'Reële kans op kabinet PvdA-CDA' Breuk tussen CDA en VVD zit diep i Minister De Koning: Lubbers bewijst tijdens debat zijn meesterschap BROEK 48,- WOENSDAG 3 MEI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Commentaar Verziekte sfeer De merkwaardige act voor twee he ren die VVD-fractievoorzitter Voor hoeve en premier Lubbers gisteren in de Kamer opvoerden, maakte nog eens zonneklaar duidelijk dat hier aanzienlijk meer aan de hand was dan alleen verschil van mening over de aftrek van het reiskostenforfait en de verhoging van de dieselolie-ac cijns ten behoeve van de financiering van het Nationaal Milieuplan. In de zeer nabije toekomst zal onge twijfeld blijken en de VVD beseft dat natuurlijk ook - dat voor de sa nering van het milieu aanzienlijk meer offers nodig zijn dan nu worden voorgesteld. Het verkeer is een pro bleem apart. Het vervuilt het milieu en verstikt in toenemende mate de wegen. Er zal moeten worden inge grepen, daar helpt geen lieve moe der aan. Ook al heeft de WD de auto-lobby altijd een goed hart toegedragen, dét zicht op de realiteit kan zij toch on mogelijk zijn kwijtgeraakt. Bovendien hadden de voorgestelde maatrege len nog maar een zeer voorlopig ka rakter en konden zij nog volop onder werp van discussie zijn bij de kabi netsformatie van 1990. Nee, hier was ook wat anders aan de hand. iets fundamentelere. Het kabi- net-Lubbers I had in elk geval de ver dienste dat zij een aanzet gaf tot de hoognodige sanering van de over heidsfinanciën. Met het kabinet-Lub- bers II is het voortdurend kwakkelen geweest. Van de homogeniteit van de eerste vier jaar was al snel weinig meer over. Het CDA had toch al de neiging de VVD op gezette tijden als kleinste regeringspartner haar plaats te wijzen. Naarmate de conflictstof zich ophoopte en de sfeer navenant slechter werd, begon de slagscha duw van Lubbers, die nimmer uit het oog verloor dat hij behalve premier ook partijleider was, zwaarder over de WD te vallen. "De coalitie met het CDA vergt erg veel van een mens", zei de VVD'er Jacobse onlangs. Na zeven jaar te veel, waarschijnlijk. Daarbij kwam dat de liberalen het onderling ook verre van eens waren. Voorhoeve had als politiek leider de zaken toch minder in de hand dan alom werd ge dacht. De rebellie van Nijpels en Smit-Kroes bracht dat pijnlijk aan het licht. De crisis in het kabinet was te vens een zware crisis in het WD zelf. De aan alle kanten verziekte sfeer vroeg om een breuk en die is er dan gekomen op punten waarop de WD wellicht denkt electoraal te kunnen scoren. Wellicht wordt nog een lijm poging ondernomen, hoewel dat na het debat van gisteren zinloos lijkt. De beide partners hebben elkaar in dit conflict zo vaak toegevoegd "toch nog eens goed na te denken" dat het even potsierlijk als slecht zou zijn als ze nog verder met elkaar zouden op trekken. Daar zou niemand iets van begrijpen. Het debat van gisteren was duidelijk genoeg. Het waren huwelijkspart ners die elkaar niets meer te zeggen hadden en alleen uit waren om het volk duidelijk te maken hoe redelijk zijzelf en hoe onredelijk de ander zich gedroeg. In feite werd gisteren al een begin gemaakt met de verkie zingscampagne. Hopelijk zullen die over meer gaan dan al of niet de af trek van het reiskostenforfait. DEN HAAG Dramatisch maar te gelijk verzoenend was de afscheids rede van premier Lubbers, toen het kabinet "waaraan ik zeven jaar mijn naam mocht geven" gisteravond even over half twaalf ten grave werd gedragen. "Ik ben niet bitter. Ik heb zeven jaar mijn werk mogen doen. Daarvoor ben ik de fracties van CDA en WD gelijkelijk dankbaar". door Margreet Vermeulen Opmerkelijk