'Leiders China bang dat hel losbreekt' Accessoires in autohandel geen bijzaak Prettig rijgedrag vernieuwde Ford Fiesta BS AUTO TELEFOON p ERKEND INBOUW- BEDRIJF VAN TBBS/TNO AUT0-HIFI VANBUNNINGEN Sinoloog dr. E.B. Vermeer over studentenprotest: 'Verhoging dieselaccijns slecht voor wegvervoer' WOENSDAG 3 MEI 1989 IIJlO] Tien jaar geleden werd voor speld dat de accessoire-indus- trie steeds meer moeite zou krij gen om aan de auto nog iets nieuws toe te voegen. De auto werd van lieverlede vollediger met name door de creativiteit van diezelfde accessoire-fabri- kanten. Een accessoire zou dus overbodig worden, maar het te gendeel is intussen wel geble ken. Een accessoire in de auto handel is bepaald geen bijzaak meer. In de geschiedenis van de autopro- duktie herhaalt zich steeds dezelfde cyclus. Iemand bedenkt een acces soire dat bijdraagt tot het comfort, de veiligheid of de status van de au tomobilist. Dit produkt wordt via de bestaande verkoopkanalen aan geboden. De autofabrikant beziet die activiteit aanvankelijk met arg waan. Voor een auto in produktie gaat, komen er immers honderden hooggeschoolde technici aan te pas om het model te vervolmaken, dat vergt minimaal twee miljard gulden aan investeringen. En dan komt er iemand die bedenkt er iets bij. De autofabrikant gaat ervan uit dat zijn auto compleet genoeg is voor die prijs en wacht dus af Blijkt zo'n ac cessoire, variërend van zonnedak, windscherm, verwarmde spiegel, mistlampen, trekhaak, hulpveren, spoiler tot tripcomputer, niettemin aan te slaan, dan verandert de auto fabrikant van gedachten. En besluit hetvoormalige accessoire tijdens de serieproduktie in té bouwen. Verwarming De huidige generatie automobilis ten weet niet dat al die voorzienin gen die in de hedendaagse auto's vanzëlfsprekend zijn, hun bestaan ooit als accessoire zijn begonnen. Auto-verwarming bijvoorbeeld was in de auto's die in de na-oorlogse ja ren werden gebouwd, nog niet te vinden. Als het winter was, hulden de passagiers die het reizen aan durfden, zich kleumend in een plaid van AaBe. De sterkte van deze wol len dekens werd onder andere aan getoond door een auto aan een plaid door een hijskraan op te laten hij- En auto-verwarming dan? Be stond wel maar was slechts als ac cessoire verkrijgbaar. Heel vroeger nog uit de periode met de rijtuigen stammend had je daar een persoon voor in dienst, die heette 'chauf feur'. Die zorgde voor de verwar ming van de inzittenden en bereed het voertuig. Toen de verwarming standaard was, kwam de achterruitverwar ming. Een paar draden die door elektrische stroom warm werden, zorgden voor een langwerpig helder vlakje in de bevroren of beslagen achterruit. Een leverancier van au to-accessoires heeft aan die losse verwarming van de achterruit nog lange tijd een interessant export-ar tikel gehad, dat bij duizenden werd geleverd aan afnemers in Rusland en de VS, waar de auto-industrie minder snel op de accessoire-initia- tieven reageerde. Bloemenvaasje In de jaren vijftig bereikte de ver koop van accessoires een eerste hoogtepunt. Er heerste in die tijd onder de echtgenotes van de auto mobilisten een sterk verlangen om het in de auto extra gezellig te ma ken. In het mobiele huisje wilde men de sfeer van thuis zo veel mo gelijk benaderen. Beroemd uit die tijd is het plastic bloemenvaasje dat door middel van een zuignap op het dashboard werd bevestigd. Evenals de plastic vliegenvanger die, ge plaatst op de punt van de motorkap, de voorruit vrij hield van vliegen en muggen. Van de accessoires die de auto-wereld in de ruime eeuw van zijn bestaan heeft voortgebracht, zou gemakkelijk een "kunst en kitgch" tentoonstelling zijn samen te stellen. De laatste jaren is het aanbod van auto- en truck-accessoires zelfs in een stroomversnelling geraakt. In veel autoshops en tankstations word je verrast door de verschei denheid aan accessoires. Het aantal accessoires dat uit de