Gestruikeld over eigen benen Reportage Kabinet Lubbers II komt niet aan oogsten toe -'furmm'- Mfew*. Kerk is bondgenoot in perestroika geworden PAGINA 2 WOENSDAG 3 MEI 1989 Voorhoeve (links) en De Vries: de verwijdering tussen CDA en VVD in beeld. DEN HAAG - De meeste be windslieden keerden in juli 1986 weer gewoon terug op hun werkplek, alsof ze nooit waren weggeweest. Slechts een enkel nieuw gezicht dook op naast de oudgedienden, de politieke rotten in het vak, die verreweg in de meerderheid waren in het tweede kabinet- Lubbers. Ze beloofden niet al leen de voortzetting van hun 'no-nonsense-beleid', maar ook het oogsten ervan. Het ka binet dat ln politiek opzicht de kroon op het eigen werk had moeten zijn, werd echter een aaneenschakeling van ru zies en affaires, mislukkingen en tegenslagen. door Peter de Vries Daadkracht en eensgezindheid vormden het handelsmerk van het eerste kabinet-Lubbers, dat heikele problemen rond kruisraket en soci ale uitkeringen met politieke doodsverachting had aangevat. Bij de verkiezingen vroeg het CDA om een mandaat om Lubbers dat om streden karwei te laten afmaken. Tegen alle verwachtingen en prog noses in, kreeg Lubbers van de kie zers die ruimte: zijn CDA boekte een verkiezingswinst van tien ze tels, en de centrum-rechtse coalitie behield een stabiele meerderheid. Het regeerakkoord, het bestek voor het afmaken van het karwei, beloofde grote operaties als de her vorming van belastingen en ge zondheidszorg, en een reorganisatie van de overheidsbureaucratie. Maar in de uitvoering van het karwei kwam door besluiteloosheid en ver deeldheid al vlug de klad. Achteraf is wel eens gesugge reerd dat die ministeriële matheid juist een gevolg was van Lubbers' weigering bij de formatie van 1986 diverse bewindslieden te vervan gen. Het intact houden van de ploeg zou een vorm van politieke aderver kalking met zich mee hebben ge bracht: de onderlinge posities, ar gumenten en irritaties waren al te bekend. Maar die wijsheid verklaart slechts een deel van de tegenslag, waarmee dit kabinet te kampen kreeg. Drie belangrijke ontwikkelingen tekenen de overgang van Lubbers-1 naar Lubbers-2. De meest opmerke lijke was de economische opleving, die het kabinet weliswaar op eigen conto schreef, maar die vervolgens de financiële moeilijkheden binnen het kabinet nauwelijks kleiner maakte. Daarnaast was er, als na sleep van de RSV-enquête, de toe nemende aandacht voor het interne management van de overheid. Me nig bewindsman kon de toets van die kritiek slechts ternauwernood doorstaan. De derde, en uiteindelijk fatale, ontwikkeling vormde de aan houdende interne strijd binnen de kleinste regeringspartij, de VVD. Ruding De naam van dr. H. Onno C.R. Ru- ding zal tot in lengte van dagen ver bonden blijven met de hardhandige en resolute sanering van economie en overheidsfinanciën, die onder het eerste kabinet-Lubbers werd uitgevoerd. Ruding liet geen gele genheid onbenut om duidelijk te maken dat hij door meer gedreven werd dan door alleen financiële overwegingen. Het gemak waarmee een ieder een beroep deed op de schatkist, was hem een doorn in het oog. Uit keringen en subsidies, maar ook tal van ministeriële uitgaven, vormden voor Ruding het tastbare bewijs dat Nederland vooral op andermans zak, danwel op de pof - het financie ringstekort - probeerde te leven. Ruding zette zijn conservatieve maatschappijvisie om in draconi sche bezuinigingseisen, die steevast in de miljarden liepen. Het maakte hem gevreesd bij zijn collega's, maar desondanks vond Ruding onder het eerste kabinet- Lubbers het nodige gehoor. Tussen 1982 en 1986 was immers dagelijks te zien hoe overheidsschulden en werkloosheid pijlsnel