LEIDSCH DAGBLAD WD laat kabinet vallen 'Er zitten te veel frustraties' Gebak in Koudekerk na val kabinet Veel wetsvoorstellen blijven liggen door val van kabinet Apothekers ontkennen betrokken te zijn bij medicijnenfraude 'Dictatortje' aangehouden Zes agenten bij treffen gedood Grote terugval beurs blijft uit Dodenherdenking Palestijn steekt Israëliër neer LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD WOENSDAG 3 MEI 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38924 Prijs fl. 1,25 'PvdA wacht af DEN HAAG (ANP) - Na de zomer zullen er snel verkiezingen moeten worden gehouden. Dit zegt PvdA- fractievoorzitter Kok in reactie op de val van het kabinet Lubbers. Verder praten of lijmen heeft ook volgens hem geen enkele zin. Op de vraag of er na de verkiezin gen een regering van CDA en PvdA moet komen geeft Kok geen ant woord. Dat hangt mede af van de positie die het CDA kiest ten op zichte van de PvdA in de komende verkiezingsperiode. "Wij wachten rustig af', aldus Kok. De PvdA-voorman is intussen be nieuwd hoe de WD zich verder ontwikkelt, ook in de personele sfeer. Hij doelde op de harde woor den die hij heeft vernomen over de populaire WD-bewindslieden Smit-Kroes en Nijpels. DEN HAAG (GPD) - Het tweede ka- binet-Lubbers "heeft nooit goed in zijn vel gezeten". Er waren teveel aanvaringen en teveel ingebouwde spanningen, meent D66-fractie- voorzitter Hans van Mierlo. De breuk was onvermijdelijk en de dis cussie over wie betaalt voor het milieubeleid slechts een aanleiding. "Dit was een lachwekkend verschil van mening. Als er niks anders aan de hand zou zijn, kon je zeggen: dat moeten we zakelijk overbruggen, zo'n conflict is te lijmen. Maar er is duidelijk veel meer aan de hand". De oorzaak van de talloze proble men die de coalitie de afgelopen ja ren ontmoette, moet volgens hem worden gezocht in die 'rare' verkie zingsuitslag van 1986. Ook de huidi ge breuk is daaruit te verklaren: "Men heeft genegeerd dat de kie zers een hele grillige uitspraak de den over de WD. Die partij verloor gewoon tien zetels, maar omdat de Van Mierlo ziet nog geen hereniging CDA en WD coalitie nu eenmaal tot inzet van de verkiezingen was gemaakt, voelde het CDA zich verplicht deze verlie zer in het kabinet op te neiren. Het is een cruciale weeffout geoleken". "Natuurlijk heeft de WD enige reden om zich gekleineerd te voe len. Deze partij heeft het iedere keer weer moeten afleggen tegen het CDA. Dat is niet leuk. Kijk, libera len hebben pretenties. Die vinden iets over deze wereld en willen iets bereiken. Christen-democraten daarentegen zijn gewoon aan de macht; die vinden niet zoveel, die zijn. Dan is het moeilijk iets van je pretenties waar te maken". Het gaat, meent Van Mierlo, hele maal niet om het milieubeleid, de vervuilende automobilist en diens mogelijkheden op het belastingfor mulier. "Ik begrijp niet dat Voor hoeve nu op dit moment en met de ze redenering een breuk heef gefor ceerd. Inhoudelijk was het weinig overtuigend. Er zat geen logica in het standpunt, behalve het conse quent volhouden van een stand punt. De WD is een steeds nauwe re gang in gelopen. Dat leidt tot exe cutie". De identiteitscrisis van het libera lisme heef zich vermengd met de leiderschapsproblemen binnen de WD. En uiteindelijk bleek ook de 'psychische ruimte' tussen CDA en WD opgebruikt. "Alles kwam sa men", aldus Van Mierlo. De kiezers moeten spreken, vindt hij. Lijmpo gingen en vervanging van enkele bewindslieden lossen de proble men niet op. Zelfs na verkiezingen is het "nog zeer de vraag" of CDA en WD weer verder kunnen alsof er niks ge beurd is. "Ik geloof Bert de Vries wanneer hij zegt bitter gestemd te zijn. Hij voelt zich vreselijk verra den. Lubbers kan het minder sche len, taxeer ik zo. Maar er zal