huiselijke sfeer stamt en nu tot 'au to-formaat' wordt teruggebracht, is onbegrensd. Een in te bouwen koel- Een Renault voorzit tegeleidingssysteem t passen. i van een aantal accessoires zoals een CD-speler, rou- i stoelen die zich automatisch aan het lichaam aan- (foto GPD) kastje, een mini-bar, auto-video, au to-televisie, auto-telefoon, auto-fax en de computer-terminal. Het is al- honderden wasbeurten, lemaal als extra in de auto te bou- In ons land treffen we de indivi dualisering in het algemeen in lich- Een stripingset, een :n paar lichtmetalen velgen en een houten pookknop meestal wel ver genoeg, individuele onder- Onze oosterburen denken daar an- r. Daar zijn groepen die auto die geheel is aange- Een ontwikkeling die de soire-industrie sterk in de kaart te vorm aa heeft gespeeld, is de toenemende sportstuur, behoefte die zich de laatste tien jaar bij automobilisten en chauffeurs voordoet, aan ind_ scheiding. Zo beleefde de 'striping' ders i tweede jeugd. Door terialen ontstond een folie die ge- past aan hun met liefde het dubbele van de nieuwprijs betalen. Zo'n auto is nauwelijks herken baar. Hij wordt ook vrijwel opnieuw ontworpen. De meeste standaard uitrusting wordt ingeruild voor ver vangend maatwerk. Apart ontwor pen bekleding, eventueel met de initialen van de eigenaar er ingewe ven, wortelnoten dashboard, de stoelen bekleed met buffelleer, een stereo installatie met 16 speakers die op de meest ingenieuze manier zijn weggewerkt, enzovoorts. Er zijn ook nog 'gimmicks', de grappige accessoires die vooral tot doel hebben te amuseren. In het verkeer valt vandaag de dag niet zo veel te lachen. Dus dan is het leuk om ineens een eend met een Rolls- Royce radiator voorop te zien rij den. Ook de schorre, vooroorlogse claxon valt in die categorie. Het ac- cessoire-terrein is een geweldig breed gebied, accessoires voor het comfort, de veiligheid, de snelheid, het milieu of als modegril. Wanneer wordt uitgegaan van de meest ruime omschrijving: alles dat naderhand wordt aangebracht en ingebouwd, dan vallen ook de speed control, de navigatiesyste men die nu in opkomst zijn, de wa ter-injectie (in het inlaatmengsel), de tachograaf en de black box in de categorie accessoires. Naast de omvang bezit de auto-in dustrie een niet aflatende creativi teit. Het Nederlandse produkt Quickwheel is daar een goed voor beeld van. Quickwheel is een soort rolschaats die bij een lekke band de taak van de band overneemt. Op het quickwheel bereikt de automobilist de garage. In een land als Amerika waar relatief veel lek wordt gereden en men bang is tijdens het wisselen van een wiel te worden overvallen, blijkt grote belangstelling voor deze vinding. De produktie daarvan is in middels in volle gang. Onlangs werd de eerste order van 250.000 stuks geplaatst. Ook in Japan is er grote belangstelling. Het blijkt dat veel mensen aan nen. Toen de eerste ski-dakkoffers werden gelanceerd, werd de fabri kant ronduit uitgelachen. „Een ge stroomlijnde doodskist op het dak, nou jaaa." Dit jaar worden er maar liefst 100.000 ski-dakkoffers gepro duceerd. CARV0X 4000 4.429,- ex B.T.W. LEASE v/a 89,- p.m. LET OP: GRATIS MONTAGE Goedgekeurde auto-beveiligings systemen Off. dealer van: Philips - Pioneer Blaupunkt-J.V.C.- Kenwood - Sony - Panasonic enz. VRAAG VRIJBLIJVEND INLICHTINGEN Brvjaardcmo Nw. Beestenmarkt 28 Leiden, tel. 071-124647 Haarlemmerstr. 