opliepen. Met de kentering van het economisch tij verminderde echter ook het animo Ruding te volgen. Bij het aantreden van het tweede kabinet-Lubbers werd dat duide lijk, toen de premier zijn politieke lot verbond aan de bestrijding van de werkloosheid. In vier jaar tijds moest het aantal werklozen zijn ver minderd van meer dan 700.000 tot een half miljoen. Ruding heeft dat altijd een onzinnige belofte gevon den, evenals dat hij zich stoorde aan de belofte van koopkrachtbehoud die in het regeerakkoord was opge nomen. Andere bewindslieden er gerden zich daarentegen aan het feit dat in datzelfde regeerakkoord pre cies stond becijferd hoe het finan cieringstekort moest dalen. Dringen Op de golven van een oplevende economie kreeg elke minister zijn deel. Er hoefde minder bezuinigd te worden, er was zélfs geld voor nieuw beleid; werkloosheid, koop kracht en financieringstekort wa ren politieke doelen die gelijktijdig gediend konden worden. De beurs krach van 1987 zette het kabinet nog éénmaal aan tot forse ingrepen. Maar de Paasbrief werd nauwelijks uitgevoerd, en dit voorjaar bleek bij de onderhandelingen over de finan ciering van het milieubeleid hoe zeer de bezuinigingsmoeheid had toegeslagen. Het meest uitgesproken waren Wim Deetman (onderwijs), Elco Brinkman (WVC) en Frits Korthals Altes (justitie), maar ook andere mi nisters stonden al snel te dringen, toen de eerste financiële meevallers opdoken. De bewindslieden eisten meer geld voor milieu, onderwijs, en criminaliteit. Ruding moest machteloos toezien hoe het kabinet, in zijn optiek, in de valkuil van het eigen succes viel en de werkelijke opdracht verzaakte. Een van de weinige ministers die de stap van het eerste naar het twee de kabinet-Lubbers niet maakte, was de liberaal Gijs van Aardenne. De minister van economische za ken zag zijn politieke carrière in 1986 beëindigd na eerst nog enige tijd als 'aangeschoten wild' over het Binnenhof te hebben rondgedoold. Zijn erfenis zou de opvolgers in een houdgreep houden. Van Aardenne kreeg van de parle mentaire enquêtecommissie naar de ondergang van het RSV-concern te horen dat hij op "onaanvaardba re" wijze de Tweede Kamer ver keerd had geïnformeerd over steun maatregelen aan het scheepsbouw-, concern. Tot een aftreden kwam het echter niet: het CDA durfde de con frontatie niet aan met de liberalen, die zich massaal rondom 'hun' be windsman schaarden. Beulsrol Het aanblijven van Van Aardenne is later op het Binnenhof vrijwel aller- wege betreurd. De bewindsman was politiek vleugellam geworden, de WD en de hele coalitie aangesla gen door de aanwezigheid van de gemankeerde bewindsman. Bij de tweede parlementaire enquête in korte tijd, naar vermeende fraude bij het verstrekken van bouwsubsi- dies, greep CDA-fractievoorzitter De Vries dan ook snel in. Nog voor de enquête van start ging, forceerde De Vries het vertrek van staatsse cretaris Brokx. De beuls-rol werd De Vries nog menigmaal nagedragen, te meer daar hij weigerde zijn handelwijze te herhalen bij de vele volgende af faires die het kabinet-Lubbers-2 teisterden. Na de bouw-subsidies kwam de 'visfraude', waarbij minis ter Braks (Landbouw) mocht aan blijven, ondanks "verwijtbaar me deweten" aan het gesjoemel met vangstcijfers. Onderwijsminister Deetman bleef zitten, hoewel er bij de invoering van het nieuwe stelsel van studiefinanciering een comple te chaos ontstond. Het drama in ontelbaar vele delen was voor het kabinet de invoering van een fraudebestendig paspoort. Wat er mis kon gaan met de vervan ging van het 'zwarte vod', ging mis, constateerde een nieuwe parlemen taire enquêtecommissie. Ook hier had de regering de Kamer onvolle dig geïnformeerd. In een