milde afscheidswoor den voor een premier die zijn kar wei niet af mag maken, een premier 'die zes uur lang de even voorspelba re als onvermijdelijke afbraak van zijn kabinet moest gadeslaan. Maar de harde woorden die CDA-fractie- voorzitter De Vries even tevoren de WD had toegebeten, noopten de premier tot omfloerst, haast senti menteel woordgebruik. Want de weigering van De Vries om van zijn hart een moordkuil te maken, over viel de CDA-fractie als een koude douche. "Ik ben teleurgesteld. Jk ben bit ter. En het is dubbel wrang dat het kabinet zijn karwei niet heeft mo gen afmaken, want er is nog zoveel te doen", hakte de Vries. "Dit is schadelijk voor het milieu, voor de economie, de werkgelegenheid en de eigen WD-achterban", vervolg de hij genadeloos. Daarmee dreigde hij de kans op een eventuele nieuwe CDA/WD- coalitie bij voorbaat tot nul te redu ceren en koerste hij regelrecht af op de val die Voorhoeve volgens klein rechts voor het CDA had uitgezet: een gedwongen samenwerking met de PvdA. Een misstap van De Vries dus, die onmiddellijk door Lubbers ongedaan werd gemaakt. "Meester lijk. Welke partij zou zich niet zo'n voorman wensen?", aldus een ka merlid uit de oppositie na afloop van het debat dat eigenlijk geen de bat mocht heten. "Dit debat is geen debat. We zijn getuige geweest van een droevige vertoning", raasde De Vries. "Het kabinet moet terug. En wel nu! Dat is vanavond de houding van WD- fractieleider Voorhoeve", aldus De Vries, tevergeefs beukend op de poorten van de "dichtgetimmerde liberale vesting, waarvan alle brug gen waren opgehaald", zoals het ka merlid Leerling het zo plastisch zou uitdrukken. Want de kleinste coalitiepartij was vastbesloten dit keer niet onder het juk van de "grote broer" door te gaan. Al moest daarvoor de hoogste prijs worden betaald. Zodoende be vroor het debat nog voordat het een aanvang had genomen. Breed uitge meten werd het herenleed van de gekleineerde liberale fractie, die het spuugzat was zich voor de zoveelste keer door het CDA in een hoek te la ten drukken. Triomf Gaandeweg het debat herwon de gekrenkte WD-fractie langzaam aan steeds meer van haar verloren gegane trots. Er klonk, zelfs een zweem van triomf in de stem van Voorhoeve, toen hij op verzoek van D66 "deze gezamenlijke lijdensweg bekortte", door volmondig 'ja' te zeggen op Van Mierlo's vraag of hier de vertrouwenskwestie aan de orde was. Met dat ene woordje was de val van het kabinet een feit. Maar voor de meeste (vooral CDA-)kamerleden stond de val van het kabinet eigenlijk al vast, toen zij zich in de loop van de dag naar het Binnenhof begaven. Iedereen wist dat "de nationale milieu-euforie van dit kabinet in zijn eigen prijskaart jes is gestikt", zoals Van Mierlo het namens D66 al een uur na aanvang van het debat samenvatte. Een risicoloze opmerking, nadat WD-fractieleider Voorhoeve het CDA al in de eerste ronde met de rug tegen de muur had gezet. Als een "dolkstoot in de rug", ervaarde De Vries het besluit van Voorhoeve om geen seconde langer te wachten dan strikt noodzakelijk met zijn ge wraakte motie, tegen de afschaffing van het reiskostenforfait en de ver hoging van accijns op diesel en lpg. "Dat voorspelt weinig goeds voor de afloop van de debat", aldus de wegstervende woorden van De Vries, wiens eerste betoog al snel ontaardde in een grafrede over "het kabinet dat vanaf '82 zoveel goeds voor het land had gedaan". Grijns De snibbige, kribbige toon waarop CDA en WD voortdurend dezelfde zetten herhaalden, werd even on derbroken door het intermezzo van Van Mierlo. "Je kunt als kabinet niet je imago blijven ontlenen aan een minister die om de