241 Leiden, tel. 071-140833 Hooftstraat 219 Alphen a/d Rijn, 01720-74488 Fax 071-140747 AUTO-ALLERLEI NISSAN heeft voor de Nederlandse markt een nieuw type 'kleine' be steller in het programma opgeno men. De Combi 2000 laadbak van Ploeg/Amersfoort is zo licht dat voor de Nissan Cabstar een nuttig laadvermogen van 1400 kg/10 m3 resteert. De auto die met rijbewijs B/E bereden mag worden, kost met een 320 cm chassis 30.200 gulden (ex btw). Er is ook een 420 cm lange versie die 1330 kg lading kan heb ben. GEO is het nieuwe merk dat Gene ral Motors in Amerika op de markt brengt. De modellen zijn gelieerd aan andere merken en hebben bij de Amerikaanse consument redelijk succes. De Geo Metro is een Suzuki Swift, de Geo Prizm is een .door GM/Toyota gebouwde Corolla-type en de Geo Tracker is de hier onlangs gelanceerde Suzuki Vitara. GENERAL MOTORS heeft vorig jaar een recordwinst behaald van 1,8 miljard, een stijging van 44 pro cent t.o.v. '87. In Europa heeft deze firma weliswaar 1.420.000 meer au to's gemaakt maar niettemin daalde het marktaandeel. GM wijt dit aan de te geringe produktiecapaciteit. ROAD-PRICING, de elektronische tolheffing op Neerlands wegen, on dervindt veel weerstand van de BO- VAG en de .RAI. Zij vinden het op rekening rijden in de dichtbevolkte gebieden te duur, onpraktisch, frau degevoelig en kostenverhogend voor het goederenvervoer. In een rapport aan de Tweede Kamer van minister Smit-Kroes staat dat zij in '92 een proef wil nemen met het re kening rijden. Binnen 20 jaar moet het systeem ook elders in het land zijn ingevoerd. AUSTIN ROVER komt dit jaar met de opvolger van de Maestro en vol gend jaar met de nieuwe Metro. De Rover 400 is vrijwel identiek aan de al bestaande Honda Concerto en zal als hatchback en sedan leverbaar zijn. De Metro is voor een groot deel gelijk aan het oude model, alleen de achterzijde is anders. Verder is hij langer en heeft de nieuwe 'Metro by Rover' een krachtiger en zuiniger motor. Tot op de draad versleten was de oude Ford Fiesta nog niet, maar na 13 jaar werd het toch wel tijd om een geheel nieuw model te lanceren. Het nieuwe model levert op het eer ste gezicht weinig verrassingen op; de lijnen hebben veel weg van de Volkswagen Golf en de Peugeot 205. Het valt evenwel niet te bestrij den dat de vormgevers van Ford de gelijk werk hebben afgeleverd met een keurig' koetswerk en een goede aërodynamische vorm. Een uitge breide proef met de 1.4 Cl (prijs 23.930 gulden) leert dat de Fiesta een rustgevende auto is met een soepele motor en een prettig rijge drag. Door de auto naar alle zijden te vergroten is de Fiesta qua interieur- inhoud de ruimtste in haar klasse. De lengtewinst van 9 cm maakt dat langere mensen beter achter het stuur kunnen zitten, maar achterin is het nog steeds krap bemeten op de in twee delen neer te klappen achterbank. De winst in de breedte van 5,5 cm zorgt dat je niet bij elk bochtje di rect tegen de deurpost leunt. Bo vendien geeft de 5 cm extra spoor breedte de auto aanmerkelijk meer stabiliteit, waardoor van overhellen in de bochten nauwelijks meer sprake is. De besturing is prettig en direct met een stuur dat dik is be kleed met een niet klevend geprofi leerd materiaal. Het rijden op niet- geasfalteerde wegen gaat door de De motor start snel, heeft nauwe lijks toeren nodig om toch voldoen de te presteren en is betrekkelijk •zuinig. Door 25 procent minder koelvloeistof in de cilinderkop te persen is de 71 pk sterke krachtbron vele malen eerder op temperatuur dan conventionele motoren. We kwamen in deze periode met een rustige rijstijl, aangenaam en niet te winderig weer op een gemiddelde van 1 op 13,2. De top ligt rond de 155 km p.u. en met een beetje vlot door schakelen zit je binnen 13 tellen op de 100 km per uur. Als het gaspe daal diep wordt ingetrapt, produ ceert de motor een merkwaardig bijgeluid. Het lijkt op het opschake- len van een ouderwetse tram. Na vraag bij de fabrikant leert dat de nieuwe Fiesta met een computer is uitgerust, die zich de eerste honder den kiolometers instelt op de ge middelde rijstijl. De vijf-versnellingsbak heeft een goede en lichte bediening. De rem men doen hun werk prima, voor zit ten schijven en de grote bekrachti ger zorgt voor het plezier van 'ge voelig' remmen. Het dashboard oogt keurig, niet overdadig maar goed van vorm en handelbaarheid. Maar de claxon in het midden van het stuur verdient toch de voorkeur. Ten slotte ver dient