'Smaken verschillen nu eenmaal' i/enw- ted W (j 'Bellers komen vaak zelf met oplossing' Produktontwikkelaar Oosterwijk over het flavouren van produkten: Tien jaar kindertelefoon achtergrond Tennistalent Ben de Bruin in rol favoriet WOENSDAG 3 MEI 1989 PAGINA 27 Eindredactie Paul de Tombe telef. 071 -161442/161412 Al wat eetbaar is kan een bijsmaak hebben, een nasmaak of ronduit een vieze smaak. Iets anders is dat de een vanille-ijs lust en de ander pistache. Zoveel hoofden zoveel zinnen: over smaak valt niet te twisten. Hoe een bepaald produkt behóórt te smaken, daarover kunnen we het in elk geval wel eens zijn. Aardbeienyoghurt moet naar aardbeien smaken en chocolademelk naar chocolade of cacao. Toch zou iedereen zich eens moeten afvragen waarom aardbeienyoghurt naar aardbeien smaakt. door Emmy Voltman ZOETERMEER - Vrijwel dage- lijks heeft J. Oosterwijk van het bedrijf Nutricia in Zoetermeer te maken met de smaak van produk ten. Als produktontwikkelaar be paalt hij met zijn collega's van on der meer de marketing-afdeling aan welke eisen een bepaald pro dukt moet voldoen. Welke kleur het moet hebben, hoe het verpakt moet worden.' En vooral: welke smaak het produkt moet krijgen. "Smaak is heel belangrijk", aldus Oosterwijk. "De consument ver wacht een bepaalde smaak. Het is dus onze taak die smaak zo goed mogelijk te maken". Aan de meeste produkten wor den daarom aroma's toegevoegd die de smaak bepalen of beïnvloe den. Het werken met aroma's heet flavouring. Om te zorgen dat aardbeienyoghurt inderdaad naar aardbeien smaakt wordt er behal ve een hoeveelheid aardbeien een bepaalde flavour toegevoegd. Zou dat niet gebeuren, de aard beienyoghurt smaakte dan heel anders. Het flavouren van de yo ghurt gebeurt bij speciale fla- vourbedrijven, die in opdracht werken van consumptiebedrij- Eisenpakket Ook Nutricia laat het flavouren van haar produkten aan speciale smaak- en geurbedrijven over. In Nederland is er een tiental van de ze flavourhuizen, zoals bijvoor beeld IFF of Quest. Oosterwijk: "Niet alles wat we produceren wordt geflavoured. In koffie- en chocolademelk of babyvoeding zitten geen extra aroma's. Maar in de meeste andere artikelen, zoals bijvoorbeeld de fruityoghurts of limonades, weer wel. Proef maar eens een aardbeienyoghurt zon der flavour, die smaakt nergens naar. Daarom gaan we, als een maal duidelijk is aan welke eisen het produkt moet voldoen, met een zogenaamde produktbriefing LEIDEN "De meeste kinderen en jongeren weten wel dat er een kinder- en jongerentelefoon is. Maar niet met welke vragen ze kunnen komen. Eigenlijk kun je voor alles bellen. Gemiddeld wordt de kindertelefoon in Leiden vijf keer per dag gebeld. Toch heb ik de indruk dat er veel meer mensen in Leiden zijn die ergens mee zitten. Het blijft dus belangrijk om bekendheid te geven aan de kindertelefoon, hier in de regio", zegt Sjakkelien Marlet, coördinator van de Leidse kindertelefoon. door Moniek Bluyssen Op 10 mei is het tien jaar geleden dat de kindertelefoon in ons land in het leven werd geroepen. Naar Duits voorbeeld, in het Jaar van het Kind. Weliswaar bestaat de Leidse kinderen-jongerentele foon pas acht jaar, er staan ook in Leiden allerlei activiteiten op het programma om het tien-jarig be staan van de telefonische hulp verleningsdienst te vieren. Al be gon de kindertelefoon bij wijze van experiment, intussen wijst al les er op dat deze hulpverlenings dienst een permanent karakter heeft gekregen. "Er bellen jaarlijks zo