poging de 'politieke zuiverheid' te herstellen en de coalitie te redden offerden de regeringspartijen hun (WD-)minis- ter Van Eekelen en (CDA-)staatsse- cretaris Van der Linden. Het mocht niet baten: ook minister Van den Broek kwam onder vuur te liggen. Premier Lubbers plaatste de af faire eind september openlijk tegen de achtergrond van de bewogen ge schiedenis. Hij wilde de indruk wegnemen dat ministers zo aan hun ambt hechten, dat ze op geen enkele manier naar huis te sturen zijn. Hij weigerde zijn overtuiging aan te passen om op het pluche te mogen blijven zitten. Hij dreigde het kabi net op te blazen, maar de regerings fracties weigerden hun medewer king. Een van de redenen dat de schijn baar onbenullige paspoortkwestie uitgroeide tot een drama, was de op stelling van de kleinste .regerings partij, de WD. Na jarenlang de op vatting gehuldigd te hebben dat re gering en coalitiepartijen elkaar zo veel mogelijk bij de hand moeten houden, verlegde de kleinste rege ringspartij de koers. Een afstande lijker verhouding, waarbij de frac ties en regering elk hun eigen ver antwoordelijkheid namen, was het nieuwe parool. Van de weersomstuit stelde ook CDA-fractievoorzitter De Vries, ooit gedoopt tot 'sous-chef van Lub bers', zich zelfstandiger op. Menig regeringsplan werd door toedoen van de fracties van CDA en WD in de kamer grondig gewijzigd. En waar de fracties het niet eens wer den, zoals over de reorganisatie van de gezondheidszorg, moest het ka binet machteloos toezien hoe de plannen in de verdeeldheid vastlie pen. Joris Voorhoeve, de nieuwe frac tieleider van de liberalen, symboli seerde de koers. Hij maakte naam door als eerste politicus met succes in het openbaar 'De Macher' Ruud Lubbers te tarten. Wie waagde het eerder de "hersenschim" van Lub bers, en diens "klef' gedrag, zo aan de schandpaal té nagelen? Onder Voorhoeves voorganger Ed Nijpels was de premier aan veel liberaal verzet gewend geraakt, maar niet aan zoveel vastberadenheid en ei genzinnigheid. Het gerommel binnen de WD heeft alle zeven jaren van zijn twee kabinetten beheerst, en is Lubbers uiteindelijk toch opgebroken. De eerste vier jaar zorgde de jonge en baldadige fractievoorzitter Ed Nij pels voor veel interne onrust. Nij pels beoefende de nederlagen-stra tegie met dusdanig veel verve, dat hij in de onderhandelingen met coa litiepartner CDA geen enkel succes meer boekte. Leiderschap Tijdens de formatie van 1986 werd Nijpels weggepromoveerd naar de ministerszetel op Volkshuisvesting en Milieu. Het politieke leiderschap van de WD ging officieel over in handen van het duo De Korte/Voor hoeve. Maar door zijn eigen sterke optreden, en navenant zwak ma noeuvreren (Hirohito, wir) van mi nister van economische zaken De Korte, leek Voorhoeve al binnen en kele maanden de ongekroonde lei der van de liberalen. De recente ge beurtenissen tonen aan dat de strijd om het WD-leiderschap echter niet uitgewoed was. Op de drempel van de jaren ne gentig is het tweede kabinet-Lub bers over de eigen benen gestrui keld. Het WD-geruzie was de di recte aanleiding, maar dat is waar schijnlijk slechts bijzaak. Naast de vele affaires, zal van het tweede ka binet-Lubbers vooral in herinne ring blijven dat het viel, toen het probeerde met grootse plannen de toekomst vast te leggen. Met het milieubeleid van Lub bers en de zijnen liep het net zo tra gisch af als met de reorganisatie van de volkgezondheid, de afslanking van de overheid, en andere grootse daden. Alleen de door de VVD zo begeerde belastingvereenvoudi ging werd afgemaakt. Daarna lieten de liberalen de zaak in elkaar stor ten. ADVERTENTIE MAAK DE BLITS IN DE BUTS DE FLITS flitsende waterglijbanen in