de kofferruimte met een in houd van een kwart kuub térecht die i SIEM LEEUWENKAMP TOLSTRAAT 78 ALPHEN A/D RIJN TEL. 01720-75641 "De Chinese regering heeft alles te winnen en weinig te verliezen met concessies aan de nu al ruim twee weken demonstrerende studen ten", zegt dr. E.B. Vermeer van de aan de Leidse Universiteit verbon den Vakgroep talen en culturen van China. Hij vindt dat de autoriteiten tot nu toe het hoofd koel hebben weten te houden in tegenstelling tot 1976 toen een dergelijke betoging eindigde in een bloedbad en de ge schiedenis inging als het Tianan men-incident. door Marjolijn in 't Hout Destijds betoogden Chinese stu denten massaal ter ere van de over leden premier Zhou En-lai. Nu is de dood van de voormalige, uit de gra tie gevallen partij-secretaris Hu Yaobang de aanleiding voor nieuwe studentenrellen. De ex-partijleider, symbool voor de strijd voor de de mocratie, gebruiken zij als kapstok voor hun illegale protest, dat op 15 april begon. De studentenleiders hebben in middels de regering een omvang rijk eisenpakket voorgelegd: vrij heid van meningsuiting; van verga deren; het mogen oprichten van vakbonden; het aangaan van een dialoog met de Chinese leiders; eer herstel voor Hu Yaobang; hogere salarissen voor de intellectuelen; meer geld voor het onderwijs; de vrijlating van mensenrechtenacti visten en de tijdens de rellen gevan gen genomen studenten. Tevens hebben zij de Chinese leiders enke le andere voorwaarden gesteld: het aanpakken van de ambtelijke cor ruptie; het openbaar maken van de salarissen van partijleden (en hun kinderen) en een eerlijk.verslag van de rellen. De vraag is nu of de studenten met hun illegale demonstraties een gevaar zijn voor de huidige macht hebbers. Vermeer: "De betogingen in 1976 werkten als katalysator voor het omver werpen van de zoge naamde Bende van Vier, de samen zweerders rondom de toenmalige partijvoorzitter Mao Zedong. De si tuatie rondom Hu Yaobang is an ders". Zelfbestuur "In de langzame strijd naar een wat liberaler beleid werd er in 1986 op enkele universiteiten geëxperi menteerd met debatten over meer zelfbestuur voor universiteiten. Daarbij waren hoge partijfunctiona rissen aanwezig zoals de sterrren- kundige Fang Lizhi, een soort Chi nese Sacharov. Lizhi was een we tenschapper die een bliksemcarriè re maakte in de politiek". "De debatten op de universitei ten, soms openbaar, soms gesloten, hadden de instemming van de toen malige partij-secretaris Hu Yao bang. Hij gaf de studenten daarmee de indruk dat de partij volkomen achter het experiment stond. Maar binnen de partij werden de touwtjes alweer strakker aangetrokken. Hu bleek té liberaal". Volgens Vermeer had Hu Yao bang zich volgens zijn collega's on collegiaal gedragen, zich niet aan het meerderheidsbesluit van de partij gehouden. Hij werd in 1987 gedegradeerd. "Dat ging allemaal heel netjes want hij behield zijn lid maatschap van het Politburo". "Behalve de bezwaren van de conservatieve stroming binnen de partij dat Hu zijn medeleden onvol doende betrok bij het democratise ringsproces, was er natuurlijk ook sprake van een zekere afgunst. Zo werd er van hem gezegd dat,hij nooit het graf van Marx had be zocht, maar wel dat van Shake speare. Ook zou hij ooit eens heb ben toegegeven dat het eten met mes en vork toch wel veel gemakke lijker was dan met stokjes". Vermeer stelt nu zijn vraagtekens bij de eis van de studenten om eer herstel van deze, voor de Chinese politiek toch wel omstreden per soon. "De studenten vragen de par tij openbaar te maken Yaobang is afgezet; wat de gingen binnen de partij zijn geweest om hem te degraderen. Zij zien een mogelijk antwoord daarop als een breekijzer in het conflict". Vermeer stelt dat de achterlig gende gedachte is dat als de rege ring daaraan toegeeft, er een interne discussie wordt aangezwengeld, die het democratiseringsproces op gang kan brengen. De eis is echter een