andere dag glunderend een boompje plant, met een schepje hier en een kindje daar", sneerde Van Mierlo tot ver maak van vooral premier Lubbers die zijn grijns nauwelijks wist te on derdrukken, toen het kamerlid ver volgde dat Nijpels daarmee wel "de enig behoorlijk gesalarieerde plant soenendienst is in ons land". Goedgemutst, in 'vrindelijke' toonzetting, antwoordde Lubbers na de dinerpauze, waarbij hij er veel genoegen in schiep alle details tot in het oneindige op te rekken. Dat juist toen de geluidsinstallatie in de Tweede Kamer uitviel, was toeval. Maar leidde wel tot speculaties dat Kamervoorzitter Dolman in slaap was gevallen met zijn elleboog op een cruciaal knopje. De beminnelijke toon kon niet verhullen dat Lubbers de liberale fractie tot het uiterste tergde en trei terde. Voorhoeve hield de ogen half geloken en de vingers zedig ge kruist, alsof hij daarmee de aanval len kon afweren. Bijzonder fraai was Lubbers kor te historische uiteenzetting over het ontstaan van het reiskostenforfait, dat 30 jaar geleden onstond als g< volg van de woningnood. Mensen die daardoor geen woning in de na bijheid van hun werk konden vin den, verdienden een tegemoetki ming in de kosten. Maar anno 1989 is de belastingaftrek van het woon werkverkeer in Lubbers visie niets anders dan een fiscale beloning voor de 1,3 miljoen Nederlanders die zo stom zijn dagelijks in de file te staan en daarmee het milieu on nodig belasten. Lubbers liet niet na te benadruk ken hoeveel heikele kwesties in het kabinet de laatste tjjd volgens WD- recept waren opgelost. "Ook de ka binetsoplossing voor de kleinscha ligheidstoeslag kan zo weggelopen zijn uit de toespraak van een VVD- voorman", aldus Lubbers. Trucendoos Tot slot diepte Lubbers - onder luid gelach en gejoel in de bankjes - uit zijn trucendoos een voorstel op om de WD-motie aan te houden. "Het is met verdriet in het hart, maar ik kan er wel mee leven als de WD dit ene onderdeel van het kabinetsbe leid niet steunt", aldus een groot moedige Lubbers. Maar zijn truc werd algemeen opgevat als een grap en door Voorhoeve direct naar de prullebak verwezen, waarop Lub bers onverbiddelijk zijn conclusie trok. "U wilt mij dwingen om, na weken passen en meten, dit voor stel zo maar even hier en nu in te trekken. Dat kan dus niet. En dat gebeurt dus ook niet". DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken), de 'architect' van het gevallen kabinet Lubbers, vindt dat er "weinig bestaat dat zich verzet tegen een coalitie van CDA en PvdA". In 'Vrij Nederland' van deze week zegt de minister dat er nu een veel grotere overeenstemming bestaat over de buitenlandse politiek, al zal de modernisering van de korte- dracht-kernwapens nog wel eens moeilijkheden kunnen opleveren. De Koning gaat er niet op voorhand van uit dat, bij verkiezingswinst van CDA en WD, de huidige coalitie ook zal worden voortgezet. Veel waardering zegt De Koning te hebben voor PvdA-fractieleider Kok. "Hij leidt de PvdA veel beter dan wordt beweerd". Het liefst zou de minister van sociale zaken Lub bers als premier terug zien, maar als de PvdA de verkiezingen wint - "wat God verhoede" - dan moet Kok het doen. Voor het optreden van de WD in de afgelopen weken heeft De Ko ning geen goed woord over. "De WD liet iedere kans op deëscalatie lopen". Een poging tot reparatie van de oude ploeg ziet hij misluk ken. "Het ligt veel moeilijker dan ten tijde van het kabinet-De Quay in 1960", aldus De Koning. De Vries Het kabinet-Lubbers is dinsdag avond niet gevallen op premier Lubbers die uit was op een breuk, maar "door een coaltitiepartner WD die niet meer voor rede vat baar was". Deze