JAKARTA De leider van het door Hun Sen verklaarde tegen journa- die de journalisten te woord stond Hanoi gesteunde Phnom Penh-be- listen dat hij de amendementen op en het deed voorkomen alsof hij $e wind, premier Hun Sen, heeft giste- de grondwet mogelijk tot stand kan woordvoerder is van Sihanouk en ren in Jakarta op een persconferen- brengen. Maar, zo voegde hij er aan van Son Sann, de leider van het Na tie gezegd, dat 'vooruitgang' is ge- toe, het parlement in Phnom Penh tionalistische Khmers Volksbevrij- boekt in de besprekingen met prins moet daarover ook beslissen. Over dingsfront (KNPLF), die deel uit- Norodom Sihanouk over de toe- de verificatie van de terugtrekking maakt van de verzetscoalitie. van de Vietnamese troepen in sep- Medewerkers van Sihanouk be- tember, zei Hun Sen, dat "hij en de schuldigden Hun Sen echter ervan prins akkoord zijn gegaan, dat een de pers te misleiden met zijn zoge- intemationaal team tot stand komt, naamde concessies. De verandering dat toezicht zal moeten uitoefenen van de vlag en van het volkslied lij- op de Vietnamese troepenterug-' ken vergaande concessies te zijn trekking". van de zijde van Hun Sen. Maar in Hij zei verder dat prins Sihanouk feite gaat het hier "om een geraffi- ermee heeft ingestemd, dat de mili- neerde onderhandelingstechniek. alle partijen in Cam- De verandering van de naam Kam- het Cam- bodja wordt stopgezet zodra de te- puchea in Cambodja, van de vlag en Hun Sen gaf van het volkslied, waarmee Siha- door Bob Mantiri Waldheim bodjaanse verzet, dat hij de prins rugtrëkking heeft voorgesteld terug te keren als 'staatshoofd'. De Cambodja toe dat de Rode Khmers, die niet nouk ingestemd heeft, zijn geen Het hoofd van het Amerikaanse bu- prins zou ermee hebben ingestemd reau dat belast is met opsporing VS binnen te komen nooit zal wor- Volgens Hun Sen zou Sihanouk den opgeheven. "Ik verzeker u dat willen dat de passages Waldheim nooit voet op Ameri- tutie worden geschrapt, kaanse bodem zal zetten", aldus de wordt directeur van het bureau ciaal onderzoek van het Amerikaan se ministerie_van justitie tijdens e lezing ii trum. r spe- tische partij. Anderzijds de gesprekken in Jakarta deël- substantiële zaken, ïen, een obstakel vormen in de Over de ontmanteling van zijn be- aantal wijzigingen pogingen om de Cambodjaanse par- wind, zoals door Sihanouk is geëist, tijen te herenigen. heeft Hun Sen geen duimbreed toe gegeven. Hij stelt zich nog altijd op Beide leiders zouden zijn over- het standpunt, dat zijn regering al- de consti- eengekomen elkaar na de gesprek- leen kan worden ontmanteld na het ken in Jakarta weer in juli in Parijs houden van verkiezingen, te ontmoeten. Daarbij zullen ook de Opvallend is echter de afwezig- vier Cambodjaanse groepen aanwe- heid van de Rode Khmer-delegatie zigzijn. in Jakarta. Er wordt gespeculeerd Hun Sen stal, zoals bij de informe- dat Son Sann en Sihanouk pogin- le ontmoeting in Jakarta in februari, gen in het werk stellen om de Rode opnieuw de show. Hij was de eerste Khmers te isoleren. prins garanties in de grondwet ei- voor de vorming van een poli-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5