onmogelijke, aldus Vermeer. Het is de partijleden verboden te vertellen wat er binnenskamers is besproken. Begrafenis Volgens Vermeer heeft de partij al water bij de wijn gedaan door Hu Yaobang een "prachtige begrafe nis" te geven. Vermeer: "Ik vind dat de partij daarin behoorlijk ver is ge gaan. De begrafenis is geheel vol gens de regels geregeld in tegenstel ling tot die van Zhou En-lai". Ver meer vindt ook dat de regering aan de eis van meer geld voor onderwijs redelijk tegemoet is gekomen. "Bij de begroting van april dit jaar is er een groter budget voor onderwijs uitgetrokken". Wat betreft de salarissen van de intellectuelen wordt dat volgens Vermeer moeilijker. "Sinds er op economisch gebied meer vrijheden zijn en een diploma geen garantie biedt voor een hoger inkomen, is het salaris van de ambtenaren in derdaad achtergebleven bij de be roepen in de vrije sector. Vroeger verdiende een professor in over heidsdienst vijf keer meer dan een portier. Tegenwoordig lopen die sa larissen gelijk". Het openbaar maken van de sala rissen van de partijfunctionarissen en hun familieleden stoelt op een bekend 'gerucht' dat de gehandi capte zoon van de huidige leider Deng Xiaoping een succesvolle za kenman heeft kunnen worden door zich te verrijken aan het staatsfonds voor de gehandicapten. "De jeugd wil dit soort praktijken aanpak ken", aldus Vermeer. "Maar ik denk niet dat de regering hun eis zal in willigen. Doet ze dat wel dan is het hek van de dam". Over de afloop van het conflict tussen de studenten en de Chinese leiders, valt volgens Vermeer alleen te speculeren. Hij denkt dat het alle maal niet zo'n vaart zal lopen. "De eisen van de studenten komen wat onvolwassen over. Het is gedeelte lijk ook een generatieconflict dat zich hier afspeelt. De jongeren vin den de huidige leiders maar een stel ingeslapen oude mannen". Door die idealistische eisen heen speelt echter een belangrijke roep om meer democratische vrijheden. Volgens Vermeer is het goed dat beide partijen nu worden gedwon gen om de tafel te gaan zitten. "Dat kan misschien leiden tot pluriforme eenpartijstaat". Angst Maar de studenten moeten ook, aldus Vermeer, de andere kant van de medaille zien en dat is de grote angst van de autoriteiten dat de rel len uit de hand zullen lopen. "China heeft relatief weinig politieagenten. Valt de sociale orde weg, dan wordt het ieder voor zich en worden er in derdaad winkels geplunderd. De re gering is niet voor niets bang dat dan de hel losbreekt.". Volgens Vermeer moeten de au toriteiten ook enigszins wennen aan het fenomeen demonstratie. "Dat heeft tijd nodig. De laatste week heeft de regering zich zeer tolerant opgesteld. Beide partijen kunnen als zij een dialoog aangaan redelijk goed daaruit te voorschijn komen, want de studenten hebben het niet zozeer op de partij gemunt". Zij moeten volgens Vermeer wel met een beter doortimmerd verhaal bij de regeringsleiders komen, "want aan de praktische uitwerking van de eisen ontbreekt nog het een en ander". "Wanneer de regering en de stu denten deze gebeurtenis goed we ten te kanaliseren, betekent dat een versterking van de hervormings vleugel binnen de partij. Zo niet, dan zullen de tegenstellingen ver scherpen en de hervormingen op een laag pitje worden gezet. De Chi nese politiek kan dit protest gebrui ken om uit de politieke crisis te ge raken. Er moet inderdaad iets bin nen de partij gebeuren om meer sa menhang te creëren. Maar dat de studentenrellen tot de val van de politieke leiders zou kunnen leiden, acht ik ondenkbaar". Keurslijf De Chinese leiding lijkt nu nog in het keurslijf van de studenten te zit ten. Morgen vindt de jaarlijkse ver gadering van de Aziatische Ontwik kelingsbank plaats en over twee we ken komt Sovjetleider Gorbatsjov naar Peking. De historische topont moeting tussen hem en Deng Xiao ping en de aangekondigde reis van de Nederlandse koningin (24 mei) naar China