conclusie trok CDA-fractieleider De Vries. Lub bers heeft volgens hem getracht zo veel mogelijk rekening te houden met de gevoelens bij de WD. De kritiek op de WD is bij De Vries vooral ingegeven door de halsstarrige weigering de gewraak te onderdelen uit de dekking voor het milieuplan ook maar bespreek baar te maken. "Als je een volwaar dig milieuplan wil, zouden zaken als het woon-werk-verkeer en de fi lebelasting terugdringen op zijn minst bespreekbaar moeten zijn". De CDA-fractieleider is welis waar ernstig teleurgesteld door de handelwijze van de WD, maar sluit een eventuele lijmpoging niet op voorhand uit, evenmin als een op nieuw samengaan met de WD in een nieuw kabinet. "Daarover ga ik geen speculaties doen, het CDA heeft hooit de gewoonte gehad be paalde partijen uit te sluiten". Kok en Be Vries wachten gebroederlijk de uitkomst van het debat af. Voorbode van een hernieuwde coalitie tussen PvdA en CDA (foto gpd> DEN HAAG (ANP) - De lijst trekkers van de drie grote partij en voor de Europese verkiezin gen, Dankert (PvdA), Penders (CDA) en De Vries (WD), ver wachten dat door de kabinetscri sis volgende maand meer mensen zullen gaat stemmen bij de Eu ropese verkiezingenvolgende maand. De lijsttrekkers maken zich daarbij weinig illusies over de rol die Europese politiek zal spelen in Europese verkiezingen. De Eu roverkiezingen worden vooral een graadmeter voor de waar schijnlijk later dit jaar te houden nieuwe kamerverkiezingen. „Na tionale overwegingen hebben al tijd de voorkeur boven internatio nale", aldus Penders. Het tijdstip waarop eventuele kamerverkiezingen worden ge- 'Crisis goed voor opkomst Euroverkiezing' houden valt ongunstig. Ingevolge de kieswet dient bij ontbinding van de Kamer binnen veertig da gen kandidaatstelling voor nieu we verkiezingen plaats te vinden. Precies 43 dagen daarna moeten de verkiezingen worden gehou- den. Dat zou ongeveer in augus tus zijn. Een ander aspect is dat in die tijd al naar Prinsjesdag wordt ge keken, wanneer er de begroting op tafel moet liggen. Als er nog geen verkiezingen zijn gehouden en er nog een demissionair kabi net regeert, is dat nog verant woordelijk voor de begroting. Dat demissionaire kabinet beslist ook over de datum van de te houden verkiezingen. In geval van een de missionair kabinet blijven alle le den daarvan zitten en wordt door geregeerd totdat een nieuw is ge vormd. De koningin kan na het uitbre ken van een kabinetscrisis op ba sis van adviezen van alle politieke partijen ook besluiten een infor mateur te benoemen. Diens taak kan uiteenlopen van een lijmpo ging tot het vormen van een rompkabinet (met bijvoorbeeld alleen de CDA-ministers) dat de nieuwe verkiezingen organiseert. Afhankelijk van de snelheid van de informateur komt de datum van verkiezingen navenant ver der weg te liggen. ADVERTENTIE de laatste dagen genoegzaam uiteen gezet. De werkelijke oorzaak zit echter veel dieper en wordt gevon den in de interne verdeeldheid van de liberalen en animositeit jegens het CDA. De WD voelt zich verne derd door Lubbers en de christen democraten. Keer op keer moesten de libera len onder het juk van het CDA door, tenminste zo voelden ze dat bij de studiefinanciering, het paspoort- project, het belastingplan (Oort) en de hervormingen van de gezond heidszorg (Dekker). De haat van veel liberalen tegen de christen-de mocraten was zo groot geworden, dat het onmogelijk was het laatste jaar van het tweede kabinet Lub bers te voltooien. Bij de stapel incidenten voegde zich het leiderschapsprobleen van de WD, waarbij Lubbers openlijk liet blijken zich te storen aan het ei gengereide gedrag van de