veel kin deren naar de kinder- en jonge rentelefoon dat deze vorm van hulpverlening niet meer is weg te denken. Er bellen zo'n 60.000 kin deren en jongeren per jaar!", zegt Sjakkelien. De kracht van de kin dertelefoon ligt volgens de coor dinator in het feit dat deze dienst laagdrempelig is en weinig kost. Bovendien wordt de anonimiteit van de beller gegarandeerd. Hoewel nog niet eens zo lang geleden te pas en te onpas over de kindertelefoon werd gesproken, heeft Sjakkelien het bewust over de kinder- en jongerentelefoon. "Het zijn voornamelijk jongeren die bellen", zegt ze. Opvallend is dat er twee keer zo veel meisjes als jongens bellen. Dat komt vol gens Sjakkelien omdat meisjes zich makkelijker kwetsbaar dur ven op te stellen dan jongens. Ze vindt ook dat jongens over het al gemeen veel zakelijker zijn in hun telefoongesprekken. Publiciteit De kinder- en jongerentelefoon Leiden treedt op allerlei manie ren naar buiten. Een of twee keer per jaar wordt informatiemateri aal verstuurd naar Leidse scho len, bibliotheken, buurthuizen, jongerencentra en huisartsen. De kindertelefoon adverteert daar naast in schoolagenda's. Boven dien bieden de medewerkers van de Leidse kindertelefoon infor matielessen aan op scholen. Sjak kelien: "Op lagere scholen maken we door middel van toneelstukjes duidelijk wat de kindertelefoon inhoudt. Op middelbare scholen door middel van een videoband". De coördinator vindt het erg jammer dat lang niet alle middel bare scholen reageren op het aan bod van een informatieles. "Toch zijn het de middelbare scholieren die verreweg de grootste groep vormen die belt. Het komt voor dat we op lagere scholen in de re gio geen gastles mogen geven. Doordat ouders daartegen protes teren. Ze zijn waarschijnlijk bang dat hun kinderen antwoord krij gen op vragen over seks, waar ze naar hun mening nog niet aan toe zijn. Maar ik denk dat wanneer een kind met een vraag komt, het eraan toe is om antwoord te krij gen op die vraag", zegt Sjakke lien. De vragen die door de bellers worden gesteld, variëren nogal. Eenderde van de telefoontjes die in Leiden binnenkomen gaat over sexualiteit. Daarnaast komen er vragen binnen over verliefdheid, pesten, ruzie, schoolproblemen en algemene vragen over bijvoor beeld huiswerk of koken. Ten slotte zijn er de 'testtelefoontjes' Oplossing "Veel kinderen en jongeren ver wachten een oplossing voor het geen waarvoor ze bellen. Maar al snel zien ze in dat dat niet reëel is. We leggen dat dan ook uit. Wel wordt er in overleg met de beller gekeken naar de mogelijkheden die er zijn. Vaak komen ze dan zelf met een oplossing. Het is be langrijk om ze te stimuleren om zelf over dingen na te denken", zegt Sjakkelien. In sommige ge vallen komt het voor dat de mede werkers van de kindertelefoon de bèllers doorsturen naar bepaalde instanties wanneer ze dat willen. Daarbij kun je denken aan instan ties zoals het Rutgershuis, het jongerenadviescentrum, een huisarts of het wegloophuis. De kinder- en jongerentelefoon draait in hoofdzaak bij de gratie van vrijwilligers. Bij de Leidse kindertelefoonhulpdienst wer ken er rond twintig, qua leeftijd variërend van 16 tot 60 jaar. Niet alleen beantwoorden ze telefoon tjes, ze houden zich onder meer ook bezig met publiciteit, school projecten en het trainen van nieu we vrijwilligers. Voordat de vrijwilligers aan de slag gaan, krijgen ze eerst een uit gebreide training. Wie bij deze hulpverleningsdienst wil werken, moet wel gemotiveerd zijn en over