komen voor de studen ten als geroepen. De Chinese leiders zullen in het kader van dat hoge be zoek wellicht geen geweld tegen de actievoerende studenten gebrui ken. De studenten kunnen de hun 'gegeven' tijd daarom goed gebrui ken om hun eisen nog meer kracht bij te zetten. WD-Euro-lijsttrekker Gijs de Vries: (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Gijs de Vries, de lijsttrek ker van de WD bij de op 15 juni te houden verkiezingen voor het Eu ropees Parlement, kon er gister avond tijdens een spreekbeurt in Leiden natuurlijk niet omheen iets over het politieke gekrakeel in Den Haag te zeggen. De Vries ging daar bij vooral in op de mogelijke verho ging van de dieselaccijns, één van de grootste strijdpunten op het lan delijke vlak. Volgens de liberaal re aliseert men zich in Nederland te weinig welke enorme consequen tieseen accijnsverhoging heeft voor het Nederlandse wegvervoer. "Maar liefst eenderde van alle wegvervoer in Europa wordt door Nederlandse bedrijven verzorgd. Nederland is een grootmacht op dit gebied. Wanneer de dieselaccijns omhoog gaat, betekent dat een posi tieverzwakking voor het Neder landse wegvervoer". Uiteraard stond het grootste deel van de toespraak van De Vries in het teken van de komende Europe se verkiezingen. Volgens hem is-het duidelijk merkbaar dat de burgers steeds meer belang gaan hechten aan de gebeurtenissen binnen de Europese Gemeenschap. Dat houdt naar zijn mening niet alleen ver band met de komende veranderin gen eind '92, maar ook met de toege nomen kracht van het Europees Parlement. De Vries: "Het Europees Parle ment heeft de laatste jaren tanden gekregen. Op het vlak van wetge ving zijn de bevoegdheden uitge breid. De Raad van Ministers kan een wetsvoorstel van het parlement alleen nog maar eenstemmig afwij zen. Vanuit het parlement wordt al tijd wel naar een zodanige formule ring gezocht dat althans één lidstaat overstag gaat". "Daarnaast heeft het parlement ook meer greep gekregen op de bui tenlandse politiek. Neem de situatie in Roemenië waar Ceausescu als een moderne Nero huishoudt. Het parlement heeft zich ervoor beij verd dat er geen handelsakkoorden meer met Roemenië worden geslo ten". In de komende jaren gaat het er naar de mening van De Vries vooral om meer greep te krijgen op de be groting van de EG waar jaarlijks een bedrag van 100 miljard gulden in omgaat. Het meeste geld, ongeveer 60 procent van de totale begroting, gaat naar de landbouw-sector waar allerlei moeilijk controleerbare lob by-praktijken een rol spelen. De Vries: "Goede afspraken en samen werking tussen controlerende in stanties van het Europees Parle ment en nationale parlementen is de aangewezen weg om misbruik tegen te gaan en te voorkomen". Voor de onlangs geuite beschul digingen door PvdA-lij sttrekker Piet Dankert over een omvangrijke zuivelfraude had De Vries weinig waardering. "Dergelijke zware be schuldigingen kun je niet uiten zon der je eerst goed te oriënteren bij de betreffende organisaties. Nu is de hele zuivelsector in diskrediet ge bracht. En dat is een slechte zaak". Als rechtgeaard liberaal toonde hij zich afkerig van een EG "als su persterke staat in Brussel". De Vries: "Ook in EG-verband moet de overheid zich bescheiden opstellen. Ik zie de EG als een mozaiek waar grensoverschrijdende problemen grensoverschrijdend worden aan gepakt, maar waar nationale cultu ren niet worden aangetast. België moet België blijven, Nederland moet Nederland blijven". Als rechtgeaard liberaal toonde hij zich afkerig van een EG "als su persterke staat in Brussel". De Vries: "Ook in EG-verband moet de overheid zich bescheiden opstellen. Ik zie de EG als een mozaiek waar grensoverschrijdende problemen grensoverschrijdend worden aan gepakt, maar waar nationale cultu ren niet worden aangetast. België moet België blijven, Nederland moet Nederland blijven".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23