nieuwe li berale leider Voorhoeve. Dat het uiteindelijk fout ging, is vooral te wijten aan het feit dat Voorhoeve het aan de stok kreeg met zijn popu laire partijgenoot op milieu, minis ter Nijpels, zijn afgezette voorgan ger als fractievoorzitter. Nijpels' weigering om zich te ver zetten tegen de door Lubbers voor gestelde lastenverzwaring voor de automobilist en de forenzen, schoot Voorhoeve definitief in het verkeer de keelgat. In de afwikkeling van deze crisis is er overigens wel iets fout gegaan voor Voorhoeve. Zijn voornaamste doel was het verwijde ren van de ministers Nijpels en Smit-Kroes uit de coalitie. Hij was aanvankelijk niet van plan aan te sturen op een definitieve breuk met de coalitiepartner CDA. CDA-PvdA De vraag wie nu een coalitie met welke andere partij begeert, zal de komende dagen Den Haag en de media beheersen. Het antwoord op die vraag ligt minder voor de hand dan menigeen denkt. Op het eerste gezicht lijkt het logisch dat de WD voor haar breuk moet bloeden, en een enkele reis richting oppositie heeft geboekt. Een grote coalitie CDA-PvdA tekent zich dan af. Toch is in politiek Den Haag de afgelopen dagen uitgebreid gespe Voorhoeve stuurt het kabinet naar h ten vernederen. culeerd over een ander scenario. Uit de analyse dat de crisis vooral ver oorzaakt is door intern gewoel bin nen de WD rond Nijpels, Smit- Kroes en Voorhoeve, kan de conclu sie worden getrokken dat CDA en WD best samen verder kunnen re geren. In het kabinet zouden dan Nijpels en Smit-Kroes worden ver vangen door inschikkelijker be windslieden. Maar onduidelijk is hoe zo tege moet gekomen kan worden aan de inhoudelijke bezwaren van de WD-fractie tegen de financiering van het milieubeleid. En bovendien heeft CDA-fractievoorzitter Bert de Vries deze mogelijkheid vrijwel af gesneden met een uitval aan het eind van het debat. "De WD neemt afscheid van het CDA als coalitie partner", zei hij. De bitterheid die De Vries ten toon spreidde, belooft weinig goeds voor voortzetting van de coalitie. Het was onverstandig van De Vries om zich zo hard tegenover de WD op te stellen. Als er straks een verkiezingscampagne gevoerd wordt, moet het CDA de weg naar nis. De WD zou zich niet nog eens la- (gpd) PvdA èn WD open kunnen hou den. Vooraf de liberalen de deur wijzen, kan een electorale aderla ting betekenen voor het CDA. Alle kiezers die Lubbers in 1986 van de WD afpikte, zouden zonder man keren weer terug gaan naar de WD. Dat is ook het enige wapen dait Voorhoeve nog rest. Grootste Naast het probleem ter rechterzijde dreigt er voor het CDA bij verkie zingen bovendien nog een tweede gevaar: een overmacht voor de PvdA. Wim Kok ligt zo goed bij de kiezers, dat de kans dat de sociaal democraten als grootste uit de stembus komen, zeer aanzienlijk is. Coalitievorming is daarna geen eenvoudige zaak. Een kabinet PvdA-CDA, eventueel aangevuld met D66, onder leiding van Wim Kok, is alleen om psychologische redenen al een uitermate moeilijke zaak. De PvdA heeft zich geduren de de beide kabinetten-Lubbers fel verzet tegen het 'herstelbeleid' van de CDA/WD-coalitie. En dat heeft bij het CDA diepe wonden achter gelaten. DEN HAAG - Het kon niet meer uit blijven. De verhoudingen tussen CDA en WD waren zo hevig ver stoord, dat het er niet meer toe deed waarover het kabinet uiteindelijk door Henri Kruithof en Peter de Vries zou struikelen. Dat het milieubeleid de steen des aanstoots werd, is voor de WD buitengewoon wrang, maar Voorhoeve heeft het aan zichzelf te danken. De aanleiding tot deze breuk, de fi nanciering van het milieubeleid, is r

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3