genoeg vrije tijd beschikken. "Belangrijk is dat de vrijwilligers zich kunnen verplaatsen in ande ren", zegt Sjakkelien. Activiteiten Op 10 mei laten de medewerkers van de Leidse kindertelefoon het publiek op een andere dan ge bruikelijke manier kennismaken met de kindertelefoondienst. Op Oosterwijk in de proefkeu- ken, bezig met het keuren van een aardbeien drank. (foto Wim Dijkman) naar een flavourbedrijf. Een soort eisenpakket waarin allerlei richt lijnen staan. In het geval van de aardbeienyoghurt staan er eisen in over de smaak. Moet die zoet, lichtzoet of juist zwaar en over heersend zijn? Aan de hand van zo'n briefing gaat de flavourist aan het werk met verschillende aroma's tot de 'ideale' smaak is bereikt. De flavourist is een kenner als het gaat om smaak. Hij probeert zich zo goed mogelijk aan de ei sen te houden die Oosterwijk en zijn collega's hem hebben ge steld. Als het produkt klaar is, gaat het naar een proefkeuken, waar een speciaal panel bepaalt of het helemaal naar wens is. Het pa nel krijgt enkele aardbeienyo- ghurts voorgezet, die onderling net iets van elkaar verschillen. Driehoekstest Bij zo'n driehoekstest zijn twee produkten gelijk van smaak en één wijkt af. Door het panel te laT ten proeven, kan worden vastge steld of de verschillen groot zijn en of dat er nog iets aan de smaak moet worden veranderd. Daar naast bestaat er een voorkeur stest, waarbij de panelleden hun voorkeur kunnen uitspreken voor een bepaalde smaak. "Dat proeven is een vak apart", aldus Oosterwijk. "Het panel is dan ook deskundig. Mensen uit het be drijf, van wie we weten dat ze goed kunnen proeven. Dat is be langrijk. Als zij het smaakverschil al niet opmerken, zal de consu ment dat helemaal niet proeven. In de regel proeft die geen pro dukten naast elkaar". Het klinkt allemaal heel een voudig, maar in werkelijkheid duurt het minstens een jaar voor dat een produkt op de markt wordt gebracht. Niet alleen de smaak moet worden bepaald, ook verpakking en kleur zijn belang rijk. Oosterwijk: "De goede smaak vinden vraagt in het produktie- proces de meeste tijd. In de prak tijk komt het er meestal op neer, dat wij door de flavourist worden uitgenodigd te komen proeven. Als er nog iets aan moet worden veranderd, kan dat meteen ge beuren.". Daartoe staan het bedrijf drie proeffabrieken ter beschikking waar de situatie, zoals die in een echte fabriek bestaat, zo goed mo gelijk wordt nagebootst. Op klei- het Leidse stadhuisplein worden tussen 13.30 en 17.30 uur allerlei festiviteiten gehouden. Theater groep 'Kierewiet' speelt een stuk over de kindertelefoon. Acroba ten laten hun kunsten zien. En dat doet op zijn wijze ook een goo chelaar. De jongerenband 'De Nanne Heutemaband' treedt op en er wordt een speurtocht uitge zet. Kinderen kunnen de kinder telefoon bellen, geschminkt wor den en op een groot luchtkussen springen. Bovendien is de stripte kenaar Erik Schreurs aanwezig om tekeningen te maken en de mooiste collage over de kinder en jonerentelefoon uit te kiezen. Ten slotte krijgen alle kinderen die op 10 mei tien jaar zijn gewor den een cadeautje. Kinderen die zich willen opge ven als muzikant of als maker van een collage kunnen dat dat van 16.00 tot 20.00 doen bij de kinder telefoon 071-120611. En dat gaat ook op voor hen die op 10 mei hun tiende verjaardag vieren. ne schaal worden hier de produk ten in beginstadium uitgetest. "Wij doen dit om te bepalen wat de invloed van een vervaardi- gingsproces op een bepaald