de ko mende tijd flink wat oud zeer boven komen. Er zitten veel frustraties". DEN HAAG (GPD) - Het tweede kabinet Lubbers is giste ren gevallen, nadat WD-fractieleider Voorhoeve het ver trouwen in de regeringscoalitie had opgezegd. Premier Lubbers heeft vanmorgen om negen uur officieel het ont slag van zijn kabinet aangeboden aan koningin Beatrix. KOUDEKERKAVOUBRUGGE - De val van het kabinet heeft van morgen voor een feeststemming ge zorgd in het gemeentehuis van Kou dekerk. Enkele ambtenaren namen het initiatief om iedereen op gebak te tracteren. Verwacht wordt dat door het verdwijnen van de huidige regering de herindelingsplannen minstens één jaar worden uitge steld. Volgens die plannen moet Koudekerk met ingang van 1 janua ri volgend jaar één gemeente gaan vormen met Hazerswoude en Bent huizen. "We houden er zelfs rekening mee dat de herindeling in deze regio helemaal niet doorgaat en dat Kou dekerk zelfstandig kan blijven. Alle reden dus om feest te vieren", zo merkte burgemeester L. Elfers (CDA) vanmorgen op. Elfers: "De hele procedure wordt in elk geval behoorlijk vertraagd. Een demissio nair kabinet zal geen beslissing meer nemen over de herindeling. Een nieuwe regering komt aan dit onderwerp niet vóór volgend jaar zomer toe, zodat de gemeenten op z'n vroegst pas in 1992 heringedeeld kunnen worden. Als dat al gebeurt, want er is nu al een tendens om van de streekgewijze herindeling over te stappen op een knelpuntenaan- pak. Wel, van knelpunten is hier in de streek geen sprake". CDA-burgemeester D. Brouwer de Koning van Woubrugge reageer de vanmorgen heel wat 'nuchter der' op de ontwikkelingen in Den Haag: "Ik heb contact gehad met de griffie van de Tweede Kamer. Daar hoorde ik dat er niets verandert. Omdat de herindeling geen contro versieel onderwerp is, zal het de missionaire kabinet de plannen ge woon ten uitvoer brengen. Dus ik ga nog steeds uit van 1 januari 1990". Volgens de ministeriële plannen gaat Woubrugge met Leimuiden en Rijnsaterwoude de gemeente Ja- cobswoude vormen. De derde con centratie van gemeenten in deze re gio betreft de samenvoeging van Ter Aar, Nieuwveen en Zevenho ven. Zonnig In de nacht en vroege ochtend mist banken bij weinig wind en een mini mumtemperatuur tussen de 3 .graden plaatselijk in het vrije veld tot 10 gra den in de grotere steden vlak aan zee. Overdag zonnig en een middagtempe- ratuur van rond 22 graden, in het wad dengebied en aan zee iets lager. Zwak ke tot matige wind tussen noord en oost. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Eerst zonnig. Vanaf het weekeinde wolkenvelden maar over wegend droog. Middagtemperatuur dalend van rond 19 graden op vrijdag tot ongeveer 13 graden na het weekein de. Donderdag 4 mei zon op: 06.05 uur, zon onder: 21.09 uur; maan op: 05.08 uur, maan onder: 20.22 ter: 10.55 en 23.15 uur. Vrijdag 5 mei zon op: 06.03 uur, zon onder: 21.11 uur; maan op: 05.27 uur. maan onder: 21.57 DEN HAAG (ANP) - De kabinets crisis leidt tot een aanzienlijke ver traging in de afhandeling door de Tweede Kamer van een groot aantal wetsvoorstellen. Zo moet de verde re behandeling van de euthanasie wet voor onbepaalde tijd worden uitgesteld. Vorige week werd daarmee .een begin gemaakt. Van het oorspron kelijk voornemen die wet nog deze week verder te bespreken moet worden afgezien. Hetzelfde geldt voor de verdere behandeling van de welzijnswet voor dieren van minis ter Braks (landbouw). Eerst na het aantreden van een nieuw volwaar dig kabinet zal de behandeling wor den voortgezet. Ook de plannen voor de bouw van stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg kunnen niet meer in de Kamer worden behandeld. Hetzelf de geldt voor de oprichting van een Nederlands Inkoopcentrum, de (ge privatiseerde) opvolger van