Duin- rell! En, bedwing ook de andere spannende attrakties: de nieuwe (nattezweefmolen, de Kikker 8- baan, de Cycle Monorail, noem maar op. Als een speer naar Duinrell dus, als je de blits wilt maken! ^||J||U|fC j j Wassenaar daar kikker je von op! Info: 01751-14765 De Russisch-Orthodoxe Kerk is onze bondgenoot in de peres- troika geworden. De Sovjetunie streeft nu naar een vrede die is gebaseerd op de internationale rechtsorde en op gemeenschap pelijke idealen van christen dom en socialisme. Dit zei Ana toli Boerlakov, zaakgelastigde van de Sovjetunie, gisteren in Breda bij de presentatie van de bundel 'Van Vladimir tot Gor- batsjov Duizend jaar Rus sisch christendom'. Het eerste exemplaar werd in ontvangst genomen door bis schop Ernst van Breda, voorzitter van Pax Christi Nederland. De bundel bevat toespraken van de viering van duizend jaar christen dom in Rusland in 1988 van onder anderen aartsbisschop Kyrill van Smolensk en prof. dr. D. C. Mul der, voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland. Het christelijk ideaal dat de Russisch-Orthodoxe Kerk gedu rende duizend jaar onder het volk heeft gevoed, is niet opgehouden te bestaan met de verdwijning van de officiële rol van deze kerk in de maatschappij. Dit ideaal is in de cultuur bewaard gebleven, aldus Kyrill. Formeel is het nieu- denken niet met het christen dom verbonden, maar het heeft wel ethische, dat wil zeggen chris telijke, waarden in 2ich opgeno- n. "Het nieuwe denken, de pe restroika en glasnost in de Sov jetunie zijn het beste monument voor duizend jaar christendom in Rusland", aldus Kyrill in zijn arti kel. Tijdens de presentatie sprak de Belg Etienne de Jonghe, secreta ris van Pax Christi Internatio naal, over de "decennia van ver volgingen" die de Russisch-Or thodoxe Kerk onder het commu nistische bewind heeft moeten doorstaan. Met de perestroika wordt in de Sovjetunie nu ge schiedenis met een grote G ge schreven. De Sovjetunie is niet langer een land waarvan de ge schiedenis onvoorspelbaar is. De contacten tussen de RK vre desbeweging en de Russisch-Or thodoxe Kerk dateren van 1972, toen kardinaal Alfrink, voorzitter van Pax Christi Internationaal, in Utrecht metropoliet Nikodim van Leningrad ontmoette. Sindsdien zijn er vele gespreksronden, deels in het westen, deels in de Sovjetu nie, gehouden. Dat alles staat in de traditie van verzoening waar naar Pax Christi streeft, zoals die tussen Frankrijk en Duitsland en die tussen Polen en Duitsland, al dus De Jonghe. Vreemdelingenwet Het wetsvoorstel tot algehele herziening van de vreemdelin genwet is volgens de Raad van Kerken een verslechtering van de huidige wet. Vooral het rotatie systeem, dat het verblijf van vreemdelingen in Nederland tot hooguit vijf jaar beperkt, is bij de raad in slechte aarde gevallen. Het wetsvoorstel is begin fe bruari door minister Korthals Al tes en staatssecretaris Korte-Van Hemel van justitie bij de Tweede Kamer ingediend. De werkgroep vluchtelingen en de werkgroep buitenlandse werknemers van de Raad van Kerken hebben een commentaar geschreven dat door het bestuur van de Raad naar het parlement is gestuurd. Volgens de raad is het voorge stelde rotatiesysteem, waarbij een vreemdeling nooit een per manente verblijfsvergunning krijgt, "zonder meer" in strijd met het minderhedenbeleid van de Nederlandse regering. Dat beleid is juist gericht op versterking van de rechtspositie van legaal in Ne derland verblijvende vreemdelin gen, naarmate het verblijf langer duurt. Door het rotatiesysteem zal een groep tweederangs bur gers ontstaan, die nimmer aan on ze samenleving volledig kan deel nemen. Mensenrechten Het Solidariteitscomité voor jo den in de Sovjetunie en