pro dukt is, zodat we straks niet voor verrassingen komen te staan. El ke verandering in dat proces is van invloed op een produkt. Wat gebeurt bijvoorbeeld met de sa menstelling ervan, als je het gaat verwarmen of juist laat afkoe len?". Pas als daarover duidelijk heid bestaat, gaat het betreffende artikel naar een flavourhuis waar de juiste smaak moet leiden tot het uiteindelijke produkt. Gewenning Met het toevoegen van een fla vour komt het bedrijf tegemoet aan de wens van de consument, aldus Oosterwijk. "Als je iemand aardbeienyoghurt voorzet ver wacht die een bepaalde smaak. Wat de meeste mensen niet besef fen, is datje met yoghurt en verse aardbeien alléén nog niet de yo ghurt hebt zoals wij die in de win kel kopen. Vooral bij aardbei enyoghurt is het moeilijk om een goede smaak te creëren. Van na ture is het aardbeien-aroma na melijk heel vluchtig". Smaak is eigenlijk niets anders dan een wisselwerking tussen consument en producent. Wan neer aan bepaalde produkten geen flavour zou worden toege voegd, had de consument geen keus meer. "Het is een kwestie van gewenning", zegt Oosterwijk. "De consument is van kinds af aan gewend aan een scala van produkten". En het ligt voor de hand dat producenten daar graag op inspringen. "Maar het belang rijkste", benadrukt Oosterwijk nog eens, "is natuurlijk dat sma ken nu eenmaal verschillen". Wie zelf ooit in een witte jas wil staan om de hele dag met het ruiken en proeven van produk ten bezig te zijn, kan terecht bij de opleiding tot voedingsmid delen-technoloog. Die kan wor den gevolgd aan de Hogeschool voor voedingsmiddelen techno logie in Den Bosch en Bolsward. Vier dagen voor zijn 50ste ver jaardag is Ruud Lubbers pre mier-af. Na een spannend de bat, dat gistermiddag begon, is het tweede kabinet-Lubbers gestruikeld over een motie van wantrouwen van de VVD. De voorgenomen afschaffing van de belastingaftrek voor het woon-werkverkeer en een ho gere belasting op benzine om het Nationaal Milieubeleids plan te betalen, waren voor de VVD onverteerbaar. Toen Lub bers niet wilde ingaan op de eis van de VVD om deze maatrege len te schrappen, was de val van het kabinet een feit. Maar de financiering van het Milieuplan was eigenlijk alleen maar de druppel die de emmer van ergernis deed overlopen. De eigenlijke reden is de neerbui gende manier waarop premier Lubbers en diens CDA de VVD de afgelopen jaren hebben be handeld. Vorig jaar bijvoorbeeld be sloot de premier buiten WD- vice-premier en minister van economische zaken De Korte om, om de investeringssubsidie (wir) voor bedrijven af te schaf fen. Een ander voorbeeld is eu thanasie (het doden van zieke mensen op hun eigen verzoek). Die zaak speelde al in het eerste LEIDEN - De tennistalenten Benny de Bruin en Miijam Sie- merink zijn de grote favorieten voor de jeugddistrictskampioen- schappen die vrijdag beginnen en tot en met 14 mei duren. De 15-ja- rige De Bruin moest vorig jaar tij dens de kampioenschappen tot en met 14 jaar buigen voor Mauri ce de Lijster. De goede resultaten in het Audi-wintercircuit en de nationale jeugdkampioenschap pen van twee maanden geleden rechtvaardigen echter de favorie- tenrol van De Bruin in de aan staande titelstrijd die op het park van Hillegom wordt afgewerkt. De als tweede geplaatste De Lijster zal het hem echter niet ge makkelijk maken en blijft een ge vaarlijke opponent. Hoogstwaar schijnlijk treffen de twee elkaar in de finale. Vincent Goedegebu- ren en Jeroen Vink worden ge acht ook