het VERHUUR .luxe auto's v.a. 30,- p/dag bij PRANGERS Hoofdstraat 104. Leiderdoro. te!. 071-B9.40.40 .Rijksinkoopbureau. De totstandko ming van een EG-gedragscode voor investeringen in Zuidafrika loopt eveneens vertraging op. t De wijziging van de Kieswet, ge richt op meer eenvoud en duidelijk heid, ontsnapt ternauwernood aan uitstel. Hierover is vanmiddag in de Tweede Kamer gestemd. De koningin houdt het ontslag in beraad. Ze heeft vanmorgen over legd met de vice-president van de Raad van State Scholten en van middag met de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer Steen kamp en Dolman. Ook alle fractie voorzitters zijn vanmiddag bij de koningin geweest. De fracties van de vier grote par tijen overleggen vandaag intern over wat er nu verder moet gebeu ren. De fractieleiders Voorhoeve (VVD) en De Vries (CDA) wilden gisteren niet ingaan op de vraag of er gelijmd moet worden of dat er verkiezingen moeten worden ge houden. WD-partijvoorzitter Ginjaar be pleitte vannacht een lijmpoging. Daarbij zou de WD haar ministers Nijpels (milieu) en Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) offeren, het tweetal dat zich fel heeft verzet te gen {ie koers van de WD-fractie. In ruil daarvoor zou het CDA ook een minister moeten wegsturen, Deet- man (onderwijs) of Ruding (financi ën). Het CDA denkt er echter niet over een eigen minister weg te stu ren wegens de interne WD-proble- WD-leider Voorhoeve koos gis teren bij de aanvang van het debat direct voor een harde opstelling met de indiening van een motie, waarin van het kabinet werd geëist dat de verhoging van de brandstofaccijns voor auto's en de afschaffing van het reiskostenforfait werden inge trokken. Premier Lubbers weiger de op die eisen in te gaan. Daarmee werd de val van het kabinet onaf wendbaar. CDA-fractievoorzitter De Vries toonde zich verbitterd. "De WD neemt afscheid van het CDA als co alitiepartner. Ik ben daar zeer bitter over", aldus De Vries, die daarmee de kans op een herstel van de coali tie verkleint. Premier Lubbers toonde zich aan het slot van het de bat 'allerminst verbitterd'. "Ik heb zeven jaar mijn werk mogen doen; ik ben CDA en WD gelijkelijk dankbaar". De WD-fractie oogstte ook onbe grip bij de andere fracties. De af schaffing van het reiskostenforfait vindt niet voor 1991 plaats en zal zo zo nodig in fasen geschieden. Over de aanwending van het vrijkomen de geld kan nog gepraat worden. De Vries, PvdA-leider Kok en D66- voorman Van Mierlo noemden het verschil van mening allen kleiner dan de WD suggereert. Volgens Lubbers hoefde het ver schil van mening niet tot een kabi netscrisis te leiden. "Ik ben bereid met dit verschil van mening tussen WD en het kabinet te leven". Maar Voorhoeve nam daar geen genoe gen mee en eiste nogmaals intrek king van het kabinetsbesluit. Lub bers: "Dat kan zo niet, dat gebeurt ook niet". Daarop was de crisis een feit. (zie verder pagina's 2 en 3) Lubbers bij vertrek van Beatrix belaagd DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers is vanmorgen bij zijn vertrek van het paleis Huis ten Bosch in Den Haag na zijn on derhoud met de koningin lastig gevallen door een 50-jarige Ha genaar, die probeerde zijn auto open te rukken. De Haagse poli tie heeft de man aangehouden en meegenomen voor verhoor. De auto van de premier stopte voor enkele journalisten toen hij door het hek van Huis ten Bosch reed. Op dat moment rende de man op de auto af en probeerde het linkerachterportier open te trekken. Hij werd overmeesterd door de chauffeur en de Konink lijke Marechaussee. Klacht overwogen na uitzending Tros ENSCHEDE (GPD) De apo thekers drs. J.W. Hinnen in Neede en F.H.L.M. Schuil in Goor onderzoeken of ze een klacht kunnen indienen tegen Tros-Aktua. De namen van hun apotheken