andere organisaties hebben een werk groep opgericht die het beleid van sovjetleider Gorbatsjov op het gebied van de mensenrechten kritisch gaat volgen. Deze 'Watch- group 1991' is net als in andere landen een reactie op de aan kondiging dat de Sovjetunie over twee jaar gastheer is voor een in ternationale mensenrechtencon ferentie. "Wij zijn niet anti-sovjet", be klemtoonden de initiatiefnemers gisteren tegenover de pers. Het Solidariteitscomité, de Weten schappers voor joden in de Sov jetunie en Christian Care zqn ech ter wel tot de ontdekking geko men dat de Sovjetunie, ondanks internationale afspraken, gewoon doorgaat met de schending van mensenrechten, zeker als het om joden gaat. De pas naar Israël geëmigreer de joodse wetenschapper dr. A. Zelitsjonok noemde het initiatief een poging om een realistischer kijk te krijgen op de situatie van de mensenrechten in zijn geboor teland. Niets rechtvaardigt vol gens hem de vreemde verwack- ting die in het westen leeft ten aanzien van de nieuwe ontwikke lingen in de Sovjetunie. Het anti semitisme is zelfs gevaarlijker dan ooit, omdat sovjetleiders en - burgers een zondebok zoeken voor de economische problemen. Directeur Michael Bordeaux van Keston College, het Britse in stituut dat de godsdienst in Oost europa bestudeert, vond dat het tempo van de veranderingen fors omhoog moet. Verleden jaar zijn weliswaar zestig kerken in de Sovjetunie heropend. Maar als dit tempo niet omhoog gaat, duurt het 220 jaar voordat er net zoveel kerken open zijn als "op de dag dat Stalin stierf', heeft Bordeaux uitgerekend. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen voor de geestelijke verzorging bij de Koninklijke Marine drs. F. V. Rookmaker Breda, voor functie van predikant-directeur van de Vereniging Hervormd Oplei dingscentrum Ruimzicht te Utrecht G. J. Martens Zwynd- recht; bedankt voor Vrooms- hoop-Daarlerveen (toezegging) E. Kolkert Johannesga-Delfstrahui- zen, voor Zwolle (toezegging) E. van Rooijen Beusichem en Zoel- mond. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Pijnacker en Nootdorp me vrouw drs. J. Borst kand. Amster dam. Geref. Kerken vrijgemaakt: be roepen te Ten Boer H. W. van Eg- mond Den Helder, te Assen- Noord G. Zomer Vlissingen; aan genomen naar Goes A. J. van Zuijlekom Franeker-Sexbierum in combinatie met Arum, die be dankte voor Leek. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Sint Annaland J. de Pater Krabbendijke. Herdenkingen. De ortho doxe rabbijn van Den Haag, P. A. Meijers, verbiedt leden van zijn gemeente om in kerken of andere niet-joodse religieuze plaatsen deel te nemen aan herdenkingen van de joodse slachtoffers van de holocaust. De rabbijn waardeert het bijzonder dat niet-joodse Ne derlanders uiting willen geven aan hun vriendschap en betrok kenheid met de joodse gevalle nen, maar naar zijn mening die nen herdenkingen van de holo caust niet in kerken en uitslui tend op joodse wijze plaats te hebben. Onaanvaardbaar. Paus Jo hannes Paulus II heeft gisteren in. Zambia een scherpe aanval ge daan op het "onaanvaardbare sys teem van de apartheid". Volgens de paus moet met nog meer kracht worden geprobeerd de verschillende groepen in Zuid- afrika voor een constructieve dia loog bijeen te brengen. Alleen een veroordeling van het racisme is onvoldoende, aldus de paus. Moker. De uitzending van Moker (Media-overleg van ker ken in Rijnland en de Bollen streek) van donderdagavond (ze ven tot half acht) gaat over het thema verzetsmonumenten. Ont vangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1. Hemelvaart. De diensten voor Hemelvaartsdag staan afge drukt op pagina 17.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2