ver te komen in het toer nooi. Rogier van Duyn en Rob bert Paul Hartwijk. Benny de Bruin heeft inmid dels een aardige erelijst opge bouwd. De speler van De Boek horst won twee jaar geleden de jeugdkampioenschappen tot en met 14 jaar. In het recentelijk ge speelde wintercircuit werd hij eerste en via het B-circuit drong hij vorig jaar twee keer door tot het A-circuit. Dit jaar drong hij via het B-circuit één keer door tot het A-niveau. In de winter eindig de de pupil, die sinds drie jaar dis trictstrainingen geniet, bij de na tionale kampioenschappen tot en met 16 bovendien bij de eerste twintig. In de afgelopen jaren ('87 en '88) won hij ook de Noordwijk- se kampioenschappen tot en met 17 jaar. In de groep 14-jarige jongens probeert Rogier van Duyn de titel binnen te halen. Hij zal echter een harde strijd moeten leveren met Robbert Paul Hartwijk. Als halve finalisten hopen Ronald Klein en Dennis Noppen deze geplande fi nale te voorkomen. Bij de 12-jarigen lijkt er niets mis te kunnen gaan voor lijstaan voerder Ralph van de Velde, die met zijn negende plaats op de Ne derlandse ranking de hoogstge- klasseerde in het district Leiden Bij de meisjes tot en met 16 levert de strijd om de titel wellicht een aantal boeiende wedstrijden op. Nathalie van de Voort en Cindy Berkhout moeten proberen om Miijam Siemerink van de troon te stoten. Renée Crama is de gedoodverf de finaliste bij de meisjes tot en met 14. In de halve finale ontmoet zij eerst Tammera Canter-Vis- scher. Marieke Bethlehem zal als tweede geplaatste eerst een zo veelste duel met Ingrid Kruit moeten uitvechten. Zowel bij de 12- als 10-jarige meisjes wordt Ruby Pennings een eerste plaats toebedacht. In de categorie tot en met 12 jaar zal Judith Pietersen daar een stoKje voor willen ste ken. Cindy Berg en zeker Jolanda Mens zijn ook van plan om in de finale te verschijnen. In het slotweekend van de kam pioenschappen (volgende week zaterdag en zondag) is er in Hille gom ook een invitatietoernooi voor 18-jarige jongens. Daarbij komen zes spelers uit het Leidse district op de baan. Benny de Bruin is de grote favo riet bij de jeugddistrictskam- pioenschappen. (foto Henk kabinet-Lubbers en zorgde toen voor grote spanningen omdat de WD veel verder wilde gaan dan bet CDA. Door handig manoeu vreren van Lubbers werd de WD echter volledig klemgezet. Vorige week bij het begin van het euthanasie-debat bleek dat nog eens pijnlijk duidelijk. En nu was er het Nationaal Milieubeleidsplan, het geestes kind van (WD-)minister Nij- pels. Toen het kabinet zijn tan den stuk had gebeten op de fi nanciering, kwam Lubbers met een eindvoorstel waar afgelo pen zaterdag na veel heen en weer praten de WD-ministers mee akkoord gingen. Korthals Altes (justitie). Bolkestein (de fensie) en De Korte (economi sche zaken) waren er eigenlijk tegen, maar stemden mede on der druk van Nijpels (milieu) en Smit-Kroes (verkeer en water staat) toch voor. Die twee mi nisters wilden het Milieuplan hoe dan ook binnenhalen. Maar fractieleider Voorhoe ve. die eerder in de week grote bezwaren had geuit tegen het plan, was witheet. Vooral omdat de WD-ministers met hun fiat voor de zoveelste keer onder het juk van Lubbers waren doorge gaan. Niet alleen hij, ook de in derhaast opgetrommelde WD- fractie vond dat de maat vol was. Of Lubbers buigt nu maar een keer voor ons, of we kappen ermee, zo besloot de fractie. Het is kappen geworden. SJAAK SMAKMAN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 27