werden gister avond genoemd in verband met het bedrijf Pharraacis in Duiven, dat wordt verdacht van medicijnfraude. Pharma cia zou twee miljoen vervalste Selokeen-pillen tegen hart kwalen en hoge bloeddruk op de Nederlandse markt hebben gebracht. Hinnen en Schuil hebben in het verleden weliswaar van Pharmacis betrokken, maar verklaren 'met de hand op het hart' nooit en te nimmer nage maakte medicijnen aan pa tiënten te hebben afgeleverd. Beiden verwachten schade te lijden door de tv-uitzending. Vanmorgen moesten ze ver ontruste patiënten en huisart sen gerust stellen. De twee apothekers vinden de handelwijze van Tros-Ak tua ronduit schandalig. Ze me nen dat hun goede naam te grabbel is gegooid. Gister avond werden ook apotheek Borculo en apotheek Aalten genoemd als afnemers van Pharmacis. titie een onderzoek begonnen naar de mogelijke raedicij- nenfraude. Het bedrijf Astra Pharmaceutica in Rijswijk had een aanklacht tegen Phar macis ingediend. Astra is de fabrikant van het medicijn en heeft daarop ook het patent. De Consumentenbond heeft staatssecretaris Dees (volks gezondheid) gevraagd op korte termijn eveneens een onder zoek in te stellen. Hij vraagt bovendien een grondig onder zoek naar de rol van de Inspec tie van de Volksgezondheid in deze zaak en naar het functio neren van de Inspectie 'in zijn algemeenheid' ten aanzien van de kwaliteit en distributie van medicijnen. Tros Aktua liet zien hoe het vervalste Selokeen-medicijn bij de consumenten terecht kwam. Volgens bet program ma gebeurde dat in opdracht van Pharraacis in Duiven en met hulp van een Zwitsers be drijf en een Italiaans fa briekje. Via diezelfde route zijn dit jaar ook vervalste mid delen tegen maagzweren in ons land gekomen, aldus de Tros. Het ministerie van WVC kon nog niet reageren. Volgens een woordvoerder moet de uitzending eerst intern wor den besproken. 36 PAGINA'S Gewoon... uw huis opknappen mjg Keuken - bouwpartners - bellen Zie onze grote advertentie op pagina 24 071-211578,890163 ROTTERDAM (GPD) - Een veertienjarige scholier uit Rotter dam heeft de afgelopen zes maan den een dertienjarig klasgenootje een geldbedrag van vijfduizend gulden afhandig gemaakt. Hier voor bedreigde de scholier zijn slachtoffer met lichamelijk ge weld en zelfs met de dood. De der tienjarige jongen stal in de week einden kleine bedragen van zijn ouders en overhandigde die op maandagmorgen aan zijn kwel geest. De veertienjarige jongen trok op school ook de aandacht door zich te gedragen als een dicta tortje. Medeklasgenoten liet hij zijn schoenveters vastmaken en zijn schoolboeken oprapen. De Rotterdamse politie heeft de afperser ingesloten. Zij ver wacht nog enkele aanhoudingen te verrichten omdat de jongen bij zijn bedreigingen mogelijk hulp van enkele vriendjes heeft gehad. Zuidkoreaanse studenten steken bibliotheek in brand SEOUL (AP) - Zes leden van de Zuidkoreaanse oproerpolitie zijn vanmorgen in de zuidelijke haven stad Pusan om het leven gekomen. Tien andere agenten en een student raakten zeer ernstig gewond bij een aanval op de plaatselijke universi teit waar vijf agenten werden gegij zeld. De universiteit is voor onbe paalde tijd gesloten. Regering en oppositie hebben het geweld ver oordeeld. .De agenten werden vastgehou den in de bibliotheek op de zevende verdieping van de particuliere Don- gui-universiteit. Een politiewoord voerder zei dat ongeveer 700 man AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse effectenbeurs heeft van ochtend geen grote klappen opgelo pen als gevolg van de val van het ka binet. Tot grote opluchting voor veel handelaren reageerden de bui tenlandse beleggers rustig. Bij het vallen van door hen als gunstig be oordeelde kabinetten wil het bui tenland nogal eens massaal stukken op de markt gooien. Vrees daarvoor was een van de belangrijkste rede nen van de scherpe koersdaling van afgelopen maandag, toen de WD met de kabinetscrisis dreigde. Aanvankelijk gingen de hoofd fondsen over de hele linie iets ach teruit. Internationals als Akzo, DSM, Unilever, Koninklijke Olie, Hoogovens noteerden bij de ope ning tot een paar gulden lager. Maar na ongeveer een uur was de grootste verkoopgolf verwerkt en stabili seerden de koersen zich op het toen bereikte lagere niveau, gemiddeld één tot anderhalf procent lager dan gisteren. ZEG MAAR Uk TEGEN '1ST- KAMSTEEG OCCASION oproerpolitie voor zonsopgang de aanval hadden ingezet op de univer siteit, nadat een nacht onderhande len over de vrijlating van de agenten niets had opgeleverd. Toen de oproerpolitie de biblio theek binnendrong, staken de stu denten een met terpentine door drenkte barricade in brand. Sommi ge agenten stortten zich brandend uit de ramen naar beneden, terwijl anderen verbrandden of stikten in de rook. Drie agenten bleken over leden te zijn bij aankomst in het zie kenhuis, terwijl drie anderen op de operatietafel stierven. De vijf gegijzelde agenten werden later, na bemiddeling van professo ren, vrijgelaten. De staatstelevisie meldde dat 88 studenten waren ge arresteerd en werden ondervraagd. President Roh Tae-Woo en zijn kabinet veroordeelden het incident tijdens een spoedzitting. Zij dreig den met harde maatregelen tegen dissidenten en studenten die sinds enkele weken massaal demonstre ren tegen de regering. "De radikale studentendemonstraties hebben nu het stadium bereikt waarop moord en brandstichting worden begaan om het revolutionaire doel te berei ken", aldus de verklaring van de re gering. Ook de oppositiepartijen veroordeelden het incident en rie pen op een eind te maken aan het politieke geweld in het land. donderdag 4 mei a.s. te 19.00 uur in de Marekerk. Aansluitend Stille Tocht om 19.45 uur. Om 20.00 uur twee minu ten-stilte bij het monument bij molen De Valk. ter: 11.45 en 23.46 u Napoli-Stuttgart rechtstreeks op tv HILVERSUM (GPD) - De NOS zendt vanavond op Nederland 3, om 20.27 uur, een recht streeks verslag uit van de fina le om de UEFA-cup, AS Napoli tegen VFB Stuttgart. Het com mentaar bij de wedstrijd wordt geleverd door Eddy Poelman. Door de rechtstreekse uit zending komen de Hongaarse tv-film 'Vetrouwen' en de kor te natuurfilm 'Hoe de zeehon den slapen' te vervallen. UNIEK! Ruim 120 gegarandeerde occasions en duizenden geraniums onder 1 dak! 4 mei Hemelvaartsdag geopend van 10.00 tot 22.00 uur! met medewerking ven: Randstad Flower Promot loo a Auto Lease Rijnland bv e PMC-Cars Ford Credit JERUZALEM (Rtr) - Een Pales tijn, die 'God is groot' riep, heeft vandaag in de belangrijkste winkel straat van Jeruzalem een Israéliër doodgestoken en vier andere Israë liërs verwond. Dat heeft de Israëli sche politie meegedeeld. Omstanders overmeesterden de aanvaller en een begeleider en sloe gen en trapten hen totdat de politie arriveerde om de Palestijnen af te voeren. Een ooggetuige zei dat de steekpartij begon in een restaurant omstreeks elf uur "Wij zaten in het restaurant. Plot seling riepen twee Arabieren 'Al- lahu Akbar' (God is groot). Een van viel met een mes mensen in het res taurant aan", aldus de ooggetuige. Een andere ooggetuige verklaar de dat de Palestijn Jaffa Street in- rende en passanten met een mes aanviel. Toen de Israëlische politie arriveerde hadden omstanders de Palestijn overmeesterd. Zij sloegen en schopten hem tegen de grond, al dus ooggetuigen. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! per maand* 24.45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 Naam: Adres: PcAVnpl. Tel.:(muil bezorging Opsturen naar: Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1